Plannen moeten worden uitgevoerd' De Algemene Beschouwingen Zwarte Piet komt aan de deur (ritiek op 'zwalken' door de provincie Onderhoud tennisbanen Jongerencentrum Kaartje zwembad duurder Toch uitvaartcentrum bij Valleilaan Intocht Sinterklaas in Achterveld l Te hoog Imbtenaren belastingen Politiebureau Nieuws uit de verenigingen Nachtelijke vorst plaatselijk nieuws I WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 hillend tgelder, fv a I stol i dcfini -eusdt derwji nnisbj Zakei V alto IJSDEN - „Laten we niet wachten met het vaststellen van de Iructuuxschets." Dat was de boodschap van wethouder De P2* jngh tijdens de Algemene Beschouwingen vorige week De «SP*» tructuurschets heeft volgens hem teveel samenhang met an- ere plannen. Hij noemde als voorbeelden het Verkeersplan, et Volkshuisvestingsplan en de uitbreiding van de Hamers- vordei of- Leusden '90 had om een wat rustiger tempo gevraagd, ,c mdat Gedeputeerde Staten van Utrecht geen belangstelling ïeer heeft voor grootschalige woningbouw in Leusden. Toen ie belangstelling er nog wel was, kreeg bureau Zandvoort pdracht om een structuurschets op te stellen. schril s 150 De uit Leudt Barne kelijk ngt gen 72,5 r infoi .1717, lp die manier zou de gemeente erker staan in de discussies over e woningbouw. De gemeenteraad namelijk alleen bouwen voor noevA gen behoefte. Deze week beslist Fgcvei g gemeenteraad over de inhoud in de structuurschets. In het voor n u re van 1991 nemen Provinciale aten een definitieve beslissing rer de woningbouw in Utrecht tot it jaar 2015. Leusden '90 sprak bij haar alge- Dorda ene Beschouwingen over een verval' door de provincie, die bij gemeenteraad tot een partijtje iniekvoetbal had geleid. Begin dit ar was er sprake van grootschali- woningbouw bij Stoutenburg, aarna kwam Leusden-Zuid m eeld, en begin deze maand Heten edeputeerde Staten van Utrecht ets meer te voelen voor een uit leiding van Leusden, die verder gaat dan het bouwen voor eigen behoefte. Door deze provinciale ommezwaai was volgens Leusden '90 de noodzaak weg om tot een overhaaste beslissing met betrek king tot de toekomstige structuur van Leusden te komen. Ook de WD hekelde de hou ding van de provincie. „Plannen worden even gemakkelijk terug genomen, als zij eerst zijn gepo neerd. Aanvankelijk geschikte stukken grond zijn enkele maan den later om ecologische redenen met meer bespreekbaar. Onrust is gezaaid bij onze bewoners," zei fractievoorzitter Parson. Het CDA bleef minder lang stil staan bij de handelswijze van de provincie, en bekeek het van de positieve zijde. „Nu het standpunt van GS bekend is, kunnen wij zon der de hete adem van de provincie in onze nek, onze besluiten ne men," vond voorzitter Pekelharing. Hij vond dat er op korte termijn besloten moet worden om 't Vliet vol te bouwen. Op die manier kan volgens hem voorkomen worden dat de woning bouw m Leusden stagneert. Na de voltooiing van het Ruige Veld dreigt er namelijk een kruk in de woningbouw in Leusden te komen. Dat komt, omdat er geen woning bouwplannen in voorbereiding zijn, die direkt na de voltooiing van het Ruige Veld uitgevoerd kunnen worden. Dat baart ook wethouder De Jongh zorgen. „Het is de vraag of wij de huidige bouwstroom kun nen voortzetten. Dat hangt af van de behoefte aan woningen, die wij zullen vaststellen," zei De Jongh, die daarmee een voorschot nam op de discussies over de structuur schets deze week. Volgens PvdA-voorzitter Jansen zal men daarbij in ieder geval reke ning moeten houden met het ge brek aan ruimte in Leusden. „Wij zien alleen nog lokaties ten westen van de Groene Zoom en het Vliet als geschikte plekken. Deze loka ties zijn niet