'Ijsbaan blijft favoriete plek voor nieuw gebouw' leusd en kran Meningen Bestuur van gefuseerde Geut en JUID presenteren plannen Autokrakers slaan slag Geen trouwbelofte voor homopaar Postzegelbeurs Busdienst Caravans stallen Later zachter <4v<» 1 WOENSDAG 16 JANUARI 1991 derinJ' ring ijs gade- anditl Voorï LEUSDEN/ACHTERVELD Auto-inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag flink huisgehouden in Leusden en Achterveld. Met name Ach terveld moest het ontgelden. Daar werd in één nacht drie keer ingebroken. De buit bestond voornamelijk uit, meestal kostba re, geluidsapparatuur. Op de Walter van Amersfoort- straat in Achterveld verdween uit een auto een radio/cassette recorder van onbekende waarde. De inbrekers kwamen binnen door een portierslot te forceren. Op de Pater Stormstraat in Achterveld sloegen onbekenden een scheerraampje in, om vervol gens de radio/cassetterecorder weg te nemen. De apparatuur vertegenwoordigde een waarde Vein 1.800,-. Een geforceerd slot gaf onbe kenden toegang tot een auto, die geparkeerd stond op de Bisschop van Dieststraat in Achterveld. Daaruit verdween geluidsappa ratuur ter waarde van 1.600,-. Op de Egger in Leusden heb ben inbrekers in de nacht van zaterdag op zondag een scheer raampje ingeslagen om een ge parkeerde auto open te krijgen. Afgezien van schade aan de auto bleven de gevolgen beperkt; er verdween een linkerhand schoen. Op de Julianalaan in Leusden verdween bij een inbraak, in de nacht van maandag op dinsdag, een autoradio ter waarde van 800,-. Op de auto zijn geen braaksporen aangetroffen. ntje IUSDEN - In een klein hok in De Geut, waar alles te horen is, t elders in het gebouw gebeurt, presenteert het nieuwe stuur van de gefuseerde Geut en JUID de plannen van de reverse Stichting voor Jeugd- en Jongerenwerk Leusden. De rwarming werkt niet, de muren zijn voor de zoveelste keer gelapt en in de hoek staat een kopieermachine, waar door imtegebrek elke keer een stapel papieren afgehaald moet >rden als iemand het apparaat wil gebruiken. Het is tekenend or de situatie, waarin een deel van het jongerenwerk in lusden moet plaatsvinden. „Weinig raadsleden beseffen, hoe ïcht het gebouw er aan toe is," zegt jongerenwerker Frits ngers, die bij het gesprek aanwezig is. Als alles gaat zoals pland is, zal hij in dienst komen van de nieuwe stichting. Bij presentatie zijn verder zijn toekomstige 'werkgevers' Flip ijzen, Elisabeth Wijsenbeek-Van Blankenstein, Ton de Wit en in Janssen aanwezig. Zij vormen samen het stichtingsbe- uitgestelde bouw van een nieuw igerencentrum is het grootste obleem, waar het bestuur zich de •mende tijd mee bezig zal moeten »uden. Het was de bedoeling dat dit jaar een gloednieuw gebouw >u verrijzen bij de ijsbaan. De 'wo- ngbouwtroebelen' van vorig jaar gevolg van het provinciale voor men om in Leusden grootschalig gaan bouwen - heeft de start van nieuwbouw aanzienlijk ver- iagd. De gemeente wilde een ge- ïgen antwoord hebben op de rovinciale plannen, die door ïe- jreen als te grootschalig werden ledaan. Bij dat antwoord, in de >rm van een structuurschets, het gebied bij de ijsbaan ge- '>emd als mogelijk alternatief voor oningbouw. Dat was de tweede fenslag voor de jongeren van De it en JUID. Het jaar daarvoor eek dat een meerderheid van de ad vond, dat een deel van het ild dat voor het nieuwe jongeren- intrum was gereserveerd, be- eed zou moeten worden voor de irbouwing van de bibliotheek. „Langer wachten kan niet meer," ndt het nieuwe bestuur, „en daar- n zijn wij ervoor om het meuwe ïbouw op de plek van de oude eut te zetten. Maar dan moet dat el belangrijke tijdwinst opleve- KJged >rm erd ren. Als het verschil met bouwen bij de ijsbaan bijvoorbeeld een maand blijkt te zijn, kiezen wij voor de ijsbaan. Die plek heeft onze grootste voorkeur, want dat ligt centraal in Leusden