Energieke rock-and-roll van middelbare leeftijd eniorenraad is volwassen -n geen praatgroep meer Topproduktie van het waterbedrijf in 1990 Golden Earring volgens beproefd concept Woensdag 9 januari 1991 11 jel n; :eu me we foorstelling: The Golden Ear ing. 5ezien: Stadshal van De Flint ff}\1 Amersfoort. Datum: 5 ja- ,'iuari 1991. Publieke belang- 'itelling: 1.200 bezoekers. i Routinematig, maar ener- riek en, zeker voor Neder- indse begrippen, uiterst pro- essioneel. Die omschrijving >ast bij een optreden van de ïaagse Golden Earring. De rouwe fans herkennen dat en ireten dat ze bij een optreden ■an één van Neerlands oudste ockgroepen nooit bedrogen lit zullen komen. Dat is waar schijnlijk ook de reden dat De "lint afgelopen zaterdag noeiteloos volstroomde met uim 1.200 Earring-liefheb- >ers, ondanks het feit dat de >and de afgelopen jaren min- ler hoog in de hit-parades was enig te vinden. De laatste kra ter, 'When the lady smiles', lateert al weer van 1984, ter- vijl de groep in 1990 helemaal jeen single produceerde. Desondanks weten George Cooymans, Barry Hay, Rinus Gerritsen en Cesar Zuiderwijk, allen inmiddels van middelba re leeftijd, hun publiek nog steeds te boeien. En dat zal voor een deel te maken heb ben met het feit dat een optre den voor verschillende gene raties Earring-fans een feest van herkenning is. De Hage naars hebben in de 27 jaar van het bestaan van de band zo veel succesvolle nummers ge produceerd, dat alleen met het spelen van hits al enkele optre dens gemoeid zouden zijn. Het traditionele nieuwjaars- optreden in De Flint stond dit keer echter mede in het teken van de presentatie van nieuw materiaal. De groep is mo menteel bezig een meuwe CD op te nemen, die in maart moet verschijnen. Overigens alweer het 23ste album m een inmid dels schier eindeloze nj. Toch mocht een aantal klassiekers op het programma natuurlijk met ontbreken. Om het pu bliek snel rijp te maken voor de presentatie van de nieuwe nummers, werd in hoog tempo geopend met bekend mate riaal. Nummers als 'Just like Vince Taylor", 'Sleepwalking' en 'Long blond animal' brach ten de stemming er snel in. Zelfs de inmiddels stokoude goudzoeker Buddy Joe (uit 1972) mocht na jarenlange af wezigheid weer eens opdra ven in de warming-up. Via een dampende set met nieuw werk, werkte de groep bekwaam toe naar de climax van het optreden, dat, hoe kan het ook anders, nog steeds ge vormd wordt door de uit 1973 daterende wereldhit 'Radar love'. Met 'When the lady smi les' werd het ongeduld van de fans nog even op de proef ge steld, maar toen de anders zo flegmatiek ogende Rinus Ger ritsen een even emotionele als fraaie bassolo inzette, wist de echte liefhebber al dat dat de opmaat vormde voor het meest succesvolle Earring-nummer aller tijden. Het hoogtepunt m de lang uitgesponnen versie van 'Radar love' is traditioneel de drumsolo van Cesar Zuider wijk. Hoewel de sprong over zijn drumstel allang verleden tijd is, heeft de inmiddels flink grijzende Zuiderwijk aan zeg gingskracht nog niets inge boet en is nog steeds te horen waarom hij door velen de bes te popdrummer van de lage landen wordt gevonden. Met 'Twilight zone' werd de show beëindigd, al liet Amersfoort de Earring niet gaan voor er een toegift was geweest. Niet geheel van sym boliek ontbloot werd daann gekozen voor 'Slowdown' (uit 1981) en de klassieker 'Back home'(uit 1970), waarin Barry Hay nog eenmaal de dwarsfluit tevoorschijn toverde waarmee hij ooit beroemd werd. Na ruim een uur en dne kwartier was het echt over. Voor de fans veel te vroeg. En voor de lief hebbers van Earring-matenaal uit de eerste jaren van het be staan van de groep blijft het jammer dat het ijzingwekkend mooie 'She flies on strange wmgs' niet langer op het pro gramma staat. Daan Bleuel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiii door JAAP KRAMER lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllilllllllllllllllllllllllllillililliilillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllll de Seniorenraad een zeer positief gesprek gehad met het bestuur van de WOL (vereniging Welzijn Ouderen Leusden). Linde daarover: ,,Zo sommigen al mogen denken dat er nog emge pijn uit het verleden is, dan is dui delijk gebleken dat dat nu vol strekt niet het geval is. Er is we derzijds volledig begrip voor de van elkaar verschillende taken. De WOL houdt ons ook regelmatig, zowel formeel als informeel, op de hoogte van haar plannen." De Seniorenraad heeft daarnaast een informatief werkbezoek ge bracht aan verzorgingshuis 't Ha- mersveld. ,,Een goede ervaring, temeer belangrijk omdat de direc teur ook een belangrijke positie inneemt in de WOL en ook allerlei andere taken verricht welke met ouderen te maken hebben van vinden." Dat laatste wordt ook door Donia en Linde sterk onder streept: ,,Ook wij moeten ervoor oppassen dat we niet los komen te staan van de ouderen zelf. Een be langrijke zaak voor ons als Senio renraad is, dat wij - hoe dan ook - contact houden en krijgen met zoveel mogelijk ouderen en dan vooral met die ouderen die thuis wonen tMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllttlllllllllllllllllllllllü 1 Doorgaan of stoppen Ouder worden: minder olie- E bollen en appelflappen Op oudejaarsavond was mijn E vader meestal in een wat be- E schouwende stemming Hij hield dan tegen middernacht E een korte speech. Daann me- E moreerde hij de leuke en droevige gebeurtenissen, en E vermeldde hij de onherroe- E pelijke, belangrijke verande- i ringen en feiten van het bijna E voorbije jaar. Zijn speech ein- E digde steeds met een blik op E het komende jaar en met E voornemens welke in dat nieuwe jaar verwerkelijkt E moesten worden. E Al heel wat jaren kijk ik, zon- der mijn vaders speech, aan E het eind van een jaar ook te- E rug en vooruit. Het ene jaar blijkt enerverender te zijn dan E het andere. Soms hebben er E ingrijpende veranderingen plaats gevonden. Die ver- E anderingen kunnen, zeker als E je ouder wordt, teweeg zijn gebracht door sterfgevallen E van famiheleden of goede vrienden, maar vaak ook door veranderingen in je eigen E leefomstandigheden. Zo heeft het stoppen met je gewone ar- E beid verstrekkende gevolgen E voor je manier van leven. Maar ook daarna kom je soms E te staan voor het nemen van E niet gemakkelijke beslissm- gen. Je denkt dan al gauw dat E jij de enige bent die zo'n be- slissmg moet nemen. Maar als je wat meer om je heen kijkt E en eens informeert bij ande- ren, dan merk je dat je lang met de emge bent. E "Mijn agenda was zo vol ge- raakt, dat ik geen gaatje kon vinden om op vakantie te gaan", zei een bijna zeventig jarige. Hij had na zijn 65e zo veel functies op zich geno men, dat hij het veel drukker had dan toen hij nog gewoon in het arbeidsproces zat. Met moeite heb ik een en ander afgestoten, want ik laat niet gemakkelijk iets los." Ook op jongere leeftijd komt dat 'la ten vallensoms voor zo ver telde een 40-jarige vrouw, die weer was gaan werken"Ik heb eerst vier weken gewerkt in een job waar alles heel pre cies was geregeld. Ik ben daar toen gauw mee gestopt, want ik voelde mij teveel m een keurshjf gedrongen. Ik heb nu werk waarbij ik de no dige ruimte heb. En dat vind ik belangrijk nu ik vnj ben om te beslissen om wel of niet te gaan werken Ik moet in deze laatste dagen van 1990 aan mijn vader den ken ook ik moet op dit ou dejaar terugblikken en voor uitzien. Na het stoppen van werkzaamheden in het ge wone arbeidsproces heb ik steeds meer vnjwilhge func ties gekregen De ene functie bracht soms een volgende met zich mee en ook buiten Leusden heeft men 'werk' voor mij. Zo heb ik bijna onge merkt een flink gevulde agen da, zo vol dat er 'geruimd' moet worden. Waar ga je mee door en wat laat je vallen? Het is met gemakkehjk om te kie zen. Dat had ik al gehoord van mensen in eenzelfde situatie en hun adviezen zijn voor nuj met vreemd. Zelf heb ik al eens gehanteerd: "Doe watje leuk en zinvol vindt. En als beide