'Het spookte op het fietsviaduct' 'Het is leuk om te zien hoe anderen lachen om een grap' „Valleikanaal is harde grens" Spoken op het viaduct Biezenkamp actief André Steenbeek (29) schrijft voor de lol fwintig jaar wachten Inschakelen Leusdense bedrijven Soesterberg blijft open WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 Aansluiting op A-28 vervolg van pagina 1 en Heuvelrug. Met name voor de stroming van het grondwater is dat gebied van groot belang. Het comi té stelde zich in de vergadering vanaf de publieke tribune vierkant achter wethouder Verduin, die het niet nodig vindt nader onderzoek naar dat gebied te doen. „Alle din gen onderzoeken???? Dat is hier niet nodig; er staat ons slechts één ding te doen; het goede te behou den!!", aldus woordvoerder Van Hasselt. KOEK IS OP De behandeling van het voorstel in de raadscommissie zal Van Has selt en de zijnen met echt gerustge steld hebben. Verduin kreeg voor haar standpunt ten aanzien van Leusden-Zuid slechts de steun van haar eigen fractie (de PvdA) en van Leusden'90. Die partij had overi gens het meest uitgesproken standpunt over het voorstel: Na het volbouwen van 't Vliet, de inbrei- dingslokaties en De Hamershof ls de koek op en is er m Leusden geen rumte meer voor woning bouw. De PvdA vond in ieder geval met Leusden'90 dat de ruimte die nog beschikbaar is bepalend is voor de hoeveelheid woningzoekenden die in de toekomst nog geholpen kunnen worden. Wel gaf de PvdA het college de suggestie mee zorg vuldiger met de beschikbare ruimte om te springen en meer wo ningen te plannen per hectare dan tot nu toe in Leusden gebruikelijk was. De WD was de enige partij, die wethouder Joost de Jongh steunde in zijn visie dat in ieder geval nu al gekeken moet worden naar loka- ties ten noorden van het Valleika naal. De Jongh vindt dat nodig om, in het geval dat de andere lokaties met voldoende ruimte opleveren, alternatieven op tafel te hebben. De WD was die mening toege daan, omdat volgens de liberalen de cijfers over woonbehoefte en beschikbare ruimte nog zo vaag waren, dat in dit stadium nog geen lokaties konden worden uitgeslo ten. Het CDA en D66 wilden zeker nu een overschrijding van het Val leikanaal niet toestaan, maar stem den wel in met een onderzoek naar de mogelijkheden in Leusden- Zuid. D66 voegde daar echter aan toe het niet uit te sluiten dat na afloop van de huidige planperiode (over 10 15 jaar) opnieuw de blik naar gene zijde van het Valleika naal zal moeten worden gericht. GPV/SGP vond het ook met no dig nu naar het gebied ten noorden van het Valleikanaal te kijken. On derzoek naar de Pon-dnehoek wil de die fractie niet uitsluiten, al wer den de kansen op een positieve uitkomst daarvan zeer klein geacht. Morgen zal de raad een definitief standpunt over het collegevoorstel moeten innemen. Het voorstel staat dan op de agenda m de raadsver gadering. vervolg van pagina 1 LEUSDEN - Twee Leusdense bedrijven zijn benaxderd mee te werken aan de inrichting van het asielzoekerscentrum. Beco zal het meubilair leveren, Garage Doornekamp regelt twee lease Mazda's. Verder zal Interburo Utrecht het kantoormateriaal ver schaffen en Olivetti het net werk en de software. Na afgifte van de bouwvergun ning (ligt nu ter inzage) heeft men ongeveer zes weken no dig om het terrein als zodanig in te nchten. Een definitieve datum kan de minister nu nog niet geven. WASHINGTON - De Ameri kanen zullen gebruik blijven maken van de luchtmachtba sis Soesterberg. Dat