o< O* 'Ik doe nog altijd aan competities mee' Ereplaatsen voor 't Ronde en De Hobbit Veel animo bij toernooi Inslag Marius van der Veer tennist sinds mensenheugenis Schoolkorfbaltoernool met strijders op het tandvlees Linksbinnen Rootselaar Nieuwjaarsloop Altis In Amersfoort en omgeving moeten honderden burgers en burgeressen wonen, die tennisles hebben gehad van Ma rius van der Veer. Marius, „still going strong", wordt volgende week 75 jaar en geeft al sinds mensenheugenis lessen in het tenisspel. Om het precies te zeggen: sinds 1940, dus 50 jaar. Marius van der Veer viert dus eigenlijk een jubileum maar in werkelijkheid wordt er geen bepaald feest gevierd. Marius gaat gewoon door met het geven van tennislessen en nog altijd is hij redelijk vitaal en gemotiveerd. Van der Veer was 22 jaar toen hij voor het eerst met de tennissport in aanraking kwam. Twee jaar later besloot hij van trainen zijn beroep te maken. Aanvankelijk gaf hij les op de voormalige Voltabanen bij de Leusderweg maar al snel breidde zijn werkterrein zich uit tot ver in de omge ving. Later ging hij trainen op de banen van 't Stort en een aantal jaren na de oorlog legde hij zelf een drietal banen aan tegenover de plaats waar zich nu het Elisabeth Zie kenhuis bevindt. De plaats van zijn geboortegrond. Samen met een broer gaf hij de stoot tot de oprichting van de tennisvereniging Randenbroek. De tennisvelden al daar worden nu beheerd door zijn jongste zoon. De club zelf speelt nu op het sportpark Emiclaer. De laatste jaren kan men Marius aantreffen in Leusden, waar hij nog altijd een flink aantal uren zijn geliefde sport aan kinderen en ouderen onderwijst. Wij zochten de krasse sporter op in zijn woning in de wijk Schuilenburg waar hij blijmoedig zijn levensverhaal ver telde en duidelijk te kennen gaf dat hij graag nog jaren wil doorgaan met tennissen. AMERSFOORT - „Ik ben geboren op de plaats tegenover het uid waar je nu het Elisabeth Ziekenhuis hebt. Mijn ouders adden daar een wasserij met aan de achterkant de Lunterse eek. Dat heette vroeger Metgensbleek. Later is die wasserij esloopt en is er het huis gebouwd dat er nu nog staat. Je had aar vroeger alleen maar een oud zanderig landweggetje. Daar ig je alleen paard en wagens van boeren en militairen. Die zag je daar soms met kanonnen. Op de plaats vlakbij ziekenhuis van nu had je een oud smal houten bruggetje, ^aar heb je nu een grote betonbrug." „Ik was al 22 jaar toen ik met nnissen begon. Dat was in 1938. had in Hilversum op de katholie- 2 HBS de driejarige afgemaakt en oest daarna meteen gaan erken. Ik heb zo'n acht jaar op de ntfnsterdamse Bank op de Korte- Sn*acht gezeten. In 1938 waren er 5t€in de Leusderweg de banen van ieplta. Dat waren toen asfaltbanen. r speelde daar een clubje van het °^lastingkantoor. Dat heette De °lscus. Ze vroegen aan mij om ook *%ns een balletje te slaan. Mijn oud- e broer speelde er al tien jaar. Die ld ik al gauw ingehaald. Ook een ngere broer van mij speelde er i die gaf les aan een knul m Hoe- ïlaken. Toen kwam de mobilisatie i moest mijn broer naar de grens, ij vroeg mij of ik de lessen kon Dat heb ik gedaan ^eaar ik vroeg wel twee kwartjes 3r keer voor mijn fiets. De mensen igen dat die knul ineens veel be- r was gaan spelen en vroegen ii wie hij les had. Die heeft les van eaanus, zeiden ze. Toen kwamen er stiders met kmderen en ook ande- loiri naar mij. Die vroegen mij of ik ook wat kon leren. Zo ben ik er re ed Iedereen is hopelijk weer bekomen van de feestdagen en de viering van oud en rueuw. De voetballers van Roda-zaterdag konden de laat- V.ste training van 1990 afsluiten met het samen nuttigen van oliebollen. Het is voor trainer sdNico Romeijn te hopen dat die bollen zijn spelers met in de zijn gezakt. 