ulp voor De Flint Panorama Lisiduna Carnaval ■eusder krant komt naar Amersfoort op z'n soberst :entenpuup voor De Vor Minister Alders One Way Trouble Nieuws uit de verenigingen „Sneeuw en geschiedenis" ENSDAG 13 FEBRUARI 1991 avonds. De bussen zijn binnen een half uurtje hier. Ik heb de indruk totnutoe dat de mensen die hier komen het op één of an dere manier ook nog gezellig vin den. Door zo'n reisje in een bus is het net of ze nog iets méér een avondje uit zijn! Je zou denken dat de mensen de pé in hebben. Ze zijn veel langer van huis. Ze moe ten om zeven uur bij theater De Flint zijn, een knap stuk vroeger, en ze komen later thuis. Maar nee, ze zijn erg tevreden." „Een bijkomend verschijnsel, waar ik in het begin vanuitging, is dat ik dacht dat als het pubhek binnen zou komen het hals over kop de zaal in zou rennen om een goede plaats te bemachtigen. De plattegronden van De Flint en De Lampegiet zijn met identiek. Wij kunnen de gereserveerde plaat sen dus niet aanbieden, en het pubhek weet dat er een vrije plaatskeuze is. Dus ik dacht: dat wordt pats boem, en masse de zaal instormen. Maar nee, hoor. "Nu is het zo, dat wij alleen maar goede plaatsen hebben. Dat klinkt een beetje chauvinistisch, maar het is zo. We hebben een mooi oplopende zaal, waardoor iedereen de rand van het toneel kan zien ondanks degeen die vóór hem zit. De zaal waaiert niet breed uit, dus we hebben vrijwel geen dooie hoeken. De mensen gaan nu eerst gezellig een kop koffie drinken in de foyer, en zoe ken dan rustig hun plaatsje op. Dat heeft mij niet weinig ver baasd!" Jazzsociëteit LEUSDEN - De Swingmates onder leiding van Bernard Berkhout ko men zondag 17 februari naar de Hakhorst. Zij zijn uitgenodigd door de Jazzsociéteit Leusden. Hun optreden begint om 14.30 uur. Het is de derde keer dat de nationaal en internationaal bel- kende formatie naar Leusden komt. Op het programma voor het komende seizoen staan nog op tredens van Sylvia Droste (Duits land), Little Willie Littlefield (USA/Leusden) en Johnny Meyer. Verder is er nog een optreden van The Blue Monday Seven ge pland tijdens de jaarlijkse Jazz Barbeque. Kinderboerderij weer geopend LEUSDEN - Vanaf 10 februan aan staande zal de kinderboederij 'De Glind' weer geopend zijn voor bezoekers. De dierenfamilie werd afgelopen woensdag uitge breid uitgebreid met een zwart bont kalfje. Op de boederij kun nen kinderen onder begeleiding ponyrijden. Met dit vriezende weer kunnen de schaatsen wor den meegenomen, De entree voor de ijsbaan is 2,50 voor vol wassenen en 1,- voor kinderen. AMERSFOORT - Op maan dag 18 februari is minister Al ders aanwezig op een PvdA- verkiezingsbijeenkomst in Amersfoort. Hij zal zijn milieu beleid toelichten. Zijn Natio naal Milieubeleidsplan (NMP) is bedoeld om het milieu in de komende jaren aanzienlijk te verbeteren. Alders zal ingaan op de overheidsmaatregelen en de bijdrage die van de burgers wordt gevraagd. Belangrijke punten uit het NMP zijn het afvalstoffenbeleid, het be houd van de natuur en de verste delijking. Vooral deze dne pun ten komen aan de orde op deze verkiezingsavond voor de Provin ciale Staten. In het afvalstoffen beleid gaat het in de eerste plaats om het zo veel mogelijk voorko men van afval. Voorbeelden hier- van zijn de statiegeldOessen en het beperken van verpakkings materiaal. Als afval verwerkt moet worden, is scheiden in ver schillende soorten van belang om daarna als grondstof te kunnen dienen voor hergebruik (b.v. pa- pier en glas). Tenslotte moeten de reststoffen goed worden ver werkt door verbranding of stor ting, zonder dat hierdoor nieuwe milieuproblemen