'Niemand kan gemist' worden bij bijzondere diensten leusfler KW; ïreetje Kauffeld zondag n De Hakhorst Schitterende hoeden bij Okapi Recordaantal bezoekers in Flehite Nieuw avonddiensten moeten Marcuskerk en Dorpskerk doen volstromen IEMAND KAN GEMIST WORDEN Installatie politie- commandant Nieuws uit de verenigingen Meditatief weekend Gebedsdienst Historisch Achterveld Nieuwe diensten WOENSDAG 23 JANUARI 1991 plaatselijk nieuws ygo van werkgroep Avonddiensten 'Niemand kan gemist worden' JSDEN - In de komende maanden zullen in de Dorps- en de rcuskerk in Leusden een nieuw soort avonddiensten gehou- gaan worden onder de noemer: 'Niemand kan gemist wor- De werkgroep Avonddiensten werd enige tijd geleden ist met een onderzoek naar de slechte bezoekersbezetting i de Leusdense avonddiensten. Moesten de Hervormde en Gereformeerde Kerk deze diensten afschaffen, of moest er rden geprobeerd een andere inhoud aan de diensten te en? De werkgroep, die voor de laatste optie koos, zag zich teld voor de vraag of de avonddiensten zó gemaakt moesten rden, dat ze de mensen van de ochtenddiensten wegtrokken, lat geprobeerd moest worden met de avonddiensten een Ier publiek te gaan aanspreken. ie leden van de werkgroep inddiensten, Ds J.S.Ridderbos, iikant van de Gereformeerde k. Leusden, en A.Noordkamp, /an de Hervormde Wijkkerke- I van de Dorpskerk en ouder- Algemene Zaken, doen nader ie doeken waar het in de nieu- situatie omdraait. jangspunten e hadden twee uitgangspun- zegt de heer Noordkamp. n veel gehoorde klacht over de k is: ze beperkt zich tot de theo- en doet weirug in de praktijk. hebben wij gezegd: laten we beren of we een aantal van die nddiensten kunnen invullen onderwerpen, waardoor voor iet Christendom in de praktijk accent krijgt. tweede uitgangspunt was, dat x>k allerlei vormen van kerk- ist gehouden worden, die voor tén heel interessant en boeiend maar waartoe anderen zich meer aangetrokken voelen, vroegen we ons af: kunnen we lie avonddiensten met andere rien van vieringen naar voren ngen, waarbij andere mensen i betrokken voelen?" ninee Ridderbos voegt hier aan „Avonddiensten zouden een rt platform kunnen zijn voor al- lande activiteiten, waarover isen in en buiten de gemeente te zeggen hebben. Het hoeven altijd de ambtelijke-stijl-dien- i te zijn, zoals we die allemaal kennen. Gemeenteleden zou- best zo'n uur zélf kunnen voor- eiden en voor hun rekening ne- De heer Noordkamp tekent hierbij aan: „Wij houden het voor moge lijk, dat je ooit diensten krijgt waarin niet alleen de predikant aan het woord is, maar er ook respons komt. Of dat er diensten komen zonder predikant, die onder ver antwoordelijkheid van de kerke- raad blijven. Die moeten wel inge past worden in de verschillende voorschriften die er zijn over kerk dienstvieringen. Ik geloof, dat ze daar in de Hervormde Kerk nog wat strenger mee zijn dan in de Gereformeerde. Kerkdiensten moeten aan bepaal de formules voldoen. Dus als je wat wij beogen in de praktijk wilt bren gen zul je daar rekening mee moe ten houden. In een kerkdienst behoort aan be paalde dingen voldaan te worden. Bij wat wij willen zul je een deel in het kader van kerkdiensten kun nen doen, terwijl je een deel niet als kerkdienst bestempelt maar mis schien als Hydepark, of hoe je dat verder noemen wilt. Hiernaar zijn we nog aan het zoe ken. We hebben plannen, maar aan de uitvoering daarvan beginnen