'Veel mensen hebben verkeerd beeld van het pensioenfonds' ergiftigde worst maakt tonden in centrum ziek Fwee keer blazen is niet gelukt /an zwarte, witte in grijze honden... Berichten uit het verleden in nieuw boek over archief „Verplaats ingang van de SBBO-school" Blokkendoos wordt nog beter dichtgespijkerd Meilink, consulent voor het ABP, over arbeidsongeschiktheid Ernstige brandwonden Openingstijden gemeentehuis IOENSDAG 12 DECEMBER 1990 plaatselijk nieuws USDEN - Drie honden werden oensdag ziek bij dierenarts Tij- ensen aan de Landweg gebracht, ndat zij waarschijnlijk vergiftigd aren. Waarschijnlijk hebben de eren op de Egger in Groenhouten orst gegeten, dat daar door ie- and onder de struiken is gelegd. In alle dne de gevallen kregen de honden last van heftige buikkramp en diarrhee, nadat zij uitgelaten wa ren en weer thuis waren. Na behan deling konden de honden naar huis. Dierenarts Tijmensen kon niet zeggen om welk gif het ging. De politie heeft in de buurt naar de vergiftigde worst gezocht, maar kon niets vinden. Ook van de dader is geen enkel spoor. Mensen die in de buurt van de Egger wonen, wor den gewaarschuwd hun dieren in de gaten te houden bij het uitlaten. EUSDEN/UTRECHT - „Het uit roe es-verbaal blijkt niet dat de verdachte opzettelijk geweigerd heeft aan de ademtest mee te wer- EUSDEN - Bij nader inzien blijkt de Leusdenaar een veel grotere honden- sfhebber, dan tot nu toe altijd werd aangenomen. Dat is gebleken naar inleiding van een actie, die de gemeente Leusden onlangs is gestart. Een aantal weken geleden werd huis-aan-huis een folder over de ondenbelasting verspreid, waarin werd aangekondigd, dat binnenkort en ambtenaar de straat op zou gaan om elke woning in het Leusdense op e aanwezigheid van een blaffende viervoeter te controleren. Voor elke ond, die deze controleur zou aantreffen en waar het bestaan niet van ekend was, zou een forse boete in rekening worden gebracht. Simpel ezegd, dubbel betalen. Voordat de ambtenaar, die dezer dagen daadwerkelijk op pad is egaan, aan zijn controlerende arbeid zou beginnen, kregen de inwoners an Leusden de kans eventuele Fikkie's die al jaren aan de aandacht van baas waren ontsnapt, alsnog te laten registreren. Dat heeft men ten emeentehuize geweten! Niet minder dan 400 honden bleken in de laanden oktober en november onderdak te hebben gevonden in Leus- lense gezinnen. En dat nog voor de controleur ook nog maar een stap ezet had. Terwijl op het gemeentehuis stiekem werd gehoopt, dat de tbeid via folder en controleur ongeveer de helft van dat aantal boven tafel ou brengen! Het straatbeeld zal na deze bliksemactie overigens nauwelijks verande- en, is de algemene verwachting. Met die vierhonderd 'extra' honden zal \et wel meevallen. En het aantal 'zwarte' en 'gnjze' honden, dat door deze ctie in 'witte' is veranderd, is alleen overdrachtehjk als zodanig te be schouwen..... ken", merkte de Utrechtse offi cier van jusititie mr. A. Schotman vrijdag op in de zaak tegen een 34-jarige inwoner van Leusden. De man stond voor de politierech ter omdat hij op 29 november vo rig jaar in Amersfoort niet aan de ademanalyse zou hebben meege werkt. Op de zitting zei de verdachte dat hij één keer in staat was geweest te blazen. Maar hij was door echt scheidingsperikelen zo overstuur geweest dat het hem niet lukte voor een tweede en derde keer lang genoeg te blazen Hij ont kende niet gedronken te hebben, wel dat hij zijn medewerking ge weigerd had. De raadsvrouw van de Leusdenaar, mr. H. van Lokven, achtte weigeren met bewezen en vond dat er ook een bloedproef afgenomen had kunnen worden. De officier was het met het laatste eens. Aan de agenten die de ademtest afnamen zal nu ge vraagd worden de precieze gang van zaken toe te lichten. Als de verbalisanten zich het geval niet meer kunnen herinneren, kon digde de officier aan om vrij spraak te zullen vragen. In maart wordt de zaak voortgezet. LEUSDEN - Het gemeentebe stuur is geschokt door de ge beurtenissen in het oude schoolgebouw. „Hoewel wij vinden dat in deze