Veel animo voor hulp asielzoekers I leusder krant Winters sfeertje Open deur bij Latent Talent Ded bezochte informatie-avond over vrijwilligers voor Vluchtelingenwerk WOENSDAG 30 JANUARI 1991 OOQAAK5 weer van de laatste tijd af. In de komende nacht moet op lichte vorst worden gere kend. Morgen zijn er opkla ringen, afgewisseld door wolkenvelden. De zon kan iets aan het sombere imago van de laatste decade doen, want veel meer dan twee uur hebben we van de warmte bron in dat tijdvak tot giste ren niet kunnen profiteren. De temperatuur schommelt overdag dichtbij nul graden. Het weer van dit moment verschilt wel erg veel met dat van verleden jaar. Janua ri ontpopte zich in 1990 als een complete hersftmaand met de ene na de andere storm, resulterend in de or kaan van de 25e. Vooral aan de flora werd een enorme ra vage aangericht. De thermo meter gaf voortdurend voor jaarsachtige uitspattingen te zien. De Duitse meteoroloog Wolf gang Roder heeft zijn ver wachting uitgesproken voor de komende februari en maartmaand. Vergelijkings jaren met 1991 tot nu toe ga ven in de regel een verhoog de luchtdruktendens boven grote delen van Europa. Maar een herhaling van fe bruari 1956, met hogedruk boven Scandinavië en stren ge kou, acht hij niet waar schijnlijk. Daarvoor deugt de voorgeschiedenis van deze winter niet. Roder voorziet, bij beneden normale neer slag, een iets te zachte fe bruari- en maartmaand. Nu maar eens kijken of hij weer gelijk krijgt. Vluchtelingenwerk is een organisatie, ontstaan uit ker- c^celijke en maatschappelijke lulpverleningsorganisaties, lie zich inzet voor uitgeno digde vluchtelingen, asiel zoekers en voormalige asiel zoeker*. De eerste groep 3rhichtelingen zijn op uitnodi- van de Nederlandse iaat naar Nederland geko- nen. Zij hebben reeds de A- "flatus en hoeven geen juridi- •che procedure te doorlopen. ^>e laatste groep is binnenge- comen als asielzoeker en zijn jk loor de overheid als vluch teling erkend. Met deze twee L troepen zullen de vrijwilli- 'P "reis van de asielzoekerscen- rd vta (AZC) niet te maken krij- ren; alleen met asielszoe- 1 'teers. Wat zijn dat nu precies? naan^V' >0 u. Asielzoekers zijn mensen p de ie zeggen te vallen onder de ne efinitie vluchteling Cie- ïand die afkomstig is uit een rad, waarin hij gegronde re- nen heeft te vrezen voor ver- ^®olging wegens godsdiensti ge of politiek overtuiging of nationaliteit, danwel wegens het behoren tot een bepaald ras of tot een bepaalde so ciale groep'). Het is echter nog niet zeker of zij in ons land erkend en toegelaten zullen worden als vluchte ling c.q. asielgerechtigde. Zij zullen daarvoor eerst een ju ridische procedure moeten doorlopen. Tot zolang is hun juridische status die van een asielzoeker. Op 1 november 1987 heeft het ministerie van WVC de Regeling Opvang Asielzoe kers (ROA) uitgevaardigd. De aanleiding was de grote toename van mensen die asiel aanvroegen in ons land. Dit leidde vooral in de grote steden tot onverantwoorde situaties. Onvoldoende op vang en begeleiding waren aan de orde van de dag. De ROA is bedoeld om asielzoe kers te spreiden, zodat een meer humane opvang kan worden gerealiseerd. De asielzoe kers komen in de meeste ge vallen in een AZC tercht (zo als dat binnenkort in Leus den het geval zal zijn). De eerste opvang en begelei ding behoort tot de taken van het AZC zelf. De Vluchtelin- genWerkgroep zal zich, in nauwe samenwerking met het Bureau voor Rechtshulp, bezighouden met de rechts bescherming van de asiel zoeker. De eerste taak van de Werkgroep is het geven van voorlichting aan de nieuwe asielzoekers. Eén van de