1 Tekort weer groter Roddeltante breit KPJ- nummers aan elkaar Zakennieuws „De vliegkwaliteiten zitten toch in de kop" iMBder krant Tegenvaller bij Algemene Beschouwingen Star Travel feestje Smterbiezenkamp gekiekt Schakels prijzenfestival Schoen- en textielzaak mag niet in boerderij Ouderenwerker nog niet in 'Leusdense dienst' Jaarlijkse tentoonstelling in Bunningpark Voor het kind op de Glind Doorgereden Inbrekers actief WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 I LEUSDEN - Wethouder Vroon had in het tweede deel van de Algemene Beschouwingen geen prettige mededeling voor de gemeenteraad. Uit de najaarsnota blijkt dat het gemeentelijk tekort groter is dan was uitgerekend bij de begroting. Het gaat om een bedrag van 193.000,-. Dat zou eigenlijk moeten leiden tot een nog grotere verhoging van de gemeentelijke tarieven dan al eerder was aangekondigd. Omdat dit op korte termijn niet meer te regelen is, zien burgemeester en wethouders hiervan af. De stijging van het tekort is onder meer te wijten aan de stijging van de kosten van de afvalverwerking. De milieu-eisen worden strenger en de AVR, die het afval verwerkt, brengt de gemeente daarom een hoger bedrag in rekening. Het ziet ernaar uit dat die stijging zich de komende jaren zal voortzetten. Dat betekent in ieder geval dat de Leusdenaren volgend jaar 42,-- per jaar meer zullen moeten beta len voor het ophalen van de vuilnis zak. Het CDA wilde vorige week ei genlijk dat de afvalverwerking eer der kostendekkend wordt ge maakt dan het college van B&W voorstelde. De partij had daarom een amendement ingediend, die weinig steun kreeg bij de andere fracties. De meeste partijen vonden ook dat de mwoners van Leusden uiteindelijk zullen moeten opdraai en voor de kostenstijgingen. „De vervuiler betaalt," was een opmer king, die vaak was te horen. „Maar nu nog niet," was de toevoeging die daarop volgde. Ineke Jansen van de PvdA vond dat er ook gekeken moest worden naar de taneven die bedrijven be talen voor het verwerken van hun afval. Volgens haar betalen de Leusdense ondernemers bij lange na niet een kostendekkend tarief. De PvdA pleitte ook voor een ruim kwijtscheldingsbeleid voor men sen met een minimuminkomen, omdat het voor deze groep bijzon der moeilijk is om de stijging van de tarieven op te brengen. Er was overigens maar één wijzi gingsvoorstel, dat voldoende steun kreeg om te worden aangenomen. Het GPV/SGP stelde voor om in 1991 een bedrag van 25.000,- te reseveren voor het maatschappe lijke werk. Het voorstel werd aan vaard met 11 stemmen voor en 9 tegen. Het ging eigenlijk om een afgezwakte versie van een CDA- amendement. Deze partij wilde dat van het bedrag van 193.000,- dat het college vroeg voor de uitbrei ding van het aantal arbeidsplaatsen op het genmeentehuis ƒ25.000,-- zou afhalen. Dat zou dan gebruikt kunnen worden voor het maat schappelijk werk. Burgemeester Pams raadde deze wijziging echter sterk af. Hij beloofde de raad dat het de laatste keer zou zijn dat hij om personeelsuitbreiding zou vra gen. „Ik stel er eer in om ervoor te zorgen dat het werk op het ge meentehuis gedaan wordt door de bestaande organisatie," probeerde hij de raad te overtuigen. Alleen Leusden '90 nam met deze uit spraak geen genoegen. De partij vindt, dat er eerst door een extern bureau gekeken moet worden naar de organisatie op het gemeente huis. Volgens de partij deugt daar, na de ingrijpende reorganisatie in 1988 en 1989, nog steeds niet veel