'Een kerst-inn om een Igrijze dag te doorbreken' Cees en Arjan werken zich in 't Kerstzweet HET WEER IN LEUSDEN Geleidelijk zachter Sijs Tweede Kerstdag voor gezelligheid naar 't Vooronder MDE Nieuws uit de verenigingen Kerst in De Til door Jan Versteegt. plaatselijk nieuws LEUSDEN - „Deze boom is niet de mooiste die we hebben. Ik weet wel een mooie voor U te staan." Cees Verwey (9) weet hoe hij kerstbomen moet verkopen. Samen met zijn vader en zijn broer Arjan (7) heeft hij in de afgelopen weken kerstbomen gekocht, gezaagd, uit de grond getrokken, op de aanhanger gesleept, verkocht en in achterbakken van personenauto's gedrukt. Daarnaast heeft hij een eigen handeltje opgezet. Met behulp van stevig binddraad en mooie takken maakt hij kerstkransen. Klanten ko pen ze voor tien tot twintig gulden. Zijn vader bepaalt de pnjs. De op brengst is bestemd voor uitbrei ding van de electrische trein, die ze van Sinterklaas hebben gehad. „Het emge vervelende van kerstmis is, dat de trein niet in de kamer kan want daar staat nu de boom. Maar voor de rest is alles top." aldus Cees. Boer Cees Verwey zijn vader werkt m het Lockhorsterbos. Hij is boer. Be halve voor koeien en schapen zorgt hij voor de bomen. In het bijzonder voor de kerstbomen. Ieder jaar worden nieuwe sparren geplant. Na een paar jaar zijn deze groot genoeg om als kerstboom verkocht te worden. Klein of groot, met kluit of zonder, Hollandse sparren, Deense, blauwe of een van de an dere bijzondere soorten. Niet alle bomen die in het Lockhorsterbos verkocht worden, zijn daar ge groeid. Cees is met zijn vader naar Bar- neveld geweest en nog een paar plaatsen waar bomen groeiden waarvoor in het Lockhorsterbos geen plaats was. Hij weet hoe een goede boom eruit moet zien: „Een goede boom is aan alle kanten mooi vol. Hij moet driehoekig zijn, zonder gaten. De bomen met één top zijn het beste, want de meeste mensen willen geen twee pieken. De onderste takken zijn belangrijk. Wanneer de onderkant niet mooi is moeten de lelijke takken wegge knipt worden en krijg je een te hoge stam." Een goede kerstbomen-verko per zorgt voor brede én smalle bo men. Smaken verschillen immers. Hoe het dit jaar zal zijn moet nog afgewacht worden, maar vaak zijn tweede kerstdagen grijs. De eerste kerstdag is voor de meeste mensen nog wel om door te komen. Met de tradioneel verplichte onderdelen is de dag grotendeels te vullen. Iets maken van de tweede kerstdag is voor veel mensen een stuk moeilij ker. Zeker wanneer oma niet komt, omdat ze overwintert m Spanje, de andere klemkinderen aan de beurt zijn of om welke andere reden dan ook. Wanneer de gezinnen van haar kinderen andere plannen of ver plichtingen hebben voor die dag, dan is oma thuis. Net als degenen, die tussen twee diensten geen tijd hebben naar huis te gaan; kamer bewoners, alleenstaanden, eenou dergezinnen uit vnje keuze of door de omstandigheden. Tientallen re denen zijn te bedenken waardoor Tweede kerstdag een lange ver velende dag dreigt te worden. Een grijze dag. De straten stil tussen onbewogen huizen. Te koud om bmten te ko men. De stilte kan met de verveling in iedere hoek van het huis krui pen. De radio laat mensen horen. Ze maken muziek, zingen of praten. Zitten in ieder geval niet hun eentje en benadrukken daarmee de pijn lijke stilte in het huis. De video is niet alüjd meeslepend. Op grijze dagen kan de leukste, spannendste en of ontroerendste film, een valse voorstelling van de werkelijkheid blijven. Daar staat de realiteit schrijnend tegenover. Om dit te voorkomen wordt de kerst-inn m het Vooron der georganiseerd. De