heeft staatssecretaris Berend Jan van Voorst tot Voorst dins dag vernomen van de Ameri kaanse onderminister van defensie Donald Atwood. Erw as enige onzekerheid of Soesterberg zou vallen onder het grote aantal Amerikaan se luchtmachtbases dat dichtgaat, hoewel er geen concrete sluitingsplannen waren. Van Voorst tot Voorst sprak met Atwood in ver band met een eventuele gro tere bijdrage van Nederland aan de internationale troe penmacht in de Perzische Golf. Donderdag wordt in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties een resolutie besproken, die het mogelijk moet maken militair in te grijpen in de kwestie Iraq. LEUSDEN - 23 november 20.10. Op de A-2 richting Am sterdam wordt een spookrijder gemeld, het is onduidelijk op welke van de vijf stroken hij rijdt. Sinds de beslissing van de tweede kamer tot uitbouw van het wegennet pre cies 20 jaar geleden is het aantal spookrijders opvallend toegenomen. Veilig Verkeer Europa wijt dit aan de fre quent optredende smog. Ook de enorme hoeveelheden as falt die er sinds 1990 zijn bijgekomen hebben er toe bijge dragen dat veel automobilisten him richtingsgevoel volle dig zijn kwijtgeraakt. Dit is een citaat uit de folder 'Spookrijden' van de lande lijke milieu actie. Om zulke si tuaties als de bovenstaande in de toekomst 'sience fiction' te laten blijven, voerden ver scheidene milieu-organisties afgelopen vrijdag actie tegen de aanleg van meuwe wegen. Een delegatie van Leusdense en Amersfoortse milieugroe pen voerde actie met span doeken en fakkels op het fietsviaduct over de A-28 aan de Paradijsweg. Enkele van de actievoerders waren, zoals de landelijke actie voor schreef, zelfs in een wit laken gehuld. Echte spoken wer den het daarmee niet, geluk kig maar dat de brandende fakkels een spookachtig licht gaven. Betty Dirks, in Leusden onder ander bekend van de werk groep Verkeer en de groep Alandsbekers die de busver binding door hun wijk terug wil, liep met een brandende fakkel over het viaduct: ,,Ik sta hier omdat het aanleggen van wegen altijd natuur kost. Vandaar ook ons spandoek met de tekst: Wegaanleg, na tuur in nood. Ook Gerry Gijanto van het co mité Milieuzorg Leusden was present: ,,Ik ben hier op per soonlijke titel. Het CML staat op dit moment met een span doek bij de opening van de Leusdense aansluiting op de A-28. Hun actie is gericht op het aanleggen van een car poolplaats langs de A-28, en heeft niets te maken met deze landelijke actie." Op mijn suggestie dat de ac tie Spookrijden op die plaats Actie tegen uitbreiding van het wegennet het 'spookte' op het fiets viaduct misschien ook meer aandacht zou hebben gekregen, ant woordde de heer Oosting van de fietsersbond ENFB: „We hebben een plek uitgezocht waar we het verkeer absoluut met hinderen en waar we zelf ook veilig staan!" In de actiefolder 'Spookrij den' staat dat mensen als spo ken verkleed door het hele land viaducten zullen adopte ren. Van echt adopteren is volgens Oosting geen sprake: „Het gaat hier om een zegs wijze, alhoewel het fietsvia duct wel heel veel betekent voor fietsers. Het is namelijk dé verbinding tussen Amers foort en de Treek." De plaatselijke milieu organi saties hadden vooraf geen grote bekendheid gegeven aan de locatie. Oosting: „Dat hebben we expres niet ge daan. We wilden geen men sen erbij hebben die door hun gedrag de actie m diskre diet zouden kunnen brengen. Als je er veel bekendheid aangeeft kun je ook mensen aantrekken die rotzooi komen maken. We hebben alleen mensen gevraagd waarvan we op aan konden en van wie we zeker wisten dat ze de ac tie steunden." Groen Liriks adverteerde af gelopen vrijdag in de Volks krant met de tekst. 