'Ik reken op minstens een jaar s voor ik hem terugzie' Jieuwe inwoners krijgen warm onthaal Halfjaar geëist tegen oplichter RTBF wijkt voor CNN ijeenkomst nieuwe bewoners trekt honderd belangstellenden Koninklijke boom Men's Barber Shop ietspaden Uitvaartverzorging De Haan en van de Kamp Knallen op de Liniedijk Fietsendief gepakt V erkeerscontrole Inbraken vervolg van voorpagina LEUSDEN - de Amerikaanse nieuwszender CNN is sinds vrijdag ochtend toch op de kabel te zien. Vorige week leek het er nog op dat Leusden verstoken zou blijven van deze zender, die zich sinds het uitbreken van de Golfoorlog in een enorme belangstelling mag verheugen. Tijdens een bijeenkomst met nieuwe bewoners maakte wethouder Vroon donderdagavond bekend dat Leusden in een vergaand stadium van onderhandeling was met omliggende ge meenten. Vroon verwachtte toen nog dat CNN pas vanaf komende morgen in Leusden te zien zou zijn. In samenwerking met het Nutsbe drijf kon de aanpassing echter vrijdagochtend al gerealiseerd wor den. CNN komt voorlopig in de plaats van de Franstalige Belgische zender RTBF 1 op het kanaal 26++. Helen zoekt vroawen in de omgeving van Lensden en Amersfoort, die in de zelfde situatie zitten als zij. De be doeling is om elkaar morele steun te geven. Dat kan door regelmatig bij elkaar op be zoek te komen of elkaar te bellen, op eikaars kinderen te passen of gewoon door een gezellig avondje te organise ren. Helen komt liever niet met haar adres in de krant. Daarom kunnen vrouwen, die met haar in contact wil len komen, schrijven of bel len naar de krant: Leusder Krant, Postbus 11, 3830 AA Leusden, telefoon 033- 941495. zelf maar de helft bewezen. Door fouten met data moest mr. Krol voor vier feiten zelf al om vrijspraak vra gen of de dagvaarding op onder delen nietig verklaren. Uitspraak op 8 februari. (advertentie) Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen Deposito's - Verzekeringen V met vrouwen, die in dezelfde situatie zitten als zij. „Er zullen hier in de omgeving met 'Soesterberg' in de buurt vast nog wel meer Nederlandse vrouwen zijn van Amerikaanse militairen, die nu in de Golf zitten denkt ze. „We zouden elkaar kunnen steunen en op peppen." Hoewel ze haar adres in Leusden liever met in de krant wil, maakt ze over een foto sa men met haar 15 maanden oude dochtertje Cortney geen probleem. Haar dochtertje be grijpt uiteraard nog niet de re den van de tijdelijke verhui zing naar een vreemde omge ving in een land waar ze een heel andere taal spreken dan ze gewend is. Toch gaat vol gens haar moeder niet alles aan haar voorbij. „Ze herkent de stem van haar vader aan de telefoon," vertelt Helen. Cort ney reageert onmiddellijk, als ze in de gaten krijgt dat het gesprek over haar vader gaat en wijst naar zijn foto aan de muur. Stefan Steekamp LEUSDEN - Onbekenden hebben vrijdagavond op de Liniedijk, ter hoogte van de Walstro, met vuur werk voor de nodige consternatie gezorgd. Na een paar zeer luide knallen te hebben gehoord, zag een bewoner een groep jongens de plaats des onheils verlaten. Toen de politie ter plekke pools hoogte ging nemen, bleek een tien centimeter dikke jonge boom door een ontploffing te zijn geveld. Bo vendien troffen de agenten nog een aanzienlijke hoeveelheid niet afge stoken vuurwerk aan. LEUSDEN - Op aanwijzing van een bestolene heeft de politie dit week einde een 18-jarige Leusdense fiet sendief m de kraag gevat. Een Leusdenaar herkende zijn rijwiel, dat een week eerder bij De Korf gestolen was De dief bekende de