I )verdag pillen en poeders, 's avonds snelle auto's' leiisaer hrnnt ibileum apothekersassistente Joke van de Hee Sfeer van De Flint geeft antiekbeurs extra dimensie U fel? Programma ■hDE FLINT Nieuws uit de verenigingen ti-, ÉM plaatselijk nieuws OENSDAG 13 FEBRUARI 1991 USDEN - Al 12V2 jaar verzorgt Joke van de Hee (30) bij heek de Biezenkamp de voorlichting en bereiding van cijnen. Met veel plezier denkt zij terug aan de afgelo- en in Leusden. Ze is dan ook vast van plan om nog i bij deze apotheek te blijven werken. klein Woudenbergs meisje zij al met haar moeder bij potheek. Toen besloot zij later ook in dit vak wilde Heel bewust heeft zij de opleiding gekozen. De amp was bekend terrein, n reden was om daar een plaats te vragen. Na haar n is Joke gebleven. In de [er jaren heeft Joke nog een :erij-en vestigingsdiploma [d. Dit om de klanten nog |te kunnen voorlichten, [ens een gesprek vertelde iver haar werk als apothe- isistente. „Het leuke van dit s dat je duidelijk merkt dat lensen je werk waarderen. le|ten ze je merken door klei- die wij regelmatig n. Een bos bloemen van een die hier op het fietspad hifevallen bijvoorbeeld. Nadat nders mij hadden geroe pen ik haar gaan helpen. Ze ehoorlijk gewond in het ge- Een week later kreeg ik een bos bloemen van haar. ©eft iemand natuurlijk niet te Maar als dat een keertje irt doet dat je goed. ebt natuurlijk een grote ver ordelijkheid tegenover je de aandacht mag nooit ppen. Fouten kan je je ab- niet permitteren in dit vak. ivolgen zouden rampzalig n zijn. Bij ons wordt ieder ijn twee maal gecontro- Als het medicijn klaar is, eerst zelf het recept nog eer na. Daama controleert illega het nog een keer. Pas mag de klant het meene- an Daarnaast heeft apotheker r een neus voor. Als er een smg wordt gemaakt heeft al in de gaten voordat wij mnen controleren. Daarbij ij altijd met twee mensen, op zondag ben je alleen, riend gaat dan altijd mee. Ik lij dan veel veiliger en het is liger. is alleen jammer dat de Iten niet begrijpen dat de llgdienst echt alleen voor gevallen is. Soms moet je ^doodzieke patient laten in omdat iemand een re- ■ïan een week oud komt ha- 'ij hebben nooit nacht- men is 's avonds aangewe- Amersfoort. De artsen in en hebben meestal wel me- »n bij zich om de patiënt de door te laten komen. Als er ijnen moeten komen, kan s er aan meewerken dat die nen. Daar zijn bepaalde we- jor. Dat is zeker voor alleen fd a H/Vi staande en ouderen wel nodig, vaak hebben die niemand in de buurt om even naar Amersfoort te gaan. Mensen mopperen wel eens dat men te lang moet wachten in de apotheek. Ik probeer dan uit te leggen hoeveel werk er aan één recept zit. Helaas heeft niet ieder een daar begrip voor. Jammer vind ik dat wel, het is zowel voor 'ons als voor de patiënt niet leuk. Als mijn voornaamste taak zie ik het voorlichten van de mensen. Gelukkig zijn de mensen tegen woordig veel mondiger. Men is duidelijk niet van plan om alles maar klakkeloos in te nemen. Heel precies wil men weten wat het medicijn doet, wat de even tuele bijwerkingen zijn en of die niet schadelijk zijn. Wat ook heel belangrijk is, dat men vertelt wel ke medicijnen men al gebruikt. Vroeger moest je daar altijd zelf alert op zijn, tegenwoordig ver teld de computer mij gelijk wat men al voor medicijnen gebruikt, en of het verantwoordelijk is om de nieuwe erbij te gebruiken. GENEESMIDDELEN Iedere Ziekenfondspatiënt krijgt per 1 april te maken met de Geneesmiddelen Vergoedings Systeem (GVS). Volgens dit sys teem is er in iedere catagorie een medicijn aangewezen wat de arts verplicht dit voor te schrijven als men het geheel vergoed wil heb ben. Wil men een ander medicijn gebruiken, dan moet de patiënt bijbetalen. Tegen deze regeling zien wij nog meer op dan tegen de medicijnknaak een aantal ja ren geleden. Voornamelijk omdat patiënten toch verschillend rea geren op bepaalde stoffen. En ook omdat veel mensen er niets van zullen begrijpen, of het ge woon niet kunnen betalen. Vooral bejaarden zullen hier problemen mee hebben. Men