groot en wij moeten er lang mee doen. Daarom vinden wij dat de woningen daar dichter op elkaar gebouwd moeten worden, dan wij nu in Leusden gewend zijn," vond zij. LEUSDEN - De gemeente gaat het groot oonderhoud voor de tennis banen in Leusden betalen, maar de tennisverenigingen hoeven pas met ingang van 1 januari 1992 daar huur voor te betalen. Dat is het eerste jaar een bedrag van J125,per baan en vanaf 1993 2250,— per baan. Dat is de op lossing voor het probleem, dat ontstond, toen de gemeente be sloot om het onderhoud van de banen voor haar verantwoording te nemen en de verenigingen daar huur voor in rekening te brengen. Deze voelden zich hierdoor over vallen, omdat het jarenlang ondui delijk was, wie voor het onderhoud verantwoordelijk was. LTV Leus den, Lockhorst en de Eemelaar stelden in brieven aan de gemeen te dat zij zich voor het komende jaar niet aan een regeling gebonden achten, omdat hun ledenvergade ringen pas in de loop van het vol gende jaar bijeenkomen om zich over het voorstel te buigen. Ook waren de begrotingen van de verenigingen kortgeleden vast gesteld en wijziging op korte ter mijn is volgens de besturen niet mogelijk. De nieuwe regeling bete kent voor de gemeente uiteindelijk een financiële meevaller van 47.250,- per jaar. Dat is overigens in 1992 de helft minder, omdat de tennisverenigingen maar de helft van de huur hoeven te betalen. „We zoeken naar alternatieven om de snelheid bij de bouw van het nieuwe jongerencentrum enn te houden," zei wethouder Vroon van Welzijn tijdens de Algemene Be schouwingen vorige week. Dit jaar werd de ijsbaan bij het Burge meester Buiningpark aangewezen als plek waar het nieuwe centrum zal verrijzen. De provincie Utrecht gooide echter roet in het eten, door Leus den op te zadelen met de vraag op welke plek in Leusden nog ruimte heeft voor woningbouw. Het deel ten westen van de Groene Zoom lijkt één van de meest geschikte plekken, maar daar zou ook het jongerencentrum komen. De dis cussies over de woningbouw heb ben de uitvoering van de plannen voor een 'nieuwe Geut' vertraagd. Het oude gebouw aan de Zwarte - weg verkeert in een slechte staat en is eigenlijk rijp voor de sloop. De vertraging in de nieuwbouw- plannen ontlokte bij de PvdA de opmerking dat in Leusden een aantal zaken te langzaam worden uitgevoerd. „Te denken valt daar bij aan de bouw van het jongeren centrum en de verbouwing van de bibliotheek," zei voorzitter Jansen. Vroon verbaasde zich over deze opmerking. „Iedereen weet wat er aan de hand is met het jongeren centrum en de verbouwing van de bibliotheek begint in januari, pre cies volgens schema," was zijn ant woord. LEUSDEN - De pnjs voor een kaartje van zwembad De Octopus zal volgend jaar met 0,25 omhoog gaan. De verhoging is nodig, omdat de gemeente heeft bezuinigd op het schoolzwemmen. Dat scheelt De Octopus een bedrag van 28.042,-- per jaar. Door de prijs verhoging wordt de opbrengst echter verhoogd met 39.320,--. Het verschil van ruim 11.000, mag het zwembad reserveren om prijsstijgingen in de toekomst te kunnen opvangen. De werkgroep vrouwen in de bij stand' is verontwaardigd over de verhoging van de gemeentelijke belastingtarieven. Dat schrijft de werkgroep aan de fractievoorzit ters van de gemeenteraad op het moment dat de begroting in de ge meenteraad behandeld wordt. De vrouwen stellen dat de verhoging van de afvalstoffenheffing (met 32,-- in 1991) zorgt voor een stij ging van de belastingen voor meer- persoonshuishoudens van 25 pro cent. Voor éénpersoonshuishou dens zou het zelfs gaan om een stijging van 30 procent. De werkgroep stelt in de brief dat voor vrouwen in de bijstand de woonlasten een