Panorama Lisiduna leusder hrant Anneke Rooselaar wil Lieve Vrouw nieuw leven inblazen Warm jaar 4 "lieuwe pastor :po huize Sint Joseph Oud papier Handgemeen Alcohol controle Meisje lastig gevallen „Bekomen van de beslommeringen" Nieuwjaarsreceptie Nieuwe beheerders Ons Gebouw Verhuizing bibliotheek DONDERDAG 3 JANUARI 1991 plaatselijk nieuws RSFOORT - Hoe functioneert Theater De Lieve Vrouw der het iaf half maart aangetreden nieuwe bestuur met sinds sep- 'ember de nieuwe oorzitter Anneke Rooselaar? Welke nieuwe koersen worden u|itgezet? Hoe heeft zich het beleid ten aanzien van de vrijwilli ge medewerkers ontwikkeld? Wat is er in de afgelopen ander- nialf jaar tot stand gekomen? Hoe vult men de programmering hx>or de komende jaren in? rragen, die we graag voorleggen aan Anneke Rooselaar. im Theater De Lieve Vrouw blijkt in ueie fase te zijn gekomen, dat er -^"jorgvuldig naar binnen wordt ge- ^eken om vast te stellen hoe de tussen vrijwillige mede- tajerkers en betaalde krachten lig- fen en hoe dwarsverbindingen airmen worden aangebracht tus- ■kejen de verschillende disciplines. Het nieuwe bestuur met vier ■ertegenwoordigers van de Vrij- "ondllige Medewerkerskring en vijf catixteme leden trof een organisatie a'.an met nogal wat kwetsuren van- zege de doorstane conflicten en le ingrijpende bestuurswisseling, t gir waren vrij veel vrijwillige mede die vonden dat ze niet ge ien werden en dat er sprake was an een houding die hen meer ge loogde dan hun een volledige laats toekende. Ook bij de staf verheerste het gekwetste gevoel an met erkend te worden. Nu men met elkaar dóórgaat wil len de organisatie dusdanig op- etten dat een gelijkwaardige om- ang kan ontstaan tussen vrijwilli- medewerkers en stafleden. Me- ie .ewerkerscontracten zullen dui- elijke taakomschrijvingen bevat- eïn. Anneke Rooselaar onder- el qreept dat m de nieuwe organisa- uue het 'verantwoordelijkheid ne tten' centraal zal staan. Wat haar sreetreft moet ieder op eigen benen /0|aan staan en verantwoording ne- lieien voor de klus die hij of zij te oen heeft. 0 In het afgesloten medewerkers- ontract legt de vrijwilliger zich ast op een aantal uren en bepaal- e taken, en voelt zich daar dan ak verantwoordelijk voor. Dat- ïlfde geldt voor de stafkrachten (i bestuursleden. Vanuit die ver atwoordelijkheid kunnen vrijwilli- ers, staf en bestuur een gesprek iet elkaar aangaan. Parallel aan de problematiek Cipt het feit dat ook de gemeente Lieve Vrouw nooit helemaal 'ge- n heeft'. Architect Jim Klinkha- er heeft een pand neergezet met —iel meer mogelijkheden dan aarover de oude instituties als Witte Zaal, Kindertheater, Filmhuis (en nu de meuwe muziekpoot) be schikten. De diverse disciplines hebben het pand benut en hun mo gelijkheden uitgebouwd. Wethouder Asselbergs zei on langs bij zijn bezoek aan De Lieve Vrouw dan ook heel eerlijk: „Er was een instelling, en er kwam één steen, en toen kwam er nog één steen, en toen werd het een theater. Via natte vingerwerk kwam er een begroting. In het uitgangspunt van die beginbegroting is nooit veel beweging gekomen, ondanks het feit dat de organisatie van de vier verenigde disciplines is uitge bouwd en ook ingewikkelder is geworden." Anneke Rooselaar: „Het is aan alle kanten te krap. De begroting is te krap. Er is te krap geld om de activiteiten te betalen. Gênant is dat er bij alle gezelschappen gepin geld moet worden. Er is te weinig geld om de medewerkers te inspi reren, bijvoorbeeld door middel van cursussen. Er is ook te weinig geld voor publiciteit en bureau kosten. Op filmgebied is er een te geringe bezetting. Daarover zijn we met de gemeente in bespre king. Het gebouw is door het weinig be steedbare geld