'Veel is veranderd, maar de agrarische identiteit blijft' Nieuws uit de verenigingen PJGU afdeling Leusden jubileert met reünie Winterpostelein Natte november- maand plaatselijk nieuws Kerstkaarten LEUSDEN - De Stichting Kinder postzegels Nederland verkoopt de komende maand in het postkantoor aan de Mulderij kerstkaarten. De Stichting heeft een collectie van 55 wenskaarten met originele ontwer pen van Nederlandse kunstenaars. De vrijwilligers van het plaatselijke comité zijn in de maand december op de dagen waarop het postkan toor open is, aanwezig van 10.00 uur tot 16.00 uur. Fakkelwacht LEUSDEN - Amnesty International houdt op maandag 10 december een fakkelwacht van 16.00 tot 18.00 uur in winkelcentrum De Hamers hof nabij de Kooikersgracht. Op 10 december is het 42 jaar geleden dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens heeft aangenomen. Amnesty nodigt iedereen uit aan de fakkel wacht deel te nemen. Er zal ook een stand zijn met informatie over de mensenrechtenorganisatie. Koffieconcert LEUSDEN - Musica Montana ver zorgt op zondag 9 december een koffieconcert in de Muziekschool. Het kamerorkest speelt werk van C. Bach, W. de Fesch en E. Elgar. Musica Montana werd in 1976 op gericht door amateur-musici en be staat uit 16 leden. Als soliste treedt op Hester van Vliet. Zij speelt hobo. De toegangsprijs bedraagt 7,50, jeugd tot 18 jaar en 65 ers betalen 5,00. Het concert begint om 12.00 uur. De kaartverkoop begint om 11.15 uur op de dag van het concert aan de zaal Volkskerstzangavonct LEUSDEN - De volkskerstzang- avond wordt voor de 24 keer ge houden op maandag 17 december. De samenzang is in de Sint Jozef kerk aan de Hamersveldseweg. Burgemeester Panis zal het ope ningswoord houden. Het koor van de Sint Jozefkerk zal enkele kerst liederen zingen en het Gloria uit de missa in G. van A. Casali. Organist is T. van Oostrom. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De organisatie is in handen van het comité Volks kerstzang. Een bijdrage ten behoe ve van het vluchtelingenwerk kan worden overgemaakt op giro 999. Ruilbeurs voor jeugd LEUSDEN - Postzegelvereniging De Loupe' organiseert op zaterdag 8 december een jeugd-ruilpostze- gelveiling in De TiL De beurs is van af 13.30 uur. De zaal is om 13.15 uur open. Jeugdleider Co de Vries zal ook aanwijzigingen geven over het opzetten van een postzegelalbum. De jeugdgroep gaat op woensdag 2 januari naar het Postmuseum in Den Haag. Dat museum zal van 11.00 tot 16.00 uur bezocht worden. Deelname aan deze excursie kost ƒ7,50. WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 Ane Verwey (36) is van een lich ting later, maar vult onmiddellijk aan: „Het was ons uitje. Oergezel lig. Lekker ouwehoeren met elkaar en toch zinnig bezig zijn. Er was verder niks voor oris in het dorp te beleven. Cafébezoekers waren we met. Kaartspelen deden we niet. Dat werd m die tijd door mensen zoals wij toch een beetje als dui velswerk gezien." Henk Hogeveen: „Boeren trek ken toch naar elkaar toe. Daar is nog steeds veel van over. Boeren blijven toch anders dan burgers." Reünie Veel gegevens uit de begintijd, zoals notulen en ledenlijsten zijn verloren gegaan toen de boerderij 't Riet in de zestiger jaren afbrand de. Henk Hogeveen: „Vooral Ton Oskam en Arie verwey hebben de laatste weken uren aan de telefoon gezeten om alle oud-leden op te sporen en uit te nodigen voor vrij dag. Na het eigen geheugen uit puttend te hebben leeggemolken werden de meesten via-via gevon den." Arie Verwey: ,Ja, en dan had je een meisje gevonden en vergat je weer