en is dus ook goed bereikbaar voor de jongeren in Leusden-Zuid. Ook willen wij af van het stigma, dat kennelijk op De Geut rust. Daarom willen wij hier eigenlijk liever weg." Dat slechte beeld dat in Leusden van de Geutjongeren zou bestaan is volgens voorzitter Flip Mijzen de belangrijkste tegenstander, waar tegen het bestuur moet vechten. „Dat negatieve imago is voor een deel door het gedrag van sommige jongeren zelf gecreeërd, maar voor een ander deel ook als etiket opgeplakt," vindt Mijzen. „Voor veel mensen zijn jongeren nu een maal synoniem met ellende," vult Ringers aan. De jongerenwerker wordt fel als volgens hem de beschuldigende vinger wordt gestoken naar de be zoekers van De Geut of JUID, als het over vandalisme gaat. De leden van JUID maakte tot juni vorig jaar nog gebruik van de Woelige Hoek, maar een langdurig conflict met de beheerscommissie van het ge bouw in Leusden-Zuid maakte een emd aan het huurcontract. De vere niging heeft, in afwachting van de nieuwbouw, zijn intrek genomen in De Geut. Ringers gebruikte m zijn voortgangsrapportage aan de ge meenteraad - hij is officieel in dienst van de gemeente - woorden als onverzoenlijkheid en intoleran tie. Volgens hem zou er door de beheerscommissie onterecht een verband gelegd zijn tussen het van dalisme in Leusden-Zuid en de acti viteiten van JUID. Ook tijdens het gesprek in De Geut windt hij zich nog op. „Als je de krant van de afgelopen maan den er op naslaat, zie je dat er nog steeds vandalisme is in Leusden- Zuid, hoewel JUID al lang uit de Woelige Hoek vertrokken is." Aanleiding voor het conflict was volgens hem de beschadiging van een paar auto's enkele straten ver derop. De buurt zou onmiddelijk een verband heben gelegd naar JUID. „Maar er worden nog steeds auto's beschadigd," constateert Ringers. Mijzen is vol bewondering over de wijze waarop de JUID-jongeren de tegenslag van het vertrek uit de Woelige Hoek hebben opgevan gen. „In feite hebben zij met spijt afstand gedaan van deze accomo- datie, maar als je ziet hoe ze zich hier uizetten, om ondanks de slechte staat van het gebouw er hier iets van te maken. Daar neem ik mijn pet voor af." Na de fusie is de vereniging opgehouden te be staan, maar in de meuwe organisa tie is er nog wel plaats voor de projectgroep JUID. „Wij gaan gewoon door met het organiseren van koninginnedag in Leusden-Zuid en ook de andere JUID-activiteiten gaan gewoon door," kondigt Mijzen aan. De nieu we stichting heeft haar doelstelling in haar statuten als volgt geformu leerd: „De activiteiten worden op professionele wijze ondersteund en spelen in op de actuele landelij ke en plaatselijke ontwikkelingen in het jeugd- en jongerenwerk op het gebied van recreatie, educatie, creativiteitsontwikkelmg, belan genbehartiging en hulpverlening." Een hele mond vol, maar volgens het bestuur komt het erop neer dat de jongeren vooral gestimuleerd zullen worden om zelf met initiatie ven te komen. Een aantal ideeën zijn er al. Zo is er m de nieuwe ruimte rekening gehouden met de oprichting van een jongerenom roep en komt er een sleutelruimte voor het knutselen aan brommers en auto's. Nieuwe ontwikkelingen zullen nauwlettend worden ge volgd, om direct te kunnen inspe len op wat jongeren zelf willen. Ook zou wethouder Vroon ge vraagd hebben om in het meuwe centrum aandacht te besteden aan kansarme jongeren. „Een taak, die wij graag op ons willen nemen," zegt Mijzen, hoewel tijdens het ge sprek blijkt dat met alle bestuursle den vinden dat daar de nadruk op moet komen. „Wij willen ons niet op een specifieke doelgroep rich ten," zegt Elisabeth Wijsenbeek- Van Blankenstein, „maar vooral kij ken naar de behoeftes die jonge ren hebben." De nieuwe stichting zal zich volgens de bestuursleden vooral moeten onderscheiden van de andere jongerenorganisaties in Leusden, zoals