te krap gebouwd. De kantoor- en vergaderruimtes zijn onvoldoende. Er is geen vrij- wüligersruimte. Binnenkort zal De Lieve Vrouw dan ook uitkomen met een plan om die beperkingen op te heffen." Inmiddels zijn ondanks de vele beperkingen de mogelijkheden van het pand fors benut. Er is veel tot stand gekomen. Het theater draait zo'n 60 toneel, cabaret- en dansvoorstellingen per jaar. Het theater heeft nu ook de voorrondes van het Amsterdam Kunstfestival m huis en gaat participeren m het lan delijk amateurfestival. Ook daar zoekt men naar de grens van pro fessioneel toneel en werkplaatsac tiviteiten. Het bezoek beweegt zich m stij gende lijn. Dat geldt ook voor het door Jan Versleegi Ik wens een ieder een voorspoedig en een gezond 1991 toe, want dat is immers nog belangrijker dan wat de weergoden de komende tijd voor ons in petto hebben. Ik vrees dat we over dat laatste deze dagen weinig tevreden zullen zijn, althans zeker de mensen die van rust in de atmosfeer houden. Het nieu we jaar begon dinsdag wel met een vriendelijk zonnetje, maar zoals vaker bij een op volle toeren draaiende westelijke stroming, be driegt de schijn. Inmiddels waren de depressies op de Oceaan al volop in de weer om de eerste storm van het prille jaar voor te bereiden. Een ervan stoomde op Schot land af. Dinsdagmiddag be gon het weerglas bij ons ook aan een daling, nadat een zwak ruggetje van hogedruk was gepasseerd. Tegen de avond nam de bewolking toe en een eerste frontale zone bracht regen mee. De wind wakkerde al wat aan tot vrij krachtig, maar in de nacht naar woensdag werd de on stuimigheid belangrijk gro ter, aangezien de depressie in zijn kielzog een stormveld meenam. In het noordelijk kustgebied werden wind snelheden van kracht 9 en dat is stormkracht gemeten. Ook in ons gebied haalde de wind fors uit tot krachtig en bij vlagen hard. In Achter veld werd woensdagochtend 12 mm afgetapt. Al met al geen beste start van januari, die in ons kli maat toch bekend staat als een wintermaand. Maar die status zal hij voorlopig niet kunnen waarmaken, want de temperatuur blijft stevig in vorm. Het zal de volgende dagen, inclusief het week einde sterk wisselvallig zijn. De depressie-aktiviteit op de Oceaan is groot en het ont breekt aan hogedrukgebie- den om orde op zaken te stel len. Met een zuidwestelijke stroming wordt voortdurend zachte lucht in onze richting gedirigeerd, waardoor de temperatuur boven normaal blijft. Misschien dat er tijde lijk wat koudere lucht uit de IJsland regio ons via een om weg weet te bereiken, maar de temperatuur schommelt ook in de nacht ruim boven het vriespunt. De schaatsers moeten hopen op betere tij den, al zie ik daar op dit mo ment weinig heil in. Via medewerker Kielstra uit Leusden kreeg ik al snel de gegevens binnen over het voorbije jaar 1990. In decem ber bedroeg de gemiddelde etmaaltemperatuur in Leus den 3.4 graden en dat is onge veer normaal. De maand werd met 81 mm ietsje te nat. In Achterveld noteerde de heer Hak 82 mm, zodat de verschillen wel erg klein zijn. De afgelopen maand le verde een ijsdag op en dat is een dag waarin het kwik een geheel etmaal beneden het vriespunt blijft. In het jaar 1990 werde de hoogste tem peratuur gemeten op 4 au gustus. De temperatuur steeg die dag naar 33 graden. De gemiddelde temperatuur kwam uit op 10.7, terwijl de Bilt 10.9 noteerde en daar mee werd het jaar de warm ste sedert tenminste 1706 op ons landelijk hoofdkantoor. De neerslag bedroeg in Ach terveld 881 mm en dat is ta melijk nat. Het aantal punten voor het koudegetal bedroeg slechts 1.64. Hiermee wordt aangegeven de som van de negatieve etmaalgemiddel den. •IUSDEN - Pastor H. Bloem wordt opvolger van