'Tussen die beren voel ik me kiplekker' Abalone; te mooi voor in de kast Ruim honderd kinderen willen Walstro-speelveld behouden Kinderen moeten water in de wijn doen Spel zonder kleur maar met veel spanning Inenting U ZOEKT EEN LEUKE TIJDELIJKE BAAN? Strip Mening C WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 Heb je iets voor de kinderkrant? Schri|l ot bel! Leusder Kinderkrant ACHTERVELD - Wessel van Dijk houdt van zwart-wit. Vroige week hoorde hij bij het winnende team van de schoolschaakkam- pioenschappen. Daar vertelde hij tassen neus en lippen zijn kamer ingericht te hebben als 'panda- museum'. Wessel vertelde 'al jaren' alles te sparen wat maar iets met Panda's te maken heeft. Zijn kamer staat, hangt en zit vol panda's. Hij heeft er honderden. Stickers, foto's, plaatjes, (plak boeken vol), puzzels, shampoof lesjes, postzegels (een map vol), een klok, twee dekbedden, boe ken, posters, spaarpotten, bekers, broekjes, petten, een rugzak, een trui, t-shirts, een portemonne, doosjes, sneeuwballen, eetstokjes, koekjestrommels, handdoeken, plakband, etuis, vlakgoms, pen nen, potloden, autootjes, een zilve ren beeldje, een waaier, schriften, allemaal voorzien van een of meer dere panda's. Daarbij minstens dertig pluche pandaberen, waaronder knijp- beesten en een zelfs met een ver- kleedpak. Wessel van Dijk weet niet precies hoeveel panda's hij heeft 'maar zeker duizend', schat hij. Zijn pogingen om precies op te schrijven wat hij heeft, natuurlijk in een Pandaschrift, zijn totnutoe niet volledig geslaagd. In Wessel zijn kamer is alles zwart wit met hier en daar wat groen van het bamboe dat op de posters staat. Wessel is daarin alleen terug te vinden omdat hij geen zwarte vlek ken om zijn ogen heeft. „Panda's hebben gewoon iets liefs, bijzon ders en grappigs." geeft hij als ver klaring voor zijn indrukwekkende verzameling. „Chimpansees bijvoorbeeld zijn ook wel lief en grappig maar wor den niet met uitsterven bedreigd. Panda's wel. Daar zijn nog maar ongeveer duizend exemplaren van over." Wessel weet heel wat van deze beren af. „In mijn boeken staat precies te lezen waar en hoe- ze leven. Hoe groot ze zijn. wat ze eten. En wat er aan wordt gedaan om ze in leven te houden. Ze kopen in China en Tibet bijvoor beeld weilanden op om te beplan ten met bamoe. Panda's eten bam boe en leven daartussen. Door de weilanden te beplanten kunnen de panda's beter van het ene gebied in het andere komen, zonder kale stukken te moeten oversteken." Hij heeft nog nooit een reuze panda in het echt gezien. „Net voor we naar de Beekse Bergen zouden gaan, hoorden we dat de Panda die daar logeerde weer vertrokken was." De kleine Pandabeertjes die in Ar- tis wonen, heeft hij nog niet ont dekt. „Ik hou alleen van zwart-witte pan da's. De Pandasoort die een beetje lijkt op een wasbeertje, vind ik niet zo bijzonder omdat ze bruin zijn." Uiteraard is hij lid van het Wereld Natuurfonds. „Mijn grootste beer heb ik bij het WNF gekocht. Ik begon toen nog maar net met mijn verzameling. Ik was toen pas zes of zeven jaar. Die grote beer vond ik fantastisch. Daarom heb ik al mijn geld gespaard tot ik hem kon ko pen. Jammer genoeg heb ik een van de drie beren van de WNF serie niet. Ik zou ontzettend graag de middelste nog willen hebben maar die is uitverkocht en uit de collectie." Hard-rock Wessel krijgt langzaam maar ze ker andere mteresses. Laatst won Tk voel mij