'afé De Swartesteegh begroet n nieuwe jaar 'een andere heer' Gemeenteraad is 'knorrig' over tekort najaarsnota 'ervuiling Defensieterrein is vrijwel verleden tijd Plek voor Renamed MC niet te vinden I Leusdense Wieke wint ATB-fiets Bouw Valleilaan lijkt onontwarbare knoop Lb en Truus van Maanen sluiten café-tijdperk af De drie nieuwe heren met één doel: café Swartesteegh met de specifieke sfeer moet behouden blijven voor Leusden Motorclub mag tot oktober op Valleüaan blijven Leusden gegroeid Bromfietser slipt DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Truus van Maanen roert bedachtzaam in haar iffïe, onderwijl met haar andere hand schijnbaar gedachte- as kringen draaiend over de tafel: „Ik zal er aan moeten ennen. Het café daar, aan de overkant, was mijn huiskamer, die jaren lang. Dat is dan binnenkort voorbij. Van Ab en mij is in een last afgevallen. We gaan nu andere dingen doen, lerlei zaken, die we eigenlijk nooit hebben kunnen doen omdat de zaak, ons café met alles wat daarmee verband hield, op de allereerste plaats kwam. Daaraan komt volgende week een einde. We hebben het zelf gewild, door de omstandigheden min of meer gedwongen. En nu gaan we samen dingen doen, waaraan we nooit zijn toegekomen. Wat mijzelf betreft: ik ga kijken wat ik écht wil doen. En dan maar afwachten of ik het ook écht leuk zal vinden". markthandel. Jarenlang verdiende hij er zijn brood tot hij via zijn hu welijk met Truus aan het einde van de zestiger jaren de snackbar ging runnen. In 1975 werd het plan ge boren om over te schakelen naar een café, daartoe in de gelegen heid gekomen omdat inmiddels de bakkerij was gesloten en het ge hele pand kon worden overgeno men. Truus daarover: „Van onder tot boven hebben we alles laten slopen en samen met architect Dick Opstelten een plan ontwor pen voor een gezellig bruin cafe. De ramen en luiken, de kleurstel ling, de inrichting, alles hebben we gezamenlijk bedacht en daarmee is de specifieke sfeer ontstaan, die zoveel mensen aantrekt. Dat zal ook zo blijven als wij binnenkort zelf met meer in de zaak staan". Ab: „Ik heb in het begin wel eens tegen Truus gezegd: weten we ei genlijk wel wat we ons aanhalen? Maar tegelijkertijd dachten we aan het feit, dat Leusden, dat snel aan het groeien was, eigenlijk best een gezellig stamcafé kon gebruiken. Dat was er namelijk niet. En achter af bleek dat we het goed haden gezien". De klantenkring breidde zich snel uit. „De gasten stroomden toe, van het begin af. En het aardige is dat iedereen zich bij ons thuis voel de, jong en oud, maar ook mensen uit de meest uiteenlopende maat schappelijke kringen", aldus Truus, die meent met trots en tevre denheid te kunnen terugkijken op een toch arbeidsintensieve en vaak turbulente penode. Vervolgt zij: „En toch denk je wel eens: Hebben we het wel altijd goed gedaan? Zijn we soms met tekort geschoten in onze persoonlijke benadering? Want nu in de laatste maanden van de overgangsperiode hebben we kunnen vaststellen, dat velen van onze klanten, die ook vnenden zijn geworden, ons m tal van opzichten hebben kunnen steunen". AKTIVITEITEN De Swartesteegh is in de afgelo pen vijftien jaar meer geweest dan een gezellig bruin café, het is een b van Maanen tapt het laatste bier... De Swartesteegh en „Ab en ruus" vormden de afgelopen vijf- en jaar één en hetzelfde begrip en Dals het voor het ondernemende ndernemersechtpaar een kwestie ordt van wennen, zo zal dat ook et geval zijn voor de klantenkring, ;es: vriendenkring. Voor de laat- te is het een geruststellende ge achte te weten