't Startblok rokeert op kampioensniveau 'Ik doe graag proefjes met beweging en knaleffecten' Speelfilm Problemchild: Om te lachen en te huilen Leusdense Sambadans bij Telekids Schoolschaakkampioenschap ten einde Proffesor Post heeft studenten in Leusden Dè Kerstfilm van 1990 al te zien voor Sinterklaas! UNIVERSAL PIQURESpresents an IMAGINE ENTERTAINMENT produoion JOHN RITTER "PROBLEM CHILD" MICHAEL RICHARDS GILBER1 GOTTFRIED wo JACK WARDEN "S MILES GOODMAN "8 SCOT! ALEXANDER 8 LARRY KARASZEWSKI iS ""8 A UNIVERSAL RELEASE Strip Fietsers bekeurd vervolg van pagina 1 Tl| oar STiwED I* PIOD1KLO IT Uitgebracht door UiP (Netherlands) BV .ff.. UNIVERSAL ©iwo uwiwi cirr 9udkk. ih( Ryaiuie Timmler(9) heeft drie actuele strips gemaakt. Ze hebben allemaal met Sinterklaas te maken. Daarom krijgt haar strip deze week voorrang. Wie strips wil maken voor de krant mag dit op iedere grootte doen. Zorg dat wat geschreven staat, goed te lezen is. Vier jongens wisten a1 hun vier partijen te winnen; Dirk Jan Koch, Wouter van de Bilt, Juliën Voogten Lucien Boon. LEUSDEN - Bij een verkeerscon trole, die woensdagochtend op de Burgemeester De Beaufortweg werd gehouden, zijn twaalf fietsers op de bon gegaan. Tien fietsers werden bekeurd omdat ze het rode stoplicht negeerden, twee fietsers kregen een proces-verbaal omdat ze met op het fietspad reden. LEUSDEN - Zaterdag 1 december is een belangrijke dag voorBianca Roelandschap (9) en haar vriendin Michele Meuzelaar (10) uit Leus den. Want op zondag 3 december aanstaande komen ze op de televisie. In het programma Telekids van RTL4 laten zij hun zelfge maakte Sambadans zienDe opnamen zijn op zaterdag in Hilversum, de uitzending op zondagmorgen. Bianca en Michelle komen om ongeveer om half tien in het programma. In de Leusder Kmderkrant stond al eens een artikel over Bianca en Michelle. Met zijn tweeën geven de dames aerobic danslessen aan hun buurtkinderen. Iedere week komen bijna twintig kinderen tussen de drie en twaalf jaar bij Bianca op zolder zich uitleven. Bianca en Michelle zorgen voor een clubblad, beheren de bar en leiden de lessen. De meiden hebben ambitie, dat betekent; ze willen wat en meer. Daarom schreven ze naar Telekids. Ze mochten komen laten zien wat ze konden en werden direkt uitgenodigd vooreen optreden in het kinderprogramma. Te zien; aanstaande zondag om half tien bij RTL 4. Twee van de vier meiden hadden een beetje ervaring met het lopen van oriënteringstochten. Charlotte en Anniek hadden door James Ro bert al eerder de goede weg door bos en heide gevonden. Daniëlle de Vaan had zich tot november aan de familiedruk weten te ontrekken. Haar vader is de coach van James. Door hem heeft James het hardlo pen in combinatie met het gebruik van oriëntenngsvermogen leren waarderen. Vaans dochter had tot dan toe zich weten te beperken tot toekijken. Voor de scholierenkam pioenschappen werd ze gestrikt. „Ik doe enthousiast mee aan de vijfkamp. Met hardlopen ben ik wel vertrouwd en dit was wel leuk voor een keer." Hoewel de dames er behoorlijk vies van geworden zijn. Ook dat was leuk. Bij de wedstrijden oriënterings lopen is het de bedoeling zo snel mogelijk een parcours te lopen door natuurgebied. Dit parcours is niet afgezet, wel zijn er een aantal controlepunten die niet gemist mo gen worden. Iedere groep deelne mers krijgt een kaart van het ge bied, waarop de controlepunten omcirkeld staan. Wie het eerst bij het beginpunt terug is, na het minst aantal fouten gemaakt te hebben, is de winnaar. Charlotte: „Op zo'n kaart ziet het er heel anders, veel duidelijker, dan in werkelijkheid uit. Je moet bijvoorbeeld goed op de land- schapsverschillen letten. Op de kaart lijken de verschillende