kiplekker tussen al die pandaberen'. hij in de Klaveet een playback wed strijd. Samen met zijn vnenden Hai- ko, Rick, Ronald en Denrue ver tolkte hij de muziek van Corns and Roses. Deze hard rock groep waar deert Wessel zeer. Hij spaart alles van deze idolen. Ze hangen tussen de panda's. „Allebei de verzamelingen vind ik even leuk." verklaart hij enthou siast. Hoewel hij tegenwoordig zijn pluche beesten niet meer knuffelt en zelfs de ('chinese') namen die hij ze gaf, vergeten is. Hij is kritischer geworden. „Ik hou van mooie pan da's, zoals ze er in het echt utzien. Niet van die kindse plaatjes zoals Taotao (een strip over een panda beertje) of zoals op een van mijn dekbedden staat. De panda's moe ten wel een beetje mooi zijn, niet zo mislukt." Helemaal fout zijn vooral de pan da's met vlekken „zoals een koe heeft", panda's hebben volgens Wessel en die kan het. weten, een zwart bovenlijf, zwarte armen en voeten en zwarten vlekken rond hun ogen. Het wordt steeds moeilij ker om zijn verzameling uit te brei den. „Van die knijppopjes heb ik al een paar dezelfde. Ik ruil wel eens wat maar het meeste waar andere kinderen mee komen, heb ik al." Zo'n grote panda als in het televi sieprogramma Waku Waku zou hij wel willen hebben. En postzegels, pantoffels, foto's, kaarten, wetens waardigheden over panda's in die rentuinen (met naam, levensbe schrijving en eventuele kinderen). Wie denkt iets te kunnen bijdragen aan de verzameling van Wessel van Dijk mag het zeggea Ryanne Timmer behoort tot een van de vaste striptekenaars. Ryanne levert het liefst een aan tal tegelijk in. Zoals uit de meeste strips van Ryanne blijkt heeft zij een voorliefde voor de natuur. En dat is een goed teken! Ryannne is negen jaar en zit nog de basisschool. LEUSDEN - Wethouder Joost de Jong nam vorige week donder dag ruim honderd handtekenin gen van kinderen in ontvangst. Al deze kinderen vroegen de wet houder, het speelveld aan de Walstro alsjeblieft niet vol te bouwen. De wethouder beloofde de handtekeningen aan de com missieleden te geven. Hij pro beerde uit te leggen waarom, vol gens hem, op het speelveld hui zen gebouwd moeten worden. Volgens zijn plannen blijft een stuk gras behouden. De kinderen moesten begrijpen dat bouwen bij de vooruitgang van Leusden hoort. Ze moeten daarom accepteren dat ze niet het hele veld kunt houden. „Water in de wijn doen" noemde de wethouder dit. Na afloop van de ontvangst op het gemeentehuis, waren de meeste kinderen onder de indruk, vonden ze de wethouder wel een aardige meneer maar geloofden ze niet dat hij echt begrepen had hoe belang rijk dit speelveld voor de kinderen is. „De bouwplannen gaan vast door", vrezen ze. Vijfentwintig kinderen, tussen de twee en veertien jaar, werden door de wethouder Joost de Jongh in het gemeentehuis ontvangen. Tot hun grote teleurstelling had de burgemeester niet met ze willen praten en wilde de wethouder niet naar de Walstro komen. Wie weet hoe in het gemeentehuis gewerkt wordt, begrijpt daar iets van. De burgemeester is de baas van de gemeente. Hij doet niet alles zelf. In het gemeentehuis zijn heel veel af delingen. Daar werken ambtena ren. Deze mensen maken plannen of werken opdrachten uit. Deze plannen of uitgewerkte opdrachten komen bij de wethouder. Dit is de meneer of mevrouw die bekijkt of wat hij onder ogen kijkt goed ge noeg is om voor te stellen, de plan nen door te laten gaan. Wanneer hij (of