be langrijkste taken is, indien de asielzoeker dat wenst, het voorbereiden van een *Nader Gehoor*. Een contactambte naar van het ministerie van Justitie houdt een interw- view met de asielzoeker (dat is het Nader Gehoor). Bij dit gesprek komen onder andere het vluchtmotief en de reis route aan de orde. Op basis van een verslag van dit ge sprek wordt uiteindelijk be slist of de asielzoeker in aan merking komt voor de status van vluchteling. Het is dan ook belangrijk dat de asiel zoeker goed wordt voorbe reid op dit gesprek. De vrij williger zal trachten de asiel zoeker zijn zaken op een rij tje te laten zetten en het be lang van het Nader Gehoor toe te lichten. De vrijwilliger van van Vluchtelingenwerk kan op verzoek van de asielzoeker het Nader Gehoor bijwonen; dit ter controle en ondersteu ning van de asielzoeker. Daarna zal het verslag sa men met de asielzoeker wor den nagekeken. Evnetuele correcties en/of aanvullin gen kunnen dan alsnog naar het mimisterie van Justitie worden toegestuurd, zodat die nog meegewogen kunnen worden bij de uiteindelijke beslissing. Voor vrijwilligers die zich willen aanmelden het vol gende: Voor de Vluchtelingen- Werkgroep zijn mensen no dig, die hierin vrije tijd wil len steken en beschikken over inzet, sociale bewogen heid, idealisme en realiteits zin. Zij die zich aanmelden worden door het Bureau Rechtsbescherming AZC's worden uitgenodigd voor een nadere kennismaking. Hierin komen motivatie, verwach tingen en wijze van benade ren van asielzoekers en hun problematiek naar voren. Daarnaast verzorgt het bu reau de inhoudelijk en orga nisatorische opbouw van de groep, alsmede scholing, training en verdere begelei ding van de vrijwilligers. Deze moeten rekenen op een of twee dagen dagdelen per week werk voor de Werk groep. Men kan zich nog telefo nisch opgeven bij Maria Opgelder, telefoon 030 - 890111. inval e sp£^ loert urgs-: inbeniraari sukkelt droog en in p een winters sfeertje naar het ut vonde. De meeste neerslag g weiel in de eerste tien dagen spetn de maand. Wat opvalt is, aie wit er wederom geen n. Mteeuwdek heeft gelegen. >da ob laatste jaren is het met de had eeepret in de loumaand hui- cenben met de 6neeuwmuts op. witte wereld, die dagen- ng en in sommige winters A-l- in allure zelfs wekenlang >m, aanzicht sierde, is ver d vaorleden tijd. Sedert de stren- murc* kwakkelwinter van 1979 van teft de natuur niet veel be- ra Giverends meer laten zien. In roen eerste maand van dat jaar »ekte de Bilt 18 dagen met Chaflieeuw. Tijdens het koude izoen van 1986, waarin ook de Friese Monstertocht werd verreden, zagen de weilan den bruin van de droogte. Het enige poolachtige landschap dat de weergoden ons kort geleden voorschotelde was tijdens de ijzelramp van maart 1987 in noordelijk Ne derland. Naast het ontberen van een wit tapijt, moeten we ook al geruime tijd een hard nekkig hogedrokgebied bo ven Scandinavië missen. Zo dra de druk op het vasteland van Europa stijgt, worden de tenten vrijwel voortdurend opgeslagen of boven de Brit se Eilanden of boven het mid den van Europa. Ook nu gaat het taaie hogedrukgebied op reis in de richting van West Rusland. Zeer koude lucht, die achter een depressie bo ven Oost Europa naar het zuiden uitstroomt gaat daar door onze neus voorbij en wordt op transport gezet naar de Zwarte Zee. Zou het hogedruksysteem nu eens de ankers uitwerpen boven Noorwegen of Finland, dan kon het licht voor de schaat sers snel op groen springen. Maar die ontwikkeling is niet waarschijnlijk. Wel zal het kwik langzaam een da lende tendens te zien geven. De stroming wordt meer