te vragen wat haar tegen woordige (mans)naam is. Om daar na te ontdekken dat ze met een andere PGJlTer is getrouwd die nog gevonden moest worden." Ton Oskam: „Rijk van Eerden bijvoor beeld was niet te vinden. Twee weken geleden zit ik op een brui loft in Scherpenzeel, vertelt iemand mij dat hij hem is tegengekomen en dat hij misschien bij Pon zou kun nen werken. Bel ik Pon en wordt ik onmiddellijk met hem doorverbon den. Gek is dat." Na drie weken avond aan avond aan de telefoon hebben de heren 220 uitnodigingen kunnen verstu ren. „Daar zit een flink aantal dub bele bij." Brieven gingen naar Friesland, Groningen maar ook naar Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Canada. De jeugd is uitgevlogen. „We hopen dat de mensen die geen uitnodiging hebben gehad, dit lezen en contact met ons op nemen." De meisjesafdeling werd in het najaar van 1952 opgericht. Onder leiding van mevrouw Van de Burg- Van Ginkel als presidente ontstond TOGIDO, Tot Ons Genoegen Is Dit Opgericht. Aan vankelijk waren er nog aparte meisjes- en jongensaktiviteiten, maar het verschil verwaterde snel. Na het afscheid van mevrouw Van de Burg en de heer Wolters kwam de organisatie geheel in handen van de jongeren zelf. Opvallend in de geschiedenis van de PJGU is, dat de vereniging nooit een eigen onderdak heeft gehad, en volgens de leden van de feestcommissie naar hun weten ook nooit heeft na gestreefd. „In de beginjaren kwamen we bijelkaar in het gebouw aan de Ooi evaarshorst waar "Bewaarschool' in de gevel staat. Daarna zijn we bij een gekomen in 't Ros Beijaard ("toen nog niet zo sjiek als nu"), daarna de bloeiperiode in de Mof en sindsdien houden we de biieen- Een van de eerste uitjes (in 1952) van de PJGU, een trip naar vliegveld Soesterberg. komsten bij de mensen thuis. Vaak ook spreken we af dat we ergens heengaan. Naar het zwembad of zo of de bowlingbaan en als afsluiting pakken we daarna een pilsje. Het jaarfeest vindt al sinds de Korf er is, daar plaats. Met een toneelstuk en een verloting." De bloeiperiode was in het emde van de jaren zeventig. Daarover is iedereen het eens. „De dansavon den in de Mof, met een bandje, waren een groot succes. Soms kwam daar twee-dnehonderd man naar toe, van de PGJU's uit de hele omgeving. Menig Leusdenaar heeft daar zijn vrouw gevonden. De kas voor de honderd eigen leden werd in die tijd goed gespekt. Daarvan kon het een en ander georganiseerd worden. Dagjes uit, bijvoorbeeld naar Duitsland of de Hunebedden. De periode bij de Mof kwam ten einde bij het verwis selen van eigenaar. De nieuwe ei genaar kwam uit Amsterdam en wilde wat anders dan dit soort feesten." Henk Hogeveen vermoedt, dat de organisatie in die tijd uit zijn voegen sprong. „De organisatie werd te groot, dan gebeuren er dingen, die je niet meer in de hand hebt." Bovendien veranderden de tijden. De 'stad' kwam dichterbij, de televisie vulde avonden. Hoge veen; „Tegenwoordig hebben we geen vast onderdak. We vergade ren wel eens in de Til. We hebben ongeveer zeventig leden. Het is ei genlijk meer een vriendenclub waarin verschillende vrienden kringen samen aktiviteiten organi seren." De aktiviteiten van de PGJU heb ben nog steeds regelmatig met de agrarische achtergrond te maken. „De agrarische achtergrond hoort tot onze identiteit. Dat is wat ons bindt. Binnenkort houden we een thema-avond over Bio-technologie. De door de provincie georgani seerde cursussen bedrijfsecono mie en bijvoorbeeld verloskunde worden regelmatig door onze le den gevolgd en met te vergeten de landdagen", somt Hogeveen op. Vooral