?otografie is kijken en leren kijken Voor Bram is de school op en andere manier belangrijk" Hoera, er kan weer geschaatst worden! Voorpret voor Carnaval leusJer HrnnF arel Elemans fotografeert 'het leven' am Lansdorf: een bijzondere en toch gewone leerling Splintertjes Strip Kinderkrant weer terug! NSDAG 6 FEBRUARI 1991 Heb je iets voor de kinderkrant? Schrijf of bel! Leusder Kinderkrant Caiel Elemans w ziin element. Tussen kunstwerken en met de camera binnen handbereik: Mijn foto's zijn doordachte kunstwerken". mensen fotografie ook als kunst gaan zien, want de manier waarop ik fotogra feer is kunst! Ik heb met mijn foto's geexposeerd in Leus den en Amersfoort, maar ook in Keulen en Boston. Het is heel belangrijk dat men sen weten dat fotografie kunst is. Mijn foto's zijn niet zomaar kiekjes, maar echt doordachte kunstwerken!" Voor het maken van zijn fo to's werkt Carel Elemans met professionele model len, maar ook met amateur modellen: „Het voordeel van een beroepsmodel is, dat ze precies begrijpt wat jij bedoelt. Het belangrijkste bij een fotomodel is dat ze moet kunnen acteren. Er zijn veel meiden die denken dat ze mooi zijn en die fotomo del willen worden. Maar naast het feit dat ze moeten kunnen acteren, is het ook belangrijk dat ze hun talen goed spreken en een goede conditie hebben. Ik werk toch ook vrij vaak met ama teurmodellen en ik heb echt prachtige foto's van hen ge maakt. En uiteindelijk zijn alle mensen mooi en kan ik van ieder mens een mooie foto maken." 2USDEN- Je kunt door het jckhorsterbos lopen en leen maar bomen, blade- n en een paar plassen en. Maar je kunt ook >or hetzelfde bos lopen in elke boom en in elk lad allerlei andere din- en zien. Op deze manier ijkt fotograaf Carel Ele- lans en op die manier taakt hij ook zijn foto's, ^en portret van een zich zelf top-fotograaf noemen de cameraman. ■c iAls ik door het bos loop zie cc gezichten in de bomen en boomstronken. Ook zag ik ïen keer een boom met bor- cten. De heb daar toen een Into van gemaakt met een |>lote vrouw erbij. Het is heel c>elangrijk dat je als foto- w °rraaf kunt kijken. Veel men- g |en kijken niet echt, als ze Jrgens geweest zijn en je "a> J* O) -p c -§ UJ S co ft wazig, waardoor je de be weging ziet. Dat is veel mooier." Binnenkort gaat Carel Ele mans ook voor Unicef werken: „Ik ga voor Umcef allerlei kinderen fotografe ren, van Javaanse tot Chine se kinderen. Ik heb al een heleboel buttons, stickers en ballons van Unicef, waar mee ik die kinderen kan fo tograferen. De foto's, die ik maak schenk ik aan Umcef, want Unicef werkt alleen met vrijwilligers. Mijn foto's kunnen afgedrukt worden als kunstkaart, maar het kan ook zo zijn, dat ze afgedrukt worden m de kalenders of agenda's die Unicef uitgeeft. In februari is het werk van Carel Elemans te zien op een kunstveiling en op een fotoveüing:„lk wil graag dat vraagt ze later zag je dat en dat, dan krijg je vaak het antwoord 'nee waar stond dat dan?"' Carel Elemans heeft, naast de fotovakschool in Neder land, in Amerika de 'famous photographer'-school ge volgd. De beste opleiding kreeg hij echter na zijn diensttijd, toen hij assistent werd bij W.C. van Dijk; een man die allerlei boekjes maakte over fotografie. ,,Ik heb dertien maanden bij hem als assistent gewerkt. Ik verdiende toen niets en kreeg alleen m'n busreis vergoed, maar ik heb er wel veel geleerd!" Carel