f X Geen mortuarium en geen woningen Het belichten van actualiteiten... Sint spaart zijn Pieten Leusden bijna vol tin KEISTAB B.V. Zestig jaar echtpaar JL SERVA VOLVO I Koopwoningen in 't Veld Bewoners Wetering-Noord maken groenboek Toch meedoen met Sinterklaas? Gemeentehuis langer open? Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden MITSUBISHI DEALER Aanrijding leusder krunfc BDU b.v. Afdeling Lezersservice Konijntje in De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV I rkrant WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 - 22e JAARGANG NO. 32 (advertenties) Hogewég 45 - Amersfoort Telefoon 03&724S24 inI, AMERSFOORT OEALER Amsterdamsewcg 7 iel 033 630154 LEUSDEN - Beslagen ruiten waren er vrijdagmorgen waarschijnlijk de oorzaak van dat een 31-jarige Leus- dense automobilist op de Wilden burgstraat tegen twee betonnen paaltjes aanreed. De auto liep flin ke schade op, de bestuurder bleef ongedeerd. gnjiUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIII"M"l"lll""""IM'"lllllllllll'"l"l""""ll"l"'"=Ê LEUSDEN - Donderdag slaat wethouder De Jongh de eerste paal E voor de bouw van zesentwintig koopwoningen in 't Ruige Veld te E Leusden. De woningen worden gebouwd door de Leusdense aanne- mer Bloemendal. E Architect Smit, ook uit Leusden, heeft een ruime twee-onder-één- E kap woning ontworpen. Het plan is ontwikkeld door Uba, projectont- E wikkeling te Nieuwegein. E E De eerste paal zal kort na de klok van vier uur, onder toeziend oog E van de kraanmachinist, door de wethouder in de grond worden geboord. E ÊlllllllllllllllllllllllllillllllllllllliillllliiliililillillllilllilllllllillllllilllniHIlllllllllMlllllllllllllllllllllI^ Ja. ik abonneer me op de en ontvang de 50 visitekaartjes met enveloppen geheel gratis. Voor de krant betaal ik tot 1 januari 1992 slechts 35,- Naam Voorletters Adres h Postcode Plaats i' Telefoon Voor betaling ontvangt u van ons een acceptgirokaart. Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld Mortuarium 'dood-gewoon De Algemene Beschouwingen zijn weer uitgesproken en het college van burgemeester en wethouders hebben geantwoord. Hoofdzaak: het tekort rijst de pan uit. Pag. 3 LEUSDEN - De intocht van Sinterklaas dreigde dit jaar bijna niet door te gaan, omdat de winkeliersverenigingen van de Hamershof en de Biezenkamp geen subsidie kregen voor de organisatie. De ntocht werd op het laatste nippertje gered, omdat de winkehers beseften dat een jaar zonder intocht eigenlijk niet konWel was het dit jaar j allemaal wat soberder en de Sint bezocht alleen de twee Leusdense winkelcentra. De Goedheiligman werd niet op het gemeentehuis ontvangen door de burgemeester, maar ging naar verzorgingstehuis 't Hamersveld. Erg gelukkg met deze situatie zijn burgemeester en wethouders niet. Dit jaar is er niets meer terug te draaien, maar volgend jaar wil de gemeente toch op de een of andere manier bij de mtocht betrokken zijn. „Er zijn verschillende plaatsen in de regio, waar de gemeente op de een of andere manier met de intocht te maken heeft, zonder dat zij een fmanciële bijdrage geeft,zegt een gemeentelijke woordvoerder. Wij zullen daarom het komende jaar in onze contacten met de winkeliers naar voren brengen op welke wijze de gemeente bij de intocht kan worden betrokken." Panorama Lisiduna laat de favoriete plek van ....Sint Nicolaas zien. Uiteraard koos de Sint voor een schoorsteen, en ook daar ontvallen de Goedheiligman enkele kritische kanttekeningen. De schoorste nen worden steeds spaarzamer. pag. 7 Een reünie staat voor de deur. In restaurant De Mof komt de 'oude garde' van de PJGUbijeen voor een hernieuwde kennismaking. De tijden veranderen, maar de agrarische identiteit blijft voorop staan pag. 5 Postduiven vliegen meestal uit voor de baas, maar afgelopen week end hadden de beestjes betrekkelijke rust. Op een tentoonstelling in het clubhuis var. de duivenvereniging Leusden lieten de duiven zich van de beste zijde zien. pag. 3 Korfbal, nmet een hele mooie foto, voetbal, Impala, Linksbinnen, de standen. Kortom, een overzicht van het Leusdens sportgebeuren, met een zwaar accent op het afgelopen weekend. Hoe de bal weer heeft gerold.... Pag. 11 en pag. 13 LEUSDEN - De gemeenteraad heeft donderdag in grote lijnen ingestemd met het voorstel van