Schaapskooi in de brand oning Winter ;geert Leusden 'oo many miles from home'... 'ieuw kinderdagverblijf ummeling' 1 mei open |oerderij wacht op ontruiming )peppen... Bewoners argwanend ENSDAG 13 FEBRUARI 1991 plaatselijk nieuws er nou mooier dan sleetje njden achter een tractor in Den Treek? vervolg van pagina 1 omt neer op een oppervlak- n 1.000.000 vierkante meter lek. Het kost 20 uur om die in successievelijk te behan- l Daarvoor is per keer 10 ton iodig. Onder meer extreme indigheden, zoals maandag, I dat op tot 20 a 25 ton zout. r ongeval tor een ongeval op de A28 Jcht - Amersfoort), ter hoogte |eusden, is de snelweg van- I enkele uren geblokkeerd (est. Bij de botsing waren vijf auto's betrokken, waaronder en kele vrachtwagens. Het ongeval ontstond omstreeks 2.20 uur toen een vrachtwagenbe stuurder vermoedelijk door de gladheid in een slip raakte. De man schoot door de vangrail en kwam daarna op de andere rij baan terecht. Een bestuurder van een Belgische vrachtauto raakte zwaar gewond. De man moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Door de ravage is de snelweg geruime tijd ge blokkeerd geweest. Sinds dins dagmorgen 5.45 uur is de weg weer vrij. De hevige sneeuwval van af gelopen vrijdag was de oorzaak van chaotische taferelen op de Leusdense wegen. Op njksweg A28 ontstond een tiental aanrij dingen, die tot files en grote ver tragingen leidden. De schade bleef beperkt tot materiële. Binnen de bebouwde kom kwam het vijf keer tot een aanrij ding, waarbij eén of meer auto's betrokken waren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de Hessenweg in Achter veld belandde zaterdag een auto mobilist door de gladheid van de weg. De auto kwam m een sloot tot stilstand. De auto was total- loss, de bestuurder bleef onge deerd. In de nacht van zaterdag op zondag werd bij de Beco aan de Stoutenburgerlaan een lantaarn paal vernield. De politie ver moedt dat een door de gladheid Voetballen mag in tijden dat Koning Winter met ijzige hand regeert onmogehjk zijn, dat wil nog geenszins zeggen dat de velden daarom meteen ongeschikt zijn voor wat dan ook. In ieder geval zag fotograaf Hans Verhorst dat inventieve Leusdenaren de centimeters dikke sneeuwlaag op het Buirungpark gebruikten voor vingeroefeningen voor de wintersport: Langlaufen in Leusden. geslipte automobilist de veroor zaker is. De winterse gladheid was er gis teren de oorzaak van dat een au tomobilist op de Claverenblad- straat ter hoogte van Vrijhoef de macht over zijn stuur kwijtraakte. De bestuurder kwam tegen een geparkeerde auto tot stilstand. De schade bleef beperkt. Twee broers raakten maan dagmiddag omstreeks drie uur, betrokken bij een aanrijding op de Hessenweg, ter hoogte van de Eemelaarseweg. De broers, die achter elkaar aanreden, botsten door de gladheid. Ijsbaan IJsclub Zwanenburg doet voor het eerst sinds een paar jaar weer uitstekende zaken op de ijsbaan op het Jan Banninkpark. Sinds de opneing van de baan, vorige week zondag, passeerden ruim 6.000 bezoekers de kassa. Een woordvoerder van de vereniging spreekt van een uitstekend sei zoen. „Alleen hebben we achter af de baan een dag te vroeg open gedaan. Omdat de toeloop zo groot was op zondag, kwamen we 's middags in de problemen. Daarom zijn we woensdag de hele dag dicht geweest en dat heeft een hele goede mvloed op het ijs gehad. Er ligt nu vijftien a twintig centimeter ijs. Een pro bleem is de sneeuwval van afge lopen maandag. We zullen hard aan het werk moeten om de baan weer sneeuwvrij te maken. Dins dagavond zou de brandweer de baan onder laten lopen, om de scheuren te repareren. Het is