steeds hogere be lasting wordt en niet meer in ver- houdingt staan tot de uitkering. „Bovendien is het ons bekend, dat wij met een inkomen op bijstands niveau niet in aanmerking komen voor de mogelijkheid van kwijt schelding," schrijven de vrouwen. LEUSDEN - Het college van bur gemeester en wethouders heeft laten onderzoeken of er buiten de eerder aangewezen lokatie bij de Valleilaan nog meer plekken ge schikt zijn voor de bouw van een mortuarium. De conclusie van dit onderzoek is, dat er in leusden eigenlijk geen betere plaats is voor een dergelijke voorziening. B&W houden daarom, ondanks het verzet van de omwonenden vast aan de bouw van het mortua rium bij het Valleikanaal. Er zijn drie plekken onderzocht, waar mogelijk een uitvaartcentrum zou kunnen verrijzen. Dat is een terrein naast de rooms-katholieke kerk aan de Hamersveldseweg, een stuk grond bij het voormalige gebouw van de Hogere Gezond- heidsschool en het qebied in de urgemeester Panis deed een be- >ep op het CDA niet te knibbelen an het bedrag dat het college van uregemeester en wethouders ge raagd hebben voor de uitbreiding an het ambtenarenapparaat m het I, emeentehuis. Het gaat om een be- rag van 193.000,--. Daarvan wil Jet CDA 25.000,-- afhalen, dat dan lebruikt kan worden voor het jaatschappelijk werk, dat volgens christen-democraten in Leus- len een halve kracht tekort komt. |De burgemeester vindt echter Jat de dienstverlening op het ge- leentehuis en de kwaliteit van het |eleverde werk er mee gediend is s er meer ambtenaren aangetrok- |en mogen worden. Leusden '90 is falikant tegen deze uitbreiding en vindt zelfs dat er een extern advi seur moet worden gevraagd kri tisch naar de gemeentelijke orga nisatie te kijken. Volgens Leusden '90 is er veel ruis op het gemeente huis en zijn er veel ontevreden ambtenaren. Burgemeester Panis vindt echter dat de organisatie sterk genoeg is om haar eigen pro blemen op te lossen. Er is in het gemeentehuis be hoefte aan uitbreiding van het ambtenarenapparaat met 25 for matieplaatsen. Dat is door schuiven en schrappen teruggebracht tot 7 plaatsen. Het college van burge meester en wethouders beloofde wel dat het aantal tijdelijke ar beidsplaatsen zoveel mogelijk te ruggebracht zal worden tot een mi nimumniveau. )e aangekondigde verhoging van en aantal gemeentelijke belastin- len en tarieven zijn zonder noe- ïenswaardig verzet door de ge- leenteraad geaccepteerd. Alleen eusden '90 wil dat de verhoging an het rioolrecht niet verder gaat an de doorberekening van een iflatiecorrectie van 2 procent. Met le aangekondigde verhoging van Ie onroerend goedbelasting is de artij het ook niet eens. De grootste irhoging is die van de afvalstof fenheffing, de belasting die betaalt moet worden voor het ophalen van de vuilniszak. Die gaat volgend jaar van 170, naar ƒ212,-- per huishouden per jaar en ook de jaren daarop kunnen de Leusdenaren rekenen op een fikse verhoging. Dat was voor de PvdA aanleiding om aan te dringen om mensen met een minimuminko men te ontzien door hen in aanmer king te laten komen voor gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van de gemeentelijke belastmgen. Leusden '90 pleitte voor voor de mogelijkheid om de belastingen m termijnen te kunnen voldoen. buitenbocht van de Randweg/Mid denweg. Daarbij is gekeken naar zaken als bereikbaarheid, op pervlakte, het bestemmingsplan en het al dan met in eigendom zijn van de gemeente. Na afweging van alle factoren blijkt dat de lokatie bij de Valleilaan de meest geschikte is. Volgens de onderzoekers is het verder duidelijk dat het centrum weliswaar in de buurt van wonin gen komt te liggen, maar dat er geen directe relatie