dat Ab en Truus in ol vertrouwen en met de zeker- eid, dat alles voor een belangrijk eel bij het oude blijft, het moei- aam, maar met zorg opgebouwde orecabedrijf aan een deskundig io overdraagt, dat niets zal nalaten m in de geest van zijn voorgan- lers verder te gaan. Ab van Maanen: „Het is absoluut lelangrijk om de juiste toon te tref- en. Ik denk dat wij daarin altijd [oed zijn geslaagd. In een zaak als le onze hebben we in de eerste ilaats geprobeerd klant-vriende- ijk te zijn. Wij laten iedereen in zijn >f haar waarde. Zeker, je mag ie- nand als het zo uitkomt best eens le waarheid zeggen, maar je moet looit kwetsen en daarom zijn er bij ons ook nooit problemen geweest. Omgekeerd krijg je dan ook het vertrouwen van je klanten". En Truus: „We zijn er altijd van uit gegaan dat er rust in de toko moet zijn en dat er een hechte band moet zijn met de mensen, die jouw gasten zijn. Daar moet je zelf aan werken: iedereen moet binnen kunnen komen en zich thuis voelen. De uitstraling moet van onze kant komen: de warmte, de gezellig heid. Zorgen voor een leuk bloe metje op de tafels, voor een pas sende versiering, zoals nu in deze Kersttijd". HARDE WERKERS Ab en Truus van Maanen hebben nooit een 52- of 48-, laat staan 36- urige werkweek gekend. Ze heb ben van kinds af keihard moeten werken en doen dat ook nu nog al heeft Ab om gezondheidsredenen de laatste tijd gas terug moeten nemen, hetgeen mede heeft geleid tot de overdracht van het bedrijf. Truus is een van de zeven kinde ren van het echtpaar Herman en Greetje van de Hengel, dat m het voormalige Hamersveld een bak kerij en kruidenierswinkel, annex café bezat. „Dat was dus als kind al met alle broers en zusters behoor lijk aanpakken. Uit school beteken de dat voor mij als oudste de klan ten bedienen en dan vooral in de afgelegen stegen, eerst per Solex, later - zelfs toen ik nog geen rijbe wijs bezat - met de bestelauto. Op mijn 19e jaar ging ik mijn eigen weg, op kantoor bij Mobil, later bij Wolswinkel. Tot ik met Ab ging trouwen en wij in 1969 de snackbar overnamen van mijn oom Tiem". Het dorp Terschuur was de ge boorteplaats van Ab van Maanen, die zijn jeugdjaren sleet op het ge mengd boerenbedrijf van zijn ou ders. „Op mijn zesde jaar moest ik al helpen de koeien te melken. Wij waren met vier kinderen en ook voor ons was er altijd volop werk". Ab van Maanen zou niet in de voetsporen van zijn vader treden. Als poelier kwam hij terecht in de LEUSDEN - Het is al enige tijd een bekend feit, café De Swartesteegh, pleisterplaats sinds jaar en dag voor talrijken in en buiten Leusden, gaat met ingang van het nieuwe kalenderjaar in andere handen over. Max van Holst PeUekaan, eigenaar van restaurant Ros Beyaart en Ton van den Brink, projektontwikkelaar worden de nieuwe exploitant/beheerders. Als gastheer van de Swartesteegh hebben zij aangetrokken de jeugdige, sympathieke Leo Hollemans. „Een uniek pand", aldus de beide exploitanten, „zoals men eigenlijk alleen maar elders in grote steden als Amsterdam en Maastricht aantreft.We hebben niet lang hoeven na te denken over de transactie, waarin overigens makelaar Joop van Heeteren voor beide partijen een meer dan voortreffelijke rol heeft gespeeld". Van Holst Pellekaan en Van den Brink zijn van plan alles in het werk te stellen om de sfeer te handhaven, dat wil zeggen geen ingrijpende wijzigingen in het interieur. „De continuïteit moet worden bewaard; we wülen dat dit café, in feite een „café zonder drempel", blijft wat het altijd was: een sociaal trefpunt voor velen". De Swartesteegh zal in