de landdagen zijn een be grip. Het zijn bijeenkomsten waar agrarische vaardigheden m gezel lige wedstrijden worden omgezet. Van trekkertrek-wedstrijden (met de eigen tractoren dus zonder omgebouwde turbo-monsters), veebeoordelingen en bedrijfstech- niekem Bij de laatste aktiviteit val len de namen John en Frans van Loenen, Rien de Greef, Bertus Jan sen, Gijs Lagerwey en Bram Over- vest. Leusden blijkt op deze regio nale of landelijke bijeenkomsten een flink aantal kampioenen te hebben voortgebracht, opnieuw vooral in de eind zeventiger jaren. In 1991 zal Leusden opnieuw aan de beurt zijn om een landdag te orga niseren. Ondanks de regen was de laatste hier, in 1985 een groot suc ces waar zo'n duizend man op af kwam. Daarbij was niemand van het gemeentelijk college. De ge meente Leusden ligt niet altijd even lekker bij de PGJU afdeling Leus- den. De weigering van de gemeente om trekkertrek wedstrijden vorig jaar, toe te staan zit de (oud) leden goed dwars. Gezamelijk mopperen ze „De PJGU heeft nooit subsidie gevraagd. Op vong jaar na, een kleine bijdrage voor de jaardag. We hebben altijd alles zelf gere geld zonder onze hand op te hou den. De trekker-trek wedstrijden zoals wij die houden heeft alles te maken met de behendigheid die boerenjongens en meiden dage lijks nodig hebben bij hun werk. Het is niet het grove geweld van de commerciële wedstrijden. Het ar gument van de milieuverontreini ging waarop de weigering was ge baseerd klopt niet. We voelen ons door de gemeente niet serieus ge nomen. We zijn bijvoorbeeld niet bij de plannen voor een nieuw jon gerencentrum betrokken en heb ben met de jongerenwerker ken nisgemaakt omdat we hem zijn gaan opzoeken." De aktiviteiten zijn in de loop der jaren van karakter veranderd. De bijeenkomsten worden allang niet meer geopend met het voorlezen van de notulen. „We spreken te genwoordig ergens af", aldus Ho geveen. Het stijldansen is na lang te zijn weggeweest weer terug. „Dus besloot onlangs een groep om op les te gaan, in plaats van uitjes naar de Hunnebedden werden het droppings en de dia's van grassen maakten plaats voor de milieupro blematiek." De jaarvergadering met toneel stuk, meestal een blijspel, hoort bij de traditie. Nog steeds bestaat een minimum leeftijd van zestien jaar waarmee gesmokkeld wordt ter wijl men officieel nooit te oud is voor de organisatie. „De meesten blijven aktief lid tot ze gaan trou wen. Vaak met iemand die ze via de PGJ hebben leren kennen. Dan blijven ze op papier lid tot de kin deren komen. We hebben en had den leden van veertig, maar de gemiddelde leeftijd ligt halverwe ge de twintig." Lang niet alle leden zijn tegen woordig toekomstige boeren- (knechten). Wel komen de meeste jongeren van de boerdenj maar vaak studeren ze zelf voor een an der vak. Bovendien hebben de boerenjongens van nu andere inte resses dan veertig jaar geleden. Een beetje boer moet goed met een computer overweg kunnen om zijn veestapel, zijn boekhouding en zijn bemestingsplan te kunnen hanteren. 7 december wordt een groot feest op de oude stek. Op verzoek van vele oud-leden is opnieuw restaurant de Mof aan de Am- hemseweg afgehuurd. Het pro gramma zal zijn zoals de goede herinneringen het hebben aange geven. De Jonkheer zal een inlei dend woord als ere-voorzitter houden. Leden en oud-leden, waaronder 'ster* Jos de Lange en zijn dochter, spelen een toneel stuk. Er is een verloting en een band speelt dansmuziek. De toe gangsprijs is tien gulden. LEUSDEN(ZUID)- De jongerenvereniging PJGU bestaat veertig jaar. Was het oude Hamersveld