Leusden door de maanden heen Januari Februari Maart DONDERDAG 3 JANUARI 1991 eRvare windstoten zorgen in februari voor miljoenenschade bij de Tankwerkplaats snt ngt everenblad februari ging het culturele centrum 't Claeverenblad dicht. ins Kentie toont trots zijn postzegelontwerp e Towers swingt met het koor Leusden bijna het toneel af Ierkkiezmgskoorts wordt aangewakkerd door Henk van Hoorn ^liliMiilliiiiiiiiiliiliiiliiiliiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii E LEUSDEN - Staande aan het begin van (alweer) een E nieuw jaar is het tijd voor een E terugblik op de maanden, die achter ons liggen. Er is veel E gebeurd in Leusden, niet al- E les even interessant, maar ook hier geldt 'wie het kleine E niet eert....'. Het jaar 1990 doorlopend springen er een E paar hoofdzaken naar voren: de hasjvangst, de nieuwe E raad en de aansluiting op de E rijksweg. In een kort bestek loopt de E redactie door de maanden. Om de boel allemaal wat op te vrolijken staan er bij veel E onderwerpen de nodige fo- to's. Bij de meeste kiekjes zal er een lichtje opgaan, zo van E 'oh ja, dat was toen en toen'. Toch zullen er ook zaken aan E de orde komen, die min of meer in de vergetelheid zijn geraakt. Juist dan is het leuk E nog even stil te staan aan voorbije tijden. E qTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin"ii;:i;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir LEUSDEN - De provincie Utrecht luidt het nieuwjaar in met een rapport die de gemoederen van politiek en bestuurlijke Leus den maanden zal bezig houden. In de nota 'Sporen naar de Toekomst' schrijft de provincie dat er op Leusdens grondge bied ruimte is voor aanzienlijk woningbouw. Verontruste Stou- tenburgers lezen uit het rapport dat de woningen in hun omge ving gebouwd moeten worden en rekenen uit dat het om 10 tot 20 duizend huizen gaat. Zij vormen een actiecomité en op de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis zijn zij prominent aan wezig om hun bezwaren naar voren te brengen. Het is het begin van een discussie die er uiteindelijk toe leidt dat GS van Utrecht afziet van grootschalige woningbouw in Leusden. Voor winke liersvereniging De Hamershof begint het jubileumjaar. Het winkelcentrum bestaat 10 jaar en dat wordt uitgebreid gevierd. Gradus van de hengel, bij velen bekend om zijn werk bij jongerencentrum De Til en zijn voorzitterschap van de Oranje vereniging kondigt zijn afscheid aan. Later in het jaat zal hij als eerste Leusdenaar de erepennning van de gemeente krijgen. Eind januari krijgt ook Leusden het zwaar te verduren door de orkaanachtige storm die over Nederland raast. Afgewaaide dakpannen, gesneuvelde ruiten en afgerukte antennes en om gevallen bomen vormen het beeld daags na de storm. De gemeente meldt dat de schade aan haar gebouwen naar schat ting 160.000,-- bedraagt. Het Rokers Actie Front (RAF) meldt zich ook in Leusden om haar ongenoegen te uiten tegen het rookverbod in openbare gebouwen, die met ingan van 1 januari van kracht is. Gebouwen worden beklad met leuzen en ge meenteraadsleden worden midden in de nacht opgebeld door anonieme actievoerders. De redactie van de Leusder Krant wordt bestookt met brieven. LEUSDEN - In februari viert de cultuur hoogtij. Samenzang van het koor Leusden met niemand minder dan 'ellebogen' Lee Towers. Een happening van de bovenste plank. Ook Leusde naar Hans Kentie kwam positief in het nieuws, met een fraai ontwerp voor een postzegel. Politiek Leusden komt ook in opschudding: de 'radicale' groe pering Leusden '85 spat op de valreep voor de verkiezingen uiteen. Beschuldigingen van fraude,het schrappen van een raadslid en een dreigend kort geding is de partij teveel gewor den. Exit Leusden'85! Het Jongerenkoor Leusden stapt op 1 februari in de bus op weg naar De Flint Amersfoort. Het tweede lustrum viert het koor met een spetterend optreden. Het massaal toegestroomde pu bliek danst en swingt volop, zeker toen ook nog eens Lee Towers op het podium kwam. Een triest bericht komt van cultureel centrum Claeverenblad. In deze maand wordt defintief duidelijk, dat de deuren dicht gaan. Eigenaar Vial houdt het in Leusden voor gezien en doet het karakteristieke pand over aan een designbureau. RAF doet zijn intrede in Leusden. Het Rokersfront maakt zich zo tegen de verkiezingen sterk voor de sigaret. Helaas weet de actiegroep niet altijd hoe het hoort: auto's worden besmeurd en garagedeuren beklad. Door deze acties maakt de groep zich niet populair bij de bevolking. Een zachte dood is er wat er rest Pastor Frans Overbeek verlaat in deze maand Leusden en Jos van Os wordt de nieuwe pastor van de twee Jozephkerken. Drugs doen de bom aan de Zwarte Goorderweg barsten. Door de politie-inval komt er een stroom van geruchten op gang. Deze plaats zou een bron van illegaliteit zijn. In de komende maanden blijft er van de wildste verhalen echter weinig over. De arrestaties monden uit in de vrijlating van de verdachten. De Pakistaanse hasj wordt verbrand. LEUSDEN - De overvloed aan hemelwater zorgt ervoor, dat Stoutenburg zich een badplaats waant. Door overstromingen komen vele weilanden tot ver over de enkels in het water te staan. Toneelvereniging Culdoto voert twee voorstellingen op in Ons Gebouw te Achterveld. Volle zaal en met veel plezier wordt het stuk 'Doos vol kruimels' op de planken gebracht. Het verkeer eist meer slachtoffers dan verwacht. In maart blijkt uit een onderzoek, dat in Leusden in 1988 en 1989, on danks de actie 'een kwart minder', toch veel verkeersslachtof fers vallen. De gemeente meldt dat er verkeerslichten bij komen. Later in maart komt Stoutenburg nog vaker in het nieuws. Een heuse brisantgranaat wordt door de Explosieven Opruimings dienst onschadelijk gemaakt en gedeputeerde Hoekstra meldt dat hij in ieder geval niet in Stoutenburg wil bouwen. De discussie over de uitbreiding van Leusden is gestart, nog maan den zal er over gebakkeleid worden. Met spanning wordt ook gewacht op de structuurschets. De bewoners van Stoutenburg vormen alvast een pressiegroep en plaatsen borden met op schriften als 'Stoutenburg geen stad'. De Lokale Omroep komt op een aangename wijze uit de hoek. Een avondvullend programma brengt de verkiezingen bij de mensen thuis. Debatleider Henk van Hoorn was over het optre den van de fractievoorzitters matig te spreken, hij miste de pit in het vragenuurtje. De verkiezingsmarkt in de Hamershof mag weer een succes genoemd worden. De krant start de nieuwe rubriek Panorama Lisiduna met burgemeester Panis aan kop. Een mooi plekje met een informa tief praatje is de basis. Velen velgen de burgervader in de rij. Afscheid Graddus van de Hengel Hevige regenval doel de weilanden veranderen in meren Pastor Frans Overbeek heeft Leusden verlaten

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9