Verhuisdrukte in bibliotheek leusiler krant Sneeuwklokjes Vision Transformed Avi Holtzman Model- spoorbeurs 1 De Joffers Levob brengt cd Jubileum Auto's gekraakt Vernielingen Rel bij De Geut EHBO Gewonde bij aanrijding Dronkeman ramt auto vanAJOuit WOENSDAG 9 JANUARI 1991 Het is toch altijd aardig dat lezers zich met informatie tot uw weerman richten als daar reden toe is. Neem nu me vrouw Geverink uit Beltrum in de Achterhoek. Via veel om wegen kwam zij uiteindelijk aan mijn nieuwe telefoonnum mer 08365-42763 te Lobith-Tol- kamer. Haar bericht was uit de natuur gegrepen. Maandag zag zij de eerste sneeuwklok jes het levenslicht aanschou wen. Vorig jaar was veertien dagen latere, te weten op 23 januari. Wat wil je ook. Maan dagmiddag, bij een heerlijk zonnetje, wees de thermome ter op veel plaatsen ruim 9 gra den aan. De indruk zou dan eigenlijk worden gewekt dat Koning Winter op een flink verre afstand zou opereren. Toch is dat met helemaal waar. Laten we de blik eens werpen in de richting van Schotland. In de Highlands is de laatste da gen weer behoorlijk wat sneeuw gevallen en het win tersportoord Aviemore no teerde eerder deze week een sneeuwdek van 10 cm. De tem peratuur lag daar beneden het vriespunt. Zelfs tot aan Aber deen vroor het ruim 1 graad en er viel af en toe lichte sneeuw. Ook in Ierland is het een stuk kouder dan bij ons. De oorzaak daarvan is de wat zuidelijker koers die de depressies zi)n mgeslagen. Hierdoor is de wind in die streken naar de noordoosthoek verhuisd en stroomt er koude lucht uit het hoge noorden uit. Voor onze schaatsliefhebbers is het te leurstellend, dat de depressies niet oen nog zuidelijker baan tje willen trekken. In dat geval zou een verassingsaanval van de winter zeker tot de moge lijkheden behoren. Maar voor de komende dagen zit dat er niet in. Het gaat daarentegen weer de zachtere kant op. De westelijke stroming weet op onze breedte van geen wijken en de lagedrukgebieden wor den bij voortduring via Ierland en de Noordzee naar zuidelijk Scandinavië gesleurd. Het ge volg is dat er steeds weer een vers portie zachte lucht in onze richting wordt gepompt. Voor al op donderdag zal dat het geval zijn. Dan moeten we trouwens op een hernieuwde opleving van de wind en op veel regen rekenen. De oor zaak is de komst van een venij nige depressie. De tempera tuur kan dan in de lift richting 10 tot 11 graden. Een storm behoort die dag tot de moge lijkheden, uiteraard hebben de kustgebieden de meeste kans daarop. In het komende weekeinde zal de natuur mo gelijk een wat rustiger vaar water gaan opzoeken. Achter een depressie boven Scandi navië stroomt dan wat koudere lucht naar het zuiden, waar door de temperatuur op een wat lager niveau zal belanden. Het lijkt mij niet uitgesloten dat het kwik gedurende de nacht dichterbij het vriespunt gaat komen. De oorzaak van de sta bilisatie is een hogedrukge- bied, dat heel langzaam vanaf de Azoren naar het noorden opschuift. De depressies hou den op de Oceaan even een adempauze en nu maar eens afwachten of er in de volgende week een rem gaat komen op de westcirculatie. Zo niet, dan zal het wisselvallige weer ge woon worden voortgezet. Ja nuari kent in ieder geval een natte start, want in Achterveld is tot dinsdagochtend al 44 mm opgevangen. De wintersport condities blijven hogerop goed. Er wordt in het weekein de in de Alpen weer wat sneeuw voorzien. Dichterbij huis zijn de omstandigheden sterk verslechterd. LIJSTERBES Een paar jaar geleden lazen we in de krant dat we, vol gens de Russen, een strenge winter konden verwachten. Ze zouden dat kunnen aflei den aan de enorme hoeveel heid rode vruchten aan de lijsterbessen, wat