nu nog even afwachten of dat alle maal door kan gaan." Afgelopen zaterdag vierde de ïjsclub de honderdste schaatsdag in het bestaan van de vereniging. In dat kader waren er schaats wedstrijden voor de jeugd en 's avonds was er een lampionnen- optocht. In Achterveld kijken de winke liers een beetje aan de zijkant hoe de ontwikkelingen verlopen. „Ik zal het voorstel van de gemeente bij de vereniging verdedigen," zegt bestuurslid Schouten, „maar ik denk dat het eigenlijk met op ons van toepassmg is. Een derge lijke vemiirrung is alleen interes sant bij plaatsen met meer dan 20.000 inwoners. Achterveld is ei genlijk te klein daarvoor." Faliekant tegen is de Diensten bond FNV. „Het winkelpersoneel zit al aan het maximaal aantal uren," zegt woordvoerder A. van Wmden. „Er werken veel vrou wen m onze sector en die kunnen eigenlijk met na 18.00 uur werken." Van Winden haalt een voorbeeld aan, dat hem onlangs ter ore kwam. „In Alphen aan de Rijn wilde men ook meedoen aan het experiment van het ministe rie," vertelt hij. „Een delegatie van het winkelpersoneel is naar de gemeentelijke raadscommis sie gegaan met een petitie. De gemeenteraad heeft het voorstel toen ijlings ingetrokken." De vakbond heeft overigens weinig mogelijkheden om zich te verzetten tegen verandering van de Winkelsluitingswet. „Als er in de Tweede Kamer een meerder heid is voor een wetswijziging kunnen wij daar niets tegen doen. De wet zegt echter niet dat een winkel van zo tot zo laat open moet zijn. Er staat alleen maar in wat mag. Ons wapen is daarom vooral de CAO-onderhandelin gen. Wij zullen daar de openings tijden van de verschillende win- kelbrances laten vastleggen." Amerikaanse echtgenoot Helen is op dit moment 'er- i' in Saoudi-Arabie. Op één de militaire vliegvelden t hij mee de bommenwer- en gevechtsvliegtuigen r te maken voor hun ge lijke missies boven Irak. n woont met haar dochter- ortney gedurende de perio- at haar man weg is, bij haar (re in Leusden. Elke week jjft zij in De Leusder Krant het voor haar is om hier in den de ontwikkelingen van Golfoorlog af te moeten hten. week deel 3. gebeurt op dit moment niet el m de Golfoorlog. Het is hfen op het begin van de doorlog. Voorlopig is het foffensief nog niet afgelopen. Helen met haar kind: „Snelle oorlog..." Jeff zal van de grondoorlog waar schijnlijk niet zoveel merken, hoewel hij voorlopig nog wel op zijn post zal moeten blijven. Hij klonk in ieder geval door de tele foon opgewekter dan de vorige keer. Hij heeft de leiding over een groepje van 9 jongens, waarvan hij er een paar moest oppeppen, omdat die de huidige situatie niet kunnen aanvaarden. Een paar van zijn groep deden moeilijk. Die kunnen de spanning niet meer verwerken. De meesten van hen ken ik ook. Ik heb ze een kaart gestuurd om ze een beetje te steunen. De problemen ont stonden bij het bouwen van zand- bunkers. Die worden uit voorzorg aangelegd. Bij elke tent komt er één. Het kamp is wel buiten het bereik van de Scuds, maar er is nog steeds angst voor terroristi sche aanslagen. Jeff is blij dat hij op het platteland van Kentucky is opgegroeid, zodat hij wel wat ge wend is. Slapen in een tent op een veldbed is geen probleem voor hem. Inmiddels heeft hij een Egyptische officier leren kennen die even oud is als zijn vader. Daar heeft hij een goed contact mee... ...Erg lang kan er trouwens met meer gewacht worden met de grondoorlog, zegt Jeff, want in maart wordt het te heet in de woestijn. Toch geloof ik niet zo in een snelle oorlog. Ik heb me voorbereid op een jaar. Mijn ei gen 'moreel' is goed. Dat komt vooral omdat ik nu bij mijn familie zit. Ik