•f bning Winter ageert Leusden Winkelen in Leusden na zes uur mogelijk? SERVA VOLVO Partijen bijeen Hoeveel kost de spitsbus? Leusden groeit vaar gewonde op A28 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Deze week in de Leusder Krant leusBlei" krant BDU b.v. Afdeling Lezersservice Konijntje in de Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV leu r krant; WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 22e JAARGANG NO. 42 van het ministerie, die zelf alle tijd neemt, maar ons onder druk zet. Daarom hebben we ook voor deze mogelijkheid gekozen, zo dat we er nog onderuit kunnen." De beslissing om uiteindelijk heid af te haken wil Kersbergen uitdrukkelijk openlaten, omdat hij de nodige haken en ogen ver moedt als de sluitingstijden wor den verruimd. „Het gevaar van verdeeldheid is niet denkbeel dig," zegt hij. „Volgens het voor stel kunnen de ondernemers zelf uitmaken op welke tijden zij hun zaak open hebben. De situatie kan ontstaan dat de ene zaak wel open is en de andere niet. Dat kan scheve ogen geven." Kersbergen denkt dat vooral de grote bedrij ven, zoals de Hema en Albert Heijn, baat hebben bij de verrui ming. Deze bedrujven hebben ook de meeste mogelijkheden om het extra personeel, dat voor de verruiming nodig is, aan te trekken. Voor kleine midden standers is het veel moeilijker en die zullen het er volgens hem nog zwaarder door knjgen. Van winkeliersvereniging De Biezenkamp is adviseur G.J. Ver hoef betrokken bij het overleg over de sluitingstijden. Ook hij kijkt gematigd positief tegen het gemeentelijk voorstel aan en vindt dat de overheid zich eigen lijk niet met de openingstijden zou moeteii bemoeien. „Behalve dan wat de zondag betreft," zegt hij, „want op die dag moeten de winkels gewoon dicht blijven." Hij ziet weer een ander pro bleem opduiken dan zijn collega van De Hamershof. „Op dit mo ment is er een wetsvoorstel bij de Kamer in behandeling, waarin staat dat het aantal winkeluren wordt uitgebreid van 52 naar 55 uur. Als dat ontwerp wordt aan genomen, doorkruist het volgens mij het experiment dat de ge meente wil. De effecten van beide maatregelen zijn moeilijk uit el kaar te houden." vervolg op pagina 3 op gespecialiseerde bedrijven, zoals Van Schoonhoven uit Leus den, Ossendrijver en De Groot uit Achterveld en Van Antwerpen uit De Glind (Barneveld). Daarnaast heeft de gemeente zelf ook de beschikking over materiaal en mankracht om de gladheid te lijf te gaan. In totaal kan ongeveer twintig man personeel (zowel ge meente- als extern personeel) worden mgezet bij de gladheids- bestrijding. De coördinatie van de gladheidsbestrijding berust bij de dienst gemeentewerken. In totaal moet in Leusden 350 kilometer wegdek worden be handeld bij sneeuw of gladheid. vervolg op pagina 3 AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel. 033-630154 Kaas maken in Leusden. Maneke weet er het fijne van. Zij is al maanden bezig met voorbereiden, want kaas moet nu eenmaaJ liggen om belegen te worden. Deze week opent zij het winkeltje vol zuivelprodukten, nu reeds een voorwoordje Pag. 9 Sissssssertjes is een rueuwe rubriek in deze krant. Wetenswaar digheden, met een knipoog naar het nieuws. De redactie hoort graag van de lezer. Deze week onder andere aandacht voor de 'verdwenen' containerpag. 3 Panorama Lisiduna is deze week wederom in ijzige sferen. Jacqueline Rutten kiest voor de trefwoorden sneeuw en historie. Zij interesseert zich met name voor de Tweede Wereldoorlog in de lokale setting. De Crebbehnie en de Lmiedijk. Op speciaal verzoek een winters plaatje bij een bunker uit vervlogen tij- denPag. 