organisato ren gaan uit van gezelligheid. Op Tweede Kerstdag is niet zozeer de traditie, met een mooie kerstdienst en goed eten, van belang. De dag is iets van deze dag wilden maken. Daarop hopen we ook dit jaar. Het is zo'n aktiviteit waarbij je bedenkt wat een goede sociaal-culturele ontmoetingsplaats voor Leusden zou kunnen betekenen, 't Vooron der zou meer in deze richting wil len werken, maar zit voorlopig ge bonden aan de subsidievoorwaar den. Daardoor zijn we wei verplicht aktiviteiten voor vrouwen te orga niseren. Een moeizaam verworven verplichting waar we onder deze omstandigheden met zo strak de hand aan zouden willen houden. De Kerst-inn in het Vooronder is daar om m de eerste plaats belangrijk voor vrouwen." De een wil een kleine 'dikke', de ander een lange 'dunne' boom in zijn kamer. De bomen waar de kluit nog aan zit vallen minder snel uit, weten Cees en Arjan. „Daarom moeten vooral de omgezaagde bo men, zonder kluit dus, vers zijn. Dat geldt ook voor de takken." Cees weet hoe belangrijk service is. Zelfs een boom zonder kluit kan van hem een zak rond de stam krij gen. „Misschien heeft die meneer wel een mooie schone auto." Wanneer de achterklep met geen mogelijk heid dicht kan, rent hij naar de schuur om zijn snoeischaar te pak ken. „De top is toch te lang om de piek erop te zetten." Wanneer ie mand een boom met kluit echt te rug willen brengen is daar met Cees over te praten. Hij regelt zijn zaakjes zelfstandig. Op het erf bij de boerderij moet de voorraad regelmatig worden aangevuld. De oprijlaan staat vol auto's. Mensen uit Amersfoort, Woudenberg en natuurlijk Leus den weten, dat bij Arjan en Cees kerstbomen te koop zijn. Een boom kopen in of vlakbij het bos is veel leuker dan in een winkel, vinden zij. Vader Verwey reed voor de zoveelste keer die dag de tractor voor. Op de aanhanger gaan ruim veertig bomen, met en zonder kluit. Cees, Arjan en Rien Pels Rijcke (5) klommen op de aanhanger. De klanten kijken vol verwachting de wegrijdende trekker na. Ze dach ten vast allemaal dat de allermooi ste bomen met op het erf stonden, maar nog gehaald moesten wor den. Volgens Cees staat de mooiste grote boom bij hem thuis. „Ik heb ook een mooi kleintje gezien voor mijn kamer. Maar voor ik hem kon nemen was hij al ver kocht." Dat is met zo erg. Er blijft er vast wel een over. Voorlopig geniet de kleine zakenman van de gulden en de kwartjes, die hij af en toe krijgt toegestopt. Een nieuwe kruiswissel en een tunnel verdient hij wel. Op de aanhangwagen blijkt in evenwicht blijven de grootste grap. Cees staat los op de wagen, die bonkt en schommelt over de wei landen. Arjen doet bijna niet voor hem onder en zelfs Rien durft al met een hand los. Vooral de grote mod derpoel waar de tractor met gemak doorheen ploegt, is een succes. Onderweg wijst Cees op een diepe kuil in het weiland: „Ge naakt door een stier, die zich ver veelde", vertelt hij. De stier is ge lukkig in geen velden of wegen te zien. Een beest dat zulke zwemba den kan uitgraven kan maar beter uit de buurt blijven. Aan de rand van het bos springt Cees van de wagen. Arjan blijft erop. Hij zet de bomen die zijn vader met een flinke zwaai op de kar laadt, netjes in het gelid. Met een volle aanhanger gaan ze terug. De klanten staan te wachten. De eerste boom die er wordt afgehaald, is gelijk verkocht. „Deze nemen we", zei een vader, „deze is lekker vers." Maar niet zo mooi als deze", verklapt Cees en zoekt een schitterende boom uit. In de schuur staat Arjan vol on geduld te werken aan een kerst krans. Op een grote tafel ligt aller lei gToen, daarbij