Salamanders krijgen eigen drinkpoelen Kaasboerin Marieke maakt echte boerenkaas ekenacademie maakt kunst - door de eeuwen heen breidingsplannen d 1 mei gereed Zes maanden voor verduistering Mileubewuste kaasmakerij aan de Hessenweg Gemeentewerf blijft zaterdagmiddag dicht De Weerdt oneens met verhuizing Renamed Man breekt heup Fietser bestolen Ophalen glas en oud papier Alcohol controle Verkeers controle Dronken Leusdenaar zwaar beboet Grafstenen omgetrokken -ENSDAG 13 FEBRUARI 1991 plaatselijk nieuws DEN - Op de Hessenweg 2 in Stoutenburg staat erderij de Kopermolen. Daar maakt Marieke van r sinds kertmis 1990 boerenkaas. De boerderij is sinds 1762. En ook al sinds die tijd eigendom van e familie. Toen Marieke ruim twee jaar geleden e met Martin van Klooster, werd zij van Hooglander- bankemploye part-time boerin. Haar man heeft op derij flink wat melkkoeien. Ook jongvee, mestvar- scharrelkippen ontbreken niet. Een hangbuikzwijn eke's troeteldier. et kaasmaken kwam Ma- evallig in aanraking. Zij ezoek bij een kaasmake- oudenberg.Daar lag een ver kaasmaken. Dit vond ik dat zij er met haar man ende curcussen voor is gen. Haar enthousiasme rna niet meer te stoppen, een eigen kaasmakerij n fikse verbouwing en de van de benodigde ge- appen, onder andere een bijna antieke kaastobbe, kon ze beginnen. Marieke vertelt: „Als ik begin moet ik eerst zorgen dat alle materialen en de werkruimte heel goed schoon zijn. Daar gaat meer werk en tijd in zitten dan in het eigenlijke kaasmaken. Het kaasmaken begint door de melk in de tobbe te doen. Ik moet dit verwarmen tot 29 graden en dan kan er de stremsel en het zuursel bij. Na dertig minuten kan ik de messen aan de machine bevesti gen en kan ik gaan snijden. ..Te krijgt dan kleine wrongeldeeltjes, en wei uittreding. De wei voeden wij op aan de varkens. Nadat de wrongel enkele malen is gewas sen, moet de massa tot 33 graden worden verwarmd. Om eventuele klontjes te voorkomen moet de massa een half uur worden ge roerd. Na de helft van de wei weer te hebben laten aflopen, verwarm je de massa met schoon water tot 36 graden. Je moet dan weer roeren. Na het narijpen kan je de vaten gaan vullen. De uitge lekte kazen kunnen gekeerd wor den en na voorzien te zijn van een stempel boerenkaas onder de pers." „De kazen blijven nu twaalf uur in het kale vat staan, 's Morgens leg ik de kazen in de pekel. Twee dagen moeten de kazen m de pekel blijven liggen voor ik de kazen kan laten drogen. Hierna gaan de kazen naar de opslag en worden voorzien van een coating. IN - De 17 leerlingen lerste Leusdense Teken lie (ELTA) vinden de om hun werk van de 2,5 jaar aan een gro- iek te laten zien. Vrijdag w lari zal Bram Dijker een stelling van de ELTA- n openen in de exposi- le van lijstenmakerij 't aan de Hamersveldse- Het werk is tot vrijdag rt te zien. >onstelling heeft een bij- thema. Cursiste Annen- fanninga: „In de 2,5 jaar u bezig zijn, volgen wij de 2 ior de eeuwen heen. Onze 2 Francien van Westering het werk van de oude s bestuderen en geeft ons opdrachten over. Op die angen wij twee vliegen m nip. Wij leren iets van de kunstgeschiedenis en wij maken ons de oude technieken eigen." De academie is ontstaan uit de tekencursussen van Latent Ta lent. Daar kregen een aantal men sen les van illustratrice Francien van Westering. „Zij vond het ver velend dat de cursussen met lan ger dan 10 lessen duurde. Daarna moest zij weer met nieuwe men sen beginnen. Wij hadden een groepje bij elkaar, dat eigenlijk meer kon dan de gemiddelde amateurs en zo zijn wij zelfstandig begonnen," vertelt Annemarie. De groep is nog steeds bij el kaar en zal de komende 2,5 jaar nog voldoende onderwerpen hebben. „Wij zijn nu halverwege de geschiedenis en werken door tot de tegenwoordige tijd. Vooral de impressionisten zullen ons nog wel de nofdige hoofdbrekens kosten," denkt Nanninga. Het vinden van expositieruimte was overigens niet gemakkelijk. „Het verdwijnen van het Claeve- renblad als tentoonstellingsruim te maakte het ons bijzonder moeilijk. Dat was eigenlijk de meest geschikte ruimte. In de kel der van het gemeentehuis had het ook gekund, maar dat durfden wij eigenlijk niet aan. De ruimte moet daar met anderen gedeeld wor den en dat was dan telkens een heel geschuif geweest. Uiteinde lijk vonden wij ruimte bij 't Ver stek. De tentoonstelling is te zien van dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30, op vrijdag van 9.00 tot 12.00, van 13.00 tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag is t Verstek open van 10.00 tot 17.00 uur. JEN - Een extern onderzoeksbureau start binnenkort Jt vervaardigen van de definitieve versie van de lurschets, waarin zal worden aangegeven hoe en Ie gemeente Leusden in de nabije toekomst nog zal m uitbreiden. Naar verwachting kan dat plan rond 1 forden gepresenteerd. ntwerpen van een defini- ersie van de structuur- is de derde en laatste fase irocedure, die begin vorig rd gestart. De gemeente en eigen visie ontwikke- e groei van Leusden, naar ng van provinciale plan- t in de regio grootschalige bouw te plegen, jlus werd uitbesteed aan riem onderzoeksbureau, ort, dat enkele maanden n met een ontwerp-struc- lets kwam. Daarin stond tal alternatieven, waar de een keuze uit kon maken. >gaande discussie in de raad, bleek geen enkel alternatief in zijn geheel aan te sluiten bij de wensen van de politiek. 