Augustus Oktober November LEUSDEN - Leusden krijgt in augustus een vrouwelijke ambte naar van de burgerlijke stand. Mevrouw Bless-Koopmans wil rekening houden met de wensen van het bruidspaar en dat is toch mooi meegenomen. Een ding moest even geregeld wor den: een vrouwentoga! Politiecommandant van der Spoel besluit Leusden te verlaten, na anderhalf jaar. De rijkspolitie zit vanaf 1 oktober zonder groepscommandant. De leemte blijkt eind december nog niet opgevuld te zijn. De bewoners bij het Waterlooterrein doen hun zegje op een informatieavond over de asielzoekers, de vragen zijn niet altijd even vriendelijk, de buurt voelt zich overdonderd. Af en toe worden de grenzen van het betamelijke overschreden, maar dat schijnt er zo bij te horen. Aan het eind van het jaar is de buurt verstandig geworden: men probeert eigen wensen ge realiseerd te krijgen als blijkt dat de komst van de asielzoekers niet meer is tegen te houden. Trekkerpulling in Achterveld met veel kabaal en publiek. Zo'n tweeduizend mensen genieten van de krachtige motoren. De discussie over het wel of niet doorgaan van dit soort wedstrij den barst overigens ook los. De voor- en tegenstanders betrek ken hun stellingen. Voorlopig lijken de voorstanders aan de winnende hand. Lucky Luke en de Daltons helpen bij De Geut het bouwdorp op poten te zetten. Zwaarder geschut is te vinden op De Leusder Hei, de zwarte schutters strijden daar om de hoogste eer: wereldkampioenschap historische wapens. Puddingpop '90 viert het eerste lustrum met Herman Brood. Brandweerkorps Leusden schreeuwt moord en brand om rueuwe vrijwilligers LEUSDEN - Onrust in de Hamershof. De komst van een derde drogist wordt de middenstand als teveel van het goede ervaren. Een damesmodezaak verdwijnt en de drogist Etos komt ervoor in de plaats. De periode dat de winkelier zijn zaak enkel aan een branchegenoot mag verkopen is voorbij. De achterblijvers reppen over een gebrek aan solidariteit. Prettiger gaat het toe op het jubileum van Puddingpop. Ruim duizend bezoekers genieten van een keur aan artiesten. Met name Herman Brood blijkt een topper. In een sportspecial wordt de hele sportwereld -voor aanvang van het seizoen- nader bekeken. De drukke jaarmarkt verloopt rustig, volgens schattingen van de politie zijn er ongeveer twintigduizend mensen naar het Leusder winkelcentrum gekomen. Ellen Warnar wordt geko zen tot Miss Hamershof. De tiende jaarmarkt is afgesloten met knallend vuurwerk. Eind september staat de culturade centraal. De seizoensmarkt van de Culturele Raad, waar tal van verenigingen (meer dan veertig!) hun activiteiten presenteren, wordt gehouden in De Korf. Op de maandvalreep wordt door de gemeenteraad beslist dat het uitvaartcentrum op de Valleilaan een plaatsje krijgt. Medio 1991 wordt gestart met de bouw. Uit de onderwijswereld komen drie jubilea: Ben Roesink en Jan Streppel staan 25 jaar bij Don Bosco voor de klas, Carla Korte- bein-Boer is al een kwart eeuw werkzaam in het (kleuter)-on- derwijs en directeur Valleischool Rinus Rent neemt afscheid van 'zijn' school om staflid te worden bij de Stichting Dienst verlening Christelijk Onderwijs. ter Tiel-Croenestege opent nieuwe praktijk Pastoor Jansen in de schijnwerpers LEUSDEN - Leusden krijgt na jarenlang gehakketak een eigen taxibedrijf. De Amersfoortse taxibedrijven hadden bezwaar tegen een concurrent, omdat zij vonden dat zij de 'Leusdens markt' zelf konden bedienen. Vader en zonen Schalkwijk krij gen echter uiteindelijk toestemming om met drie auto's te rijden. Hun bedrijf LTAX gaat van start met twee gloednieuwe Audi's en een Volkswagenbus. Ook zullen zij de verbinding tussen het asielzoekerscentrum aan de Doornseweg en Leus den-Centrum gaan verzorgen. Het aantal verkeersslachtoffers blijkt met meer dan 30 procent te zijn toegenomen, ondanks de deelname van Leusden aan de landelijke actie - 25 procent. De campagne heeft tot doel het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent te laten afnemen. Dat doel wordt dus bij lange na niet gehaald. De belangrijkste oorzaak van dit falen is dat de Leusdens automobilist zich niet aan de snelheidslimieten wenst houden. Het gemeentelijke begrotingstekort is weer groter dan het voorgaande jaar. Dat komt ondermeer, omdat de kosten voor het verwerken van huisvuil sterk gestegen zijn. De AVR die het vuil verbrandt