Elemans laat met zijn foto's 'het leven' zien. Hij maakt foto's met thema's als eenzaamheid, alcohol en vervuiling. „Dat is allemaal leven. Ik zeg met mijn foto's vaak veel meer dan mensen begrijpen. Als mensen aan mij vragen 'Ja, maar wat be tekent dat', dan zeg ik altijd 'Kijk eerst eens!"' Carel heeft voor zijn foto's een Amerikaanse award gewonnen: „Ik ben de enige hier in de hele omgeving, maar waarschijnlijk ook de enige in heel Nederland, die zo'n award heeft. Het was een wedstrijd voor mensen over de hele wereld. De tien besten kregen zo'n award. Ik ben er best trots op, maar emge tijd nadat ik die award kreeg, fotografeerde ik in het gehandicaptendorp 'Ons Dorp' een spastische jongen in een rolstoel. Hij had heel moeizaam op een typemachine een boek ge schreven. Ik fotografeerde hem voor een tijdschrift en enkele weken daarna belde zijn ouders mij op om te zeg gen, dat ze nog nooit zulke mooie foto's van hun zoon hadden gezien. Zoiets is een veel grotere award voor mij." Fotograaf Elemans onder scheidt zich van andere fo tografen, doordat hij bijna nooit flitst als hij foto's maakt: „Ik heb op het mo ment niet eens een flitser. Er zijn veel te veel fotografen, die te vaak met flitser werken. Bij sportfoto's bij voorbeeld. Als je van een voetballer met flitser een foto maakt net op het mo ment dat hij de bal raakt, krijg je een haarscherp beeld. Het is alleen wel zo, dat de beweging er dan uit verdwenen is. Maak je die zelfde foto zonder flits dan is het been dat de bal raakt IDEN - Vorige week dinsdagmiddag was Brams Lans- op de televisie te zien. Tussen deskundige grote men- fat hij apetrots te luisteren. Hij begreep niet alles wat er gd werd. De deskundigen spraken over hem. Zodra aan i gevraagd werd of hij het naar zijn zin heeft op zijn ,ol antwoordde hij onmiddellijk enthousiast met 'JA', luffen zijn lief. Hij wordt nooit geplaagd en veel en vaak ;lpen door de kinderen in zijn klas. Niets bijzonders en ^bijzonder genoeg voor een televisie uitzending. Zelfs jinister van Onderwijs heeft laten weten dat hij blij is dat ceren zoals Bram naar een gewone school kunnen en het fijn kunnen hebben. Hij vindt dit heel bijzonder. i op De Bongerd: Een bijzondere, en tegehjkertijd een hele me leerling in het basisonderwijs. im Lansdorf is tien jaar. Hij zit oep vijf van basisschool de erd. Een gewone basis- d1. Bram is geen gewone jon- Hij is mongool. Hij is geboren ien afwijking; het Down-syn- m. Kinderen zoals Bram zijn rkennen, aan hun ogen, slap- >iëren, waardoor ze moeilijk i en slecht verstaanbaar kun- praten en vooral doordat ze telijk gehandicapt zijn. Ze ijpen niet alles even goed als eeftijdgenootjes. or alle mogelijke handicaps tn Nederland prachtige ïn- ngen bedacht. Voor kinde die met goed of langzamer de anderen leren rekenen of zijn er LOM, MLK en ZMLK -len. Voor gehandicapte kin- in zijn er tehuizen, opvang vast niet alles even goed kan als zijn klasgenootjes? Omdat Bram het daar naar zijn zin heeft. Omdat hij daar veel, heel veel leert. Niet zoveel als de andere kinderen misschien. Maar daar staat tegenover dat hij meer en anders leert dan op zo'n bij zondere school. Terwijl zijn klas genootjes op hun beurt heel veel leren en ontdekking doordat Bram bij ze is. Kinderdagverblij f centra. Allemaal voorzien van prachtige aangepassingen waar mee de kmderen met hun moge lijkheden kunnen