klaar voor basisonderwijs Jozefschool na verbouwing Panorama Lisiduna Trafassi bij d'Ouwe Klomp Ophalen glas en oud papier Kleuters en basisscholleren nu in één gebouw „De dorpse sfeer verdwijnt langzaam" entree naar het documentatiecentrum. 3HTERVELD - Er is de laatste maanden hard gewerkt aan de oms-katholieke basisschool St-Jozef in Achterveld. In het der van de nieuwe Wet op het Basisonderwijs moest het bouw tevens geschikt gemaakt worden voor leerlingen van wi voormalige kleuterschool het Hummeltjeshonk, dat een ,1 ;idje verder in de Walter van Amersfoortstraat gevestigd de lts. Beide scholen zijn nu één en zijn nu ook in één gebouw etkdergebracht. De verbouwing van de school, waar ruim een Wart miljoen gulden in is gaan zitten, heeft een kleine drie dcianden en een flinke hoeveelheid zelfwerkzaamheid van curtders in beslag genomen. Vrijdag 1 februari kan iedere Ach- n rvelder het resultaat in ogenschouw gaan nemen, 's Avond is open huis, van 19.00 uur tot 21.00 uur. Maar de hele dag zal in t teken staan van de feestelijke ingebruikname van de hooi. Toen in 1985 de Wet op het Basis- I derwijs van kracht werd, een re ling waarbij het lager- en het oiteronderwijs werden samen- voegd, moest een groot aantal tolen in Nederland ook bouw kundige maatregelen treffen om die integratie mogelijk te maken. Het streven was namelijk de sa menvoeging ook in de accommo datie door te voeren. In Achterveld leverde dat bij de St-Jozefschool een probleempje op; de basis school en de kleuterschool waren in verschillende gebouwen aan de Walter van Amersfoortstraat ge huisvest, een paar honderd meter van elkaar. Daardoor kon de ge- bouwelijke integratie op dat mo ment met gerealiseerd worden. Simpel, omdat geen van de twee gebouwen voldoende was aange past om de leerlingen onder te brengen. Een paar jaar na de invoering van de wet begon het ministerie haast te maken met de integratie en stelde daarvoor ook financiële middelen beschikbaar. De scholen die daarvoor m aanmerking kwa men, moesten een plan maken, waarin voorstellen werden gedaan hoe de samenvoeging bouwkundig gestalte zou kunnen knjgen. Het bestuur van de Achterveldse Jozef school had met enige inventiviteit geprobeerd één en ander al eer der voor elkaar gekregen, maar die pogingen strandden in lokaal- politieke verwikkelingen. Annie van Dijk, vice-voorzitter van het schoolbestuur, vertelt waarom. Van Dijk: „We hebben in 1986 al geprobeerd de integratie van bei de scholen voor elkaar te knjgen. Volgens de wettelijke regeling kwamen we er op dat moment nog niet voor m aanmerking, maar via de plaatselijke politiek hoopten we dat te kunnen veranderen. De bibl iotheek m Achterveld zat op dat moment namelijk flink m de pro blemen. De bieb zat in Ons Ge bouw, maar moest daar weg. Men n speellokaal voor de allerkleinsten is voorzien van de meest moderne snufjes. wilde erg graag naar het gebouw van Hummeltjeshonk en dat heb ben we aangegrepen om er bij de politiek op aan te dnngen twee problemen in eéii keer op te los sen. De toenmalige wethouder Van Woudenberg voelde daar wel voor en wilde zich voor een dergelijke oplossing ook wel sterk maken. Helaas voor ons ontstonden er in Leusden rond het college van bur gemeester en wethouders op dat moment grote problemen en bij het aantreden van de meuwe club heb ben we van ons plan nooit meer wat gehoord." Van Dijk: „Daarna was het voor ons afwachten op de formele kan sen. En dat betekende dat we voor april 1988 een