hulst, takken met besjes, met mooie blaadjes, met denneappels. Hij laat zien hoe een kerstkrans ontstaat. Het lijkt zo makkelijk. Eerst een ring maken van binddraad. Dit is dun ijzer- draad. Een nng bestaat uit een lang stuk dat wel vijf maal is rondge draaid. Mooie dennetakjes worden ver volgens stuk voor stuk met bind draad vastgezet. Cees het zien hoe de denneappels mooi rechtop staan. „Gewoon het takje draaien." De kunst is om de krans mooi rond te krijgen, overal even vol en met een goede verdeling van bijzonde re takjes zoals hulst. Zodra een krans klaar is, krijgt ze een plekje op de schuurdeur. De kroon op het werk bestaat uit het prijskaartje, getekend door de maker. Volgens Arjen en Cees is de kersttijd ontzettend leuk. „Met mijn vader mee het bos in, bomen uit zoeken, uitgraven en zagen. Bomen verkopen aan mensen. Het is alle maal leuk." Voor het eerst m zijn leven heeft hij er zaterdag het voet ballen voor afgezegd. Werk gaat voor het pleziertje. Ineke Nieuwstraten, voorzitter van het Vrouwen Ontmoetings Centrum (VOC), over de Kerst-inn: „De dag is niet gericht op kerk of buik, maar op elkaar. Een van de bekendste win- tergasten in ons land is stel lig de sijs. Van oudsher is voor menig Amsterdammer, die geen reiger van een huis mus kan onderscheiden, ie dere vogel een 'sijssie' en zelfs watervogels zijn voor hem 'drijfsijssies'. In het na jaar en in de winter kunnen we deze vogels in grote zwermen aantreffen in onze naaldbossen, maar meer nog in de elzenwallen en de ber ken, waarvan de zaden het belangrijkste wintervoedsel is. De sijzen die we hier zien zijn afkomstig uit Noord- en Oost-Europa. Daar is het broedgebied van deze vogel in dichte naaldbossen waar ze fourageren op het zaad in de sparrekegels. Het nest wordt gebouwd door het vrouwtje en ligt in het dicht ste gedeelte van een boom aan het einde van een zijtak. Het wordt gemaakt van kleine twijgjes, worteltjes, droog gras en mossen, ver weven met coconweefsel en zacht bekleed met pluis, haar en veren. Tweemaal per jaar, tussen april en juli, legt het vrouwtje vier of vijf blauwachtige eieren met roodbruine stippen en zwart grijze vlekken en strepen, die ze ongeveer in twee we ken uitbroedt terwijl het mannetje voor het voedsel zorgt. Beide ouders voeden de jongen dertien tot vijftien dagen in het nest, in het be gin uitsluitend met insekten. Na voor de tweede maal ge broed te hebben vormen de volwassen vogels, samen met de jongen, zwermen en vanaf augustus beginnen ze rond te zwerven. Langza merhand trekken ze zuidelijk en blijven in West- of Mid den-Europa of gaan naar het Middcllandse-Zeegebied Onder invloed van de voed selsituatie kan de sijs soms massaal optreden in de over- winteringsgebieden zodat er dan sprake is van een inva sie. In Nederland is de sijs een zeldzame broedvogel. Het broedgebied is dan het meest in naaldbos maar ook wel in parkachtige landschappen en gebieden met houtwallen en singels. Omdat de sijs ook wel eens een zomerinvasie- vogel is kunnen broedgeval- len moeilijk met zekerheid vastgesteld worden. Toch lijkt het erop dat het aantal de laatste jaren toeneemt. De oorzaak is waarschijnlijk het ouder worden van de aange plante naaldbossen. De vogels zijn grijsgroen van kleur met lichte partijen van geelgroen. De staart is zwart met gele zijzomen. Het man netje is helderder van kleur dan het wijfje en heeft een zwarte kruin en kin. Ze zijn in Nederland beschermd, dat wil zeggen dat ze niet gevan gen, verhandeld of vervoerd mogen worden. Het houden ervan is echter niet verboden en daarom zien we ze vaak helaas nog in