Auto's voor topsporters Milieuprijs voor Leusden Garage Lammers in nieuw pand sssissertjes leusder h Ik wil geen loonbelasting betalen /oor kernbewapening' Renamed mag in Defensiegebouw Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen Leusdense wachtmeester ZAKELIJKHEDEN. jeusdenaar Wesseling naar Straatsburg Parkeren bij SBBO Geen verbod evenementen Groenstortplaats blijkt overbodig fieuw evenemententerrein loudt politiek verdeeld Soha krijgt tijdelijk provinciale subsidie Autoradio's gestolen Vrouw als voorzitter WOENSDAG 16 JANUARI 1991 plaatselijk nieuws Met een beroep op uitspraken an de generale synode van de ^reformeerde Kerken probeert Wesseling te Leusden bij de taropese commissie voor de echten van de mens in Straats- urg steun te krijgen voor zijn fwijzing van defensiebelasting oor kernwapens. Wesseling, medewerker van het Gereformeerde Dienstencentrum in Leusden, heeft een klacht inge diend tegen de Nederlandse Staat. Die schendt volgens hem het Euro pese Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fun damentele vrijheden door hem te verplichten via de loonbelasting mee te betalen aan de kernbewa pening. Hij vindt dat de overheid hem van deze verplichting dient te ont heffen krachtens de artikelen 2 en 9 van het verdrag, die respectieve lijk handelen over de bescherming van het recht op leven en het recht op vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst. Voor zijn gewetens bezwaar beroept hij zich o.m. op een synode uitspraak van 1978 waarin kernwapens ui strijd met Gods heil voor deze wereld en uit den boze worden genoemd. De sy node riep alle christenen op stap pen te ondernemen die verder van de heilloze weg van de kernbewa pening afvoeren. Wesseling be schouwt zijn beroepszaak als een dergelijke stap. Hij diende in 1986 een bezwaarschrift in bij de belas tingdienst. Nadat dit was afgewe zen wendde hij zich achtereenvol gens tot het Gerechtshof in Amster dam en de Hoge Raad in Den Haag, die beide zijn beroep verwierpen. De gevraagde vermindering aan loonbelasting wil Wesseling stor ten in het Vredesfonds van de Be weging Weigering Defensiebelas- ting, ui afwachting van de tot stand- I koming van een Rijksvredesfonds. LEUSDEN - De motorclub Rena med MC krijgt tijdelijk onderdak in het Defensiegebouwtje aan de Hamersveldseweg. De club moet haar gebouw 'Rust in Vrede' dit jaar verlaten, omdat op die plek woningen en een uitvaartcen trum gebouwd zullen worden. De club heeft al langer om vervan gende ruimte gevraagd, maar tot nu toe kon men niet tot overeen stemming komen met de gemeen te. Een probleem bij het zoeken naar geschikte huisvesting is, dat de LEUSDEN - De gemeente Leusden is door het Vara-programma 'Vroege Vogels' onderscheiden met het 'Groene Vroege Vogels-lint'. Tijdens de opnamen van een televisieprogramma in Almere, dat afgelopen zaterdag te zien was, kreeg wethouder Com Verduin van milieuzaken de onderscheiding uit handen van Vroege Vogels-pre sentatrice Hanneke Kappen. De gemeente kreeg de onderscheiding van het milieuprogramma, omdat de Leusden m Nederland al jaren een voortrekkersrol speelt in het gescheiden ophalen van huisvuil. Tuin- en jroente-afval, maar ook oud papier en glas worden m Leusden gescheiden van het 'gewonehuisvuil opgehaald. Volgens wethouder Verduin is deze manier van verwerken goedkoper en miheuvriendelijker. üEUSDEN - In overleg met de >BBO zal opnieuw geprobeerd Arorden de parkeeroverlast in de .vijk Zwanenburg aan te pakken. Dat deelde wethouder Joost de fongh