omgaan in een eigen wereldje. Waarom zit Bram daar niet? Waarom zit Bram op een gewone school, terwijl hij Bram ging eerst naar een spe ciaal kinderdagverblijf. Daarnaar naar een ZMLK school: Een school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Daar had Bram het niet naar zijn zin. De kinderen kregen daar allemaal leuke dingen te doen maar Bram wilde net als zijn broers moeilijke dingen doen, zo als lezen, schrijven en rekenen. Bram zijn ouders en broers merkte dat hij heel snel dingen begreep en na een paar keer pro beren, veel onthield. De leer krachten op de ZMLK school von den het niet zo nodig om Bram te leren lezen en schnjven. Mis schien als hij twaalf jaar of zo zou zijn. Bram was zeven. Hij zou toch zeker nooit professor of burge meester hoeven te worden. Bram zijn ouders wisten dat ook wel. Ze zagen heus wel dat hun jongste met net zoveel zal kunnen leren als hun andere kmderen. Maar hij vond het wel leuk om met ze mee te doen. Door ze na te doen leerde hij niet evenveel maar wel veel en zeker meer als bij kmderen die allemaal net zo als hij zijn. Niet gehandicapte kin deren stimuleren hem. Bram zijn moeder vond mensen die er net zo over denken als zij. Samen met deze mensen ging ze op zoek naar een gewone basis school voor Bram. Dat was niet zo makkelijk. Op de meeste scholen zitten erg veel kinderen, te veel soms bijna. Al die kmderen heb ben stuk voor stuk eigen moeilij keheden en probelemen waar voorde leerkracht aandacht moet opbrengen. Dat kost tijd. Bram begeleiden vraagt heel veel tijd. Alles minstens twee keer uitleg gen, samen doen, helpen, lesstof aanpassen. Hoewel een school, extra hulp krijgt wanneer een kind met een handicap op school komt, is dit vaak niet genoeg. Bram mocht komen op de Bon gerd. Sindsdien gaat het uitste kend met Bram. Volgens broer Bas kan hij beter lezen dan som mige van zijn klasgenootjes. Hij is veel zelfstandiger geworden. Klasgenootjes komen bij hem spelen en hij gaat naar schooltijd bij vriendjes spelen. Op zijn vori ge schoolzaten kmderen die uit heel de provincie kwamen. Ze opzoeken na schooltijd was een hele onderneming. Nu kan hij het zelf regelen. De kmderen uit zijn klas zijn volgens Bram „heel lief'. Ze vinden het leuk om hem er gens mee te helpen, moedigen hem aan omdat hij zijn best doet. Ondertussen hebben ze geleerd dat een gehandicapt kind een ge woon land is met een handicap. Zoals zoveel kmderen iets bijzon ders hebben, waarmee anderen rekening kunnen houden. LEUSDEN - Ijs om op te schaatsen! Zelfs voor tien-jarigen vaak iets nieuws. In de laatste twee winters was het nauwe lijks mogelijk om te leren schaatsen. Wie het drie jaar geleden net een beetje onder de knie kreeg, is het nu bijna vergeten. Vandaar hierbij een beetje goede raad. -Noren zijn fantastisch....maar niet voor kleine voeten en korte stukjes. Op Noren is het mogelijk snelheid te maken. Daarbij pas sen ijsbanen, kanalen en meren. Wie ooit aan de Elfstedentocht wil meedoen kan nog steeds het beste beginnen op houten schaat sen. Daarop leer je je voeten recht op de ijzers te houden, zon der steun van een stevige laars. Wanneer zo'n laars eenmaal is doorgeknikt wordt het extra moeilijk om stevig rechtop te schaatsen. De enkels van kinde ren van ongeveer acht jaar zijn stevig genoeg voor schaatsen met schoen. -Kunstschaatsen zijn goed voor ijspleinen, mooie bochten en