Winterkou en ijspret enamed mag tijdelijk i Defensiegebouw 'Verwaarlozing dieren leidt tot ontruiming boerderij' Avondvierdaagse komt naar Leusden ^zwaren bewoners tellen niet mee Halt of de bak in Achterveld stopt na 13 jaar noodgedwongen" Menselijk drama aan de Hessenweg SERVA VOLVO Deze week in de Leusder Krant Carnaval Gastoudercentrale Subsidie Knotploeg Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Konijntje in de Wetering 4 MOLENAAR CITR0ËN leusden krant: BDU b.v. Afdeling Lezersservice HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 - 22e JAARGANG NO. 41 iDEN - Toch nog onverwacht sloeg Koning Winter de open week keihard toe. Op sloten, plassen en vijvers ide de ijsvloer onder invloed van de lage temperaturen art. Dit weekeinde kon ook Leusden weer op de schaats, thterveld op het Zwaantje, in Leusden bijvoorbeeld op de ijsbaan van Zwanenburg. De eerste schaatsdag beteken de voor de schaatsvereniging en passant de honderdste in het bestaan. Dat heuglijke feit wordt zaterdag passend gevierd. DEN - Ondanks de bezwa- an de omwonenden vindt meenteraad dat de motor- Renamed MC tijdelijk ge- moet kunnen maken van afensiegebouw aan de Ha- reldseweg. Dat bleek dins- 'ond bij de vergadering le commissie Welzijn en rwijs. Zolang het maar alle partijen duidelijk is ït om een tijdelijke over- •mst gaat, zijn er geen Laggevende argumenten het gebruik door Rena- flC, aldus de commissiele- "huizing van de motorclub ls akelijk, omdat zij de ko- maanden hun clubhuis 3 Valleilaan moeten veria aar zal in de zomer begon- orden met de bouw van een woningen en een uitvaart- m. De gemeente is er tot nu ït in geslaagd vervangende sting voor de club te vin- rom werd op de suggestie ïnamed in gegaan om het w aan de Hamersveldse- /oorlopig beschikbaar te Een woordvoerder van de ters liet de raadsleden we- .t de buurt het niet met deze ;ing eens kan zijn, omdat is de buurtbewoners de ïroverlast zal toenemen, is hen heeft het terrein een >che bestemming. De laat ste jaren is daarmee de hand ge licht en hebben de PTT en de gemeente zelf van het gebouw gebruik kunnen maken. Door nu de motorclub toe te laten zal deze sitiuatie een permanent karakter krijgen, zo is de angst van de omwonenden. De voorzitter van de motorclub, Henk Buitenwerf, liet weten dat de buurt niet bang hoeft te zijn voor overlast. „Wij hebben ons altijd weten aan te passen en er zijn nooit klachten over ons ge weest." Dat werd nog eens bena drukt door Alrich Parson van de WD, die ervoor pleitte de club de gelegenheid te geven naar permanente huisvesting te zoe ken in de periode dat zij van het defensiegebouw gebruik kunnen maken. Hij vond dat de gemeente zich met meer te veel moest be moeien met het zoeken van een geschikte lokatie. Hij maakte ook bezwaar tegen wat hij noemde de koppeling van het beeindigen van de overeenkomst tussen de club en de gemeente en de inge bruikname van een nieuw jonge rencentrum in Leusden. Wethouder Vroon van Welzijn denkt het centrum in juli 1992 klaar is en tot zolang wil hij Rena med in het Defensiegebouw laten zitten. De reden daarvan is dat de club daarna gebruik kan maken van de sleutelruimte van het jon gerencentrum. De club wil echter zelf niet tot het jeugd- en jonge renwerk gerekend worden en denkt dat samenwerking met an dere jongerenorganisaties niet mogelijk is. Ook de andere partij en, CDA, PvdA, Leusden '90, GPV/SGP en D 66 vonden zo'n koppeling met nodig. Evelien Blom (CDA) drong er op aan een aantal stringente voor waarden in de gebruikersover eenkomst op te nemen, zodat het voor iedereen duidelijk is wan neer de motorclub weer moet vertrekken. Door de gemeente raad een duidelijke uitspraak te laten doen over het gebruik van het terrein na het vertrek van de motorclub kon volgens Parson te gemoet worden gekomen aan de bezwaar van de buurt dat er tel kens gesold wordt met de be stemming van het gebied. LEUSDEN - De gemeente wil meedoen aan een