Panorama Lisiduna Boeiende verzameling in matig decor Tryfosa werkt voor medemens Ice-cream en jazzy-tonen in de Hakhorst Expositie Leusdense kunstenaars in kelder gemeentehuis Verbeke en Carlo de Wijs bij Jazz-sociëteit agen „Dichter bij de trein" plaatselijk nieuws WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 LEUSDEN - Bijna dertig Leasden- se kunstenaars tonen hun kunst werken op de expositie De Ruim te in de kelder van het gemeente huis. Onder auspiciën van de Culturele Raad Leusden is de overzichtstentoonstelling sa mengesteld met ruim zetstig werken van de beeldende kun stenaars. De expositie loopt nog tot en met 16 december. Burgemeester Panis sprak vrij-, dagavond de openingswoorden. Hij memoreerde de matige belang stelling van de gemeente voor kunstzaken, maar voegde er on middellijk aan toe, dat deze han delswijze ook positivieve kanten bood aan bijvoorbeeld de Culture le Raad. „De ruimte, die de ge meente biedt kan uitstekend wor den benut door initiatieven van particulieren." De organisatie was minder te vreden over de beschikbare ruim te. Door het wegvallen van de parti culiere expositieruimte Claeveren- blad is men aangewezen op ruim ten, die door meer groepen, instel lingen worden gebruikt. De kelder van het gemeentehuis is een multi- funktionele ruimte, van kindercrè che tot schaak- en biljartvereniging maakt er gebruik van. Dit medegebruik heeft ook z'n voordelen. „Door het maken van afspraken heeft de Culturele Raad gebruik kunnen maken van mate rialen, die van andere verenigin gen afkomstig zijn," Naast de openingswoorden ver zorgde het kwartet Cadache een speciaal openingsconcertje. Uit alle hoeken, de ruimte gebruikend, kwam het viertal in het centrum van de tentoonstelling tot de apotheo se. Een frivool fluitgebruik smaakte de aanwezigen naar meer. Helaas, daar ontbrak de tijd voor. De tentoonstelling is, ondanks de beperkingen, toch ruim van opzet. De verschillende werken hebben een goed ruimtelijk plekje gekre gen, waarbij het werk van de kera misten een uitgelezen plaatsje, door de vorm en inhoud, hebben gekregen. Smaken verschillen, vandaar dat op de expositie een ruime keus aan verschillende technieken valt te bewonderen. Het werk van Hanne- ke de Winter, valt op door het ge bruik van dagelijkse zaken. Met herfstbladeren en glasbuizen weet Hanneke kleine monumentjes te scheppen. Op de tentoonstelling hangt werk van Anton Brunia, Han Sche pers, Hans Rombouts, Wies Ver- ploegh, Imy Baron, Yrrah van Kuyk, Jan Wmgender, Loes Rigter, Cees de Munnik, Libbe Venenma, Dick Plantinga, Rob Stoffer, Wilfried de Boer, Marlies van de Spek, Dick Hartog, Jobke Zuidervaart, Rienk Visser. Carel Elemans, Annie van der Zande, Wicky Nobels. Tjerk Zijlstra, Willemijn van Asbeck, Nelleke Brons, Ane Harting, Jan Kammeijer, Erico Oorthuis, Fran- cien van Westering en Hanneke de Winter. De prijzen van de tentoongestel de werken lopen uiteen van twee honderdvijftig gulden (onder ande re 'Spiegels' van Cees de Munnik) tot vijfduizend gulden ('Fluitiste' van Anton Brunia en 'Plaats voor katten' van Francien van Weste ring). Bijna dertig kunstenaars exposeren werken op 'hun'expositie van de Culturele Raad. Een kijkje op een kijkje bij de tentoonstelling De Ruimte in de kelder van het gemeentehuis. Geboeid kijkt een toeschouwer naar een van de werken van de Leusdense kunstenaars. LEUSDEN - Zondag hield de Jazz-sociëteit Leusden in de Hakhorst een jazzmiddag met bekende namen. Het quintet Harry Verbeke/Carlo de Wijs toverde een mengelmg van rythm&blues, Latin-vormen, roek-blues en standards uit de verschillende instrumenten. De boventoon voerden de tenorsax van Harry en het hammondorgel van Carlo (zie foto). De overige bezetting van het quintet bestond uit Eddie Conard (percussie/vocals), Peter Kluken (gitaar) en Matty de Wijs (drums/percussie). LEUSDEN-ZUID - Deze maand hield Vrouwenvereniging Tryfo sa haar jaarlijkse bazar in Het Trefpunt te Leusden-Zuid. Daar werd te koop aangeboden alles wat de vrouwen in de pauze van hun wekelijkse bijbelstudiebij eenkomsten zelf hadden ge maakt. De opbrengst daarvan is bestemd voor kerk, zending en het vakantiewerk voor de gehan dicapten. Het bijeengebrachte geld wordt onder deze drie in stanties verdeeld. In 1989 bedroeg de bruto-op- brengst van de jaarbazar ruim 9.000.