kunstjes op een been. -Hockeyschaatsen zijn ge maakt om snel snelheid te maken voor korte stukjes en vlug te kun nen draaien en keren. De extra stevige schoen is bedoeld om de voet te beschermen tegen de hockeysticks. -De kleur of hoe de ijzers glim men, zegt niets over de kwaliteit van de schaatsen. Belangrijker is of de ijzers geslepen zijn en zo ja, hoe. Slijpen is een hele kunst, voor iedere soort schaats anders. Laat het doen door iemand die weet hoe het moet. -Riempjes waarmee houten schaatsen zijn onder te binden zijn duurder dan schaatsbanden maar makkelijk te binden en ste viger. Strak getrokken, natte kno pen m schaatsbanden zijn lastig los te wrikken. -Riemen of banden blijven ste vig zitten wanneer je ze op de volgende manier vastbindt: Het midden van de band of riem bo venop de punt van de schoen. Beide delen door het linker- rechter oog halen, rechter nedeel door rechteroog, linker door lin keroog, daarna delen kruisen en onder de strakgespannen zijrie- men doorhalen, aantrekken en vastknopen of gespen op de voet. -Het is de bedoeling dat een schaatser met het midden en achterste deel van de voet op de schaats staat. Onderlijf iets naar achteren, lichaam voorover. In deze houding heb je meer even wicht. Voorover vallen is minder gevaarlijk dan achterover vallen. -Alle begin is moeilijk.Geloof dat je het kunt. Schaats alsof je een geboren kampioen(e) bent. Kijk recht vooruit en schaats naar het punt dat je je hebt voor genomen te bereiken. Eerst tot het bruggetje. Daarna tot de bocht. Dan heen en terug. Het lukt! -Smeer na het schaatsen het leer goed in met ledervet of vase line. Invetten van de ijzers is niet nodig wanneer ze in een centraal verwarmd huis, droog bewaard worden. Schaatsen wegleggen zonder beschermers. Vocht kan in de beschermers blijven zitten en daardoor roest op de ijzers veroorzaken. In deze rubriek vermelden we voortaan nieuwtjes en leuke dingen om te weten. Feitjes die niet altijd alleen voor Leusden hoeven te gelden. Bijzondere gebeurtenissen, of grappige zaken, die op jullie school gebeurd of gezegd zijn, mogen hier ook in. Dus ...wan neer de juf zich verspreekt, de meester iets vergeet of iemand iets leuks heeft uitgehaald dan kan dit vanaf nu in de krant komen. Telefoon 94 68 24. Aaien doet goed Mensen met een hoge bloed druk moeten huisdieren bhjven aaien. Volgens de stichtmg IVON, een informatiebureau voor Huis- diervoedsel, is vastgesteld dat mensen met een 'aaibaar' huis dier na een hartaanval meer kans op overleven hebben dan men sen zonder beest. De bloeddruk van een hond zowel als van de mens daalt tijdens het aaien. Vol gens de stichting IVON bleek uit een m Duitsland gehouden on derzoek het overgrote deel van de hondenbezitters tevreden is met hun leven. Terwijl slechts de helft van de mensen zonder hond hetzelfde zeiden. Bovendien voel den dertig procent van de men sen met hond zich volkomen ge zond, tegen veertien procent van de niet-hondenbezitters. „Reden voor een diergeneeskundige om op een congres te adviseren de hond op recept in het zieken fonds op te nemen!", vmdt het IVON. In ieder geval kan het vra gen om een hond extra kracht krijgen. „Pa, een hond is zo goed voor je hart." Wie al een hond heeft kan bedenken dat het goed kan zijn de hond niet zelf uit te laten. Laat hem eens met je ou ders lopen. Goed voor hun ge- Deze strip is gemaakt door