project, dat bedoeld is om jongeren tussen 12 en 18 jaar de kans te geven uit handen van justitie te bhjven, als zij iets op hun kerfstok hebben. Het gaat bijvoorbeeld om vandalen, die voor de eerste keer gepakt zijn. Zij kunnen hun daden goed maken door het verrich ten van bepaalde karweitjes en het vergoeden van de schade. Ook andere vormen van criminaliteit komen in aanmerking voor een soortgelijke afhandeling. Een aantal gemeentes uit de regio Eemland wil een bureau oprichten, dat een en ander coördineert. In Nederland zijn al 43 van dergehjke Halt-bureau's, die werken voor 152 gemeentes. Halt is de afkorting voor H(et) Alt(ernatief). Deelname van Leusden aan het project kost Leusden f 12.000,--. LEUSDEN/ACHTERVELD - Voor de eerste keer in de ge schiedenis zal dit jaar de Avondvierdaagse in Leusden worden georganiseerd. Een initiatiefgroep heeft het evene ment naar Leusden gehaald, dat in juni zal plaatsvinden. Eén en ander heeft tot gevolg dat de Achterveldse Vier daagse, na dertien jaar, van het programma zal worden geschrapt. Dit tot teleurstelling van de organiserende com missie 'Vierdaagse Achterveld'. „Maar we verwachten een terugloop in deelname van 70%. En dan heeft het geen zin meer", aldus een woordvoerder van de Achterveldse orga nisatie. daar is nauwelijks respons op ge komen. De leegloop is dus nau welijks op te vangen." De mogelijkheid om in Achter veld en Leusden één grote Vier daagse te organiseren is in Ach terveld niet seneus overwogen. Van Donselaar: „Er is wel contact geweest tussen Leusden en Ach terveld en daarin is die suggestie ook wel ter sprake geweest. Voor ons was dat uiteindelijk geen be spreekbaar alternatief. We wil den het graag in Achterveld hou den. Bovendien zou het praktisch toch ook nog wel wat voeten in de aarde hebben gehad. De Leus- dense deelnemers zouden dan toch nog twee keer van en naar Achterveld moeten worden ver voerd en dat was nu net één van de bezwaren." De Leusdense organisator Pe ter Lablans, voorzitter van het vierdaagsebestuur, is ervan overtuigd dat een evenement als de Avondvierdaagse in Leusden zelf niet zou mogen ontbreken en heeft zich er daarom ook sterk voor gemaakt om in ieder geval ook in Leusden een dergelijk evenement van de grond te krij gen. Lablans: „Ik speelde al een aantal jaren met die gedachte, gewoon omdat ik de afstand naar Achterveld te groot vond. Het wegbrengen van de kmderen was een flinke belastmg. En dat gold niet alleen voor mij. Boven dien denk ik dat Leusden groot genoeg is om zelf een Avondvier daagse te organiseren." „We hebben overigens vanaf het begin contact gehad met Achterveld om daarin open kaart te spelen. In die gesprekken werd wel meteen duidelijk dat Achterveld zou stoppen als wij de organisatie rond zouden krijgen. Samenwerking zag Achterveld niet zitten. Maar ik kan me wel voorstellen dat men daar ver drietig is om na dertien jaar op te houden." „Overigens krijgen we van vele kanten positieve reacties. Met name scholen, ouderraden reageren zeer enthousiast. En dat geeft ons de indruk dat we een juiste beslissing hebben geno men." De Leusdense Avondvierdaag se zal, onder auspicién van de Sticht Gooise Wandelbond van 3 tot en met 6 juni worden gehou den, waarbij start en finish op het Burgemeester Buiningpark zullen zijn gesitueerd, met het Roda- clubhuis als centrale post. Een belangrijk deel van de deelnemers m Achterveld kwam uit Leusden, vooral scholen en andere groepen. Mede door de toeloop uit Leusden, groeide de Vierdaagse in Achterveld uit tot een evenement, waar vorig jaar 1.000 wandelaars aan deelnamen. Mevrouw Van Donselaar-Ter Maaten, lid van de commissie Avondvierdaagse Achterveld, denkt dat door de concurrentie in Leusden zeker 70% van de wan delaars in Achterveld zal wegblij ven. Het kostenniveau zal echter ongeveer gelijk blijven. „En daar mee vervalt naar onze mening het bestaansrecht aan de Achter veldse Vierdaagse", aldus Van