-, een heel goede op brengst, deelt de voorzitster Me vrouw G.M.van Garderen enthou siast mee. Wat was er allemaal te koop? In de eerste plaats hadden de dames vele fraaie handwerken vervaardigd. Er was een boeken tafel van de Inwendige Zendings Bond, die veel aftrek vond, met theologische boeken, romans, kaarten. Er was een grote tafel met eigengemaakte producten als ad vocaat, diverse jamsoorten, olie bollen, cakes. Ieder jaar wordt er ook een grote verloting gehouden. Vóór de bazar gehouden wordt, worden de lootjes verkocht. Dit jaar werden er voor het eerst ook nog tijdens de bazar lootjes ver kocht. De eerste prijs van de verlo ting was vorig jaar een fiets, een artikel dat zeer in trek was bij de bezoekers. Dit jaar werd een lang weekend in Hotel Dreyeroord in Oosterbeek verloot. Geheel ver zorgd en gratis beschikbaar ge steld door genoemd hotel. Er kon ook geraden worden via diverse kaarten. Er was een fraaie pop te winnen, gehuld in Veluwse kleder dracht. Er was zowaar een hele kaas te verschalken, en veel be zoekers konden dus met een leu- k(e) prijs(je) naar huis gaan. Tryfosa is een Hervormde Vrou wenvereniging op Gereformeerde grondslag. Afgelopen februari be stond de vereniging al weer 25 jaar. De vereniging gaat uit van de Ne derlands Hervormde kerk op Ge reformeerde grondslag. Op mijn vraag aan secretaresse Mevrouw Van Garderen waarom naast de Nederlandse Christen Vrouwen Bond Tryfosa werd gesticht ant woordt zij dat dit komt puur vanuit een ander denken, vanuit de Gere formeerde grondslag in de Neder lands Hervormde kerk dus. Eén keer in de 14 dagen komt Tryfosa op een avond bijeen. De dames starten met bijbelstudie, gaan daarbij uit van het informatie blad van de landelijke vereniging, 'Hervormde Vrouw'. Iedere keer staat daar een bijbelstudie in, en die wordt door Tryfosa gezamen lijk behandeld. De bijbelstudie staat centraal in de bijeenkomsten. Na de pauze handwerken de da mes voor de jaarlijkse bazar. Met de jaarvergadering in fe bruari nodigen de Tryfosaleden een spreker uit. Mensen van Barthi- meus, De Hoop, Friedensstimmen zijn in de afgelopen jaren hun gast geweest. Regionaal is er een spre ker geweest die over verslaving heeft gesproken. Tryfosa heeft mo menteel 21 leden. Dat zijn er wel eens 30 geweest, maar er verhuis den diverse leden, en verscheide ne oudere dames zijn niet meer in staat om de avonden te bezoeken. Tryfosa-secretaresse Mevrouw Van Garderen wil graag benadrukt zien, dat de leden van de vereni ging handwerken en borduren ten bate véin de medemens. Zij zien het als hun plicht bezig te zijn voor de medemens in hun omgeving. Het vakantiewerk voor gehandi capten staat bij hen hoog geno teerd. Kerk en zending uiteraard ook. Tryfosa zou overigens graag weer wat nieuwe leden binnen haar gelederen zien, en roept da mes van dezelfde godsdienstige richting op lid te worden van Tryfo sa. THE SHELTERING SKY dag 13.30-18.45-21.30 uur. zo. ook 16.15 uur. behalve zat.middag 1.30 uur. FLATLINERS dag 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. PRETTY WOMAN vr. ma. do. 13.30-18.45-21.30 uur. za. zo. wo. 18.45-21.30 uur. zo. ook 16.15 uur. di. ook 13.30 uur. DIE HARD 2 vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo.. ook 16.15 uur. PROBLEM CHILD vr. t/m do. 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. GHOST vr. t/m do. 13.30-18.45-21.30 uur, zo. ook 16.15 uur. BACK TO THE FUTURE 3 vr. t/m do. 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. DE REDDERTJES za. zo. wo. 13.30 uur. MOVIECYCUS OP DINSDAG GEJAAGD DOOR DE WIND Dinsdag alléén op 20.00 uur. SPECIALE VOORSTELLING De opbrengst van de speciale pre mière van De Kleine Zeemeermin naar het sprookje van Hams Chris- tiaan Anderson komt geheel ten goede van de stichting „Stimulans". Deze stichting heeft zich ten doel gesteld paardrijmogelijkheden te bieden aan gehandicapten en kans- .arme kmderen, onder professio nele leiding. Toegangsprijs slechts ƒ5,-. Alleen zat. 13.30 uur. Vera Beths. LEUSDEN - De violiste Vera Beths treedt in het kader van de Vallei- concertcyclus donderdag 29 no vember op in de Nederlands Her vormde kerk in Leusden-Zuid. Beths wordt begeleid door pianist Stanley Hoogland. Beths en Hoogland spelen werken van de componist Beethoven. Het concert begint om 20.15 uur, de kaartverkoop start om 19.30 uur. Kaarten kosten 15,-. Pas 65+ en CJP-houders betalen een rijksdaal der minder. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Ledenwerfcampagne Amnesty International LEUSDEN - De afdeling Leusden van Amnesty International houdt maandag 10 december in winkel centrum De Hamershof een fakkel- wacht. Op die datum is het 42 jaar geleden dat de algemene vergade ring van de Verenigde Naties de universele verklaring van de rech ten van de mens aannam. Met de fakkelwacht vraagt AI tevens aandacht voor de landelijke ledenwerfcampagne, die van emd november tot de jaarwisseling wordt gehouden. Tal van promi nente Nederlanders Figureren in die campagne, die onder het motto 'Hoe ver moet het komen voordat u eindelijk lid wordt?' wordt gehou den. •■•V» Naam: Betty Dirks Beroep: Huisvrouw Bekend van: Verkeersgroep 'Dirks' Bijzondere plek: „De ongebruikte halte aan de Asschatterweg" „Deze bushalte staat symbool voor het feit dat m dit gedeelte van Leusden het openbaar vervoer node gemist wordt. Hij herinnert aan een tijd dat dat beter was. Ik vind uiteraard dat de bus hier terug moet komen. Daar maak ik me, samen met wijkbewoners uit De Weteringen Alandsbeek-Oost, ook sterk voor. „Het is alweer ruim een jaar geleden dat hier voor het laatst een bus stopte. Daarvoor was hier een jaar of zeven wél openbaar vervoer. Het werd een probleem toen de meuwe wijk 't Ruige Veld werd opgeleverd. Volgens de VAD konden niet alle wijken op de oude manier worden bediend. De tijd ontbrak daarvoor en het geld was er ook niet. Er is toen besloten de lus door De Wetermg en Alómdsbeek-Oost te laten vervallen. De wijkbewoners voelen zich nu zwaar gehandicapt. Leusden blinkt toch al niet uit in een hoogwaardig openbaar vervoerssysteem, maar voor de bewoners van deze hoek van de gemeente is het er alleen maar slechter op geworden. Voor mijzelf zit aan de keuze voor het openbaar vervoer als transportmiddel een principiële kant. Ik wens om verschillende redenen zo weinig mogehjk gebruik te maken van de auto en in plaats daarvan zo veel mogehjk van fiets, bus en trein. Ik vind het belangrijk om op die manier een bijdrage te leveren aan een gezond miheu. De auto speelt een belangrijke rol in de luchtvervuiling en bovendien vind ik al dat blik m de straten een lehjk gezicht. Straatbeeldvervuiling, zou ik het willen noemen. Maar als er geen bus meer in de buurt stopt, wordt de keuzevrijheid wel sterk beperkt. En dan heb ik het nog niet eens over de mensen, die zich geen auto kunnen veroorloven. Ik kan me bijvoorbeeld de tijd dat ik weinig geld te besteden had nog heel goed herinneren. „In Leusden is het 'autodenkennog heel sterk ontwikkeld. Neem nou die aansluiting, die met veel tam tam is geopend. Natuurhjk, die moest er komen, je zou wel gek zijn om je daar tegen te verzetten, maar het leidt alleen maar tot het verplaatsen van problemen. Straks moet de A28 weer worden verbreed. Maar het is allemaal zo kortzichtig; korte termijn denken, terwijl ik vmd dat we juist een verantwoordehjkheid hebben naar volgende generaties. „Ik kom uit Amsterdam, maar woon nu ruim tien jaar in Leusden. We zijn hier voor de kinderen gekomen. We hebben die keuze voor de kmderen gemaakt. Ik zou die keus nu echter niet meer maken. Als ik weer moest kiezen, wilde ik veel dichter bij de trem wonen. Dat zou in deze situatie bijvoorbeeld betekenen dat ik in Amersfoort zou gaan wonen. Voorlopig ncht ik me echter op Leusden, waar ik me al een jaar of acht bezig hou met de verkeersplannen. De veihgheid voor het langzame verkeer moet sterk worden verbeterd. Er zijn hier genoeg fraaie fietspaden, maar bij de oversteekplaatsen mag nog wel het één en ander veranderen. Ik ben trouwens nog op zoek naar medestanders. Zou je dat in het stukje mee kunnen nemen....?"

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7