LHV nadert topposities Buiten 'tspel B 'Leusden is de Sahel in culturele wereld' ■eusder Krnnt Wensenlijst van sportstichting "t Nieuwe voorzitter Culturele Raad wil meer geld van de gemeente' (Sbinnen Dubbele winst handballers I '46 RIVIERWIJKERS Ophalen glas en oud papier NSDAG 16 JANUARI 1991 v ^fting? week speelden in de pro- sse volleybal de mannen- mmin Harderwijk 2 en 3 tegen Het derde mocht met 3-0 want die ploeg stond net "xpe degradatiehjn. Het gat mderste drie bedraagt nu 10-ften. jei eede team van BrezarVSSS 15- diezelfde klasse. De Bar b's hadden tot voor de kerst Vhfen verzameld en stonden Vl'onderaan. Een inhaal- i werd gewonnen en kop- MS won met veel moeite rf&nhet 'Jan van Schaffelaars- bhijnt dat een paar spelers erste team in het tweede gesteld om degradatie te 13". Het eerste kan namelijk moveren omdat het zich 4 >izoen uit de competitie ruggetrokken. Mocht het degraderen dan wordt het iet eerste, dat tweede divi- ff, wel erg groot. ien bovenstaande praktij- petitievervalsing noemen? an wel. Vorig seizoen won ijk 3, dat ook toen de pun- nodig had, ook twee maal weede In Barneveld had- aarschijnhjk niet verwacht veede het na degradatie in lotieklasse zo slecht zou /c oe van deze praktijken in otieklasse lijken clubs als Maxcom/Touché te wor- ■ner alleen een eerste team i hogerop te komen, lergehjk probleem doet ieD voor bij het handbal. Daar LHV al jaren temidden i-G, vierde en soms achtste ?t Leusdense handbal naar )r plan te helpen, ■ere sporten spelen eerste i een aparte competitie. dan met bij volleybal en 11- I ].m/5SS 2 won zaterdag met II Vollkei 2 die vijfde staat! 11 Frits Schoenmaker n- 11™ 11 H Zondag 20 januari Aanvang 14.30 uur Istrijdbal is aangeboden door Herman v d. Hengel, udste Slijter" van Leusden lamersveldseweg 56. Tel 033-941259 LEUSDEN - De vrouwenhandballers van LHV hebben zondag in thuishal De Korf goede zaken gedaan door hekkesluiter UDSV 2 met 14-11 te verslaan. Daardoor stijgen de Leusdenaren naar de derde plaats in de eerste klasse, met uitzicht op meer. De mannen zetten thuis de stijgende lijn voort door voor eigen publiek nummer twee HHC voor schut te zetten. Na een uiterst spannend duel, waarin de Leusdenaren voortdurend het initiatief hadden, maar niet los konden komen, trok LHV na een uur toch aan het langste eind: 17-16. De strijd in de hoogste afde lingsklasse bij de handballende vrouwen lijkt een heuse slijtage slag te worden. Met name het ge vecht om de tweede degradatie- plaats en het kampioenschap dreigt pas op de laatste speeldag te worden beslist. Afgezien van het Utrechtse UDSV, dat nu al kansloos lijkt, valt elk weekeinde wel een verrassende uitslag te noteren en wisselen zowel koplopers als de gradatiekandidaten sterke met ronduit zwakke prestaties af. Echte favorieten zijn er dan ook met meer, evenmin als gedoodverfde degradatiekandidaten. Ondanks het feit dat LHV inmid dels tien punten bij elkaar sprok kelde (en dat is meer dan het ster ker geachte team van vorig jaar om deze tijd), is de Leusdense ploeg dan ook nog allerminst zeker van lijfsbehoud. De tweede degrada tieplaats, die momenteel door ASV en HVN/Attila bezet wordt, is slechts vier punten verwijderd. Daar komt nog bij dat HVN nog een wedstrijd tegoed heeft. Aan de andere kant doen de Leusdenaren zelfs nog mee voor het kampioenschap. Lijstaanvoer der UHV/DSO heeft maar drie pun ten voorsprong op de Leusdena ren, terwijl BSV