we volgende week zondag, wan neer we de eerste nieuwe avond dienst houden. Het kan best zijn, dat we in de uitvoering tot de ont dekking komen: dit moet, mag of kan anders. Voor ons is het spannend om af te wachten hoe een en ander ver loopt!' Geplande kerkdiensten Zijn er bepaalde componenten in de dienst te noemen die de werk- Dominee Ridderbos (links) en Noordkamp:Wij willen met een veranderde aanpak van kerkdiensten mensen tot het idee brengen, dat het de moeite waard is met het Evangelie te leven. Logo van werkgroep Avonddiensten Niemand kan gemist worden' l I USDEN - In Jazzsociëteit Leus- treedt zondagmiddag de jazz- tgeres Greetje Kauffeld op. Sa- n met de befaamde tenorsaxo- ist Jan Menu uit Bunschoten nt Greetje naar De Hakhorst. aanvang io 14.30 uur precies. Greetje Kauffeld, d jaren vijftig de populairste igeres van Nederland, in de ja- i zestig de ster van de West- tse amusementswereld, eind -Ti zestig gastsoliste in grote lerikaanse televisie-shows, taf de jaren zeventig een in- ikwekkende jazzvocaliste; er i veel fases geweest in de car ré van Greetje Kauffeld maar i ding is er niet veranderd, t haar voordracht, haar ti- ig, haar warme stem en vooral u- liefde voor de muziek weet - zonder daar sentimenteel ir te doen - door te dringen tot iet hart vna elke luisteraar. Iet begon allemaal in 1957. Na gebruikelijke voorwerk in de ooicombo's en kleine orkestjes rd ze gevraagd als soliste bij i Skymasters. Dne jaar lang g ze bij het fameuze radio- en ivisie-orkest, maakte een groot tal opnamen, nam deel aan vele mees, en steeg met het orkest aan de absolute top van de po- ariteitsladden. let Festival de la Canzone dat in 7 in het Italiaanse Ventie plaats •d, betekende voor Greetje iffeld het begin van een langdu- internationale carrière. De Ne- landse equipe (met voorts on- meer Willie Alberti, Christiene erenburg en Mieke Telkamp) i er de eerste prijs en Greetje eg een contract aangeboden voor een aantal radio-uitzendingen in West-Duitsland. De ontvangst daarvan was zo positief dat vele tientallen concerten, radio- en tv- optredens volgden. Ze werkte met onder meer Caterina Valente, Pe ter Frankenveld, Chris Howland, Werner Muller, Paul Kuhn en Kurt Edelhagen. Met Edelhagens orkest en anderen werd ook een groot aantal platen gemaakt. Hoewel zij als gevolg daarvan haar werkterrein in de daarop vol gende jaren voor het merendeel in West-Duitsland vond, genoot ze ook in eigen land een nog immer grote populariteit. In 1965 nam ze voor Nederland deel aan het be kende songfestival in Knokke, waar de Nederlandse ploeg de eerste prijs behaalde. Enkele jaren later volgde de grote stap naar de Verendigde Staten. Ze trad er op in grote en belangrijke amusements-centra in Los Angeles en Las Vegas en was coast to coast te zien in televisie shows van onder meer Joey Bishop en Steve Allen. Daar realiseerde ze zich even wel meer dan voorheen ook de andere aspecten van het artiesten- bestaan. Het werken aan de we reldtop betekent dat het pnvé-le- ven zo goed als geheel moet wor den opgeofferd. Die keuze maakte Greetje Kauffeld niet. In 1970 keer de ze terug naar Nederland en trad korte tijd later in het huwelijk met producer Joop de Roo. Vanaf die tijd heeft Greetje Kauffeld zich meer en meer ont wikkeld als jazzvocaliste. De enor me ervaring, de opgedane levens wijsheid en de rijpheid van de stem vormden een perfecte