'Het olie- Dbollen-virus heeft toegeslagen [eibij Roda'46 en promotie naar iride KNVB kan in de kast wor den gezet.' Morgen wordt overigens de ^/aro van Rootselaar bokaal uit gereikt in de nieuwe tennis- en squashhal aan de Valleilaan. Ieder jaar kiest de sportstich ting een sportman of -vrouw van het jaar. Vorig jaar was Jaap Dokter de gelukkige. Hij was mede-oprichter van De Haaien. Bovendien was hij be stuurslid van de Sportstichting. Dat laatste is op zijn zachtst gezegd nogal dubieus te noe men. Dokter zei wel dat hij bhj verrast was, maar.... Ik denk bij sportmensen van het jaar altijd aan sporters die tijdens een jaar een bijzondere sportprestatie hebben ver- icht. Maar blijkbaar heeft de >ortstichting daar een andere temng over. Want zij kiezen k dit jaar weer iemand die el voor de sport heeft ge- aan. Dus zal het mij zeer ver bazen als het niet iemand wordt die veel voor de sport heeft betekend. Waarschijnlijk is de ex-voorzitter van Leos een goede kandidaat. Of mis schien wel de ex-voorzitter y*van Roda-zaterdag. Hopelijk besluit de Sport stichting tot de instelling van een echte verkiezmg van de sportvrouw of -man van het iaar. Dan kunnen de bestuurs leden van sportclubs ieder jaar vechten om de Jaro van Root selaar bokaal. Alle sporters van Leusden &zijn van harte welkom op 5 ja nuari om 20.00 uur in de meu- we tennis- en squashhal aan de Valleilaan. f Frits Schoenmaker toe gekomen om lessen m tennis te gaan geven. In 1940, nadat we even als Amersfoorters m Noord Hol land geevacueerd waren geweest, besloot ik om van de bank weg te gaan. Intussen was ik al begonnen met het repareren van rackets en ging ik er ook wat in handelen. In 1940 had ik zoveel mensen om les te geven dat ik er een dagtaak aan had." „De eerste jaren gaf ik les op de banen van 't Stort en kwam ik in veel plaatsen in de omgeving. Ik was de enige tennisleraar in de regio in de naoorlogse jaren. In 1948 ben ik op de grond van de wasserij van mijn vader met drie banen begonnen. Op een gegeven moment stond ik van 's morgens zes tot 's avonds acht uur op de banen om les te geven. Tussen de middag rustte ik dan een uurtje uit. Mijn vrouw hielp mij met het schoonhouden van de banen. Ik heb een enorme steun aan haar gehad in mijn hele leven. Zes jaar geleden is zij overleden. Ik kan niet zeggen, dat tennis een elite-sport is, zoals vaak wordt beweerd. Ik had al heel snel kmderen op les. Die betaalden mij 15 gulden voor het hele zomerseizoen. Daarvoor kregen ze een uurtje les en moch ten ze een uurtje vrij spelen. Ze kregen ook een racket van mij in bruikleen. Ik kan mij herinneren dat ik in een zomerseizoen wel 300 kinderen lesgaf. Weet je aan wie ik ook les heb gegeven? Aan Alex Luigjes. Die gaf ik 's morgens al om zes uur les. Ach ja, je moest probe ren de mensen aan de slag te hou den. Ik ben ook