I 'Somalië is een poel van intriges en corruptie' 1 5BH Kieviten terug HET WEER IN LEUSDEN Meningen leusden ki Leusdens echtpaar hals-over-kop weg voor vergeten burgeroorlog Kind? WD Jaarvergadering Busdienst (2) Brievenbus gestolen KIJKKRANT —.WOENSDAG 23 JANUARI 1991 gepaste huishoudkunde en gaf voorlichting aan vrouwen over de wijze, waarop zij het beste hun ak kers kunnen bewerken. „Het zijn vooral vrouwen, die op het land werken," vertelt zij. „Mijn taak was vooral om samen met hen hun land bouwmethodes te verbeteren. Bij voorbeeld door te laten zien dat je beter het gewas op een rij kan planten dan in het wilde weg." Het ging om kleinschalige projecten, waarvan vooral de kleine boeren en boerinnen profiteerden. Wat er na hun vertrek terecht van moet komen, weten ze niet. „Het duurt minstens tien jaar voor je kunt zeggen dat het project ge slaagd is," vertelt Bert. Dat proces is dus danig verstoord door de bur geroorlog. De laatste benchten zijn dat de verzetsbeweging Umted So mali Congress, een offensief op de hoofdstad Mogadishu begonnen is, in een poging om president Siad Barre definitief weg te krijgen. Het is vooral een strijd tussen familie- clans onderling en met zozeer een stammenoorlog, zoals elders in Afrika voorkomt. Dictator Siad Bar re bleek een meester in het bespe len van de clansentimenten vol gens de verdeel-en-heerstactiek. Er zijn drie verzetsbewegingen ac tief, die er allemaal op uit zijn om ISDEN - Het is de dag dat de oorlog met Irak uitbreekt, een t eurtenis die eigenlijk alles overschaduwt. Misschien ook 2 het verhaal van Bert Sennema en Marga de Jong. De door - tterse oliebelangen ingegeven strijd in het Golfgebied ikt van andere brandhaarden in de wereld vergeten oorlo- f waar nauwelijks iemand nog aandacht voor heeft. Zoals de d in het Oost-Afrikaanse Somale. De ellende is er niet der om, vooral voor de bevolking, die het al moeilijk genoeg ft met de strijd om het naakte bestaan, i hun pas gekochte huis aan de Gagelhof vertellen Marga 3ert over hun overhaaste vertrek. Onlangs moesten zij ;-over-kop weg uit het land, waar al jaren onrust heerst. Dat tardde het afgelopen jaar in een burgeroorlog, waarvan rens het Leusdens echtpaar het einde nog lang niet in zicht en Marga Sennema-De Jong voor hun Toyota Landcruiser met Somalisch kenteken: „Op het laatst was er ook 1 diesel meer te krijgen. ma door Jan Versteegr ^j. Kievitoloog Dijkstra uit -• drummen signaleerde maan- ^oagmiddag de eerste Holland se kieviten, terug van hun trek zuidelijke streken. Vong waren de lenteboden pas 3 februan m het vaderland rgekeerd. Ook de grutto is >r hem gezien. Maar of het •rjaar nabij is, waag ik te ijfelen. Na het depressie- reld van begin januan. -jft de natuur voor een dui- lehjk rustiger koers gekozen, ITlcn tegenstelling tot vong jaar oen we op de 25e een orkaan- p-iepressie op bezoek kregen. U«Serder liet ik doorschemeren, dec lat in een winter waann de (loten nauwelijks een ijsvloer ^curuien vormen, de onderbre- dng van de westelijke circula- ie meestal van tijdelijke aard - s. Een hogedrukgebied last in iie gevallen een adempauze fl maar na enkele nachten met •rst komt de depressietrem r op de rails. De ene na de idere storing zorgt voor re en wind. In de huidige iwmaand liggen de kaarten 'icetoch anders. Het hogedruk- lS systeem van vonge week, dat er med° toe heeft biioedragen oo dat de maand wellicht zeer zonnig in de klimaatboeken gaat verdwijnen, is snel opge volgd door een meuw en kern gezond bastion. Het heeft wel