Twartet Wiebe Haanstra -peelt traditionele jazz Panorama Lisiduna Mirakel en RCO gaan door geschiedenis van musical Culturele Raad geeft muzikale ruimte 'rafassi Talentenjacht Boodschappen weg Inbraak Geen voorrang Koffieconcert Optocht Patchwork „Op de markt voel ik me vrij" plaatselijk nieuws UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's Verzekeringen ^WOENSDAG 16 JANUARI 1991 'EN - In het kader van het Ruimte" organiseerde de -ele Raad afgelopen zondag bijzonder educatieve jazz- dag in de aula van de muziek rol. Aan de hand van voor- lden gaf gitarist Henk Spren- een uiteenzetting van de stijl- merken van wat hij om- reef als "traditionele jazz", t medewerking van het Wiebe instra - Jan Verweij kwartet den muzikale elementen als m, harmonie, ritme en impro- itie toegelicht en gespeeld, aas was er nog genoeg ruimte r wat meer publiek. isdenaar Henk Sprenger is do lt aan de conservatoria in Hil- sum en Rotterdam. Het feit, dat ooit op de klarinet is begonnen, ift ongetwijfeld een positieve oed op zijn gitaarimprovisa- Want, zoals hij zelf aangaf. gitarist denkt in akkoorden, vijl een blazer veel meer vanuit lodische lijnen te werk gaat. een muzikant beide opvattin- i beheerst, zoals Jan Verwei] c deze middag weer liet horen mondharmonica komt er vaak moois uit het instrument. Het intet opende met een nummer t zich in een heel kleine ruimte peelt: "Blues in the Closet", n zeer kort stukje muziek. "We Dben dit stukje gespeeld om te m horen hoe het is als je elkaar ruimte niet geeft." "Fijn dat U toch leuk vond", aldus Spren- r na het applaus. "We hebben geprobeerd om elkaar het 'en zuur te maken. >e traditionele jazz is, in tegen ging tot de free jazz, gebaseerd het spelen van songs. Eerst >rdt de melodie gespeeld, dan >rdt het lied herhaald, behalve de melodie. Dan knjgt iedereen een beurt om te soleren." Als eer ste voorbeeld wordt de blues- vorm aangehaald. Met een aantal voorbeelden laat het kwintet ho ren hoe de vorm zich ontwikkelt vanuit de eenvoudige drie akkoor den folk-blues tot aan het ingewik kelde schema van de "Parker- bluess". Met Jan Verwei] als solist werd dat laatste voorbeeld uiter aard "Bluesette" van Toots Thiele- marts. Vervolgens werden diverse an dere gebruikelijke liedvormen behandeld aan de hand van stan dards als "All of me" en "Wave". "De samenstelling van een set is altijd gebaseerd op contrast. Dat kan contrast zijn in tempo, ritme of toonsoort. Als eerste stuk neemt men vaak een nummer, dat voor de muzikanten makkelijk is om te spelen en om het publiek op te warmen. Als laatste stuk neemt men bijna altijd een "up-tempo" nummer, een soort uitsmijter dus. We improviseren overigens niet op het thema "ruimte", want dat valt meer in de categorie "free- jazz" Van de te spelen zes num mers, waaronder het fraaie "Stella by Starlight" licht Sprenger vervol gens de arrangementen toe. On derwerpen als diverse mtroduk- tiemogelijkheden, vier om viertjes met slagwerk, een polyfoon thema en de eeuwige strijd tussen pianis ten en gitaristen passeren de re vue. Sprenger laat onder meer ho ren hoe zacht de gitarist van Count Basie speelde, om de pianist qua klank niet in de weg te zitten. "Dat moet je zo houden" merkte een medemuzikant schertsend op. Een beetje meligheid moesten de muzikanten natuurlijk kwijt, want aan echt spelen kwamen ze in deze opzet te weimg toe. Het aan wezige publiek luisterde echter aandachtig naar deze interessante informatie uit de keuken van de jazz. Het wist ook een goede solo op zijn waarde te schatten Na deze set was het de beurt