cultu ren begrensd door een duidelijke lijn. In de natuur is dit niet zo." De wedstrijden voor scholieren van het voortgezet onderwijs werden m Havelte gehouden. De coach: „Het gebied bij Havelte was mooi, maar het terrein was erg zwaar. Werke lijk alles was daar aanwezig: bos, heide, zandgrond, weiland,..." „En modder...!", vullen de mei den overduidelijk aan. Op de dag van de wedstrijd, 17 november, was het slecht weer. Terwijl dui zenden ouders zo kort mogelijk op Sinterklaas stonden te wachten, lie pen de scholieren hun 4,5 kilome ter door de natte bossen. „Het re gende ook de dag ervoor al. De grond was overal drassig." De mei den gieren van de pret. Ergens was een fietspad veranderd m een sloot. De eerste, die er probeerde overheen te komen, stond tot haar middel in het water. Niets mocht hun snelheid vertra gen. Charlotte nam een snoekduik en worstelde zich naar de over kant. Snelheid was belangrijk. De coach had strenge conditietraining voorgeschreven. Voor de rest be stond zijn begeleiding vooral uit het leren kaartlezen. Daniëlle bemoei de zich hiermee Hetgeen voorde len had want terwijl Charlotte en de razendsnelle Anniek over de kaart gebogen stonden, zag zij het con trolepunt tussen de struiken. De meeste scholieren hadden minder ervaring dan James Robert Hobbs. Hij had speciale oriëntatieloop- schoenen, waardoor zijn houvast op de weg zodanig was dat hij heu vels opkwam, waar anderen naar beneden bleven glijden. Door een paar kleine foutjes eindigden zijn team als vierde. Met daarbij wel de aantekening dat de meiden kam pioen werden, doordat ze met 39.08 minuten sneller waren dan de an dere drie teams. Terwijl de jongens tegenstand hadden van 28 teams met vaak meer ervaring. Het Eemlandcollege heeft er een bijzondere beker bij. Voor de school waren de kampioenschap pen de tweede kennismaking met deze sport, die zich in een groeien de belangstelling mag verheugen. De aanwezigheid van leerling Ja mes Hobbs zal daar met vreemd aan zijn. Vong jaar werden ze twee de met het enige aanwezige team. Dit jaar kwamen ze met twee teams aan de start. Sommige scholen brachten tien teams op de been. Maar geen enkel team werd ge sponsord zoals het team van James Hobbs. Hij had een bevriend ma kelaar overgehaald tot het finan cieren van shirts en zelfs een pnjs- bedrag voor de winaars. De naam van de makelaar zorgde voor de start nog voor hilariteit. Reimus kon nog, maar snel was onmogelijk. Hoe een sponsor gelijk kan krij gen... LEUSDEN - Ivar Stikkeibroeck en Bart Cense doen mee met Profes sor Post. Professor Post is een initiatief van een aantal wetenschappers. Deze mensen hebben iets be dacht om kinderen wetenschap pelijk onderzoek te laten verrich ten. Door allerlei proefjes te doen, kunnen kinderen ontdek ken hoe iets komt en wat daar mee te ondernemen valt. Weten schap lijkt iets moeilijks. Professor Post wil met moeilijk doen maar leuk en lekker bezig zijn. In deze krant stond over pro fessor Post geschreven. Eigenlijk was het de bedoeling dat alleen kinderen die in Amersfoort op school gmgen, mee konden doen. Maar omdat de Leusder Kinder krant het zo leuk vond, mochten ook Leusdense kinderen zich in schrijven. Inplaats van met hun klas, moesten ze het dan wel in hun eentje thuis doen. Bart Cente (12) en Ivar Stickelbroeck (11) namen de uitdaging aan. Voor 1 december moeten zij alle proeven gedaan hebben en het daarvan gemaakte verslag aan hun 'mentor1 Docteran- ders Ronald van Kempen opsturen. In januari kunnen zij aan een nieu we proeven beginnen. Ivar Stikkeibroeck is niet het type van het leergierige jongetje dat vanachter zijn dikke brillengla zen op zoek gaat naar de wetten der natuur(kunde). Helemaal