van. Parus was het daar niet mee eens, hoewel hij erkende dat nog niet alle problemen opgelost zijn. „De organisatie is echter sterk ge noeg om deze problemen zelf op te lossen," zei hij. Ook het voorstel van Leusden '90 om een bedrag van 250.000,-- niet te gebruiken voor de aanleg van een kunstgrasveld voor de hockey club, haalde het niet. Leusden '90 vond het bedrag te hoog en stelde dat er nog meer sportverenigingen in Leusden wachten op nieuw voor zieningen. Als voorbeeld werd een aanvraag van voetbalvereniging Roda genoemd. De partij stelde daarom voor het bedrag te gebrui ken voor het wegnemen van een aantal knelpunten bij de Leusdense sportverenigingen. Wethouder Vroon stelde echter dat de hockey club al lang gelden om het kunst grasveld had gevraagd en dat de aanvraag van Roda niet zo lang gel den was gedaan. Ook vond hij dat bij het gebruik van het geld voor verschillende doelen waarschijn lijk geen enkele wens gerealiseerd zou kunnen worden. LEUSDEN - Reisburaeu Star Travel in de Hamershof bestaat op 6 decem ber precies één jaar. Michael Verdouw blikt tevreden terug op het eerste jaar. „Ruim tweeduizend mensen lieten hun vakantie door ons bureau verzorgen. Wij kennen de reiswereld en hoeven derhalve bijna nooit iemand teleur te stellen. Wij onderscheiden ons door een grote flexibiliteit en originaliteit. Bij ons kan men ook gebruikmaken van het geavanceerde Calileo-reserveringssysteem, waarmee wereldwijd vlieg-, hotel- en huur auto reserveringen kunnen worden gemaakt en dat alles binnen een paar minuten. Het eenjarig bestaan wordt gevierd met enkele speciale aanbiedingen, onder andere een mini-cruise en een verre reizen-presentatie. Voor meer informatie: telefoon 95 15 44. LEUSDEN - Zaterdag 1 december was van tien tot vier uur en woensdag 5 december (14-17 uur) Sint Nicolaas aanwezig in de fotostudio van Foto Muns om samen met alle meisjes en jongens uit Leusden op de foto te gaan. Iedereen, die voor vijfentwintig gulden kassabonnen inlevert, mag de kleurenfoto gratis ophalen. Er waren bijna honderd kinderen naar de fotostudio gekomen, allemaal met de bedoeling samen met de kindervriend op de foto te gaan. Woens dag komt Sinterklaas voor de laatste keer naar de Biezenkamp, ook dan kan men weer samen met hem en twee knechten op de foto. Foto Muns LEUSDEN - Slager Willem Schakel heeft gisteren de prijzen uitgedeelc die behoren bij de uitslag van de verschillende wedstrijden. Schake heropende kortgeleden zijn winkel en schreef ter gelegenheid daarva een kleurwedstrijd en een slagzinwedstrijd uit. De prijswinnaars van d kleurplaat zijn: Wendy de Boer (mountainbike), Saskia Tuyp (beer), Suzar ne Nap (pop), Marco Seppels (tractor). De slagzin was goed voor vele inzendingen. Eigenlijk was er een hoofc prijs, maar de keuze was dermate moeilijk, dat willem heeft besloten twe hoofdprijzen uit te reiken. Mevrouw Matijssen en Familie De Wilde gaa een vaart met een heteluchtballon maken. De ingezonden slagzin luidd respectievelijk alsvolgt: Waf kwaliteit en bediening betreft weet Schaki van wanten, sinds 1953 heeft hij alleen maar tevreden klanten', en 'wie aa kwaliteit nog waarde hecht, komt steeds bij Schakel terecht'. Op de foto d prijswinnaars samen met de slager. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartwea 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen DEN HAAG - Het bedrijf Nedsa- les Point in Leusden mag een voormalige boerderij aan de Hor- sterweg niet als opslag- en kan toorruimte gebruiken. De Raad van State heeft dit vorige week in een voorlopige uitspraak be paald. Nedsales Point verhandelt schoenen en textiel. De eigenaar van het bedrijf woont in de voor malige boerderij, zodat hij een oogje in het zeil kan houden. Ver der wordt de boerderij deels als kantoor en deels als opslagruimte (in de stallen) gebruikt. Dat is echter in strijd met de agrarische bestemming ter plaatse, ook al wordt het perceel al tien jaar niet meer als zodanig gebruikt. Voor gangers van Nedsales Point wa ren onder meer een schildersbe drijf en een drukkerij. Deze be drijven mochten er van het ge meentebestuur van Leusden blij ven zitten, maar Nedsales Point kreeg bericht, dat het gebruik als kantoor en opslagruimte moest worden beëindigd. Op de spoedzitting bij de Raad van State, afgelopen dinsdag, bleek dat de andere bedrijven mochten blijven, omdat het ging om tijdelijke vestiging. Nedsales Point had te kennen gegeven dat zij zich permanent aan de Horster- weg wilde vestigen, zo liet een woordvoerder van de gemeente weten. De advocaat van Nedsales Point, mr. D. Roesink, liet daarop weten, dat het bedrijf op die stel ling is teruggekomen. Nedsales Point wil er tijdelijk blijven en uit kijken naar een andere lokaüe, al dus de advocaat. Dit nieuwe standpunt bleek voor de gemeente aanleiding tot een opening. Het gemeentebestuur is bereid om met Nedsales Point te overleggen over de mogelijkhe den, als dit bednjf de voormalige boerderij als een tijdelijk onder komen ziet. Dit overleg zal door gang vinden, ook nu de Raad van State heeft bepaald dat het ge bruik als kantoor en opslagruimte met is toegestaan. ACHTERVELD - De bekende radio-presentator Kees Schilperoort opende vrijdag het nieuwe architectenbureau „Dick Op Stelten" in Achter veld. De 73-jarige Schilperoort deed dit door een kartonnen deur binnen te stappen. Het bureau van De Hessenweg bestaat uit een tekenafdeling en een archiefruimte. In de hal hangen enkele kleurenfoto's van door „Dick op Stelten" ontworpen gebouwen. Na de opening deden de ruim honderd aanwezigen zich te goed aan een drankje in restaurant De Roskam. 17 punten voor een categone ge geven vandaar dat een duif met maar 89 punten slecht scoort. Al die uiterlijkheden zijn wel leuk hoor, maar het zegt niets over de vliegkwaliteiten. De vliegkwalitei- ten zitten namelijk in de kop zoals wij dat zeggen. Een duif die tij dens de keuring hoog scoort, hoeft dus helemaal met goed te vliegen." De duiven sport is een beetje ver grijsde sport. Vrijhoef: ,,Bij onze club zijn de leeftijden wel aardig verdeeld, maar over het hele land gezien zijn er veel ouderen. We hopen dat er wat jongeren naar boven komen om het ledental van de NPO (Nederlandse Postduiven Organisatie), dat nu op 51.000 ge registreerde leden zit, omhoog brengen." rigens zelf het goede doel geko zen. Vorig jaar was het Artsen zonder Grenzen, dit jaar wilde de groep wat dichter bij huis blij ven." Frankenstein Twaalf spelers en vijf dansers maakten het spektakel compleet. Er werden drie liedjes gezongen; twee trutjuffrouwen zongen een smartlap en er was ook een serieus bedoeld liedje over euthanasie. Een tussenvorm was het liedje over de Siamese tweeling, die een hekel aan elkaar heeft. Ook Lieveke nam een liedje voor haar rekening. Im mers, tegenwoordig houdt elke te levisiepresentator er de gewoonte op na zelf een liedje te zingen of een dansje te doen. André liet Lie veke dat op een Belgische manier