het vervolg elke dag open zijn, dus ook op maandag.Over de nieuwe gastheer: „We hebben een zeer nauwkeurige selectie toegepast en zijn ervan overtuoigd, dat we een goede keus hebben gemaakt". Leo HoUemans zelf, die ondanks zijn jeugdige leeftijd (25) kan bogen op een tienjarige ervaring in de horeca (o.a. hotel Den Treek en 't Doktertje, waar hij thans nog werkzaam is): „Het lijkt me een uitdaging. Ik denk hier erg plezierig te kunnen werken en ben erg blij dat ik dit mag gaan doen. Een café met zo'n uitstraling, met zoveel sfeer, dat moet goed gaan. Dat ze mij daarvoor hebben gekozen zie ik als een enorme erkenning". Truus en Ab nemen afscheid van het horecaleven. sociaal trefpunt geworden, het geen met in de laatste plaats te danken is geweest aan de inventi viteit van het echtpaar Van Maan en. Er werden niet alleen drankjes geschonken en maaltijden geser veerd, er werden ook klantenclub jes geformeerd, toernooien geor ganiseerd (zaalvoetbal, volleybal, tennis). Vermaard werden de fietstochten op Hemelvaartsdag, de oranjebitters op Koninginne dag, de rueuwjaarssamenkomsten, de beaujolais- en jazzavonden. Al lemaal aktiviteiten, die ten doel hadden een hechte band te schep pen tussen degenen, die niet alléén richting Zwarteweg zijn gegaan voor een drankje en een maaltijd. De Van Maanens: „We zijn ons er altijd goed van bewust geweest dat we met mensen moesten omgaan. Je moet je goed realiseren - en hetzelfde horen we van onze colle ga's - dat je alcohol verkoopt en dan ook de plicht hebt waar het zo uitkomt de klanten te begeleiden, dus af te remmen. Echte proble men hebben we daarom eigenlijk nooit gehad". En over de naaste toekomst: „We hebben seneus gestreefd naar een goede voortzetting, dat in het belang van al onze vrienden. Daarin zijn we nu geslaagd. En laat één ding duidelijk zijn: het gaat uiteindelijk om de Swartesteegh, om de sfeer van het café. En niet om Ab en Truus". Gerard Trebert LEUSDEN - De bodemverontreiniging bij het defensieterrein jkan de Hamersveldseweg in Leusden met huisbrandolie is grotendeels opgeruimd. Ook de sloten rondom het complex, vaarin de huisbrandolie via het drainagesysteem was terecht gekomen, zijn nagenoeg schoon. De bron van de vervuiling was Waarschijnlijk een lekkende lei- ling of het verkeerd vullen van een huisbrandolietank. Begin novem ber is hierdoor ongeveer zes ku bieke meter huisbrandolie wegge- (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verze1<eringen De 5-jange Wieke van Boeijen uit Leusden heeft de hoofdprijs gewonnen van de landehjke wedstrijd van Piedo-jeugdschoenen. Uit handen van de heer Van de Zande, filiaafbeheerder van Panterhuis Modeschoenen in De Hamershof, kreeg Wieke de hoofdpnojs, een ATB-Fiets, uitgereikt. lekt. De Koninklijke Marechaussee heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het milieu-incident. De tank en toevoerleidingen zijn buiten gebruik gesteld en inmid dels leeggezogen. Afhankelijk van de uitslag van het onderzoek naar de oorzaak van het indicent zullen de tarik en de leidingen weer in gebruik worden genomen dan wel vervangen. Direkt na het constateren van de verontreiniging heeft defensie maatregelen genomen om de ver vuiling op te ruimen en verdere verspreiding tegen te gaan. In to taal werd 70 kubieke meter veront reinigde grond afgegraven. De verontreinigde grond is op folie gelegd en zal worden gereinigd. Daarnaast is het slootwater afge roomd en met behulp van filters gereinigd. Voor het reinigen van het grondwater is in overleg met de provincie een bronbemaling ge plaatst. In