)e dood hoort nu eenmaal >ij het leven' leiisiler krant Tante Pos bijna Oom Veenendaal Postzegels U ZOEKT EEN LEUKE TIJDELIJKE BAAN? Sprenger Opnieuw kouder jazz-sen naar De Koppel Nieuws uit de verenigingen De Wegwijzer helpt Russen OENSDAG 12 DECEMBER 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Maandag 17 december houdt postzegelvereniging 'Onder de loep' de maandelijkse *beurs voor verzamelaars. In De Til, van 19-22 uur, is iedere verzamelaar van harte welkom. (advertentie) V KIJKKRANT VOOR MIDDEN NEDERLAND 24 uur per étmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 4+ Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4+ Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie. 03420-94888 Adverentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,-, elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info: 03420-94888 Prijswinnaars School de boom in USDEN - Een beetje moedeloos stonden ze na afloop van de mmissie vergadering Ruimtelijke Ordening in de hal van het meentehuis na te praten. Woordvoerder G. Meppelink en J. stein van het bewonerscomité Wetering-Noord zagen niet el heil meer in een mogelijke omslag van de gemeente- adsleden ten gunste van hun standpunt, dat er geen uitvaart - ntrum in de Valleilaan moet komen. ekenlang actievoeren, waarin adsleden werden benaderd, adtekeningen werden verza- Jd en een groenboek werd ge- hreven, leek donderdagavond emaal voor mets te zijn geweest, ewel de commissieleden soms age kritiek hadden op de inhoud het voorstel van B&W, lijkt het op dat het plan financieel het »est aantrekkelijk is. Waar- hijnlijk zal dat vanavond m de mmissie Financien, als het colle- voorstel weer aan de orde is, de orslag geven. Toch leek de discussie donder- igavond gunstig te beginnen voor Wetering-Noord-bewoners. De ïblieke tribune was afgeladen vol et mensen uit de wijk, die tegen it uitvaartcentrum in hun buurt iren. Woordvoerder Meppelink ocht het spits afbijten. „De Val- ilaan dient alleen voor woning- )uw benut te worden en het uit- lartcentrum op de uitgekozen lek is onaanvaardbaar," hield hij commissieleden voor. Volgens em was onvoldoende onderzocht het terrein bij de Middenweg/ andweg een beter alternatief is. Een acceptabel alternatief," vond :j. Ook andere plekken waren vol gens hem te snel afgewezen. Hij noemde de kerk aan de Hamers- veldseweg en het terrein van de Hoge School voor de gezondheids zorg, dat volgens hem in 1992 be schikbaar komt. Voortman van de WD was het duidelijk met hem eens. „Wij zijn mordicus tegen een mortuarium op de Valleilaan," zei hij. „Ik ben te leurgesteld over het voorstel dat nu op tafel ligt. Het lijkt alsof er niet al teveel creativitiet is in het gemeen tehuis ten aanzien van het zoeken van andere lokaties." Het voorstel voor de bouw van het uitvaartcen trum op de Valleilaan was namelijk emge tijd geleden al door het colle ge ingediend. Toen vonden de raadsleden dat zij hierover niet konden beslissen, omdat er met gekeken was naar mogelijke ande re en betere lokaties. „Ik kan me niet onttrekken dat er m het huidi ge voorstel is 'toegewerkt' naar de oorspronkelijke plek op de Vallei laan," zei Voortman. Ook Geijsberts van D 66 had kri tiek op de gevolgde werkwijze. „Wat ik niet snap is dat het college zo selectief met argumenten om- (advertentie) WEKELIJKS OP ZATERDAG EN/OF MAANDAG PRESENTEREN DIVERSE UITZENDBURO'S U EEN GREEP UIT HUN PERSONEELS- AANBOD OP DE KABELKRANT. en zal geleidelijk opvullen. Op de Oceaan zitten de de pressies niet stil. Nu het krachtige hogedrukgebied, dat eerder verantwoordelijk was voor de kou-inval boven de Britse Eilanden, zich naar het zuiden heeft laten afzak ken, trekken ze langs IJsland