ook de jon gens zelf een stuk eigen ver antwoordelijkheid hebben, betreuren wij de hele gang van zaken uitermate", aldus wet houder De Jongh. „Wij vinden het verschrikkelijk wat er is gebeurd."De gemeente heeft besloten extra maatregelen te treffen, die een herhaling moeten voorkomen. Allereerst wordt nog deze week de zaak afdoende dicht getimmerd en dichtge schroefd, zodat het zeer moei lijk wordt nog binnen te ko men. Ook zal de politie extra surveilleren. Leegstaande ge bouwen zijn echter, volgens de wethouder, niet vaker het doelwit van inbraak dan ande re gebouwen. „Het feit dat het gebouw er nog staat heeft te maken met finan ciën. Een terrein met opstal wordt bij verkoop belast met de zogenaamde overdrachts belasting, dat is zes procent. Anders moet de koper ge woon achttien procent btw betalen. Dat maakt een ver schil van ruim honderddui zend gulden in dit geval. De eerste koper is overigens fail liet gegaan, waardoor de zaak wat op de lange baan is ge schoven. De verkoop komt nu echter in de raadsvergadering van januari aan de orde, zodat snel met de bouw van de 55+- woningen kan worden ge start." De toestand van de gewonde jongens is redelijk. Het gezicht zal geheel herstellen, maar voor de handen zal een plasti sche chirurgie-behandeling nodig zijn. Onzeker is nog het herstel van de longen. Door de inademing van diverse giftige stoffen is er een zware aanslag op de longen gepleegd. De jongens liggen nog steeds in het brandwondencentrum te Beverwijk De gemeente treft dezelfde veiligheidsmaatregelebn voor de leegstaande gymnastiek zaal in Achterveld. LEUSDEN-ZUID - Twee broers, de 17- jarige N.V. en de 18-jange R.V, moesten met ernstige brandwon den naar Beverwijk worden ge bracht, nadat zij in de voormalige school de Blokkendoos gepro beerd hadden een olielamp aan te steken. Vermoedelijk is deze ont ploft en zijn de jongens gewond geraakt door de steekvlammen. Een vriend, die gevraagd was mee te gaan, maar niet kon, vond hun fietsen enige uren later bij zijn voordeur. Omdat hij vermoedde dat er iets aan de hand was, ging hij kijken bij de Blokkendoos. Daar vond hij de broers buiten bewust zijn. Een van hen zat bekneld in een van de ruimtes en moest bevrijd worden. Zij zijn naar ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Daar con stateerde men dat de jongens naar het brandwondencentrum m Be verwijk moesten. De Blokkendoos is al enige tijd buiten gebruik en zal binnenkort gesloopt worden om plaats te maken voor woningen. Volgens de politie gebeurt het va ker dat de jeugd uit Leusden-Zuid in het gebouw zit. LEUSDEN - De heren Van Leeuwen en Verduin hebben het gemeentelijk archief vanaf ongeveer 1650 tot 1818 keurig op een rijtje gezet. Alle gegevens, die in de kelder van het gemeentehuis aan 't Erf waren opgeslagen, hebben de heren m handen gehad. Veel archiefmateriaal uit latere penoden ligt nog in het provinciehuis te Utrecht. Van Leeuwen en Verduin hebben van de gegevens een boek gemaakt, dat dinsdagochtend wordt uitgereikt aan het college van burgemeester en wethouders. Met name tekeningen en brieven uit 'het verre verleden'hebben de nodige kopzorgen opgeleverd. „De taal en de schrijfwijze is duidelijk anders dan nu, dus het was soms een heel gepuzzel om er uit te komen. Maar daarom niet minder mteressant", aldus beide heren. Het onderzoek zijn de heren op eigen initiatief gestart. In totaal zitten er in het maken van het boek zo'n achthonderd uren. Door alle medewerking van de gemeente is de kostprijs tevens de koopprijs. Voor vijfentwin tig gulden is het boek bij één van de heren te bestellen. De oplage is overigens beperkt tot vijftig exemplaren. LEUSDEN - Joke Staal, woonach tig op de Leeuwenburg, spreekt van een levensgevaarlijke situa tie, die zo nu en dan ontstaat. „De moet er op sommige dagen niet aan denken dat politie, brand weer of ziekenauto hier in de buurt moet zijn. Die kunnen er gewoon niet door." Maar niet alleen politie, brand weer of ambulance kunnen hinder ondervinden van het bereiken van de wijk. Ook bezoekers