ondergrond voor de soms zo poëtische muziek groep persé handhaaft in de nieu we avonddiensten? „Om te beginnen", aldus de heer Noordkamp, „het waren geplande kerkdiensten. Dat betekent dat, als je van de kerkeraden opdracht krijgt om te zien of die anders inge vuld kunnen worden, je wel blijft zitten met het feit dat het kerkdien sten zijn. Wat we voor dit jaar dus moeten doen is een en ander inpas sen in een kerkdienst. Het kan er best toe leiden dat we volgende jaren andere vormen vinden, waar bij we zeggen: niet alles hoeft hier in het raam van die kerkdienst te passen." Ds. Ridderbos: „Wat maakt een sa menkomst tot een kerkdienst, en wat is dan zo'n onmisbare compo nent? Het betekent onder andere, dat er iets van een bijbeluitleg bij moet wezen. Er zal ook iets van een gebedsvorm aanwezig moeten zijn, en we zullen wat samen moeten zingen, en dan niet alleen gesecu lariseerde liederen." Noordkamp: „Onze opdracht was: kijk eens of je iets kunt vinden, waardoor die avonddiensten meer gemeenteleden en randkerkelij- ken zouden kunnen trekken. Als wij met zijn achten, leden van de stijl. Dat gevoegd bij een weldoor dachte repertoire-keus, waarbij ze uiteraard wordt bijgestaan door Joop de Roo, maakte dat ze ook op dit terrein al spoedig een eigen, AMERSFOORT - Nog nooit be zochten zoveel bezoekers Flehite als in 1990; ruim 43.000! De laat ste jaren was er vrijwel voortdu rend een stijgende lijn in de be zoekersstroom. In 1989 kwamen er bijna 32.000, nu is dat aantal met zo'n 11.000 overtroffen. Niet alleen een groot succes voor Fle hite maar ook voor de stad, want velen kwamen voor 't eerst in Amersfoort en waren opgetogen over de charmes van de oude bin nenstad. Reden voor dit succes is zonder meer de groeiende landelijke be kendheid van Flehite en daarnaast een aantal tentoonstellingen, als die over de oude treintjes, kant en Heer Bommel en Tom Poes, die bij een zeer groot publiek respons kregen. Een andere factor is daarnaast het succes van de educatieve pro gramma's geweest. Meer dan 7000 leerlingen uit Amersfoort en om- werkgroep, zouden zeggen; het is wel haalbaar, maar dan moet je ook een andere uitvoeringsvorm kie zen, dan moeten we dat aan de kerkeraden voorleggen, en die moeten ons machtigen om die an dere uitvoeringsvormen te gaan hanteren." Hebben Ds Ridderbos en de heer Noordkamp enig idee waarom de gemeenteleden wegbhjven op de huidige avond diensten? Is misschien het tijdstip met geschikt? De diensten worden m de Dorps kerk gehouden om 17.00 uur, in plaats van om 18.30 uur. Traditio neel was er een vast patroon in de kerkdiensten van ochtend-, mid dag- en avonddiensten. Maar er hebben inmiddels veel verschui vingen plaats gevonden. De mees te gemeenteleden gaan tegen woordig 's morgens naar de kerk, en hebben er niet zo veel behoefte aan 's avonds nog eens een herha- karakteristieke sound kreeg, waar mee ze zich een eenmalige positie in de jazzwereld veroverde De elpee's Back Together (met de befaamde Diamond Five), And let the music play (met een interna tionaal orkest onder leiding van de beide internationaal gereputeerde maestro's Jerry van Rooyen en Rob Pronk) en A tribute tot Clifford Brown: I Remember Clifford waren de eerste tastbare bewijzen van het succes in Greetje's meuwe carriè re. streken bezochten in schoolver band het museum. Opmerkelijk was de belangstelling voor het pro gramma „De oude