ontstaan. Voor de pauze zal vooral het landelijk beleid worden beücht. Na de pauze zullen PvdA-gede puteerde mevrouw T. Poorte- naar-Sikkema en de Leusdense PvdA-wethouder mevrouw C. Verduin de provinciale en plaat selijke aspecten belichten. Me vrouw Poortenaar is o.a. belast met natuurbeheer. Aan milieu wethouder mevrouw Verduin werd onlangs door het radio- en televisieprogramma „Vroege Vo gels" de milieuprijs uitgereikt voor haar succesvolle afvalstof fenbeleid in Leusden. Voor deze bijeenkomst zijn na- tuur-, milieu- en landbouworgani saties uit de regio Eemland uitge nodigd. Deze organisaties krijgen de gelegenheid om de PvdA-po- litici kritisch onder vuur te ne men. De discussie wordt geleid door Rick Herngreen, adviseur voor natuurbeheer en milieube leid en oud-voorzitter van de Waddenvereniging en de Sticht- se Milieufederatie. De verkiezingsavond van 18 fe bruari wordt gehouden in woon- ïnformatiecentnim De Elleboog, Lange Gracht 36 en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De bluesformatie 'One way Trouble' treedt op za terdag 16 februari op in De Geut. De driemansformatie vindt haar inspiratie bij musici als Jimmy Johnson, Luther Allison en Little Milton. De Geut is om 21.00 uur open. De entree bedraagt 5,~. LEUSDEN/ACHTERVELD - Carnavallen in een tijd van oorlog valt niet mee. Dat hebben de verengingen in Achterveld en Leusden aan den lijve ondervonden. De opkomst was niet altijd even schokkend, maar 'het aan de zwier gaan' lukte desondanks toch uitstekend. Het hoogtepunt van de feesten is altijd de kinderpartijen. Fraai verkleed en belust op prijzen zijn het altijd de kinderen, die spontaan het feest bruisend maken. In de Korf mondde een en ander uit in een 'gekke- bekkenwedstrijd'. Alle festiviteiten van de jeugd vonden plaats onder toeziend oog van de jeugdprins Joris Visser. Het hoogtepunt voor de Puupenkoppen in Achterveld lag op de feestavond in De Klaveet. Polonaise na polonaise zorgde ervoor, dat het een heus feest werd. Meer of minder verkleed trok het gezelschap langs goedkeurende blikken van Prins Cor. Verkleedpartij blijft leuk Hoe een ski ook gebruikt kan worden RSFOORT - Het door een forse brand, eind november iet vorig jaar, ernstig gedupeerde Flinttheater kan tkig op enige hulp rekenen. Directeur Tonnie Porringa r verheugd over de handreiking van een busonderne- VAD Tours en de theaters De Lieve Vrouw in Amers- De Speeldoos in Baam en De Lampegiet in Veenen- Mede dankzij hun bereidwilligheid kunnen er ver- dene producties dóórgaan, en kan het publiek nog een e van zijn voor deze winter geplande theatervoorstel- bijwonen. mcoördinator L. Wich- van de busonderneming, der de paraplu van de VAD svervoer en touringwerk gt, verleent graag zijn me- ong aan het vervoer van bezoekers naar en van ndaal. „Wat het groepsvervoer be treft", vertelt hij, „rijden wij voor scholen en bedrijven in Amers foort en omstreken. Dat gaat vol gens een rooster van vaste dien sten. Daarnaast rijden we voor al het vervoer dat ingehuurd wordt door directies, bedrijven, scholen en instanties die bussen nodig hebben om een groep van het ene punt naar het andere te vervoe ren. Deze mensen kunnen ons bellen, en dan passen we dit in het rooster in." „Voor De Flint rijden we veel. Namelijk voor de chénten van De Flint, die daar een symposium, congres of lezing houden. We rij den de mensen van het station naar De Flint en terug, of naar hun hotel. Naar aanleiding daarvan hebben we veel contact met het theater." „Toen De Flint bij ons aanklop te was het dus mogelijk om te helpen. We hebben touringcar- bussen, die uiteraard