met de bebou wing is. De afstand tot de woningen is 70 tot 80 meter. Ook het argument dat er in het gebied waar het cen trum komt een speelterrein voor kinderen verloren dreigt te gaan, is met zwaarwegend genoeg. „Er wordt een ruim speelveld ter ver vanging aangelegd," zeggen de on derzoekers. Ondanks de komende reorganisa tie van de rijkspolitie, krijgt Leus den een politiebureau in het nieu we, nog te bouwen deel van De Hammershof. Dat is de verwach ting van burgemester Panis. Hij zei Kerstmarkt LEUSDEN - De Solidariteitswmkel Leusder. houdt zaterdag 8 decem ber een kerstmarkt in het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg 100. Op de markt is een keur van cadeau-artikelen verkrijgbaar, die in de Derde Wereld is vervaar digd. Bijzonder is een houten kerst groep, gemaakt door jongeren uit de krottenwijken van Manilla. De kerstmarkt is geopend van 10.00 uur tot 15.00 uur. Oud papieractie ACHTERVELD - De Achterveldse muziekvereniging DWS houdt za terdag 1 december een oud pa pieractie. Daartoe zal zaterdag 1 december op het Groot Achter veldplein een container staah op gesteld. Degenen die niet in staat zijn het papier zelf te komen brengen, kun nen vrijdag voor 19.00 uur telefo nisch een afspraak maken met E. Tolboom (03425 - 1833). Het papier zal dan worden opgehaald. Stou- tenburgers kunnen het oud papier eventueel kwijt bij W. Wouters, Hessenweg 95 in Stoutenburg. Drukte op Soesterberg SOESTERBERG - Het 32ste Tactical Fighters Squadron, dat op de vlieg basis Soesterberg gestationeerd is, zal in de maand december een paar keer veel vliegen. Op 3, 4, 6, 18,19 en 20 december zal het aantal vliegbewegingen aanzienlijk bo ven normaal liggen. Het 298ste squadron met Alouet- te 3 helicopters zal op 12 en 19 december tot 's avonds 22.00 uur doorvliegen. In verband met de Sinterklaas viering zal op 5 december vanaf 15.00 uur niet meer gevlogen wor den. Op 24, 27, 28 en 31 december zullen alle vliegtuigen aan de grond blijven. tijdens Algemene Beschouwingen dat Leusden hoog op de wachtlijst staat bij het rijk en dat het bureau binnen 2 tot 3 jaar gebouwd zal worden. De politie, die nu in een oud gebouw m Leusden-Zuid zit, kampt al jaren met huisvestings problemen. ACHTERVELD - Slechts met grote moeite kan het iemand in Achterveld ontgaan zijn dat Sinterklaas, afgelopen zaterdag, zijn opwachting maakte. Hij kwam bijna in iedere straat. Zijn vele Pieten sprongen als het moest over tuinhekjes om zieke kinderen en snel kouvattende oma's aan hun portie pepernoten te helpen. Het muziekkorps Door Wilskracht Sterk speelde de hele weg en werd zelfs voorafgegaan door tien majorettes die zich warm dansten. Ook hier had Vermeulen van de winke liersvereniging het in zijn toespraak tot de Goedheiligman over bezuinigingen en verschillende meningen. Het gevolg van al die makkers met hun wild geraas was dat dit jaar de peperno ten niet meer in zakjes zaten, een kinderhand is gauw gevuld, en het jaarlijkse feest voor de allerkleinsten in de Moespot ging niet door. Het mocht de pret niet merkbaar drukken. Wie wilde kon de Goedheilig- man in Achterveld wel tien keer de handschudden. Zonder maar een keer in vervelend gedrang terecht te komen. De sfeer in Achterveld bood het grootste verschil met de mtocht in bijvoorbeeld Leusden. Nergens opgeschoten jongens die Zwarte Pieten belaagden, overal mensen die hun kinderen naar vo ren duwden terwijl ze zelf op de achtergrond bleven. Sinterklaas trof beter weer dan de vorige week. Het was waterkoud maar droog, afgelopen zaterdag. Bij wie achter de muziek aan ging kwam de temperatuur snel op peil. Velen staken binnendoor om de route af te snijden en