zij) denkt dat iets moet gebeu ren, wordt de mening van een com missie gevraagd. Dit is een groep mensen. Ze mogen hun mening ge ven omdat ze in Leusden wonen, lid zijn van een politieke partij en ge kozen zijn bij de gemeeteraadsver- kiezingen als raadslidom raad te geven dus. Wanneer deze mensen kunnen in stemmen met de plannen van de wethouder, komt het voorstel bij de andere wethouders en de burge meester. Pas dan wordt besloten of iets doorgaat of niet. Kortom de burgemeester heeft met alles te zeggen over plannen, waarover nog niets besloten is. Eerst is de wethouder belangrijk. Dit weten de kinderen die spelen op het veld bij de Walstro nu. Wanneer ze hun veld kwijtraken hebben ze in ieder geval iets geleerd. Voor de plan nen om op hun speelveld te gaan bouwen is wethouder Joost de Jongh verantwoordelijk. Hij wilde naar de kinderen die protesteer den luisteren maar alleen in het gemeentehuis. „Want hier kunnen we jullie beter ontvangen." zei hij. De kinderen hadden liever gehad dat hij naar het speelveld was gekomen maar ..hij wist waar het was, was pas nog drie keer in de buurt geweest" en trouwens het regende buiten. De kinderen hadden het ge sprek met de wethouder goed voorbereid. Sommigen hadden een lijstje met vragen meegenomen. ven.„Da's niks, we willen het hele veldje houden" riep Lianne. De ge meente wil de dijk kopen om hem te beschermen, zodat de kinderen niet bang hoefden te zijn voor de natuur. „Door het bouwen zullen geen bomen omvallen en geen vo gels verdwijnen", voorspelde hij. De wethouder vond dat de kinde ren ook in de toekomst bij het spe len mogen blijven schreeuwen. Daarvoor waren ze een beetje bang omdat in de buurt van hun speelveld misschien ook een rouw- leverden de kinderen de verzamel de handtekeningen in. „Daar staat zelfs de naam van een kind bij dat in Amersfoort woont", riep de wet houder uit. Jazeker, legden de kin deren uit, vriendjes en vriendinnen uit Amersfoort, Hoevelaken en overal uit Leusden komen graag bij hun op het speelveld spelen. Juist omdat het zo bijzonder wordt om ergens te kunnen spelen zonder dat grote mensen alles bedacht en geregeld hebben. Bij de Walstro kunnen de kinderen hun spel zelf De jongeren-actiegroep probeerde bij wethouder De Jongh te voorkomen, dat een speelveldje volgebouwd gaat worden. Helaas de wethouder kon geen harde toezeggingen doen. Joost de Jonh sprak veel en lang. Hij vertelde heel duidelijk waarom er volgens hem huizen m Leusden ge bouwd moeten worden. „Later als jullie gaan trouwen en een gezin willen stichten, willen jullie ook een eigen huis hebben en niet langer bij jullie vader en moeder blijven wonen. Nu zijn er ook mensen die een huis nodig hebben", legde hij uit. „Nieuwe huizen worden altijd ge bouwd op grond waar eerst niets stond, of iets anders, van andere mensen of waar andere mensen gebruik van maakte. De grond waarop de huizen staan waar jullie nu in wonen, was ooit van boeren. Deze hebben moeten accepteren dat hun land volgebouwd werd. Dat is niet leuk maar de prijs van de vooruitgang. Beslissingen nemen is soms pijnlijk." Hij benadrukte dat Leusden geen stad mag en kan worden „We heb ben geen stadsrechten en kunnen die niet meer krijgen." maar nieu we huizen blijven volgens hem no dig. Wel beloofde hij dat een groot stuk 'ruig gras' behouden zal blij- centrum komt. Dit is een gebouw waar mensen heen kunnen wan neer iemand overleden is. Deze