twee punten meer heeft dan LHV. Een omvangrijk middenveld heeft twee tot vier punten minder dan de Leusdena ren. Met nog zes wedstrijden te gaan, is het pleit dan ook nog aller minst beslecht. MANDEKKING Voor eigen publiek leek LHV er echt zin in te hebben, na een aantal weken noodgedwongen rust. Bin nen tien minuten stonden de Leus denaren met 6-0 voor en dreigde een afgang voor de Utrechtse be zoekers en rekende enthousiaste fans mt dat een score van dertig doelpunten of meer tot de moge lijkheden zou behoren. Vrijwel op hetzelfde moment stokte de Leus dense produktie echter en vanaf 7-1 kreeg UDSV langzaam meer greep op de wedstrijd. Profiterend van afnemende concentratie bij de thuisploeg krabbelde UDSV terug tot 7-4 en 9-5, maar toen Hetty Tes- sels van afstand vlak voor rust voor 10-5 tekende, leek er nog weinig aan het handje. Na de pauze kwam LHV echter danig in de problemen. Hetty Tes- sels, voor rust goed voor vijf tref fers, kreeg mandekking en daar mee werd de Leusdense aanval ontregeld. In no-time kwam UDSV weer terug in de race en het stilge- worden thuisfront moest flink slik ken toen de gelijkmaker op het scorebord kwam: 10-10. het pleit voor de veerkracht van de Leusdense ploeg dat die tegen slag goed verwerkt werd. Na twin tig doelpuntloze minuten in de tweede helft, brak topscorer Carla Mossel, in totaal goed voor zes treffers, de ban door van afstand 11-10 op het scorebord te brengen. Ria Meyennk deelde daarna met een weer een morele tik uit door de marge weer naar twee treffers te tillen: 12-10. Bij 12-11 groeide keepster Chnstine Schut uit tot de vrouw van de wedstrijd door een strafworp te keren. Carla Mossel maakte on middellijk van de onrust in de Utrechtse gelederen gebruik door 13-11 aan te tekenen en daarmee het lot van de bezoekers te beze gelen. Monique Hovenkamp maakte in de laatste minuut aan alle onzekerheid een eind door 14-11 te MOREEL De mannen klimmen stukje bij beetje uit het diepe dal, waann de ploeg sinds het begin van de zaal competitie terecht was gekomen. Na een royale 17-24 overwinning op AAV, vlak na de jaarwisseling, was het moreel genoeg opgepept om voor het thuisfront nummer twee HHC op een nederlaag te trakteren. Hoewel de Leusdenaren nog allerminst vlekkeloos speelden en de onze kerheid nog snel toeslaat, bleef LHV knap overeind in een uiterst spannend duel. LHV begon veelbelovend en overrompelde de tegenstander met snelle uitbraken: 4-0. Omdat de ploeg daarna te gehaast op zoek ging naar meer, kreeg HHC de ge legenheid naderbij te sluipen. Via 4-1, 5-3, 6-5 en 7-6 sloop de Hilver- sumse ploeg naderbij om bij 8-8 weer aan te sluiten. LHV hield ech ter het initiatief en kwam bij 10-8 weer op voorsprong. Bij het aan breken van de rust hielden de Leusdenaren nog een smalle mar ge over: 11-10. Na de pauze leken de Leusdena ren alsnog snel orde op zaken te stellen, toen de ploeg via Matthijs Jantzen, uitblinker Ed Davids, Wil lem van der Heyden en Ruud Bosch uitliep naar 15-11. Achterin had de Leusdense ploeg de zaakjes echter nog steeds niet 100% voor elkaar, waardoor de Hilversummers op nieuw konden aansluiten. Via 15-14 en 16-14 kwamen de ploegen bij 16-16 weer op gelijke hoogte. Wil lem van der Heyden zorgde er echter op het nippertje voor dat LHV uiteindelijk op beide punten beslag kon leggen, door in de laat ste minuut raak te schieten. HHC kon die treffer niet meer goedma ken. Door de overwinning