De Til, door jonge ren te stimuleren actief bezig te zijn. „Dne disco-avonden in het weekeinde zullen wij niet organise ren." Een aantal bestaande activiteiten zullen blijven doorgaan. Daaronder valt het Bouwdorp en het Pudding popfestival. Het gebouw is ook ge schikt om Leusdense bands een podium te verschaffen. Een wens van Ringers is om popconcerten te organiseren voor een publiek dat groter is dan nu het geval kan zijn door een te krappe accomodatie. „Door de organisatie van het Pud dingpopfestival hebben wij goede contacten met het popcircuit. Het moet mogelijk zijn bands als Tróc- kener Kecks, die op het Pudding popfestival hebben gespeeld, te laten optreden m het nieuwe ge bouw. Er is ruimte voor 250 men sen." Ringers zal dus zeer waarschijn lijk de professionele kracht wor den die door de stichting in dienst wordt genomen. Wijsenbeek-Van Blankenveen benadrukt dat het werkgeverschap door het bestuur als een belangrijke taak wordt beschouwd. „De situatie, waarin bestuursleden achter de bar staan zal bij ons niet meer voor komen," zegt zij. „Het bestuur heeft vooral een controlerende taak, die eens in de zoveel tijd kijkt, hoe het in de afgelopen periode is ge gaan." LEUSDEN - Op maandag 28 ja nuari 1991 organiseert de Wouden- bergse Postzegel- en Muntenver- eniging „Onder de Loep" wederom een beurs in Leusden. Deze maan delijkse beurs wordt gehouden in gebouw „De Til", Hamersveldse- weg 30 te Leusden en wel 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Iedere postzegel- en muntenver- zamelaar is hier van harte welkom. U treft hier verschillende soorten tafels aan met een verscheidenheid aan postzegels van de gehele we reld; zowel postfris als gestempeld. Tevens diverse soorten ansicht kaarten, keurig op onderwerp ge rangschikt. Ook zijn er veel zegels voor landen-, thema's en motief verzamelaars. Bovendien is er een speciale hoek ingericht voor de jeugd. In een gemoedelijke sfeer kunt u postzegelen en tegen een redelijke pnjs kunt u uw verzame ling uitbreiden. Uiteraard mag er ook onderling geruild worden, het geen vooral voor de jeugd erg aantrekkelijk is. Tevens is er een speciale tafel, waar u informatie kunt verkrijgen over de vereniging „Onder de Loep" en een tafel met een uitgebreide sortering munten. Nog maar eens een klacht over de busdienst in Leus den. Zo begint mevrouw Brinkman haar brief over gemiste aansluitingen bij het openbaar vervoer. Vanaf de Beekridder is de bus een problematisch vervoermiddel. 16 december 1990: Een logé gaat met bus 117, deze vertrekt te laat vanaf de Beekridder. Hierdoor mist zij de geplande trein naar Utrecht en daardoor ook nog eens alle aansluitmgen. Ze is een extra uur kwijt in plaats van twee uur kost de reis van zeventig kilo meter nu drie uur. 13 januari 1991: Dezelfde logé loopt ruim op tijd naar de bewuste bushalte aan de Beekridder voor lijn 117. Ze ziet nog net de achter kant van de bus verdwijnen. Vier minuten te vroeg is de bus bij de halte alweer vertrokken. Gelukkig zag zij de bus nog, anders was het zinloos wach ten geweest. Wij hebben deze mevrouw toen direct maar met de auto naar station Amersfoort ge bracht, zodat zij toch nog de trein kon halen. Ik vrees voor de VAD, dat men deze klant kwijt is! Tevens zul len wij onze toekomstige gas ten ook maar met de auto naar het station brengen, hoe scha delijk dit ook is voor het rruheu. De eerder genoemde logé heeft onder andere om ge zondheidsredenen geen auto meer en is dus aangewezen op het openbaar vervoer. Een fij ne service RJ. Minkman-Brondijk Leusden LEUSDEN - Terreinen in het buiten gebied met caravanstallingen mo gen worden gehandhaafd. Nieuwe stallingen moeten echeter zo wor den afgeschermd, dat ze niet meer zichtbaar zijn. Verder zal het m be paalde gevallen mogelijk worden om caravans te stallen in leegstaan de agrarische