pastor Goes, die it afgelopen jaar afscheid nam n de de rooms-katholieke paro- lies van Leusden en Achterveld, oem komt uit Zeist, waar hij na in verblijf van 8 jaar in Rome, oioemd werd tot pastoraal 3rker. Bloem zal m Leusden en ahterveld niet als 'full-time' pasto- al werker aan de slag gaan. Een IUSDEN - Dmsdag 8 januari houdt 'O haar jaarvergadering in De deel van zijn tijd zal hij gebruiken voor het verzorgen van lessen op de diakenopleiding Dijnselburg, het begeleiden van studenten van de Katholieke Theologische Hoge school Utrecht en het verzorgen van een aantal cursussen. Die acti viteiten zal ongeveer 40 procent van zijn tijd in beslag nemen. Voor de overige 60 procent is hij met ingang van 1 januari 1991 door kar dinaal Simonis benoemd tot 'hoofd verantwoordelijke pastor in de zin van canon 517 CIC voor de Sint Josephparochies in Leusden en Achterveld'. Kom. Voorafgaand aan de eigenlij ke bespreking vindt om 17 uur een eucharistieviering m de Smt Jozef kerk plaats. Tijdens de vergade ring wordt afscheid genomen van de bestuursleden Joke Snijder en Helga Morkin. Kindertheater dat nu 35 voorstellin gen per seizoen geeft en gemid deld 92 bezoekers per voorstelling heeft. Het Filmhuis heeft altijd goed gedraaid, neemt deel aan landelij ke festivals en verzorgt 450 voor stellingen per seizoen. Door gebrek aan stafondersteu ning bij de filmsector kunnen de Cinematheekfilms echter met star ten en heeft men grote moeite om de techniek draaiende te houden. MUZIEK Er is inmiddels een muziekpoot van de grond gekomen met een serie nieuwe muziek: vier concer ten tot april. Er zijn ook vier mu- ziekgala's aangetrokken die tot in de nacht duren. Eén daarvan vindt plaats op 30 december. Verder ko men er vier jazzconcerten m een genre dat in Amersfoort nog niet eerder van de grond kwam. Het betreft een serie van vrouwenen sembles. Het eerste hoogtepunt vormt een optreden van de onlangs met de Boy Edgarprijs onderschei den Greetje Bij ma. Voor deze mu ziekpoot was geen financiële ruimte. Uit allerlei potjes en provin ciale bijdragen kon deze muziek toch geprogrammeerd worden: een ware krachttoer! De productie loopt goed. Nu moet volgens Anneke Rooselaar met name aandacht besteed wor den aan het verbeteren van de coördinatie, de communicatie, het delegeren vanuit de staf, het leg gen van verbindingen tussen vrij willige medewerkers en de staf krachten, het aantrekkelijk maken van het werk voor de vrijwillige medewerkers, het bepalen van ie ders plaats en het invullen van de eindverantwoordelijkheid, die bij De Lieve Vrouw in de handen van directeur Anke Riem ligt. De pro ductiegroei van De Lieve Vrouw dient in balans gebracht te worden met wat er binnen de theatermuren gebeurt. „Dan kun je", aldus Rooselaar, „tot de slotsom komen dat als het medewerkersbestand stagneert er even geen groei moet plaats vin den. Er moet een balans gevonden worden: niet alles kan wat er ei genlijk zou kunnen in het theater. Het bestuur mikt er op het ogenblik op om het 'interieur' zó te maken, dat het theater aan kan wat als pro ductie tot stand is gebracht. Dat is het proces, waar we mid denin zitten." ACHTERVELD - De nieuwjaarsre ceptie van huize Sint Joseph is op zondag 6 januari van 15.00 uur tot ACHTERVELD - Theo en EUy van Uhm van hotel 'De Roskam' zullen met ingang van het nieuwe jaar het dagelijkse beheer van 'Ons Ge bouw' gaan uitvoeren. Het stich tingsbestuur van 'Ons Gebouw' or ganiseert op zondag 6 januari een nieuwjaarsbijeenkomst. Dan zullen ook de nieuwe beheerders worden voorsgesteld en kunnen de bezoe kers kennis nemen van de plannen „Er is momenteel veel ad hoe- en stressmanagement. Daar wordt ie dereen met goed van, en