zuidoostelijk en zal in de tweede weekhelft iets aan trekken als een depressie in de richting van Spanje koerst. Eindelijk raken we dan van het mistroostige Dodaars De dodaars komt praktisch in heel Europa voor; in het mid den en oosten als trekvogel, vanwaar ze meestal in de winter vertrekken naar het zuidwesten, in het zuiden en westen is het een doortrekker en standvogel. De paren blij ven bij elkaar, meestal ook in de winter. Ze komen gewoon lijk in maart of april bij hun broedplaats, die rich in alle mogelijke watergebieden kan bevinden. Over het algemeen rijn ze te vinden in kleine watertjes, maar ook op grotere open meren, mits daar ondiepe stukken met veel waterplan ten voorkomen. Een belang rijke factor lijkt een rijke oe verbegroeiing te rijn, zowel onder water als langs de ran den. In Amersfoort broeden ze zelfs in de stadsvijvers. In de broedtijd rijn ze zeer schuw en krijgt men ze vanaf de wal niet gemakkelijk te zien. Het geluid dat door de beide partners gemaakt wordt is een langgerekte tril ler. Het mannetje is erg agressief en weet zelfs gro tere vogels uit het nestgebied te weren. Mannetje en vrouwtje bou wen samen het nest dat niet veel meer is dan een hoop rottende waterplanten, ver borgen in een dichte vegeta tie in ondiep water. De 4-6 eieren rijn eerst wit, later bruin en worden door beide ouders in ongeveer drie we ken uitgebroed. De broedtijd is zeer variabel en loopt vanaf april tot in augustus. Een enkele maal worden twee broedsels per seizoen grootgebracht. Na het uitkomen gaat de ver zorging van de jongen nog twee maanden door. Wan neer gevaar dreigt, duiken de volwassen vogels met een geweldige kracht in het wa ter, zodat de vijand een hele boel water over zich heen krijgt. De dodaars verlaat het nestgebied tussen augustus en oktober. Ze vangen hun voedsel; insekten, weekdie ren, schaaldieren, wormen en kleine vissen, waaronder veel tiendoornige ste kelbaarsjes, onder water. In rijn prachtkleed heeft hij een kastanjebruine hals en een groengele vlek bij de snavel- hoek, terwijl hij in de winter grijsbruin is met een witte onderkant. In de achttiende eeuw, toen er nog geen geweerpatronen bestonden, werd de gelooide huid van de dodaars door de jagers gebruikt voor het op bergen van hagel voor hun jachtgeweren. Vandaar dat in sommige delen van het land ze ook wel hagelzakjes worden genoemd. Opvallend bij de vogel is het ontbreken van staartpennen. Er wordt wel beweerd dat daar rijn naam aan is ontleend. Die zou dan dot-aars rijn. Ver taald in tegenwoordig Neder lands: Pluim-gatje. G. van Leeuwen weer verlaat. Je legt als vrijwilliger je contacten, je brengt iets op gang en dat wordt op een gegeven mo ment weer verbroken. Daar moet je tegen kunnen. Nu is het wel zo dat in elke AZC twee juristen van het Bureau voor Rechtshulp nauw sa menwerken met de vrijwilligers. Dus alle verantwoordelijkheid rust niet op de schouders van de Werk groep. Bovendien is er nog de on dersteuning van de advocaat, die de asielzoeker voor de procedure krijgt toegewezen." Twijfel Een vrouw in de zaal, die nog hevig twijfelt of zij zich zal aanmel den als vrijwilliger, vraagt zich of zij het wel zou kunnen. De hoge eisen, de betrokkenheid en het afstand kunnen houden. Zij zou graag met een ervaren vrijwilliger willen pra ten. Opgelder is zelf zes jaar gele den als vrijwilliger begonnen en kan dus wel uitleggen hoe zo ie mand zich voelt. „Een zakelijke instelling in nodig voor het afstand kunnen houden van bijzaken, want asielzoekers vragen vaak meer. Het lenen van geld komt regelmatig voor. Dan moet je 'nee' kunnen zeggen. Als