niet. Hij zegt zelf graag 'proefjes' te doen, vooral wanneer daarbij iets gaat bewegen, knallen, licht geeft dan wel ontploft. Zijn vader Wim heeft hem aangeraden aan profes sor Post mee te doen. Als kind deed zijn vader weieens natuur kunde proefjes, dus hij wist hoe leuk het kon zijn. Ivar moest het maar proberen. Een advies waar Ivar duidelijk niet omheen kon. Voordat hij aan professor Post be gon kon hij zich niet voorstellen wat hij zou moeten doen en of dat leuk zou zijn. Op de een of andere ma nier keek hij er tegen op en kon hij zich niet voorstellen dat professor spelen spannend kan zijn, laat staan dat er iets bij ploffen, knallen of bewegen kan. Wat betreft het laatste kreeg hij wel een beetje gelijk maar desondanks kreeg hij plezier in zijn proeven. Samen met zijn vader (een onderwijzer die op dezelfde school mag werken waar Ivar naar toe moet) doorworstelde hij bijna alle opdrachten. Makkelijk was het niet altijd. De toegestuurde benodigdheden waren erg een voudig. Te eenvoudig om de proe ven heel precies te laten verlopen. Met een beetje smokkelen lukte het desondanks om het gewicht van lucht te wegen, een kompas te maken, een sterrekijker met be hulp van een brilleglas en om voe ding te conserveren met behulp van een vitaminetablet. Sindsdien weet Ivar hoe het komt dat hete- luchtballonnen opstijgen, heeft hij een pak voor een ballonvaarer ont worpen en kan hij zelf een kompas maken met behulp van een stop naald, een bakje water en een kurk. Allemaal wetenswaardighe den die nooit weg zijn voor een zelfstandig bestaan. Alle opdrach ten hadden te maken met ballonva ren. Ivar droomde daar nooit van maar door al die proeven is hij met zijn neus op de feiten gedrukt. Het is allemaal niet zo eenvoudig als het lijkt. Eten moet op grote hoogte bewaard blijven en mag niet te veel plaats innemen. („Als ik ga neem ik astronauten-voedsel mee" voor spelt Ivar „Dat kun je krijgen in ieder ziekenhuis want darmpa tiënten krijgen het ook te eten.") Aan het 'schimmeltuintje', de laat ste opdracht, is hij nog niet toege komen. Het is daarbij de bedoeling om vast te stellen hoe brood anders schimmelt als bijvoorbeeld een ap pel, of melk. Ivar denkt dat hij dit wel weet uit ervanng. Hij stuurt deze week zijnbevindingen op naar de meneer die hen daarvoor een persoonlijke brief heeft ge schreven. Hulp heeft ivar van deze wetenschappelijke begeleider niet nodig gehad. Hij had immers zijn vader die meedeed. Waarmee hij zich na januari bezig mag gaan hou den als student van professor Post, blijft nog even geheim. Een ding kunnen we verklappen; Ivar zal het leuk vinden. Wie zich alsnog voor het volgen de project wil aanmelden, moe snel contact opnemen met Pro feasor Post, 030 - 531744, 020 6646021 of 030 - 342099. Deelne men kost twintig gulden. LEUSDEN - Een school, die het geluk heeft kanjers als Dirk-Jan Koch en Joost Schaeffner in het schaakteam te hebben, heeft natuurlijk een streepje voor. Hoewel De Heerd met Wouter van de Bilt, De Rossenberg met Juliën Voogt en De Hobbit met Lucien Boon, ook goede mensen in huis bleken te hebben, was het team van 't Startblok veruit het beste. Een ware kampioen. Met acht wedstrijdpunten en dertienenhalve bordpunten had de school twee volle punten voorsprong op nummer twee, het team van de Hobbit. De sfeer was vorige week woensdag in de expositieruimte van het gemeentehuis om te snij den. De spanning lung m de lucht en de rode koppen van de spelers bewezen dat de hersens kraakten. De strijd op de vierkante velden van de schaakborden werd met grote ernst gestreden. Veel van de schakers waren in het team van hun basisschool terecht gekomen, om dat ze bij de schaakvereniging hun