fiets te hebben gestolen. LEUSDEN - Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van Koningin Beatrix en Pnns Claus, op 10 maart, zal de gemeente een speciale her denkingsboom planten. Het is tra ditie bepaalde hoogtijdagen van het koninklijk huis met het planten van een boom te gedenken. Op de Brink voor de voormalige boerderij 't Claeverenblad zal daartoe een inmiddels uit de klui ten gewassen linde worden ge plant. De plek is uitgekozen omdat bewoners de gemeente al eerder verzochten daar een boom te plan ten. „Bovendien is de Bnnk goed toegankelijk en goed zichtbaar vanaf de Hamersveldseweg", aldus de gemeente. Het plaatsen van de boom gaat ongeveer 4.000,- kos ten. Sissers is een rubriek voor het 'klei ne' nieuws. Sprokkels, die norma liter de krant niet halen, krijgen in deze kolommen een beetje aan dacht. Daarbij is de medewerking van de lezers van deze krant onmis baar. Heeft u iets leuks te melden, is er bij u iets merkwaardigs ge beurd, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 nor). '...Ook al staat een deel van de wereld in de brand, voor sommige mensen en bedrijven gaat het leven gewoon door. Bijvoorbeeld voor oliemaat schappij O 8. Het Nederlandse hoofdkantoor zit in Rotterdam, maar de moedermaatschappij heeft haar zetel m Koeweit. De exploitanten van de Nederlandse benzinestations zijn een jaar lang beoordeeld op dienstver lening en klantvriendelijkheid. Wie aan de norm voldeed, kreeg een bronzen insigne. Het hoofdkantoor stuurde een persbericht met foto's van de onderscheiden benzinestations in de regio naar de krant met het verzoek deze af te drukken. O 8 zag in het uitbreken van de Golfoorlog geen aanleiding om de campagne af te gelasten. Engels is de voertaal in de wereld van de oheverkopers en dus antwoordde een woordvoerder van het bedrijf onmiddellijk met: .Jlusiness as usual,op de vraag of gezien de situatie in het moederland van de onderneming een low profile' met beter op zijn plaats geweest zou zijn... '...Hoe zwaar zijn trouwens de eisen om voor een 'O 8-onderscheiding' w aanmerking te komen. Deze vraag komt op. als behalve het Leusder 0 8 station ook twee Amersfoortse benzinestauons een onderscheiding heb ben gekregen. Uit informatie, door het bedrijf zelf verstrekt, blijkt dat m Leusden en Amersfoort precies drie stations de olieprodukten van de Koeweitse maatschappij verkopen. De Amersfoortse en Leusdense be drijven zijn dus erg goed voor hun klanten, zou een conclusie kunnen zijn. Of 08 vond het tijd worden voor wat aandacht voor de verkopers van hun produkten. Want bij doorvragen geeft de woordvoerder van het Rotter damse hoofdkantoor toe dat 90 procent van alle O 8-stations in Nederland het bronzen speldje toegestuurd kreeg. „Onze 'verkenners'stelden uit een vragenlijst een cijfer vast,"licht hij toe. Dat ovengens voor de toekenning van de onderscheiding niet hoger dan een 6 hoeft te zijn. „De campagne duurt nog twee jaar en volgend jaar worden de eisen veel strenger," belooft het bednjf... '...O 8 gaat dus gewoon door haar activiteiten. Zo hoort het ook, want er zijn maar weinig dingen, die een rechtgeaard ondernemer kan afhouden van het zakendoen. Er moet brood op de plank en de omstandigheden moeten wel erg moeilijk zijn voor een winkelier bijvoorbeeld de deuren van zijn zaak sluit. Een verbouwing is meestal zo'n reden om de verkoop tijdelijk te staken, want de overlast van timmerende en herriemakende bouwvakkers houdt de klanten toch maar weg en meestal zijn de werk zaamheden zo ingrijpend