het college van B&W over de toe komstige groei van Leusden. Op onderdelen weken verschillende fracties af van het idee van het college, dat intern ook niet onver deeld was over het probleem. Het Valleikanaal wordt echter door een overgrote meerderheid van de raad als een duidelijke grens beschouwd. Eenstemmigheid was er over de lokaties 't Vliet (ten noorden van 't Ruige Veld, ten zuiden van het Val leikanaal), en wat kleinere lokaties in 't Ruige Veld, De Hamershof (de uitbreiding van het winkelcentrum) en andere inbreimogelijkheden m de bestaande bebouwing. Binnen het college vond wethou der De Jongh als emge dat er nu al onderzocht dient te worden of ook ten noorden van het Valleikanaal bouwmogelijkheden zijn. Dat standpunt vond alleen m de ogen van zijn eigen WD-fractie genade. Wethouder Verduin vond als enige binnen het college dat er geen onderzoek gedaan hoefde te worden naar bouwmogelijkheden in Leusden-Zuid. De rest van het college vindt dat de zogenaamde Pon-dnehoek (die wordt begrensd door Roo van Aldwereltlaan, Ta- bakssteeg en de Ponlijn) nader beoordeeld moet worden op ge schiktheid voor woningbouw. Ver duin meent dat dat gebied voor natuur en landschap zo belangrijk is, dat de haalbaarheid van woning bouw in dat gebied op voorhand onhaalbaar is. Dat standpunt werd in de raad gedeeld door haar eigen fractie (PvdA), D66 en Leusden'90. Als laatste optie zal nog naar de westflank van Leusden worden ge keken. In het gebied tussen Arn- hemseweg, Groene Zoom, Maan- weg en De Beaufortweg zijn wel licht nog bouwlokaties te vinden, al zitten daar duidelijke haken en ogen aan. Zo liggen daar hoofd gasleidingen, een sportpark, een spoorlijn en andere belemmerin gen, die het maken van bouwplan nen niet vergemakkelijken. Alleen Leusden'90 vind het niet zinvol daar nader onderzoek naar te doen. Die partij stelt zich op het standpunt dat Leusden na invulling van 't Vliet en de andere 'restlokaties' vol is. '•Jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii^ LEUSDEN - Zware tijden voor Sinterklaas en zijn knechten. Bootladingen vol cadeaus eisen op de hoogtijdag, de verjaar dag van Sint Nicolaas, zware tol. Menig Pieterbaasje klaagt al over rug- en spierklachten, want het is niet niks al die geschen ken te moeten sjouwen. En daar komt bij, dat Leusden geen gemakkelijke plaats is voor de Spargaarden. Zie hierover Pano rama Lisiduna, waarin de Sint exact uit de doeken doet waar het aan schort in de gemeente. Sinterklaas heeft daarom eens goed nagedacht en besloten het voor de Pieten een beetje gemakkelijker te maken. De wijze grijsaard was zelf ook een beetje het zitten op de schimmel beu en koos daarom voor een meer rianter vervoermiddel. Een akkoordje met de PTT was snel geregeld en zie....de Sint ver maakt zich kostelijk in een van de bekende rode PTT-auto's. Onduidelijk is of de Sint ook een stempel op zijn voorhoofd heeft gekregen. Een unicum is dat de Sint dit jaar zelf een gedichtje heeft gemaakt om zijn keuze te verantwoorden: 'Hoe gaan we dit jaar naar De Wegwijzer, Sint?' vroeg Piet op een ochtend bij de thee, t Vorig jaar hadden we een vrachtauto geleend, daar kon lekker veel in mee! De schommelstoel en veel cadeaus, hoe het dit jaar weer opgelost? Ik weet het, zei Sint, we gaan per post. Zo gezegd, zo gedaan, ze zijn per postauto naar de Biezenkamp gegaan. Met postpieten en postzakken vol cadeaus, voor groot en klein, Jongens, wat was het dit jaar op de Wegwijzer weer fijn! E LEUSDEN - WD-gemeenteraadslid Ton Voortman ergert zich al E E langere tijd aan de korte openingstijden van het gemeentehuis. E Mensen die daar bijvoorbeeld moeten zijn voor de aanvraag van een E I paspoort of de aangifte van een pasgeboren kind moeten dat doen 1 voor 12.00 uur, anders komen zij voor een gesloten deur. Wel kan E men op koopavonden terecht op het gemeentehuis van 19.00 tot 21.00 E I uur. Toch is het voor mensen die bijvoorbeeld werken een verve- E - lende regeling,vindt Voortman. Burgemeester Parus pleit al langer E voor een klantvriendelijk beleid op het gemeentehuis. Voortman E maakte bij de Algemene Beschouwingen vorige week handig ge- e E bmik van dit argument om te pleiten voor ruimere openingstijden. E De burgemeester voelde daar wel iets voor en beloofde te laten onderzoeken