volières. In België en Frankrijk geldt dat vangverbod niet en daar worden jaarlijks nog vele duizenden sijsjes gevangen. Toen in Nederland het van gen van sijsjes nog was toe gestaan was het een veelge- houden kooivogel. Het van gen gebeurde meestal met lijmstokken. Deze manier werd door de massa waar schijnlijk niet erg gewaar deerd want de benaming 'sijsjeslijmer' klinkt nog al tijd geringschattend. G. van Leeuwen juist in de laatste dagen van het jaar voordeed. Een witte Kerst is bij ons dan ook zeer uitzonderlijk, zelfs in koude re winters. Het lijkt er een beetje op dat het dit jaar ook weer die kant uit zal gaan. Op de Oce aan neemt de depressie-akti-, viteit flink toe. Ter hoogte van IJsland ontstaat een diepe depressie, die de ko mende dagen voor zachter weer zal gaan zorgen. De kans is daardoor groot dat de aanloop naar de Kerstdagen en wellicht de dagen zelf ook, in een groene sfeer zul len verlopen. Maar de ter mijn waarover wij spreken ligt nog ver weg en er kan nog erg veel wijzigen. Kijk maar naar deze week. Van de in het vooruitzicht gestelde vorst is in feite weinig te rechtgekomen. Meer dan een enkel graadje nachtelijke stra- lingsvorst zat er niet in. Mis schien dat er in de komende nacht wat sneeuw gaat val len van een zwak front. Daar na wordt de winter even aan de kant gezet. De winterspor ters, die later in de week naar de ski-oorden afreizen, kun nen met een redelijk gerust hart de Kerstdagen tegemoet zien. Op de pistes ligt vol doende sneeuw en de kans lijkt klein dat een aanwar- ming het skifeest helemaal in het water zal laten vallen. En dat is een positiever geluid dan we in jaren hebben ge hoord. Ook dichtbij huis ligt sneeuw in het Sauerland, Eif fel en de Ardennen. Maar dat laagje sneeuw zou de volgen de dagen wel eens aangetast kunnen worden. i (7) en Cees (9) Verwey helpen hun vader bij de verkoop van kerstbomen. Vooral Cees is inmiddels een Ikerstboom-'deskundige' geworden. Vrijuit geeft hij zijn mening over de bomen, die hij met zijn vader onder Iandere haalde uit het Lockhorsterbos. Een goede boom is mooi driehoekig, zonder gaten." LEUSDEN - MDE, PSC en Riagg-diensten (in het oude gemeentehuis aan de Hamer- seveldseweg 2) zijn in de week vein 24 december tot 2 januan gesloten voor het publiek. De diensten zijn -telefonisch- wel in Amersfoort bereikbaar. dags 16 uur. Minstens vijf vrijwilli gers geven de aanzet voor een Tweede Kerstdag zoals zij zichzelf en anderen gunnen. Bij een kerst boom, brandende kaarsen op tafel, kerstkrans, koffie, chocolademelk, soep en hartige hapjes. De bedoe ling is in de eerste plaats een ge zellig samenzijn. Frisse neus Niets opgelegd, niets georgani seerd. Geen liefdadigheidswerk, maar een ontmoetingsplaats waar menselijke warmte aanwezig is. niet gericht op kerk of buik, maar op elkaar. De mensen staan cen traal. Hele en halve gezinnen. „Meer dan één alleenstaande kunnen sa men zitten." Kinderen die op zo'n verlengde 'heilige' dag niet buiten mogen spelen, kunnen in het VOC zich bezig houden met andere kin deren. Terwijl hun ouder(s) kijken, luisteren en/of praten. Dat doen ze vaak liever dan een traditioneel spelletje thuis, de zoveelste ge huurde video of 'opzitten' bij de visite van tantes en ooms. Het Vrouwen Ontmoetings Cen trum is op Tweede Kerstdag ge opend van 's morgens 10 tot 's rrud- veerd voor de Kerst-inn. De deuren van De Til gaan om 20 uur open: de hapjes zijn gratis, voor de drankjes moet betaald worden. Woensdag 26 december is De Til open vanaf 10 uur. Op deze Kerst- soos is natuurlijk gelegenheid om te tafeltennissen en te kaarten. Om 