dat verkoop onmogelijk is. Enkele weken gele den is men in winkelcentrum De Biezenkamp begonnen met een allang geleden aangekondigde opknapbeurt. Voor Foto Muns een goede gele genheid om de pui van zijn zaak eens grondig te renoveren. De etalage ging erwt en werd vervangen voor een houten afscheiding. Daar staat op: Wij zijn normaal open.Een mededeling bestemd voor de klanten. Maar zouden die dat ook vinden?... '...Ook de activiteiten van de bibhotheek gaan gewoon door, ondanks de verbouwing van de boerderij aan de Hamersveldseweg. Wel werd de jeugdafdeling tijdehjk verhuisd naar het voormalige schoolgebouw 'De Springplank'aan de Asschatterweg. Deze verhuizing, die onder andere in deze krant de nodige aandacht kreeg, is echter niet iedereen opgevallen. Vorige week liepen twee jongetjes op de Hamersveldseweg wanhopig te zoeken naar de nieuwe huisvesting. Zij waren nog gewoon naar het hoofdgebouw bij De Hamershof gegaan en werden daar doorgestuurd naar het tijdehjke onderkomen. Er zat voor de twee knapen niets anders op dan een fikse wandeling te ondernemen naar de tijdelijke dependance enkele straten verderop. Kennelijk waren zij dringend aan nieuw leesvoer toe, want hun tempo was stevig. De haast was zo groot, dat zij bijna het straatnaambordje van de Asschatterweg over het hoofd zagen. Aanleiding misschien voor de bibliotheek om het jeugdige leespubhek te helpen met een wegwijzer?...' weer. Deze bestaat nu uit 42 man nelijke vrijwilligers en hij zou er graag wat vrouwen bij hebben. De problematiek rond het nieuwe asielzoekers-centrum Waterloo is voor de burgemeester iets wat niet alleen de bewoners van Waterloo aangaat, maar waar hij graag de hulp van vele Leusdenaren bij zou hebben. Het Rode Kruis, de mu ziekschool en verschillende sport verenigingen hebben al toegezegd mee te werken. „De door het mi nisterie aangewezen plaats voor het centrum is niet bij iedereen I goed gevallen. Waterloo is tenslot- j te een kleine gemeenschap met maar 80 mwoners die daar 275 asielzoekers bijkrijgen, wat voor sommige best moeilijk te verteren zal zijn. Je kunt en mag de opvang niet alleen aan de bewoners van Waterloo overlaten. Het ligt in de bedoeling, dat de mensen maar drie maanden in het centrum ver blijven. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat de termijn nog wel eens uitloopt. Mijn suggestie is het uitnodigen van asielzoekers m het eigen gezin", aldus de burgemees ter. Deze met een kopje koffie, verfris sing en wat humor omgeven avond was een succes. De sprekers maakten de nieuwe bewoners heel wat wijzer over het beleid van hun nieuwe gemeente. Na het afsluiten van de avond maakte een tiental bewoners dankbaar gebruik van de mogelijkheid informeel nog wat vragen beantwoord te krijgen. xip I LEUSDEN - Ruim honderd mannen hebben zich vrijdag voor een tientje laten knippen bij de nieuwe herenkapsalon in de Biezenkamp, Men's BarberShop. Ter gelegenheid van de opening was er een speciaal pnjsje. Bedrijfsleider Mark van Doorn, bijgestaan door twee medewerksters: Vroeger was de man sterk en de vrouw mooi, nu is de vrouw sterk en mag de man mooi zijn. Het interieur is uitgevoerd in Art Decostijl. „Daardoor, maar ook door de ruime opzet en het poolbiljart onderscheidt onze zaak zich van andere salons". Naast de kunst van het knippen presenteert de salon ook kunst aan de muur. Gedurende februari/maart is er een expositie van de Nederlandse kunstenaar Plagal en de Venezolaanse surrealist Salas Davila. „In de komende maanden komen de Leusdense