deed LHV de voorlaatste plaats in de derde klasse over aan het Amersfoortse AAV. Als de Leusdenaren de in haalwedstrijd tegen BHC zouden winnen, nemen de LHV-ers zelfs de derde plaats in. Doelpuntenmakers LHV (vrou wen): Carla Mossel (6x), Hetty Tessels (5x), Ria Meyennk (2x), Monique Hovenkamp (lx). Doelpuntenmakers LHV (man nen): Ed Davids (6x), Wilem van der Heyden (4x), Daan Bleuel (2x), Matthijs Janzten (lx), Edo Steenbeek (lx), en Arjan Schnei ders (lx), Ruud Bosch (lx), Rob van den Hoek (lx). Hetty Tessels neemt het doel van UDSV onder vuur. Momque Hovenkamp, Ria Meyerink en Tonnie Davids zetten een blok. Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiniging gebeurt maandag 21 januari in de volgende wijken: Groenhouten, Hamershof, Ak kerhoeve, Noordwijck, Lan- genbeek, Bosveld, Munnikho- ve, Zwanenburg, Claveren- blad, Wildenburg en Leus- den-zuid. Grot vuh en ander niet-huis- vuil kunnen worden gestort in containers op de gemeente- werf aan de Hamersveldse- weg 105. Voor meer informatie bellen met de dienst gemeen tewerken, telefoon 961773. Schilleninzamekng: Milieu- boer, tel. 946753. LEUSDEN - De Sportstichting van Leusden heeft haar adviezen voor 1992 op papier gezet. De wensen van de verschillende sportverenigingen staan in de prioriteitenlijst. Het advies van de Sportstichting help» de gemeente me» de uitvoering. siiitiiiiiuiiMiiiiiiiiNiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiimuiiiiiiimiiiiiiiiia' De schietvereniging Leusden knjgt naar alle verwachting in 1991 een eigen accommodatie op de Leusderheide. Een voorwaarde is wel dat er meer met het milieu re kening gehouden gaat worden en dat er met staal gaat worden ge schoten. Er mag geen klei op de banen achterblijven. De kleidui- venbaan levert ook nog een pro bleem op. Het Ministerie van De fensie wil ze op de huidige plaats weg hebben in verband met het stiltegebied. Leusden is met dne alternatieven gekomen, die alle door Defensie zijn afgewezen. De Sportstichting stelt daarom voor om op dezelfde plaats te blijven. Extra zaalniimte is nodig voor de specifieke binnensportverenigin gen. Verschillende verenigingen willen een sporthal op het Burge meester Buiningpark Samenwer king nissen voetballers, korfbal lers, volleyballers en handballers kan sterk maken, maar het kan ook een problemen opleveren. De Sportstichting voorziet moeilijkhe den met de bezetting van de zaal- ruimte. Op topdagen kunnen wel vier sporthallen worden gevuld. Voorlopig is het wachten op de resultaten van het ingestelde on derzoek. Roda'46 heeft bij de Sportstich ting hoge prioriteit. Zij dnngen dus ook aan bij de gemeente op de realisatie van een kunstgrasveld. Roda zou eigenlijk zes wedstnjd- velden moeten hebben en twee trainingsvelden. Voetbalvereni ging Roda heeft echter vijf velden in gebruik en één veld in medege bruik met de korfbalvereniging Antilopen. Roda komt duidelijk een veld tekort, met name op de druk ke zaterdagen. De groeimogelijk heden zijn op het Buiningpark zeer beperkt, daarom stelt de Sport stichting voor de huidige velden aan te passen. Bijvoorbeeld door het veld te verbeteren met kunst stof en zo de bespelingsintensiteit te verbeteren. Zo zijn er nog veel meer wensen van de sportclubs. Velden, kleed ruimten en zaalruimten blijven de gemoederen bezig houden. Ook het Jan Banninkpark is aan herin richting toe. Het ligt in de bedoe ling van de Sportstichting meer re creatie