ben blij dat ik thuis ben. Alleen voor mijzelf koken hoeft niet en als Cortney in bed ligt, ben ik tenminste met alleen in huis... Van de krant kreeg ik het adres van Louise. Zij is ook Nederland se en getrouwd met iemand, die tegehjk met Jeff zes jaar geleden op de basis m Soesterberg zat Misschien kennen zij elkaar zelfs. Louise woont nu ook bij haar ou ders in Amersfoort. Zij wist met dat zij hulp kan krijgen op de basis, dus heb ik haar daar met een naar toegebracht. Haar naam is genoteerd en als er weer wat georganiseerd wordt, zal zij ook worden uitgenodigd. Ik heb in ieder geval met haar afgespro ken, dat wij volgende week met nog een paar vrouwen samen naar een bingo-avond in Soester berg zullen gaan. Misschien komt daar wel een wekehjks contact uit voort... ...De ingezonden brief van me neer Verstappen in de krant heb ik erg leuk gevonden. Het is fijn slachtoffers. Dat hoort er jammer om op die manier gesteund te genoeg nu eenmaal bij. Daarom is worden. 'Vrouwen voor Vrede' het belangrijk, dat deze oorlog hebben inmiddels ook een brief snel voorbij is. Hoe sneller er een naar de krant gestuurd naar aan- oplossing komt, hoe minder men- leiding van mijn sene in de krant, sen er zullen omkomen... Zij wensen mij sterkte toe, maar vragen ook aandacht voor de vrouwen en kmderen in de lan den van het Midden-Oosten waar gevochten wordt, zoals Irak en Koeweit. Ik kan hun mening wel repecteren en vindt het prima dat zij zo naar buiten willen komen. Maar als er ergens oorlog is, val len er helaas altijd onschuldige Helen is op zoek naar Neder landse vrouwen, die in dezelfde situatie zitten als zij. De bedoe ling is om elkaar morele steun te geven. Vrouwen die met He len in contact willen komen, kunnen schrijven of bellen naar de krant: Leusder Krant, Post bus 11, 3830 AA Leusden, tele foon 941495. '..Het is erop of eronder vindt de organisatie met dezelfde naam. De Stichting heeft als doel het behoud van de oorspronkelijke spelling en schrijfwijze van familienamen'. 'Erop of eronder1 vindt, dat het maar eens afgelopen moet zijn met de gemakzucht van vele instellingen om leestekens zoals umlaut, cedille en accenten weg te laten bij namen van personen Medewerker Fr. J. Rekke van de Stichting doet daarom een oproep aan de lokale kranten de campagne van de organisatie te steunen. „Leestekens op of onder onze namenF is het motto van de actie. De Leusder Krant ondersteunt de oproep. Daarom is er de komende weken ruimte in deze rubriek voor Leusdenaren met één of meer leestekens in hun naam. Vertel ons uw gruwelijke ervaringen met instellingen, die uw naam verminken en weigeren uw naam op de juiste wijze te schrijven. Ukunt ze in deze krant aan de kaak stellen... '...Zoevend over het ijs, glijdend in mooie bochten; kortom genieten van de schaatspret. Na verloop van tijd wil je de zinnen wel even verzetten en denk je aan een hartverwarmertje. Het aloude 'koek en zopie' hoort erbij. Evenwel, zo niet op de ijsbaan Zwanenburg. Een gammel hokje, al jaren in verval, biedt te weinig voor de schaatsers. „Vresehjk,zo meldde ons een verwoed ijsliefhebber, „aljaren wordt gezegd, dat het hok wordt opgeknapt, maar er komt niets van. Nu kunnen we eindehjk weer eens schaatsen, maar het randgebeuren blijft tobben. IJsvereniging, help ons uit de nood." En zo komen de schaatsers voorlopig toch weer van de koude kermis thuis... 