door mid del van spionagesatellieten vanuit de ruimte was gecon stateerd. Vaak hoor je ook de bewering dat een overvloe dige oogst aan eikels en beu- kenootjes een strenge winter zou voorspellen. Voor mij zijn dergelijke beweringen gewoon bakerpraat. Een goede of slechte oogst is af hankelijk van het weer in de bloeiperiode en in de tijd van rijping daarna en vertelt ons dus meer over het weer dat we gehad hebben dan van het weer dat we nog zullen krijgen. Dat bleek ook over duidelijk die keer want de winter die daarop volgde was een van de zachtste van deze eeuw. Dat er dat jaar veel en grote vruchten aan de lijsterbessen zaten daar hadden de Russen gelijk in. De boom in mijn tuin was daar een levend be wijs van, ofschoon er in korte tijd niet veel meer van te zien was. De merels en de lijsters en ook wel de spreeuwen lie ten in korte tijd de verwach ting van een strenge winter snel verdwijnen. Zo'n lijsterbes zou een ieder in zijn tuin moeten hebben. Het is een boom met vele AMERSFOORT - Het fotogra fisch werk van Avi Holtzman (1952, Israel) is onder de titel „Vi sion Transformed" van 3 januari t/m 27 januari 1991 te zien in gale rie Studio Baf. Zoals de titel reeds suggereert laat deze fotografische serie ver vormingen zien van de bestaande werkelijkheid. Avi Holtzman be schouwt zijn projekt als een uit daging, die eerder een beroep deed op het geestelijke dan op het ambachtelijke aspekt. Hij heeft er voor gejkozen zich te richten op het oneindige. Een verwer king van datgene wat hij kende, maar eveneens het onbekende. Een verbeelding die geleid heeft tot een kleurrijke en onverwacht ogende tentoonstelling. Na zijn opleiding aan de univer siteit van Haifa, studeerde hij aan het instituut voor visuele communi catie in Tel Aviv en ging werken als persfotograaf. Via Zuid-Afnka, terug naar Is raël, dan London. Reizend, foto graferend, intensieve fotoprojek- ten ter hand nemend. Smds een vijftal jaren in Nederland woon achtig en werkzaam. Hij bezocht onder andere de Vrije Akademie in Den Haag. Na deze studie is hij begonnen te werken aan het foto- projekt „Vision Tranformed". De tentoonstelling hiervan was eerder te zien in Rotterdam, Am sterdam, Leiden en Enschede. Een portfolio werd geplaatst in het tijd schrift „Foto". Donderdag 3 t/m zondag 27 januari 1991. Galerie Studio Baf, Arnhemseweg 177a, Amersfoort. Do.-zo. 13.00-16.00 uur. 'Self portrait sitting in armchair' van Avi Holtzman. Expositie Lichtenberg AMERSFOORT - In ziekenhuis De Lichtenberg, Utrechtseweg 160, is een tentoonstelling van werk Ada Stel (Raku, keramiek), Gijs Keizer (schilderijen) en Cox Koppenol (aquarellen). In het zorgcentrum De Lichtenberg, Utrechtseweg 293 en 299, is een expositie van grafiek van Hans van Dokkum. Beide ten toonstellingen zijn dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur te zien tot medio maart. De Ploegh in Meppel MEPPEL - Het Amersfoorts Kunste naarsgenootschap De Ploegh heeft van 11 tot 7 februari een tentoon stelling m het Meppeler Expositie Centrum. De tentoonstelling wordt geopend op vrijdag 11 januari om 19.30 uur door de heer Elias, direc teur van Flehite. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. Tevens op vrijdagavond van 18.30 uur tot 21.00 uur. =ÜIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||L AMERSFOORT - Ondanks de E Flint-brand van eind novem- E ber kan de modelspoorbeurs E I van de gelijknamige stichting E van 12 januan gewoon door- E E gang vinden. De ingang wordt verplaatst naar het Flintplein i E en de tafels in de theaterstraat E komen alleen te vervallen. E Daarvoor wordt gedeeltelijk vervangende ruimte gevon-1 E den in het kreatief centrum De Hof. De openingstijd is van 10- 15 uur. E 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 fF ns ad vruchten die door de voge» met graagte worden gegeteigjj De wetenschappelijke naaier aucuparia betekent zove^jj als vogelvanger omdat d twijgen van deze boom gi bruikt werden om er lijn™1 stokken van te maken va het vangen van zangvogel In cultuurvormen worden in sommige landen als frai bomen gekweekt. Me maakt van de vruchten cor pote, marmelade en likeu De boom heeft ook nog h> voordeel dat het heksen u de buurt houdt. Hebt u da; geen behoefte aan en ook ni' om er de elfstedentocht me te voorspellen, dan kimt hem altijd nog planten va de vogels. G. van Leeuwe fo( LEUSDEN - Het is zaterdag 12 ja nuari 55 jaar geleden dat dr. R. Boeke, hervormd ementus predi kant te Leusden, in het ambt be vestigd werd. Na enige tijd hulp predikant in Culemborg en Zwolle geweest te zijn, werd hij 12 januari 1936 in Knollendam in het ambt be vestigd. Vandaar vertrok hij in 1944 naar Hogebeintum. Op 15 novem ber 1958 werd hij eervol ontheven. Boeke ging toen werken als voor ganger van de Nederlandse Pro testantenbond in Rotterdam. Hij ging in augustus 1971 met emeri taat. Boeke promoveerde in 1957 aan de Rijksuniversiteit in Leiden op een proefschrift getiteld 'Divi- natie, met name bij Rudolf Otto'. LEUSDEN - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrij dag een vijftal auto's in Leusden opengebroken en ontdaan van de geluidsapparatuur. De auto's ston den op Melafier, Azunet en Bretag- ne. De weggenomen radio/casset terecorders vertegenwoordigden een waarde tussen de 500,- en 1.200,-. De auto's werden openge broken door een ruit in het rechter portier te vernielen. LEUSDEN - Al dan niet met de be doeling in te breken, waren tal van gelegenheden de afgelopen dagen het mikpunt van vernielzuchtigen. Bij een cafetaria in De Hamershof werd voor de tweede keer in korte tijd een ruit ingegooid. Hetzelfde lot trof een bouwkeet van een Leus- dense aannemer en een basis school. Bij basisschool De Klimrak- ker werd in de kerstvakantie een Fietsenstalling vernield. Jazz-improvisatie LEUSDEN - De stichting Jazz-po- dium brengt m het kader van het winterprogramma van de Culturele Raad een jazz-improvisatie. De Leusdense musici Wiebe Haanstra (piano/keyboard) en Henk Spren- ger (gitaar) zullen improviseren op het thema 'Ruimte'. Het optreden wordt gegeven in de muziekschool aan de Zwarteweg en begint om 14.30 uur. De zaal is vanaf 14.00 uur open. De toegang bedraagt 7,50. LEUSDEN - Een groep Amersfoor- ters heeft zaterdag amok gemaakt bij jonerencentrum De Geut. De ongeregeldheden braken rond half één uit, waarbij een ruit sneuvelde en rake klappen werden uitge deeld. De politie heeft de orde her steld, onder meer met behulp van een hond, die een aantal bezoekers beet. De patrouillewagen van de politie werd daarna het mikpunt van de oproerkraaiers. Er zijn geen aanhoudingen verricht. speciale boekenkarren wel erg definitief gebruikt, namelijk om de boeken naar buiten te verhuizen. LEUSDEN De voorbereidingen voor de renovatie en nieuw bouw van de bibliotheek aan de Hamersveldseweg zijn in volle gang. De T>ieb' is deze week voor het publiek gesloten, om het personeel de gelegenheid te geven een deel van de inventaris te verhuizen naar De Springplank aan de Asschatterweg. Daar zal de komende maanden de jeugdafdeling gehuisvest zijn. Liesbeth Ram, hoofd van de Leusdense bibliotheek, is er samen met een drietal collega's op dit mo ment zeer druk mee. „Het is een hele operatie. Maar het is wel ver schrikkelijk leuk om dit mee te ma ken. Er is ook nog een ander voor deel. We werken nu eens met zijn vieren