vertolken. Voor elke scene heeft de KPJ een eigen dekor vervaardigd. Voor de pauze vinden de meeste echt aan geklede scenes plaats. Bij de act op het onbewoonde eiland golft rond om het witte plastic bij wijze van oceaan, waar een haaievin door heen wordt getrokken. Ruisende palmbomen typeren verder het ei land. Bij de act Frankenstein is het dekor een vervallen kasteel, waarom heen een 'klokkenluider van de Notre Dame' banjert. Bij 'Hendrik IV sterft één van de vrouwen ker mend in het kraambed. De revuegroep wordt gevormd door Lieveke, Mirjam, Margriet, Petra, Ine, José, Vera, Rina, Gerda, Gonnie, Johan, Gert, Peter, André en de dansers Diana, Marieke, Rina, Gitte en Ina. De animo en het enthousiasme spetterden dit jaar van de planken. De vele Achtervelders genoten van het spel, een lang aanhoudend ap plaus aan het slot getuigde hiervan. LEUSDEN - Op het kruispunt van de Arnhemseweg met de Maan- weg reed een onbekende automo bilist dinsdagochtend door, nadat LEUSDEN - De ouderenwerker, die in Leusden werkzaam is, zal dit tot 1 augustus 1991 nog blijven doen als werknemer van de Stichting Bejaarden werk Zuid- Oost Utrecht. Dit is een samen werkingsverband tussen de ge meentes Veenendaal, Wouden berg, Scherpenzeel en Leusden. Het plan was om met ingang van 1 januari geen gebruik meer te maken van de diensten van deze stichting, maar om in plaats daar van de WOL een ouderenwerker in dienst te laten nemen en deze instelling daarvoor te subsidië ren. Als een ouderenwerker werkt is voor één gemeente, hoeft daarvoor minder betaald te worden en kan met hetzelfde be drag een groter aantal uren be taald worden. LEUSDEN - Het inbrekersgilde heeft het afgelopen weekeinde flink toegeslagen. Zowel woningen als bedrijven werden door inbr- kers bezocht en ook een auto moest het ontgelden. In een bedrijf aan de Larixlaan kwamen vrijdagnacht inbrekers via een raam op de eerste verdie ping naar binnen. Zij braken een hij een fietser had aangereden. Deze reed op het fietspad in de richting van Woudenberg. De auto mobilist gaf de Amersfoorter geen voorrang. Diens fiets werd door de aanrijding flink beschadigd. Het blijkt echer dat de WOL nog niet klaar is om als werkgever van een ouderenwerker te kunnen op treden. Dat zou betekenen dat Leusden enkele maanden geen ou derenwerker zou hebben. De Stichting Bejaardenwerk Zuid-Oost Utrecht heeft daarom aan de ge meente gevraagd om het besluit om haar geen subsidie meer te ge ven met enkele maanden uit te stellen. Zij heeft dan meer tijd om het besluit uit te voeren. Ook moet worden afgewacht of een van de andere gemeentes van het samen werkingsverband bereid is de "Leusdense uren' over te nemen. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er voor Leusden een wachtgeldver plichting. Dat bedraagt 27.000,— voor een periode van maximaal 2 jaar. Daar is door de gemeente nog geen rekening mee gehouden. kluis open en konden het pand met 2000,- verlaten. Op de Hamershof kreeg de speelgoedzaak zaterdag bezoek, maar niet van Sinterklaas. Om ongeveer 7.00 uur wisten inbrekers met een koevoet de voordeur los te wrikken. Zij doorzochten de win kelkassa, maar daar zat niets meer in. In de nacht van zaterdag op zon dag werd een ruit bij het Jongeren- plan Marokko aan de Heiligerber- gerweg ingegooid. De dieven na men 6 computers mee. LEUSDEN - Elk jaar brengen de leden van de Leusdense postdui ven vereniging een selectie van hun postduiven naar het clubhuis voor een keuring en tentoonstel ling Doffers en duivinnen, oude en jonge duiven werden speciaal op uiterlijk bekeken en gewaar deerd. Afgelopen vrijdag en za terdag waren de gekeurde post duiven te zien in het clubhuis van de vereniging bij het burgemees ter Banningpark. De tentoonstelling en keunng is één van de winteractiviteiten van de vereniging. Michel Vnjhoef, penningmeester van de club ver telt: „Vanaf ongeveer 20 april tot 20 september is het vluchtseizo n Er worden dan ongeveer 30 wed vluchten gevlogen. 