boekenkist" dat ontwikkeld werd in het kader van de kinderboekenweek. LEUSDEN - De nieuwe politie-com- mandant, adjudant J.W. Overeem, wordt dinsdag 29 januan officieel geïnstalleerd. Na afloop van van de installatie is er gelegenheid de commandant te feliciteren. De re ceptie is van 16.30 uur tot 17.30 uur in het gemeentehuis. ling van de ochtenddienst mee te maken. Vroeger kende de Gereformeerde Kerk de catechimusdiensten, waarin de catechismus werd uit gelegd. „Van het soort meuwe avonddiensten zou je kunnen zeg gen dat het ook een vorm van leer- diensten is", zegt Ds Ridderbos, „er valt wat op te steken. Dit soort dien sten, waar je allerlei onderwerpen kunt aanroeren, zijn ook voor ande re mensen dan gemeenteleden aantrekkelijk." De heer Noordkamp is bovendien van mening, dat het feit van de slechte bezetting der avonddien sten ermee te maken heeft, dat 's morgens over het algemeen be kende predikanten op de preek stoel staan, en 's avonds meest on bekende mensen. De vier Leus dense predikanten behoeven na melijk niet alle diensten te vervul len. Voor de open plaatsen worden predikanten van buitenaf aange trokken. Soms zit daar wel eens een bekende predikant onder, en dan is de belangstelling iets groter, maar dat is voor een aantal mensen toch geen stimulans om naar de avond- in plaats van de ochtend dienst te gaan. AMERSFOORT - De nieuwe tentoonstelling bij Okapi, Bloe- mendaalse Binnenpoort 12, brengt een aangename, modieu ze verrassing, die een bezoek aan Okapi alleen hiérvoor al alles zins de moeite waard doet zijn. De expositie bij Okapi van het werk van de kunstenaressen Ma rianne Jongkind en Marijke Hei ne duurt tot 10 februari. Okapi is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. De beeldschone baretten, petten en hoeden van Marianne Jongkind geven een fnsse kijk op het feno meen hoofddeksel. De artistieke scheppingen zijn zeer vakbe kwaam uitgevoerd. Marianne be heerst vrijwel alle technieken die nodig zijn voor het met de hand vervaardigen van exclusieve hoe den en andere hoofddeksels. Al vele jaren beoefent zij het vak van hoedenmaakster-modiste. Zij is docente aan een mode-akade- mie. Naast het vervaardigen van hoofddeksels in samenspraak met mode-ontwerpers, particulieren en couture-zaken, en het creëren en aanvullen van een collectie bruids-, bont- en strohoeden, bezit zij een wisselende collectie hoeden waar van zij haar couture-petten en -ba retten in Okapi laat zien. Alle modellen zijn boeiend als creatie, en tevens zeer goed draag baar. Als materiaal gebruikte zij flu weel, zijde, lak, leer. De hoofddeksels van Marianne Jongkind zijn beslist chic en trendy te noemen, ze zijn mooi en mo dieus. Ze kunnen op allerlei manie ren worden gedragen. Ze bestaan uit diverse onderdelen die los van elkaar èn gecombineerd kunnen worden toegepast Ze kunnen gemakkelijk ver voerd, en op het juiste moment te voorschijn worden gehaald. Ze zijn Pluriformiteit Noordkamp: „Wat ook een rol speelt, is dat er in de kerken bij ons een grote pluriformiteit gaat be staan. Er zijn mensen die de be staande diensten reusachtig vin den, en die van andere diensten gruwen. En er zijn mensen, die alle uitvoeringen van de ochtenddien sten niet meer om aan te horen vinden, en die blijven vaak weg. Mensen houden zich met het con ciliair proces en met alle mogelijke dingen bezig. Uiteraard zijn er ook mensen in Leusden die zeggen: 