of een van beide crite ria gaat ontbreken: stoppen en afstoten. In gesprekken met anderen kwamen we tot het volgende rijtje van overwegingen. Hoe veel tijd en ïnspanrung kost het je? Krijg je voldoende e ruimte; die ruimte die je no- E dig hebt om prettig te functio- neren? Naarmate je dat har- e der nodig hebt: is de vergoe- E ding voor je werk goed. rede- lijk of mager? "En", zei een leeftijdgenoot met dezelfde E ervaringen "knjg je erken- rung en minstens minimale E waardering voor wat je E doet?" Hij voegde daar aan toe. "Hou je niet groter dan je E bent, want al word je ouder, E ook dan is het belangrijk dat e je werk gewaardeerd wordt E Is de samenwerking sümule- E rend? Naar welke vergadenn- gen en besprekingen ga je e met plezier of met emge te- genzin? Brengt het werk meuwe contacten met ande- E ren met zich mee? Hoe staat het met je gezondheid? Ik denk, dat dit rijtje overwegm- E gen nog uitgebreid kan wor- den. Maar het is de vraag of die uitbreiding hei beslissen E makkeh 'ker zal maken Deze laatste week van 1990 E vraagt van mij en van veel E mensen, terugkijken en voor- uitkijken en beslissen wat je E laat vallen. Als nujn vader indertijd met E zijn oudejaarsspeech begon, E had ik al heel wat ohebollen en appelflappen op. Bij het ouder worden zal ik moeten E erkennen dat het aantal flap- pen en bollen dat ik aankan. minder moet worden anders E hggen ze in het meuwe jaar zwaar op mijn maag. Ik hoop e dat u als ouder-wordenden in E staat bent geweest zoveel keer 'jaen 'neete zeggen te- E gen die oudejaarslekkermjen E als plezierig is voor uw maag. Dan hebben wij, u en ik, een e goed 1991. SENIOR 11111111111111111111111111 111111111111111111 f 1 42000 adressen een totaal van 7,4 miljoen m3 water geleverd. Dit betekent een stijging over de af gelopen 10 jaar van 30%. Op dit moment bedraagt het aantal aan sluitingen 59000. Bij de produktie van drinkwater wint het bedrijf grondwater op de Galgenberg bij de Utrechtseweg en in het gebied tussen de wijken Liendert en Rustenburg. Hier wordt voor 80% van de produktie uit de grond opgepompt. Het resterende deel wordt ingekocht van het pompstation „Holk" in Nijkerk. Niet alleen de inwoners van Amersfoort maken gebruik van de diensten van het bednjf. Ook vindt levenng plaats in Bunschoten en Leusden. Vanaf de oprichting van het be dnjf in 1913 is het bednjf, ondanks aandringen van Gedeputeerde Staten van Utrecht om tot één pro vinciaal bedrijf te komen, eigen dom gebleven van de gemeente Amersfoort. Op grond van het in werking treden van de Waterleidingwet Het waterbedrijf in Amersfoort bereikte in 1990 een topproduktie van 10 miljoen m3 (foto: Bell). iDEN - De Seniorenraad is praatgroep maar een werk- p. Van het begin af hebben esteld, dat het niet zo moet lat slechts een paar leden ac- n v ijn en de rest zich alleen lid ^ïe Seniorenraad voelt als we 1 ^aderen." Aan het woord is ^iende, voorzitter van deze ge estelijke commissie voor het werenbeleid. Het kost hem k? moeite om voluit te praten het reilen en zeilen van de ^dense Seniorenraad sinds 5m raad op 10 juni vorig jaar ^yjn werkzaamheden begon. 9ejesprek met hem en twee an- leden van de Seniorenraad. u d ^aï, vanuit zijn eerdere functies n €nd met commissie- en ad- ncVerk. heeft vanaf het begin erdeskundigheid ingezet om ïrT1tyoed draaiende Seniorenraad ening te krijgen. ,,De leden die- naêlkaar goed te leren kennen, e te geven aan eikaars des- la9igheden en ervaringen en Dl een werkbare en efficiënte teemur Dat blijkt al uit het di enstellen van een kerngroep, iaa0ort dagelijks bestuur waann sch als voorzitter, H Eradus als /oorzitter, J. Kramer als •tans en C. Janson-Wilson als ^ct-secretans Deze Kem- p zorgt met alleen voor de da- se gang van zaken, maar ook at (coördinatie van de twee in- no^ide werkgroepen. De voor- 2v< „Zowel de werkgroep Be- Hernieuwing als de werk mei;» Oriëntatie gaan met een ito mate van zelfstandigheid weie gang met een omschreven invecht Die