int je 'Ik ben met elk nieuw kaartje weer reuze blij!' Ie—stlen krant" Continental Singers in Amersfoort Leusdense Nel Haag heeft 16.000 geboortekaartjes Geld uit de muur lianrijding Vernielingen KIJKKRANT Brievenbus Doorgereden na aanrijding Vuilnis veroorzaakt overlast Ruiten gesneuveld Auto's Vernield kent en versint, eer dat je mint vrijen en trouwen 1500-1800 2 ONDERDAG 3 JANUARI 1991 plaatselijk nieuws rvolg van voorpagina vier, vijf. In die tijd produ ced een koe gemiddeld tus- in de 7.000 en 8.000 kilo melk ir jaar. In de gemeente Leus- n zijn er tot nu toe vier ieien geweest, die de i0.000-grens gehaald heb- n. Drie daarvan behoorden Achterveldse agraners, andere was van een Leus- nse veehouder. Twee van lie record-koeien waren ei- jéndom van Kees Voskuilen. G. Vink van de rundveever- letenngsorgarusatie Mid- Vest erkent dat het nog steeds ^*»-en bijzonderheid is als een t.oe 100.000 kilogram melk produceert. Vink: „Er zijn bij f mze melkcentrale 30.000 ■roeien aangesloten. Per jaar ijn er 1 of 2 koeien die de 100.000 halen. Maar er zijn ook >;iren dat er geen een tussen Het is vrijdagmiddag, op de 'erjaardag van Kees, een :irukte van belang op het be- Injf van Voskuilen. Maar de I Delangstelling gaat vooralsnog neer uit naar Mintje dan naar Kees Aan de Hessenweg, bij het begin van de toegangsweg naar boerderij Nieuw Stnjd- horst hebben kennissen een bord geplaatst, waarmee pas santen gewezen wordt op de prestatie van Kees en Mintje. De familie Voskuilen is zelf nog ongewis van deze actie. Op het erf wordt Mintje fns gewassen tevoorschijn ge haald voor een fotosessie. Vertegenwoordigers van de melkcentrale en de pers doen er alles aan om de dame-op- leeftijd zo voordelig mogelijk op de plaat te krijgen. Tussen door is er nogal wat aanloop van mensen, die Voskuilen ko men feliciteren en een kleinig heid voor Mintje hebben mee genomen. Voskuilen zelf blijft er tame lijk nuchter onder: „Ik heb er niet zoveel voor hoeven doen. Mintje is een probleemloze koe geweest." Op de vraag of er niet ook een beetje vakman schap bij komt kijken, houdt Kees zich op de vlakte „Dat zullen ze vanavond in de toe spraken vast wel zeggen, maar er komt toch ook geluk bij kij ken. Neem nou bijvoorbeeld een dochter van Mintje. Die was erg veelbelovend. Maar na een paar kalfjes kreeg ze ineens een hartkwaal en toen was het gebeurd." „Een gemiddelde koe wordt in Nederland niet ouder dan 4 a 5 jaar. En er zijn zoveel facto ren die bepalen of een koe goed is of niet. Ze kan bijvoor beeld slecht produceren. Maar ze kan ook ziek worden. Of een onbetrouwbaar karak ter hebben. Dat speelt allemaal mee." Mintje scharrelde tussen al die problemen door. En Vos kuilen is toch wel trots op het dier. „Voor haar leeftijd is het een puntgave koe." Hij is het dan ook niet helemaal eens met de deskundigen, die me nen dat Mintje bij de stam boekkeuring geen topscore zal halen. „Mintje is een echte Fnese-Hollandse. En dat ras raakt een beetje uit de mode. De moderne rassen, zoals de Holstein-Frysian, komen uit Amenka en die zijn zeker tien centimeter groter. Maar ik hou wel van dit ras." Voskuilen is een geboren en getogen Achtervelden Het huidige bednjf, boerderij Nieuw Strijdhorst, werd in 1931 gebouwd, maar werd in de eerste oorlogsdagen door Hollandse soldaten platge brand om de Hollandse water linie te kunnen verdedigen. In 1941 werd de boerdenj weer opgebouwd en bleef m de na dagen van de Tweede We reldoorlog ternauwernood voor een tweede verwoesting gespaard. Voskuilen nam het bedrijf van zijn vader over in 1966 en bouwde het uit tot een melkveehouderij met rond de vijftig