donderdag mee in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het probleem zal volgens De fongh langs drie sporen worden aangepakt. Ten eerste zal de be trekkelijk kleine groep notoire overtreders er via de school op nieuw op gewezen worden de au to's niet in de wijk te parkeren, maar bij De Hamershof. Daar naast zal de politie steeksproef- gewijs via briefjes onder de rui tenwissers aandacht vragen voor het probleem. Op zogenaamde ouderdagen, die vier keer per jaar voor extra veel overlast zorgen, zal de school zelf het verkeer uit de wij ken naar andere lokaties dirige ren. De Jongh benadrukte nog maals niets te zien in de sugges tie van de bewoners via een ver gunningsysteem de overlast aan te pakken. „Dat is niet te contro leren", volgens De Jongh. Enquêtebeleid De gemeentelijke commis sie, die december vorig jaar is benoemd voor het opstel len van een nota cultuurbe leid, is begonnen met een in ventarisatie van het Leus- dense verenigingsleven. De verenigingen zullen ge vraagd worden een enquête formulier in te vullen. De ge gevens zullen als basis van de nota dienen. Verenigin gen die nog geen formulier hebben gehad, maar wel aan het onderzoek willen mee doen, kunnen een formulier vragen bij Marcel Pellikaan op het gemeentehuis: 961611. LEUSDEN - Alle evenementen, die in Leusden plaatsvinden kunnen de komende jaren gewoon doorgaan. Wel zal er per evemenement geke ken naar de belasting voor het mi lieu Maar dat is wel in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de organisatoren zelf. Dat is de me ning van de commissie Algemene LEUSDEN - Een tweetal auto's vormde dinsdagavond het doelwit van inbrekers. Op de Burgemees ter de Beaufortweg werd het de dieven niet moeilijk gemaakt. Uit een niet afgesloten auto konden de ongenode gasten ongemerkt de autoradio uit de slede lichten. Bij sporthal De Korf sloegen on bekenden een ruitje in om een auto binnen te komen. Ook hier zat de radio in een zogenaamde slede, waardoor het apparaat eenvoudig verwijderd kon worden. I I I LEUSDEN - De PvdA-afdeling Leusden heeft tijdens haar jaarvergadering Geiske Hib- ma als nieuwe voorzitter geko zen. Mevrouw Hibma is al jaren actief in de partij en in de ge meente Leusden als schaduw- fractielid, als bestuurslid van de PvdA en van diverse vrou wenorganisaties. Met de benoeming van so ciaal-pedagoge Geiske Hibma voltooit PvdA-Leusden de trend van meer vrouwen op leidinggevende posiües. An der vooraanstaande posten worden ook bezet door vrou wen: Corri Verduin als wet houder en Ineke Jansen als fractievoorzitter in de ge meenteraad. Ook de meuw gekozen secre taris van het bestuur is een vrouw: sociologe Eveline Stet- ter. De afgetreden voorzitter, Nico Klerk, blijft actief als lid van de schaduwfractie. jEUSDEN - Bewoners van de Seltmolen en de Rosmolenstraat lebben er donderdagavond in de -aadscommissie voor ruimtelijke >rdening voor gepleit af te zien ran de aanleg van een tuinvnil- itortplaats. „De gemeentewerf is :o dichtbij dat de wij daar ons uinvuil wel heenbrengen", He len de bewoners weten. De com- sie nam de suggestie van har- Ie over en besloot tot een proef, te kijken of een dergelijke ilossing inderdaad werkt. Het probleem ontstond toen het autobedrijf Seat de gemeente ver zocht een bestaande stortplaats te verwijderen. De gemeente deed dat en zocht naar een nieuwe loka- tie. De nieuwe plek vond in de ogen van de omwonenden geen genade en zij stelden een andere plaats voor. Zij lieten het college echter ook de keuze helemaal