Donselaar. „We hebben jaarlijks maar zo'n 150 individuele wande laars aan de start. De rest bestaat uit groepen, zoals scholen en sportverenigingen. Verreweg het grootste deel daarvan kwam uit Leusden. Zeker tien Leusdense scholen kwamen hier naartoe. Als er twee vierdaagsen zouden ko men, wordt het toch een kwestie van kiezen. En dan zal het gros voor Leusden kiezen om voor de hand liggende redenen, zoals de afstand." In Achterveld wordt teleurge steld gereageerd op de komst van een Leusdense Vierdaagse Van Donselaar: „We hebben m de afgelopen dertien jaar een bloeiende Vierdaagse van de grond gekregen. Bijna ieder jaar kwamen er meer mensen op af. We zijn ooit begonnen met 300 deelnemers, vorig jaar waren dat er al meer dan 1.000. Dan is het toch sneu dat je er mee moet stop pen. Ook voor Achterveld. Voor het dorp was het een uniek eve nement. Maar met de verwachte terugloop is het niet meer te doen. We hebben ons overigens wel altijd gerealiseerd dat dit een keer kon gebeuren. En het is voor ons vanaf het begin duidelijk ge weest dat twee evenementen te veel zouden worden. Als er m Leusden iemand op zou staan om dit te organiseren, zouden we de pineut zijn. Dat is nu gebeurd en daar hebben we ons bij neerge legd, toen bleek dat de plannen serieus waren." Volgens de organisatie in Ach terveld is de gemeente te klem voor twee Vierdaagsen. Van Don selaar: „De deelnemers uit Leus den zijn we voor het grootste deel toch kwijt. We hebben weieens geprobeerd scholen en groepen uit de regio te interesseren, maar VIERDAAGSE ACHTERVELD: ....'uitgelopen'. Een bencht m de Leusder Krant van donderdag 27 december: 'De politie heeft het afgelopen weekeinde 5 kalkoenen in beslaggenomen, die los liepen op de Hessenweg. De eigenaar was niet ingegaan op waarschuwingen van de politie om de dieren op zijn erf te houden. De eigenaar is in het verleden vaker gewaarschuwd, omdat hij zijn beesten vrij op straat het rondlopen Een politiebericht, dat in de dagen rond de kerst bij de lezer wellicht een glimlach losmaakt. Maar het ingrijpen van de politie is, naar nu blijkt, de inleiding tot een drama. Uiteindelijk leidt de inbeslagname noodgedwongen tot sluiting van het bedrijf van de eigenaar. Daarmee komt een einde aan een volgens de gemeente onaanvaardbare milieuhygiënische situatie. Volgens een rapport wordt de veehouder echter ook zijn bron van inkomsten ontnomen en een stuk van zijn levensvreugde. Voor de omwonenden is het het einde van een lijdensweg, die al in juli 1981 begon, maar wat wordt de gedupeerde boer aangedaan? Hij is achter in de vijftig en tot niet veel anders in staat dan het werken op zijn boerderij. De veehouder heeft inmiddels een brief gekregen van de gemeente, waarin hem bevolen wordt zijn veehouderij te sluiten. Als hij dat niet wil, zal de gemeente op zijn kosten het vee, olie en mest op zijn terrein verwijderen. Een harde maatregel, maarniet eerder genomen dan na voortdurende klachten en na lang wikken en wegen. „Heel triest, maar zo langzamerhand onontkoombaar", noemt een woordvoerder van de gemeente de situatie. vergunning, uitgevoerd in de cember 1990: 'De inrichting van de stallen komen niet overeen met die zoals de verguruung het aangeeft. De oude stallen (of wat daar nog wat van over is) waren nog in bedrijf. Deze stallen zijn totaal ongeschikt voor hun doel. „Terecht," zegt een buurvrouw over de komende sluiting. „Het werd eindelijk tijd om iets te doen. We moesten telkens loslo pende dieren van van hem van de straat halen en bij hem terugbren gen. Als wij met hem er over praatten, zei hij overal ja op, maar een tijdje later moesten wij weer beesten van de weg halen." Uit een rapport van de dierenbe scherming van februari 1986: 'In een twaalftal aanbevelingen vervolg op pagina 3 ACHTERVELD - Al vanaf de Hes senweg is een goede indruk te knjgen van de vervallen staat, waann de boerderij van de vee houder verkeert. Het dak van het huis lijkt nog