lia ziet het Christuskind Luxe kerststol met 109% amandelspijs KERSTONTBIJT IN ALLE FILIALEN OP MAANDAG 24 DECEMBER! ledereen is welkom van 07.00 - 09.00 uur! Dagverse slagroom R00K1 Danerolles croissants Paturain Koopmans oliebollenmix Johma garnalencocktail Diamant frituurvet AH\ - Dagverse 'Donna Desserti' luxe vruchtenvla Amaretto 'Villa Serra' Grand Marnier cordon rouge Heerlijke verse Oliebollen iWW 500 gram Lange Varkenshaasjes «1 Diverse fijne vlees schotels, rijk gesorteerd voor fondue of gourmet Sinaasappel crème Met appelen en vijgen gevulde eend JENSDAG 19 DECEMBER 1990 LEUSDER KRANT avond viel over de velden bij Beth- em. Langzaam verdween de zon ter de horizon, lange schaduwen ipend over de groene vlakten werd voor de herders tijd hun lapen bijeen te drijven binnen het muurde stukje veld op de heuvel, van alle zijden zag men ze aan- nen, kleine en grote kudden bege- door jonge en oude mannen en honden Zo nu en dan klonk over verlaten stilte van het veld het mek- en van een schaap, dat zijn onwil of gst uitte wanneer het, afgedwaald, or de herder of de hond weer naar langzaam voortslenterende kudde rd gedreven. eerste die het nachtbivak bereikte s Elia, een jonge Israëlische herder, jenlijk nog een kind met zijn twaalf ir. Hij dreef zijn dieren door de nau- opening van de ommuring en wipte if over het lage muurtje. De dieren sten het precies. Dichtbijeen kropen tezamen op hun plekje, terwijl Elia ng zitten met zijn rug tegen een dikke om. n gevoel van rust doorstroomde de ogen. Na zo'n bedrijvige dag in het ld was het heerlijk uitrusten. Zijn jen dwaalden over de lager gelegen Heien. Daar zag hij de andere kudden ideren en een voor een kwamen ze nnen de ommuring om rust en be- hutting te vinden voor de nacht. Toen alle beesten binnen waren, werd er een kampvuur gemaakt en zorgden de herders voor hun avondmaal Er werd niet veel gesproken. Deze man nen waren de eenzaamheid gewend en hoogstens werden er enkele ervarin gen van die dag uitgewisseld. DE schemering viel en de mannen maakten zich gereed om te gaan sla pen. De schapenvachten werden uit gespreid en even later was alles in diepe rust. Alleen Elia ging niet slapen, het was zijn beurt om de wacht te houden. Enkele schapenvachten ach ter zich aanslepend slenterde hij naar de wachttoren. Het was een eenvoudig hutje van dunne stammetjes, geplaatst op een paar stevige palen, zodat de hut ongeveer een meter of twee boven het veld stond, waardoor de wacht alles in de omgeving goed kon zien Het was niet donker en vol spanning wachtte Elia op het vallen van de nacht Merkwaardig, hij voelde zich deze keer anders dan alle vorige keren. Ergens binnen in zijn borst leek het alsof er iets trilde, zo'n raar gevoel had hij al eens eerder gehad, toen hij voor het eerst alleen met de kudde in het veld was en hij wist dat er een lammetje geboren zou moeten worden. Maar, nu was daar toch geen reden voor. Al enkele jaren was hij herder over zijn kudde Hij had ervaring in alle dingen die met het herdersvak te maken hadden en nu.. nu was het toch tijd om te slapen. Er stond iets te gebeuren In de verte zag hij de zwarte omstreken van de stad Bethlehem. Op het smalle pad dat door het veld naar de stad leidde liep een man. Hij voerde een ezel mee waarop een vrouw zat Elia's oog bleef op hen rusten. Die mensen kwamen uit de stad. Maar dat was toch wel raar. Als de avond viel zorgde toch iedereen om binnen de veilige muren van de stad te zijn en je ging toch niet vrijwillig naar buiten het veld in, waar in het donker zoveel gevaren dreigden? Met zijn ogen volgde hij de man en zijn vrouw, die vermoeid voortgingen over het smalle pad in de richting van de heuvels. Waar wilden die mensen heen? Bij de heuvel zag hij hoe zij een grot binnengingen. Een grot die door de herders als stal werd gebruikt wanneer het weer te slecht was om in het veld te verblijven Even moest Elia glimlachen. Nu was het hem duidelijk! Deze mensen be hoorden tot die scharen die van wijd en zijd naar de streken trokken voor de volkstelling, maar te arm waren om overnachting in een herberg te kunnen betalen en daarom trokken zij tegen de schemering uit de stad om buiten in het veld in een grot voor niets te kunnen slapen. Ja. het land was voi met dergelijke reizigers nu. Nog lang dacht hij over de man en zijn vrouw na. reizigers die nu