4 Wie vorige week rekende op nachtoefeiungen van de Amerikaan se F 15 's van Soesterberg, moet aangenaam verrast geweest zijn. De basis had deze oefeningen, zoals gewoonlijk, voor het begin van de maand aangekondigd. Het bleef echter een stuk rustiger dan men in Leusden gewend is bij dergehjke oefeningen. De reden was, dat een deel van de vliegtuigen is overgeplaatst naar Turkije m verband met de Golfoorlog. De oefening was dus afgelast. Het 32 ste Tactical Fighting Squadron, gespecialiseerd m nachtvluchten, zal m Turkije worden ingezet bij de luchtverdediging. Als dat tenminste nodig mocht blijken te zijn. Maar wie nu denkt ook in de toekomst verstoken te blijven van nachtelijk vhegtuiglawaai, moeten wij teleurstellen. „De vliegtuigen komen gewoon terug, als ze iuet meer nodig zijn in Tur kije," zegt een woordvoerder van de basis...4 *...Dat er nog mensen zijn, die buiten in het winterse weer gewoon hun werk doen is even bewonderenswaardig als opmerkelijk. De melk man en de groenteboer zijn al weer sinds jaren uit het straatbeeld verdwenen, maar er zijn nog steeds mensen die door weer en wind hun werk moeten doen. De krantenjongen duwt trouw elke dag, en de afgelopen dagen met bevroren vingers, de krant door de bus. Ook de vuilnisbak wordt keurig op tijd geleegd. Zo zijn er nog meer beroepen, die met de huidige temperaturen het nodige doorzettingsvermogen vereisen. Een beetje hulp van de klant bij het moeilijke werk wordt zeer op prijs gesteld. De miheuboer vraagt bijvoorbeeld of de mensen bij wie hij het groente- en tuinafval ophaalt, een plastic zak in de schillenemmer willen doen. Het afval kan dan niet vastvriezen en de emmers zijn beter te legen. Dus vooruit mensen, voldoe aan dit verzoek en help de milieuboer de winter door... De winkels ook na 18.00 uur open. De winkehers willen hieraan meewerken, maar de vakbond is tegen. Sissers is een rubriek voor het Tdeine' nieuws. Heeft u iets leukB te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '..Suiten vriest het stevig, maar in de Leusdense politiek is het kwak kelen. De afgelopen weken stonden er nog maar nauwelijks interes sante onderwerpen op de agenda's van de raads- en commissieverga deringen. Een beetje raadslid neemt daar geen genoegen mee. De spreektijd moet gevuld worden Zo werd er vorige week over de tijdelijke verhuizing van de motorclub Renamed naar het Defensiege bouw aan de Hamersveldse weg ruim 1,5 uur gediscussieerd. Toch was na een half uur al duidelijk dat iedereen het met elkaar eens was... '...De avond daarna werd het echter nog bonter. De opening van een nieuw kinderdagverblijf was het enige 'echte' onderwerp dat aan de orde was. En dus ging wethouder Com Verduin serieus in op per soonlijke problemen, die vanaf de publieke tnbune aan de orde werden gesteld. Iemand vroeg of zij tijdens de schoolvakanties aan spraak kon maken op extra uren in het kinderdagverblijf voor haar kinderen. Daarom een tip voor de Leusdense wethouders: combineer spreekuren met raadsvergaderingen. Dat is makkelijker en efficiën ter... vang, die daarvoor de kinderop vang regelde, werd als gevolg daarvan opgeheven. Humarutas gaat in Leusden, naast Pinkelotje, een nieuw cen trum voor kinderopvang openen. In overleg met Lisidunahof is be sloten m de personeelsflat op het terrein van het verzorgingstehuis accommodatie te creëren. Daar toe zal een deel van de flat wor den verbouwd. Naar verwachting zal die operatie in april van dit jaar worden afgerond, zodat Kummeling, zoals het nieuwe kin derdagverblijf inmiddels ge doopt is, op 1 mei kan worden geopend. Er zal ruimte komen voor de opvang van 30 40 kinde ren. Naast de traditionele kinderop vang, die vooral betrekking heeft op baby's en peuters, zal Huma- nitas in Leusden ook starten met buitenschoolse opvang (4 tot 12- jarigen) en een gastouderproject. Daarbij