vrijwilliger moet het zuiver juri disch kunnen blijven zien. Je moet het gescheiden kunnen houden van je betrokkenheid en je gevoe lens." „Dat lijkt me nu juist zo moeilijk. Maar dat is iets waar je toch zelf uit moet zien te komen," zegt de nog twijfelende vrouw. Opgelder houdt haar gehoor, met opvallend veel mensen uit Leusden, echter voor dat er ook positieve punten aan het vrijwilli gerswerk zitten. „Het is verrijking door de contacten met mensen van een andere cultuur en het verruimt je horizon. Je ontmoet mensen die je waarschijnlijk nooit zou hebben ontmoet." Aanmelden Opgelder zei dat ze uit was ge gaan van zo'n 15 vrijwilligers. Zij was dan ook blij verrast dat zich in de pauze al 21 mensen hadden aan gemeld. Ook na afloop meldde zich nog een aantal mensen. Op de vraag of het nu nog wel zin heeft om je als vrijwilliger aan te melden, antwoordde de consulente: „Aan melding is ten alle tijden mogelijk. Niet iedereen zal na de oriëntatie- gesprekken doorgaan. Bovendien kan de Stichting Vluchtelingen werk in Amersfoort nog vrijwilli gers gebruiken. Deze Stichting zorgt namelijk voor de begeleiding van asielzoekers, die een A-status hebben. Amersfoort is ook een ROA-gemeente (zie kader)." Volgens Opgelder is het de be doeling dat de Vluchtelingen Werkgroep op zeer korte termijn in Amersfoort met haar werkzaam heden zal kunnen beginnen. De groep zal na de sluiting van het AZC in Amersfoort haar werk voortzetten m het Asielzoekers centrum Kamp Waterloo in Leus den. „Er staat wel enige druk ach ter. We willen ook proberen zo snel mogelijk te starten, maar het is be langrijk dat de groep de voorberei ding kan behappen. De kwaliteit staat voorop." LEUSDEN - Latent Talent, de organisatie van allerlei cursussen hield het weekend open huis in Groot Krakhorst aan de Boldenkhof. OP een ongedwongen wijze was het mogehjk voor belangstellenden een kijkje te komen nemen en een uitleg te krijgen over de vele mogehjkheden. De aangeboden cursussen lopen uiteen van talen tot toneel. Naast de expressievakken staat bijvoorbeeld ook koken op het programma. Hoewel Latent Talent bij de meeste mensen bekend is, bleek de belangstellmg voor de open dag toch -opnieuw- weer groot te zijn. t ter oera. ip we n ied# minj e get J! taano - imen Burt aget tegc Ic ind JSW tir (ERSFOORT - Reeds in de pauze hadden zich 21 vrijwilli- 3 opgegeven als kandidaat om asielzoekers juridische bij- Je jdte geven. Ruim vijftig belangstellenden waren naar kerk- 1 ouw De Brug gekomen voor de informatie-avond van ^chtelingenwerk. Zoals bekend zitten in Amersfoort al zo'n thonderd asielzoekers in het voormalige huis van bewaring de de Berg. Op 1 april zal in Leusden, op Kamp Waterloo, een ïlszoekerscentrum worden geopend. Asielzoekers verblij- daar in afwachting van hun verzoek om als vluchteling te ;Cardon erkend. De avond in De Brug werd gehouden in het UPer van het werven van vrijwilligers voor de op te richten rkgroep Vluchtelingen Amersfoort/Leusden. ïgei binnenkomst in het kerkge- v De Brug werd mijn aandacht Dkken door een plattegrond, aakt van papiermaché, van Is- Buurland Jordanië kent als i ander land de problemen van vluchtelingen; Palestijnse itelingen. Maar momenteel en ook vluchtelingen uit het >gsgebied rond de Golf naar oncand. Mijn doel was op donder- ïd- 24 januari een voorlichtings- is d van Vluchtelingenwerk in nd.