mogelijk te maken in het park. Er moeten wandelpaden worden aangelegd en de groen voorziening dient verbetert. Het bovenstaande zijn alleen nog maar de wensen en voorstellen van de Sportstichting. De uiteindelijke beslissingen worden door de ge meente gemaakt. In 1987 heeft de Sportstichting bij het college van burgemeesters en wethouders een plan ingediend voor herinrichting van het Jan Bannink park. Dit plan doet recht aan de oorspronkehjke recreatieve bestemming van het terrein. Zoals het terrein er nu bijligt, is het nodig dat er op korte suiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiir 1 termijn wat aan gaat gebeuren. 8 1 N - Als de manier waarop Harry Hilderink zich voorbe- een interview een aanwijzing is voor zijn wijze van zal het de komende jaren niet ontbreken aan voortva- 1 op cultureel gebied in Leusden. De nieuwe voorzitter Julturele Raad heeft goed nagedacht over zijn nieuwe n stapel rapporten, waaruit hij regelmatig citeert, is landbereik. Voor hem ligt een vel met aantekeningen, er zeker van is dat alle onderwerpen, die volgens hem >rde moeten komen, tijdens het gesprek niet vergeten vel voorzichtig in zijn uitspraken, want hij beseft dat hij ieuwe functie te maken krijgt met verschillende men sen en instanties, waarmee hij de komende jaren intensief moet samenwerken. Een verkeerd woord of een te harde stellingna- me zou die samenwerking behoorlijk lastig kunnen maken. Toch moeten hem wat dingen van het hart en dat leidt in ieder geval tot één opmerkelijke uitspraak, die de gemeente in haar zak kan steken. „Leusden is de Sahel in cultureel Nederland," zegt hij een lid van de Vakgroep Letterkunde van de Utrechtse universiteit na, met wie hij kortgelden over een vergelijkend rapport gesproken heeft. Het hoofd Ondersteuning en Advies van het Amersfoortse bedrijf 'Raet Ziekenhuis Informatiesys temen', woont pas sinds 1988 in Leusden, maar in die korte periode is hem één ding duidelijk geworden. De politiek heeft te weinig geld over voor de cultuur. js daarvoor laat hij uit de pporten cijfers zien van emeentes, die zijn stelling men. Ook een onderzoek, een stagiair kortgeleden s in opdracht van de ge- zou hem gelijk geven. :ou blijken dat Leusden m met andere plaatsen, ft als het gaat om het be- inwoner dat aan cultuur -3rordt. Het bewuste onder- ivv6-eg eind vorige jaar van d raadsleden forse kntiek en, omdat het volgens hen .jk is om de ene plaats met e te vergelijken, rlijk is dat zo," geeft Hilde- •ct toe, „maar als je alle :ken die naar dit onder laan zijn, bij elkaar neemt, toch onvermijdelijk het it er hier voor cultuur te eld wordt besteedt." Hij hik zien, waaruit blijkt dat -| iet welzijnsbeleid m Leus bedrag van 800.000,-- in i eentehjke begroting is J »erd. Het antwoord op de H Deveel de gemeente nog en bijpassen om een aan- ïr cultuurbeleid mogelijk i, blijft hij schuldig. „Er zal geval enkele 'tonnen' bij zodat het bedrag in ieder >ven 1000.000,-- komt," nk maakte het afgelopen carrière bij de Culturele l vanaf zijn studententijd belangrijk deel van zijn op aan het vervullen van naatschapeelijke functies, irvan met dingen bezig te rechtstreeks met mensen 1 hebben," zegt hij. „Een India heeft bij mij mijn ling voor cultuur gewekt. doo Als je daar bent, onderga je een cultuurshock. De mensen leven daar totaal anders en dat geeft je een gevoel van relativiteit." Voor hem betekent cultuur vooral din gen doen, waar