gebouwen.Wel zal ervoor gezorgd moeten worden dat gasflessen m of bij de caravans worden wegggehaald. Dat staat in een notitie die in februan aan de gemeenteraadscommissies Ruim telijke Ordening, Milieu en aan de werkgroep Agrarische Aangele genheden zal worden voorgelegd. LEUSDEN - Geen trouwregister voor homoparen. Daar komt de inhoud van de brief op neer, die de gemeente Leusden aan Frans Stello en Gerard Kuipers schrijft naar aanleiding van him verzoek om een dergelijk register moge lijk te maken. Stello en Kuipers schreven vorig jaar een brief aan diverse gemeentes met het ver zoek om er in het huwelijk te mo gen treden. Een aantal gemeen tes reageerden positief, maar Leusden was afwijzend. Het ho mopaar is nu met de vraag geko men om of het mogelijk is voor een ambtenaar van de burgelijke stand een trouwbelofte te doen. Leusden volgt echter het advies van de Vereniging van Nederland se Gemeentes, die het instellen van een register afraadt. Het zou name lijk niet mogelijk zijn voor de amb tenaar van de burgelijke stand om buiten de bestaande registers te handelen. Dat is een taak van het parlement. Het afleggen van een trouwbelofte is daarbij in strijd met de wet en zou in strijd zijn met de eed van de ambtenaar. Ook kan een dergelijke belofte geen wette lijke consequenties worden ver bonden. De gemeente wijst Stello en Kuipers er wel op dat de com missie Kortmann bezig is uit te zoe ken of een huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht mogelijk is. Als het advies van deze commissie bekend is, zal de gemeente Leus den zich opnieuw over het verzoek van Stello en Kuipers buigen. door Jan Versteegt. Een krachtig hogedrukge- bied, gelegen net ten oosten van Denemarken, bezorgde ons de eerste dagen van deze week een schraal, maar fraai weertype. Het hogedrukbas- tion had zich opgepept tot 1045 millibar en de positie ervan op de weerkaart zou een volop winterse situatie kunnen suggereren. De win- terliefhebbers meldden zich dan ook een tikkeltje teleur gesteld in de weerkamer over de slechts enkele gra den vorst. 'Het ziet er alle maal zo mooi uit', waren de reacties. Dat klopte. Er was kou voorradig in Scandina vië (Stockholm -10), er waren drukdalingen in het zuidwes ten van Europa waardoor de oostenwind vooral maandag en dinsdag opleefde. Daar mee zou de vrieskou op transport gezet moeten kun nen worden. Toch niet, want ondanks die op het oog gun stig lijkende omstandighe den krijgt Koning Winter ook nu weinig gTeep op het weer bij ons. De oorzaak is de noordwest-zuidoost georien- teerde as van het bepalende hogedruksysteem. De koude lucht stroomt daardoor langs de oostflank uit naar de Bal kan en kan ons niet bereiken. Het blijft dus bij wat licht winterse speldeprikken. De vorst is meest licht en de mate waarin het kwik in de nacht wegglijdt hangt af van de uitstraling. Zodra er be wolking binnendringt of de wind nog wat verder aan trekt zal de temperatuur slechts enkele graden onder het vriespunt kunnen duiken. Voor vandaag en morgen komen er weinig veranderin gen op het weermenu. Het hogedrukgebied schuift heel langzaam naar het oosten van Europa, maar verliest weinig aan kracht. Het hand haaft een stevige uitloper tot boven Scandinavië zodat de pressies gedwongen worden naar noordelijke regionen uit te wijken. Fronten blijven steken boven Ierland en dringen pas later in het weekeinde wat verder op in onze richting. Daardoor mo gen we op vrij zonnig weer rekenen, waarbij de tempe ratuur overdag tot iets boven nul zal oplopen. De wind gaat geleidelijk verhuizen naar de zuidoost en later de zuid hoek. Als dat zover is, zal de thermometer een lichte stij ging ondergaan. Dat zal waarschijnlijk dit komende weekeinde gaan plaatsvin den. Met een meer zuid westelijke stroming wordt geleidelijk wat zachtere lucht aangevoerd. Het