dne jaar bij Dan Bearda als assistent-dansleraar werkzaam geweest. Dat dansen had ik ook in mijn macht. Ik weet ook nog dat ik leerlingen had die ik van half februari tot 1 april lesgaf in de oude schuur van onze wasserij. Die betaalden mij dan vijf gulden." JONGSTE ZOON „Ik gaf meestal les op mijn eigen banen. Aanvankelijk zou het nieu we ziekenhuis op mijn terrein wor den gebouwd, maar dat ging loch niet door. Toen ben ik zelf gaan uitbreiden en had ik geen tijd meer om naar buitenplaatsen te gaan. De verenigingen werden ook groter en in de zomer moest ik steeds vroeger beginnen. Daardoor heb ik maar weinig huiselijk leven ge had. Na de lessen moest ik werken aan het onderhoud van de banen. De eerste banen heb ik samen met ene Harskamp gemaakt. Die kwam uit een familie van mensen die ten nisbanen aanlegden. De latere ba nen heb ik samen met mijn jongste zoon zelf aangelegd. Ik wist toen wel hoe je dat moest doen. Op die manier zijn die 9 banen tegenover het Elisabeth Ziekenhuis er geko men. De tennisvereniging Leusder- park die eerst met me naar Ran denbroek was meegegaan ging spelen op de oude Alta-banen aan de B.W. Laan. De tennisvereniging Randenbroek heeft sinds een paar jaar haar eigen banen op het park Emiclaer m de wijk Schothorst. Op de banen van het park tegenover het ziekenhuis (mijn zoon is direc teur van het tennispark) spelen nu ook leden van De Inslag uit Leus den. Er spelen daar ook mensen die geen lid zijn van een tennisclub en in het bezit zijn van een seizoen kaart of een dagkaart. Zelf geef ik geen lessen meer op die banen omdat ik van mijn zoon geen baan meer kan krijgen. Ik geef nu vier ochtenden les in Leusden. Er zijn geen problemen met het vinden van mensen die les willen hebben. Het is net als een mond-tot-mond- reclame. De mensen vertellen het elkaar dat ik lessen geef. Er zijn tegenwoordig ook veel ouderen, die nog aan een andere sport be ginnen. Tennis is daarvoor heel ge schikt. OEFENPARTIJ Ik ben dit jaar nog tot half novem ber buiten bezig geweest. Nu speel ik binnen. Het zijn natuurlijk niet meer zulke uitgebreide toestanden als vroeger. Ik kom weieens men sen tegen die me vragen: zo, ga je weer tennissen? Die mensen weten met dat ik nog altijd tennislessen geef. Ik voel me nog gezond. Ik leef gezond en ik heb er nog altijd veel plezier in. Oefenpartijtjes speel ik nooit. Ik doe nog altijd aam compe tities mee. Ik speel mee op Ran denbroek en op Emiclaer. Kijk maar eens op dat tafeltje daar in de kamer. Daar staan allemaal pnjzen die ik de laatste jaren in de wacht heb gesleept. Roken is mijn emge ondeugd en drinken doe ik nauwe lijks. Hoogstens een scheutje jene ver of whiskey in de limonade. Ja, het is wel de bedoeling om door te gaan. Ik probeer ook zo gezond mogelijk te eten. Toen mijn vrouw nog leefde kon ik mets van koken, Nu heb ik dat wel geleerd. Aardap pelen koken is heel eenvoudig. Naar feesten ga ik nooit. Ik ben overal verreweg de oudste en ik hou met van die feesten met al dat lawaai." „Ik zal even die twee katten'naar buiten brengen. Dat zijn mijn twee huisgenoten. Ze waren er al toen wij bij het tennispark woonden. Ze moeten nu wel zo'n 17, 18 jaar zijn. Precies weet ik dat met. Kijk eens even naar mijn schoenen. Dat zijn Al vijftig jaar tennisleraar m hart en nieren... heel