17 daarvan zijn voor de oudere duiven, 8 voor jonge duiven en er zijn 5 natoer vluchten voor duivinnen. Gemiddeld komt er per seizoen ongeveer 10 procent van de dui ven niet meer terug. Dan gaat het vooral om de jonge duiven, want de oudere komen meestal wel te rug. Het komende jaar starten een paar mensen met een soort op haaldienst Voor twintig gulden kunnen duiven(-)houders lid wor den en zo kunnen ze hun kwijt ge raakte postduif laten ophalen." Naast de tentoonstelling worden er in de winter kaart avonden ge houden. Volgens Vrijhoef houden de leden op die manier ook in de winter contact met elkaar" De postduiven(-)club bestaat 15 jaar en heeft 40 leden. Elk lid heeft tussen de 40 en 50 duiven. Voor de tentoontelling selecteren de le den hun duiven zelf. Vrijhoef: „Je kijkt hoe ze door de rui heen ko men en je hoopt dat je de beste er uit haalt, maar elke keurmeester legt de nadruk op andere aspec ten." Bij de vogels wordt onder andere naar hun kop, ogen, uitdrukking, de vleugels, gewrichten, pluim en staart gekeken. Alle kenmerken zijn onderverdeeld in vijf catago- riën. Het maximaal te halen pun ten is 93. De meeste duiven had den een punten aantal dat rond de 91 lag. Vrijhoef: „Per catagorie kun je maximaal 19 punten halen. Maar die 19 punten mogen maar één keer per beoordeling gege ven worden. Een duif met 1 keer 19 en 4 keer 18V2 punt, is dus een perfecte duif." „Er wordt haast nooit minder dan Een duivententoonstelling biedt soms mooie kijkjes Duiven, duiven en nog eens duiven LEUSDEN/ACHTERVELD - Elk Jaar voert de Katholieke Platte lands Jongeren, afdeling Achter veld, een revuestnk op ten bate van een goed doel. Dit jaar is de recette van de inmiddels vierde KPJ-revue bestemd voor de kin deren van De Glind. De revue is geschreven door An dré Steenbeek uit Achterveld. De tekst snijdt een wirwar van on derwerpen aan, die als los zand aan elkaar zouden hangen wan neer Lieveke Verdullemen niet als spreekstaljuf zou optreden. Lieveke heeft de rol van roddel tante, en is als zogenaamde Vlaamse een kruising tussen Ur- banus en Brigitte Kaandorp. Ze praat de nummers niet alleen aan elkaar, op haar manier kraakt ze sommige onderwerpen ook be hoorlijk af. Zeventien acteurs stonden dit weekend op de planken van Ons Gebouw voor een volle zaal te spelen. De eerste avond waren er bijna tweehonderdtachtig men sen op het blijspel afgekomen, de tweede avond (zondag) waren het er nog eens een handvol meer. De organisatie is dan ook zeer tevreden over de opkomst. Secretaire Linda Burgsteden: „Beide avonden zat de zaal tjok vol. voor de spelers leuk om te spelen, voor de Glind betekent het aantal een forse bijdrage. Wanneer alle kosten er af zijn, houdt De Glind waarschijnlijk zo*n tweeduizend gulden over aan onze initiatieven. Het zijn zeer geslaagde avonden ge weest. De revuegroep heeft ove- Op een onbewoond eiland ben je nog meer dan anders op elkaar aange wezen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 15