'Automobi listen opgelet! Vandaag spookt het op de weg. Tussen vier uur en half zes wordt er op de Nederlandse wegen actie gevoerd tegen verdere uitbouw van het wegennet. Matig uw snelheid!' Over de snelheid van de automobilis ten bij de Leusdense actie hoeften de actievoerders zich geen zorgen te maken. In de spits vormde zich voor, achter en onder het fietsviaduct een file Met een brede grijns op zijn gezicht meldde Oosting: „Op deze manier kunnen au tomobilisten m ieder geval na denken over onze actie, want ze hebben op dit moment toch niets beters te doen!" De landelijke actie vond juist op dit moment plaats omdat ze daarmee vooruit hep op de plannen van minister Maij- Weggen voor uitbreiding van het wegennet. Gedeputeerde Schapenk: LEUSDEN - Zaterdag 1 december (10-16 uur) en woensdag 5 december (14-17 uur) is Sint Nicolaas aanwezig in de fotostudio van Foto Muns om samen met alle meisjes en jongens uit Leusden op de foto te gaan. Iedereen, die voor vijfentwintig gulden kassabonnen inlevert, mag de kleurenfoto gratis ophalen. Alle kinderen tot en met negen jaar mogen gratis hun schoen zetten bij de ondernemers op de Biezenkamp. Er geldt één voorwaarde: samen met schoen moet je leuke tekening of een gedicht voor de jarige sint inleveren bij Groentehandel De Beuker. Vanaf zaterdag 1 december kunnen alle schoenen weer worden opgehaald, maar dan wordt het even zoeken geblazen. Zwarte Piet heeft de schoenen dan namehjk verdeeld over de etalages. ACHTERVELD - André Steenbeek blijft liever op de achter grond. Hoewel hij op het toneel behoorlijk gek kan doen, vindt hij het niet nodig zichzelf als tekstschrijver naar voren te schuiven. Zijn aandeel in de samenstelling en regie van de revue van de KPJ in Achterveld is, volgens hem, toch niets bijzonders. Toegegeven hij schreef de revue in zijn eentje. Net als vorig jaar. Het aandeel van anderen is in de loop der jaren steeds kleiner geworden. „Dat is eigenlijk niet goed," vindt André. „Wat anderen schrijven, kan ook leuk zijn." De beschei denheid siert hem. Zijn droge humor en woordspel worden zeer gewaardeerd in Achterveld. En daar niet alleen. Na lang aar zelen werd een videoband van de vorige revue opgestuurd naar André van Duin. Met als gevolg dat het publiek in Carré nu dubbel ligt onder andere bij de sketch van de patholoog-ana toom. Een sketch geschreven door André Steenbeek uit Achter veld. LEUSDEN/UTRECHT - „Ik zal mij met hand en tand blijven verzet ten tegen overschrijding van het Valleikanaal in welke richting dan ook." Dat zegt de Utrechtse gedeputeerde Schapenk van ruimtelijke ordening in antwoord op vragen van deze krant. „Als het Valleikanaal eenmaal is overschreden, is het hek van de dam. Dat moeten we dus niet doen. In het nieuwe streekplan, dat de komende jaren wordt vastgesteld, zal het Valleikanaal ongewtijfeld als een 'harde grens' voor de be bouwing worden opgevoerd", al dus de gedeputeerde. Ten aanzien van Leusden-Zuid reageert Schapenk genuanceer der. „Rondom de Pon-lijn is enige bebouwing niet uitgesloten. We moeten het echter zeker niet gaan volplempen. Ik denk dan meer aan afrondende bebouwmg. Gezien de waarde van het gebied is het vol strekt onverantwoord de relatie tussen de Vallei en de Heuvelrug kapot te bouwen." „Leusden-Zuid en Leusden- Centrum