af te zien van de aanleg van een stortplaats. De laatste suggestie is voorlopig overgenomen. aEUSDEN - De speurtocht naar ien nieuwe plaats voor de kermis n Leusden houdt de geesten poli- iek nog verdeeld. D66 en PvdA ronden donderdag in ded raads- ■ommissie voor ruiimtelijke or- lening de kosten van de inrich- ing van een permanent terrein ruim 800.000 gulden) aan de loge kant. Zij bepleitten de ker- nis gewoon middenin het dorp te louden en in die tijd bepaalde vegen voor het verkeer af te slui- en. Dan hoeven er geen extra nvesteringen te worden gedaan. Leusden'90 en GPV/SGP zagen *en dergelijk terrein het liefst op ien weiland langs de Clarenburg jesitueerd, in de nabijheid van de Jchoolsteegbosjes. B&W stelden voor dat terrein te 'erplaatsen naar de noordkant van vinkelcentrum De Hamershof, taast de Noorderinslag. Een na- leel van die plek is dat de exploi- anten van de kermisattracties el- lers m Leusden moeten worden mdergebracht. Het terrein is te dein om zowel de attracties, als de exploitanten te huisvesten. Het is >p dit moment ook nog niet duide- ijk of dit alternaüef voor kermisex ploitanten überhaupt bespreek baar is. Eén en ander zal nog on derwerp van nader gesprek zijn .nssen de gemeente en vertegen woordigers van de kermisexploi tanten. Een dag eerder, tijdens de raadscommissie voor milieu, stelde raadslid Ep Oostra van D66 de vraag of de financiële consequen ties van de aanleg van een perma nent evenemententerrein met an ders verdeeld zouden moeten wor den. Oostra: „Ik lees in de nota dat de aanleg van een permanent eve- nemtenterrein ook van belang is voor een aantal verenigingen. Zo wel de Winkeliersvereniging als de Oranjevereniging blijken voor hun inkomsten deels afhankelijk te zijn van het organiseren van een aantal evenementen, zoals de ker mis. Moeten wij als gemeente dan alle kosten voor onze rekening ne men? Of is het wellicht mogelijk dat die verenigingen ook meedelen in de kosten?" Oostra wilde graag meer informatie over deze materie. Het CDA maakte bij monde van Jan Konijnenbelt een voorbehoud bij de zoektocht naar een perma nente lokatie van een evenemen tenterrein. „Ik denk dat het ver standig is om eerst de discussie over de uitbreiding van Leusden eens af te wachten. Bovendien zit ten we ook nog steeds met een Verkeersplan dat in ontwikkeling is. Als we nu een permanente loka tie aanwijzen, sluiten we daarmee het het oog op de andere zaken mogelijkheden uit", aldus Konij nenbelt. LEUSDEN - Ruim 90 Olympische atleten hebben vrijdagmiddag jl. bij importeur Pon in Leusden hun Audi S0 opgehaald. De auto's worden hen ter beschikking gesteld m het kader van de Top voor Top"-sponsoraktie voor topsporters die genomineerd zijn voor de Olympische Zomer- en Wmterspelen in 1992. Het gaat in totaal om 200 sporters, die mdividueel of in teamverband Nederland zullen gaan vertegenwoordigen in Barcelona of Albertville. Vanwege studie- en trainmgsverphchtmgen waren niet alle sporters in de gelegenheid om op vrijdag 11 januari bij de feestelijke Drive Away aanwezig te zijn; zij zullen m de komende weken hun Audi 80 ophalen. Tijdens de aan de Drive Away voorafgaande bijeenkomst zei de heer L. A. Ladage, commercieel directeur van Audi-importeur Pon's Automobiel handel B. V., dat de importeur graag medeverantwoordelijkheid wil dra gen voor een goede voorbereiding van de Nederlandse atleten op de komende Spelen Het is namehjk gebleken dat het vervoer van en naar trainingen en wedstrijden voor zeer veel amateurtopsporters