het bolwerk van vooral de KPJ (Katholieke - .attelands Jongeren) en andere katholieke plat- telandsorgani-aties, in Leusden (Zuid) waren de boerenjongens en meisjes meestal lid van de PJGU, voluit de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht, afdeling Leusden. Henk Hoge veen, namens de Lustrum-feestcommissie: Het uitgangspunt van de PJG is algemeen of liberaal. In Leusden, het tegenwoor dige Leusden-Zuid waren en zijn de meeste leden protestants. Veel veranderde, maar het karakter is hetzelfde gebleven." Vrijdag 7 december is het feest. Volgens de statuten is de op richtingsdatum van de PJGU afde ling Leusden 'De Vallei-jongeren', 11 december 1950. Ton Oskam (52) was niet bij dit allereerste begin aanwezig, maar yveet wel wie de initiatiefnemers waren; „Jonkheer Van Geen, hij was de rentmeester van landgoed de Boom en H.L.G. Wolters, de bedrijfsvoorlichter bij een overheidsorganisatie. Vooral deze laatste heeft de eerste jaren bij de PJGU een belangrijke rol ge speeld. Ik kan mij zijn leerzame dia-avondjes nog goed herinne ren." Na de Tweede Wereldoorlog was de behoefte aan scholing groot. Via de standsorganisaties werd gepoogd de boerenzonen klaar te stomen en bij te praten bij het boerenbedrijf. Veel van deze jongens hadden geen landbouw school en waren al jaren werkzaam in hun vaders bedrijf. Ton Oskam: „De avonden van Wolters waren gezellig en leerzaam. Hij verbond bijvoorbeeld altijd een quiz aan de vertoonde dia's. Dan moesten we vragen beantwoorden over bij voorbeeld de grassen, die we te zien hadden gekregen." Drde ituur- n het over- tWC ;eveo ïtraal olks- deze nieu- irlijk irde. id en i van n de De feestcommissie PGJU organiseert het lustrumfeest. PGJU bestaat veertig jaar. De leden zijn van links naar rechts: Annelies van Wee, Henk Hogeveen (achter), Arie Verwey en Ton Oskam. Aanvankelijk is Winter postelein, meer dan een eeuw geleden, als groente vanuit Noord-Amerika in Eu ropa ingevoerd. In Amerika was deze groente vooral bij de Indianen en goudzoekers bekend en werd daar In diaanse sla of mijnwer kerssla genoemd. Ze vormen, vóór de bloeitijd, een uitste kende groente, al is het schoonmaken erg bewerke lijk omdat alleen de zachte blaadjes gebruikt kunnen worden. Rauw zijn ze als sa lade te eten, gekookt als spi nazie. Winterpostelein is een kleine, lichtgroene of rood aangelopen eenjarige lente- bloeier. Kenmerkend is het ontbreken van een hoofd stengel. De planten bestaan uit een dichte bundel van ro zetbladeren. De wortelstan- dige bladeren zijn langge- steeld. Ze stellen een zandi ge, tamelijk droge hum us rij ke grond op prijs zonder een gesloten bodem vegetatie. Ze kunnen zich in opengewerk te grond snel uitbreiden. Soms kiemen ze in het voor jaar, maar meestal in de herfst en dan komen ze zon der problemen de strengste winter door. Af en toe komen exemplaren in de winter al in bloei maar de hoofdbloei vindt plaats in het vroege voorjaar. Tegen het begin van de zomer vergelen ze en verdwijnen de planten snel. Een opmerkelijk kenmerk is het bladpaar onder de bloeiwijze; aan de voet zijn de twee bladeren over hun volle breedte vergroeid zo dat ze samen een schoteltje vormen. Hierdoor lijkt het alsof de bloeistengel midden door het blad steekt, waar aan de soortnaam perfoliata, doorboord blad, is ontleend. De bloeiwijzen zijn aan vankelijk opgerold en strek ken zich in de loop van hun ontwikkeling zodanig dat de bloeiende bloemen steeds bovenaan staan. De bloemen zijn klein en wit. De zaden dragen een aanhangseltje waar mieren dol op zijn, het zogenaamde