aparte orthopedisch handge maakte schoenen. Zonder die schoenen zou ik niet kunnen werken. Goedkoop zijn ze niet, maar ik heb er een hoop plezier van. Ik mag zeggen dat ik er voor gezorgd heb dat hier de jeugd is gaan tennissen. In de jaren voor de oorlog werd er door de jeugd hele maal niet getennist. Nee, top-ten- nissers heb ik hier nooit opgeleid. Daar was mijn eigen niveau te laag voor. Ik heb trouwens alles zelf moeten leren. Wel ben ik in het bezit van het diploma B. De eerste jaren heb ik als het ware gebeun haasd. Ik heb wel een aantal men sen opgeleid die zelf tennisleraar zijn geworden. Dan denk ik aan Frits de Graaf, Maarten Dirkzwa ger, Roos van der Doe en Hans van der Linden." KALKHOK „Ik ben in de oorlog tot aan de hongerwinter doorgegaan. Dat was een gevaarlijke tijd. Op een keer ben ik op een morgen net kunnen ontsnappen toen twee kerels van de Grune Polizei mij zagen. Het was kwart voor zes in de ochtend en ik moest om zes uur les gaan geven. Op de Dorresteinseweg, waar nu ongeveer het Corderius-College staat, had je een witte boerderij van Binnendijk. Die moffen begonnen op me te schieten en ik vluchtte over de Gasthuislaan door allerlei zijstraatjes. Ik wist dat ik achter bij 't Stort over de spoorbaan kon ko men. Daar was ik die lui kwijt, maar ik heb met m'n fiets nog wel een hele tijd in een keldertje gezeten. In die tijd heb ik ook nog met de oude Jaquet twee weken in zijn kalkhok verscholen gezeten. Ach, die verhalen kan je niet meer ver tellen. De jongere mensen van nu begrijpen met wat wij als jongens hebben meegemaakt." „Ik heb altijd aan spon gedaan. Allerlei sporten heb ik gedaan. Ik heb ook nog een jaar of twaalf in Quick gespeeld en in Hilversum deed ik aan hockey en honkbal. Het beste cijfer op mijn rapporten was altijd dat voor gymnastiek. Ik praat natuurlijk over meer dan vijf tig jaar geleden. Ik besef dat ik met m'n 74 jaar een oudere man ben maar bij het tennissen heeft nie mand het daarover. Daar heet ik Marius. Ook de kmderen noemen me zo. Ik heb in al die jaren wel heel wat mensenkennis opgedaan. Je kunt iemands karakter herken nen bij het tennissen. Je ziet of ie mand egoïstisch is of geen zelfver trouwen heeft. Je hebt ook branie schoppers die weieens even die bal een dreun zullen geven. Vooral in wedstrijden zie je wat voor ka rakter iemand heeft." „Ik weet niet hoelang ik nog kan doorgaan, maar ik maak daar geen probleem van. Echte vrienden heb ik niet, maar ik ken talloze mensen. Of beter: talloze mensen kennen mij. Vaak groten mensen mij maar dan weet ik echt met wie het zijn. Ik heb immers al honderden mensen tennisles gegeven. Ik slaap prima en moet zelfs een wekker gebruiken om weer wak ker te worden. Dat is vooral nodig op zaterdagmorgen, want dan moet ik m Leusden al om 8 uur beginnen. Maar het is allemaal niet meer zo'n toestand als vroeger. Op woensdag en vrijdag ben ik vrij. Dan ga ik met mijn vriendin lekker fietsen, als het goed weer is. Zal ik een kopje kof fie voor u zetten? Het is best gezel lig zo met u over het verleden te praten. Hier heb ik nog een foto van de wassenj van vroeger. Dat water is de Lunterse Beek. Weet u dat de naam Metgensbleek nog jarenlang op de bus heeft gestaan? Héél lang geleden Op donderdag 27 december werd in de Korf