Finkers stijgt in 'kelder' van Flint tot grote hoogte Panorama Lisiduna leusilen la Swingende rythm blues in De Geut De zon gaat niet zinloos onder voor Amersfoorts publiek Kerstcabaret in de Til trekt veel publiek Fiets terug Dansschool Vrijheid V erkeerscontrole Gewonden bij aanrijding „Bankje op 't Erf' plaatselijk nieuws DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 LEUSDEN - Als je af en toe een bezoek brengt aan het jongerencentrum de Geut om er een live-act te zien is het van het grootste belang om vooral niet te vroeg te komen. Want in dat geval ben je overgeleverd aan de ego-tripperij van de stokdove discjockey. De vaste bezoekers, die geïnteresseerd zijn in een live band, kwamen ook afgelopen zaterdag terecht pas binnendruppelen tijdens de eerste set van de Red White and Blues Band. Een nadeel voor de muzikanten, want zij moesten de taak van de disc-jockey overnemen en de sfeer van het begin af opbouwen. Dat het de band lukte om inderdaad een relaxte en gezellige sfeer te scheppen, was vooral te danken aan de inzet van zangeres Nancy Otten. Natuurlijk kent een jongeren centrum als de Geut ook een aantal bezoekers, die het alleen maar naar hun zm hebben als het ge luidsniveau uit de speakerboxen constant op de grens van het to lerantievermogen ligt. De apathie, die zich dan van je meester maakt, omdat elke vorm van communica tie onmogelijk is, kan als veilig en prettig worden ervaren. Tenslotte kies je er vrijwillig voor om je ge hoororgaan aan een dergelijke on gezonde geluidsdruk bloot te stel len. Maar de Geut laat zich met vergelijken met een overvolle dis cotheek in Amsterdam. Zelfs daar stelt men het volume in op de sfeer van het moment. De zeven mensen die aan de bar zaten wekten niet de indruk helemaal uit hun dak te gaan. Ook de saxofonist van de band, die even in het zaaltje kwam zitten om de sfeer te proeven gaf het na enkele minuten met z'n han den aan zijn oren op en vluchtte naar boven. Verzoeken van zowel medewer kers als publiek om een beetje te dimmen werden hooguit een halve minuut gehonoreerd. Jammer, want de repertoire-keus op zich viel wel in de smaak. De uit Arnhem afkomstige Red White and Blues Band bestaat 2 jaar. Deze zesmans formatie deed wat van haar verwacht werd. Dat het Leusdens pubhek open staat voor lekker in het gehoor liggende simpele blues thema's werd ook deze avond weer bevestigd. De repertoire opbouw van de band was uitstekend. De nummers wisselden elkaar in vlot tempo af. Tijdens de eerste set moest men duidelijk op gang ko men, maar de tweede en derde set waren dik voor elkaar. Hopelijk slaagt de band er m de toekomst in, om de aanwezigheid van saxofonist Huib Smit wat meer uit te buiten. De arrangementen kunnen iets geraf fineerder, zeker als je met deze bezetting swing wilt spelen. De rit me sectie is strak, de snelle solo gitarist speelt iets te vaak dat pen tatonische rifje. Zangeres Nancy Otten, sinds 1 jaar bij de groep, zorgde er echter voor, dat deze muzikale details van onderge schikt belang waren. Niet zelden sprong ze van het podium af om zich bij enkele danslustigen in de zaal te voegen. Haar stem heeft de benodigde power en zij heeft, in tegenstelling tot de saxofonist, wel contact met de muzikaal domine rende solo gitarist Roland Feuille- tau. Vooral covers als „Walking by myself' van Gary Moore vielen in de smaak bij de ongeveer 55 be zoekers. Gelet op hun versierselen viel ook de kerstboom bij sommige vrolijke bezoekers in de smaak. Als de Band tegen één uur de laat ste nummers speelt wordt er onder het toeziend oog van enkele nieuwsgierigen een witte auto total loss weggesleept voor de Geut. Na het aanschouwen van deze blues besloten de jongens nog even naar binnen te gaan. ACHTERVELD - De eigenaar van het cafetaria in Achterveld trof dindsdagavond een jongeman aan achter zijn toonbank. Deze was ver moedelijk bezig de kas te lichten. Toen de cafetaria-houder de jon gen vroeg waar hij mee bezig was, ging deze er vandoor. De horeca ondernemer zette de achtervolginq in op de fooets van zijn vrouw en wist de vermeende dief te achter halen. Dat leidde tot een vechtpar