moet aan strengere milieu-eisen voldoen en brengt die gestegen kosten in rekening bij de gemeente. Deze kondigt aan dat de afvalstoffenheffing om die reden zal stijgen. Het college zegt in antwoord op de procvinciale nota 'De toe komst getekend' dat er in de toekomst in het westen en noorden van Leusden gebouwd zou moeten worden. Leusden-Zuid haalt opgelucht adem, omdat daar niet uitgebreid zal worden, maar de Stoutenburgers maken zich weer ongerust. „Komt de Sint wel of niet dit jaar naar Leusden," is de vraag die de Leusdense kinderen zich eind oktober moete stellen. De gemeente wil geen subsidie meer geven aan de winkeliersver enigingen voor de intocht. Deze dreigen daarom af te zioen vn de organisatie van de ontvangst van de goedheiligman. Uitein delijk blijft de soep niet zo heet te worden gegeten, want de Sint komt toch, maar het programma wordt wel behoorlijk afge slankt. Sinterklaas wordt ontvangen in verzorgingstehuis 't Hamersveld en de burgemeester spreekt hem niet toe. voor de kinderen op de jaarmarkt van de Hamershof. Jaarmarkt Hamershof: druk en gezellig als altijd bus vergemakkelijkt vervoer bij Lisidunahof Amnesty International houdt fakkelwacht voor de Rechten van de Mens LEUSDEN - De voorlaatste maand wordt gekenmerkt door de felle discussies rond de komst van Sint Nicolaas. De winkeliers trachten de gemeente onder druk te zetten om met geld over de brug te komen. Het einde van het liedje was dat de Goedheiligman een beperkt programma af werkt in Leusden. Een andere ereburger wordt deze maand Graddus van de Hengel. De spil van de Til krijgt de speciale oorkonde uit handen van burgemeester Panis. Een gebeurtenis van hoge importantie is de aansluiting van Leusden op de rijksweg A28. Provincie en gemeente slaan de handen ineen en realiseren een kunstwerk. De gelegenheid wordt aangegrepen door en de milieugroep en de direct aanwonenden. De carpoolplaats krijgt ruime aandacht en de buurtbewoners de belofte van wethouder De Jongh dat de geluidswal er spoedig komt. In een speciale editie vandezekrantwordtdehelegeschiedenisvande weg uit de doeken gedaan. De asielzoekers blijven ook deze laatste maanden in het nieuws. Door allerlei verwikkelingen schuift de realisatie van het centrum steeds meer naar achteren. Nu wordt bekend, dat pas in maart 1991 de zaak rond zal zijn. De buurtbewoners weten uit de onderhandelingen extra verlichting en openbaar vervoeiregelingen te slepen. Ook een CAI-aansluiting zal er komen. In Achterveld komt de revu van de KPJ op de planken. Regisseur ontboezemt af en toe ook voor André van Duin te schrijven. Twee avonden volle zalen en enthousiast publiek. LEUSDEN - Bewoners van de Valleilaan en de Walstro maken zich druk over de aangekondigde bouw van een uitvaartcen trum bij hen in de buurt. Het betekent onder meer dat een geliefd speelterrein voor de jeugd zou moeten verdwijnen. Verder vinden de bewoners dat een dergelijk gebouw niet in hun omgeving past. Ook de motorclub Renamed is tegen de plannen. Haar bezwaar geldt niet zozeer de bouwplannen - behalve het uitvaartcentrum zullen er ook woningen gebouwd worden - maar het feit dat haar clubgebouw moet verdwijnen. Die staat namelijk op de bouwlokatie. De gemeente kan de motorclub geen vervangende plek aanbieden. Er is in decem ber nog meer bewonersprotest. Dat richt zich tegen de parkee roverlast van de de streekschool SBBO. Leerlingen en bezoe kers zetten htm 'heilige koe' niet bij de school of op een van de parkeerplaatsen van het winkelcentrum De Hamershof, maar in een straten bij de school. De directie van de school belooft beterschap. Café De Swartesteegh krijgt nieuw eigenaars. Truus en Ab van Maanen verkopen het café, na het 15 jaar gerund te hebben, aan Max van Holst Pellekaan, eigenaar van het Ros Beyaart, en ton van den brink projectontwikkelaar. De dagelijkse leiding komt in hamden van de 25-jarige Leo Holle mans. Het tekort op de gemeentelikke begroting blijft stijgen, de gemeenteraad is daar 'knorrig' om, vooral omdat wethouder Vroon van Financien zegt dat het tekort van 384.117,- ook voor hem een verrassing is. Hij kondigt strenge maatregelen aan om het tekort in de toekomst in de hand te houden. Sinterklaas en Zwarte Piet zien wij m de andere maanden niet. ig op de A28: een droom gaat m vervulling

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11