Kans op sneeuw I lEusder Hr—t I Met de handen in het haar... Meningen it Golfoorlog Een stap te ver! Inbrekers blijven actief Aandelenovername Woensdag 6 februari 1991 plaatselijk nieuws gepaste vakanties 'akt •M) tnricDEN - Via de plaatselijke nwefè van het Nederlandse an Kruis kunnen langdurig st|/i en gehandicapten zich Slden voor een aangepaste vtie. Een weekje mee op akantieschip de J. Henry ,are it is slechts één van de mo- heden. Het Rode Kruis r ook vakantieweken aan in P'* de Valkenberg in Rheden 'hn&se IJsselvliedt in Wezep. >lad, e. (3 Voor de gemiddelde Nederlan der is het vakantie-aanbod erg groot. Voor degenen die buiten de 'doorsnee' categone vallen, zoals zieken en invaliden is het aanbod echter erg klein. Het Rode Kruis is echter van mening dat hieraan iets gedaan moet worden. Daarom organiseert het Rode Kruis jaarlijks speciale va kanties, enkele zelfs in het bui tenland Tijdens die vakanties wordt er extra zorg en aandacht besteed aan de deelnemers. De service verlening van vrijwilligers, waar onder verpleegkundigen en art- ka" eel van Culdoto Cursus kalligrafie tmoEN - De Achterveldse to- nhereniging 'Culdoto' voert dus. dagen het toneelstuk i ce sheid heeft haar eigen a van John Patrick op. Er zijn Voorstellingen op zondag 24 iri en op zondag 3 maart. rci£;neelstuk wordt opgevoerd ie Gebouw aan de Hessen- ;t Jl4 in Achterveld. De voor- 1 cegen beginnen om 20.00 uur inhopen om 19.30 uur). Voor ^informatie kunnen belang- »lijolden contact opnemen met n 2(,.e Hak, telefoon: 950719. LEUSDEN - 'De Zuidzij', een stich ting die zich inzet voor 55+ers in Leusden-Zuid, gaat starten met een cursus 'Kalligrafie'. Deelne mers leren de beginselen van het schoonschrift, het ontwerpen van initialen en leren te schrijven met de brede kalligrafiepen. De cur sus wordt gegeven door me vrouw De Ridder. De cursus be slaat tien lessen, die gegeven worden op de donderdagoch tend, te beginnen op 7 maart. De kosten bedragen 60,- (exclusief de speciale pen). Belangstellen den kunnen zich voor 1 maart op geven bij: mevrouw Van Hasselt (940216), mevrouw Warrutz (941037) of mevrouw Klein (946657). der moetmgsavond School voor ,iesty International e k' l^u )EN - De afdeling Leusden Amnesty International houdt au j 1 februan een ontmoe- vond, waar zowel schrijf- ementhouders als andere resseerden welkom zijn. Er agenheid kennis te maken at werk van Amnesty Liter al, met de groep Leusden maandelijkse thuisschnj- k |De bijeenkomst wordt ge- I n in De Kom aan de Ha- leldsweg (naast de Jozef- I en begint om 20.00 uur. De duurt tot 22.30 uur. lletjesmiddag DEN - In De Blij hof wordt ïrdag 14 februan een spel- niddag gehouden voor kin van 4 tot en met 12 jaar. Op ogramma staan onder meer lappen, blikgooien, kege- oelen en ringgooien. Tus- spelletjes door kunnen de en hun eigen limonade uit oe melken. en van de vereniging beta- 2,-, niet-leden een gulden Kaarten zijn in de voorver- verkrijgbaar op donderdag uari van 19.30 uur tot 20.30 het gebouw van De Büjhof le Lisidunalaan 2. Indien idig zijn kaarten ook op de ïlf, vanaf 13.45 uur verknjg- lan de zaal. ie Wijsbegeerte LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte viert dit jaar het 75-jang bestaan. De school, die in Leusden aan de Dodeweg is gevestigd, zal het ju bileum in oktober luister bijzetten met een congres rond het thema 'Cnsis van de rede? - Perspectie ven op cultuur'. Idealisten als de schrijver Fre- derik van Eeden stonden in 1916 aan de wieg van de school, dat een onafhankelijk centrum ter 'verdieping van levens- en we reldbeschouwing' moest vormen. De school moest een dam opwer pen tegen het 'bekrompen en gef ragmentariseerde denken', dat naar de mening van de oprichters in het Europa van die dagen hoogtij vierde. Knotlessen LEUSDEN - De werkgroep Mi lieu-educatie start maandag 18 fe bruan met het geven van knotles sen op Leusdense