stuks melkvee. Zoon Je roen is voorbestemd om het bedrijf tezijnertijd voort te zet ten, maar geeft Voskuilen toe, de tijden zijn niet gunstig. „Tot nu toe gaat het allemaal wel, maar je mag er rustig inzetten dat als de milieudruk nog gro ter wordt, boer Voskuilen het ook niet meer ziet zitten. Ook de ontwikkelingen in het Oost blok zijn voor ons met erg gun stig geweest. Van de melkpnjs is al een dubbeltje af en de vleesprijzen zijn op dit moment ook erg slecht. En je moet wel allemaal investeringen doen, zoals mestopslag en betere gierverdeelmachines." Voskuilen maakt zich na een kopje koffie met gebak ter ere van Mintje (en een beetje voor zijn verjaardag) op om weer aan het werk te gaan. 's Avonds wacht een receptie in De Peerdestal, waar collega's en kennissen de familie zullen komen feliciteren. In een stal met een hele nieuwe, piepjon ge generatie Mintjes, nemen we afscheid. „We zullen het allemaal wel zien. Het ene jaar gaat het nu eenmaal beter dan het andere. Maar één ding weet ik wel zeker. Ik zal het niet meer meemaken dat er nog een 100.000 koe van mij gehuldigd zal worden." AMERSFOORT - Donderdag 6 december brengen de „Continen tal Singers" hun jaarlijkse bezoek aan Amersfoort. Onder de titel „Hold up the Light" geven ze een concert in de Brugkerk, Schuilen- burgerweg 2, aanvang 20.00 uur. Ze worden daarbij versterkt door het Amersfoortse gospelkoor „Cellar Gospel Seventy". Het pro gramma is eerder dit jaar op di verse andere plaatsen in ons land uitgevoerd en trok overal volle zalen. Nieuw is dat er ditmaal ook vijf kerstliederen zullen worden uitgevoerd. Terecht typeerde het blad Tele- vizier hen eens als „Pro Deo en professioneel". Om één groep van gemiddeld 45 man bij elkaar te krij gen, wordt vooraf geselekteerd uit 500 a 600 jongeren die gereageerd hebben op een oproep voor een auditie. Daarna volgt een intensie ve muzikale training die ervoor zorgt, dat de Continentals m bin nen- en buitenland gospelkoor nummer 1 zijn. Elke avond geven ze ergens ter wereld wel een concert; het kan zijn in Azie, Europa of Afri ka en natuurlijk ook in hun geboor teland Amerika. Deze concerten worden door alle christelijke ker ken gesponsord. Kaarten a 15,- (voor kmderen tot 10 jaar 7,50) zijn verkrijgbaar: - in Amersfoort bij de VW, Sta tionsplein 27, en bij de chr boek handel „De Wegwijzer", Hendrik van Viandenstraat 10; - in Soest bij de chr. boekhandel „In de Ruimte", Soesterbergse- straat 74; - m Nijkerk bij de chr. boekhandel j Den Hertog, Molenplein 23; - in Bunschoten-Spakenburg bij de chr. boekhandel „Het Haven- licht". Oude Schans 26; - en in Zeist bij de chr. boekhandel „Logos", Steyrilaan 51. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar via de telefoonnummers 033-553342 en 724919. Oud papier ACHTERVELD - De Achterveldse muziekvereniging DWS houdt za terdag 5 januan een oud papierac tie. Daartoe zal op het Groot Achte- veldplein die dag een container staan opgesteld. Degenen die niet zelf in staat zijn het oude papier te komen brengen, kunnen voor vrijdag 19.00 uur con tact opnemen met E. Tolboom (03425-1833). Het papier zal dan worden opgehaald. Inwoners van Stoutenburg kunnen het papier ook brengen bij W. Wouters, Hessen weg 95 in Stoutenburg. 