1 Carnaval in afgeslankte vorm heeft toch de nodige sfeer weten op te roepen. Een kaleidoscoop van plaatjes, een momentopna me van zowel Achterveld als Leusden, gezelligheid troef, ook al liet de belangstelling soms iets te wensen over. De pret was er echter niet minder om. De steken zijn inmiddels weer opgebor gen, rest slechts de foto's.p j Joke van de Hee is al meer dan twaalf jaar werkzaam bij de apotheek De Biezenkamp. Een jubileum waard en dus een ge sprekje. Bijzondere hobby van Joke is de voorliefde voor snelle auto's Pag. 5 LEUSDEN - De Rijksverkeersinspectie wil eerst inzicht hebben in de financiële consequenties, voordat zij toestmming geeft voor een snelspitsbus tussen Leusden en Utrecht. Deze week is er een gesprek tussen de inspectie en de gemeente over deze zaak. Busmaatschappij Centraal Nederland wil vanaf mei een snel- dienst tussen Leusden-Zuid en de Uithof in Utrecht. De bus zou vier maal per(werk)dag tijdens de spitsuren moeten gaan rijden. Het rijk zal aan de exploitatie van de lijn meebetalen, als zij meer inzicht heeft in de financien en dit op een bevredigende manier geregeld is. LEUSDEN - Gedeputeerde A. Schapenk (CDA) komt dinsdag 19 februan naar Leusden in het kader van de Provinciale Statenver- kiezmgen. Op de bijeenkomst, georganisserd door het CDA- Leusden, zal ook Evelien Blom aanwezig zijn. Zij is kandidaat voor het CDA bij de verkieizingen op woensdag 6 maart. Blom staat 24 e op de CDA-kandidatenlijst. Deze fractie bezet momenteel 18 zetels in de Utrechtse Staten. De verkiezingsbijeenkomst is in De Til aan de Hamersveldseweg 30 en begint om 20.00 uur. Op donderdag 28 februari brengen gedeputeerde Jippe Hoek stra, statenhd Ada Hofman en wethouder Corri Verduin (allen PvdA) een werkbezoek aan de wijk Groenhouten. Het bezoek begint om 11.00 uur en begint in de ontmoetingsruimte van Groenhouten. LEUSDEN - Er kwamen in december vong jaar 31 Leusdenaren bij. Dat was vooral te danken aan het aantal geboortes (32) en het aantal mensen dat in Leusden kwam wonen (138). Er overleden 15 Leusdenaren en 124 inwoners verlieten de gemeente. Door deze groei is het inwonertal van Leusden met 196 gestegen, dat daarmee kwam op 27.468. Een jaar daarvoor was dit 27.272. Ja, ik abonneer me op de Naam Voorletters Adres Postcode Plaats Telefoon Voor betaling ontvangt u van ons een acceptgirokaart. Deze bon in open envelop opsturen naar Antwoordnummer 21 - 3770 VB Barneveld LEUSDEN - Kunnen de winkels in Leusden open op de tijden dat het de winkeliers en de klanten uitkomt en niet meer op de tijden die de Winkelsluitingswet aangeeft? Die vraag is deze week gesteld aan de winkeliersverenigingen in Leus den en Achterveld. De gemeente wil meedoen aan een experiment, waarin de winkeliers zelf kunnen uitmaken wanneer zij open zijn. Als het ministerie van Economische Zaken Leusden aanwijst als proefgemeente, zijn gedurende een periode van 2,5 jaar de winkelsluitingstijden 'vrij'. IDEN - Bescheiden, maar niet minder gezellig. Dat was :enmerk van de kindercamavalsbijeenkomst zaterdag e Krof. De 'grote parade van kleine wagentjes' trok bij. Ondanks de zeer korte voorbereidingstijd was het i Moustache en zijn gevolg gelukt de zaak op rolletjes te verlopen. De zaal liep gezellig vol en de miniparade kleine, maar ook grote wagens was een lust voor het ud-papierkar van de kinderen Maarten en Lieske van SDEN - De hevige sneeuwval, die maandagmiddag een »t deel van Nederland verraste, heeft in Leusden voor lig