een aan- zienhjk aanslag betekent op de hen beschikbare tijd en budgetten. Met het beschikbaarstellen van de Audi's is aan dit probleem een emde gemaakt. Het Nederlands Olympisch Fonds (N.O.F.) is de organisatie die de Olym pische sponsorwerving momenteel daadkrachtig ter hand neemt. De voorzitter van het Nederlands Olympisch Fonds en het Nederlands Olympisch Comité (N.O.C.) de heer F W. Huibregtsen, sprak zijn voldoe- Ruim honderd sporters waren naar Leusden gekomen voor het tekenen van het lease-contract en de fotosessie. AMSTERDAM/LEUSDEN - Te gen een 32-jarige wachtmeester van de Rijkspolitie in Leusden is vrijdag voor het Amsterdamse gerechtshof veertien dagen voor waardelijke gevangenisstraf en vijfhonderd gulden boete geëist. De man wordt beschuldigd van winkeldiefstal en bezit van een vuurwapen. De Utrechtse politie rechter had de man tot veertien dagen onvoorwaardelijk veroor deeld. De Leusder politieman werd be trapt toen hij op 8 september 1989 bij de Makro m Duivendrecht vier videobanden en twee wielrenbroe- ken meenam zonder te betalen. Tij dens het verhoor bleek, dat de man nog een diefstal had op te biechten: van het bureau had hij namelijk een pistool met patronen mee naar huis genomen. Voor de Utrechtse politierechter hoorde de Leusdenaar m juni van het vorig jaar zes weken gevange nisstraf waarvan twee twee voor waardelijk tegen zich eisen. Uitei- indelijk werden hem veertien da gen cel opgelegd. De veroordeling tot een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf was voor zijn baas aan leiding de reeds geschorste wacht meester voor te dragen voor on eervol ontslag. Deze procedure loopt nog. Intussen heeft de verdachte, an ders dan in Utrecht, ermee inge stemd door een psychiater te laten onderzoeken, hoe hij destijds tot zijn daden heeft kunnen komen. Volgens deze gedragsdeskundige kan de rijkspolitieman in vermin derde mate worden toegerekend wat hij in september 1989 heeft ge daan, omdat hij toen door persoon lijke problemen overspannen was. Procureur-generaal mevrouw A G. Korvmus wilde sterk rekening houden met de problemen die de verdachte indertijd tot de delicten hebben gebracht en eiste daarom geen onvoorwaardelijke vrijheids straf. Wel benadrukte zij, dat dit wat haar betreft met betekent dat de Leusdenaar nu ook weer als politieman in dienst kan komen. „Daarbij spelen meer factoren een rol, die ik niet kan beoordelen," aldus de procureur-generaal. Op 25 januari zal de uitspraak van de rechtbank bekend worden ge maakt. Nieuws uit het bedrijfsleven club niet ondergebracht wil wor den bij het reguliere jongeren werk. De gemeente heeft de mo torclub sleutelruimte aangeboden m het meuwe jongerencentrum, dat nog gebouwd moet worden. Rena med heeft dit echter geweigerd. De omwonenden van het Defensie- I gebouw zullen op woensdag 23 ja nuari over de tijdelijke verhuizing worden ingelicht. Bij de bijeen komst m het gemeentehuis, die om 19.30 uur begint, zullen ook leden van Renamed aanwezig zijn. Zij zullen uitleg geven over hun activi teiten. Bestuurszaken. Voor nieuwe eve nementen zal geen toestemming worden gegeven. Dinsdagavond waren vertegenwoordigers van Power Valley naar het gemeente huis gekomen. Zij kregen de kans uit te leggen hoe de trekker-trek- wedstrijden bij de Klaveet verlo pen. In een notitie was een onder zoek aangekondigd naar deze wedstrijd. Deze zou mogelijk te belastend kunnen zijn voor het mi lieu. Een woordvoerder van de or ganisatie legde uit, dat er alles aan gedaan wordt om het