de kleine optocht nogmaals aan te zien komen. Al was het voor de vijfde keer, het is steeds weer spannend de muziek achter de huizen dichterbij te horen komen, te wachten en dan ja....daar komen de marjorettes en daarach ter de Sint. Gezeten in zijn koetsje met zijn baaspiet naast zich had hij ruimte genoeg om alle kleurplaten in ontvangst te nemen. Die baaspiet had iets moederlijks. Niet alleen door haar brede gestalte, ook door de zorg waarmee zij de Zwarte Pieten in toom hield, het boek be waakte en voor de Sint zijn staf zorgde als ware het een niet te missen wandelstof van een slecht ter been zijnde opa. Het was een baaspiet om rekening mee te hou den. Schitterend. Net als in Leusden organiseerde m Achterveld de winkeliersvereni ging de intocht. Hoewel in Achter veld in sterkere mate de bevolking betrokken raakte bij de intocht, deed ook hier het gekrakeel af breuk aan de traditie. Een dorp, zo njk aan verenigingen en met zoveel hart voor de jeugd, zou een volgend jaar de winke liersvereniging als gemeenschap kunnen helpen Sinterklaas te ont vangen. Wanneer de aanwijzingen voor Sinterklaas waar hij zijn inko pen moet doen dan nodig blijven zouden ze kunnen worden opgeno men in een zee vol verwijzingen naar (sport)verenigingen, activi teitencentra, scholen en andere clubs. Waarbij te hopen is dat zo veel mensen zich bij de ontvangst van Sinterklaas betrokken voelen dat reclameboodschappen die niet hoeven te onderstrepen. Sinterklaas wordt welkom geheten op het bordes van huize St-Joseph door Jan Versteegt. Na dinsdagochtend een analyse opgemaakt te heb ben, bleek dat de verrassen de sneeuwval in de nacht van zondag op maandag zich had voorgedaan in het ge bied ten noorden van de lijn Leiden-Utrecht-Arnhem- Twente. Boven die strook was sprake van een laagje sneeuw, dat in Friesland tij delijk een dikte kende van 4- 7 cm. In Harderwijk lag 2 cm. De peuters zullen hun ogen hebben uitgekeken bij het zien van de witte wereld. Ei genlijk kim je stellen, dat er sinds 22 januari 1988 nauwe lijks meer enige sneeuw van betekenis in ons land is ge vallen. In Leusden en Ach terveld viel de neerslag als regen, maar de hoeveelhe den waren niet erg groot. Daarna schakelden de weer goden over op een somber en tamelijk kil weerbeeld. De zon kreeg in de eerste twee dagen van deze week niet echt veel speelruimte. November is door de kou dere inslag van de laatste da gen bezig het eerder bereikte warme imago uit te poetsen. De gemiddelde etmaaltem- pe ra tuur zakt per dag onge veer 0.2 graden en het is ze ker niet onmogelijk, dat de slachtmaand als normaal of iets boven normaal de ge schiedenis in zal gaan. En dat terwijl de tweede decade van deze slachtmaand met een gemiddelde van 9.8 graden in de Bilt gemeten, de op een na warmste tien-daagse periode werd in deze eeuw. Zo zie je dat de bordjes snel verhan gen kunnen worden. Voor de laatste november dagen voorzie ik weinig ruimte voor de thermometer om aan een echte stijging te beginnen. Er gaat zich gelei delijk een hogedrukgebied opbouwen boven de Britse Eilanden, waardoor de stro ming noordelijk wordt. Aan gezien we nog steeds met een tamelijk warme Noordzee te maken hebben, betekent dat aanvoer van bewolking, waarbij donderdag een bui kan vallen. Dan zal met een noordwestelijke wind tijde lijk ietsje zachtere lucht bin nenstromen. Maar in de nacht zal het gaan opklaren, zodat de kans op lichte vorst gaat toenemen naarmate de week vordert. Daarbij kun nen mistbanken ontstaan, die in de eerste ochtenduren ver- keersbelemmerend zijn en gladheid kunnen veroorza ken. Overdag zal de tempera tuur vanaf vrijdag bij onge veer 4 graden blijven