kunstenaars aan bod. Het is een nieuwe vorm van exposeren, maar wij hopen dat het aanslaat bij de mensen", aldus eigenaresse I. Buttinger De salon werkt met en zonder afspraak. Adres: Biezenkamp 6, tel. 94 60 57. Brandweer Burgemeester Panis nep de nieuw gekomen vrouwelijke ingezetenen op eens seneus na te denken over deelname aan de vnjwillige brand- >uwe bewoners hebben alle aandacht voor de spreker, burgemeester Parus. De gemeente heeft donderdag de rse' Leusdenaren iets verteld over het wel en wee in de gemeente Leusden. U5DEN - Leusden gaat bij een >etal fietspaden in de gemeen de afwatering verbeteren. Zo- 1 het Karrepad, als het Meent- 1 staan bij regenval door on- ukldge constructies regelxna- en langdurig blank. Omdat tl schoolkinderen van beide spaden gebruik maken, wil de neente de afwatering verbete- an het Karrepad ontstonden de blemen na de bouw van de flats aan de Korte Geer. Omdat de tui nen en plantsoenen, die toen zijn aangelegd, hoger lagen dan het fietspad, stroomde het water onvol doende weg Dat had onder meer tot gevolg dat verzakkingen optra den. LEUSDEN - Bij een verkeerscon trole. die de politie maandag op Bij het Meentpad m de wijk Groenhouten is in het verleden on voldoende aandacht besteed aan een goede afvoer van het regen water. Dat wordt nu aangepakt. De werkzaamheden gaan ruim een halve ton kosten. verschillende plaatsen in de ge meente hield, zijn vijf bekeuringen uitgedeeld. Het ging om het niet dragen van de autogordel en om bestuurders, die geen geldige pa pieren konden laten zien. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse officier van justitie mr. J. Krol eiste vrijdag bij verstek tegen een 41-jarige voormalige inwoner van Leusden zes maan den gevangenisstraf. In Leusden en later in Amersfoort dreef de verdachte een Caravan en Vouw wagencentrum op een in de woorden van de officier „malafi de" wijze. De strafzaak tegen de Leusde naar - die alleen bereikbaar is via een postbus -, was al diverse ma len uitgesteld. Vrijdag was de man weer niet verschenen en mr. Krol wilde nu de zaak deels behande len. In de tijd dat de verdachte het caravancentrum beheerde, van januari'84 tot mei'88, zou hij ook een AA W/W AO-uitkering genoten hebben. De dagvaarding in deze uitkeringsfraude werd echter nie tig verklaard. Mogelijk brengt het Openbaar Ministerie een nieuwe dagvaarding uit en moet de man hiervoor alsnog verschijnen. In totaal zou de man in 47 geval len mensen die een vouwwagen bij hem gestald hadden, opgelicht hebben. Hij zou wagens verduis terd hebben, dubbel verhuurd of gewoon verkocht. „Er vond weinig meer reglementair plaats", aldus de officier. Acht strafbare feiten waren op de dagvaarding terecht gekomen, maar de officier achtte LEUSDEN - Bij een drietal inbra ken, die rond dit weekeinde op diverse plaatsen zijn gepleegd, hadden dieven vooral belang stelling voor kostbare beeld- en geluidsapparatuur. Op Weerdenburg werd m de nacht van donderdag op vnjdag een televisie, een magnetronoven en een keukenmachine weggeno men. De inbrekers kwamen de wo ning binnen door een keukenraam te forceren. Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester de Beaufort- weg verdween vnjdag video-appa- ratuur ter waarde van 2.000,-. De dieven forceerden de achterdeur om binnen te komen. Op Pirken in de wijk 't Ruige Veld namen onbekenden stereo apparatuur mee. Door de achter deur open te breken kwamen de dieven binnen. „Even kijken hoe de stand 25' is." lijken sommige mensen te denken als ze de televisie aan zetten. Iedereen denkt het be ter te weten en niemand res- Ipecteert eikaars mening," zegt ze weinig waarderend. Ze maakt zich ook kwaad over de ■J Nederlandse houding ten op- N I zichte van deelname aan de 1VI: oorlog. „Het is nu wat beter, 818 omdat Nederland met geld l/ho over de brug komt en soldaten aat. naar Turkije stuurt. Maar dat ït. v had veel eerder gekund. Ame- uu1 rika is onze bondgenoot en in de Tweede Wereldoorlog hebben wij graag hun hulp Q geaccepteerd." - Bijna veertien dagen na de H eerste bombardementen op Baghdad loopt de oorlog min- I der voorspoedig dan velen in het begin dachten en waarop Helen zelf in stilte hoopte. „De bom erop en wegwezen," is het advies dat ze het liefst aan Bush zou willen geven. „Maar het kan misschien wel tot 1992 duren," voegt ze er snel realis tisch aan toe. „Ik reken op min stens een jaar voor ik Jeff weer terug zie." Ze is overigens met uit op medelijden. „Hoewel je er niet altijd bij stilstaat, weet je dat je met een militair getrouwd bent, die de kans loopt naar een oorlog gestuurd te wor den," zegt ze. Ze kan dan ook geen enkel begrip opbrengen voor de vrouwen van militai ren, die in Amerika openlijk protesteerden tegen de oor log. „Op de basis in Florida f waren er vrouwen, die binnen enkele dagen na het vertrek ^an hun man in elkaar stortten. Dat kan je toch eigenlijk niet maken," vindt ze. ,Je man heeft juist in deze periode alle steun van zijn fa milie nodig. Dan had je maar beter moeten nadenken, voor dat je met hem trouwde. Hij gaat met voor niets in dienst. Je weet dat hij in het leger zit en je moet hem daarom zoveel mo gelijk steunen. Dat is een heel belangrijk punt en een slechte zaak als hij daar niet op kan rekenen." Echt makkelijk werd het haar ovengens niet gemaakt om hem te laten gaan. „In sep tember vorig jaar was er al sprake van dat hij weg zou gaan," vertelt ze. „Hij heeft toen afscheid genomen, maar kwam na 7 uur weer terug. Dne weken lang zijn we er elke ochtend vanuit gegaan, dat dit wel eens de dag zou kunnen zijn, dat hij echt weg moest. We namen maar iedere dag afscheid van elkaar, om dat we nooit zeker wisten of daar nog wel tijd voor zou zijn." „Daarna hoorden wij enkele maanden niets meer, maar vlak voor kerst werd de beslis sing over zijn vertrek geno men. Gelukkig konden wij kerstmis nog samen vieren." Ze vertelt over een andere vrouw, wiens man half decem ber naar Saoudi-Arabië moest. Sinds die tijd heeft zij pas één keer twee minuten met hem kunnen bellen. Wat dat betreft heeft Helen meer geluk, want tot nu toe heeft zij haar man nog wekelijks aan de telefoon ge had. „Ik schrijf hem bijna ie dere dag, maar er is nog geen bnef aangekomen." Pakjes sturen heeft volgens haar min der zin, omdat die geopend aankomen. Waar haar man precies zit, mag ze met zeggen. „Ergens in het Golfgebied," is de instruc tie die zij van de luchtmachtlei- ding kreeg. Ook over zijn luchtmachtonderdeel kan ze niets zeggen. Verder moet ze zelf ook voorzichtig zijn, want Saddam Hoessein heeft ge dreigd met terroristische ac ties en de achtergebleven echtgenotes van de Ameri kaanse soldaten lijken een lo gisch doelwit. Toch geeft ze niet de indruk dat ze zich daar grote zorgen over maakt. Ze wil de buitenwereld dui delijk laten zien hoe ze over de oorlog denkt en loopt daarom altijd met een stnk m de kleu ren van de Amerikaanse vlag op haar kleding. „Ik sta 100 procent achter deze oorlog," zegt ze. „Toen ik pas terug in Nederland was, droeg ik nog wel eens een T-shirt met de tekst 