Lenny Kuhr op visite Panorama Lisiduna I leus li et- krant Meningen Traditie Jongerenkoor voortgezet Gemiste kans Huisvrouw Postzegels Jammerlijke column Wel meisjes! „Meer platte daken!" WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 plaatselijk nieuws BARNE VELD - Het begint na al een traditie te worden: de concer ten van het Jongerenkoor Leas den bieden veel mazikaal genoe gen. De twee concerten met we reldster Vicky Brown en de vie ring van het 10-jarig bestaan van het koor in 1989 in de Flint met Lee Towers, kregen donderdag avond een waardig vervolg in de Veluwehal. Ditmaal was songfes tivalwinnares Lenny Kuhr op „visite". Ook de 23-jarige toet senman Jan Veenje, verzorgde weer een veelbelovend optreden. De organisatie was net als tijdens de voorgaande concerten in han den van SCPL, Stars en Choir Pro ductions Leusden. Het kerkkoor uit Leusden werd 11 jaar geleden opgericht, de 54 leden komen uit Leusden en direk- te omgeving. Naast het religieuze repertoire wilden de leden zich breder oriënteren, in korte tijd werd ook een wereldrepertoire in gestudeerd. De eigentijdse bege leiding paste daar prima bij. De professionele samenwerking met bekende artiesten bleek inmiddels een succesformule. Dirigent Jan Beckers: „We wilden iets meer, daarom gingen we destijds al op zoek naar iets unieks voor de vie ring van ons twaalf-en-half-jarig bestaan. Tot onze verbazing bood de promotor van Vicky Brown di- rekt aan om enkele gezamenlijke concerten op te zetten in Leusden en Bameveld. Zo begon de unieke samenwerking met professionele artiesten die ons uitstekend be valt." SOLO Donderdagavond bleek duide lijk dat de koorleden zich voor meer dan 100% inzetten, ondanks het feit het geluid niet helemaal optimaal was. Met name de heren waren niet goed te horen. Dat maakte Martin van Klooster echter weer ruimschoots goed met zijn solo in „To my father's house". Daar kreeg hij een staande ovatie voor. Het Jongerenkoor Leusden had ge kozen voor een bekend repertoire, van „Who'll stop the rain" tot „Go like Elijah". Het pubhek werd dan ook uitgenodigd te gaan staan, mee te zingen en te klappen. Daar rea geerde het pubhek echter met op, tot bij twaalven genoot men „vrij stil" van het afwisselende en zeer gevarieerde programma, dat door Jan Beckers werd gepresenteerd. De kompleet verschillende stijlen zorgden voor een uniek concert. TROUBADOUR De zangeres Lenny Kuhr behoef de geen introduktie. Haar stemge luid herkent vrijwel elke Nederlan der sinds ze met „de Troubadour" het songfestival won. Ook ditmaal had ze „de Middel eeuwse minnezanger" niet thuis gelaten. Verder had ze echter ge kozen voor een geheel nieuwe re pertoire. De avond was voor haar een try-out voor haar promotietoer- nee in 1991. De nieuwe nummers zullen op de CD „De blauwe nacht" terug te vinden zijn. Verder zong ze veel nummers van haar cd/lp „Quo Vadis" uit 1986. Lenny Kuhr gaat verder op de eerder ingeslagen weg, haar eigen teksten, samen ge schreven met haar partner de schrijver Herman Pieter de Boer, hebben tegenwoordig een mystie ke ondertoon. Ze reiken over de grenzen van het alledaagse leven. Geen kinderkoren meer, zoals bij oude nummers als „visite". Het op treden met het jongerenkoor paste eigenlijk perfekt bij de nieuwe tek sten. In „We zijn het bos nog lang met door" zingt ze over „boze gno men". Verder bezong ze onderwer pen als „Het heilig vuur" en „Enge len". Het enige Engelse nummer was het lied/gebed „Give me a heart". Bij het meuwe „We zijn op