zijn historisch gezien twee verschillende kernen, die een ei- André Steenbeek zit er een beetje mee. Teksten schrijven vindt hij leuk. Zijn invallen worden omgezet in een sketch al of niet op rijm. Hij doet het voor de lol. Het is een aardigheidje waar hij toevallig zijn hobby m vindt. Hij zit al jaren bij de KPJ. Logisch dat hij daar teksten voor schreef. Iemand moest het toch doen. Het begon al jaren gele den. André was zestien. Zijn vriend Jan Pommer was een paar jaar ou der. Samen schreven ze 'iets crea tiefs'. De KPJ m Achterveld maakt deel uit van een kring. Daarbij horen nog drie andere KPJ's uit plaatsen m de omgeving. Tussen de ver schillende organisatie bestaat veel contact. Daar hoort bij het aan de eigen leden en aan de andere KPf s laten zien van eikaars voorstellin gen. Om iets te doen als de sound- mixshow, playbacken of improvi satie...daar voelen ze in Achterveld niet veel voor. Dramatische toneel stukken of vlijmscherp cabaret ligt de Achtervelders ook met. Lachen wel, waarbij herkenbare situaties een ballonnetje mogen doorprikken zonder iemand zich daar aan kan storen. André Steen beek en Jan Pommer schreven sa men vijf maal het jaarlijkse toneel stuk. Daarna nog vijf revues. Ze hadden succes. Niet alleen in Ach terveld, ook in de kringen en regio nale bijeenkomsten. Een aantal malen wonnen ze een Guffo. Dit is een soort 'KPJ-Oscar'. Vorig jaar gen ontwikkeling hebben doorge maakt. Dat er een wens is die twee kralen stedebouwkundig meer met elkaar in overeenstemming te brengen is wel te verklaren, nu ze toch zo dicht tegen elkaar aan zijn gegroeid. Maar ik vind dat uitslui tend verantwoord als er een kwali tatief heel goed stedebouwkundig plan komt", aldus Schapenk. Architectenbureau ACHTERVELD - Kees Schilperoort, bekend van radio en t.v,, zal vrijdag 30 november het nieuwe kantoor van de Leusdense architect Dick Opstelten m Achterveld openen. Het kantoor van Opstelten is ge vestigd aan de Hessenweg 186. Het bureau van Opstelten startte in 1972 en heeft zich sinds die tijd ontwikkeld tot een landelijk werkend bureau. Landhuizen, bun galows, maar ook flat-, kantoor-, winkel- en bedrijfsgebouwen heeft het bureau de afgelopen 18 jaar ontworpen. kreeg André zelfs een Guffo spe ciaal voor zijn tekstaandeel. „Ach ze hoorden, dat ik het in mijn eentje doe, terwijl in andere plaatsen mensen samen teksten schrijven. Ze hadden er toen nog een over." „Het succes was met alleen aan de teksten te danken. Zo is het nu nog niet," haast André zich te zeg gen. „Voor sommige spelers is bij na geen tekst nodig. Als Johan op komt bijvoorbeeld, begint men al te lachen zonder dat hij iets doet." Waarmee met voorkomen werd, dat André steeds meer plezier kreeg in het schrijven van stukjes. „Vroeger op school zocht ik bij het opstel schrijven altijd onderwer pen uit, waarbij ik kon fantaseren. Ik hou van woordspelingen. Onver wachte wendingen m het verhaal of een gek einde." Het lijkt hem te verbazen dat anderen verrast zijn door zijn teksten. Hij doet het met om de bewondering, zelfs ni2t voor anderen. „Ik doe het gewoon. Het is echt niet zo bijzonder. Het is wel leuk om te zien hoe andere mensen kunnen lachen om een grap of woordspeling die ik verzonnen heb. Ik grinnik er even hard om. Het valt me gewoon in." Nadat Jan Pommer overleed, ging André alleen door. „In het begin schreven anderen ook nog wel stukjes. Steeds meer lieten ze het aan mij over. Dat is eigenlijk met goed." Sinds twee jaar