'Eenzaamheid' JUSDEN - Twee Duitse bestuur- irs raakten eerste Kerstdag be- ïkken bij een aanrijding op de rnhemseweg. De automobilisten den achter elkaar in de richting n het kruispunt De Hertenkop 2 voorste stopte voor het rode verkeerslicht, maar werd daarbij te laat opgemerkt door de achterste. Een aanrijding was het gevolg. De auto's raakten beschadigd, maar er deden zich geen peroonlijke on gelukken voor. Eén van de auto's is voorlopig ingevorderd, omdat de bestuurder niet kon aantonen ver zekerd te zijn. Op de Boterkamp werd tweede Kerstdag een geparkeerde auto beschadigd, omdat een wegrijden de automobilist bij het verlaten van een uitrit met goed uitkeek. Blikschade was dit weekemde het gevolg van een aanrijding in Achterveld op de kruising Jan van Arkelweg/Pater Stormstraat. Een Leusdense automobiliste verleen de aan een vrouwelijke bestuurder uit Hoevelaken geen voorrang, waarna een botsing met meer te vermijden was. LEUSDEN - In samenwerking met het Kruiswerk Leusden/Achterveld houdt de vereniging voor welizjn ouderen Leusden (WOL) dinsdag 6 januari een thema-bijeenkomst over 'Eenzaamheid'. Onder leiding van deskundigen zal aan de hand j van stellingen en vragen op zoek gegaan worden naar de oorzaak van eenzaamheid. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot 12.00 uur. Plaats van handeling is De WOLboom aan de Hamersveldseweg 2a. Nieuwjaarsreceptie LEUSDEN - De vereniging welzijn ouderen Leusden (WOL) houdt zondag 6 januan een nieuwjaarsre ceptie. Belangstellenden zijn tus sen 13.30 uur en 16.00 uur welkom in de WOLboom aan de Hamers veldseweg 2a. Remain in De Geut LEUSDEN - De vijfmansformatie re main speelt op zaterdag 5 januan m De geut aan de Zwarteweg. De leusdense band speelt eigen num mers m de stijl van rock en symfo nische rock. Afgelopen jaar heeft de groep zich beziggehouden met het schrijven van meuw reportoire en met het opnemem van de cas sette-tape 'Once in a blue moon'. De zaal is open om 21.00 uur. De toegang bedraagt 5,--. LEUSDEN - Op Gnenden hebben onbekenden in de nacht van eerste Kerstdag bij een woning een brie venbus weggenomen. Op de Van den Bergstraat hebben verniel- zuchtigen een ruitenwisser van een auto, die daar geparkeerd stond, verbogen. Eén en ander moet in de nacht van donderdag op vrijdag zijn gebeurd. Onbekenden hebben bij zwem bad Octopus vrijdagmiddag een snorfiets gestolen. VOjDR MIDDEN NEDERLAND LEUSDEN - Op de Hondsdraf bleek op tweede Kerstdag een brieven bus van de PTT met goed te zijn afgesloten. De inhoud kwam daar door gedeeltelijk op straat terecht De politie heeft de bus geleegd en de post in een andere bus gedepo neerd. Er zijn geen sporen aange troffen, die erop wijzen dat de bus is opengebroken. De politie gaat er dan ook vanuit dat de bus niet goed is afgesloten. 24 uur per étmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 4+ Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie zie de colofon van de krant Advertenties voor alle informatie 03420-94888 Adverentie-rubncken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6.-, elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto: 25.- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info 03420-94888 LEUSDEN-Geboortekaartjes met foto's, met kinderteke ningen, met borduurwerkjes, met echte muisjes, geboorte aankondigingen in de vorm van een poster of een pamper. Er zullen maar weing soorten geboortekaartjes bestaan die niet in de verzameling van Nel Haag zijn terug te vinden. In haar kast staan inmiddels 62 boeken vol met geboortekaartjes. Nel Haag vertelt; „Ik ben 36 jaar geleden begonnen met het sparen van geboortekaar tjes. Voor het werk van mijn man hebben we een paar jaar in Indonesië gewoond. Alle geboortekaartjes, die ik toen kreeg heb ik bewaard. Later toen we terug in Nederland waren heerste er zo'n rage van mensen die suikerzakjes spaarden, ik dacht toen 'ach, laat ik maar geboortekaartjes gaan sparen' Nel Haag heeft ook kaartjes van kmderen van 'bekende' Nederlanders: „Als ik in de krant lees dat zo iemand een land heeft gekregen dan schrijf ik vaak een briefje waann ik om het geboorte kaartje vraag. Zo heb ik bij voorbeeld het geboortekaartje van de dochter van Cruyff en van Ben Cramer kreeg ik het singeltje dat hij naar z'n kennis sen stuurde als aankondiging van de geboorte van z'n kind." Naamloos Er zijn verschillende mensen die voor Nel Haag geboorte kaartjes sparen. „Ik werk bij de bibliotheek in Leusden- Zuid, al m'n collega's sparen de kaartjes die ze krijgen voor me op. Verder ben ik ook lid van de Urne van Vrouwelijke Vrijwilligers. Ik verzorg al ja ren de bloemen in het zieken huis, op de kraamafdeling be waren ze ook alle kaartjes die ze krijgen voor mij. Ik ruil ook nog dubbele kaartjes met wat andere verzamelaars, maar ik ga nooit naar beurzen om kaartjes te kopen, want dat vind ik niet echt 'verzamelen' meer. Ik heb ook alleen kaar tjes die echt verstuurd zijn. Naamloze kaartjes spaar ik niet Het oudste kaartje uit de kaar- tencollectie is een vergeeld kaartje met krulletters uit 1903. Er zijn duidelijk trends in het versturen van geboortekaar tjes. Nel Haag: „Vroeger wa ren de kaartjes veel simpeler, tegenwoordig geven mensen heel veel geld uit aan geboor tekaartjes. Net na de tweede wereldoorlog verstuurden ka tholieke mensen veel geboor tekaartjes met engeltjes en Mana-afbeeldingen. De laat ste tijd is het 'in' om zelf iets aparts te ontwerpen. Ook m de namen op de geboortekaartjes kom je trends tegen. Zo zie je de laatste tijd steeds meer oude namen als Bregje en Lisa terugkomen." Nel Haag vindt het moeilijk om haar mooiste geboortekaartje aan te wijzen: „Er zijn zoveel verschillende en aparte kaar tjes. Ik heb kaartjes met bor duurwerk erop. Die mensen zijn bijna negen maanden be zig geweest om alle kaartjes te maken. Ook heb ik een poster met een foto van de pasgebo ren baby en ik heb een 'ge boorte-krant' van ouders die van de geboorte van hun land een hele krant gemaakt heb ben. Er zijn zo veel mooie ge boortekaartjes en ik ben met elk meuw kaartje dat ik nog niet had weer reuze blij!" Er bestaat geen vereniging van mensen die geboorte kaartjes sparen. Volgens Nel Haag komt dat, omdat er met echt veel mensen zijn die ge boortekaartjes sparen: „Veel jonge mensen beginnen met sparen, maar stoppen na een paar jaar, omdat ze het niet leuk meer vinden. Er zijn wei nig mensen die een echte gro te verzameling opbouwen. Er is één mevrouw in Zoetermeer die 20.000 kaartjes heeft, maar zij staat dan ook in het Guiness Book of Records." De verzameling van Nel Haag groeit nog steeds. Alle ge boortekaartjes blijven wel kom: „Ik heb een koffer vol met dubbele kaartjes dus ik kan altijd ruilen. Ik heb verder ook een heleboel balpennen, speldjes, zeepjes, boekenleg gers en ansichtkaarten. Ik gooi nooit iets weg, want al dat soort dingen kunnen als ruilmate riaal dienen. Als mensen kaar tjes hebben kunnen ze mij al tijd bellen!" Mensen die geboortekaartjes willen ruilen kunnen contact opnemen met: Mevrouw Nel Haag Zwanenburghof 5, Leusden 033-940276 Mevrouw Haag heeft een wel zeer bijzondere verzameling: vele, vele geboortekaartjes. ACHTERVELD - De Rabobank Achterveld heeft sinds kort ook de be schikking over een geldautomaat. Met de welbekende pinpas is het nu mogehjk buiten kantoortijden geld op te nemen bij het filiaal aan de Jan van Arkelweg 9. Bij storingen verwijst de bank de mensen door naar de kantoren in de omliggende plaatsen. LEUSDEN - Op de Eysinkplaats bij De Hamershof is maandag een ge parkeerde auto aangereden. De dader maakte zich met bekend. Op tweede Kerstdag heeft op een parkeerplaats