aan het veelbelovende Fusion-trio Arthur Rombouts, Mark Haanstra en Mar cel Huibers. Zij dienden als uit smijter van deze educatieve mid dag. JimtenBoske Kwartet Wiebe Haanstra volop in actie tijdens de traditionele jazzmiddag van de Culturele Raad AMERSFOORT - Op zondagmid dag 20 januari 1991 vindt een geza menlijke voorstelling plaats van het Regionaal Concert Orkest (RCO) en Jeugdtheater Mirakel. Deze voorstelling, bedoeld voor het hele gezin, zal als thema hebben: „De geschiedenis van de musical". Speciaal geschreven arrange menten van een aantal bekende musicals zullen de revue passeren, zoals: Cole Porter selectie on Broadway, Hello Dolly, Cats, Phan tom of the Opera, My fair lady, Grease, Fiddler on the Roof en An nie. Nu eens gezongen en gespeeld door Mirakel met begeleiding van het RCO, of het eigen combo, dan weer alleen gespeeld door hedt orkest. Musical-In biedt een combinatie van theater en harmonie-orkest. Aangezien de middag een feest voor 't hele gezm moet worden, zal voor de allerkleinsten een creche worden ingericht, die onder des kundige leiding staat. Het concert vindt plaats op zon dag 20 januan 1991 in de Stadshal van De Flint, aanvang 14.30 uur. Zaal en creche open v.a 14.00 uur. De toegangsprijs bedraagt: voor volwassenen 10,-; voor kinderen t/m 12 jaar 7,50; 65-plussers 7,50; cjp-houders 7,50; creche gratis. Toegangskaarten kunnen wor den besteld via de volgende tel.nr.: 033-942604, 033-755422. 033-942066, 033-615768, 033-617781. Kaartver koop door de VW vanaf 6 januari en vanaf 14 januari aan de kassa van De Flint. Kinderboerderij LEUSDEN/DE GLIND - Jeugddorp De Glind opent iedere tweede zon dag van de maand de kinderboer derij van 14.00 tot 17.00 uur. Er zijn pony's, waar een ritje op gemaakt kan worden. Ook is er een speel tuin. Alle kinderen mogen om 16.00 uur helpen de dieren te voeren. LEUSDEN - Trafassi komt naar usden. Deze bekende Neder- tdse band, die zelfs enkele ma- i de top-veertig bereikte, komt zaterdag 19 januari naar Het Ros yaart in Leusden. Trafassi wordt i grote trekpleister van de Tropi- 1 party, die daar gehouden lOrdt. Vong jaar organiseerde de Leus- nse carnavalsvereniging d'Ou- Klomp, in samenwerking met t Ros Beyaart, een Zuidameri- .ans feest. Het werd een van de islaagdste avonden van het ge le seizoen. Voortbordurende op dit succes gaan Prins Moustache en zijn Raad van Elf ditmaal voor in een Tropical party. De Leusdenaren zijn er in geslaagd om met Trafassi één van de bekendste bands op dit gebeid naar het Ros Beyaart te krijgen. Trafassi, vorig jaar onder meer bekend van „Grote wasjes, kleine wasjes" is de ideale band voor zo'n party. Kaseko, Salsa, Kadanz, Soul, Disco, Chutney, Reggae en Meren gue staan allemaal op het repertoi re van deze band. De groep bestaat uit Harold Biervliet (sologitaar, vo cals), Edgar „Boegroe" Burgos (leadvocals, percussie), Clyde Es- seboom (keyboards, saxofoon), Lesley Leeüang (basgitaat, vocals) en Iwan Vaudelle (drums, vocals). Het is de bedoeling dat de be zoekers in „aangepaste" kledij naar het feest in Ros Beyaart ko men. Vanaf half negen gaan daar de deuren open. Leden van de car navalsvereniging d'Ouwe Klomp betalen in de voorverkoop 12,50. Kaarten voor niet-leden en aan de kassa 15,-. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij Jan Roos, Hene gouwen 7, tel. 942650, Henk Hout hakkers. Tolboomstraat 18. tel. 945616 en natuurlijk bij het Ros Beyaart zelf. Auto en preventie LEUSDEN - In het kader van de actie 'Auto en preventie' zal de po litie zaterdag 19 januari in winkel centrum De Hamershof een infor matiestand inrichten. Bij de stand kunnen belangstellenden zich la ten voorlichten over mogelijkhe den om diefstal uit de auto te voor komen. Boswandeling LEUSDEN - Het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, afde ling Amersfoort en Omstreken, gaat zondag 20 januari een wande ling door landgoed Den Treek hou den. Het thema is "Bomen in de winter'. De wandeling begint om 14.00 uur bij Hotel Den Treek aan de Treekerweg in Leusden. (advertentie) illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt LEUSDEN - De Leusdense E carnavalsvereniging d'Ou-Ê E we Klomp is op zoek naar E (jong) talent. Ieder jaar orga-1 E niseert de carnavalsvereni- E ging avonden voor bejaar- E den. Dit jaar wordt op woens-1 E dag 6 februari een bezoek E gebracht aan het Hamers- E veld. Op vrijdag 8 februari is E H de grote avond, het zoge- E E naamde Jong van Hartefeest, E in De Korf. E Tijdens deze avond wor- E den diverse „acts" opge-1 E voerd. Leusdenaren, die op E muzikaal gebied of op ander E terrein iets in hun mars heb- E E ben, wordt de kans geboden E E om eens voor een volle zaal op te treden. Belangstellen- E E den kunnen contact opnemen E E met Jan Roos, Henegouwen 7, telefoon 942650 of Rob van E E der Werve, Gironde 15, tele- foon 943624. niiiiiiiiiMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? LEUSDEN - Een bewoner van Ter- berghorst kwam donderdag om streeks 18.00 uur thuis met een tas vol boodschappen en een koffer. Toen hij de deur wilde openmaken, kwam hij erachter dat hij zijn sleutel vergeten had. Hij reed naar een familielid in de buurt, die een re- serve-exemplaar voor hem be waarde. De koffer en de tas bleven voor de deur staan. Toen hij terug kwam had zijn vrouw de koffer bin nen gezet, maar de tas boodschap pen was gestolen. LEUSDEN - Bij een inbraak aan het Kokkelaantje werd donderdag middag een achterdeur gefor ceerd, waarna de inbrekers ste- reo-apparatuur meenamen. FILMAGENDA AMERSFOORT 18 januari t/m 29 januari GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 HOME ALONE dag 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. THE WITCHES dag 13.30-18.45-21.30 uur. zo. ook 16.00 uur ARACHNOPHOBIA dag 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. PROBLEM CHILD dag 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. NAVY SEALS dag 13.30-18.45-21.30 uur. zo. ook 16.00 uur. GHOST vr. ma. di. do. 13.30-18.45-21.30 uur. za. zo. wo. 18.45-21.30 uur. AIR AMERICA dag 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. FILM VOOR DE HELE FAMILIE DE KLEINE ZEEMEERMIN za. en wo. 13.30 uur. zo. 13.30-16.00 uur. LEUSDEN - De Leusdense automo bilist S. van K. verleende donder dagavond geen voorrang toen hij via de Kloosterhof de Hamersveld- seweg op wilde rijden. Een botsing met een automobilist uit Bunscho ten was het gevolg. Beide auto's liepen schade op. Video-aktiviteit LEUSDEN - Tien weken lang zal iedere vrijdagavond een video-ak tiviteit in jongerencentrum De Geut worden gehouden. Vrijdag 8 fe bruari, om 19.00 uur is de eerste bijeenkomst. De cursus zal worden gevuld met het werken met video apparatuur, het spelen voor de ca mera, zelf filmen en regisseren. Voor meer informatie: 03495-38478. Biotechnologie LEUSDEN - De plattelandsjonge renorganisatie PJGU houdt donder dag 17 januari een discussie-avond over biotechnologie. Zaken als ge netische manipulatie en voortplan tingstechnieken komen aan de orde. Ir. Kok zal het thema inleiden. De bijeenkomst wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldseweg en begint om 20.00 uur. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Zondag 20 januari 1991 treden tijdens het koffieconcert in de aula van de Muziekschool te Leusden op het flamencogezelschap „Marij ke y sa grupo"met dansgroep „Sa- lero de Esparia." Op het programma staan uitvoe ringen van traditionele Spaanse fla menco; muziek en zang door „Ma rijke y sa grupo" en dans door dansgroep „Salere de Esparia." Het flamencogezelschap is ge specialiseerd in de uitvoeringen van traditionele flamenco. Leden zijn Manjke Rodriguez - gitaar, Ra fael Rociriguez - cantaor en Ga- briek Rodriguez - palm as. Dans groep „Salera de Esparia" bestaat uit vier danseressen. Zij komen oorspronkelijk uit Cadiz maar wo nen en werken nu in Nederland. De leiding berust bij gitariste Marijke Rodriguez. Marijke studeert fla menco gitaar bij de wereldbe roemde flamenco-gitanst Paco Pe- ria aan het Rotterdams conservato rium. Zij doet dit jaar examen. Ver der is zij werkzaam als gitaardo cente aan de muziekschool Leus den en begeleidster van danseur- sussen. Aanvang van het concert 12.00 uur. Kaartverkoop aan de zaal van af 11.15 uur op de dag van het con cert. LEUSDEN - Ook dit jaar organi seert de Leusdense carnavalsver eniging d'Ouwe Klomp v/eer een optocht. De optocht wordt gehou den op zaterdag 9 februari en ein digt traditiegetrouw op de stoep van het stadhuis. De carnavalsver eniging roept ook ditmaal weer verenigingen, scholen, buurtbewo ners op om mee te doen aan de optocht. Een optocht, die vaak de gelegenheid biedt om op ludieke manier iets aan de kaak te stellen. Natuurlijk kunnen ook de kinderen weer verkleed meelopen. Er wor den drie prijzen voor de origineel ste wagens en deelenemers uitge loofd, verder zijn er drie kinder prijzen. Uiteraard njdt ook de wa gen van de Prins mee onder het motto „met pnns Moustache aan de zwier, beleeft Leusden dne dagen plezier." De optocht vertrekt zaterdag 9 februan vansf een uur of twaalf bij De Til om twee uur later bij het stadhuis weer te worden ontbon den. Daar krijgt de prins dan de gemeentesleutel uitgereikt. In De Korf vindt vervolgens de prijsuit reiking plaats. Deelnemers kunnen zich opge ven bij John Horst. Rozendaallaan 2, telefoon 033-940650. LEUSDEN - In het vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder wordt op de woensdagochtend 6 februari een cursus gegeven over patchwork. De ochtend begint om 09.00 uur aan de Burg. van de Post- laan 2 (achterzijde gemeentehuis). Koffie is aanwezig. De bedoeling van deze cursus is om de beginse len van het patchwork te leren. Er zal ook aandacht besteed worden aan het zogenaamde quilten. Een tweede cursusochtend is m voor bereiding. De cursus staat onder deskundige begeleiding van Berty Gordon. Zij verzorgt al vele jaren cursussen op dit gebied. Indien u belangstelling heeft voor het volgen van deze cursus kunt u zich telefonisch aanmelden bij Christine Gordon (033-950927). Zij kan u ook eventuele verdere inJformatie verstrekken. Het cur susgeld bedraagt 1,50, exclusief materiaalkosten. lünderopvang is aanwezig. Good Old Boys zorgen voor een avond stevige blues-rock. Blues-rock Boerenkielenbal LEUSDEN - The Good Old Boys treden zaterdag 19 januari op in jongerencentrum De Geut. Het live concert bestaat uit stevige blues en rock uit de jaren zestig en zeventig. Zanger en bassist Dick Stam en gitarist Jan Palthe bepalen het rau we karakter van de groep. De zaal gaat om 21.00 uur open. ACHTERVELD - Carnavalsvereni ging de Puupenkoppen hebben een 'Boerenkielenbal' op vrijdag avond 18 januari. Vanaf 20.30 uur is de zaal