dat is wat er vooral aangepakt moet worden. We zijn ook met de gemeente be zig omdat er in het stressmanage ment concrete factoren zitten, na melijk dat er een duidelijk finan cieel tekort is. Er is een echt onvol doende begroting èn er is een te krap gebouw. Zoals De Lieve Vrouw zich naar buiten opstelt met het gezicht van grensverleggend theater, zo zou het zich ook binnen in als grensverleggende organisa tie kunnen profileren." Het trekt Anneke Rooselaar, die als econoom-psycholoog veel praktijkervaring op dit gebied heeft, om dit tot stand te brengen. „Als je grensverleggend bezig bent", zegt ze, „dan ben je niet als maar bezig om te bedenken wat er aan 'nieuwigheid' is, dan kondigt het nieuwe zich vanzelf aan. Ik hoop dat dat een beetje het keer punt in De Lieve Vrouw gaat wor den. Dat bedoel ik met 'dat de groei zich verhoudt tot dat wat er bij de medewerkers leeft.' Als je dat er 17.00 uur. De bijeenkomst is be stemd voor bewoners, medewer kers en alle anderen die huize Sint Joseph een warm hart toedragen. van het beheerdersechtpaar. De receptie is van 11.00 tot 14.00 uur. los van maakt, en als maar een nieuw leuk programma bedenkt, dan komt zo'n heel theater uit ba lans. Als je aan de balans gaat den ken zou je bijvoorbeeld ook dingen kunnen laten. Ik zie dat de mede werkers er op het ogenblik mee aan de gang zijn om daar over na te denken. De directie heeft een stuk in omloop gebracht, waann de ba lans totnutoe is opgesteld, en waar over de mensen hevig in gesprek zijn om te zien hoe ze verder kun nen gaan. In die zin is het goed dat er een Medewerkersraad is inge steld, die hoop ik op den duur de interne zaken naar zich toe krijgt voor besluitvorming naar het be stuur toe, zodat het bestuur zich na de eerste aanzet op lange termijn wat meer op afstand kan opstellen. Want dat is, denk ik, van een be stuur toch de bedoeling!" Goede hoop dus voor De Lieve Vrouw op een plek m Amersfoort, die sprankelend, 'rustig' en inspire rend zal worden! Anco Mali LEUSDEN - Zaterdag 5 januan houdt muziekvereniging DWS een oud-papieractie. Op het Groot Achterveldplein wordt een contai ner geplaatst. Eventueel kan het papier ook van huis worden ge haald (voor vrijdag 19 uur melden aan Tolboom, 03425-1833). Inwo ners van Stoutenburg kunnen het oud papier kwijt bij W. Wouters, Hessenweg 95. LEUSDEN - Bij een inbraak in sportzaal De Meent in de wijk Groenhouten is een bedrag van 160,- gestolen. De inbrekers vernielden een ruit aan de ach terzijde van de hal en een tussen deur om binnen te komen. In de kantine werd de kassa leegge- haald. De inbraak moet in de nacht van 26 op 27 december zijn gepleegd. Inbrekers hebben vnjdag hun slag geslagen in woningen aan de Eikenlaan en de Berkenlaan. In bei- LEUSDEN - De bibliotheek aan de Hamersveldsweg wordt in verband met de tijdelijke verhuizing van de jeugdbibliotheek in de week van 7 tot en met 12 januari gesloten. De eigenlijke verhuizing vindt plaats op 9 januari. Vanaf 14 januari kan de jeugd terecht in het voormalige LEUSDEN - Ergenus over vroegtij dig afgestoken vuurwerk leidde zaterdag m de buurt van Hegge- rank/Elatinehof tot een handge- de gevallen werd de achterdeur geforceerd en werd de woning doorzocht. In de woning aan de Eikenlaan wordt audio-apparatuur vermist. In de Berkenlaan kon nog niet worden vastgesteld wat er weggenomen werd. Onbekenden hebben de afgelo pen dagen m een woning aan de Van Hardenbroeklaan ingebroken. De inbraak moet tussen 22 decem ber en 28 december zijn gepleegd. Omdat de bewoners van het huis op vakantie zijn, kon tot nu toe met worden vastgesteld wat er vermist wordt. De inbraak werd door bu ren ontdekt. gebouw van De Springplank aan