mannetje staan. Opnieuw geen vrouwtjes, zelfs geen meisje was aanwezig bij de schaakkampioenschappen. Hoe dit komt, laat zich raden. Beschik ken meiden met over een vooruit ziende blik, over inzicht in strate gie, kunnen zij geen plannetjes ma ken waar de tegenstander instinkt? Of zien ze juist zover vooruit, begrij pen ze de schakende knulletjes juist zo goed, dat iedere zet bij voorbaat mannelijk tegenspel tot zijn verlies moet leiden? Misschien zou een meisjes schoolschaakkam pioenschap Gekker lang woord trouwens, voor het spelen van galgje) een mogelijkheid kunnen zijn. Dit jaar deden 12 teams van ne gen scholen mee. Twee scholen minder dan vorig jaar. Dit jaar geen teams van de Sint Jozef en de Kin- derlandschool. De jongens geno ten in volle teugen van de strijd. Jarenlang vonden de organisatoren dat de schakers, in vergelijking tot de andere schoolkampioenschap- pen, weinig aandacht kregen. Voor het eerst dit jaar werd opgemerkt dat de grote belangstelling van de supporters wel eens stoorde. Toch kwamen niet van iedere school medeleerlingen en leer krachten de verrichtingen die in naam van de school werden ge daan, bekijken. Een beetje te be grijpen is dit wel. Steeds meer (sport)verenigingen willen kinde ren door schoolkampioenschap- pen met hun aktiviteiten kennis la ten maken. Op heel veel scholen vinden leerkrachten het steeds minder leuk dat ze onder schooltijd kinderen moeten laten oefenen voor kampioenschappen die bui ten de school om worden georgani seerd. Laat staan dat meesters en juffen na schooltijd zich daarmee willen bemoeien. Wanneer de school wint, en er een (wissel)be- ker in de prijzenkast bijkomt, is dit natuurlijk wel leuk. De schaakbeker gaat dit jaar naar 't Startblok. Volgens de organisator, de heer Boomers, ging dit team als favonet van start met de meest 'so lide' bezetting. Hetgeen geen re den was voor bekerhouder De Heerd om bijvoorbaat zich bij een nederlaag neer te leggen. In de finale tussen de Heerd en 't Startblok bleef deze laatste met de kleinst mogelijke overwinning overeind. (2 1/2 tegen 1 1/2). De Leusdense schoolschaakkam- pioen zal in januari deelnemen aan de regionale schoolkampioen- schappen. Het kampioensteam be staat uit Joost Schaeffner, Dirk-Jan Koch, Rick van de Brink en Wessel van Dijk. Einduitslag: 1 't Startblok. 2 De Hobbit 3 De heerd 1, 4 Rossenberg, 5 't Ronde 1, 6 't Ronde 2, 7 De Bongerd 1, 8 De Holm, 9 De Heerd 2, 10 De Wegwijzer, 11 De Klimrakker, 12 De Bongerd 2. Problem Child in Amersfoort. De opmerkingen van hierboven zijn hem helemaal niet opgevallen. Ty pisch problemen waar hij niets mee te maken heeft of zich niet van bewust is. Hij vond het een leuke film. Vooral na de pauze veel er veel te lachen. De film had ook ontroerende momenten. „Zoals toen hij ontdekte dat zijn nieuwe vader echt om hem gaf', volgens Willem Sander. Hij was zo onge veer de jongste in het pubhek. De film is geschikt voor alle leeftijden en de hoofdrol wordt gespeeld door een jongetje van ongeveer tien jaar. In de zaal zaten afgelopen zondag voor het meerendeel pu bers. Jongens en meisjes van veer tien tot achttien jaar die duidehjk genoten van alle ondeugende stre ken, vol gil en smijtwerk op het filmdoek. Misschien deden ze wel ideeen op. Willem Sander: „Bij het begin van de film kon ik de onder titeling niet lezen. Deze paste niet op het doek. Dat was bij de reclame niet zo erg want daar vind ik toch niets aan, maar voor de film was dat wel jammer. Ik begreep nou niet altijd wat er voor grappigs gezegd werd.Hoe grappig het was bleek v/el uit de reacties in de zaal. Trou wens, wat er gezegd werd was niet het belangrijkste voor Willem San- der. De beelden spraken voor