tij, waarbij de ondernemer licht ge wond raakte aan zijn been. De jon gen ging er op de fiets van de man vandoor. Deze wist nog wel de jas te ontfutselen van de jongen. De politie heeft deze 'in bewaring' ge nomen op het politiebureau, waar de eigenaar hem kan ophalen. Ui teraard wel nadat deze een bevre digende verklaring voor zijn ge drag heeft gegeven en de fiets van de gedupeerde ondernemer heeft teruggegeven. LEUSDEN - Dansschool Tacke heeft de laatste maand van het jaar een aantal feesten gehouden. Naast het Sint Nicolaasbal, begin decem ber, was vrijdag 21 december de beurt aan het kerstbal. Speciale versieringen toverden de zaal om in een sfeervolle ambiance. De kerstavond werd goed bezocht, er kwamen ruim honderd jongeren een dansje wagen. Afgelopen zon dag werd het kerstbal voor paren gehouden. Er was levende muziek aanwezig, de soca-dance formatie van de dansschool gaf demonstra ties van deze dans van het jaar. Zaterdag 5 januari houdt Tacke een nieuwjaarsbal met gratis entree voor de leden. ACHTERVELD - De politie heeft vorige week 5 kalkoenen in beslag genomen, die los liepen op de Hes senweg. Dat de beesten de vrijheid hadden opgezocht, had overigens mets te maken met de naderende kerst. Zij mochten van hun eigenaar onder het motto 'vrijheid, blijheid' op straat rondlopen. De politie heeft het afgelopen weekend ver schillende klachten over de loslo pende dieren gehad. De eigenaar was met ingegaan op waarschu wingen van de politie. De dieren vormden een gevaar voor het ver keer. De eigenaar, de heer Van H. is in het verleden vaker gewaar schuwd, omdat hij zijn beesten vrij op straat het rondlopen. Herman Finkers. AMERSFOORT - Russische toestanden bij de kassa van de Flint en hulpacties in de Sovjet-Unie voor de getroffen Amers- foorters, die geen kaartje voor één van de drie voorstellingen van Herman Finkers in De Flint konden krijgen. Zo omschrijft de Tukkerse cabaratier zondagavond bij zjjn eerste Amers- foortse optreden de bijna hysterisch aandoende belangstelling voor zijn programma 'De zon gaat zinloos onder, want morgen moet ze toch weer op'. Donderdag was de kaartverkoop in alle vroegte begonnen en binnen een half uur waren alle voorstel lingen uitverkocht. En die belangstelling is meer dan terecht, want Finkers maakt in zijn twee uur durende theatershow de hooggespannen verwachtingen meer dan waar. Droge Twent se humor, onverwachte woordgrappen, absurde situaties en hilariteit zijn de ingrediënten van zijn show. Maar alles wordt wel gebracht onder het motto 'Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg*. Dat vermogen om te elativeren is iets wat het Amers- foorste publiek volgens de .abaretier ook niet misstaan zou hebben. „Ik wist dat er in Amersfoor met veel te doen is, maar dat ze ier 's ochtends om 5.00 uur in de gaan staan voor de kaartverk' jp van mijn voorstelling, vind ik och wel ver gaan," spreekt hij hei pubhek vanuit de hoogte toe. Finkers heeft zijn parketvloer meegenomen als decorstuk, want hij heeft gehoord dat decors fiscaal aftrekbaar zijn. De vloer staat recht omhoog op het podium en op de rand, op een hoogte van 4 meter, zit Finkers. Het pubhek moet genoegen nemen met gewone stoelen, die voor een groot deel gelijkvloers in de Stads- hal zijn geplaatst, in plaats van de comfortabele fateueils van de theaterzaal, die een vrij uitzicht ge ven op het podium. De recente brand in het theater maakte het nodig dat er wordt uitgeweken naar de minder sfeervolle Stadshal. „Ik dacht dat ik mijn show in een noodgebouw moest geven, maar het blijkt dat de kelder van de Flint is uitverkocht," roept hij van boven naar beneden. Finkers begint met zich te ver ontschuldigen voor het ongemak dat door de brand veroorzaakt is, waardoor hij moet improviseren en hij geen succes kan garanderen. Maar die tegenslag vangt hij moei teloos op. Het is overigens niet de enige rampspoed die hem over komt. Van de dokter mag hij geen suiker meer en die kwaal brengt hem via Lourdes in Zwitserland, waar hij in het ziekenhuis terecht komt. Via het antwoordapparaat van zijn broer krijgt hij weer con tact met zijn familie m Almelo. Voor