van de bewoners hebben de grootst mo gelijke moeite om ook maar in de buurt van de plaats van bestem ming te geraken. Joke Staal: „Laatst zou een invalide kennis van mij langskomen. Alleen op de afge sproken tijd verscheen er nie mand. En ook een uur later niet. Toen heb ik maar gebeld en bleek dat hij gewoon weer thuis zat. Hij was wel langs geweest, maar kon ons niet bereiken. Pas in de buurt van de Hamershof was parkeer ruimte en dat was veel te ver lopen. Dat soort dingen kan toch eigenlijk niet." Staal is er van overtuigd dat de problemen veroorzaakt worden door een bouwtechnische vergis sing: „Er is bij de bouw gewoon een fout gemaakt. De ingang van de school zit aan de verkeerde kant. De bezoekers van de school rijden de Clarenburg op, zien dat het parkeerterrein vol is en njden door. Dan kiest men uiteraard de eerste de beste zijstraat om de auto toch zo dicht mogelijk bij de school kwijt te kunnen. Ik denk dat de problemen voor een belangrijk deel opgelost zouden worden als de ingang van de school naar de Burgemeester Van der Postlaan verplaatst zou worden." Staal is ervan overtuigd dat de SBBO voldoende doet om de over last voor de buurt zoveel mogelijk te beperken: „De school zelf heeft er veel aan gedaan. Maar het is gewoon asociaal gedrag van de scholieren; men stoort zich er niet aan. Een parkeerverbod aan één kant van de straat zou wellicht al een oplossing zijn. Het vergroot in ieder geval de bereikbaarheid van de wijk." Henk Zeyderveld, die op Leeu wenburg woont, heeft het ook niet erg op de bezoekers van de school. „Een grote bek kan je krijgen. Er zit gewoon veel schuim tussen. Laatst reed er zo'n knaap gewoon tegen m'n auto aan, omdat'ie er niet door kon. Terwijl ik er nog inzat. Hij is doorgereden. Ik heb z'n kenteken niet eens kunnen noteren." „Het probleem hier is alleen dat je de buurt zo moeilijk kan mobili seren. Ik ben er weieens mee bezig geweest, maar ik ben nu eenmaal niet het meest geschikte type om met een gemeentebestuur in on derhandeling te gaan. Ik heb in het verleden eens een handtekenin genactie gehouden en dan krijg je overal reacties van 'Goed dat er eindelijk eens iets aan gedaan wordt'. Maar daar ben je er niet mee." Zeyderveld heeft het probleem toen maar op z'n eigen manier op gelost. Hij maakte van zijn voortuin een parkeerplaats en daar staat zijn auto nu. Zeyderveld: „Als je 's avonds thuis komt, kun je je auto in de buurt van je huis niet kwijt. Wat doe je dan, dan probeer je hem elders in de wijk te parkeren. En dan krijg je de idiote situatie dat je 's morgens heel diep moet gaan nadenken waar je je auto nou ook alweer hebt neergezet." Zeyderveld denkt ook dat het ver plaatsen van de ingang naar de Burgemeester Van der Postlaan soelaas zou kunnen bieden. „Ik heb die suggestie al eens gedaan, maar daar heb ik nooit meer wat op gehoord." Mevrouw Heymen, die op de Clarenburg woont, onderschrijft de visie van de andere buurtbewo ners: „Het is en blijft een brok er gernis. We hadden onze nieuwe auto nog geen week en op de dag na school zat er een fikse deuk in. We kunnen niets bewijzen uiter aard, maar ik ben er zeker van dat als één van de buurtbewoners daarvoor verantwoordelijk was ge weest, we dat gehoord zouden hebben. Zo gaan we met elkaar om." „Als mijn man na zessen thuis komt, kan hij z'n auto op bepaalde dagen gewoon nergens kwijt. Laatst werd hij daar zo kwaad om, dat hij z'n auto maar op het fietspad parkeerde. En de politie weet ook niet wat ze eraan moeten doen. Een paar weken geleden was de toe gang tot de wijk geblokkeerd door geparkeerde auto's. Een buurman, die er met in kon. heeft toen de politie ingeschakeld. Hij kreeg als antwoord dat'ie maar over de stoep moest rijden. Ik zou ook niet weten wat men eraan zou moeten doen, maar het is wel heel erg." Henk Zeyderveld: „Sommige mensen gaan zelfs hun werk al aan passen aan de problemen hier. Een buurvrouw van mij bijvoorbeeld gaat speciaal wat eerder van haar werk weg, om hier voor zessen te zijn. Zodat ze haar auto nog kwijt kan. Dat is