maar nauwelijks be schutting te bieden tegen de kou als gevolg van de matige tot stren ge vorst van de afgelopen dagen. In de ernaast gelegen schuur zit een groot gat en er staan meters hoge stapels bouwmateriaal en een flink aantal silo's her en der op het erf. Het pad naar de ge bouwen wordt provisorisch door twee hekken afgesloten, die vrij eenvoudig zijn te openen. Overal ligt stro en mest. Uit het huis klinkt geblaf van een hond. Zijn baas is er kennelijk niet, want na een druk op de voordeurbel wordt er niet opengedaan. In de stal, waar van een aantal ruiten stuk zijn, trekken een paar koeien aan hun kettingen. Ze zien er smerig uit en zijn bedekt met stro. Uit een rapport na aanleidmg van een controle op de Hinderwet- Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel. 033-630154 Carel Elemans is fotograaf, maar heeft een hekel aan fhtshcht. Carel is -terecht- trots op zijn Amerikaanse Award. Hij is verzot op de camera, maar verliest de realiteit niet uit het oog. 'Fotogra feren is niet alleen kijken, maar ook leren kijken', aldus de topfotograaf uit LeusdenPag. 13 Carnaval staat in afgeslankte vorm voor de deur. De meeste optochten zijn afgelast, maar de binnenshuis-evenementen gaan gewoon door. Ook in Leusden en Achterveld staat het feest op uitbarsten Een dubbelportret van twee prinsen, Cor Puup en Moustache vertellen waarom het feest toch moet worden ge- "erdPag. 7 Het is weer smullen voor de jonge lezers. De Leusder Kinder krant is terug. Weliswaar nog met in volle glone, maar er valt voldoende te lezen. Bram komt aan het woord, de strip (bhjven insturen!!) heeft een plaatsje; kortom de krant is weer op de goede weg.pag j3 PJGU speelde de 'amateuristische' sterren van de hemel. Van Wolfgang Amadeus tot Covert, van Kabeljauw tot Hoeken. In cafe 'In de luie hoek' werd de twist tot een emde gebracht. De Korf trilde mee. later ook nog op de deuntjes van Bebo's Disco Pag. 3 Sissssssertjes is een nieuwe rubriek in deze krant. Wetenswaar digheden, met een knipoog naar het nieuws. De redactie hoert graag van de lezer. Deze week onder andere aandacht voor de 'verdwenen' container Pag. 3 Helen verhaalt over het leven vol spanning nu haarman - 'hij is een stuk stiller dan normaal'- m de Golfoorlog dienst doet. Summier, omdat ook hier een censuur wordt opgelegd. De emotie is er evenwel niet minder om Pag. 3 Panorama Lisiduna is deze week ook in ijzige sferen. De wmter- kou heeft ervoor gezorgd, dat de ijspret weer volop beleefd kan worden. En waar kan dat beter dan op de Leusdense ijsbaan en wie kan daar beter over vertellen dan het bestuur van de vereni ging Zwanenburgpag j ACHTERVELD - Carnavalsvereniging De Puupenkoppen te Achterveld heeft extra evenementen ingelast nu de buitenactivi teiten niet doorgaan. Zondag 10 en maandag 11 februari zijn er feesten in restaurant De Roskam met medewerking van het Marimba Combo. Aanvangstijden: beide dagen om 13.30 uur en 20.30 uur. LEUSDEN - Stichting Kinderopvang Humamtas is gestart met een gastoudercentrale. Een bemiddeling tussen ouders, die opvang zoeken voor hun kind(eren) in de leeftijd van 0-12 jaar en ouders die thuis tegen een vergoeding kmderen willen opvangen. De centrale zorgt voor begeleiding van de gastouders en houdt toezicht op de kwaliteit van de opvang en verzorgt tevens vervan gende opvang in voorkomende gevallen. Voor meer inhchtingen Ida Vaessen, tel. 95 04 18 (di 13-15 uur, vrij 9.30-10.30 uur) LEUSDEN - Provincie Utrecht heeft besloten de Knotploeg Leus den een subsidie toe te kennen van vijfhonderd gulden. Uit de provinciale pot voor vrijwilligerswerk krijgt de Leusdense vere niging een klem deel: het totale subsidiebedrag, dat over de verschillende veremgmgen wordt verdeeld, is 57-duizend gul den groot. Ja, ik abonneer me op de Naam Voorletters Adres Postcode Plaats Telefoon Voor betaling ontvangt u van ons een acceptgirokaart Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1