iswaar de ankers uitgegooid op een voor de schaatsers on gunstige plek, maar de poor ten naar West Europa zijn aar dig vergrendeld. In dat soort situaties zijn verrassingen al tijd mogelijk, zeker nu februari nog op het toneel moet ver schijnen. Velen van u zullen zich zeker de erbarmelijk kou de sprokkelmaand herinneren uit 1956. Toen, na wat getreuzel van Koning Winter, werden de ijzige registers pas eind janua ri opengetrokken. Gedurende vier weken werd ons land on dergedompeld m een Siberi sche koudegolf, terwijl vrijwel alle voorgaande maanden in clusief november te zacht wa ren. Hoewel dit natuurlijk een flink hart onder de riem is voor de winterfanaten, gaat die vlieger (gelukkig) met ieder jaar op. Toch moeten we de gedragingen van het hoge drukgebied, dat deze hele week de scepter zwaait, in de gaten blijven houden. Het ver toont tegen het weekeinde nei gingen zich wat uit te breiden in de richting van IJsland en aangezien op datzelfde mo ment een diepe depressie zich via Scandinavië uit de voeten maakt, stroomt er wat koudere lucht naar het zuiden. We zul len de computerberekeningen de komende dagen in de gaten houden. Het genoemde hoge drukgebied blijft in ieder ge val ons weer de komende da gen bepalen. In een zwakke westelijke stroming wordt vochtige lucht aangevoerd, zo dat de kans op mist tamelijk groot is. In de nacht bestaat er gevaar voor gladheid als de temperatuur even onder het vriespunt duikt. Overdag zal de kwikdraad bij ongeveer 3 graden blijven steken. De tweede tien-daagse pe riode van januan gaf een totaal ander beeld te zien dan de eerste. Die was nat en warm, maar nu gedroeg het weer zich vrij normaal voor de tijd van het jaar De gemiddelde tem peratuur lag 5 graden lager dan in de eerste decade. De neerslag stelde weinig voor. In Achterveld viel 10.7, in Leus den 7.7 mm. Tot en met 10 ja- nauri werd in Achterveld al 57 en in Leusden 55 mm afgetapt. moeilijkst was het afscheid onze Somalische collega's- rt Marga, die tot dan toe vnj lijk haar relaas doet, maar notioneerd raakt, wanneer zij jdenkt aan het vertrek. „Te- aan hoeft voor mij niet meer, ik zou wel vnenden en colle- willen zien en willen weten hoe net ze gaat." st echtpaar vertrok in 1987 naar alië. Eerder al hadden zij een il jaren in Burkmo Fasso in Afrika gewerkt als elingswerkers, en dat be- zo goed dat zij gretig rea- op een advertentie van het Duitse Gesellschaft fur Techni sche Zusammenarbeit. Deze orga nisatie is te vergelijken met de af deling van het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken, die professionele ontwikkelingswer kers naar een aantal landen in de Derde Wereld stuurt Bert en Mar ga kregen een contract voor vier jaar. Bert is afgestudeerd aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen en is landbouwkundig inge nieur, gespecialiseerd m cultuur techniek. Hij heeft zich in Somalië vooral bezig gehouden met imga- tiewerken. Marga studeerde toe Barre te verdrijven. De kiemen van het conflict zijn volgens de Leus- dense ontwikkelingswerkers al gelegd in 1987, het jaar dat zij in Somalië aankwamen. „De onrust is ontstaan m het noorden van het land. De mensen daar voelden zich achtergesteld door Barre, die vooral zichzelf, zijn familie en zijn vrienden bevoor deelde en zich mets aantrok van de problemen in het noorden. Later gingen zelfs een clan uit het Zuiden, die gelieerd was met de president, zich roeren. Op dit moment zit het meeste verzet in het centrum van het land. Eigenlijk hebben wij in Merka (60 kilometer