weg" bleek dat de zangeres er nog niet helemaal was, ze kondigde met veel overtuiging een verkeerd nummer aan, tot grote schrik van haar geluidsman. Later hield ze zich perfekt aan haar spiekbriefje. Tenslotte zong ze nog enkele num mers samen met het Leusdense koor. De perfekte lichtshow zorg de voor mooie effekten. ZONNEBLOEM De verschillende improvisaties van toetsenman Jan Veenje waren een goede overgang van de be kende Engelse nummers van het koor naar de splinternieuwe Hol landse teksten van Lenny Kuhr. De 23-jange virtuoos speelde enkele schitterende improvisaties. Met veel herkenbare elementen van i klassiek, via Sinterklaasversjes tot i „Sammy". Jan Veenje is nog niet afgestudeerd aan het conservato rium, maar hij was op zijn tiende al organist. Hij is inmiddels vice-we- reldkampioen improvisatie op synthesizer en piano. Zelden zal de studie-vleugel, die de Barneveldse Muziekschool gratis ter beschik king stelde, op deze onnavolgbare maruer bespeeld zijn. Er werden trouwens meer zaken gratis ter beschikking gesteld, want het concert werd geheel ge geven ter ondersteuning van het werk van de Stichting de Zonne bloem. Ook de toegangsprijzen en de opbrengst van de cd/lp „The first one" van het jongerenkoor ko men ten goede aan de december- activiteiten van de Zonnebloem. Zowel de Leusdense als de Barne veldse afdeling werken momen teel hard aan de actie „Zon in de schoorsteen". Via deze actie wil men langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoeven de ouderen uit hun isolement halen door hen met Sinterklaas een sur prise aan te bieden. Ook met Kerst worden diverse activiteiten geor ganiseerd, zoals overigens het hele jaar. Op 23 oktober was Lenny Kuhr met Thérèse Stemmetz van de par tij op een ontspanningsmiddag, die door 320 ouderen uit de regio werd bezocht. Dat optreden stond uiter aard los van het concert in de Velu wehal, maar het geeft aan dat de zangeres de stichting een warm hart toedraagt. Donderdagavond was ze na afloop van het concert met het jongerenkoor heel enthou siast: „Het was een fantastische er varing, als een koele zomeravond. En een goede voorbereiding op de concerttour die in het voorjaar 1991 begint." De bewonersgroep De Wetering/Al andsbeek- oost noemt de algemene Beschouwingen op het punt van openbaar ver voer een gemiste kans. 'De bus moet terug!!' „Waf kost een pakket open baar vervoer voor de ge meente Leudsen?" Dat was de vraag van wethouder De Jongh op de voorlichtings avond van de gemeente en de VAD voor de wijken de Wetering en Alandsbeek- Oost op 13 teb. van dit jaar. Gevraagd werd op die avond de aanwezigen uit te leggen, waarom de bus met meer door hun wijken kwam Het antwoord op bovenge noemde vraag is met gege ven, althans niet door de pok- dek verantwoordelijken. Wel is ons bekend, dat een buskjn 3 a 4 ton/jaar kost. De bewo nersgroep de Wetering/ Alandsbeek-Oost is druk be zig de bus weer terug te krij gen. Hiertoe werden contac ten gelegd met de politiek en de VAD. Onze groep is ook een procedure gestart bij de Raad van State, waarvan de uitkomst nog niet bekend is. We hadden goed openbaar vervoer en willen dit houden. In deze tijd getuigt het van slecht beleid om het open baar vervoer af te breken. De gemeente kan ook ander beleid voeren door o.a a. te onderhandelen met het Rijk over de gelden, die voor het openbaar vervoer worden uitgetrokken. b. zelf geld uit te trekken voor het openbaar vervoer. Beide punten heeft men ook krachtig aangevoerd om de aansluiting