samen. Anders komt dat er nooit van." De bedoeling is dat het gedeelte van de voormalige boerderij Nieuw Langenbeek waar de jeugdafde ling is ondergebracht, wordt leeg gehaald. Binnen een maand zullen slopers aan het werk gaan om de oude schuur met de grond gelijk te maken. Medio dit jaar moeten dan de werkzaamheden van start gaan om de nieuwbouw gestalte te ge ven. Tegelijkertijd zal ook het woonhuis van de oude boerderij, dat bouwkundig zelfs in slechtere staat verkeert dan de schuur, wor den aangepakt. Het monumentale pand zal grondig gerenoveerd worden om het weer geschikt te maken voor gebruik. Om de overlast voor het publiek tot een minimum te beperken, is het nu hard aanpoten. Er is een week uitgetrokken om de jeugdaf deling naar De Springplank te ver plaatsen, om ruimte te maken voor de noodzakelijke werkzaamheden, die zeker een groot deel van het jaar in beslag zullen gaan nemen. Liesbeth Ram: „Dat betekent bij voorbeeld dat we zo'n 10.000 boe ken moeten verhuizen. Met het oog op de naderende verhuizing heb ben we de afgelopen weken zoveel mogelijk uitgeleend. Dat is redelijk gelukt. Zeker 30% van de circa 16.000 titels is nu niet in huis. Maar dan blijven er altijd nog genoeg over." In de jeugdafdeling staan de kasten dinsdagmorgen slim ge nummerd te wachten op het trans port, zodat het inruimen straks niet al te moeilijk zal zijn. Woensdag zal een verhuisbedrijf het roerende goed naar elders in Leusden ver lat plaatsen. De donderdag en blijven dan over om het nnje tijdelijke onderkomen aan da(j( schatterweg in te ruimen. Liejffi Ram: „Het is nog een heel ge^ niseer. Ik ben ook blij dat were] week dicht zijn. Gisteren bij beeld hadden we constant rn*^ over de vloer. Voor de elect voor de computers en noem K op. Ik moet er niet aam denkyj] er dan ook nog klanten ge^ hadden." je( „Onze grootste zorg is nu c Springplank woensdag kla» Gisteren en vandaag waren mensen met van alles en no/ei bezig. Bovendien staan er^e steeds spullen van de gemtj0€ die nog opgehaald moeten mc den. Ik hoop dat dat allemaal op tijd geregeld wordt." e De bibliotheek is maandagjgj geopend voor het publiek. EH e wassenen kunnen nog stee^i Nieuw Langenbeek terecht jeugd moet uitwijken naaoo Springplank aan de Asscl» a weg. ,0< •tai _jct- ?z< ACHTERVELD - EHBO-vereniging Achterveld houdt een ledenverga dering op dinsdag 15 januari in Ons Gebouw, Hessenweg 214. Aanvang 20 uur. Op de agenda staat (co andere het jaarverslag, benoéidi van de kascommissie en de v< revervulling van voorzitter. H^ei stuur stelt dokter Schaeffnei? i als kandidaat voorzitter. Aftn r de bestuursleden, maar we;e kiesbaar zijn, Henk van Nim^cï en Christien Jansen. tue Na de vergadering is er bincvai gr< -h' voordelen. In enkele jaren groeit hij uit tot een aardig boompje wat spoedig niet veel groter schijnt te worden. De boom in mijn tuin heb ik vijfentwintig jaar geleden gepoot als kiemplantje. Het groeide in enkele jaren tot een boom van zo'n zeven me ter hoog en is nu nog even groot. Alleen de stam is dik ker geworden. Het bla derdek, met de geveerde bla deren, laat voldoende licht door om op de bodem andere planten niet te hinderen. De boom is volkomen winter hard en stelt geringe eisen aan standplaats en grond soort. In de bossen zorgen de vogels voor de verspreiding en hij neemt daardoor kaal- kap en andere open plekken in bezit. Voor de productie van hout heeft de boom wei nig of geen waarde maar als sierboom wordt hij veel aan geplant in lanen, tuinen en parken. In mei bloeit de boom met grote trossen creme-witte bloemen die sterk geuren en wel wat op bloemkolen lij ken. Die bloemen worden ij verig bezocht door allerlei