naar het zuidoosten. Van daag kwamen we aan de ach terzijde van een front in on stabiele lucht. Met een tot krachtig of hard aanwakke rende wind werd onstabiele lucht vanuit het hoge noor den naar ons gebied gevoerd. Hierin kunnen ook donder dag enkele winterse buien vallen. Het wordt dan tijde lijk wat zachter door de aan voer van Noordzee lucht. Vanaf vrijdag komen we geleidelijk wal meer onder de invloed vai, een hoge drukgebied. Dat betekent in de nacht opnieuw lichte vorst en in de middag een temperatuur van dichtbij het vriespunt. In het voor ons lig gende weekeinde zou 1 et wel eens tot matige vorst kv nnen komen. December gedraagt zich dus wat wintereer dan de afgelopen jaren. De eerste tien dagen waren gemiddeld aan de koude kant. In Leus den werd 3.0 graden geno teerd. Erg nat was de periode niet. Er viel in Leusden slechts 3.3 mm, tegen 3.5 in Achterveld. als 'noot (eikel) van Jupiter' en de soortnaam regia bete kent Koninklijk. Omdat de boom van veel licht en warmte houdt, komt hij als vruchtboom in Zuid-Europa beter tot zijn recht dan hier. Ze zijn niet geheel winter hard en tijdens strenge win ters kunnen ze sterk invrie zen. De vrouwelijke katjes ontwikkelen zich aan de ein den van jonge loten en daarom kunnen we de vruchtzetting na een strenge winter wel vergeten. De mannelijke katjes zijn dik en staan in de oksels van takken van het vorig jaar. Alleen na een lange, warme zomer kun nen we een rijke oogst ver wachten. De geveerde bladeren, met meestal zeven deelblaadjes waarvan het topblaadje het grootst is, lopen laat uit en zijn dan meestal roodbruin, wat ook in de zomer een licht bruine tint veroorzaakt. Ze bevatten looistoffen, etheri sche olie, juglon (werkzaam tegen schimmelziekte) en fla- vonoïden. Bij wrijven ruiken ze sterk aromatisch en ze we ren vliegen en muggen. Vroeger werd wel een zitbad toegepast van een aftreksel van de bladeren tegen aam beien. Het hout van de stam met de asgrauwe, zwak gegroefde bast, kan vijftien meter hoog worden en levert een uitste kende houtsoort. Het werkt weinig nadat het verwerkt is, laat zich goed politoeren en heeft een mooie tekening, het wordt gebruikt voor eerste kwaliteit meubelen. Een rechte stam, geschikt voor fi neer, kan vele duizenden guldens opbrengen. Een goede gedachte dat mijn ach teloos weggegooide noot over een jaar of vijftig een kapitaal kan opbrengen. G. van Leeuwen gaat. In 1988 werd het terrein Mid denweg/Randweg als reservelo- katie aangewezen voor een woon wagenkamp, omdat het geschikt was om de woonwagenbewoners te integreren in de samenleving. Nu wordt het afgewezen vanwege de geïsoleerde ligging." Wethou der De Jongh reageerde met de opmerking dat het om een woon/ werkkamp ging, dat door een muur aan het oog van de omwonenden onttrokken zou worden. Toch zag hij wel in dat het moei lijk is om aan de afspraak te ontko men, die bij het vaststellen van het collegeprogramma na de verkie zingen is gemaakt en die nog eens bevestigd is bij het vasstellen van de structuurschets. Zogenaamde inbreidingslokaties, waarvan het gebied aan de Valleilaan er een is moeten zo goed mogelijk worden gebruikt. Dat betekent dat er in in ieder geval woningen zullen moe ten komen. Maar met name het CDA blijft ook vasthouden aan de bouw van een uitvaartcentrum. „De dood hoort nu eenmaal bij het leven," zei CD A-raadslid Van de Kar. Zij dacht dat er in het ontwerp voldoende rekening gehouden was met de omwonenden, zodat deze niet da gelijks geconfronteerd zullen wor den met rouwende familieleden. „Tussen de woningen en het cen trum is voldoende afscheiding," vond zij. Het terrein bij de kerk aan de Hamersveldseweg kwam volgens haar niet in aanmerking, omdat