worden kinderen, tegen betaling, opgevangen bij gastge zinnen. LEUSDEN Bewoners van de Mariènhove staan arg wanend tegenover de plannen van Humanitas om het kinderdagverblijf Pinkelotje te verbouwen en ook geschikt te maken voor buitenschoolse op vang van oudere leerlin gen. De bewoners kwamen een aantal jaren geleden al in het geweer tegen de komst van Pinkelotje, maar trok ken hun gegrond verklaar de bezwaren in, na overleg met de gemeente. „Er kan nu echter een nieuwe si tuatie ontstaan, die onze bezwaren weer actueel maken", liet een bewoner woensdag tijdens een ver gadering van de raads commissie welzijn weten. LEUSDEN - Bij een brand in de schaapskooi van boerderij Groot Krakhorst aan de Bolderikhof is het rieten dak groten deels verwoest. De brand, die zaterdag rond het middaguur uitbrak, werd snel ontdekt en de gealarmeerde brandweer had het vuur spoedig onder controle. De politie denkt aan brandstichting, en roept eventuele getuigen op zich te melden. Beheerder Ben van Plateringen werd rond het middaguur gealarmeerd door een bewoner in de buurt van Groot Krak horst. „Toen ik twee minuten later arriveerde, stond het achterste deel van het dak al flink te branden", aldus Van Plateringen. De beheerder deelde een compliment uit in de richting van de brandweer. Van Plateringen: „De brand weer was zeer snel ter plaatse en heeft het vuur razendsnel onder controle gekregen. Gelukkig stond de wind ook goed, anders was het waarschijnlijk slechter afgelopen." Een isolerende laag onder het dak voorkwam dat de brand naar binnen sloeg, waardoor het interieur en de meubels slechts rook-, roet- en waterschade opliepen. Van Plateringen: „Toch zitten we met een flinke strop. De schaapskooi is dit seizoen niet meer te gebruiken, terwijl dat normaal één van de meest populaire zalen is." Over de omvang van de schade aan het gebouwtje is nog niets bekend. SDEN - Humanitas, dat sinds 1 januari in Leusden de leropvang exploiteert, verwacht dat 1 mei een nieuwe ommodatie in Lisidunahof kan worden geopend. Een rdvoerder van de organisatie deelde dat woensdag mee (ns de vergadering van de raadscommissie welzijn, umanitas heeft met het ver- Als de verbouwing van de perso neelsflat klaar is, zal het bestaan de kinderdagverblijf aan de Ma- nénhove, Pinkelotje, worden ver bouwd. Als alles volgens de plan- rung verloopt, kan het verbouwde kinderdagverblijf op 1 juni weer (ghuis een overeenkomst ge- waardoor binnen de per- 'elsflat ruimte voor een krn- agverblijf wordt gemaakt, uriahof knjgt daarvoor in ruil aantal vaste plaatsen. in gebruik worden genomen. Humanitas is sinds iy«a DetroK- ken bij de kinderopvang in Leus den. In opdracht van de gemeen te verrichtte de organisatie een onderzoek, waaruit zou moeten blijken hoe de kinderopvang in Leusden zou moeten worden ge regeld. Als een uitvloeisel daar van is Humanitas sinds het begin van dit jaar ook belast met de uitvoering van het project. De Stichting Leusdense Kinderop- ERVE LD - Deze boerderij aan de Hessenweg moet binnenkort ontruimd worden. Volgens de ten te is de eigenaar niet in staat het bedrijf op een verantwoorde manier draaiende te houden. Al jaren h de omwonenden over overlast van loslopende dieren. Na een controle in december bleek dat de In van de veehouder verwaarloosd worden. Ook is de gemeente bang dat de bodem verontreinigd is I een lekkende olietank. De veehouder knjgt een maand de tijd om tegen de beslissing in beroep te Als hij zelf niet bereid is om zijn bedrijf te ontruimen, zal dit op zijn kosten door de gemeente worden

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3