opdracht wordt tueel bijgesteld naar aanlei- >ircvan de bevindingen van elke groep en de suggesties en she bespreking door de vol- 2 Seniorenraad." ns het half jaar dat de Senio- ad aan het werk is, zijn er wel '9^ kinderziektes geweest. Lin- :,eiBij onze advisering over het aatentelijk Welzijnsprogramma v*zijn er wat procedurefouten li en vertragingen geweest. Maar ook de gemeente moet wennen aan deze meuwe structuur, aan de verplichtingen die men op zich heeft genomen. Wij ervaren het als positief, dat wethouder Vroon van Welzijn en Onderwijs ons heeft uitgenodigd voor structureel overleg met hem minstens twee maal per jaar. Met de ambtenaren bestaat ook een goed, positief contact. Aan alle afdelingen op het ge meentehuis wordt gevraagd attent te zijn op zaken van belang voor de Leusdense ouderen. We heb ben elkaar wat ruimte moeten ge ven, ook om fouten te maken. Maar zoals de contacten zich nu ontwikkelen, kan ik alleen maar positief zijn." Zowel ten aanzien van de gemeente als ten aanzien van allerlei instellingen van en voor ouderen wil de Seniorenraad principieel blijven onderschei den: de beleidsontwikkeling (be stuurlijk en politiek), de uitvoering van allerlei taken en de advisering aan het gemeentebestuur. Alleen die advisering, onder stnkte re gels, aan het gemeente-bestuur is de taak van de Seniorenraad. Wij zijn een onafhankelijke advies commissie, die zeker bereid is te luisteren naar de merung van an deren, maar daarna steeds een zelfstandig oordeel moet vor men CONTACTEN De voorzitter heeft, soms verge zeld van de secretaris, de eerste maanden ook gebruikt voor vaak langdurige en diepgaande ge sprekken met de afzonderlijke le den van de raadscommissie Wel zijn „Zij zullen ons weten te vin den (en wij hen), zeker als het gaat om zaken die ons raken of als het gaat om politieke besluitvor ming." De contacten met de uitvoerende instanties zijn ook al veelvuldig geweest Naast goed individueel contact heeft een aantal leden van Mevrouw C. Dorua-Brugman, die samen met H. Kraan en J. Sluijmers de werkgroep Oriëntatie bevolkt, voegt hier aan toe: „Vanuit onze opdracht hebben wij contact ge zocht met de VAC, de Vrouwen- AdviesCommissie, die zich bezig houdt met de womngbouw, een uiterst belangrijk onderwerp nu steeds meer ouderen lang zelf standig willen en moeten wonen Niet alleen de VAC, maar ook de DUW-groep. die opkomt voor de gehandicapte Leusdenaren, heeft ons contact met hen heel erg op prijs gesteld. Zij zien de Senioren raad als een instantie die wat meer kan doen dan zij, omdat B&W en de gemeenteraad moeten zeggen en schrijven wa^om zij het even tueel met eens zijn met de advie zen van de Seniorenraad en die verplichting heeft de gemeente niet ten opzichte van hen." SOCIALE KAART Om een goed en efficient oude renbeleid te voeren is een duide lijk en volledig overzicht nodig van de mogelijkheden, voorzie ningen en instanties die er in de gemeente zijn voor de ouderen. Zo'n overzicht, de zogenaamde Sociale Kaart, bleek niet voorhan den op het gemeentehuis. Me vrouw Donia „Ik vond bij mij op zolder nog een exemplaar van de jongste Sociale Kaart welke door de gemeente is opgesteld: geda teerd november 1979! En zonder een Sociale Kaart die up to date is wordt het moeilijk om precies te weten waar hiaten zijn in het ouderenbeleid." De Onën- tatiegroep kijkt wat er heel con creet gedaan kan en moet worden in Leusden voor de ouderen, waarbij vooral aan de thuiswo nende ouderen wordt gedacht. Vandaar dat men ook de alarme ring heeft bekeken, en heeft ge sproken met het kruiswerk Con tacten met Seniorenraden tijdens studiedagen in Driebergen, Rot terdam en Amersfoort en informa tieuitwisseling met instanties in Delft en Breda verdiepen het in zicht in het ouderenbeleid „We kunnen zeker van hen leren, zowel hoe wij het wel als hoe wij het met moeten doen. Het is inte ressant dat wij verzoeken hebben gekregen om informatie over het ontstaan en de werkwijze van onze Seniorenraad