basisscholen. Aan de hand van een diasene worden de kinderen op school gewezen op de functies van knot- bomen in de natuur De lessen zullen uitmonden in een prakti- cum, waann de kinderen zelf wil gen zullen gaan knotten. De buitenlessen worden 's mid dags gegeven voor De Klimrak- ker (18 februan), De Wegwijzer (19 februan), De Groenhorst (21 februan) en De Bongerd (22 fe bruari). De Heerd is woensdag ochtend 20 februari aan de beurt. sen speelt hierbij een belang rijke rol. Het vakantieschip, de J. Henry Dunant, werd in 1970 gebouwd uit de opbrengst van een grote televisie-aktie In 1986 werd het schip geheel gerenoveerd. Om een grotere mate van privacy te waarborgen werden de slaapza len vervangen door twee-, drie- en vierpersoonshutten. Overdag vaart de Henry Dunant ergens op de Nederlandse wate ren. Dit biedt de gasten de urueke gelegenheid om het landschap vanaf het water te zien. Het avondprogramma wordt verzorgd door de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis waar het schip voor de nacht af meert of de gastheer of gast vrouw aan boord. Voor diegenen die een week va ren om de één of andere reden minder geschikt vinden, biedt het Rode Kruis de mogelijkheid om een week te verblijven in één vem de vakantie-akkomoda- ties in Nederland. In elk huis lo geren wekelijks ruim dertig gas ten. Gastvrouwen en -heren doen hun uiterste best om het ie dere gast naar de zm te maken. In Leusden coördineert me vrouw Trudy van Breda het va kantiewerk van het Rode Kruis. Zoals elke coördinator kan ook mevrouw van Breda alle ge wenste inlichtingen geven over de vakantieweken. De vakantie weken worden gedurende het grootste deel van het jaar gehou den Toch is een vlotte aanmel ding gewenst omdat de belang stelling erg groot is. Trudy van Breda is telefonisch bereikbaar onder nummer 033-941757. Ook het hoofdbureau van het Neder landse Rode Kruis (tel. 070- 3846868) kan de nodige informa tie verstrekken. LEUSDEN - In de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs, beter bekend als de SBBO aan de Clarenburg, werd vorige week woensdag een kapperswedstnjd gehouden. Het centrale thema van de wedstrijd was het Carnaval, maar elk studiejaar kreeg binnen dat thema een nader afgebakende opdracht. Zo konden de eerstejaars zich uitleven met 'groente en fruit', terwijl de tweedejaars zich dienden te laten inspireren door 'sterrebeelden en hemellichamen'. Studenten van de vervolgopleiding gwgen terug naar de 'Oertijd', terwijl de herenkappers vooruitbhkten naar 'de toekomst'. Een deskundige jury, waann onder meer een kapper en Prins Carnaval, beoordeelde de creaties Op eén van de de foto's zitten twee deelnemers letterhjk met de handen in het haar, met de bedoeling daar iest moois van te maken. De heer Verstappen reageert op de oproep van Helen. De Golfoor log staat centraal, ook in Leusden. Verstap pens uitsmijter laat niets te wensen over: 'Jeff, we staan achter je!' Helen vraagt m de Leusder Krant van vonge week mo rele steun en begnp van ons Nederlanders. Heel begrij- pehjk, want haar man Jeff is kortge;eden als amenkaans militair uitgezonden naar het Colfgebied en Helen voelt zich hier in de steek gelaten, behalve dan door haar familie hierin Leusden. Beste Helen: je bent niet al leen! Veel landgenoten zijn m gedachten bij onze geal lieerde bondgenoten en dus ook bij Jeff daar. Zoals je zegt hebben wij in de Twee de Wereld Oorlog graag de hulp geaccepteerd van de Amerikanen. Heel goed ge zegd en ik was er ook eén die graag hulp had. Nog steeds dankbaar ben ik voor die hulp, want ik was amper 19 jaar oud toen ik moest onderduiken, omdat ik ontvlucht was uit een Duits gevangenkamp. Na een barre tocht kwam ik weer heelhuids thuis in Bra bant bij mijn ouders m het voorjaar van 1944. Na verschillende maanden kwamen er plotseling en to taal onverwachts in het na jaar van 1944 enkele duizen den Amerikaanse