schrijft hij alleen. In andere plaatsen doen ze het met vijf man. Natuurlijk hebben mensen wel ideeën voor me. Eigenlijk is het wel gek om te bedenken dat ik het doe. Maar tek sten zijn natuurlijk niet alles. De revue wordt gemaakt dankzij de inspanning van heel veel mensen. Er zijn meer mensen die er dagen, weken mee bezig zijn. We doen het toch met elkaar." Na de toneelstukken kwam de revue. Dit jaar bestaat deze zoals vorig jaar uit 3 liedjes, 2 dansjes en 9 'stukjes' ofwel sketches. Het ge heel wordt aan elkaar gepraat „zeg maar geleuterd" door 'Lieveke'. Volgens André's vrouw die deze rol met verve vervult „een soort combinatie van Urbanus en Kaan dorp." De teksten rollen over de keukentafel. De sketches werden in het afgelopen jaar geschreven. André: „Ik zit er niet op te wach ten. Het verzinnen en uitwerken moet allemaal niet te lang duren. Soms krijg ik een inval. Dat is het beste. Vorig jaar toen ik zoveel leu ke reakties kreeg op de revue had ik binnen een paar weken zeker vier nieuwe sketches geschreven. Zoiets stimuleert wel. Soms ge bruik ik een bestaande grap en werk ik die uit. Meestal zit het gro tendeels in mijn hoofd voor ik het in een keer op papier zet. Een enkele keer verras ik mezelf met een on verwachte ontknoping. Zoals vorig jaar met Romeo en Julia. Opeens kwam daar een condoomautomaat in de tekst voor. Waar het vandaan kwam weet ik ruet. Het rijmde." Hij zou wel willen zijn als Herman Finkers of Hans Dorresteijn en droomt heel stilletjes dat zijn scet- ches gebruikt zouden kunnen wor den op een manier als Monty Py thon. Om daar direkt aan toe te voegen dat hij er moeite mee heeft om met zijn teksten de boer op te gaan. Hij hoeft met zonodig. Een van de sketches heeft altijd iets met de Achterveldse situatie te maken. Het kost André de grootste hoofd brekers en wordt altijd pas in de laatste maand voor de voorstelling geschreven. „Het moet iets met de actualiteit te maken hebben. Er mag best iets mee duidelijk worden, maar het mag op geen enkele maruer kwets end zijn. Niet teveel poep en pies en niet op personen." Hij voelt zich veranwoordelijk voor de uitwer king met als gevolg dat hij de regie nauwlettend in de gaten houdt. Ook dit jaar. André is bijzonder be nieuwd wat het publiek van de ko mende voorstelling zal vinden. Dit interview mag een introductie zijn, zonder 'te' veel eer voor hem. „Zet er vooral in dat iedereen op zijn manier, heel belangrijk is." Of van het meuwe programma ook een videoband naar André van Duin gstuurd wordt, weet hij nog niet. „Dat ligt een beetje aan de reakties. Als de mensen het nou echt aardig vinden....dan heel mis schien wil ik het nog eens probe ren. Of misschien niet. wachtind zes miljoen Oost-Euro peanen, die het wel eens in het Westen willen proberen. Volgens de staatssecretaris van Kosto staan er ook nog tien miljoen Russen te trappelen het land uit te gaan. De Oosteuropeanen komen meer op de rijkdom af, dat zijn dus economi sche vluchtelingen. Dit alles wordt een gigantisch probleem, dat al leen m EEG-verband kan worden aangepakt." De burgemeester is ook niet echt blij met de plek voor centrum Wa terloo „Persoonlijk zou ik die plek ook niet hebben uitgekozen. De asielzoekers worden toch vrij geï soleerd geplaatst aan de rand van de gemeente en dan ook nabij een kleine gemeenschap. In alle rust was ik ook uitgekomen op een an dere plek, dichterbij het centrum. Helaas ontbrak door de hoge nood de tijd om diepgaand onderzoek te plegen, hoewel