op de A-28 te reali seren, waarmee een aanzien lijke som geld was gemoeid, nl zo'n 14,5miljoen gulden De overheid heeft de mond vol van het milieu, dat we zou den moeten beschermen, maar wat zijn de concrete maatregelen? Het is toch te zot, dat in deze tijd een bus uit de dichtbevolkte wijken wordt weggehaald! In de Algemene Beschouwin gen van de Leusdense ge meenteraad van 22 nov. jl. zijn door de poktieke partijen en B en W geen geldmiddelen uitgetrokken voor een bus door de wijken de Wetering/ Alandsbeek-Oost Papieren beloften worden niet vertaald in concreet beleid. En dat is ronduit teleurstellend. Wij vragen de politieke par tijen en B en W hun eigen woorden serieus te nemen en met bovengenoemde punten aenb aan het werk te gaan. De buslus kan in ere worden hersteld; waar een poktieke wil is, is een poktieke weg! Betty Dirks namens de bewonersgroep Leasden Panorama Lisiduna had vorige week als gast me vrouw B. Dirks. Het feit, dat mevrouw Dirks, als beroep huisvrouw heeft meegekregen, is haar iet wat in het verkeerde keel gat geschoten. In Panorama Lisiduna heb ik mijn 'plekje' mogen uitkiezen. Het verhaal en de foto vond ik erg leuk, alleen was ik ver baasd te lezen, dat bij mijn be roep 'huisvrouw' stond. Naar mijn beroep was namekjk niet gevraagd! Het was dus kennekjk de ver wachting van de redactie, dat ik als mijn beroep huisvrouw zou opgeven. Over deze verwachtingen van wat vrouwen (en mannen) doen in onze maatschappij zal het een en ander uitgewerkt worden in de Emancipatieno ta, die de gemeente samen met onder andere de Vrouwen raad voorbereidt. Hopekjk is het m de toekomst niet meer zo vanzelfsprekend, dat een vrouw als huisvrouw wordt ingeschat. Betty Dirks Leusden Zuster Imelda is op zoek naar gebruikte postze gels. Juist in de kersttijd worden er veel kaarten verstuurd, vandaar een oproep de zegels te bewa ren. De opbrengst gaat naar een goed doel. 'In de afgelopen maanden heb ik weer tal van oude postze gels ontvangen, waarvoor mijn hartekjke dank. Nu de kersttijd weer aan breekt, en er veel bneven en kaarten worden verstuurd, wil ik iedereen nog weer eens aansporen, oude postzegels te verzamelen. Het geld van de opbrengst van de verkoop van de zegels is bestemd voor een melaatsen kamp in India. Veel oude ze gels worden weggegooid. Maar dat is jammer, want ze hebben waarde, ook de gewo ne zegels van 55, 65 en 75 cent. Wilt u de oude postzegels van de enveloppen of kaarten af knippen en niet afweken. En wilt u de randjes niet beschadi gen? Als u er een aantal bij elkaar heeft kunt u ze afgeven of in de brievenbus doen bij Huize Sint Ansfhdus, Hamersveldseweg 57. Ook oude kerstkaarten zijn welkom. Alvast heel hartelijk dank. Zuster Imelda Leasden Scheidsrechter Kok van de Green Giants reageert op de column van Frits Schoenmaker over het wangedrag van de bas ketbalspelers van Green Giants. Een familie uit Leusden had zich ge stoord aan het gedrag en schreef twee weken gele den hierover. Schoenma ker haakte daar met zijn column op in. Dat de Leusder Krant re dactioneel moet roeien met de nemen die ze heeft, is nog te aanvaarden, maar dat is geen excuus voor journalistieke blunders, zoals van Frits Schoenmaker. In zijn column „linksbinnen" in de Leusder Krant van 21 november jl., laat deze man blijken tot weimg journalistieks in staat te zijn. Wat wil het geval? Naar aanleiding van een ingezon den brief over het vermeende agressieve gedrag van Basket ballvereniging Green Giants tegenover enkele