de bezoekers van het uitvaartcentrum hun auto's dan zouden moeten par keren op het terrein van de kerk. „Er moet ook haast gemaakt wor den met het plan, anders verliezen wij het contigent sociale woningen dat voor het gebied is aange vraagd." Vanavond zal ook de commissie Financiën zich over het B&W-voor- stel buigen. Dan zal vooral de finan ciële haalbaarheid van de plannen worden bekeken. „Het laatste stukje van de puzzel," volgens De Jongh. En waarschijnlijk het stukje dat het meeste gewicht in de schaal legt. Want-één van de redenen dat het terrein aan de Middenweg don derdag werd afgewezen, is dat er teveel geïnvesteerd moet worden in wegen en dergelijke. Het nu aan gewezen terrein is financieel de meest aantrekkelijke. „Wij zitten als vertegenwoordigers van de hele Leusdense bevolking en moeten ook kijken nnaar de finan ciële onderbouwing van de plan nen," vatte Van de Kar de discussie samen. LEUSDEN - Negen jeugdige Leus- denaren zijn woensdag 5 decem ber in de prijzen gevallen van de Sinterklaas-kleurwedstrijd van winkelcentrum De Hamershof. De winnaars zijn; Anita van Manen, Petra van Rijt, Jessica Bijlenga, Maarten Mulder, Angelique Valke- net, Jasmine Voorhoeve, Mariska de Greef Manska de Jonge en Martijn de Graaf. De winnaars van de Sinterklaas etalagewedstrijd van De Hamers hof zijn; Amanda de Graaf, Ankie en Tom Boeschoten, P.H. Bokkers, Mariska van 't Klooster, G.J. Tijmen sen, Mark Matijsen, Robbert Matij- sen, familie Andrmga, Margaret van Valkengoed en Marjolein Raaymakers. Kerststukjes maken LEUSDEN - In de Blijhof aan de Lisidunalaan 2 kunnen kinderen van 4 tot 12 jaar zaterdag 22 decem ber kerststukjes en menukaarten maken. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Deelnemers moeten een bakje en wat versiersmateriaal meenemen. Kaarten kosten 3,00. Leden van de vereniging betalen een gulden minder. De voorverkoop is op dins dag 18 december van 19.30 uur tot 20.30 uur (het eerste halfuur alleen voor leden). Postmuseum LEUSDEN - Jeugdleden van de Leusdense vereniging van postze gelverzamelaars 'De Loupe' bren gen woensdag 2 januan een be zoek aan het Postmuseum in Den Haag. De aankomst in Den Haag is omstreeks 10.45 uur gepland. Op het programma staat onder meer een filmvertoning, een puzzeltocht door het museum en een geheim zinnig spel. De kosten voor deelname bedra gen 7,50 (alleen voor leden van de vereniging). Het jeugdlidmaat schap van 'De Loupe' kost 15,- per jaar. Voor meer informatie kunnen belangstellenden contact opne men met het secretariaat van de vereniging, Wilgenlaan 16, 3831 XV, Leusden. Telefoon: 946274. Project LEUSDEN - In het gereformeerd Dienstencentrum worden donder dag certificaten uitgereikt aan 72 werknemers van het Dienstencen trum. De uitreiking van de certifi caten is de bekroning van een uniek samenwerkingsproject tus sen het Dienstencentrum en de streekschool SBBO Midden-Ne derland. Het ging om cursussen basisinformatica en tekstverwer king. LEUSDEN - Onder het motto 'je school kan de boom ut' start het Stichts Landschapsbeheer op 21 ja nuari een project voor basisscho len. In het kader van het project kunnen scholieren in de winter maanden boeren assisteren bij het beheer van knotbomen, houtsin gels, genefhoutbosjes en rietkra gen. Het project duurt tot 15 april. Belangstellende scholen, maar ook vrijwilligers die het project willen steunen, kunnen voor meer informatie of opgave (voor 11 ja nuari) bellen met het Stichts Land schapsbeheer m De Bilt, telefoon; 030 - 205534. Het kantoor van Stichts Landschapsbeheer is van 24 december tot en met 6 januari ge sloten. Vrouwen voor Vrede LEUSDEN - Een gToep van Vrou wen voor Vrede staat zaterdag 15 