overleg met de gemeen te Leusden is een riolering aange legd, waardoor vervuild grondwa ter, na reiniging, kan worden afge voerd. Een evaluatie-onderzoek, dat deze maand wordt uitgevoerd, zal uitwijzen in hoeverre nog restver- vuiling aanwezig is en welke maat regelen eventueel nog nodig zijn om deze te verwijderen. Het ver wijderen van de olieverontreini ging gebeurt onder verantwoor delijkheid van de Directie Gebou wen, Werken en Terreinen van Defensie. De kosten voor het oprui men van de vervuiling bedragen circa 300.000 gulden. LEUSDEN - Het inwonertal van de gemeente Lensden is in de maand oktober met 53 toegenomen. De stijging kwam voor een belang rijk deel voor rekening van een vestigingsoverschot van 44. Het geboorte-overschot bedroeg 9. In de maand oktober kwamen 146 mensen in Leusden wonen. Daartegenover stonden 102 Leus- denaren die elders domicilie ko zen. Er waren in oktober 20 sterfge vallen te betreuren, terwijl er 29 Leusdenaren in het geboortenre- gister konden worden bijgeschre ven. Per 1 november telt Leusden 27.393 inwoners. Per 1 oktober was dat 27.340, tegen 27.272 op 1 januari 1990. LEUSDEN - Renamed MC mag uiterlijk tot 1 oktober in het club gebouw 'Rust in vrede' aan het Valleikanaal blijven. Wel is de motorclub met ingang van 1 ja nuari 1991 de huur opgezegd. Re named MC moet weg van het Valleikanaal, omdat op het ter rein waar hun clubgebouw staat, woningen en een uitvaartcen trum zullen worden gebouwd. Renamed heeft zelf voorgesteld om te verhuizen naar een ge bouwtje op het Defensieterrein aan de Hamersveldseweg in de buurt van de Ambachtsweg. De gemeente wil echter voor deze verhuizing geen toestemming ge ven, omdat het nog niet bekend is, wat er met het terrein in de toe komst zal gebeuren. Het bestem mingsplan van dit gebied moet na melijk veranderd worden, maar de gemeenteraad heeft zich hierover nog niet kunnen buigen. Belangrijkste oorzaak volgens gemeentelijk voorlichter Hans Her mans is dat de structuurschets het vaststellen van het bestemmings plan tot nu toe heeft opgehouden. In die structuurschets is vastgelegd waar er in de toekomst in Leusden nog gebouwd zou kunnen worden. Het zuidelijk deel van Leusden, waar het Defensieterrein ligt, maakte in eerste instantie een van de mogelijke lokaües. Renamed MC huurt het gebouw 'Rust in Vrede' van SOCCLE. Deze stichting beheert namens de ge meente een aantal sociaal-culturele centra in Leusden. In de huurover eenkomst staat dat SOCCLE in het vierde kwartaal van elk jaar met Renamed overleg moet plegen LEUSDEN - Door nog onbekende oorzaak raakte donderdagmiddag op de Klokhoek een bromfietser de controle over zijn vervoermiddel kwijt. De jongeman raakte m een slip en reed tegen twee geparkeer de auto's, die beschadigd raakten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. LEUSDEN - Knorrend, morrend en met leedwezen kenrde de ge meenteraad donderdagavond de najaarsnota goed. De raad maak te zich drnk over de voortduren de overschrijdingen van de be grotingen in het gemeentehuis. Wethouder Vroon van Financiën moest melding maken van een tekort van 384.117,-. Ep Oostra van D '66 sprak zelfs over het voorbijgaan aan de raad. „Wij krijgen bij de voorstellen aan de gemeenteraad lagere bedragen voorgeschoteld dan achteraf reeël blijkt te zijn geweest. Ik vraag mij af of dit soms is omdat het gaat om zaken die anders bij de begrotingsbehandeling geen kans van slagen gehad zouden hebben," was zijn kritiek. Als voorbeelden noemden hij de overschrijding van de kosten voor een meuw gemeentelijk logo