ziet er naar uit dat de vorst in de nacht verdwijnt en het kwik overdag tot ongeveer 5 gra den zal oplopen. De kans op neerslag neemt dan lang zaam wat toe. Een echt win terse periode zit er dus niet in. De levende natuur blijft de tijd ver vooruit. Eerder deze week kreeg ik bericht dat de clematis al drie knop pen had, waarvan er een op springen stond. Geen won der, want de eerste tien da gen van januari waren zeer warm. In Leusden bedroeg de gemiddelde temperatuur 6.5 graden en dat is 4 graden in de plus. Het was wel klets nat in dit tijdvak. In Achter veld noteerde de heer Hak 57 mm, in Leusden werd 55 mm afgetapt. In de wintersportgebieden zijn de condities weer verbe terd. De eerste dagen zal het weer daar onder hogedrukin- vloed staan, waardoor het koud en vrij zonnig zal zijn. Verse sneeuw zal er dan niet vallen. Het nieuwe bestuur buigt zich over de iueuwbouwplannen: We kunnen echt niet meer langer wachten. KRAMSVOGEL Tot de jaren zeventig was de kramsvogel, in de volkstaal dubbele lijster, in ons land al leen maar een doortrekker en wintergast. Dan ziet men ze, in grote groepen in het open veld en op de weilanden, in gezelschap van spreeuwen en koperwieken, hun voedsel zoeken. Als de winter stren ger wordt dan willen ze ook wel de bewoonde wereld op zoeken om de nog overgeble ven bessen van de heesters in onze tuinen en plantsoe nen te pikken. Oorspronkelijk is de soort een broedvogel van de taiga, waar ze in grote kolonies broeden. Sinds de Ijstijd is hij vanuit Siberië naar het westen opgerukt. In het mid den van de vorige eeuw wer den de eerste nesten in het oosten van Duitsland gevon den. Rond 1960 was hij in het westen van Duitsland een re gelmatige, zij het schaarse, broedvogel. In de beginjaren '70 kwamen enkele onbevestigde berich ten van broedgevallen in Ne derland, maar in 1974 wer den, voornamelijk in Zuid- Limburg, meerdere broedge vallen gemeld. Daarna nam het aantal vrij snel toe door het gehele land, waarvan de meeste gevallen wel in Zuid- Limburg voorkwamen. De biotoop van de vogel is een half open landschap met wat graslanden en akkers waarop voedsel gezocht kan worden en liefst een beek of ander open wafer in de buurt. Ze eten zowel dierlijk als plantaardig voedsel. In de winter strijken de zwermen neer op de lijsterbessen en andere bessendragende bo men en struiken. Van snavelpunt tot staart- einde meet de vogel onge veer vijfentwintig centime ter, hij heeft een lichtgrijze kop en stuit, kastanjebruine rug en zwarte staart. Grote gelijkenis tussen de seksen. De vlucht is golvend en daar bij zijn dan de witte onder vleugels en grijze stuit goed zichtbaar. De vogel hipt in een fiere houding; kop en hals opgeheven en niet, zoals de merel, in elkaar gedoken. In tegenstelling met andere lijsters is de kramsvogel een groepsvogel. Hoewel er ook paren zijn die alleen neste len, broedt het merendeel in kolonies van ongeveer 30 pa ren. De kramsvogel is niet kieskeurig wat de soort boom betreft waarin genesteld wordt en de hoogte waarop gebouwd wordt varieert sterk, maar ligt zelden bene den de drie meter. Het wordt voornamelijk door het wijfje gebouwd van wortels en gras, bijeengehouden door modder, op een onderlaag van twijgen en mos. Het nest doet enigszins aan dat van de grote lijster denken met de slordig afhangende plante- slierten. Het aantal eieren be draagt vijf tot zes die vaak groenig gekleurd zijn. Even als bij de meeste lijsterachti- gen, wordt in hoofdzaak door het wijfje gebroed en de duur daarvan is ongeveer 15 da gen. Na 2 weken verlaten de jongen het nest, waarna ze nog ongeveer 2 weken door de ouders worden verzorgd. Soms volgt nog een tweede broedsel. Hopelijk zet de vogel de inva sie in ons land voort en wordt hij bij ons een algemene broedvogel. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5