problemen gezorgd. Wel is de dienst gemeentewer- in samenwerking met een aantal in gladheidsbestrij- gespecialiseerde bedrijven, vrijwel onafgebroken in r geweest om de problemen in de hand te houden. de weg leidde de sneeuwval wel tot veel ongemak en |e blikschade, maar ernstige ongevallen bleven uit. Al- op de A28 verongelukte maandagnacht een Belgische chtwagenchauffeur. De man moest zwaargewond in een enhuis worden opgenomen. t ijsbaan deed goede zaken. Tot nu toe passeerden ruim 0 bezoekers de poorten van de IJsclub Zwanenburg op jan Banninkpark. sneeuw 's nachts in deze hoeveel heden valt, hebben we alle tijd om de wegen snel sneeuwvrij te ma ken. Nu begon het 's middags om half vier te sneeuwen, vlak voor de avondspits. Het zware verkeer rijdt de sneeuw aan, waardoor het verijsd. Dat maakt de bestrijding veel lastiger." Toen de sneeuwval dreigende vormen begon aan te nemen, werd meteen groot materieel in gezet. Kool: „Ik heb maandag middag alles wat er voorhanden was bij elkaar geschraapt. Boven dien zijn we maandag afgeweken van de geplande routes. De situa tie was zodanig dat we prioritei ten hebben gesteld naar de om standigheden. Dat wil zeggen dat we zijn begonnen op plaatsen waar de nood het hoogst was. Onze eerste zorg gaat altijd uit naar de routes voor het openbaar vervoer, de doorgaande wegen en de belangrijkste fietspaden. Maar we zijn maandag bijvoor- (advertenties) steen nadat het maandag begon te sneeuwen, zo rond rier, werden de sneeuwploe- gemobiliseerd om de over- met groot materieel te lijf te Vanaf dat moment is er tot uur 's nachts doorgewerkt ie belangrijkste wegen in de eente sneeuwvrij te maken, idagmorgen om half acht __|en de eerste ploegen alweer m de problemen gedurende chtendspits zo klein mogelijk ïuden. Kool, ambtenaar bij de gemeentewerken en coór- lor van de gladheidsbestnj- sprak van een zeer ongun- situatie. Kool: „Als de ATTENTIE! ONS JUISTE TELEFOONNR Leusden m de sneeuw. De natuur kreeg van Koning Thialf een fraaie, dikke winterjas aan. t Winterse ongevallen 'aanglijdingen De winkeliersverenigingen in Leusden-Centrum en Achterveld willen wel meedoen aan het ex periment. Bestuurslid H. Schouten van de winkeliersvereniging Achterveld geeft de stemming onder de Leusdense en Achter- veldse middenstanders als volgt weer: „De winkeliers zijn mans en vrouws genoeg om de openings tijden zelf te regelen." In het voorstel van de gemeen te blijft het aantal uren dat de winkels open zijn gelijk, maar kunnen de ondernemers zelf uit maken op welke uren zij hun hun klanten bedienen. De bedoeling is om op deze manier te onder zoeken of er in Leusden plaats is voor een avondwinkel. Deze wens leeft al jaren in de gemeen te. Half januari viel er m de bus van het gemeentehuis een brief van het ministerie van Economische Zaken, waann de proef werd aan gekondigd. Het ministerie wil 10 gemeentes aanwijzen, die aan het experiment mogen meedoen. Eind deze week moeten de aan meldingen binnen zijn, waarna de 'gelukkige' gemeentes worden aangewezen. Alle 650 gemeentes in Nederland kregen de brief. Vier mogelijkheden worden er aangeboden: De winkels open naar eigen inzicht met een maxi- ■um van 52 uur per week, zes ^agen in de week open tot 19.0C uur, een extra koopavond aan het begin van de week of elke dag open tot 21.00 uur. Leusden kiest dus voor de eer ste mogelijkheid. Dat heeft ook de meeste instemming van de winkeliers. „Hiermee kunnen wij nog alle kanten op." zegt H.Kers- bergen van de winkeliervereni ging De Hamershof. „Het is zelfs nog mogelijk