het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi verspeeld. De korfbalclub Antilopen is organisator en gastheer van de ruim 400 deelnemertjes die dit jaar over 39 teams verdeeld deelnamen, 's Ochtends om 09.05 u. werd het toernooi geopend en om 09.15 u. barstte het spor tieve geweld los. Niet alleen sportief maar toch zeker ook wat herrie betrof barstte het geweld los. Naast wat de deelnemer tjes produceerden werd er vanaf de tjokvolle tribune nog eens extra geluid aangevoerd om hun favorieten naar de overwin ning te schreeuwen. Op de speelvelden akteerden leerlingen van de 5e en 6e groep die in 2 poules van 9 teams waren ingedeeld. Binnen de poules speelde elk team 4 wedstrijden en de 2 teams met de beste resultaten in de poules gingen naar de halve finale. De winnaars hiervan gin gen naar de finale en de verliezers speelden om de 3e en 4e plaats De teams die de halve finales bin nengingen waren Kinderland BI, 't Ronde BI, de Hobbit B2 en Klim- rakker BI. Van dit viertal had Kin derland met overwinningen van 10-0 en 7-0 de meest opzienba rende scores laten zien. Van dit viertal won 't Ronde van Klimrakker BI met 2-1 en Kinder land BI speelde gelijk tegen de Hobbit B2 waardoor het nodig was om strafworpen te nemen. De Hobbit B2 deed dit het best en zo werd de finale gespeeld tussen 't Ronde BI en de Hobbit B2. Dit werd een zeer goede wedstrijd met weirug tot geen krachtsver schil, waarbij alleen de afwerking bij 't Ronde iets beter was en zo 't Ronde met 2-0 de le pnjs voor zich opeiste. In de stnjd om de 3e plaats die eveneens onder zeer grote span ning werd verdeeld was Kinder land BI net even iets sterker dan Klimrakker BI en greep de 3e pnjs (2-1). 1) 't Ronde BI; 2) de Hobbit B2; 3) Kinderland BI; 4) Klimrakker B1 FINALEWEDSTRIJD Om 13.00 u startte de stnjd tussen teams samengesteld uit leerlingen van de 7e en 8e groep. Hier speel den 21 teams in 4 poules 4 wed strijden en de nrs. 1 en 2 gingen over naar de kwartfinales. Na de kwartfinales hielden we 4 ploegen over: de Hobbit A3, de Holm Al. de Hobbit A4 en de Heerd A1 In de halve finales speelden de Hobbit A3 tegen de Holm Al en de Hobbit A4 moest het opnemen tegen de Heerd Al. De Hobbit A4 ging er stevig tegenaan en maakte de tegenstanders soms moede loos want de Hobbit won met 5-1 en zat in de finale. In de andere halve-finalewedstrijd werd de Hobbit A3 de duimschroeven aan gelegd door de Holm A1 met 3-1 De finale ging dus tussen de Hob bit A4 en de Holm Al. Deze wed strijd was van de le tot de laatste seconde boeiend voor het pu bliek omdat deze volledig gelijk opging. De Holm Al kwam voor en bleef dat. Dan een offensief van de Hobbit A4 en werd er 2x ge scoord tot 1-2. Met steeds wisse lende kansen en strijdend op het tandvlees kwam vlak voor tijd de Holm Al op 2-2. Het nemen van strafworpen was nodig om de beslissing te force ren. De strafworp van de Hobbit A4 bleek goed voor de le prijs. Bij de strijd om de 3e plaats hielden de Hobbit A3 en de Heerd Al el kaar redelijk in evenwicht want tot de laatste seconde was de win naar met te voorspellen. De Hob bit A3 trok uiteindel'jk aan het langste eind met 2-1 1) de Hobbit A4; 2) de Holm Al; 3) de Hobbit A3; 4) de Heerd Al De Hobbit zal in juni '91 Leusden vertegenwoordigen op het pro vinciaal schoolkorfbaltoernooi