in het vuile stro in de stal sliepen, waar ook nog een os stond Een dier dat de herders daar altijd achterlieten. OM wat afleiding te hebben keek hij omhoog naar de sterren die twinkelden in de heldere nachtlucht Hé, wat was dat? Er stond een heel grote ster aan de hemel, een ster die hij er nog nooit had gezien Elia kende de sterrenhe mel op zijn duimpje, maar dit was toch wel een merkwaardig verschijnsel. Heel langzaam bewoog die ster langs het uitspansel Geboeid volgde de klei ne herder de ster met zijn ogen Het leek wel alsof het hemellichaam lager kwam Nu stond het heel laag en stil boven de grot. De felle lichtstralen prikten naar beneden en zetten de grot en zijn naaste omgeving in fel licht Het merkwaardig trillende gevoel in Elia's borst werd heviger. Hij wist het, het had hem niet bedrogen, er ging iets gebeuren. Maar wat? Hij kon zijn ogen niet van de grot en het boeiende schouwspel losmaken Het scheen alsof het trillen in zijn borst zich mededeelde aan de gehele omgeving Alles trilde om hem heen van inge houden spanning. De aarde hield haar adem in' Ineens hoorde hij heel zachte muziek. Hij keek om zich heen, maar er was niets te zien De muziek kwam van bo ven en dus richtte hij zijn blik naar om hoog De ster had nu de gehele hemel en aarde in een helle gloed gezet, de maan was volkomen verbleekt. De mu ziek werd duidelijker en het uitspansel scheurde vaneen Daar kwamen zij. de wonderlijke wezens waarvan Elia wel eens had gehoord, maar die hij nooit tevoren zag. Ook de andere herders waren nu wakker geworden en zo plots uit hun slaap opgeschrikt zagen zij angstig en verbaasd om zich heen Maar plotseling stond er een engel voor Elia en hij sprak "Vrees niet, want ik verkondig u grote blijdschap, be stemd voor het ganse volk: dat u he den, in de stad van David, een Verlos ser is geboren, namelijk Christus, de Heer! En hieraan zult gij Hem her kennen: Gij zult het Kind vinden in doeken gewikkeld en liggend in een kribbe". Een engelenkoor in de hemel zong en Elia hoorde hem Gods lofverkondigen. De jongen kneep zich eens stevig in de arm. Waakte of droomde hij nu? Nee, hij was wakker! Maar, maar... dan was er iets groots, iets geweldigs gebeurd. ZONDER zich een ogenblik te beden ken. sprong hij uit zijn wachthuisje naar beneden. Niet lettend op de an dere herders die druk met elkaar spra ken over het gebeurde en hun verwon dering en ontzetting nog niet te boven waren, holde Elia weg. Hij sprong over f T.7ËÏTALL EH KERSTOVERS! rijkelijk gevuld 1100 gram Bovendien ligt er voor u een GRATIS Algemeen Dagblad klaar. Zachte sesam- of maanzaad bolletjes zakje 6 stuksLSI 1.69 Wit stokbrood met sesam of maanzaad 200 gramiax 1.19 0,5 liters Voor gewijzigde openingstijden rond de kerstdagen: zie het overzicht in uw Hoogvlietwinkel. 240 gram 80 gram 2*39 L39 1.19 Mona crème fraiche 125> ml Mona sour cream 125 mi129 99 Almhof vanillekwark 500 gram2*i9 2.89 'Carmel' Avocado per stuk Nu met GRATIS receptenfolder! 'Carmel' Sharon Fruit 'Florida' Rode grapefruit 5 stuks 2.49 500 gram 1*19 200 gram 3-49 500 gram 1*49 Mona chipolatapudding 275 gram .2*39 1.99 Oliebollen malaga of cassata 0,5 liter 1*25 I I I I amandellikeur 14,9% vol 0,7 liter Heerlijk puur of met een blokje ijs! 1 11 Mon Chou 100 gram L98 1.78 Kruidenboter 100 gram2*391.99 Johma zalmsalade 200 gram3-39 2.98 Walnoten 400 gram -ranja2-39 1.99 Oeutscher 0,7 liter 3335 Verkrijgbaar van 28 t/m 31 december 1990. 10 stuks Claeryn jonge jenever 1 liter18-75 17.41 Remy Martin cognac v.s. 0,5 liter2935 25.95 per KO vanSf 1 kilogram Magere varkensrollade 9.95 Appelbeignets 6 stuks Varkenslende-filetrollade 1 kilogram Heerlijk gekruid. Originele hamfricandeau of hamlappen 1 kilogram 13.95 11.95 12.95 Runderbiefrollade 1 kilogram 17.95 Dik bevleesde ossestaart 1 kilogram7.95 Zachte Kogelbiefstuk 500 gram Blanke Schnitzels of Oesters 500 gram8.95 Gehakt half-om-half 1 kilogram7.95 Vers gesneden vleeswaren: Gegrilde Fricandeau 100 gram 2.50 Gegrilde Rosbief 100 gram2.50 Coburger Rauwe ham 100 gram 2.50 Gekookte Achterham 100 gram 2.50 Filet Américain 150 gram2.50 Zalmsalade lOOgram2.50 HOOGVLIET GOUDA S-GRAVENZANDE Geldig van 19 t/m 31 december 1990. HAZERSWOUDE KATWIJK LEIDEN MAASSLUIS MONSTER RIJNSBURG VEENENDAAL VOORBURG VOORSCHOTEN W0U0ENBERG ZOETERMEER j de muur en rende het veld in. Voor hem was