toch eigenlijk te gek..." LEUSDEN - In een bericht vori ge week in deze krant over een mogelijke verruiming van de openingstijden van het ge meentehuis zijn de openings tijden die nu gelden, verkeerd vermeld. De juiste tijden zijn: Burgerzaken op werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur. Op koopavonden is het gemeen tehuis open van 19.00 tot 20.00 uur, maar dan alleen voor het aanvragen van paspoorten en rijbewijzen. „Je kunt een sociaal consu lent wel een beetje vergelij ken met de belasting-tele foon. Ook wij helpen mensen als ze bepaalde procedures of regels niet kennen of begrij pen", aldus de heer Meilink, sociaal-consulent voor verze kerden bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Vorig jaar is er vanuit de vak bondsorganisaties het initia tief ontstaan sociaal consu lenten in te stellen, omdat de drempel voor de cliënt om naar het ABP te stappen te hoog was. De sociaal consulenten ver strekken telefonisch informa tie over het arbeidsonge schikt worden. Meilink vertel de: „Mensen die arbeidson geschikt worden komen met allerlei vragen bij een consu lent: 'Hoelang duurt de afhan deling van het verzoek?, Hoe moet dat formulier worden in gevuld?, en welke financiële gevolgen heeft dat nou?'. Ook bellen mensen wel eens he vig geëmotineerd op: „Ik moet gekeurd worden; wat gaat er nu met me gebeuren." Hèt gaat om een pensioens keuring; dat betekent niet dat het alleen om oude mensen gaat, want ook de 35-jarige ambtenaar, die arbeidsonge schikt raakt krijgt een pen sioen-keuring." De Onderwijsbonden, de bonden van gemeente-amb tenaren, de Abva/Kabo en an dere bonden werken mee aan dit iniüatief. De sociaal consulenten zijn in het leven geroepen, omdat de drempel gestart en misschien is het dan ook wel zo, dat de consu lenten gewoon in dienst ko men van een bepaalde vak bondsorganisatie BEHULPZAAM Ook zijn er suggesties om na de proefperiode de taken van de sociaal consulenten uit te breiden. Zo wordt bijvoor beeld gedacht aan het afleg gen van meer bezoeken. De consulent zou dan de namen knjgen van de mensen die al meerdere maanden met ziekte-verlof zijn. Zo zou de consulent hen dan voor kun nen bereiden op een even tuele keuring. Zolang de vakbonden de hui dige manier van werken door zetten wil de heer Meilink het werk wel blijven doen: „Ik wil niet meer in een dienstver band, waarbij iemand tegen me zegt vandaag moet je dit en dat doen, maar zolang ze deze manier van werken handhaven wil ik het wel blij ven doen. Je voelt dat je echt behulpzaam kan zijn en dat je door een duidelijke uiteenzet ting van wat er gaat gebeuren, mensen gerust kan stellen. Sommige mensen denken dat ze bijna niets krijgen en dat ze bijvoorbeeld een krantenwijk erbij moeten nemen. Zulke mensen kun je gerust stellen door de regels en principes van het Abp uit te leggen." De sociaal consulenten zijn er echt voor de algemene infor matie. Wil iemand zwart op wit, precies weten wat de consequenties zijn dan verwij zen we hem of haar door naar deskundigen bij het districts kantoor van het pensioen fonds. Meilink: „Over mede delingen met betrekking tot de financiële consequenties moet je helemaal voorzichtig zijn. Je kunt hier globaal infor matie over verstrekken maar als mensen exacte bedragen willen weten, zullen ze toch contact op moeten nemen met het Abp." De sociaal consulenten willen de taken van de andere des kundigen zeker niet uithollen. Meilink: „Toen ik net een paar weken bezig was, werd ik gebeld door een oud-col lega van de personeelsafde ling van de gemeente Amers foort met de vraag wat we van plan waren. (Want de perso neelsafdelingen geven ook inlichtingen over de regels bij het Abp). Ik zei toen: „We wil len jullie geen werk uit han den nemen, maar stel je voor. Een man is al 1 Vz jaar met ziek teverlof en heeft nauwelijks meer contact met z'n werkge ver Buiten hem om regelt zijn werkgever een pensioens keuring. Zo'n man heeft geen zin om maar de personeelsaf deling van de organisatie waar hij werkte te gaan en stapt liever naar een