'Insane Husseyn, time for your medication', maar daar ben ik toch maar meegestopt, omdat ik er commentaar op kreeg. Er waren mensen die het goed vonden, maar ande ren vonden dat ik zo teveel provoceerde." Meer dan haar mening laten zien en verder lijdzaam en vol onzekerheid over het lot van haar man de oorlog op televi sie volgen kan ze niet doen. „Het moeilijkste vind ik de ge dachte dat op een dag mis schien twee mannen in uni form op de stoep kunnen staan om te zeggen dat hij gesneu veld is." Helen belde daarom de krant, omdat zij op die ma nier in contact hoopt te komen Helen met haar 15 maanden oude dochtertje Cortney: ,Jeff heeft juist in deze periode alle steun van zijn familie nodig. IJSDEN - Op de informatieavond voor de nieuwe bewoners tft burgemeester Panis gezegd, dat het asielzoekerscentrum terloo niet goed kan funktioneren zonder de hulp van de toners. 'Nodig de vluchteling eens bij u thuis uit, dan komt u br leuke verrassingen te staan'. Ook de uitbreiding van de imershof, de verbreding van de A28 en de verkeerssituatie itgen volop aandacht. Binnen vier maanden zal er in Leusden ~k belbus gaan rijden. im honderd mensen gaven acte ^presence bij de bijeenkomst, I door Burgemeester en wethou- s afgelopen donderdag werd louden. De avond, die plaats- id in De Korf voorziet dus duide- in een behoefte, bijeenkomst was speciaal ge it op bewoners die zich in de p van 1990 m Leusden hadden 'estigd. Na het welkomswoord burgemeester Panis werden de wethouders aan de bewoners voorgesteld, waarbij een duidelijk beeld werd geschetst van de por tefeuille c.q. werkzaamheden van de betrokkene. De meuwe bewoners in Achterveld werden op de hoogte gebracht van de stand van zaken rond de nieuwe bibhotheek. De bibhotheek m Achterveld zal in de loop van dit jaar gaan functioneren. Over het jeugd- en jongerencen trum vertelde wethouder De Jongh dat de plaatsbepaling bijna rond was en dat het een centrum moet worden, waar 'met alleen de jonge ren maar heel Leusden trots op zal zijn'. Op de vraag of dit centrum in de toekomst ook een buurthuis- funktie zal gaan vervullen, ant woordde wethouder Vroon, dat daar in Leusden geen behoefte aan is. Verkeersveiligheid De verkeersveiligheid in Leusden is voor het college een belangrijk punt,waar men volgens De Jongh als nieuwe oplossing heeft geko zen voor rotondes op gevaarlijke kruisingen. Dit plan hoopt hij in de loop van 1991 te realiseren. Te be ginnen met de Groene Zoom, waar in ieder geval een verkeersregelin- stallatie komt. De Jongh heeft goe de hoop dat daar ook een rotonde komt. „Wij kunnen als gemeente nog zoveel aan de verkeersveilig heid doen, er bhjven altijd dwazen die elke beveiliging aan hun laars lappen". Ook riep hij de bewoners op toch vooral veel aandacht te besteden aan inbraakpreventie. Zeker ge zien het stijgende aantal inbraken in de afgelopen twee maanden. De buurtpreventie-projekten zijn een prima voorbeeld van wat de burger zelf kan doen. In Leusden-Zuid is sinds het projekt van start ging het aantal inbraken en vernielingen drastisch gedaald. In verband met een onderbezetting van 20 procent van de politie in Leusden zijn deze projekten helaas broodnodig. „De kinderopvang zal met vijftig kindplaatsen worden uitgebreid", aldus wethouder Come Verduin. „En dat is in het licht van de eman cipatie van de vrouw ook wel no dig. Hopelijk zal dit de mogelijkhe den voor een aantal vrouwen om weer aan het arbeidsproces deel te nemen vergroten."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3