parachu tisten uit de lucht vallen en wel m de onmiddellijke om geving van mijn onderdui kadres m Brabant. Ik was bevrijd en ik heb aan die geallieerde jongens mijn dankbaarheid getoond, ge loof dat maar! Helen, ik hoop dat na je op roep de post jou begripvolle berichten zal mogen toezen den en ik wens jou en doch tertje Cortney veel sterkte en het allerbeste toe. En tot Jeff en zijn makkers: 'We staan achter je'. T. Verstappen Leusden Roda'46-voorzitter Jan Hondelink reageert op de column van Frits Schoenmaker over de tekeningen uit het club blad van zijn voetbal club. Het afreageren van Frits van het Golf- gebeuren op de voet ballers is de voorzitter in het verkeerde keel gat geschoten. In de Leusder Krant van 30 januan schoot Fnts Schoen maker in zijn rubriek 'Lmks- bwnen' inderdaad zijn doel voorbij. De door hem ge wraakte tekening in Rodak- tueel wordt door Roda Recht Op het Doel Af) al een jaar gebruikt als omslag van de sponsornota. Maar dat terzijde, hij kan ook niet al les weten. Dat hij zich, in aller ernst, druk maakt over het mens onterend gebeuren in de Golf, kan ik mij goed voor stellen. Dat doen velen bin nen Roda ook. Dat echter af te reageren op Roda gaat me te ver Erug consequent gedrag van Fnts heb ik gemist met betrekking tot de inhoud van de Leusder Krant als het over wedstrijdverslagen gaat. Een kleine bloemle- zmg daaruit 'de ene na de andere aanval bestookte de defensie-verzuimde om de definitieve genadeklap uit te delen-zwaarbevochten overwinning-de opmars-de bezetting-de doeltjes weer beter wisten te vmden-uit- geschakeld geweest'. Gelukkig weten we dat het over sportactiviteiten gaat (sic). We hoeven het gebeu ren m de wereld niet te ba gatelliseren Het gaat mij te ver de Roda-tekemng als uitlaatklep te gebruiken. Met vnendehjke sport- groeten, Jan Hondelink Roda'46 LEUSDEN - Inbrekers blijven actief in de gemeente Leusden. Met name de wijken Groenhou ten en 't Ruige Veld blijken het mikpunt van de ongenode gas ten. Dinsdag werden drie wo ningen op Arebos, Klaverland en Ploegschaar bezocht. Daar wordt echter niets vermist. De politie heeft aangekondigd de aandacht verscherpt op ge noemde wijken te richten. „We zullen extra gaan surveilleren, zo wel opvallend als onopvallend", deelde een woordvoerder van de politie mee. De politie roept be woners van de getroffen wijken op extra op te letten en te bellen als er iets niet in de haak lijkt. LEUSDEN - Het aandelenpakket van de Leusdense firma Eldebe is sinds begin januari overgegaan in handen van de zittende directie. Eldebe maakte voorheen deel uit van de Pece-Holding. De directie van Eldebe, onder meer produ cent van automatische deuren, wordt gevoerd door G.J. Dirksen en B van Willigen Achtergrond van de aandele- noverdracht is de gedachte dat de verzelfstandiging van het be drijf meer mogelijkheden biedt het imago te verbeteren. Eldebe is gevestigd in het be drijvenpark Princenhof op de Kastanjelaan. Er werken 36 men sen. Excursie LEUSDEN - Met het oog op de naderende verkiezingen voor Provinciale Staten heeft de Vrou wenraad Leusden een excursie georganiseerd naar het provin ciehuis in Utrecht. De bedoeling is te laten zien wat het werk is van de provincie onder meer aan de hand van een film. De excursie is maandag 25 fe bruari. Het vertrek is om 8.50 uur op het station in Amersfoort. Be langstellenden kunnen zich voor 15 februari aanmelden bij Elly van der Hoeve, telefoon: 945643. Er is plaats voor circa 50 deelnemers. Wadlopen LEUSDEN - De afdeling Leusden van de plattelandsvrouwenorga nisatie 10*0 houdt dinsdag 12 fe bruan een bijeenkomst over Wadlopen Ria Abels zal aan de hand van een diapresentatie het nodige over het fenomeen komen vertellen. Belangstellenden die nen om 20.00 uur in de Kom aan de Hamersveldseweg (naast de katholieke kerk) aanwezig te zijn. Bijeenkomst NCVB LEUSDEN - De afdeling Leus den-Zuid van de