ten zuiden van de hoofdstad) v?ar wij woonden, niet zoveel van de gevechten ge merkt. Een keer moesten wij bin nen blijven, omdat er een groep gedeserteerde regeringssoldaten verscholen zat in het veld en ach tervolgd werden." Bij zijn bezoeken aan Mogadishu merkte Bert meer van de onrust. Bomaanslagen en andere vormen van onrust kwamen daar regelmatig voor Een reden voor Marga om met haar twee kin deren in Merka te blijven. Intriges Marga noemt het land een stuiken de poel van intriges en corruptie, waarbij de president en zijn clan de hoofdrol spelen. Zelf ondervonden zij een aantal malen aan den lijve wat dat betekent Bert werd een paar keer door de geheime dienst verhoord, omdat er mensen in Mer ka waren, die met gelukkig waren met zijn werk. „Wij werkten vooral LEUSDEN - KPO Leusden geeft een cursus, bestaande uit drie avonden, met het onderwerp: 'Een kmd, te gen (w)elke prijs?'. Het doel is de cursisten bewust te maken van de nieuwe voortplantingstechnieken en na te denken over de medische, LEUSDEN - De WD-fractie Leus den houdt maandelijks spreekuur voor de Leusdenaren. In het ge meentehuis vindt het spreekuur plaats, van 19-20 uur. In januan is het spreekuur op dmsdag 29, in februari op maandag 25 en in maart op dinsdag 26. Het spreekuur kan zonder voorafgaande afspraak worden bezocht en heeft een be sloten karakter. voor de kleine boeren," legt Bert mt. „Vlakbij zat een grootgrondbe zitter, die ook wilde profiteren van ons irrigatieproject. We hebben te gen hem gezegd, dat hij het maar zelf moest uitzoeken. De situatie was daar echter zo, dat als iemand iets niet beviel, hij naar de geheime dienst kon lopen om zijn beklag te doen Ik ben dus door het hoofd van de dienst over ons werk onder vraagd, hoewel hij er niets mee te maken had." Het vertrek mt Somalië kwam toch nog onverwacht. De situatie werd voor buitenlanders steeds onveiliger, nadat na de inval van Irak in Koeweit er pro-Hoessein demonstraties in Mogadishu wer den gehouden. Het leger begon in het wilde weg auto's in beslag te nemen van buitenlandse organisa ties. „Men zei overal dat de buiten landers beter weg konden gaan en dat de Somaliers hun problemen zelf wel zouden oplossen," vertel len Bert en Marga. „Op het laatst was er ook geen diesel meer te krijgen Er werd een aanslag gepleegd op de EG-am- bassade en na de moord op een Duitser en een Bnt werd het er te gevaarlijk. Via de radio hoorden wij van onze Duitse organisatie, dat wij binnen enkele dagen weg moesten. Eerst was er sprake van, dat wij binnen drie dagen moesten vertrekken, maar uiteindelijk kre gen we een week. Die hebben we gebruikt om de mensen van het project uit te betalen en om de laat ste inventarisaties te doen. Het eni ge dat wij voor onze Somalische collega's konden doen was hen ethische en juridische aspecten. De cursusdata zijn 23 en 30 januari en 6 februari, alle avonden van 20- 22.30 uur. Plaats van handeling is De Kom te Leusden. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Meer infor matie: Mevr. Voskuilen, telefoon 03425-1322. ACHTERVELD - KPO-Achterveld heeft woensdag de jaarvergade ring gehouden, waarbij het verslag is goedgekeurd. Aftredend be stuurslid mevr. Voskuilen is opge volgd door mevr. Van de Hengel. Mevr. Steenbeek, ook aftredend, werd opnieuw gekozen. Na de pau ze vertelde mevrouw Nabuurs over de Stichting Terminale Zorg extra maandsalarissen uitbetalen. Onze Toyota Landcruiser konden we niet meer verkopen en is later door een Duitse collega voor ons verscheept naar Nederland." De