'Och, ze blijven daar 's morgens maar over het evangelie theoretise ren, en ik merk daar niets van m de practijk.' ,Je moet er als kerkbesturen nu eenmaal rekening mee houden, dat je een heel grote pluriformiteit on der je gemeenteleden hebt. En het is niet makkelijk om het iedereen naar de zm te maken." Zou het aldus geformuleerd kun nen worden: de Leusdense kerken zijn voor de avonddiensten in elk geval zoekende naar nieuwe vor men, omdat de oude vormen met meer voldoen? „Ja", zeggen de beide leden van de werkgroep: „De kerken zoeken naar meuwe vormen van samenko men en bezig zijn met de spanning van geloof, Evangelie, en werke lijkheid. Als je het Evangelie als een accu beschouwt, waarmee je je ideaal voor de werkende vrouw die tijdens haar werkdag chic ge kleed naar een conferentie of re ceptie moet uitrukken. Opvallend is dat Marianne Jong kinds hoofddeksels geïnspireerd lijken te zijn door een Middel eeuwse signatuur. Ze moeten in en rond het kasteel zijn ontstaan. Zo zijn er hoeden bij van een helmachtige vormgeving. In wijn rood met zwarte rand. Driedelig in vilt, met een hoog helmgedeelte, en tevens op te zetten als een platte pannekoek. Er is ook een zwarte ring op een leverkleurig bolletje te zien. Er zijn zwarte 'pannetjes' met rode losse opzetsels, een grote klep en een kleine anti-klep. Ook zijn er baretten die ingeklapt, en harmonica-achtig uitgetrokken, gedragen kunnen worden. dagelijkse leven moet versterken, dan moet je dat effect van het opla den ook in de practijk laten mer ken. Het moet niet zo zijn, dat iemand je 's maandags tegenkomt en vraagt: 'Hé, wat doe je nu voor onmaat schappelijks? Dat klopt toch met met wat je zondag hebt verkondigd gekregen?" ,Je moet oppassen, dat je althans voor de buitenwacht met een split sing gaat krijgen van mensen die 's zondags m de kerk horen hoe het moet, die het dan 's maandags met doen, en mensen die ernaar han delen en zeggen: 'Ik kan het ook zonder dat ïkmde kerk geweest ben. Daarom kunnen de nieuwe avond diensten wat opener zijn, wat min der ingekaderd. We kunnen daar de problemen nog eens wat harder bij de naam noemen." A-socialen „We hebben twee bijzondere dien sten op stapel staan in ons kader 'Niemand kan gemist worden'. Een dienst met Ds Visser van de Paulus- kerk in Rotterdam, die zich bezig houdt met de maatschappelijk ont spoorden. Om de gemeente te la ten horen hoe je op een andere manier kerk kunt zijn. Er zullen ze- Mananne Jongkind hoopt met haar collectie de drempel naar het hoeden dragen te verlagen. Aan de wanden hangen etsjes en kleur knjt-zwarte inkt-tekeningen van Manjke Heme die een biolo- giestudie combineerde met een schildersopleiding. Zij is in haar werk met mensen en dieren bezig. Vierentwintig kleine etsjes bracht ze bijeen in een ode aan de mens, zoals ze die in de werkelijkheid ziet: in allerlei moeilijke situaties, gekweld, vaak gemarteld of door ziekte ten dode opgeschreven. Ook zijn er impulsieve kleur- knjttekeningen van dieren bij Oka pi van haar hand te zien. Olifanten, giraffen, krokodillen, beren, vooz- ien van tekenachtige versiersels rondom Het zouden de fantasierij ke illustraties bij achtregelige ver sjes kunnen zijn. ker gemeenteleden zijn die zullen zeggen: 'Dat gaat ons nu net te ver.' Nou, die tegenstrijdigheid mag er best eens komen. En we hebben een dienst waaraan Ds Baljet en burgemeester Panis meewerken over