december van 10.30 uur tot 12.30 uur in winkelcentrum De Hamers hof om te protesteren tegn Franse en Engelse kernproeven, die on langs gehouden zijn. Belangstellen den kunnen de groep steunen in hun protest door kaarten te sturen naar de betreffende ambassades. Vrouwen voor Vrede zal tevens aandacht vragen voor de Golfcri sis. Naar de mening van de groep zal het gebruik van militair geweld tot het uiterste moeten worden voorkomen. Ook voor deze ziens wijze zoekt de groep steun in de vorm van handtekeningen. Gebruikte kleding ACHTERVELD - Emmaus zal zater dag 15 december in Achterveld gebruikte kleding inzamelen. De inzameling vindt plaats tussen 10.00 uur en 14.00 uur. De opbrengst is onder meer bestemd voor de bouw van huizen voor ontheemden. LEUSDEN - Donderdag 13 decem ber is er het maandelijks Jazz-po- dium in café De Swartesteegh aan de Zwarteweg. Gastsolist is Leus- denaar Henk Sprenger, gitaardo cent aan de conservatoria van hil- versum en Rotterdam. Henk wordt begeleid door het tno van pianist Wiebe Haanstra, met Van de Berg op drums en Meyboom op bas. Aanvang 21.30 uur, de toegang is gratis. door Jan Verst eegt. Het heeft even geduurd, maar de in het vooruitzicht gestelde sneeuw is er maan dag toch gekomen, maar vrij wel niet in Leusden en Ach terveld. Veel kinderen in de Achterhoek en ten zuiden van de rivieren echter trot seerden een gure noordoos ter en trokken massaal de straat op. Geen wonder, voor het eerst sedert lange tijd kon daar de slee weer eens van zolder. In mijn nieuwe woonplaats Lobith-Tolkamer trok een gebied met sneeuw al in de loop van de ochtend vanuit Duitsland ons land binnen. In de middag was er zelfs sprake van aanhouden de lichte, maar ook matige sneeuwval. In Achterveld begon het tegen de avond te regenen en er werd daar dinsdagochtend nog 8 mm af getapt. Ondanks een bij vlagen krachtige wind, stond het weerbeeld bij ons in geen vergelijk met de barre om standigheden die ook giste ren delen van Frankrijk teis terden. Lyon meldde rond het middaguur zware sneeuw val, terwijl er gisterochtend 49 cm werd gemeten. Ook de Britse Eilanden kregen het in het afgelopen weekeinde voor hun kiezen. Veel wegen in het noorden van Engeland en in Schotland werden on begaanbaar. Door een ver rassende depressie-ontwik keling boven Engeland schoot die kou-inval onze neus voorbij. Veroorzaker van het voor de kleintjes wel aangename, maar voor het verkeer en de wat ouderen onder ons min der plezierige taferelen van maandag was een aktieve depressie, die vanuit de Al pen naar het noorden schoof. Aan de oostflank nam het systeem in de hogere luchtla gen zachtere lucht mee naar het noorden. In het oosten van Duitsland viel de neer slag als regen. Hoe dun de koude laag was bleek uit het feit, dat het station Beek in Limburg landurig ijzel door gaf. Het noordwaarts opdrin gen van de depressie, in com binatie met een vrij hoge luchtdruk boven het zuiden van Scandinvië gaf de wind flinke impulsen. Het Wad dengebied haalde enige tijd uitschieters tot bijna storm achtig. Gisteren kwam de de pressie boven Duitsland aan Walnoot Een jaar of vijf geleden ont dekte ik in mijn achtertuin een ontkiemend boompje. Op het eerste gezicht kon ik de soort niet herkennen en hoe wel het op een ongunstige plaats stond liet ik het staan om daar achter te komen. Eerst dacht ik aan een lijster bes maar de grijze bast deed me twijfelen en ook de ge veerde bladeren voldeden niet aan de kenmerken van de Lijsterbes; die zijn name lijk getand en bestaan meestal uit elf deelblaadjes en deze had zeven deelblaad jes met gave randen. Binnen enkele maanden was het boompje bijna twee meter hoog en kon ik zien dat het een Walnoot was. Ek was