normaal ER VELD - Barnevelder e Vor heeft vnjdag uit han- in Prins Cor Puup de hoog- derscheiding van de Ach- fese carnavalsvereniging upenkoppen, de Krenten- Iin ontvangst genomen. De verd onderscheiden voor vele verdiensten voor de veldse samenleving. Niet a is De Vor in het dorp eén h belangrijkste werkgevers, ook binnen het verenigingsleven maakte De Vor zich populair door royaal te sponsoren. Bovendien leverde De Vor elk jaar de tracto ren voor de carnavalsoptocht in het dorp. Odanks het feit dat De Vor nimmer in Achterveld zelf woonde, wordt hij volgens Prins Cor door zijn betrokkenheid met Achterveld bijna als een dorps genoot beschouwd. De carnavalsvereniging kan te rugzien op een geslaagd feest. Prins Puup: „Ondanks het feit dat de optocht niet doorging, is het een fantastisch feest geworden. De opkomst was groter dan ver wacht. Het was zo druk dat je nergens kon omvallen", aldus de prins. De Vor bhj met z'n prijs hun werk rijden. Alleen de groepsvcrvoerbussen hoeven we niet een hele dag stil te zetter voor De Flint. Daarom kunnen we daar de gehele dag mee rijden, en 's avonds eventueel met een andere chauffeur, omdat die an ders te lang zou rijden. Ook kan een chauffeur die een kleine dienst heeft 's avonds De Flint erbij rijden." De Lieve Vrouw Directeur Anke Riem van Theater De Lieve Vrouw heeft binnen haar vermogen zoveel mogelijk programma's van De Flint overgenomen. Dat komt neer op zo'n dne programma's per maand. „Al het mogelijke dat inpasbaar was hebben we ge daan. Het kon niet altijd, omdat we zélf een voorstelling hadden staan bijvoorbeeld. We hebben gezegd: We doen wat we kunnen, maar we laten onze eigen pro grammering daar niet voor val len. Dus het is op de vrije dagen terechtgekomen." „Het heeft ons natuurlijk wel enig extra werk bezorgd. De Flint assisteert en levert techniek en een kassamedewerker. Dus de hele uitvoering gaat gezamenlijk. Het verloopt vlekkeloos. Ik vind het een normale zaak dat je el kaar als collega-theater, voor zover je kunt, ten dienste bent in dit soort tijden van rampspoed!" Voor februan heeft directeur Wim Peters van De Speeldoos in Baarn één voorstelling overgeno men. Voor januari had hij ook een voorstelling zullen overnemen, Shakespeares Henry IV, maar die bleek er niet te kunnen staan, en moest alsnog uitwijken naar Vee nendaal. „De weet niet of wij in maart en april nog iets zullen overnemen. Als er een verzoek van De Flint komt, en er is hier ruimte - ik zit zelf ook behoorlijk vol -, dan zijn er mogelijkheden. Dan zeg je: oké, het is zonde als zo'n voorstelling niet dóórgaat. Het lijkt me doffe ellende als je theater uitbrandt. Zeker naar een volgend seizoen toe! Ik leef met Tonnie Porringa mee!" Lampegiet De toevalligerwijs ook Wim Peters hetende directeur van De Lampegiet in Veenendaal, wiens theater aan het eind van deze maand drie jaar open is, heeft als starter nog geen overvolle agen da en kon hier en daar dus nog wel wat gaatjes vinden. Op dit moment verwacht hij zo'n twaalf voorstellingen in Veenendaal over te nemen. Een aantal heeft hij er al gehad, een aantal komt nog. „Mijn motivatie? Uiteraard een collega helpen, maar ook theater producenten die toch nun of meer gedupeerd zijn door deze brand. Via hen natuurlijk ook het publiek toegang verschaffen tot deze voorstellingen, want ook het pu bhek in Amersfoort is duchtig ge handicapt. Daar zijn we voor, om het publiek te laten genieten van theater- en podiumkunsten, en dit is een escape om een en ander voor het pubhek in Amersfoort voor een belangrijk gedeelte toch nog mogehjk te maken." „In eerste instantie worden