mensen zijn natuurlijk erg verdrie tig maar daarom hoeven de kinde ren nog niet stil te zijn. De wethou der legde uit dat de dood bij het leven hoort. Het leven (maken) mag daarom niet ophouden wan neer de doos (zoals altijd) in de buurt is. De kinderen wezen de wethouder op de kapotte speeltoe stellen in de buurt. De boodschap was duidelijk 'als het zo zou worden, was het niet goed.' Joost de Jongh beloofde de speeltoestellen te laten onderzoe ken en zonodig te laten repareren („Nou daar valt weinig aan te repa reren" moppertje Ard) en op het stukje speelveld dat mag blijven geen speeltoestellen neer te zetten. Nadat alle vragen gesteld waren, verzinnen, zijn geen kant en klare speeltuigen, gelden geen opgeleg de regels. Juist doordat er niets is, is daar van alles mogelijk. Aan grote mensen is dit moeilijk uit te leggen. Wethouder Joost de Jongh beloofde aan de commissie leden te vertellen waarom de kin deren tegen zijn bouw-plannen zijn. Na afloop van de ontvangst werd gezucht. „Hij is wel aardig en legt alles goed uit, maar of hij be grijpt wat wij bedoelen, waarom dit veld voor ons zo belangrijk is, dat geloven we niet. Nooit wordt naar kinderen geluisterd en blijven speelvelden die er uit zien als ruig terrein, gewoon zoals ze zijn moe ten. Een klein stukje, tussen huizen, zal niet hetzelfde zijn, laat staan genoeg voor zoveel kinderen. Wat zou het heerlijk zijn wanneer grote mensen hun plannen eens niet wil len doorzetten." LEUSDEN - Grote mensen vinden Abalone een mooi spel. Het be staat uit zwart en witte ballen op een zeshoekig speelveld, voor zien van gaten.. Kinderen vinden het, wanneer het eenmaal in huis is, een leuk spel. Ze winnen vaak. Kinderen houden van kleur, van alles wat beweegt, geluid geeft, licht, voorzien is van veel losse on derdelen, details en liefst lekker groot is. Spelletjes voorzien van batterijen, metershoge boomstam men, springende apen, oplichten de ogen, tientallen onderdelen (zo als bankbiljetten of monsters) en of onverwachte effecten (zoals schreeuwende patiënten, dichtklappende bekken of uitel- kaar vallende torens) zijn welkome cadeaux. Heel veel kinderen zullen in de komende dagen of weken ontdek ken dat de lol met dit soort spel letjes vaak kort maar intens is. Daarna is het spel kapot, verdwijnt het in de kast of krijgt de buurjon gen die zo jaloers was, het te leen. Spelletjes die leuk blijven, zijn zeld zaam. Grote mensen roepen direkt „Dat zijn de oude vertrouwde spel letjes zoals Ganzenborden, Domino en Mens Erger je niet." Zij halen goede herinneringen op. Vaak niet meer dan dat. Onder zoek bij grote mensen heedt uitge wezen dat deze oude spelletjes niet zo erg vaak in huisgezinnen wor den gespeeld. Wel in bejaarden tehuizen en bij opa's en oma's. Jonge' volwassenen, zoals veel ou ders, willen ook wel eens wat nieuws dat toch leuk blijft. Dus spelen ze Rumnucub en Go of Tri- viant. Wanneer grote mensen een spel mooi en goed vinden, terwijl kinde ren het leuk en spannend oordelen, dat is een bijzonder spel. Zo'n spel is Abalone. Het is een spel zonder kleur, beweging, licht, geluid of veel losse onderdelen. Het is een spel om zomaar neer te zetten, open en bloot te laten staan en ie dereen mee te laten spelen. Het spel heeft maanden op het tafeltje bij de bank gestaan. Ce- zinsleden en bezoekers hebben er regelmatig mee gespeeld. In te genstelling tot anders is niemand speciaal uitgenodigd