en de meerkosten voor het gebruik van de Kompomix, die het tuinvuil ver kleint. „Het lijkt of burgemeester en wethouders de financiële orga nisatie niet meer in de hand heeft," Oostra kreeg van alle partijen bijval. Roef Blauw van Leusden '90 verbaasde zich onder meer over de opmerking van wethouder Vroon, dat het tekort voor hem ook een verrassing was. „Het zou voor het college eigenlijk helemaal geen verrassing mogen zijn," vond hij. Vroon voelde zich door de kri tiek aangesproken en trok het boetekleed aan. „Wij zijn als colle ge verantwoordelijk en dus aan spreekbaar," zei luj. Hij vond de laitiek van de raad een signaal voor de organisatie om de kosten- overschnjdingen in de hand te hou den en kondigde een strengere budgetbewaking aan. over de verlenging van het huur contract. Verder bestaat er een overeenkomst tussen de gemeente en SOCCLE over de huur van 'Rust in Vrede'. Die overeenkomst is in middels door de gemeente met in gang van 1 jauari 1991 opgezegd. Het overleg tussen SOCCLE en Renamed over de verlenging van het contract heeft echter nog niet plaatsgevonden, zodat de beëindi ging van het contract in feite niet kan plaatsvinden. SOCCLE is ech ter van mening dat er eerst een nieuwe plek voor de clubactivitei- ten van Renamed gevonden moet zijn, voordat zij de huurovereen komst met de motorclub wil opzeg gen. Probleem bij het vinden van een geschikte plek is echter dat de club sleutelruimte nodig heeft voor het knutselen aan de motoren. De gemeenten vindt dat Renamed ge bruik zou kunnen maken van de sleutelruimte in het nog te bouwen meuwe jongerencentrum. Wan neer dit gebouwd zal worden is echter nog niet bekend, terwijl de motorclub er niets voor voelt om de sleutelruimte te moeten delen met een groep jongeren, die er een andere 'clubcultuur' op na houdt, dan de motorliefhebbers. LEUSDEN - De verkaveling van de terreinen bij de Walstro en de Valleilaan, waar de burgemees ter en wethouders een aantal wo ningen en een uitvaartcentrum willen bouwen, is een probleem geworden, dat steeds ingewik kelder lijkt te worden. Belangen van omwonenden, die tegen de bouw van een uitvaartcentrum in hun directe omgeving zijn en de motorclub Renamed, die haar clubgebouw op de toekomstige bouwplek heeft, maken het snel afhandelen van de procedures moeilijk. Ook zijn niet alle poli tieke partijen het eens over alle onderdelen van het plan en ma ken een aantal raadsleden be zwaar tegen de plek waar het uitvaartcentrum gedacht is. Ver der vinden enkele raadsleden de prijs die de kandidaat-exploitant van het uitvaartcentrum ge vraagd is voor de grond, te laag. Er is echter haast geboden bij de afwikkeling van de plannen, want de 33 sociale woningen, die in het gebied moeten komen, maken on derdeel uit van het contigent wo ningen dat deze week door de pro vincie Utrecht aan Leusden is toe gewezen. Wil Leusden profiteren van de financiële voordelen, die aan dit contigent verbonden zijn, dan moet voor een deel van de woningen vóór 1 juni de plannen bij de provincie zijn ingediend. Tijdens de extra vergadering, die donderdagavond over dit on derwerp belegd was, bleek dat de meeste politieke partijen zullen meewerken aan de planologische procedures voor de bouw van het uitvaartcentrum. Alleen de WD, Leusden '90 en Gert de Weerdt van de PvdA zijn tegen de vestiging van het centrum op het Valleikanaal. Maar de lage grondprijs en het vin den van een meuwe plek voor Re named waren na vergadering van donderdagavond nog steeds strui kelblokken.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3