ïrland. :nm Amersfoort zitten momenteel [kleine driehonderd asielzoe ker De opvang in Op de Berg is ^'lijdelijke aard; per 1 augustus dit jaar zal het A^ielszoeker- -crum (AZC) dichtgaan. Want 'Per3ns de plannen van het minis- anc van WVC zal het AZC in Leus- ars per 1 april opengaan. De om- var snden hebben, toen plannen vulSind werden, fel geprotesteerd er ci de komst van asielzoekers. f(i asielzoekers in het AZC Op lerg kunnen op dit ogenblik lts gebruik maken van een ju- van het Bureau voor Rechts- folc r b' die twee middagen per week ig- vanuit het AZC uit Leersum naar Amersfoort komt. Het is dan ook de bedoeling dat er zo snel mogelijk een werkgroep komt met vrijwilli gers, die de asielzoekers juridi sche bijstand kan gaan geven. De werkgroep krijgt alleen te maken met asielzoekers (en niet met vluchtelingen en voormalige asiel zoekers; zie kader). Op de vlucht Maria Opgelder van het Bureau Rechtsbescherming AZC's van Vluchtelingenwerk Nederland gaf op de informatie-avond tekst en uitleg aan de aanwezigen. Zij is als consulente Vluchtelingen Werk verbonden aan bovenstaand bu reau. Het landelijke bureau functio neert zelf ook pas sinds 1 septem ber 1990. „Toen we begonnen, wa ren er drie consulentes met elk vijf AZC's. We krijgen er nu alle drie vijf bij, waarvan wij ook de Vluch telingen Werkgroepen moeten op starten. Ik ben dan ook razend druk." Zij legt haar gehoor uit wat asiel- Opgelder:„We moeten er name lijk van uitgaan dat de asielzoekers in hun eigen land nare ervaringen met mensen van de overheid heb ben gehad. Dus zo'n gesprek met een ambtenaar zien zij niet als een gewoon gesprek, waar zij in ver trouwen alles kunnen vertellen. Zij zullen bepaalde zaken misschien wel niet vertellen uit angst of omdat zij vinden dat het niet belangrijk is." Vrijwilliger come vam< door Jan Versteegt. Maria Opgelder tijdens de voorlichtingsavond van Vluchtelingenwerk in De Brug in Amerfoort: „Zo snel mogelijk een Vluchtelingen Werkgroep voor AmersfooriLeusden starten, maar de kwaliteit van de aangeboden hulp staat voorop." zoekers meemaken als zij in ons land komen: „Zij hebben hun fami lie en hun vaderland achtergelaten. Zij komen in een andere cultuur, een ander klimaat en worden ge confronteerd met een voor hen vreemde taal. En als klap op de vuurpijl moeten zij zich aan een moeilijke juridische procedure on derwerpen. De asielzoeker zal zich afvragen: wat doen ze met me?; wat moet ik doen en ben ik hier wel veilig?" In de AZC's worden alle asiel zoekers onderworpen aan een soort ondervraging: het zo geheten 'Nader Gehoor". Vluchtelingen- Werk vindt dat in principe alle asielzoekers recht hebben om voorbereid te worden op het 'Na der Gehoor*. In dat gesprek met een ambtenaar van Justitie krijgt de asielzoeker de gelegenheid zijn verzoek toe te lichten om als vluch teling erkend te worden. Hij zal onder andere moeten vertellen wat hij m zijn land aan vervolging heeft meegemaakt. Waarom hij juist Ne derland heeft uitgekozen en hoe hij hier is gekomen? Veel asielzoe kers zullen misschien niet alles willen vertellen. Vandaar dat de Werkgroep deze mensen ver trouwd moet maken met juridische procedure in Nederland. Het Bureau Rechtsbescherming AZC's is op zoek naar vrijwilligers voor de Vluchtelingen Werkgroep, die daar vrije tijd voor willen vrij maken en beschikken over uizet, sociale bewogenheid, idealisme èn realiteitszin. De vrijwilligers zullen na een gesprek met Maria Opgel der een 'starters'cursus volgen, waar hun juridische kennis zal wor den bijgespijkerd. Daarna zal de kennis via scholingen en trainingen op peil worden gehouden. Er wordt nogal wat de vrijwilligers ge vraagd. „Inderdaad, dat moet ook wel. Het is moeilijk en ondankbaar werk. Je moet bedenken dat negen van de tien asielzoekers het land

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5