er alternatieven zijn onderzocht." Inmiddels hebben verschillende instellingen uit de gemeente Leus- denv aangeboden hulp te verlenen bij het draaiende houden van het centrum. Kerken, muziekschool en sportverenigingen hebben hun medewerking reeds toegezegd. De muziekschool wil bijvoorbeeld lessen gaan verzorgen voor de asielzoekers. De burgemeester blijft benadruk ken, dat de gemeente over vijf jaar het centrum wil sluiten. „Het is in derdaad een enorme investering voor vijf jaar, de overheid wil welis waar niet exact zeggen om welk bedrag het gaat, maar gezien het braakliggende terrein gaat het nogal wat kosten. Wij blijven ech ter over vijf jaar NEE zeggen tegen verlenging van het centrum. Even tueel komen dan woningen in aan merking." De overheid vergoedt alle te ma ken kosten. De gemeente is echter wel verantwoordelijk voor het on derwijs. Panis: „Wij zijn verplicht de leerplichtige kinderen onder wijs aan te bieden. Vervoer naar de scholen stuit op problemen, dus er wordt gedacht aan onderwijsvoor zieningen op het centrum te reali seren. In overleg met de schoolbe sturen moet de oplossing worden gevonden." Van de extra politie-uitbreiding met tien mensen is inmiddels (m principe, want eerst moet het con venant worden ondertekend) zes plaatsen gerealiseerd. Drie men sen zitten in vergaande selectie procedure. De burgemeester ver wacht op dit punt dan verder ook geen vertragingen meer. ■her schieten woorden eigenhjk tekortde laarzen staan gereed, de lltnuziek speelt een gezellig deuntje. Het zijn de spannende momenten vlak Ivoor een officiële gebeurtenis De aansluiting van Leusden op 's rijks I wegennet zal over enkele ogenblikken een feit zijn. Of om de woorden van burgemeester Panis te citeren: „Leusden kan weer opnieuw worden I ontdekt.'" j eindelijk beloond 'USDEN - Na afloop van het spuitwerk nam wethouder De Jongh ook de iasleep op zich. Het verwijderen van de afplakstroken verhep evenwel noeizaam, De Jongh redde het niet alleen. „Van begm tot het emd is de jemeente er bij betrokken", aldus een tevreden wethouder. IEUSDEN - De buurt nabij de aansluiting protesteerde met een groot bord egen het uitblijven van een degelijke geluidswal. 'Twee jaar voorbereid, naar voor onze geluidswal geen tijd' luidde de aanklacht. De wethouder beaamde de klacht en beloofde een snelle oplossing. „Op korte termijn 'al er met de werkzaamheden worden gestart. IEUSDEN - De stoet op weg naar het viaduct over de A28. In wonderscho- autobussen, voorafgegaand door een Buick uit 1928, werd het gezel- hap genodigden naar de officiële openingsceremonie vervoerd. De >litie-escorte en de mensenmassa op het viaduct deed het snelverkeer )p de A28 vaart minderen. Er ontstond een kleine file op de snelweg, irndat de mens nu eenmaal nieuwsgierig is. Uiteraard vontlokte deze •utomassa het gezelschap opnmerkingen in de trant van: 'Het is met te iopen, dat de aansluiting altijd dit effect zal opleveren. LEUSDEN - Een overall aantrekken is voor de heren Kok en De Jongh geen allerdaags karweitje. Toch gmg het redelijk snel, hoewel De Jongh in zijn toespraak na afloop gewag maakte van enige gevoehgheid her en der werd het gesjor lachend voltooid. Toen togen de heren aan het werk, met een professionele spmt werd het laatste stukje wegmarkering aange bracht. Het lijnentrekken zat beide heren niet echt in het bloed, maar aan de opdracht was voldaan. En daar ging het allemaal om.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3