handbal- stertjes, schrijft Frits Schoen maker een column, waarin de argumentatie zo afschuwehjk krom en verwerpelijk is, dat ondergetekende daarop moet reageren. De hele column is geba seerd op een ingezonden brief, die Fnts Schoenmaker kennelijk onder ogen heeft ge had. Zonder enige vorm van hoor en wederhoor is hij daar na in zijn pen geklommen. Dat is jammer, want het resultaat is een ongenuanceerde, genera liserende woordenkraam, die kant noch wal raakt. Volgens Schoenmaker zijn alle leden van Green Giéints ziekelijk agressieve barbaren, zonder een greintje gevoel voor spor tiviteit. Schoenmaker schrijft dat toe aan het - volgens hem - niet christehjke karakter van de club, alsof er een causaal verband zou bestaan. Ook minder gelukkig is zijn conclu sie dat de Green Giants waar schijnlijk een moeilijke jeugd hebben gehadDit baseert hij op een onderzoek van een heuse doctorandus. Van deze titularis gebruikt Schoenma ker enkele citaten, waarmee hij zijn argumentatie probeert te ondersteunen. Helaas ver bindt hij de verkeerde citaten met de verkeerde conclusies. Het meest belachehjk maakt Schoenmaker zich wel met het slot van zijn column. Opeens, Het bewijs, dat de meiden zelf aanleveren. Aan het bord zitten StefGe (achter) en Foske hun strijd te leveren. Zij maakten deel uit van het eerste team van basisschool De Bongerd. Vier meiden van basis school De Bongerd reage ren op een verslag over de schoolschaakkampioen- schappen, Leusder Kin derkrant vorige week. De meiden zijn verongelijkt en willen een correctie. Om te beginnen dienen wij, Foske de Kruyf, Laura Vink, StefGe Nouwens en Lianne Meppelink, een correctie in. zonder een duidelijk aanwijs bare aanleiding, verplaatst hij zijn onderwerp naar de Puu- penkoppen, de carnavalsver- enigmg van Achterveld. Vol gens hem had de nieuwe Prins niet gekozen moeten worden, omdat deze man m het verle den als voetbaltrainer gewei gerd had, vier jongens op te stellen, die carnaval hadden gevierd. Schoenmaker trekt conclusies die zo naïef zijn, dat de honden er geen brood van lusten. Nog zo'n voorbeeld van on- doordachtzaamheid van de zo genaamde columnist: „Green Giants wil met in de krant staan, omdat zij daar een beetje bang voor is.Ook dit is zomaar uit de lucht gegrepen. Schoenmaker zou zich eens wat beter moeten verdiepen in de materie waarover hij schrijG, dan was deze jammer lijke column ons bespaard ge bleven. Het is begrijpelijk dat Green Giants Gever niet wil staan in een krant met mede werkers van een dergeUjk zwak journalistiek niveau. F. Kok scheidsrechter Green Giants Zwolle Op de kmderpagma van de Leusder Krant staat een stuk over de schoolschaakkam- pioenschappen. Daarin staat vermeld, dat er geen meisjes aanwezig wa ren. Wij zijn vier meiden van De BOngerd en wij hebben alle vier meegedaan!! Bij deze willen wij dat onder de aan dacht brengen. Tevens vinden wij de manier waarop u 'ons' beledigt (Be schikken meiden niet over een vooruitziende blik') ronduit flauw. Met 'hartehjke' groeten, Vier roeiden bs De Bongerd Leusden Een korte reactie: allereerst bevreemdt het de redactie, dat de schrijver niet ingaat op de zaak zelf. De basketballers van Green Giants hebben Leus dense kinderen op een wel zeer onsportieve wijze van het veld gejaagd, (de jonge kinde ren raakten volledig overstuur en zochten huilend de kleed kamer op). Mag men dan spre ken van 'vermeend' agressief gedrag? Het feit dat een columnist een dergelijke handelswijze laakt is zijn goed recht en onder streept juist