uit Amersfoort, Nij kerk en Burnuk. De andere werkgroep heeft een nogal pretentieuze naam gekozen Beleidsvernieuwing „Dat is niet zonder reden" zegt H. Eradus (met A. Bless-Koopmans, L. v.d. Heide- v. Doorn en A. Kruyswijk vormt hij deze werkgroep). „De ouderen zijn de laatste jaren duidelijk 'vol wassen' geworden Wij hebben de pretentie dat wij als volwassen geworden ouderen beschikken over de mogelijkheden, de kennis en de ervanng en de noodzake lijke contacten om te kunnen beoordelen wat in de gemeente Leusden het ouderenbeleid zou behoren te zijn." De werkgroep wil deze pretentie waar maken door als Seniorenraad adviezen te geven in de vorm van nota's of op andere mameren. „Het is toch geen geheim, je kunt het in de Nota Ouderenbeleid van de gemeente lezen, dat de ge meente daann zelf zegt nog geen echt ouderenbeleid te hebben." De werkgroep heeft na twee brainstormings- en zes werkverga- denngen begin december een concept opgesteld over hoofdlij nen van ouderenbeleid. Dit stuk dient als uitgangspunt voor uitvoe- nge besprekingen binnen de vol tallige Seniorenraad, om daardoor te komen tot verdere uitwerking Eradus. „Het moet niet een nota worden die in een bureaulade verdwijnt, maar een stuk waarmee de gemeente echt kan werken. Daarom is een goede Sociale Kaart noodzakelijk en zal er ook aan de ouderen van Leusden ge vraagd moeten worden wat zij er- Voorzitter A. Linde: „Na emge kmderziektes werkt de Semorenraad nu op volle toeren." Voorzitter Linde merkt tot slot op: „Er zal ook bij ons een soort in spraak van ouderen nodig zijn, zij moeten kunnen meepraten. Het is tekenend dat het initiatief voor deze Semorenraad gekomen is vanuit een los groepje ouderen en niet alleen van georganiseerde se nioren. Het is ook tekenend dat uiteindelijk de hele gemeente raad er van overtuigd was, dat de weg van een Seniorenraad ge volgd moest worden. Wie ik ook spreek in Leusden: ie dereen is enthousiast over het ont staan van de Semorenraad, niet al leen oudere maar ook jonge men sen. Hopelijk kunnen wij de ver wachtingen waar maken H.J. Eradus: „Ook Leusdense ouderen zijn volwassen geworden." AMERSFOORT - Het gemeen- werd in 1976 het eerste provinciale telijk waterbedrijf van Amers- waterleidingplan uitgebracht, foort heeft dit jaar ruim 10 mil- Daarin stond vermeld dat de ver- joen m3 drinkwater geprodu- zorging van de drinkwatervoorzie- ceerd. Hiermee is in het 77-jarig ning door één provinciaal bedrijf, bestaan van dit bedrijf een re- het Waterleidingbedrijf Midden cord bereikt en is ten opzichte Nederland, dient te worden behar- van vorig jaar 2,5% meer gepro- tigd. duceerd. De stijgende produktie wordt voornamelijk veroorzaakt Een beroep bij de Raad van State door de toename van het aantal werd in april 1984 gehonoreerd inwoners in Amersfoort. Zestig niet de uitspraak dat op formele jaar na de oprichting van het be- gronden goedkeuring aan het vast- drijf, in 1973, werd voor het eerst gestelde plan voor reorganisatie de produktie van 5 miljoen m3 overschreden. In 1980 werd aan van de drinkwatervoorziening m de provincie werd onthouden. Een half jaar later maakten Gedepu teerde Staten van Utrecht bekend een nieuw plan in voorbereiding te hebben. Aanvankelijk lag het in de be doeling het waterbedrijf te betrek ken bij de fusie van de gasbedrij ven van Amersfoort, Baarn en Soest. Deze fusie heeft geleid tot de oprichting van het Regionaal Nuts bedrijf Eemland. In verband met de beroepsprocedure tegen het pro vinciale waterleidingplan werd echter alleen het beheer van het bedrijf aan RNE opgedragen. Op dit moment wordt tussen de gemeente Amersfoort en de WMN uitvoerig overleg gepleegd met betrekking tot de overname Het ziet er naar uit dat deze overname binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. Het bereiken van deze top prestatie mag dan ook worden ge zien als een historische afsluiting van deze gemeentelijke activiteit.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11