Nederlands Christen Vrouwenbond houdt op dinsdag 12 februari de maande lijkse bijeenkomst m 't Trefpunt in Leusden-Zuid op de Arnhemse- weg 75. Aan de hand van dia's zal mevrouw Abbnng ingaan op het financiële project van de NCVB. De avond begint om 19.45 uur en belangstellenden zijn van harte welkom. Nieuwe secretaris WOL LEUSDEN - Op de jaarlijkse alge mene ledenvergadering heeft de vereniging Welzijn Ouderen Leusden (de WOL) een nieuwe secretaris benoemd. De heer H. van der Neut volgt C. Straver op. die wegens drukke werkzaamhe den zijn functie noodgedwongen neerlegde. Het adres van de meuwe se cretaris is: H. van der Neut, Dor- ser 32. Telefoon: 942149. Cursus bloemschikken ACHTERVELD - In de Moespot in Achterveld start binnenkort een cursus 'Bloemschikken voor be ginners'. De cursus wordt eén keer m de veertien dagen gehou den, te beginnen op 5 maart van 13.00 uur tot 15.00 uur. Belangstel lenden kunnen voor meer infor matie bellen met Hanneke de Winter, telefoon: 950451 (tussen 18.00 uur en 19.00 uur). Vrouwen in de bijstand LEUSDEN - De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk houden in samenwerking met de werkgroep 'Vrouwen in de bijstand' een bijeenkomst met het thema 'Sta eens even stil...'. De bijeenkomst wordt ingeleid door de heer B. Greveling. Eén en an der vindt zondag 10 februari plaats in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg 75 in Leusden- Zuid. Aanvang: 17.00 uur. Belang stellenden zijn welkom. UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's Verzekeringen De barometer boven Zweden leek de afgelopen dagen wel geexplodeerd. De druk was in het hoge- irukcentrum opgelopen n optot ruim 1055 millibar. Dat komt in deze fase van het ernJaar maar zelden voor. De luchtdrukverdeling is dan mk klassiek winters te en eooemen. Voor het eerst se- iert januari 1987 is ons land weer eens in een ech- !e onvervalste vorstperio de beland. In dat jaar gaf kei vooral de tweede tien de daagse periode van de louwmaand ons een koude kterveeg om de oren. Daarna aleven de schaatsen op solder. Nu echter kon men ianaf dit weekeinde mas- lal de lange ijzers onder- inden. Het genoemde ho- jedrukbastion zorgt bij >ns voorlopig voor een >ostnoordoostelijke stro ming, waardoor de vorst sal aanhouden. Er zijn wel mkele ongerechtigheden n de maak. De zon, die het >verurenritme van de weede decade van janua ri weer heeft opgepakt, -czjjgt met ingang van van- j_ laag enige concurrentie ran bewolking. Dat houdt rerband met de aanwezig- leid van een bel koude lucht in de hogere luchtla gen, die naar ons onder weg is. In dat soort geval len ontstaan storingen. Eerder deze week was een dergelijk systeem aktief boven delen van Polen en de Balkan. Het kwam daar op sommige plaatsen tot wat lichte sneeuwval. Achter de eerste storing, die gisteren passeerde, werd wat koudere lucht aangevoerd, zodat het in de afgelopen nacht weer tot matige vorst kan zijn gekomen. De bovenlucht koelt geleidelijk nog wat verder af. Maar de atmo sfeer zal niet zulke diep vrieswaarden toegevoegd krijgen zoals in de aange haalde januarimaand van 1987. Na raadpleging van de weerkaarten bleek, dat de temperatuur toen op 1500 meter boven onze hoofden -21 aanwees. Nu wordt ongeveer -15 bere kend. In de tweede week- helft wordt de winter grim miger. Een depressie bo ven de Alpen zal aanlei ding geven tot een opste ken van een (vrij)krachti- ge oostenwind. Ik denk zo dat woensdag en donder dag snijdend koude dagen zullen worden bij kwik standen die overdag -5 of nog iets lager zullen be dragen. Een verblijf buiten de deur wordt op die ma nier erg onaangenaam en de schaatsers kunnen daar hinder van ondervinden. De kans op sneeuw wordt geleidelijk aan wat groter. In het weekeinde wordt de conditie van Koning Win ter op de proef gesteld. Zachtere lucht probeerl winst te behalen, maar oi dat zal lukken was bij hef ter