asielzoekers. Waann we praten over het span ningsveld: het is prachtig dat de gemeente asielzoekers uitnodigt, 'maar ze zullen maar in je achtertuin staan!' Theoretisch is er een hoop positiefs in omloop over verdraag zaamheid, maar als je mensen indi vidueel vraagt blijken ze zich niet zo positief te uiten." „Mensen, die altijd gemeend heb ben, dat kerk en praktijk twee ver schillende werelden waren, zou den kunnen denken: nu ze deze dingen aanpakken wil ik wel eens gaan luisteren. Maar wij beseffen heel wel dat wij met zo'n eerste ronde met plotseling een sterk ver brede en uitgebreide aantrekke lijkheid voor bijvoorbeeld rand- kerkelijken gaan knjgen. Het is een heel moeizame weg, waarvan dit een heel klem stapje is, om an dere mensen tot het idee te bren gen dat het de moeite waard is om met het Evangelie te leven." Anco Mali LEUSDEN/STOUTENBURG - Het Franciskaans Jongerenwerk houdt van 22 tot en met 24 februari een religieus weekend. Jongeren van 21 tot 35 jaar kunnen zo hun reli gieuze aanleg verkennen en ver diepen. Het thema is 'leven vanuitje kern'. Het weekend duurt van vrijdag avond 20.00 uur tot zondagmiddag 15.00 uur en wordt gehouden in het Koetshuis van Stoutenburg. Meer informatie: 033 - 945500. LEUSDEN - De Raad van Kerken houdt een gebedsdienst voor christelijke eenheid. De dienst wordt m de Dorpskerk in Leus den-Zuid op donderdag 24 januari gehouden, vanaf 19.30 uur. Dr. F. Kuiper is verantwoordelijk voor de meditatie. Het Parochie- koor, onder leiding van H, Vrijhoef, van de St. Jozefkerk verleent zijn medewerking. ACHTERVELD - De Historische Kring Leusden organiseert op maandag 28 januari een lezing in d'Ouwe Peerdestal in Achterveld. J.M. Schouten verzorgt de lezmg en de dia's. De onderwerpen zijn het land goed Groot Sandbnnk en Achter veld in de jaren 1939-1945. De avond begint om 20.00 uur. Tijdstip In de komende maanden zal er in de Marcuskerk en in de Dorpskerk een aantal diensten gehouden worden waarin gepoogd wordt om oude begrippen en het Evan gelie in al zijn vormen in de wereld van vandaag te plaat sen. En dat onder het thema: NIEMAND KAN GEMIST WORDEN. De volgende dien sten zijn inmiddels gepland: 27-01: 17.00 uur, Dorps kerk, kinderdienst met liede ren uitsluitend voor de jeugd geschreven. Medewerking vicaris G. v.d. Velde en mevr. Nobel; 19.00 uur, Marcus kerk, thema dienst, vrou- wenverhalen in de bijbel. Medewerking mevr. drs. E. Hoff-Jochemsen. 03-02: 19.00 uur, Marcus kerk, gemeentezang door de eeuwen heen Deel 1. Mede werking Peter Leebeek en dhr. Rob Doesburg. 10-02: 17.00 uur, Dorps kerk, thema dienst van de diakonie. 24-02: 17.00 uur, Dorps kerk, thema Christendom in de praktijk. Medewerking ds. Baljet en burgemeester Mr. Panis. Asielzoekers in Leusden? Wat moeten we daar nu mee? Hebben we zelf al niet genoeg problemen? 10-03: 17.00 uur, Dorps kerk, Gemeentezang door de eeuwen heen Deel 2. Mede werking Peter Leebeek en ds. Ruitenberg. 24-03: 17.00 uur, Dorps kerk, Passiedienst. Mede werking ds. Ruitenberg-Pe ter Leebeek en koor. 24-03: 19.00 uur, Marcus kerk, ds. Visser uit de Pau- luskerk in Rotterdam. Diako nie dienst. Wat moet de kerk met a-socialen?; 17.00 uur, Dorpskerk, Paasdienst. Ds. Ruitenbeek en Pieter Leeb eek en koor; 10.30 uur, Mar cuskerk, ds. Baniske uit Brandenburg. Wel of geen muur. Gaat dat de kerk wat aan?

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9