zijn journalistiek vermogen en opmerkingsga ve. Schoenmaker neemt het op voor de 'underdog' (de jonge kinderen m dit geval) en vindt dat de grote basketballers be ter hadden moeten weten. Niet de argumentatie, maar de waarheid is -helaas- 'afschu welijk krom en verwerpelijk'. Het mag duidelijk zijn dat wij een andere invulling geven aan journalistiek niveau dan de heer Kok. Het is al erg genoeg dat er een column gewijd kan worden aan onsportief gedrag, daar ligt toch de kern van de zaak. Het aanvechten van de column is blijkbaar eenvoudi ger dan eerlijk toegeven, dat de sporters te ver zijn gegaan. De redactie. Naam: Sinterklaas Beroep: Kindervriend Favoriete plek: „De daken van Leusden" „De dagen rond mijn verjaardag zijn altijd verschrikkehjk druk. Je moet niet vergeten dat ik in een enorm korte tijd bij al die miljoenen Nederlanders pakjes moet bezorgen. Toch verheug ik me altijd op mijn komst naar de gemeente Leusden Om verschillende redenen. Ik word hier bijvoorbeeld harteUjk ontvangen en er wonen nauwehjks stoute kinderen. „Toch zitten er voor een oude man als ik ook duidehjke nadelen aan mijn nachtehjke uitstapjes over de daken in een typische nieuwbouwgemeente als Leusden. In de grote, oude steden zijn de wijken en de huizen lekker dicht op elkaar gebouwd. Ik kan daar bij wijze van spreken van het ene op het andere dak springen. In Leusden Gggen de huizen allemaal zo ver van elkaar. Dat heeG overigens als voordeel dat ik een behoorhjke aanloop kan nemen. En dat is voor m'n trouwe paard, die ook al op leeftijd begint te geraken, wel lekker. Bovendien zijn er vaak carports of garages, waar je gemakkehjk bovenop kan komen. De stap naar het dak is dan nog maar een kleine. Er zijn hier ook geen hoge Oats gelukkig. Alleen al om daarbovenop te komen is een ramp. En dan moeten de cadeautjes ook nog allemaal op de goede plek terecht komen. Dat is nog een heel gemik door die schoorstenen. Schoorstenendat is tegenwoordig een probleem op zichzelf. Vroeger had je van die taaie, rechte rookkanalen (in Leusden vindt je ze nog wel op de boerderijen m het buitengebied). Dan vielen de cadeautjes haast vanzelf in de schoenen. Bovendien kon mijn paard in die huizen gemakkehjk bij de lekkere dingen, die voor hem klaarstonden. Met die centale verwarming van tegenwoordig is dat een stuk moeilijker. Ik moet Piet vaak naar binnen sturen om de wortels te halen. Gewoon omdat we er anders niet meer bij kunnen. Bovendien lenen de tegenwoordige schoorstenen zich niet meer zo goed om de cadeau's door naar binnen te krijgen. De schoorstenen worden kleiner, en de cadeau's steeds groter. Zeker in Leusden. Ik denk er wel eens over om maar een briefje te gaan sturen naar alle kinderen in het land. Of pappie of mammie niet stiekem ergens een raampje wil openlaten of zoiets. Zodat ik makkehjk naar binnen kan. Alleen is de pohtie daar niet zo bhj mee. Die is bang dat in mijn spoor allerlei gespuis ook de huizen binnen wil. En dan niet om er cadeautjes te brengen!..." „Voorlopig moeten we het nog maar even laten zoals het is. Ik hou het nog wel een paar jaartjes vol Maar misschien mag ik nog wel wat zeggen tegen de architecten en aannemers in Leusden. Bouw alsjebheG wat meer platte daken! Met het klimmen der jaren is het wel lekker als je niet steeds op de punt van de nok hoeG te balanceren. Dan nemen we die kleme schoorsteentjes wel voor GeG" „Veel plezier op pakjesavond. Groeten van Smt en Piet!"

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7