jezelf plezier in hebt. Vorige week namen hij en zijn mede-bestuursleden afscheid van Ineke Haselhoff, de scheidende voorzitter van de Culturele Raad, die wordt opgevolgd door Hilde rink. Zelf speelt hij piano.Met een aantal mensen heeft de nieuwe voorzitter met de nodige voorpret een cabaret-achtig programma in elkaar gezet. Toen hij in 1988 in Leusden ging wonen, kochten hij en zijn vrouw een huis aan de Brink. „Wij wonen hier met zoveel plezier, dat ik zelfs nog bever een andere baan neem, dan verhuis, zegt Hilderink. „Mijn vrouw en ik vonden dat het tijd werd om hier te aarden en dus zochten wij naar activiteiten, waar aan wij konden meedoen." Vanuit de keuken van zijn woning kijkt hij tegen de zijkant van het Claeveren- blad, het voormahge culturele centrum, waar Cees Vial de scep ter zwaaide. Die stopte er vorig jaar mee en verhuisde naar Frankrijk. Het betekende de sluiting van een van de belangrijkste culturele ac- comodaties in Leusden. „Toen Vial met zijn werk stopte, vonden wij hier in de buurt dat er iets moest gebeuren. Zo ben ik in contact ge komen met de Culturele Raad en heb me beschikbaar gesteld voor een bestuursfunctie." Hij kon door het afscheid van Haselhoff direct plaatsnemen op de voorzitterstoel. Hij is overigens niet het enige nieuwe bestuursbd dat begin dit jaar benoemd is. „Ik denk dat we een ideale mix heb ben m de Culturele Raad van men sen die bestuurhjke kwahteiten hebben en mensen die vooral ver stand hebben van de inhoudehjke kant. In de Raad zitten op dit mo ment een onderwijzer, een journa- hst, een huisvrouw, een bacterio loog, twee beeldende kunstenaars en een oud-bankdirecteur," zegt de meuwe voorzitter. De Raad in de nieuwe samen stelling zal de komende tijd vol gens hem vooral druk krijgen met het formuleren van nieuw beleid. Het gaat daarbij volgens hem om twee zaken, namehjk het beleid van de Raad zelf en dat van de gemeente. „De inhoudehjke kant van de zaak is de verantwoordelijk- heid van de Culturele Raad. Daarbij gaat het om zaken als de samen stelling van het wmterprogramma en de organisatie van de Culturade, waarbij de Leusdense verenigin gen de kans krijgen zich te pre senteren. In Leusden hebben we eigenhjk geen erkend beleid," zegt hij. Hilderink steekt de hand in ei gen boezem en geeft toe dat de Culturele Raad in de jaren van haar bestaan nog niet in staat is geble ken een bindend element te zijn in het culturele leven. „De Raad zweeft, maar de afgelopen jaren waren voor de Raad vooral een aanloopperiode," vergoeüijkt hij onmiddehjk. „In de periode dat Leusden groeide, begon ieder voor zich zijn eigen club of vereniging, zonder op de hoogte te zijn van het bestaan van anderen. De tekenclub ging zijn eigen weg en het duurde lang voor men erachter kwam, dat men elkaar nodig had. Dat proces is nu achter de rug en we zitten nu met de Raad m een overgangsperi ode. Het komende jaar moeten we duidehjk maken waar we staan." Wat hem betreft is taak van de Culturele Raad vooral een uitvoe rende. „Het is natuurhjk zo dat Amersfoort een grote zuigende werkmg heeft op Leusden. We hoeven natuurhjk niet onze eigen schouwburg te hebben, want die voorzieningen zijn vlakbij. Het zwaartepunt zou moeten hggen op wat Leusden tot Leusden maakt. Als er in Leusden belangstelling bestaat voor bepaalde program ma's, die niet in Leusden uitge voerd kunnen worden, maar waar voor men naar Amersfoort moet, zou het bijvoorbeeld