plan bij de gemeente moesten indienen. Dat is allemaal gebeurd en van een leien dakje gegaan en in 1989 stemde de mi nister in met onze ideeën. In de zomer van 1990 konden we begin nen met het werk." De plannen van de Jozefschool voorzagen in verregaande aanpas singen van het bestaande gebouw aan de Walter van Amersfoort straat. Het uit 1973 stammende schoolgebouw zou met behulp van bouwkundige en architectonische foefjes dusdanig kunnen worden veranderd, dat de 150 leerlingen tellende nieuwe school in de nieu we ruimte uit de voeten zou kun nen. De belangrijkste aanpassing was de overkapping van de patio, een soort binnentuin. Directeur Ed Overmars daarover: „Zo'n patio zag je veel in scholen die in die tijd zijn ontworpèn. Het idee was dat je met je leerlmgen binnen de school naar buiten zou kunnen. Toch is het nooit echt functioneel gebleken. Klassen die naar buiten gingen, stoorden de andere leerlingen teveel. In de praktijk werd die ruimte dus heel slecht gebruikt." Het idee om die ruimte bij de school te trekken lag dus voor de hand. En via een overkapping ont stond een prachtige gemeen schapsruimte binnen de school, waar leerlingen voor thema-onder- wijs, maar ook voor overblijven ge bruik van kunnen maken. Daar naast werd het voormalige handen- arbeidlokaal verbouwd tot een fraai speellokaal. De handenar- beidklas verhuisde naar de aanpa lende, voormalige gemeenschaps ruimte. Een vleugel van het oude ge bouw werd geschikt gemaakt voor de leerlingen van de jongste groe pen, de voormalige kleuterklassen. Het meubilair werd aangepast en er werd een toiletgroep inge bouwd, speciaal afgestemd op ge bruik door zeer kleine mensjes. De voormalige keuken veranderde m een directiekamer, waar de Jozef school nu op passende wijze en met gewaarborgde privacy gasten Directeur Ed Overmars achter zijn bureau: Onderwijstechnisch hebben wij ons sterk verbeterd." kan ontvangen. De keuken werd verplaatst en werd iets kleiner dan de eerste. Overmars. „In de prak tijk wordt de keuken vrijwel uit sluitend gebruikt om koffie te zet ten. Dan heb je helemaal met zo'n grote keuken nodig." En verder kreeg de Jozefschool de beschik king over een invalidentoilet, com pleet met douche-inrichting. Annie van Dijk: „Op dit moment hebben we die voorzieningen eigenlijk met nodig. Maar ik vind dat je in deze tijd in ieder geval rekening moet houden met de mogelijkheid dat een invalide-leerling of -ouder bin nen de school komt. Toen we toch aan het verbouwen waren, hebben we dat gelijk maar meegenomen." De grote trots van het zes man tellende onderwijzersteam is even wel de zogenaamde entresol, een extra verdieping, die boven de nieuwe handenarbeidruimte is ge maakt. Boven is nu een bibliotheek en documentatiecentrum geves tigd. Overmars: „Het was toch al een wens van het team om over een dergelijke voorziening te beschik ken en we zijn erg blij dat het met de verbouwing gerealiseerd kon worden De ruimte was hoog en daardoor niet erg efficient. Toen ontstond de gedachte dat daar wellicht een verdieping in aange bracht kon worden. De 'docu is nu bovendien zeer praktisch gesi tueerd, vlak bij de centrale ruimte voor het thema-onderwijs en de computerkamer Ideaal." Annie van Dijk: „Die entresol was een prima idee, alleen konden de kosten daarvan met worden verhaald op het ministerie. Daarom hebben we binnen de begroting naar mogelijkheden moeten zoe ken. Die hebben we vooral gevon den door een flink deel van de werkzaamheden zelf