mierenbroodje. Dit verschijnsel komt bij meerdere planten voor. De mieren slepen het broodje met het zaadje naar hun nest waarbij het zaadje onderweg wordt verloren. Hiermede helpen de mieren met de ver spreiding van het zaad. Hoewel de Winterposte lein als groente weinig of niet meer wordt geteeld, komt het op geschikte plaatsen in het grootste deel van Nederland voor; in tuinen, perken, on der laanbomen, op kwekerij en en begraafplaatsen. G. van Leeuwen Dinsdagochtend in de vroegte stroomde iets frisse re lucht ons gebied binnen aan de achterzijde van een koufront. Zoals zo vaak in deze tijd zijn dan de meeste buien weggelegd voor de kuststrook. Plezierig is wel dat de aangevoerde lucht eindelijk enkele opklaringen toeliet, waardoor een einde kwam aan het zeer sombere weer van de eerste decem berdagen. Morgen zal het ook nog ta melijk rustig en droog blij ven. In de komende nacht moet op een paar graden vorst worden gerekend en overdag loopt het kwik, bij wat zon, op tot ongeveer 5 graden. Een wat koudere pe riode is op korte termijn ech ter niet waarschijnlijk. Later in de week en in het weekein de zullen we opnieuw onder invloed van depressies ko men en dat zal onvermijde lijk leiden tot meer wind, kans op neerslag en wellicht ook verzachting. Flinke sneeuwval werd be gin deze week gemeld uit het zuidoosten van Europa. In het Joegoslavische Skopje viel 15 cm, in Sofia 11 cm. Daarentegen kwam in de Scandinavische landen op dat moment nauwelijk vorst van betekenis voor. De maand november ver liep in Leusden nat. Er viel 102 mm, tegen ongeveer 80 mm normaal. De gemiddelde temperatuur bedroeg 5.9 en dat mag je normaal noemen. Dat hadden we voornamelijk te danken aan de superwar- me tweede decade van de maand. De laatste tien dagen moest de thermometer een stevige veer laten. Er kwam bij ons vier maal lichte vorst voor. Het sturende druksysteem voor het weer bij ons blijft voorlopig een hogedrukge- bied op de Oceaan. Het is reisluchtig, want de ene keer is het terug te vinden boven pen meteorologisch jaar, dat loopt van december tot en met november, bedroeg de gemiddelde temperatuur op een enkel station 10.8 gra den. (normaal 9.2). Hoewel de cijfers uit de Bilt mij nog niet hebben bereikt, lijkt het wel haast zeker dat het jaar 1990, berekend over de vier sei zoenen, het warmst sedert begin 1700 is geworden. Of dat ook over dit kalenderjaar het geval zal zijn moeten we afwachten. Dat hangt hele maal af van de grappen en grillen van de nog jonge de cembermaand. Koploper tot nu toe is 1989, dat een gemid delde scoorde van 10.7. Op 30 november bleek uit een voorlopige tussenstand dat we op dat moment een minie me voorsprong opgebouwd hadden. Met de wetenschap dat december 1989 zeer zacht werd, zal het er om spannen. Het is trouwens geen won der dat de zeewatertempera tuur zo hoog is. In het afgelo- de Kanaalzone, om vervol gens de ankers uit te werpen ten westen van Ierland. Dat was gisteren het geval. Van af vandaag komt een uitloper van het hogedrukgebied in onze richting. Het gevolg van het rondzwabberen in de na bijheid van de Britse Eilan den voor het weerbeeld bij ons is, dat de wind zich voor namelijk in de west tot noord westhoek bevindt. In deze fase van het jaar betekent dat nu eenmaal geen over gang naar standvastig win terweer van betekenis. Daar voor is de Noordzee te warm. De waterplas heeft nog altijd een temperatuur van onge veer 8 a 9 graden. Vooral de kustgebieden ondervinden hiervan een flinke verzach ting.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5