de abonnementhouders schriftelijk door De Flint geïnformeerd over de betreffende voorstelling die naar De Lampegiet of een andere lokatie binnen of buiten Amers foort gaat. Ze krijgen de gelegen heid om mede te delen of ze de kaarten terug willen geven en het geld terug willen hebben, of dat ze van het aanbod gebruik willen maken om met de bus van Amersfoort naar Veenendaal te worden vervoerd en terug. Dan wordt er geïnventariseerd om hoeveel mensen het gaat, en naar rato wordt een aantal bussen be steld." „Vervolgens hóór ik dat. Wij hebben 521 zitplaatsen, en De Flint ook zo iets. Na verdeling over het Fhntpubhek kan het pu bhek in Veenendaal en omgeving de rest van de plaatsen hier aan de kassa reserveren of kopen. Want niet 100% van de Amers- foortse abonnementhouders wil méé naar Veenendaal. Nee, echt ver is het ruet.De afstand Amers- foort-Veenendaal is nog geen dertig kilometer, en binnen een half uurtje te doen, zeker 's Naam: Jacqueline Rutten Beroep: ambtenaar, medewerker fïnacieel beheer Bekend van: werk voor Amnesty Favoriete plek: „De Grebbelinie" „Het leuke van deze foto is, dat het twee zaken met elkaar verbindt, die mijn mteresse hebben. Ik ben zeer geïnteresseerd in geschiedenis en ik ben gek op sneeuw. Eigenlijk is het jammer dat het vlak na het nemen van deze foto pas echt begon te sneeuwen. Fantastisch, schitterend. Alles ziet er vlak na zo'n sneeuwbui zo helder uit. En de bunker symboliseert mijn belangstelling voor het verleden en in het bijzonder de Tweede Wereldoorlog. „Als je Leusden binnenkomt lijkt alles zo nieuw. Toch is dat maar schijn. Leusden heeft wel degelijk historie. En juist naar stille getuigen uit vervlogen tijden ben ik op zoek. „Dit is zo'n plek. De Grebbelinie, die in de Tweede Wereldoorlog een verdedigingsfunctie vervulde. Maar het maakt deel uit van de zogenaamde Hollandse Waterlinie, die al veel ouder is. De gedachte om Holland te beschermen tegen vijanden door een deel van het land onder water te zetten, dateert al van de 18e eeuw. De liniedijk is dan ook al rond 1750 opgeworpen. Het Valleikanaal, dat er nu langsloopt, is minder oud, maar heeft natuurlijk wel een relatie met de dijk die er lag. „Ik interesseer me voor geschiedenis en zeker ook voor de lokale geschiedenis. De historie van de plaats waar je woont. Hoewel ik in mijn werk met totaal andere zaken te maken heb, gaat mijn belangstelling grotendeels uit naar het verleden. Ik heb bijvoorbeeld net een onderwijsakte in geschiedenis gehaald en waarschijnlijk studeer ik nog wel een tijdje door. Mijn belangstelling gaat vooral naar de Tweede Wereldoorlog uit. Misschien komst dat wel omdat een oom van mij hier in het kamp Amersfoort geinterneerd is geweest. Hoewel hij in de oorlog gesneuveld is, zijn er wel aantekeningen van hem bewaard gebleven. Daardoor is het nu mogehjk plekken op te zoeken hier in de buurt, waar hij ook is geweest. Dat fascineert me." „Ik ben overigens toevalhg in Leusden terecht gekomen, zo'n zes jaar geleden. Toen ik hier eenmaal woonde, realiseerde ik me dat mijn moeder hier ook gewoond heeft. Je hebt dat vroeger natuurhjk wel gehoord, maar er verder nooit bij stil gestaan waar dat nu eigenhjk was. „Leusden is een heerhjk dorp om te wonen. We hebben nu een huis. waar je als jong stel in Voorburg of Den Haag, waarik vandaan kom, alleen maar van kan dromen. Aan de éindere kant mis ik hier wel een beetje het vertier, wat de grote stad biedt. Toen we laatst 's avonds hier naar de kermis wilden, was 'ie al dicht. Gelukkig is Den Haag niet zo ver hier vandaan.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7