vliegen, zweefvliegen en bijen. In de nazomer rijpen de oranje-rode, erwt grote Expositie Elisabethziekenhuis LEUSDEN - Een dronken autobe stuurder uit Nijkerk veroorzaakte dit weekemde de nodige commo tie op de Doornseweg. De man, die slingerend over de weg reed, ne geerde een stopteken van de poli tie. Hij gaf gas en probeerde aan de politie te ontkomen. Op de kruising ter hoogte van de afslag van de A- 28 passeerde de Nijkerker een ver keersheuvel aan de verkeerde kant en kwam m botsmg met een auto, die het kruispunt juist opreed. Daarna koos de man rennend het hazepad, maar werd door een agent ingehaald en in de rkaag ge vat. De man kreeg proces-verbaal wegens het rijden onder invloed en het begaan van diverse verkeers overtredingen. Er werd niemand gewond. AMERSFOORT - In de hal van het Elisabethziekenhuis is tot 7 februari een tentoonstelling van acryl/olie- verfschildenjen van Sonja Zuurbier en van keramiek van Hans Hen driks Franssen. Het werk van Hen driks Franssen was aanvankelijk sterk geïnspireerd op de Chinese Chun dynastie. Daarbij had hij veel aandacht voor vorm en glazuur De laatste tijd is er een verschuiving in zijn werk en ligt het accent vooral op de spontane gevoelsuitdruk king. Het Rotterdamse museum Booymans van Beuningen heeft werkstukken van hem m haar col lectie. Sonja Zuurbier maakte de wand schilderingen in restaurant 'De Luwte' in Amsterdam en zij schil derde decors voor theatergroe pen. Haar belangstelling voor de dans leverde een aantal bewogen acryl- en olieverfschilderijen op. Haar werk heeft een expressionis tisch karakter, haar kleurgebruik is stemmig en neigt soms naar som berheid. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Leusden, houdt dinsdag haar jaar vergadering. De toneelgroep De Joffers zal optreden met de eenak ter 'Gevecht met drie vrouwen', van Johan Blaazer. Plaats van handeling is Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. Aanvang 20 uur. LEUSDEN - Het negeren van een rood verkeerslicht was op de Doornseweg, ter hoogte van de af- nt van de A-28, vrijdag de oorzaak van een aanrijding, waarbij een be stuurder met verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Het is op dit moment met dui delijk welke van de twee betrok ken automobilisten, een 58-jarige man uit Harmeien en een 44-jarige inwoner van Austerlitz, door rood is gereden. De auto's liepen zware schade op. AMERSFOORT - Levob Verze keringen sponsort al vele jaren het Amersfoorts Jeugd Orkest (AJO). Het Amersfoorts Jeugd Or kest is een symfonie-orkest, met volledige bezetting, bestaande uit ongeveer 100 jonge mensen in de leeftijd van 15 tot 25 jaar, voor de overgrote meerderheid scho lieren en studenten, waaronder enkele conservatoriumstuden- i ten. Het AJO, opgericht in 1962, heeft bewezen één van de betere jeugdorkesten van ons land te zijn en heeft grote landelijke be kendheid. Het orkest staat smds 1987 onder leiding van dingent Peter Vinken, j In 1989 werd bij het Nationale Com cours voor jeugd symfonie-orkes ten in de Doelen te Rotterdam de eerste pnjs behaald. Ook in het buitenland heeft het orkest, een goede reputatie opge bouwd: zo werd in 1990 (evenals in 1987) in Wenen bij hetJugend und Musik Concours" de eerste pnjs behaald. Ter gelegenheid hiervan j heeft Levob Verzekeringen beslo- President van de Raad van Bestuur van de Levob, C.J. van Heest, over handigt de cd aan dirigent Peter Vinken van het AJO (foto: Fort- gens). ten een deel van de mtgevoerde werken op een CD te laten opne men. Opgenomen zijn een zomerlied van Voormolen (1898-1980) en symfonie nr. 5 van Tsjaikovsky (1840-1893).

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10