een stuk Twentse folklore draait hij zijn hand niet om. Hij probeert na melijk Vivaldi te spelen op een Midwinterhoorn. En net als in zijn andere programma's kan hij ge boortestad Almelo met vergeten. Daar heeft hij gevreeën met Aleida, althans dat dacht hij. Het blijkt ech ter dat hij in een donker steegje had staan zoenen met een concur rent. Met zijn broer voert hij voor de pauze een duet op. De broers Fin kers blijken een onafscheidelijke twee-eenheid, die er geen moeite mee hebben hetzelfde kostuum met elkaar te delen. Ook blijken zij in staat om zichzelf op een gesple ten gitaar te begeleiden. Over mu zikaal talent van zijn medewerkers heeft Finkers trouwens toch met te klagen. Zelf bespeelt hij met veel gemak de piano, maar de show word vooral gestolen door Vladi mir, het wonderkind, die vanuit de kinderwagen in staat blijkt het ge luid van een compleet orkest te produceren. Culturele vorming loopt als een rode draad door het programma. Na de pauze begint Finkers met de opvoering van Macbeth van Sha kespeare. Het is niet alleen een bloederige uitvoering met veel do den, het stuk word ook nog eens grondig overhoop gehaald. Het slot zit aan het begin en pas op het einde is de kop eraf. De voorstel ling blijft ook na deze 'Fmkeriaan- se' interpretatie van Shakespeare een luguber karakter houden. Het is voor dierenliefhebbers niet te hopen dat de verdwijntruc met het konijn navolging vindt bij andere goochelaars. Ook de schilderkunst houdt Fin kers bezig. Zo geeft hij een schets van de ontwikkeling van de Cobra groep en hij laat letterlijk zien dat de produkten van sommige leden van deze groep geen reet voorstel len. De meeste moeite heeft hij met het vinden van een passend slot voor zijn voorstelling. De toegift is al voorbij, voordat het publiek het m de gaten heeft. Er is geen mens die aanstalten maakt om weg te gaan. „Ik wil u niet ophouden," pro beert Finkers nog, terwijl hij op zijn gemak een kop koffie drinkt, die hij van zijn broer krijgt. Zelfs de raad van collega Herman Van Veen mag niet baten. Die zou Finkers ingefluisterd hebben, dat hij niet eerder met zijn toegift moet begin nen dan wanneer de zaal half leeg is. Pas als er 24 rozen uit de lucht komen vallen met het water en de vazen apart er achteraan, willen de mensen zo goed zijn om naar huis te gaan. Van 'De zon gaat zinloos onder...' zijn op vrijdag 28 december nog twee voorstellingen in De Flint. Deze zijn echter beiden uitver kocht. Stefan Steenkamp LEUSDEN - Nog nooit eerder heeft het kerstcabaret zoveel mensen aangetrokken. Gerda Hilhorst, Jip van Eyden, José Huurdeman, Thea Roest en Wim Möhlmann speelden afgelo pen zondagavond het stuk "De chaos die bedrijvigheid wordt genoemd" voor zo'n honderdveertig man publiek, van jong tot oud, in de Til. De spelers zijn leden van de jongerenvereniging *711115', die ieder jaar rond de kerst een cabaret opvoeren. Dit was de tiende keer dat er met kerst een cabaret van *Virus' was te zien Op het programma stond het the ma van de vergrijzing. De maat schappelijke problemen werden afgespiegeld op de situatie m een bejaardentehuis. Actuele proble matiek van aids tot aan de golfcrisis werd op de hak genomen. De spe lers hebben al enige ervaring met het cabaret, zij zijn vaker op het toneel van de Til te zien geweest. Vooral na de pauze kwamen zij goed in hun spel. Het grooste gedeelte van het ca baret speelde zich af in een enorm stapelbed. Het pubhek werd mee genomen naar de wereld van een bejaarde in een vol bejaardente huis. Afgewisseld met liedjes wer den problemen van alle dag bespo ken. Ook werd het pubhek in het spel betrokken. Een toeschouwer mocht mee op reis m het gTOte stapelbed. Het pubhek in de zaal moest verdacht zijn op rondvlie gende bananenschillen. LEUSDEN - Op de Doornseweg heeft de politie dinsdagmiddag tussen 13.00 en 15.00 uur een ver keerscontrole gehouden. Tien au tomobilisten kregen een proces verbaal, omdat hun auto geen APK had, het kentekenbewijs niet gel dig was of omdat er geen geldig rijbewijs getoond kon worden. Ook hield de politie een preventieve alcoholcontrole in het kader van een landelijke