om uiteindelijk na de experimenteerperiode nee te zeggen." Kersbergen is boos over de bedenktijd die de winkeliers krijgen. „We moeten deze week nog beslissen, hoewel onze eer ste ledenvergadering pas in maart is. Dat is overigens niet de schuld van de gemeente, maar wegen en lichte sneeuwval, is onze eerste zorg de 'buslus', de hoofdwegen en de in- en uitvals- routes. Daarna komen de door gaande wegen, de wij konsluitin gen en de fietspaden. Bij zware sneeuwval, zoals maandag, heb ben we een apart scenario." De gemeente Leusden heeft in principe de beschikking over ze ven sneeuwploegen voor het zwaardere en twee ploegen voor het fijnere werk. De laatsten zor gen, meestal handmatig, voor het schoonmaken van bruggen, het opruimen van sneeuwwallen langs de wegen, de voetpaden rond openbare gebouwen en in winkelcentra. voor het grove werk doet de gemeente geregeld een beroep beeld absoluut niet aan de wijken toegekomen. Daar zijn we dins dag mee begonnen." De eerste zorg van de glad heidsbestrijding was maandag de wegen met zout te behandelen, om vastvriezen van de aangere den ijslaag te voorkomen. Kool: „Na de spits zijn we begonnen om de wegen schoon te schuiven. Dat is echter maar gedeeltelijk ge lukt. Wegenzout verliest namelijk zijn werking als het meer dan tien graden vriest." De schoonge- schoven wegen werden daarna opnieuw bepekeld. Op de vraag hoe het kwam dat dinsdagmorgen de wegen in slechtere conditie leken dan bij voorbeeld de doorgaande wegen in Amersfoort, antwoordt Kool dat dat waarschijnlijk het gevolg is van het verschil in zoutgebruik. Kool: „We zijn in Lefusden heel terughoudend met het gebruik van zout, uit milieutechnische overwegingen. Dat is het beleid in deze gemeente. Normaal ver strooien we in Leusden 10 gram op een vierkante meter, alleen hebben we maandag wel twee a tweeënhalf keer zoveel gebruikt, zo'n twintig vijfentwintig gram per vierkante meter. Dat om het aanvriezen van de venjsde sneeuw te voorkomen. Maar ik denk dat in Amersfoort op de Stadsring bijvoorbeeld wel veer tig gram per vierkante meter wordt gestrooid. Dat willen we in Leusden niet omdat al dat zout kwalijke gevolgen heeft voor het milieu." „We hebben nu ook de be schikking over zoutstrooiers, die het mogelijk maken om nauwkeu rig de hoeveelheden te doseren. Ook dat is een belangrijk wapen in de strijd om te voorkomen dat het milieu overmatig belast wordt met het zout. Daarnaast is er een zoutdetector, waarmee monsters van het smeltwater worden ge controleerd, voordat er opnieuw zout wordt gestrooid. Misschien nog een aardig voorbeeld; we zijn bijna door onze zoutvoorraad heen. Ik heb dan ook opnieuw 200 ton besteld. Voorheen kochten we dat bij de Akzo, maar nu is het in de Franse Elzas besteld. Dat zout komt dan in ieder geval niet meer in de Rijn terecht." Draaiboek De gladheidsbestrijding in Leusden verloopt volgens een draaiboek, dat sinds de strenge winter van '78-79 wordt gehan teerd. Daarin staat onder meer welke routes in welke volgorde behandeld worden. Kool: „Bij normale gladheid, en daaronder verstaan wij opvriezen van natte den Hoven, Anke, Martine en Pim van den Hengel en Wim van Dijk kreeg de eerste prijs. Clowntje Sarina Bos met een mininatuur-klompje, waarin een nog kleiner clowntje werd voortgetrokken, kreeg de tweede prijs. Nummer drie was een 'bestseller', de net één jaar geworden Luc Visser kwam halverwege het feest bin nen. Het dappere manneke duwde een biervat, volgepropt met pakken kindermeel, voort.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1