Raymond Arhnem. Hij is elf jaar. Voor deze strip heeft hij zich 'laten inspireren' door Joop Klepzijker. Volgens klasgenootjes is dit wel één van de 'geinigste' strips. zondheid. sociale contacten en ontspanning. Je hebt toch zeker iets voor je ouders over! Glasbakprijzen Veel basisscholen in Leusden hebben meegedaan met de lan- dehjke wedstrijd rond de glas bak. De inzendmg van werkstuk ken, opstellen, tekeningen, colla ges en posters, was volgens de organisatoren, overweldigend en van goede kwaliteit. Alle inzen dingen zijn vanaf 28 januari ten toongesteld in de receptieruimte van het VROM ministeriegebouw. Tijdens de opening van de ten toonstelling heeft minister Alders de prijzen uitgereikt. Geen van de prijzen gmg naar Leusden. De schoolprijs, een video-camera, ging naar de professor Grewel- school in Leeuwarden. Groep 8 van de Bisschop Janssensschool in Tilburg gaat een dagje naar Ponypark Slagharen en Margnet Korevaar uit Hoornaar won een mountainbike. Wie alle ingezon den werkstukken wil gaan bekij ken moet opschieten. De tentoon stelling aan de Van Alkemade- laan 85 in den Haag, is te zien tot en met 8 februari. Kindervoorstellingen ln Filmtheater de Lieve Vrouw in Amersfoort zijn regelmatig prachtige kinderfilms en theater voorstellingen te zien. Bijvoor beeld de kinderfilm 'De reis naar Mellonia'. De film draait aanstaan de zaterdag 9 februari, dinsdag 12 en donderdag 14 februari. Hij be gint om half drie 's middags. Een kaartje kost f 5,--. Op woensdag 13 februari komt het danstheater de Flierevogel naar de Lieve Vrouw. Eerst zou deze voorstelling m de Flint te zien zijn maar door de brand daar is ze verhuisd naar de Lieve Vrouw. In plaats van één voor stelling zijn er nu twee. De eerste voorstelling begint om half twee 's middags, de tweede om half vier. Een kaartje kost f 7,50. Elk zesde kaartje is gratis. De kaartje zijn te koop en te reserveren bij de Flint. Daar is ie weer...de Leus der Kinderkrant. De motor is gestart. Eerst nog op hal ve kracht maar, met jullie hulp, snel weer goed voor een héle pagina. Kom maar weer op met jullie strips, goede en leuke ideeën en voorstellen. Wie wil er eens gaan kijken bij een architect? (Bijvoor beeld die van de biblio theek of de brandweerka zerne). Of bij een make laar, een (milieu)boer, bij de muziekschool, een ga ragebedrijf, een mode zaak? Meld je en merk wat mogelijk is. Wie wil zijn of haar mening geven over theater- of filmvoorstellin gen en over dingen die (niet) gebeuren in de ge meente Leusden. Kom maar op!!!! Telefoon 94 68 24 of 94 14 95. Alvast be dankt! 24 voorgezaagde en bewerkte Carnavalspoppen zijn in de afgelopen week geschilderd op zes basisscho len m Leusden. De leerlingen van de bovenbouwklassen kregen dit karwei m opdracht van de Leus dense Carnavalsvereniging. Alle vier en twintig poppen waren het zelfde. Clowns, gezaagd uit hardboard. De leerlingen mochten de poppen met verf 'aankledenOp de Klimrakker werd daarvoor m iedere groep een wedstrijd georganiseerd. Iedere leerling kleurde eerste op een 'schaalmodel', een poppetje in het klem. Het mooiste eindresultaat werd verkozen om op de grote pop te worden uitgevoerd. Twee, soms drie, kmderen deden er anderhalf uur over om éen pop te schilderen. De kunstwerken zijn tijdens het koindercamavalsfeest in de Korf te bewonderen.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13