en bij winst Utrecht vertegenwoordi gen op het nationale schoolkorf- balkampioenschap. Wat feitelijkheden: - In de B-klasse (5e en 6e groepers) werd in de 44 wed strijden 113 keer gescoord Per wedstrijd dus 2,57. Dat is veel meer dan in '89. - In de A-klasse (7e en 8e groepers) werd in de 50 wed strijden 129 keer gescoord. Per wedstrijd dus 2,58!! Dat is veel meer dan in de laatste ja ren! - Hoogste uitslag B-klasse: Kinderland BI - de Hobbit BI: 10-0. - Hoogste uitslag A-klasse: de Heerd A3 - de Holm Al: 0-6. Ger. Basisschool A3 - de Hobbit A4: 0-6. - de Hobbit het meest suc cesvol na een terugval vong jaar. - Uit de EHBO-hoek waren alleen maar een paar kleine verwondinkjes te vermelden. Dankzij de inzet van veel Antilo pen-leden is zowel de schooltrai- rting als het toernooi vlekkeloos verlopen en was om 17.30 u. de gigantische puinhoop nagelaten door de deelnemertjes met bezem en stofzuiger bestreden. De Korf zag er weer uit om gezien te wor den. LEUSDEN - Op zaterdag 22 en op zondag 23 december is er in 'De Inslag-Leusden' een kerst-tenrus- en squashtoernooi georganiseerd. Er waren in totaal een kleine hon derd enthousiaste deelne- mers(sters). Er zijn afgelopen weekeinde ruim 150 partijen ver speeld, verdeeld over meerdere categorieën. Vooral bij de begin nende squashers bleek er deze keer erg veel ammo te zijn. De wedstrijden begonnen op za terdagavond om 19.00 uur, terwijl de finales van zowel het squash als het tennistoernooi op de zondag om 16.00 werden gespeeld. De prijsuitreiking was op zondagmid dag 17.30 uur. Iedere deelnemer heeft minimaal 3 wedstrijden gespeeld, de mees ten echter meer. De eerste ronden werden gespeeld volgens een poulesysteem, waarna alle deel nemers doorgingen naar een af- valschema. Al met al een erg ge zellig 'Mistletoe' toernooi dat ze ker voor herhaling vatbaar bleek. Het eerst volgende Squash toer nooi is op 3 februan, een zo genaamd 'team toernooi'. Ook hier is het overigens zo dat ook niet-leden mee mogen doen. Nadere informatie kunt u krijgen aan de receptie van 'De Inslag- Leusden'. AMERSFOORT - Op zondag 6 ja nuari 1990 wordt rond de atletiek baan aan de Schothorsterlaan weer de traditionele Nieuwjaars loop gehouden, georgamseerd door de Amersfoortse atletiekver eniging Altis. Voor de jeugd is er 1 km af te leggen, terwijl de volwas senen kunnen kiezen uit vier af standen, ril.: 2,6 km, 5,2 km, 7,8 km en 10,4 km. De start van de 1 km is om 11.00 u. en ae ovenge atstanden vertrek ken om 11.15 u. Op het atletiek- complex zijn kleedruimten en douches aanwezig. Het inschrijfgeld voor jeugd tot 13 jaar bedraagt 3,50. Voor deelne mers vanaf 13 jaar is het inschrijf geld 5,- Na afloop wacht voor iedere loper een herinnering en een gratis consumptie in de Altis- kantine. Inlichtingen: Z. Knipmeyer, 033- 633802. UITSLAGEN: Tennistoernooi- Categone A 2e J. Venenma/P Blom, le P Tolsma/J. Tolsma, Verl. ronde echtpaar v Wezel; Categone B; 2e P Gankema/F Gankema, le W Klap/P. Klap, Verl. ronde G. v.d. Reep/J. Roest. Squashtoernooi; Categorie A; 2e. C. v.d. Heuvel, le K v. Empel, Verl ronde J Gerritsen, Ca tegorie B: 2e. R. Hinderdal, le L. de Wijze, Verl. ronde W de Graaf; Cate gorie C; 2e P v Olmen, le E v Veen; Verl. ronde R Cats

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7