aan de Toermalijn een geparkeerde auto schade op gelopen. Het linkerportier werd door een onbekend gebleven auto mobilist geraakt. LEUSDEN - In de kennelijke veron derstelling dat het vuil zou worden opgehaald, heeft een aantal Leus- denaren maandag vuilnis aan de weg gezet. Omdat de ophaaldienst met langskwam, veroorzaakte dat op tal van plaatsen overlast. Hon den en katten deden zich te goed aan de inhoud van de vuilniszakken en zorgden er voor dat het vuilnis op straat terecht kwam. Op ver zoek van de politie is gemeente werken in actie gekomen en heeft het vuilnis her en der verwijderd LEUSDEN - Onbekenden hebben in het weekeinde voor de Kerst een ruit ingegooid van een zaak m win kelcentrum De Biezenkamp. Bij basisschool De Wegwijzer aan de Asschatterweg is in datzelf de weekemde een aantal ruiten ge sneuveld. Hier werd vermoedelijk met een luchtbuks op de ramen geschoten. LEUSDEN - in het weekeinde voor de Kerst hebben onbekenden au to's vernield. Van een geparkeerde auto op Melafier verdween het merkje, terwijl op de Hilhorstpoori een antenne van de autoradio het mikpunt was van verruelzuchtigen. Op de Hertenhoeve moest een buitenspiegel het ontgelden. De vermoedelijke daders zijn gesig naleerd. i 'De kus' van Cornells Dusan. De titel van deze tentoonstel ling is ontleend aan de 17de eeu- wer Jacob Cats en betekent zo veel als: begeef je niet op vrijers voeten zonder goed overleg. De tentoonstelling geeft een beeld van die overwegingen, zoals: wie gaan met elkaar om en hoe, wel ke gevaren bedreigen de jeugd, wat is de betekenis van het hu welijk en dergelijke. Een saai en wat theoretisch on derwerp? Integendeel! Want aller lei opvattingen en gebruiken laten zich uitstekend illustreren met zeer gevarieerd eigentijds materiaal: schilderijen, prenten, glaswerk, zil ver, keramiek en tegels, allerlei kunstnijverheidsproducten enz. enz. Er is daarvoor ook geput mt een zeer groot' aantal openbare en particuliere collecties. Heel belangrijk waren de rolpa tronen: wat behoorde tot de taken van de man en de vrouw en hoe dienden zij zich te gedragen. Al lerlei satires op „de strijd om de broek" tonen overigens wel aan, dat de theorie fraai kon zijn maar het m de praktijk toch vaak anders liep. De opvoeding van de jonge vrouw was ook geheel op het hu welijk gencht; het meisje moest een kuise echtgenote, plichtge trouwe moeder en goede huis vrouw worden. De jongen had het wat gemakkelijker. Hij moest voor al zorgen voor een goede plaats m de maatschappij en straks gezags drager in het huwelijk worden. Ook al wilden de ouders vaak streng regelend optreden bij het tot stand komen van een huwelijk, toch hadden jongelui allerlei gele genheid elkaar te ontmoeten. Op de kermis, in de herberg, tijdens het dansen of schaatsen en op allerlei andere manieren, die door ouderen al helemaal met ge waardeerd werden. Op deze ten toonstelling zijn daarvan enkele frappante voorstellingen te zien. Toch werd er in het algemeen meest laat getrouwd. De mannen tegen hun dertigste, de vrouwen rond de vijfentwintig jaar. Op de expositie is ook goed te zien hoe zo'n huwelijk gevierd werd met vele, prachtige geschenken. En de vervulling van dit alles was natuur lijk de geboorte van een kind. In Flehite is een aparte kraamka mer ingericht met geschenken en de speciale gerechten en drankjes, die bij die feestelijke gebeurtenis hoorden. 8 december t/m 3 februari Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, telefoon 033-619987. Openingstijden: dinsdag t/m vrij dag 10-5 uur, zaterdag en zondag 2-5 uur, maandag gesloten.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3