13 uur gaan de deuren een uurtje dicht om de zaal in gereedheid te brengen voor de Kerstdisco. Van 14-17 uur kunnen de beentjes van de vloer. De leeftijdsgrens is voor deze gelegenheid verlaagd naar veertien jaar! Donderdag 27 december is het tija voor de laatste bingo van het sei zoen. Alle te winnen prijzen staan in het teken van de Kerst. Aanvang 20 uur. Op de laatste vrijdag van het jaar zal er een kinderspelmiddag zijn. Op deze vrijdag zijn de kleinsten, vanaf vier jaar, welkom vanaf 13.30 uur. Ook op deze vrijdag de laatste vi deo-voorstelling met de film 'Tur ner Hooch'. Aanvang 20 uur, toe gang gratis. De weerkaarten lijken er de komende dagen niet posi tiever op te worden voor de schaatsliefhebbers. Die cate gorie zal ongetwijfeld met verbazing de nieuwe lange termijnprognose hebben ver nomen, die maandagochtend als een 'donderslag bij helde re hemel' vanuit de weerka mer in de Bilt werd gepresen teerd. Berichtte men zondag avond nog met grote stellig heid dat deze week winters zou verlopen, nog geen 12 uur later werd regen en zacht weer voorzien. Het Europees Centrum te Reading had ken nelijk een scheve schaats ge reden. Voor de tweede week- helft werd in die visie aan vankelijk een opbouw bere kend van een nieuw hoge- drukgebied boven Scandina vië. Offenbach was in het weekeinde daar een stuk voorzichtiger mee. Die lieten het centrum van hogedruk post vatten ten westen van de Britse Eilanden bij gelijktij dige lagedruk boven h** noorden van Europa. Dat was voor mij aanleiding niet zo veel heil te zien in een door zettende winterse periode. Het zou voor een aantal pro minente weermannen ver standig zijn als men niet di re kt de gegevens uit Offen bach in de prullebak depo neert, maar ze aan een nade re analyse onderwerpt. In dat soort gevallen, wanneer computermodellen niet met elkaar stroken, kan men be ter grote zorgvuldigheid ten toon spreiden, zeker via de media. Dan maakt men men sen, in dit geval de schaat sers, niet blij met een dode mus. Klimatologisch is vastge steld, dat om en nabij de Kerstdagen veelal een toene mende depressie-aktiviteit in onze omgeving ontstaat. De Duitsers kennen de term 'Weihnachts Tauwetter\ Een vorstperiode in december werd heel vaak een beentje gelicht door een sterke westelijke ciculatie die zich =>l LEUSDEN - Om de grijsheid van de Tweede Kerstdag te Ei, IIdoorbreken, organiseert het Vrouwenontmoetingscentrum 't J Vooronder, een kerst-inn. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's jmiddags staan hapjes en drankjes klaar onder een een rijkelijk [versierde kerstboom. Iedereen die zin heeft om te komen, is I [welkom. Vrouwen in het bijzonder. llneke Nieuwstraten is 'nog even' ■voorzitter van het VOC. Zij ver- Iklaart: „Vorig jaar organiseerden jvij voor het eerst een kerst-inn in Ihet Vooronder. Hoewel het niet Jldruk was, waren alle reakties posi- Itief. Mijn kinderen bijvoorbeeld Ikwamen even kijken waar hun I moeder op Tweede kerstdag [heenging. Ze bleven een uurtje I hangen. Misschien kwam het door de sfeer, dat er toch een ander soort gesprekken ontstond dan op een gewone inloopochtend. Onder de kerstboom bleek plaats voor menig goed gesprek. Lang niet ie dereen kende elkaar. Sommige kwamen na het halen van een fnsse neus even binnen. De Kerst-inn was bij hun kerstroute opgenomen. Anderen bleven een paar uur." „Allemaal waren het mensen die I LEUSDEN - De medewerkers van [longerencentrum De Til hebben [een kerstprogramma bedacht. [Dinsdag 25 december, Eerste Kerstdag, is traditioneel gereser-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7