mogehjk moeten zijn dat Leusdenaren van kortingen kunnen profiteren. Dat moet dan mogehjk gemaakt wor den, doordat de gemeente Leus den subsidie geeft. Dat is niet meer dan billijk als men zegt dat men voor een aantal zaken aangewezen is op Amersfoort." Hilderink kijkt met enige afgunst naar wat er in andere gemeentes gebeurt. „Wat je in andere plaatsen ziet, is dat de culturele raden daar veel beter zijn uitgerust. In Amers foort werken er bijvoorbeeld vijf mensen in vaste dienst. Eigenhjk zouden wij op den duur ook een hele of halve kracht moeten heb ben. Nu is het allemaal nog werk voor vrijwilligers, maar neem nu bijvoorbeeld het wmterprogram ma. Daar gaat ontzettend veel tijd inzitten, voordat het rond is. Dat zou eigenhjk door een professional moeten gebeuren. Vorig jaar orga niseerden wij de manifestatie 'Glas', maar dat ging eigenhjk onze kracht te boven." Toch is het aanstellen van een beroepskracht niet een wens die Hilderink als eerste gerealiseerd zou willen zien. „We moeten eerst het een en ander op gang bren Harry Hilderink kijkt vanuit zijn tuin op boerderij 't Claeverenblad. „De sluiting van dit culturele centrum was voor ons de druppel, die de emmer deed overlopen." gen," zegt hij. „Vooral bij de ge meente. De sluiting van het Claeve renblad. zonder dat er iets voor m de plaats kwam, was voor ons ei genlijk de druppel, die de emmer deed overlopen." Dat brengt het gesprek op een onderwerp, dat vermoedelijk de komende jaren één van Hildennks stokpaardjes zal worden. „De ge meente moet vooral voorwaarde- scheppend bezig zijn. Bijvoorbeeld door te zorgen voor goede acco- modatie," zegt hij beslist. Een goed cultureel centrum is een van de dingen waarvoor Hildering zich de komende jaren voor wil inspannen. „Natuurhjk hebben we hier gebou wen als De Korf en Groot Krak- horst, waar een aantal dingen kun nen plaatsvinden. En ook de zaal van de Muziekschool hoeft niet al leen maar gebruikt te worden voor muziekuitvoeringen. Maar dat is niet het beeld dat ik van een crea tief centrum heb. Er moet een 'hart' inzitten en het moet uitnodigend zijn. Die uitstraling mis ik bij de faciliteiten, die we nu hebben." Op gemeentehjk mveau is eind vorig jaar inmiddels een aanzet ge geven voor een cultureel beleid. Er is een commissie benoemd, waarin twee leden van de Culturele Raad zijn opgenomen. De commissie zal de komende maanden moeten in ventariseren, wat er in Leusden is en wat er nog zou moeten komen. Aan de hand van de rapportage van deze commissie zal de ge meenteraad dan kunnen beslissen, wat er door de gemeente financieel nog bijgedragen zou kunnen wor den. Hildennk staat positief tegen over deze opzet. „Per saldo kunnen we met zonder de gemeente," zegt hij. Toch wil hij niet dat de commis sie achteraf een vrijblijvende praatgroep blijkt te zijn. „Als de pohtiek niet in de cultuur wil inves teren, moeten we maar met ons werk stoppen," waarschuwt hij. Hoelang hij bereid is om op die 'gemeentehjke activiteit' te wach ten, wil hij he ver niet zeggen. „La ten we eerst maar eens met een goed plan komen," vindt hij. Na enig aandringen blijkt dat hij toch wel een grens aan zijn geduld heeft gesteld. „Over drie jaar moeten we toch kunnen zeggen, dat we resul taten hebben gehaald. Als er dan geen aanzienlijke verbetering van de culturele randvoorwaarden is bereikt, stop ik ermee." Stefan Steenkamp

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9