zich. Willem Sander is zelf niet zo ondeu gend als de hoofdrolspeler Junior. Dit jongetje doet alles waar menig kind van dromen zou als hij het al kon bedenken en de woorden zou kunnen vinden om het te zeggen. Maar zelfs Willem Sander begreep dat al die streken niet de echte oorzaak waren van alle problemen. Hoewel 'iedereen' m de film junior een lastig joch vond, begon 'ieder een' steeds tegen hem. Junior voel de zich steeds opnieuw niet begre pen, afgedankt, verkeerd behan deld. Dat nam hij niet. Willem San- der: „Het jongetje was niet zo slecht als wat hij deed. Dat kon je zien aan zijn ogen. Wie hem ziet, weet dat hij met echt een rot joch is. De groter mensen waren vaak slechter dan hij en in ieder geval lelijker. Die nonnen waren gemeen, de moeder is kattig en hebberig alleen de va der is wel aardig." Voor de pauze vond hij de film minder leuk dan later. Wat ik zo knap vond is dat ik heel veel bij de film kon verzinnen. Heel vaak zag je niet wat het jon getje precies deed maar kon je het wel raden omdat ze de reacties van de grote mensen heten zien. Bij voorbeeld toen hij zijn honkbalk nuppel niet weggooide maar vas thield. Hij vond het gooi en smijt werk het leukste. Voor wie ouder is kunnen ook de woorderrappen en waarom grote mensen soms doen zoals ze doen, om te lachen zijn. Willem Sander: „Ik vond het een leuke film maar ook een beetje droevig. Echt een film om naar te kijken zonder te geloven dat dit in het echt ook kan gebeuren. Hoewel dat wel leuk zou zijn. AMERSFOORT - In het Grandthea- ter in Amersfoort draait sinds vori ge week de nieuwe film Problem Child. Een kind met problemen dat voor problemen zorgt, dus. Op nieuw een film over een weeskind dat geadopteerd wordt. Zonder dat we dit vooraf van plan waren, ko men we daar steeds weer bij te recht. Zowel bij Dick Tracy, de Reddertjes als bij Problem Child. Adopteren, ofwel een nieuwe va der en moeder krijgen, schijnt reu ze goed voor een film te zijn; zielig, spannend en gek genoeg. Daaraan moet iedereen die iets van adoptie weet goed blijven denken want m werkelijkheid gaat het niet zo als in de film. Adoptie is met in een kwartiertje geregeld, 'lastige' kinderen zitten nergens in een 'goedkope' aanbie ding en voor gTOte mensen voor een kind mogen zorgen wordt door heel wat 'deskundigen' bekeken of ze daar wel aardig en goed genoeg voor zijn. Alle 'adopüe'-ouders in de films die tot nu toe m de Kinder krant besproken zijn zouden daar door zeker afgevallen zijn. Dick Tracy was niet getrouwd en heeft geen vast inkomen, juffrouw Medu sa is niet aardig genoeg en de adoptiemoeder van junior wil een kind waarmee ze kan pronken zon der er iets voor te doen. In de laat ste film gaat men hard met vooroor delen om. Hoewel het betreffende jongetje, Junior, er een van de aan val is de beste verdediging soort is, laten de opmerkingen niets aan duidelijkheid te wensen over. Adoptiekind, tweedehandskind, goedkoop gekocht, altijd proble men, wie weet hoe slecht zijn ou ders waren, geen echt land met echte ouders. Het lijkt wel alsof nu de rare, domme opmerkingen over mensen met een gekleurde huidskleur niet meer gehoord mo gen worden, deze vooroordelen leuk' en 'in' zijn. Stom is dat. Zelfs wanneer dit soort opmer kingen zijn bedoeld om duidelijk te maken, wat de hoofdrolspeler alle maal moet verdragen, blijft het zeer doen. In Leusden wonen veel kin deren waarvan de ouders om de een ofandere reden niet zelf voor ze konden zorgen. Dat is verdrietig maar in de meeste gevallen kregen de kinderen ander huis waar ze thuis en gelukkig zijn. Niet als tweede keus maar als eerste keus. mening Willem Sander Kortelin 9zag

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9