steken. Het genoemde hogedrukge bied reist in het weekeinde naar het vasteland. De druk verschillen nemen af en de nachten worden nog wat kouder. Onvermijdelijk zal het kwik overdag nog iets verder dalen. Een overgang naar echt winterweer zit er voorlopig nog niet in. Boven Scandinavië stelt zich later een westelijke stroming in, zodat de vorst in die gebie den wat zal afnemen. Cen traal Europa zal kouder weer krijgen, waarvan wij een staartje gaan meepikken. Boven het zuiden van Europa is al geruime tijd een depres sie aktief. Vooral aan de zuidflank van de Alpen is de laatste dager, een flink pak sneeuw gevallen. De winter sportcondities zijn dan ook boven de 2000 meter opti maal, zeker in vergelijking met vorig jaar. Ook in de ge bieden dichterbij huis ligt sneeuw. In het Sauerland en de Harz zijn de toppen bedekt met een wit hoedje. Groene specht Voor wie wil beginnen met 'vogelen' is de winter de beste tijd; de bomen zijn dan kaal waardoor we de vogels wat gemakkelijker in de kij ker kunnen krijgen en de trekvogels zijn weg zodat het aantal soorten geringer is. De trekvogels komen straks ge leidelijk, soort na soort, te rug. De standvogels, de vo gels die het gehele jaar hier blijven, kunnen we dus nu le ren kennen. De Groene specht is zo'n standvogel, ongeveer 32 cm groot en met een gewicht van circa 200 gram. Reeds nu kunnen we de 'lach' van het mannetje horen: Kjuu-kjuu- kjuu-kjuk. Vroeger zeiden de mensen dat er regen op komst was als de specht lachte. Na hoeveel tijd het zou gaan regenen was niet bekend en zo kregen ze meestal wel een keer gelijk. De bovenzijde van de vogel is mosgroen, de onderzijde licht-groen. Ze hebben een scharlakenrode kruin. De ge slachten zijn moeilijk van el kaar te onderscheiden; het enige verschil is de baard- streep die bij het mannetje een rode vlek vertoont en die bij het vrouwtje geheel zwart is. Roffelen op een dode tak, het karakteristieke baltsge- luid van spechten, doet de Groene specht bij uitzonde ring en dan nog zeer beschei den. Zijn voedsel zoekt de Groene specht graag op de grond en het bestaat voor het over grote deel uit mieren en wel de Kleine zwarte grasmier. Met de zeer lange tong, die een kleverige aanslag heeft en meer dein 10 cm uit de sna vel kan steken, hengelt hij als het ware naar mieren die aan de tong blijven vastkle ven. Maar ook de Rode bos mier is niet veilig voor de Groene specht. Zien we in het bos een mierenhoop met een trechtervormige opening die naar het inwendige leidt, dan kunnen we er zeker van zijn dat hier de Groene specht be zig is geweest. Torren en an dere insekten worden alleen gegeten bij gebrek aan mie ren. Daarom zien we hem va ker op de grond dan klim mend tegen boomstammen. De vlucht is volgend, het om hooggaand gedeelte fladde rend, gevolgd door het neer gaande deel in valvlucht met de vleugels langs het li chaam. De Groene specht nestelt in boomholten, het liefst in loof bomen. Gewoonlijk betrekt hij reeds bestaande holen; hij bouwt zelden een nieuwe nestplaats. De enkele malen dat dit gebeurt wordt het werk bijna uitsluitend door het mannetje gedaan. Zo kan de nestbouw wel meer dan twee weken duren. Ze ge bruiken geen ander nestma teriaal dan wat toevallige houtsplinters. De 5 tot 7 eie ren worden gedurende onge veer 17 dagen door beide ou ders bebroed. Het mannetje neemt in hoofdzaak de 'nachtdienst' voor zijn reke ning. De jongen worden ge durende drie weken door beide ouders gevoed, in welke periode het nest ge makkelijk is te vinden omdat de jongen luidruchtig en on ophoudelijk om voedsel schreeuwen. G. van Leeuwen N3isi> Jv.'. 5P&CHT

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5