vier-wiel aangedreven ter reinwagen staat nu voor de deur, met het Somalische kenteken nog op het spatbord. Een opvallende verschijning op de parkeerplaats van het Gagelhof, waar voorname lijk personenauto's staan van veel recentere bouwjaren dan de Land cruiser. Ermee njden gaat voorlo pig niet meer, want tijdens de ver scheping zijn de accu's leeg ge raakt. De auto kon nog verscheept wor den naar Nederland, maar andere spullen moesten noodgedwongen in Somalië achterblijven. „Onze persoonlijke spullen, zoals bneven en foto's, hadden wij al eerder m Nederland achtergelaten. Dat was in september 1989, toen wij al eer der m verband met de onrust in het land tijdelijk naar Nederland moesten uitwijken. Onze huisraad hebben wij verdeeld onder de mensen die achterbleven." Ondanks de ellende die zij tij dens hun verblijf in Somalië heb ben gezien, blijft het echtpaar opti mistisch over de toekomst van de inwoners. „De boer gaat toch ge woon door, oorlog of niet. De men sen blijven gewoon het land be- Een reactie van een ande re buspassagiere op de klacht over de bus van mevrouw De Koning. 'Be ter drie minuten te vroeg bij de halte staan, dan één minuut te laat!', is de strekking van haar ver haal. Bhj dat ik rij! Een bus met op tijd en daar door de trein gemistLigt de oorzaak misschien in het feit dat mevrouw niet op tijd bij de halte heeft gestaan? Ver over de plussers-buskaart wat leeftijd betreft, maakt on dergetekende toch veel ge bruik van dit vervoer. Indien werken en zolang de plunderingen van de soldaten met te erg worden kan er ook gewoon gewerkt wor den." De Leusdenaren maken zich wel zorgen over de hoge belastin gen, die de boeren opgelegd krij gen. „De mensen die de macht hebben, deinzen er niet voor terug om geld van de bevolking te eisen voor hun eigen gewin. Wat dat be treft lijken het Zuid-Amenkaanse toestanden." De mensen laten het ook alle maal volgens hen gebeuren. „De Somaliers zijn veel meer gelaten dan de mensen in Burkmo Fasso, waar we ook gewerkt hebben. Daar zijn ze veel vrolijker en probe ren ze er wat van te maken. Somalië is overwegend Islamitisch en mis schien heeft die passieve, fatalisti sche houding daar ook wat mee te maken," denkt Marga. De Leusdenaren gaan dus dus met meer terug. Maar waarschijn lijk gaan ze over een tijd wel weer naar een ander ontwikkelingsland. „Onze carrière in Nederland zijn we nun of meer misgelopen," zegt Marga, overigens zonder spijt m haar stem. Ze zullen wel enige tijd wachten voor ze weer weggaan. „We hebben twee kinderen, die naar school moeten. Ikzelf zou mogehjk zit ik dan op de voor ste nj, vooral ook uit nieuws gierigheid. Waf mij dan opvalt zijn de vol gende punten: 1. zowel ouderen als jongeren hebben vaak geen gepast geld 2. regelmatig moet de buskaari nog uit zak of tas worden opge diept 3. (gelukkig, voor de wissel) komen we dan rode verkeers- hchten tegen met rood Allemaal tijdverhes Door ondervinding weet ik dat het beter is op tijd bij de halte te staan. Liever enkele minuten te vroeg, dan te laat. Immers, de trein wacht met op de bus passagiers Ondergetekende zegt: Een hoera voor degenen, die het stuur m handen hebben. Mevrouw De Koning Leusden daarom toch al naar Nederland ko men," zegt Marga. „Bert zou langer blijven, maar moest door de om standigheden met ons mee." Ze willen het emge tijd rustig aan doen. „Eerst een beetje rondkijken in Nederland," zeggen ze allebei. LEUSDEN - Op de Wienckewijk is tussen 19 en 21 januari een PTT- brievenbus van een muur van een woning gehaald. voon MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 4+ Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 44 Renswoude 44 Maarn 44 Nijkerk 44 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie 03420-94888 Adverentie-rubneken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,-. elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto 25.- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info 03420-94888 Buizerd Als we er een wat oudere vo- gelgids op naslaan kunnen we lezen dat de buizerd een zeer zeldzame vogel is hier te lande en dan nog alleen in het oosten van het land. Vol gens Schlegel was de buizerd in de 19e eeuw broedvogel in een klein aantal bossen van Oostelijk-Gelderland en in Noord-Brabant. Nederland was in die tijd arm aan bos sen. Hij broedt meestal in zelf, of door andere roofvo gels gebouwde nesten, in oude loof- en naaldbossen. Pas, toen in het begin van deze eeuw ten behoeve van de mijnbouw veel woeste gronden met naaldhout wa ren beplant, kreeg de soort wat meer mogelijkheden om zich te vestigen. Aanvanke lijk konden de vogels daar nog weinig profijt van trek ken, enerzijds omdat de aan geplante bossen nog te jong waren en anderzijds van wege de felle vervolging door jachtopzieners omdat men meende dat ze schade lijk waren voor het jacht wild. Naeen voorzichtige toename van het aantal broedgevallen kregen de vogels een nieuwe ramp te verwerken. In de zestiger jaren werd een enorme roofvogelsterfte ge constateerd. Oorzaak was een overmatig gebruik van pesticiden in land- en tuin bouw. Pas na beperkende maatregelen op dat gebied ging het aantal vogels weer in stijgende lijn en zijn ze een gewone verschijning in bos rijke gebieden geworden. De buizerd is een buitenge woon nuttige vogel die in hoofdzaak leeft van muizen, minstens voor 70%, verder van ratten en mollen, maar hij eet ook wel kikkers, slan gen, op zijn tijd een jonge haas en zo nodigt neemt hij genoegen met aas. Hij jaagt zelden vanuit de lucht maar zoekt een plaatsje een eindje boven de grond om vanaf die uitkijkpost het terrein af te zoeken. Ziet hij iets bewegen dan vliegt hij er op af en duikt niet, zoals de meeste stootvogels rechtstreeks op hun prooi, maar loopt er in een waggelende gang achter aan. In de meeste gevallen krijgt hij het wel te pakken. Het nest wordt meestal in het bos gebouwd en zelden in een alleenstaande boom of op de grond. Het wordt gemaakt van takken en bekleed met dunne twijgen. Tijdens het broeden worden de randen steeds hoger doordat de vo gels droge en ook groene twijgen toevoegen. De drie tot vier grijs- en bruinge- vlekte eieren worden tussen maart en mei gelegd. Ze wor den door beide ouders om beurten gedurende 33 tot 35 dagen uitgebroed. Ze zijn echter zeer gevoelig voor verstoring en verlaten dan het nest totdat het verstorend element is verdwenen. Voor de eieren is het niet zo erg als ze een tijdje onbebroed zijn, maar vaak zien kraaien en eksters hun kans schoon het nest te beroven. Daarom is het zaak tijdens de broedtijd uit de buurt van het nest te blijven. Als de witgevederde jongen als kleine balletjes uit het ei zijn gekomen gaat het vrouwtje nauwelijk bij de jongen weg, terwijl het man netje jaagt en voedsel brengt. De jongen verlaten het nest na zes tot zeven weken, maar worden nog lange tijd door de ouders gevoed. Ze zijn dan inmiddels opgegroeid tot muizenjagers met een vleu gelspanwijdte van bijna een meter en met enorme klau wen. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3