evenement zo milieuvriendebjk mogebjk te la ten verlopen. ning uit over het feit dat de Audi-importeur door middel van een sponsor contract het transportprobleem van 200 atleten wil helpen oplossen. Met deze sponsoring is een bedrag gemoeid van 2 miljoen gulden per jaar. Er wordt aan het N.O.F. geen geld uitgekeerd; het gaat om een vorm van „supply-sponsorwg". De Bestuurscommissie Topsport van het N.O.C. bepaalde in overleg met de betreffende sportbond welke atleet, een Audi 80 ter beschikking kreeg Na een half jaar of 12.500 kilometer zal de wagen worden vervan gen door een meuwe. Het N.O.F. vraag de atleet een eigen financiële bijdrage m de verzekering en motorrijtuigenbelasting van 200 gulden per maand. De actie loopt tot de Zomerspelen van 1992. Als tegenprestatie mag zowel de importeur als de lokale Audi-dealer de sponsoractie gebruiken voor publicitaire doeleinden, bijvoorbeeld bij shows, bedrijfsoperungen of introducties. De 200 Audi's 80 zijn alle wit van kleur, zijn uitgerust met een 1.6 hter benzinemotor en beschikken over een radio/cassettespeler en het zgn. Servopakket met centrale portiervergrendeling en stuurbekrachtiging. De auto's zijn voorzien van een kleurrijke bestickering met het logo van het Nederlands Olympisch Comité en bescheiden beeldmerken van 3M en ANWB Wegenwacht. Deze ondernemingen verzorgen resp. de besticke ring, de Internationale Reis- en Kredietbrief en de Wegenwachtpas. Het was wel een beetje kou-kleumen, maar het was het wachten wel waard. De Audi '80 mocht mee naar huis. ACHTERVELD - Het garagebedrijf van Achtervelder N.J. Lammers heeft afgelopen donderdag aan de Hessenweg een nagelnieuwe behuizing m gebruik genomen. Het bednjf is gevestigd op de plaats waar de grootva der van Lammers een wagenmakerij had. Lammers: „Daar hebben we met de openingsfeestehjkheden ook een beetje op ingehaakt. Een dorpsom roeper werd per boerenwagen naar de garage gereden, waar hij aankon digde dat er tegenwoordig een garagebedrijf is gevestigd." De bouw van het nieuwe garagebedrijf heeft ruim een halfjaar in beslag genomen. Eind december kon de nieuwbouw worden opgeleverd en kon Lammers de deuren van het oude bedrijf, een paar huizen verderop, sluiten. Lammers heeft m het nieuwe bednjf de beschikking over meer dan het dubbele aantal vierkante meters dan in de oude garage. Nieuw is daarbij een forse showroom, waar de automobielen voor de verkoop fraai kunnen worden uitgestald. Lammers: „Een showroom had ik nog niet. Dus daar lopen we nu apetrots doorheen te stappen.Daarnaast is er m het nieuwe onderkomen ruimte gemaakt voor kantoren en een werkplaats Met de opening van een nieuw bednjf knjgt het bedrijf van Lammers, dat inmiddels bijna vijftien jaar bestaat, ook het officiële dealerschap van Subaru. Lammers: „Maar we blijven ons ook met andere merken bezig houden. LEUSDEN - De provincie Utrecht zal voor het jaar 1991 nog eenmaal een subsidie van ruim 30.000 gul den aan de Stichting Opvang en Herstel van Alcohohci (SOHA) ge ven. Daarna moet de gemeente Amersfoort de subsidieverlening overnemen. Vong jaar loopt de vijfjarige termijn af van de provin ciale financiering. De subsidiëring valt vanaf 1 januari onder de Tijde- bjke Financieringsregeling Versla vingszorg. De gemeente Amers foort is echter nog met een aantal instellingen in overleg over deze regeling. '...Hebben kinderen van de openbare basisscholen De Heerd, De Bon gerd en De Wegwijzer wel of geen recht op schoolbanken met twee laatjes. Zij hebben nu nog bureautjes