of dat mogehjk is. „Kunt u dan wel zorgen dat het E resultaat van dit onderzoek bekend is in de eerste helft van het E volgend jaar,vroeg de WD-er, bang als hij was dat zijn voorstel op E de lange baan zou worden geschoven. Panis durfde het wel aan om die toezegging te doen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif? Het schrijven van een revue is een kant van de zaak, het opvoeren de andere. Afgelopen weekend stond KPJ-Achterveld twee keer voor een tjokvolle zaal en speciaal voor de kinderen op De Glind Pag. 3 LEUSDEN - „Een mortuarium hoort erbij, ook in een kleine gemeente als Leusden," zei wethouder Vroon van Welzijn dins dagavond in de commissievergadering Welzijn en Onderwijs. De meeste commisieleden waren het met hem eens, hoewel Ineke Jansen van de PvdA en Alrich Parson van de WD twijfelden aan de noodzaak van een dergelijke voorziening. Toch wilden zij wel meewerken aan de planologische procedu res, zoals het verlenen van bouwvergunningen en dergelijke. De echte vraag was dan ook niet of er een uitvaartcentrum in Leusden moet komen, maar waar deze gebouwd zou kunnen worden. Het college van burgemeester en wethouders hebben voorgesteld om dit te doen op een terrein in de Valleilaan in Wetering-Noord, maar de bewoners zijn daar tegen en hebben hun bezwaren onder meer in een groenboek naar voren gebracht. Dit werkstuk is inmid dels aan alle gemeenteraadsleden aangeboden. Ook was er op de publieke tribune een woordvoer der van het bewonerscomité. Veel had deze de commissie niet te zeggen, omdat de eigenlijke dis cussie later deze week gevoerd wordt. Dan komt hetzelfde onder werp aan de orde in de commissie Ruimtelijke Ordening en die praat over de plek waar het uitvaartcen trum gebouwd zou kunnen worden. Toch wilde de heer Alstein namens de bewoners kwijt dat wat hen be treft het mortuarium met bij hen in de buurt gebouwd zou mogen wor den. ,,Het mortuarium moet m een neutrale omgeving komen, die goed bereikbaar is, ook met het openbaar vervoer en het moet ei genlijk los staan van de bestaande bebouwing," somde hij de criteria op die in het gemeentelijke voor stel genoemd staan. Volgens hem voldoet het terrein in de Valleilaan aan geen enkele van deze voorwaarde en zijn er in Leusden veel betere plekken te vinden. „Bijvoorbeeld het stuk grond bij de kruising Middenweg/ Randweg," zei Alstein. „Dat heeft een neutrale ligging en is goed be reikbaar ook met de bus." En in tegenstelling tot wat in het college voorstel vermeld stond, was vol gens hem het terrein van de Hoge school van de Gezondheidszorg aan de Groene Zoom wel beschik baar, zij het na 1992. LEUSDEN - Jacoba Stok en Bastiaan van Kalkert waren 29 november zestig jaar getrouwd. Het echtpaar woont sinds maart 1985 in Leusden en heeft één dochter. De heer Van Kalkert, geboren in Rotterdam, is expeditiechef geweest en terreinchef bij het havenbedrijf. Mevrouw Van Kalkert-Stok is geboren in Wymbritseradeel. Veel gehoor voor zijn betoog vond hij (nog) niet. Dat kwam ook, omdat de commissie Welzijn zich eigenlijk niet mag bemoeien met lokaties en over de needzaak van het uitvaartcentrum waren de meeste commissieleden het met el kaar eens. De bewoners zullen zich daarom vooral moeten laten horen in de commissievergadering van ko mende donderdag. Dan komt wel licht ook hun groenboek ter spra ke. Daaruit blijkt dat zij niet alleen tegen de bouw van een mortuarium zijn, maar ook tegen de bouw van 32 sociale woningen en een trap veldje. Dat zou dan bekostigd kun nen worden door de bouw van het uitvaartcentrum en een aantal vrije sectorwoningen. De bewoners zijn echter being dat hun woonomge ving door deze plannen bedreigd wordt. „Op de (vlakbij) gelegen Liniedijk speelt de jeugd en maakt menig Leusdenaar een wandeling," aldus het groenboek. „Een natuurhistorisch monu ment, dat de gemeente door de bebouwing aan het oog wil onttrek ken." En de kinderen verliezen hun vertrouwde speelterrein. „Geen huizen op ons veldje. Wij willen blijven spelen," schrijven 90 kinde ren aan burgemeester Parus. Ver der maken de bewoners zich boos over de inspraak, die volgens hen gepland is in een ongustige perio de, namelijk van 1 tot 11 januari. Veel mensen zouden dan nog op vakantie zijn.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1