alles duidelijk Het leek wel alsof hij nog nooit zo zuiver en helder had kunnen denken. Naar de grot, naar de grot1 Dat was het enige waaraan hij dacht. Daar toch stond de geheimzinnige ster te stralen, die ster die het teken was, het teken dat hij al zo lang had gezien deze avond. Als op vleugels holde hij door het veld Het was nog een heel eind naar de heuvels, maar het scheen dat hij niet moe werd, hoe hard hij ook liep Ook struikelde hij niet in het donker over kuilen en gaten, nee, half lopend en half zwevend stormde hij voort, zijn ogen strak op de ster gericht. Daar lag het pad. de weg naar Bethle hem Hier liep hij nog makkelijker, nog vlugger. Rechtsaf naar de grot. Voor de ingang bleef hij staan Daar binnen was het lichten toch was er geen lamp Hij zag ze, de man en de vrouw en daar in de kribbe, een lief klein kindje, in doeken gewikkeld, precies zoals de engel had gezegd Hij, Elia, de jonge herder, hij was de éérste die het Chris tuskind zag! Een machtig gevoel van heerlijkheid doorstroomde de jongen toen hij het kind aanschouwde Oot moedig viel hij op de knieën, sloeg de handen ineen en aanbad het kindje. De engel had het gezegd, het was de Ver losser, Christus, de Heer! Elia zag niets meer om zich heen, zijn ogen zagen slechts het kind, dat daar lag in de kribbe Dat hij, Elia, van God dat voorrecht kreeg, als eerste het kind te mogen zien! Zijn hart jubelde van vreugde! Hij moest de anderen waar schuwen hem hierheen te volgen, op dat ook zij het kindje konden zien en aanbidden Langzaam stond hij op en liep achter uit de grot uit. Daar zette hij het op een lopen in de richting van het bivak. Toen hij op de weg naar Bethlehem kwam, zag hij de andere herders zoeken Hij riep hen: "Zacha, Ezechiël, David Kom hierheen! Toe dan, loop wat har der. Ik heb het kindje gevonden, waar van de engel sprak! Daar is het, daar in de stal! Kom mee!" En weg holde Elia zo hard hij kon, terug naar de grot Nu hoefde hij niet lang te wachten. Ook de anderen kwamen binnen en keken met eerbied en verbazing naar het kindje Ja, dit was het kind. waarover de engel sprak En tezamen aanbaden zij het Christuskind HEEL fris na het gerecht met de ham is de sinaasappelcrème. Men kan de crème van tevoren klaar maken en in de koelkast bewaren BENODIGDHEDEN: 3 sinaasap pels, 80 gram suikerklontjes, witte wijn, 1 eetlepel gelatinepoeder, 3 eieren, 3/4 liter slagroom en wat geraspte chocolade. Pers de snaasappelen uit. Vul het sap met witte wijn aan tot 3/8 liter en doe er de gelatine in Klop de eieren flink los en doe ze met de suikerklontjes bij het sap Laat dit geheel nu au bain marie dik worden. Als de massa de gewenste dikte heeft dan laat u het al roerende afkoelen. Schep er daarna de stijfge- slagen slagroom door Vul de coupe glazen hiermee. Garneer de crème met een toefje slagroom en daarop wat ge raspte chocolade Gebruik een jonge tamme eend. Deze zijn tamelijk vet, maar omdat de braadtijd vrij lang is bakt het meeste vet eruit. Laat de poelier de eend schoonmaken en prepa reren, maar zodanig dat u hem nog wel kunt vullen. BENODIGDHEDEN: 1 eend van ca. 2 kg, 2 goudreinetten, 150 gram verse vijgen (geconfijte mag ook), 2 theelepels kerrie, 50 gram boter, zout en peper. Was de eend. indien nodig, en droog hem met keukenpapier goed af. Schil de appels en maak er snippers van Verwijder de steeltjes van de vijgen en snijd deze in stukjes Maak een meng seltje van appels, vijgen en kerrie. Doe wat zout en peper in de buikholte van de eend en vul hem daarna met het appel-vijgenmengsel. Sluit de eend daarna zo nodig, met satépennen Maak in een braadpan de boter heet en braad de eend rondom bruin Doe een centimeter water in de braadslee en leg de eend daarin met de borst naar bo ven. De oven heeft u intussen tot 200° C voorverwarmd en u laat de eend in een half uurtje goed bruin braden. Daarna de eend omkeren en nog een uur doorbraden Af en toe met het braad vocht overgieten om uitdrogen te voorkomen Indien nodig nog wat wa ter toevoegen. U kunt de eend in zijn geheel opdienen. Maar het is vaak ge makkelijker om hem in de keuken te trancheren (in stukken verdelen) en op een platte schaal te dresseren (schik ken). Zuurkool en gekookte aardappelen zijn hier heerlijk bij Appelcompöte met rozijnen en kaneel mogen eigenlijk ook niet ontbreken

Leusder Krant | 1990 | | pagina 19