ter hand te nemen. Zo is de patio door vrijwilli gers uitgegraven, is het speelter rein door vrijwilligers ingericht na de verbouwing en is een belangrijk deel van het schilderwerk door ons zelf gedaan. Op die manier werd het mogelijk om het documentatie centrum te bouwen. Daar zijn we best een beetje trots op." De verbouwing, die door het Achterveldse aannemersbedrijf Van Ruitenbeek is uitgevoerd, heeft een kleine dne maanden m beslag genomen. Overmars: „In overleg met de aannemer hebben we het ook zo kunnen regelen dat de kmderen er geen overlast van hebben ondervonden. Toch is het allemaal zeer snel gegaan We zijn in juni begonnen en met de start van het meuwe leerjaar was alles praktisch klaar." dag 13.30-18.45-21.15 uur zo. ook 16.00 uur ARACHNOPHOBIA vr. ma. di. do. 13.45-19.15-21.45 uur. za. zo. wo. 19.45-21.45 uur. NAVY SEALS dag 13.45-19.15-21.45 uur. zo. ook 16.15 uur. PACIFIC HEIGHTS dag 13.30-18.45-21.15 uur. zo ook 16.00 uur. NARROW MARGIN dag 13.30-18.45-21.15 uur. zo. ook 16.00 uur. GHOST dag 13.30-18.45-21.30 uur. zo. ook 16.15 uur. FILM VOOR DE HELE FAMILIE DE KLEINE ZEEMEERMIN za. en wo. 13.45 uur. zo. 13.45-16. IS uur. LEUSDEN - Trafassi was een hoogtepunt op de Tropical Party van camavalsverenging d'Ouwe Klomp, zaterdagavond in 't Ros Beyaart. de feestavond werd der mate druk bezocht, dat de zaal op een gegeven moment uitver kocht was. Prins Moustache: „Dit is een meer dan geslaagd binnen- komertje voor de komende car navalsdagen". In 't Ros wist de Amsterdamse band de 'tropical toets' precies te vinden. Harold Biervliet, Edgar Burgos, Clyde Esseboom, Lesley Leeflang en Iwan Vaudelle brachten geïn spireerd de bekende soul en sal saklanken ten gehore. De feest gangers waren allen in speciale carnavalskledij. Dat het allemaal nog tot februan van dit jaar heeft moeten duren voor één en ander officieel in ge bruik kon worden genomen, komt omdat meteen na de verbouwmg het groot onderhoud ter hand werd genomen. Ook die werkzaamhe den lopen nu op z'n eind. Over mars: „We hebben relatief mmder lokalen, dan vroeger. Maar daar staan onderwijstechnisch zoveel voordelen tegenover, dat dat ge mis royaal word gecompenseerd. Het is organisatorisch ook bijna een must dat je als één school ook daadwerkelijk in eén gebouw zit." De Jozefschool draait in de nieu we accommodatie inmiddels al weer een paar maanden, waardoor de verwachtingen in de praktijk konden worden getoetst. Tot nu toe werden louter positieve geluiden gehoord. Vrijdag over een week zijn de Achtervelders welkom, om de nieuwe school te bekijken, 's Morgens is er feest voor de leer lingen. 's Middags is er de feestelijke ingebruikname voor genodigden, 's Avonds van 19.00 uur tot 21.00 uur houdt de Jozef school open huis voor iedereen die één en ander zelf weieens wil komen bekijken. Het ophalen van afvalglas en oud papier door de gemeente- reiniging gebeurt op maandag 28 januari in de volgende wijken: Hamersveld, de Wetenng, Alandsbeek, Rozendaal, Rozen- boom, Rossenberg, 't Ruige Veld en Achterveld en Stoutenburg. Grof vuil en ander niet-huisvuii kunnen worden gestort in contai ners op de gemeentewerf aan de Hamersveldseweg 105. Voor meer informatie bellen met de dienst gemeentewerken, tele foon 961773. Schilleninzameling: Milieuboer, telefoon 946753 Vrijwillige Hulpdienst LEUSDEN - Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst met de medewerkers, houdt de Vrijwillige Hulpdienst een thema-ochtend over 'Waar liggen de grenzen voor een Hulpdienst?' J. Smits van de stichting Samenwer kende Vrijwillige Hulpdiensten zal het thema inleiden. Medewerkers, maar ook belang stellenden zijn van harte welkom. De bijeenkomst wordt dinsdag 12 februan gehouden in De Kom, naast de R K kerk aan de Hamers veldseweg. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. 25 januari t/m 31 januari FILMAGENDA AMERSFOORT dag 13.45-19.15-21.45 uur. (behalve dinsdag 13.45) zo. ook 16.15 uur. THE WITCHES GRAND THEATER SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 HOME ALONE Naam: Ilona van den Burg Beroep: Volksdansdocente Favoriete plek: „De BlijhoF' „De Blijhof neemt, m de tijd dat ik m Leusden woon, een hele bijzondere plaats m. Eigenlijk ben ik door De Blijhof een hele andere richting opgegaan. Ik was verpleegster van beroep, maeirben via de vereniging activiteitenbegeleidster geworden en later volksdansdocente Ik ben eigenhjk door mijn zoontje bij De Blijhof terecht gekomen. Ik kwam daar als moeder om m 'n kind weg te brengen, maar voor ik er erg m had was ik er vrijwilliger en later zelfs activiteitenleidster." „Mijn kefhebbenj voor het volksdansen is ook m die tijd ontstaan. Toen ik hier kwam werken, heb ik kadercursussen voor jeugdleider gedaan en een onderdeel daarvan was een blok Volksdansen voor I kinderenDat vond ik zo Jeuk, dat ik me daar verder m heb gespecialiseerd. Het greep me zo, dat ik wilde dat andere mensen dat ook leuk zouden gaan vinden. Het is een hele aangename bezigheid. Als ik een hele dag gedanst heb, ga ik naar huis met een heel blij gevoel. En absoluut met moe. Het straalt vrolijkheid uit." El „Mijn voorkeur gaat uit naar Israëlische déinsen. Die hebben iets vrohjks over zich. Ik heb dat veel minder met dansen uit andere landen. Ik ben ook een paar keer in Israel geweest. De vonk is eigenlijk in De Bhjhof overgesprongen. Ik had vroeger weieens gedanst, maar ik was nog nooit op het idee gekomen daar zelf les in te gaan geven. Dat is via De Blijhof ontstaan „Ik ben met m'n volksdansschool ook altijd m De Bhjhof gebleven. Niet alleen omdat ik een speciale band met dat gebouw heb, maar ook omdat het gewoon een gezellige zaal is. Mijn activiteiten hebben zich wel uitgebreid. Ik heb bijvoorbeeld via Latent Talent cursussen gegeven, ik geef les in Huizen en ik word nog weieens gevraagd als gastdocente, maar De Bhjhof bhjft centraal staan. Ik ben daar ook lang zeer bij betrokken geweest. Bijvoorbeeld in 1979 is de grote zaal bij het gebouw neergezet. Die is er mede door mijn mspamungen gekomen. De stenen vloer is voor het volksdansen weliswaar niet ideaal, maar we I hebben destijds gekozen voor duurzaamheid. Als voorzitter van de vereniging heb ik zeker een jaar gelobbyd en bij de gemeente op de stoep gezeten om dit voor elkaar te krijgen." „Ik heb nu m'n activiteiten wat teruggedraaid. Na acht jaar in het bestuur te hebben gezeten, werd het me eigenlijk wat teveel. Ik wil wel wat meer tijd voor andere 'dingen. Kanoën bijvoorbeeld, dat is een grote hobby van me. Samen met m 'n man in Drente of Friesland of ergens op de grote rivieren. Dat mis ik hier in Leusden: water bij m 'n huis. Ik denk dan ook dat ik uiteindehjk Leusden nog weieens zal verlaten, om naar l het noorden te verhuizen. Ook wordt de gemeente langzamerhand erg groot en ik ben bepaald geen stadsmens. Het dorpse karakter en de sfeer verdwijnt langzamerhand. Leusden knjgt meer stadsallure, w hè?"

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7