om een oor deel te geven. De opmerkingen zijn wel zorgvuldig bewaard en komen zowel van grote mensen als van kinderen. Het zeshoekige spelbord is ge maakt van kunststof. Het is een soort rooster waarin 61 gaten zitten. Daarop passen veertien witte en evenzoveel zwarte glazen knik kers. Wie wil spelen, zoekt een tegenstander en zet zijn kleur op het "bord'. De bedoeling van het spel is om de ballen van de tegen partij over derand te duwen. Wie het eerst zes knikkers verloren heeft is de verhezer. Per zet mag een gat worden opgeschoven. Duwen mag alleen wanneer een speler 'overwicht' heeft. Dus twee knikkers van de ene kleur tegen over een van de andere, of drie tegenover een of twee. Maximaal drie knikkers van een kleur mag men tegelijk verplaaten. Tenminste wanneer ze op een rij Uggen. Wie het spel een paar keer gespeeld heeft, ontdekt dat meer knikkers tegelijk verplaatsen mogelijk is, wanneer het goed wordt aange pakt. Bijvoorbeeld met een witte knikker, gevolgd door twee zwar te, twee witte en drie zwarte, is het mogehjk de laatste drie op te schui ven. Daardoor verplaatst de hele rij zich een gat en verdwijnt de eerste witte knikker 'in de sloot', zoals een kind de randen noemde. Kortom het spel hjkt een beetje op dammen en op go. Zonder uitzon- dermg was iedereen enthousiast. „Hoe vaker je het speelt, hoe meer mogelijkheden je ontdekt", vol gens Jan. Christien,Je moet er goed bij nadenken en overal kij ken. Het lijkt een beetje op tik tak-tor, voor je het weet heb je iets over het hoofd gezien. Maar in te genstelling tot tik-tak-tor loop je nooit vast." Erik „Het is echt een spelletje waarbij je denkt het even tussen door te kunnen doen en voor je het weet zit je een uur te spelen. Tussendoor ophouden kan niet." Frank: „Grote ontdekkingen lijken meestal heel simpel. Dit spel is daar een voorbeeld van." Veel mensen vonden de pnjs van het spel, behoorlijk hoog. Maar zoals Rogier zei: „Wanneer je ziet hoe mooi het in de kamer staan en kan blijven staan en hoeveel ermee ge speeld wordt, dan is het de prijs wel waard." Abalone is een spel van Goliath (dezelfde fabrikant van Rummi- cub). het is uitgevonden door twee fransen; Laurent Lévi en Michel Lalet Het kost ongeveer zeventig gulden. AMERSFOORT - Het Consultatie bureau voor Tuberculosebestrij ding in de regio Eemland is ge start met een inentingscampagne. Vanaf 12 december is de ge meente Leusden aan de beurt. Het betreft hier buitenlandse kinderen geboren tussen 1980 en 1985, die nog niet zijn ingeënt tegen tuber culose. Tuberculose komt m Nederland minder voor dan vroeger, maar af en toe steekt het de kop weer op Het is daarom aan te raden je hier tegen te beschermen, In Marokko en Turkije komt tbc evenwel va ker voor. Wanneer kinderen van buiten landse ouders nu of later naar hun vaderland op vakantie gaan, geeft deze inenting dan ook een be langrijke bescherming tegen be smetting. Alle ouders van buitenlandse kin deren die nog niet zijn ingeënt krijgen persoonlijk een uitnodi ging om met hun kind naar hel Consultatiebureau in Amersfoorl te komen. Het gaat om een regionale inen tingscampagne, die half novem ber van start is gegaan in Bunscho ten. De gehele campagne zal en kele maanden duren. (advertentie) WEKELIJKS OP ZATERDAG EN/OF MAANDAG PRESENTEREN DIVERSE UITZENDBURO'S U EEN GREEP UIT HUN PERSONEELS- AANBOD OP DE KABELKRANT.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9