de Asschatterweg. Vanaf die dag kunnen ook volwassenen weer boeken lenen. Deze groep kan ge woon terecht in het bibliotheekge bouw Nieuw Langenbeek. Wel zal de ingang vanaf die datum ver plaatst zijn naar de kant van 't Erf. meen. Een bewoner ergerde zich aan een groep jongeren, die met vuurwerk aan het spelen was. Na een scheldpartij vielen er enkele klappen, waarbij overigens nie mand verwondingen opliep. LEUSDEN - In samenwerking met de gemeentepolitie uit Amersfoort heeft de poütie donderdagavond tussen 20.15 uur en 22.15 uur een alcoholcontrole gehouden op de Heiligenbergerweg. Daarbij zijn 72 bestuurders aangehouden en ge controleerd. Er werden geen overtredingen geconstateerd. LEUSDEN - Een groep Amersfoort- se jongeren heeft dit weekeinde bij het zwembad een 14-jarig meisje lastig gevallen. Het meisje moest zich handtastelijkheden laten wel gevallen. Vrienden van het meisje deden pogingen haar te ontzetten, hetgeen op een handgemeen uit draaide. Eén van de daders is door de politie aangehouden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen Naam: Fred Timmer Beroep: Slager Bekend van: voorzitter winkeliersvereniging 'De Biezenkamp' Favoriete plek: „Het Valleikanaal" „Ik hou van water. Ik heb in mijn leven veel gevaren. Voor m'n plezier, hoor. We hebben lange tijd een motorschip gehad, waarmee we op Loosdrechtse Plassen voeren. Maar ook op de Randmeren en op de Waddenzee, bijvoorbeeld. Door de drukte die een eigen zaak met zich meebrengt, heb ik daar helaas geen tijd meer voor. Maar het water trekt in ieder geval nog altijd. „Het is dan ook met verwonderlijk dat we regelmatig langs het water zijn terug te vinden. Het is hier lekker rustig en ideaal om bij te komen van de dagelijkse beslommeringen. Soms fietsen we hier, soms wandelen we hier. En mijn zoon zit hier nogal eens te vissen. Dan ga ik weieens bij hem zitten kijken. Het verbaast me overigens dat hij daar zo'n hefhebberij m heeft. Het vissen trekt mij op zich helemaal niet, maar Bik vind het wel Jeuk om naar te kijken." „Dat fietspad langs het kanaal is een prachtig pad geworden, waar ik regelmatig gebruik van maak. Je kan van Leusden, via Woudenberg en Scherpenzeel, praktisch helemaal naar Veenendaal fietsen. Dat doen we weieens. Heerlijk. Maar ook om te wandelen is het hier prachtig. Als je langs het Valleikanaal loopt, kom je op een gegeven moment bij een sluisje, waar een ander watertje in het Valleikanaal stroomt. Dat is de Modderbeek, geloof ik. Daar loopt ook weer een pad langs en clan kun je zo langs het water dwars door de weilanden naar Achterveld wandelen. En dan bijvoorbeeld via de Hessenweg weer terug. Dat is één van mijn favoriete routes. We hebben het erg naar ons zin in Leusden. Ik ben Rotterdammer van geboorte, maar al snel m deze omgeving terecht gekomen. Ik heb bijvoorbeeld lang in Amersfoort gewoond, waar mijn vrouw ook vandaan komt. Via Nijkerk zijn we toen in Leusden terecht gekomen. Mijn vrouw heeft nog wel lang terug gewild naar Amersfoort, maar nu zijn we toch behoorlijk honkvast geworden in deze gemeente. „Ik kom uit een middenstandersgezm en ja, dan kruipt het bloed toch waar het niet gaan kan. M'n vader was banketbakker en ik ben het slagersvak in gegaan. En ik wilde toch een eigen zaak. Ik ben toen hierbij Spaans begonnen, die in De Biezenkamp een winkel had. Vnj snel heb ik het van hem overgenomen. Dan begin je te wortelen in de samenleving. Ik heb bijvoorbeeld lang gevoetbald bij Roda en nu tennissen we een beetje. Op dat gebied heeft Leusden z'n zaakjes goed voor elkaar. Prachtige accommodaties. Nee, ik rou niet weten waar ik elders zou willen wonen.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5