penne gaan van dit stuk nog twijfelachtig. Per soonlijk acht ik de kans groot dat Koning Winter in het zadel zal blijven. De vooruitzichten voor de wintersportgebieden zijn, met de krokusvakan tie in het vooruitzicht, ze ker niet ongunstig. De ko mende dagen valt er vrij veel sneeuw aan de zuid kant van de Alpen, maar ook ten noorden van dit massief en ook in de gebie den dichterbij huis wordt sneeuw verwacht. Het zal wel koud zijn. De afgelopen januari maand was aan de zachte kant, vooral veroorzaakt door de 'subtropische' eer ste tien dagen. Daarna ging het bergafwaarts met de kwikdraad. In Leusden werd een gemiddelde be rekend van 3.7 graden, ter wijl 2.0 normaal is. Er viel bij ons 64 mm neerslag, in Achterveld kwam 68 mm in de meter. Jeneverbes De jeneverbes of junipe- rus, zoals hij in de grijze oudheid al werd genoemd, is een naaldboom die zich in de regel zeer goed aan past aan verschillende kli maatomstandigheden en heeft daardoor een groter verspreidingsgebied dan enig andere boom. Hij is de enige soort die inheems is aan beide zijden van de Atlantische Oceaan en is ook een van de zeer wei nige bomen die dwars door Amerika van kust tot kust voorkomen. Hij stelt slechts geringe eisen aan de bodemvruchtbaarheid en de vochtigheid zodat we ze evengoed op droge kalkhellingen als op voch tige, zure grond kunnen aantreffen. Om goed te ge dijen heeft hij echter veel zon nodig en heeft daarom een voorkeur voor open plaatsen, zure heidevel den en zandverstuivingen, waar ze alleenstaand kun nen voorkomen of hele struwelen vormen, on doordringbaar door de scherpe naalden. Die naal den staan in kransen van drie rondom de twijgen, eindigen in harde, scherpe punten en maken de struik ongenaakbaar. Dat komt hem goed van pas in de voedselarme streken waar hij meestal voorkomt. Het wild en de schapen, die vroeger veel in zijn omge ving graasden, zouden an ders niet veel van de jonge spruiten overlaten. Maar als strenge vorst lang aan houdt, bij een schrale wind, sterven veel jonge takken af. De oude takken lopen dan onderaan sterk uit. Daardoor ontstaan dik wijls grillige vormen. Het gesloten loof, waar nauwe lijks licht doorvalt en die vormen, geven de struiken soms de meest fantasti sche gedaanten, waaruit in de oudheid menig grie zelverhaal is ontstaan. Hij is zelden de zes meter hoog die vereist is om boom genoemd te worden, maar is meer een rechtop groeiende struik. Het ste kelige loof heeft bij kneu zen een geur die aan ap pels herinnert. De jeneverbes is tweehui- zig. Mannelijke en vrou welijke bloeiwijzen op verschillende exemplaren voor. De bloemen zijn onaanzienlijk en staan in de naaldoksels. De manne lijke bloemen produceren veel fijn en droog stuif meel in kleine, gele bloei wijzen die alleen meeldra den bevatten. Andere struiken zijn vrouwelijk en krijgen kleine, groene bloeiwijzen met alleen stampers. De bestuiving geschiedt door de wind, vandaar die overvloedige stuifmeelproductie. De ke gelschubben worden vle zig en vergroeien, zodat ze een bes lijken. Het zijn dus geen echte bessen, maar miniatuur naaldboomke- gels zoals van de den en de spar, maar die vlezig zijn in plaats van houtig. Die bes doet er drie jaar over om te rijpen, is eerst groen, dan donkerblauw met een lichte waas en ten slotte zwart. De vrucht van de juniperus wordt ge bruikt in de keuken en bij de jeneverbereiding. Ons woord jenever is dan ook afkomstig van juniperus. Jonge twijgen zijn drie hoekig in doorsnede. Het hout is van prima kwaliteit maar heeft toch weinig be tekenis omdat de jenever bes laag blijft. Met grote zorg worden te genwoordig de laatste res tanten van de vroeger zo uitgebreide bossen van de jeneverbes beheerd. Ze zijn dan ook wettelijk be schermd. Maar of dat helpt tegen zure regen, re creatiedruk en andere on heilen moet ik helaas be twijfelen. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5