actie. Daarbij wer den stickers en folders uitgereikt. Er werden geen automobilisten ge verbaliseerd in verband met over matig alcoholgebruik. Bibliotheek gesloten LEUSDEN - In verband met verbou wing van het pand 'Nieuw Langen- beek' is de bibliotheek van 7 tot en met 12 januari gesloten. In die pe riode verhuist de bibliotheek tijde lijk naar een onderkomen aan de Asschatterweg 25. Op die plaats is de bibliotheek maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag open van twee tot half zes. Vrijdagavond is de bieb ook van zeven tot negen geopend. De verbouwde biblio theek aan de Hamersveldseweg gaat naar verwachting in november 1991 weer open. LEUSDEN - Op de kruising Zwarte- weg/Ruige Velddreef moesten, na een aanrijding, twee automobilis ten gewond worden afgevoerd naar het ziekenhuis. De botsing ontstond zondag, even na midder nacht, omdat één van de automobi listen bij het oprijden van de krui sing geen voorrang verleende. Eén van de bestuurders hep ene bloedende hoofdwond op, de an der klaagde over pijn in het gehele lichaam. De auto's raakten zwaar beschadigd. Naam: Wim de long Beroep: gepensioneerd Hobby: fietsen Favoriete plek: ,,'t Bankje op 't Erf' „Ik maak van deze gelegenheid graag gebruik om een beetje reclame te maken voor het fietsen. Nou Gets ik zelf al een hele tijd, maai sinds een maand of wat hebben we ook van de afdeling Leusden van de ANBO (de bond voor ouderen) een fietsclubje in Leusden. Eén keer per week komen we dan met een man of vier, vijf bij elkaar om een tochtje door de omgeving te maken. Dan gaan we ook ergens koffie drinken en weer terug. Dit bankje is ons verzamelpunt en ik hoop dat er meer ouderen zijn, die ons in de toekomst gezelschap willen houden. In het meuwe jaar gaan we op dinsdagmiddag Getsen. Zou je dat erbij kunnen zetten?" We hebben een Gjn groepje en we verkennen al Getsend de directe omgeving van Leusden. Den Treek, Soest, Voorthuizen, die kanten op. En dan valt het je op hoe mooi deze omgeving eigenhjk is. Je komt op plaatsen, waar je het bestaan nog met eens van vermoedde. Het is schandalig, maar pas sinds ik me bij het fietsgroepje heb aangesloten ben ik begonnen het eigen land te ontdekken. Ik heb Getsend de halve wereld gezien, maar m 'n eigen omgeving was nog een gesloten boek. M'n vrouw zei laatst nog: 'Man, je kent je eigen land niet'." „Neem nou die man die daarbij Hoevelaken van afvalmateriaal een heel kasteel aan het bouwen is. Dat is toch hartstikke leuk! En op de fiets kom je uitgerekend dat soort dingen tegen. Op de Gets zie je veel meer. Mensen kennen hun eigen omgeving ook met. Daarom zou ik willen zeggen: Pak toch de fiets!" „Ik heb nogal wat omzwervingen in de wereld gemaakt. En een belangrijk deel van die tochten heb ik op de fiets gemaakt. Gewoon, omdat je op de Gets zoveel meer ziet. Ik heb bijvoorbeeld tochten gemaakt door Zuid-Afrika, Israël, Taiwan en Honduras. Daarvoor ben ik drie keer in India geweest, maar daar heb ik me met het openbaar vervoer verplaatst. Daar begon mijn kennismaking met de Derde Wereld. Ik wilde het allemaal graag zelf gaan zien. Zeker na mijn eerste bezoek aan India. Zien, wat er achter die opgeklopte fagades van de Graai gekleurde reisfolders schuil gaat. Daar gaat het om." „Dat reizen is eigenlijk voortgekomen uit het feit dat ons gezin een kind adopteerde van SOS-kinder- dorp. En toen m'n drie zoons eenmaal de deur uit waren, wilde ik dat wel eens zien. Het kind dat wij adopteerden, was een Tibetaan en daar hebben we toen contact mee gezocht. Dat heeft uiteindelijk zelfs nog geleid tot een bezoek aan de Dalai-Lama. Dat zijn prachtige ervaringen. Maar daar is mijn reislust een beetje uit voort gekomen. „Ik woon nu zo'n 25 jaar in Leusden. Ik kom oorspronkelijk uit Schagen, maar ben hier vanuit Wapenveld komen wonen. Ik werkte in Amersfoort bij de Kinderbescherming in een tehuis, Zandbergen. Ons huis staat in één van de eerste uitbreidingswijken. Maar je kent het Leusden van toen helemaal niet meer terug. Het wordt een beetje vol, hè. Maar daar heb ik verder helemaal geen moeite mee, hoor.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5