zal tegen ons mopperen en niet tegen de bedenkers van het systeem. Ik vind het voor zover ik het nu kan bekijken, geen vooruitgang. Vooral omdat je als arts/patient bijna geen keus meer hebt. Als mensen al jaren goed reageren op produkt A, leg dan maar eens uit waarom ze nu product B moeten gaan gebrui ken. Met misschien weer een ge wenningsperiode. Ik ben het niet eens met de geringe keuze die daardoor ontstaat. Daarnaast is het gewoon niet waar dat een middel bij iedereen met de zelfde ziekte ook hetzelfde resultaat geeft. Joke van de Hee werkt al ruim twaalf jaar bij de apotheek de Biezenkamp. In haar vnje tijd is Joke te vinden bij de ralleywedstrijden in het land. „Ik ben 's avonds vaak bekaf en als ontspanning geniet ik dan van de snelheden bij de race-auto's." Wat ik heel opvallend vind, is dat bijna iedereen tegenwoordig de oude medicijnen bij ons terug brengt. En dat zijn soms giganti sche hoeveelheden. Gelukkig ziet men in dat deze spullen niet bij het huisvuil horen. Daarnaast kunnen sommige medicijnen nog een keer worden gebruikt. Niet hier maar wel in landen als Roe menie of Polen. Men is er daar heel blij mee. Dit geldt uiteraard alleen voor ongebruikte medicij nen in door druks trips. Wij sturen de spullen niet zelf hoor. Dat doet de Onderlinge Pharmaseuüsche Groothandel voor ons. Alle apotheken sturen het materiaal naar hen toe. Daar wordt het gedeelte wat niet bruik baar meer is, vernietigd, de rest verzendt men dan naar Zieken huizen in Polen of Roememé. Toen vorig jaar de maataandui ding van de insuline spuiten bij ons veranderde zijn er massa's naar toe gegaan. Uiteraard steriel en ongebruikt. Mijn werk eist heel veel inzet en concentratievermogen, 's Avonds ben ik dan ook vaak echt moe. Als ontspanning ga ik graag naar autorally s. Stapelgek ben ik daarop. Helaas is het veel te duur om mee te doen, maar kijken is ook enig. Ik kan daar zo van ge nieten, die snelheden. De stuur manskunsten van die coureurs zijn toch formidabel. Soms is het wel eng, als het fout gaat schrik je je rot. Bij een rally zag ik een wagen zo de sloot in njden. Maar voor je kan bedenken wat je moet doen zijn die rijders al uit hun wagen. Ik ga voor deze rally's zelfs naar het buitenland. Mijn vriend heb ik tijdens zo'n rally leren kennen, tegenwoordig gaan wij gezellig samen. Van de zomer willen wij trouwen,en wie weet op huwlijksreis naar een rally. Gelukkig begint het rally seizoen in April weer. Wij missen dat ontzettend in de winter." Kees van Lier/ Hans Beun Kwartet AMERSFOORT - De tenorsa xofonist Kees van Lier stamt uit een bekend jazzgezm. Vader Cor, inmiddels een ruime zeventiger, speelt nog steeds uitstekend trompet terwijl zijn zonen Eric en Bart tot Nederlands topmusici ge rekend worden. Kees van Lier heeft o.a. gespeeld m orkesten van Boy Edgar en John Cayton en in de Midland Bog Band. Naast tenorsax bespeelt hij vrijwel alle rietinstrumenten. Op de concert avond van Jazz-sen in Jazzcon- certcafe De Koppelpoort op dins dagavond 19 februari wordt hij begeleid door het Trio van Hans Heinhuis, de huispianist van Jazz- sen. De ritmesectie van het trio wordt gevormd door de veel ge vraagde Hans Beun op slagwerk en Joop de Man die de bas voor zijn rekening neemt. Voor Lef hebbers van fijn in het gehoor Lggende en swingende jazzmu ziek belooft het een luisterrijk optreden te worden. Aanvang 20.30 uur. Locatie: Concertcafe De Koppelpoort aan het Grote Spui 23 te Amersfoort. Toegang: 7,50; donateurs gratis. Woensdag 13 februari 13.30 uur en 15.30 uur: FLerevogel (in Theater De Lieve Vrouw) Woensdag 13 februari 20.15 uur: Jules Deelder draait door Vrijdag 15, zaterdag 16 en zon dag 17 februari 17-22.00 uur (vrij), 11-18.00 uur (za.zo): Antiekbeurs Zaterdag 16 februari 20.15 uur: Visser Visser (m Sint Aegtenkapel) Maandag 18 februari 20.15 uur: Poolse Staatsopera (in Theater De Lampegiet Veenen- daal) Dinsdag 19 februari 20.15 uur: Jenny Arean (in Theater De Lampegiet Veenendaal) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMERSFOORT - Of men nu op zoek is naar kralentasjes met zilveren beugels, een antieke klok of barometer of een maho nie kast, tijdens de jaarlijkse antiekbeurs in De Flint is er rui me keus. Dat antiek komt natuurhjk prachtig tot zijn recht in de sfeer volle ruimten van De Flint. Die passende entourage geeft een extra dimensie aan de antiek beurs die daar op 15, 16 en 17 februari wordt gehouden. Bij de brand in het najaar werd het theatergedeelte van het gebouw beschadigd. De evenementen- ruimte, helemaal in stijl met de imposante stadswallen van Amersfoort, is echter nog volko men intact. Geriefehjk binnen wandelend door de met bakste nen gestoffeerde „stadshal" en „stadstraat" zullen de bezoekers zich met al dat antiek in vroeger eeuwen wanen. Dat er veel bezoekers zullen komen is zeker. De jaarhjkse an tiekbeurs in De Flint geniet al acht jaar landehjke bekendheid. Er komen ook exposanten uit heel Nederland. Zij zijn gespeciali seerd in groot zilver, porselein, sieraden, Hollands koper, tin en plateel. Heel bijzonder is de verzame ling antieke kralentasjes, beurs jes, kousenbeursjes en beugels die door één van de deelnemers wordt aangeboden. Ook is dit jaar voor het eerst muntenhandel „Royal Coins" uit Lienden aanwezig. Niei aueen kunt u hier uw verzameling uit breiden met tot nu toe ontbreken de exemplaren, maar tevens is expert Palmberg genegen uw munten gratis te taxeren. Men is welkom tijdens de an tiekbeurs in de Flint op: vrijdag 15 februan van 17.00 tot 22.00 uur; zaterdag 16 februari van 11.00 tot 18.00 uur en zondag 17 februari van 11.00 tot 18.00 uur. Bijeenkomst PCOB Keuringsdienst LEUSDEN - De afdeling Leusden van de protestants christehjke ou derenbond (PCOB) houdt woens dag 20 februari om 14.30 uur een ledenbijeenkomst. Wethouder Vroon, die onder meer de zorg voor ouderen in zijn portefeuille heeft, zal tijdens de bijeenkomst iets vertellen over zijn werk. Te vens is er gelegenheid de wet houder vragen te stellen. De bijeenkomst, die ook toe- gankehjk is voor niet-leden, wordt gehouden in verzorginsg- huis 't Hamersveld aan de Alfred Buininggaarde. Klaverjassen LEUSDEN - In het ontmoetings centrum voor ouderen, de WOL- boom, wordt maandag 18 februari een klaverjaswedstrijd gehou den. De middag begint om 14.00 uur en deelnemers betalen 2,-. Belangstellenden dienen zich voor 16 februari op te geven bij de WOLboom (van 9.30 uur tot 11.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur) of bij G. de Knegt, telefoon: 944403. Postzegelbeurs LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de loep' houdt maandag 25 februari een beurs in de Til aan de Hamersveldseweg. De beurs, waar postzegels en munten aan geboden worden, begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Dansen LEUSDEN - Dansschool Tacke, Lepelaar 6, organiseert elk jaar een dansvierdaagse voor een goed doel. Dit jaar is dat het 'Kan- kerfonds voor kinderen'. Op dins dag 12, donderdag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 februari zal er door verschillende dansparen van 19.00 tot 20.00 en van 19.00 tot 21.00 uur gedanst worden. Ieder een kan het goede doel steunen door een van de dansparen te sponsoren. Inhchtingen: 948945. Postzegels LEUSDEN - De postzegelvereni ging De Loupe houdt donderdag 14 februari de maandehjkse club bijeenkomst m De Til. Tijdens de bijeenkomst wordt een veiling gehouden, en een wedstrijd aan de hand van een dia-presentatie. De avond begint om 20.00 uur. De jeugdafdeling van de vere niging houdt zaterdag 16 februari een bijeenkomst in De Til. De middag begint om 13.15 uur. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Leusden, houdt dinsdag 19 fe bruari een lezing over de Keu ringsdienst van waren. De heer Koot, keurmeester bij de dienst, zal de lezing met dia's verluchti gen. De bijeenkomst wordt ge houden in 't Vooronder in de kel der van het gemeentehuis (Burge meester Van der Postlaan 2). De avond begint om 20.00 uur. Botontkalking LEUSDEN - Stichting De Zuidzij, een organisatie die zich inzet voor het welzijn van 55-plussers m Leusden-Zuid, start in februari een aantal activiteiten. Fysiotherapeut Schermacher zal donderdag 14 februari een le zing houden over botontkaling (artrose). Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen komst begint om 14.00 uur (zaal open om 13.30 uur) en wordt ge houden in De Woehge Hoek in Leusden-Zuid. Maandag 18 februari is er in de WoeLge Hoek gelegenheid om onder leiding van mevrouw Van Wilhgenburg sieraden te maken. Deelnemers dienen de materiaal kosten té betalen. De middag be gint om 14.00 uur. Belangstellenden voor een bloemschikcursus dienen zich voor 20 februari op te geven bij mevrouw Van Hasselt (940216), mevrouw Warnitz (941037) of me vrouw Klein (946657). De cursus gaat maandag 25 februari van start en beslaat drie lessen. De andere lessen zijn op maandag 11 en 25 maart. De kosten bedragen 5,- per keer plus een bijdrage in de materiaalkosten. Activiteiten in De Til LEUSDEN - In jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg wordt woensdag 1 februari (van avond) een kaartavond gehou den. Belangstellenden kunnen die avond klaverjassen en schut jassen. Inschrijven is mogehjk tussen 19.30 uur en 19.50 uur. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deelnemers betalen ƒ4,-. Er zijn mooie prijzen te verdienen. Vnjdag 15 februari wordt in De Til een kinderbingo gehouden. Deelnemers betalen 2,-. De bij eenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Vnjdagavond (15 februari) wordt er bingo gespeeld, waar aan elke belangstellende mee kan doen. De bmgo begint om 20.00 uur. Er worden 10 ronden gespeeld, waarbij steeds dne fraaie pnjzen te verdienen zijn. Uniek, extreem, vult u [elf maar in. Een ding staat een paal boven het be- >ren water Wat de na- ïur ons verleden woens- ig en donderdag voor- :hotelde maakt een mens enkele malen, of >ms helemaal niet in zijn iven mee. Rond de klok ran zeven uur op de dins- igavond wees de ther- ïometer nog maar net iets ider nul aan en bij de eer- te activiteiten van mij in le weerkamer woensdag de vroegte was de kwik- raad al weggegleden 7 graden. Maar de rloeistof in de buis had jn dieptepunt nog lang iet bereikt. In die ochtend igen wij een tegendraad- beweging van de tem- ra tuur. Het kwik daalde plaats van aan een stij- ig te beginnen. Rond het Idaguur wees de ther- lometer op veel plaatsen 10 tot -11 graden aan. Op ïelen werd in de middag 12 graden afgelezen en m dergelijke lage waar midden op de dag mag in ons gematigde kb it gerust uitzonderhjk smen. Het zijn meer jken die passen in m landklimaat zoals in lada en de Verenigde Staten. In Leusden be droeg de laagste tempera tuur vorige week -12.5 gra den. De ijzige toestanden werden in de hand ge werkt door een rotsvast hogedrukgebied boven Scandinavië. De barome ters wezen in Zweden 1055 millibar aan. Tegelijker- tijd verplaatste een de pressie, gevuld met zeer koude lucht en ook wel koudeput genoemd, zich geleidelijk in onze rich ting. De bovenlucht adem de een echte diepvries- lucht uit, want op 1500 me ter werd -18 graden geme ten. Geen wonder dat de eerste tien dagen steen koud verbepen wat de ge middelden betreft. In Leusden bedroeg het et maalgemiddelde -5.5 en dat is ruim 7 graden onder normaal. Langzaam maar zeker nam de vorst in het weekeinde wat af, maar het bleef volop winters. Tot dan toe stelde de sneeuw weinig voor. Maar daar kwam maandag ver andering in. Een aktieve storing trok over ons land en bezorgde vooral in het westen en noorden voor grote verkeersoverlast. Ook in ons gebied werd een flink wit tapijt afgele verd. De vliegbasis Soes- terberg noteerde maan dagavond een sneeuwdek van 11 cm. In Achterveld werd 12 tot 15 cm gemeten. Helaas is er ook in Fries land sneeuw gevallen, waardoor de marteltocht op de schaats langs de Eb Steden een flinke vertra ging krijgt. Maar de kans is nog lang niet verkeken. In de komende nachten moet op matige vorst wor den gerekend, maar als het langdurig opklaart is strenge vorst waarschjjn- üjk. Overdag loopt de tem peratuur op tot