nogal verbaasd dat die hier spontaan was opgekomen maar toen herinnerde ik me dat ik vier jaar daarvoor, als experiment, een noot in een bloempot had gedaan, maar toen die na een half jaar nog geen tekenen van kiemen had gegeven, had ik de pot in de tuin leeggegooid. Zo is de noot in de tuin terecht geko men en na jaren pas ont kiemd. Nu heeft de boom een stam van acht centimeter dik en een hoogte van ruim ze ven meter. Voor noten zal ik echter nog enige jaren moe ten wachten wat na ongeveer tien jaar worden notebomen pas vruchtbaar. Met vlagen wimpel werd de PTT-beambte zaterdag van zijn huis gehaald. Op weg naar De Til. LEUSDEN - Zaterdag was het Veenendaal-dag. Op een bijzon dere wijze werd gevierd, dat de heer H. Veenendaal -vijfentwin tig jaar- bij de posterijen werkt. Veenendaal, begonnen als post- besteller in Leusbroek, werd 's avonds met een groot gevolg van zijn huis opgehaald en vervoerd naar wijkcentrum De Til. Daar werd het feestvarken een recep tie aangeboden. Bij de uitbreiding van Hamers- veld werd Veenendaal bij zijn va der (die was chef Leusbroek) vandaan gehaald om te worden overgeplaatst naar Hamersveld, het huidige Leusden-centrum. Daar werd hij vooral bekend door de bestellingen per bromfiets op zich te nemen. Later is hij kan toorbesteller geworden, welke funktie hij nu nog bekleed. Zo langzamerhand kent Veenen daal, door zijn vele kontakten via de afdeling postbussen, bijna ie der bedrijf en de medewerkers bij naam. Hij heeft overigens ge zegd nog vele jaren zijn werk zaamheden voort te willen zet ten. Naast het werk heeft Veenendaal ook nog een hobby: al vele jaren slaat hij namelijk de grote trom bij het show- en tamboerkorps Lisiduna. De Walnoot, ook wel Okker noot genoemd, heeft oor spronkelijk zijn versprei dingsgebied van Midden- Azië tot de Balkan. Reeds ten tijde van de oude Grieken en Romeinen werden ze veel vuldig gekweekt en daardoor verschoof de grens van hun voorkomen meer en meer naar het Noorden. Dat de noot in die tijd zeer werd ge waardeerd blijkt uit de we tenschappelijke naam. Ju- glans, wat zoveel betekent LEUSDEN - Openbare basis school De Wegwijzer is een verkoopactie gestart om de voedselnood in Rusland te verlichten. De school, die een Russisch oorlogsmonument heeft geadopteerd, vindt dat zij met alleen maar kan toekij ken. „De televisiebeelden la ten het elke avond zien, de Sovjet-Unie gaat een moeilijke winter tegemoet. Velen willen de komende weken helpen, zo ook de leerlingen en leer krachten van onze school", al dus directeur Van Bekkum. De school is een kaarsen-ver koopactie gestart. Voor één gulden gaan de kaarsen van de hand, het grootste gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de actie. Er zijn in middels door de leerlmgen van alle groepen al zeshon derdvijftig kaarsen verkocht. LEUSDEN/AMERSFOORT - Organisator Peer Hartjesveld heeft Jazz- sen verplaatst naar De Koppelpoortbar, Grote Spui 23 te Amersfoort. Met mime de grote toeloop uit de hele regio Eemland heeft het bestuur van de Stichtmg Jazz-sen doen besluiten uit te wijken naar een meer centrale ligging. Net als in restaurant Bos en Heide, waar Hartjesveld met plezier aan terug denkt, vinden de jazzconcerten plaats op de dinsdagavonden Vein 20.30-24 uur. De filosofie van de club is jazz te brengen vooral voor senioren, maar iedereen is verder welkom. Het eerstvolgende concert is dinsdagavond 18 december. De virtuo ze vibrafonist Hem de Jong treedt met zijn kwartet op. Hij heeft onder andere gespeeld met Greetje Kauffeld en Johny Meyer. Het kwartet wordt verder onder andere gevormd door Ruud Hendriks op contra bas. Aanvang 20.30 uur.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5