met een la. De scholen hadden de gemeente gezamelijk gevraagd om de aanschaf van 300 extra laden. De leerlingen zouden te weinig opbergruimte hebben. De boeken en pennen puilen uit de bureautjes. Normaal gesproken wordt het schcolmeubilair betaald door de rijksoverheid, die precies heeft voorgeschreven hoeveel de spullen mogen kosten en hoe lang ze mee moeten. In onderwijsjargon heet dat de Londo-norm. Het tweede laatje valt daarbuiten en zou volgens de regels door de gemeente, betaald moeten worden. Voor enkele gemeenteraadsleden is dat aanleiding om de aanvraag onder de lamaar- norm te rangschikken... '...Het wereldrecord aerobic dansen kwam w een decemberweekend m handen van de Leusdense Martine Sylvana. Zij danste bijna 40 uur achter elkaar met de bedoeling haar naam in het Guiness Book of Records te krijgen. Het is echter voor haar niet te hopen dat de mensen van Guiness ook de eis stellen, dat de plaatsehjke autoriteiten toestemming geven voor het evenement. Sylvana had ruimschoots van te voren een vergunning gevraagd vóórhaar recordpoging, maar heeft die nooit gekregen. Op het gemeentehuis wordt op dit moment nog uitgezocht wat er met haar aanvraag is gebeurd. Volgens de gemeente zal het allemaal wel met een sisser aflopen, maar stnkt genomen is haar poging dus illegaal geweest... '...Het bednjf Riooltechniek Nederland was vorige week met groot mate- rieel uitgerukt om de nolering in de wijk Hamersveld te reinigen. Een bnef van de gemeente moest de bewoners hiervan op de hoogte stellen, omdat het bedrijf niet kon garanderen dat het schoorunaakkarwei helemaal vlekkeloos zou verlopen. Het kan voorkomen, dat in sommige gevallen het water in de toiletpot omhoog komt," was de waarschuwing aan de bewoners Wanneer dit gevaar precies dreigde, was echter ruet in de brief vermeld. Tussen 7.30 en 17.00 was de meest exacte aanwijzing die gegeven kon worden. Het is dus niet uitgesloten, dat wijkbewoners vorige week tijdens een 'samtéiire zit' op onaangename wijze zijn verrast...' De wijk 't Ruige Veld is bijna af, maar nog niet alles is volgebouwd. Dat leidt soms tot overlast waar je als bewoner van een wijk-in-aanbouw nu eenmaal m moet berusten. Maar soms kan het wel eens teveel worden. Bijvoorbeeld als er achter je huis al meer dan een halfjaar een container staat, waar iedereen zijn rotzooi ingooit. Een bewoner van het Sluithek, waar de bewuste container staat, is inmiddels tot wanhoop gedreven Niemand kan zeggen van wie de oranje bak is, zonder naam of andere aanduiding van de eigenaar. De gemeente zegt van niets te weten en ook de aannemers halen hun schouders op. Alleen de ratten vinden het allemaal best zo. Die doen zich al maandenlang tegoed aan het afval, dat aan alle kanten uit de container puilt. '...Niet iedereen vindt een buurtwinkel aan de Lepelaar echt nodig. De uitspraken van enkele bewoners uit AJandsbeek vorige week in deze krant hierover schoten de heer en mevrouw Veldhuizen echter in het verkeerde keelgat. Het echtpaar Veldhuizen woont op de Rietgors en is op leeftijd. Hij vindt een buurtwinkel in AJandsbeek wel degehjk nodig. „Nu kunnen wij nog overal op de fiets naar toe. maar over een paar jaar zijn wij misschien met meer goed ter been En er wonen in AJandsbeek nog meer oudere mensen. Sinds het marktje op de Lepelaar verdwenen is, moeten wij onze zware boodschappen, zoals aardappels en fruit, in de Hamershof halen. Dat winkelcentrum is l!ó kilometer hier vandaan"..

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3