rond of iets beneden het vriespunt. Koning Winter heeft de weerteugels dus stevig in handen en het einde van de vortsperiode is nog niet in zicht. Het ontbreekt aan warmbloedige depressies, want die verkeren in een soort komkommersfeer op de Oceaan. Ook in de win tersportgebieden zijn de condities winters en dus gunstig. Ook in de oorden dichterbij huis zoals het Sauerland, de Ebel en Ar dennen is verse sneeuw gevallen. Ook de Britse Eilanden delen in de win ter. Vooral in de oostebjke gebieden viel de vorige week 20 tot 30 cm sneeuw. Eigenbjk mag je op dit mo ment best spreken van een Eurowinter en dat is lang geleden. Kokmeeuw Een van de vogelsoorten die zeker nog niet met uit sterven wordt bedreigd, is de kok- of kapmeeuw. We zien ze jaarbjks in steeds grotere aantallen in onze weilanden. Die toename heeft zich reeds ingezet omstreeks de eeuwwisse ling. De oorzaak is waar schijnlijk de sterk verbe terde leefomstandigheden voor de kokmeeuwen. Grote delen van onze vroe ger voedselarme zand gronden en hoogveenge bieden zijn in die tijd om gevormd tot relatief voed selrijke bouw- en weilan den. In onze tijd verbeteren de leefomstandigheden voor de kokmeeuwen nog steeds door onze vele vuil stortplaatsen en andere plaatsen met voor meeuw en eetbare afval dat een rijke aanvulling voor hun menu vormt. Hierdoor zijn ze in de woonwijken te genwoordig ook geen zeld zame verschijning meer. De kokmeeuwen zijn ei genlijk alleseters. Bestaat him voedsel voornamelijk uit insekten, regenwor men en andere weekdie ren, ze nemen ook genoe gen met granen en al het mogelijke eetbare afval. Door dat enorme aanbod aan voedsel nam hun aan tal toe 25.000 broedparen in de jaren dertig tot 100.000 paren in de jaren zestig en nu schat men het aantal broedparen van 250.000 stuks. De kokmeeuw is een van onze vele meeuwensoor ten, maar het is de enige die ook in het binnenland veelvuldig voorkomt. Van snavelpunt tot staarteinde meet hij ongeveer 40 cm. Er is nagenoeg geen ver schil tussen de seksen. De snavel is scharlakenrood, evenals de poten, 's Win ters hebben ze een witte kop met een klein donker vlekje voor, en een groter achter het oog. In hun zo merkleed hebben ze een chocolade-bruine kop. Onze kokmeeuwen trek ken in de nazomer en herfst voor een deel weg naar Engeland, Zuidwest- Europa en Noord west - Afrika. Een flink deel overwintert echter in ons land, aangevuld met grote aantallen meeuwen uit Noord- en Oost-Europa. De broed vogels verschij nen in maart en april, soms al in februari op de broedplaatsen. Broeden doen de kokmeeuwen doorgaans in kolonieen. Die broedkolonies varie ren sterk in grootte. Soms bestaan ze uit slechts en kele paren, maar vaak gaat het om grote aantal len, tot vele duizenden pa ren toe, meestal op dras- ■f i 7 7/' ii' i'iy. ft n. otv*N=«.tJV sige grond of in vennen. Hun ingewikkelde balts wordt begeleid door ka rakteristieke rituele hou dingen en schijnaanval- len. Het nest wordt door beide partners gebouwd. De oudere vogels bouwen hun nest in het midden van de kolonie, de jongeren en de laatkomers moeten met de rand genoegen nemen. Het nest is opgestapeld uit plaatselijke vegetatie of ze krabben een kuiltje uit en bekleden dat met wat gras. Daarin legt het wijfje drie eieren, zeer verschil lend van kleur, van blauw tot zandkleurig, min of meer bruinachtig gevlekt en gestreept. Ze worden door beide ouders be broed. De broedduur is zeer verschillend, van drie tot vier weken. De jongen verlaten het nest reeds na enkele dagen, maar worden door de ou ders nog vijf weken ver zorgd, waarna ze vlieg- vlug zijn. Wanneer ze in de broedtijd worden ge stoord, kunnen ze zeer agressief de rustverstoor der aanvallen. Als kokmeeuwen zich met grote kolonies vestigen in voedselarme vennen en venen, vindt daarin een voedselverrijking door hun mest plaats, waardoor het botanisch karakter van die terreinen vaak ver andert. Voor de beheer ders van die terreinen zijn ze vaak een ramp. G. van Leeuwen.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5