onafhan kelijke consulent. En dan is er ook nog het onderwijs. Bij het openbaar onderwijs kan ie mand met vragen terecht bij de afdeling personeelszaken van de gemeente, maar bij het bijzonder onderwijs ligt dat al wat moeilijker. Tegenwoor dig zijn veel van deze scholen aangesloten bij een admini stratiekantoor, waar wel ie mand zit die verstand heeft van de regels van het Abp. Het is eigenlijk gek; er zijn zo veel mensen verzekerd bij het pensioenfonds en de meesten wetenn er maar heel weinig van af." De consulenten, die zich voor de proefperiode beschikbaar hebben gesteld, worden vol gens Meilink door het Abp als volwaardige 'werknemers' gezien: „Zo knjg ik bepaalde gegevens nu als sociaal con sulent wel, die ik als perso neelschef niet kreeg. Bijvoor beeld informatie over het me disch rapport. Ze willen het medisch rapport soms zelfs naar me opsturen, maar dat wil ik zelf niet. Ik moet objec tief blijven en wil dingen, die met voor mijn uitleg van be lang zijn, niet weten. De so ciaal consulent is namelijk on afhankelijk en objectief; hij licht bepaalde regels toe, maar mag bijvoorbeeld nooit gaan bemiddelen." HULPVERLENING Mensen worden op de hoogte gebracht van het be staan van sociaal consulenten, doordat er af en toe een stukje in het vakbondsblad staat. Maar sociaal consulenten zijn er ook voor niet-vakbonds-le- den. Meilink hierover: „Toen we startten is er een grote hoeveelheid folders naar alle overheidsinstellingen in de provincie Utrecht gestuurd. Ook hebben we de GGD's, die de keuringen verrichten een stapel folders gestuurd. Ik belde toen een paar weken later de GGD in Amersfoort en vroeg of ze de folders in derdaad (zoals de bedoeling was) uitdeelden aan ieder een, die voor een pensioens keuring kwam. Ze vertelden toen, dat ze de folders op de leestafel hadden gelegd. Op die maimer is het effect natuur lijk veel minder groot!" Mensen die arbeidsonge schikt dreigen te raken schro men nogal eens om met him problemen terug te vallen op het burgerlijk pensioenfonds. Ze hebben het idee, dat daar alleen boemannen zitten. Een sociaal consulent staat dichter bij hen. Meilink: „Wat mij op valt is dat er nog steeds veel mensen een heel verkeerd beeld hebben van het pen sioenfonds. Een beeld waarin ze de medewerkers van het pensioenfonds als boeman nen zien is echt absurd. Daar word ik soms een beetje nij dig om. Al die mensen zijn wel verzekerd bij het Abp, maar weten er ontzettend wei nig van. Als er bijvoorbeeld een arbeidsdeskundige van het pensioenfonds bij ie mand, die iets aan z'n heup heeft, langs gaat om te kijken hoe en wat voor aanpassingen er mogelijk zijn, dan is zo'n persoon hulpverlenend bezig en zeker geen boeman!" tussen cliënt en het Abp te hoog was en omdat veel men sen niet weten dat de vakbon den hun stempel drukken op het Abp. De provincie Utrecht werd als proef-gebied geno men. De proef-periode van één jaar is nu bijna voorbij. Het is al duidelijk, dat deze in ieder geval met een half jaar verlengd wordt. Er is nu sprake van dat het proefge bied wordt uitegebreid met Brabant Tijdens de proef-periode is het consulentenwerk vrijwilli gerswerk. Meilink: „Een jaar geleden is me gevraagd of ik mee wilde doen; ik ben 25 jaar vakbondsbestuurder en heb 38 jaar als personeels functionaris bij de gemeente Amersfoort gewerkt. Ik ben twee jaar geleden met de vut gegaan. Voor het experient met sociaal consulenten, wa ren er vanuit elke vakorgani satie twee mensen nodig om sociaal consulent te worden. Ik werd toen gevraagd door mijn organisatie, de Christe lijke centrale van overheids en onderwijzend personeel (CCOOP). Waarschijnlijk wordt het project na de proef periode over heel Nederland Sociaal consulent Meilink: „Medewerkers van het pensioenfonds zijn geen boemannen. oerde tijden voor de honden m Leusden-centrum. Door een opeenhoping van ziekte-meldingen gingen gedachten snel uit naar vergiftiging. Deze winkelier probeerde in ieder geval het aantal slachtoffers in hand te houden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3