in de Roskam geopend. Prins Cor Puup de 15e zal de carna valsvereniging 'de Keuters' uit Hooglanderveen in Achterveld mogen ontvangen. Naam: Nel van den Berg Bekend van: Voorzitter 'Duwgroep Leusden' Favoriete plek: „De markt" „De markt is eigenlijk de emge plek in de gemeente waar ik me helemaal thuisvoel en waar ik als gehandicapte op een normale manier m'n boodschappen kan doen. Niet alleen hggen de artikelen op een bereikbare hoogte uitgestald, je wordt er ook bediend. En ik kan er met m'n invalidenwagen goed uit de voeten. In een winkel zit je toch algauw weer in die afhankelijkheidspositie, als iets te hoog is uitgestald of als de ruimte tussen de schappen te krap is. Dan moet ik mensen weer vragen om me te helpen. En dat vind ik vervelend. Daarom kom ik zo graag op de markt. Daar zijn geen deuren, geen drempels en geen kassa 's die dicht zijn. Daar voel ik me vrij. „Ik heb lang moeten nadenken over welke plek ik voor deze rubriek zou kiezen. In eerste instantie was ik geneigd een voorbeeld te geven van een plek in Leusden die slecht toegankelijk is voor invaliden. Maar als je daar over gaat nadenken, wordt dat een verschrikkehjk lange hjst. In ieder geval veel en veel langer dan de lijst met positieve uitschieters. Daarom heb ik daar maar een voorbeeld van genomen. Maar afgezien van de markt en de Marcuskerk heb je het in Leusden wat dat betreft eigenlijk wel gehad." „Een regelrechte ramp zijn in Leusden de wachtkamers van doktoren en tandartsen en de apotheken. Daar erger ik me echt groen en geel aan. Maar het gemeentehuis is bijvoorbeeld ook slecht toegankehjk. Er zijn wel voorzieningen aangebracht, maar daar kan je niet altijd gebruik van maken. Toen ik laatst bijvoorbeeld naar een tentoonstelling in de kelder van het gemeentehuis wilde, heb ik mensen van de organisatie moeten bellen om ervoor te zorgen dat ik erin kon. Want m het weekeinde is het gemeentehuis dicht en kan je niet bij de lift. Ik heb zelfs wel eens opgesloten gezeten m het gemeentehuis. Toen had ik 's avonds een cursus gevolgd en kon ik er niet meer uit." We hebben in Leusden de zogenaamde 'Duwgroep' opgericht, om proberen dingen ten behoeve van de gehandicapten te bewerkstelligen, maar het blijft moeilijk. We zijn nu wel zover dat er wellicht een nota 'gehandicaptenbeleid' gaat komen. Maar ik wordt er wel een beetje verdrietig van als ik lees dat er voor één of andere sportvereniging een kwart miljoen wordt vrijgemaakt voor een kunstgrasveld en dat er jaarlijks amper f 10.000,- beschikbaar is voor verbeteringen ten behoeve van de gehandicapte. En dat terwijl die achterstanden ontstaan zijn door het voeren van verkeerd beleid. Alleen al de achterstanden m de voorzieningen op straat zijn onlangs becijferd op 140.000,-. Die 10.000,- op jaarbasis is dan een druppel op een gloeiende plaat. En dan heb ik het nog met eens over de gebouwen! Als de gemeente tien jaar geleden iets alerter was geweest, was dit nu allemaal niet nodig." „Mensen denken vaak dat een gehandicapte de hele dag duimen zit te draaien en niets zit te doen. Dat is absoluut niet waar. Gehandicapten zijn onderlmg net zo verschillend als andere mensen. En iedereen denkt gauw dat altijd alles maar voor je geregeld wordt. Nou, forget it! Mensen worden zo slordig en denken er met bij na wat het voor ons betekent als men een bijvoorbeeld fiets laat slingeren. Maar het ergste is vergeten worden en die ontzettende afhankehjkheid. Het feit datje voor al de hulp die je krijgt nooit iets terug kan doen.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7