'Zand- voort' kreeg na de behandeling van het ontwerp in de raad de opdracht, binnen een aantal rand voorwaarden, een nieuwe versie te ontwikkelen. Zo wil de gemeente voorlopig niet ten noorden van het Valleika naal bouwen. Ook lokaties ten zuiden van de Schoolsteegbosjes blijven taboe. Evenmin wil Leus den het Burgemeester Buinings- portpark aan woningbouw opof feren. Het bureau heeft verder de op dracht gekregen wel te kijken naar de bouwlokatie 't Vliet (tus sen Ruige Veld, De Horst en het Valleikanaal) en de ruimte aan de westkant van de gemeente (glo baal het gebied tussen Groene Zoom en Arnhemseweg/Heili- genbergerweg). Ook zal er een onderzoek worden gestart naar de eventuele geschiktheid van de zogenaamde Pon-driehoek in Leusden-Zuid. Omdat belangrij ke grondwaterstromen dat ge bied doorkruisen, is het nodig te kijken of daar onder bepaalde voorwaarden toch gebouwd kan worden. Als een laatste mogelijk heid voor uitbreiding noemt de gemeente de ruimte binnen de bestaande grenzen van de be bouwde kom. Hoewel van dat al ternatief niet te verwachten valt dat dat in ruime mate soelaas zal bieden, wil de gemeente daar toch nadrukkelijk naar kijken. Het hydrologisch onderzoek in Leusden-Zuid zal worden uitbe steed aan een bednjf dat daann is gespecialiseerd. In het advies worden Tauw-Infra Consult uit Deventer en IWACO uit Boxtel als geschikte kandidaten aange merkt. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 grafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's Verzekeringen LEUSDEN - In winkelcentrum De Hamershof kwam door de glad heid op de Blekerij maandag een oudere man ten val. Het slachtof fer is vermoedelijk met een ge broken heup opgenomen in het ziekenhuis. Deze coating is nodig om de ka zen te beschermen tegen schim mels. Iedere dag moeten de ka zen m de opslag worden ge keerd. De echte boerenkaas wordt gemaakt van de volle melk je mag er niks aan onttrekken. Wij gebruiken ook geen kleur stoffen om de kaas geler te ma ken. Mijn kaas is echt puur na tuur." „Ik maak ook verschillende kruidenkazen. Wanneer iemand mij vraagt om een gemberkaas te maken kan dat. Men moet dan alleen zes weken wachten tot de kaas gekocht en gegeten kan worden. Na zes weken heb je een smakelijke jonge kaas. Ik maak op dit moment zo'n vier keer per week kaas. Twee dagen werk ik nog bij de bank. Graag wil ik mij helemaal gaan bezighouden met het kaasmaken. Maar dat hangt af van de verkoop in mijn winkeltje dat 16 februari open gaat. Voorlo pig ben ik maar dne dagen per week open. Op zaterdag, woens dag en vrijdag. In mijn winkeltje ga ik ook zelfgemaakte karne- Marieke van Klooster: antieke tobbe". ,De wrongel wordt gesneden in een heuse melk en yoghurt verkopen. Het is de bedoeling dat de mensen zelf een jerrykan of iets anders mee brengen waar de melkprodukten in kunnen. Zo kunnen wij met z'n allen de afvalberg weer een klein beetje verminderen. Ik heb wel verpakkingen maar probeer de klanten toch zo ver te krijgen dat zij die zelf meebrengen." „Ook echte vruchtenyoghurt zonder toevoegingen ga óc in de toekomst maken. Ook een vruch- tenkarnemelk drank die ik maak is zonder geur-kleur of smaak stoffen. Boerenboter verkoop ik los. Schapen of geitenkaas ga ik met maken omdat daar weer an dere materialen voor nodig zijn. Waar ik heel trots op ben zijn de resultaten van het sectoronder- zoek.Het Centraal Orgaan Zuivel- controle controleert namelijk de boerenkaas heel streng. Dat gaat dan uiteraard over de hygiëne in het bedrijf. Daarnaast controleert men de vochtigheidsgraad en de zuurtegraad. Meestal krijg je wel een opmerking over het één of ander. Zeker als je net bent be gonnen zijn ze heel streng. Het rapport wat ik heb gekregen was helemaal goed. Alles was m orde. Dat is voor de eerste eigen kazen natuurlijk hardst ikke leuk Het betekent ook dat mijn kazen pri ma van smaak zijn. De kwaliteit van mijn kaas wordt nu iedere zes weken gecontroleerd. Dat is voor de klanten een garantie dat de kwaliteit ook over een tijdje goed LEUSDEN - De gemeentewerf blijft voorlopig op zaterdagmid dag gesloten. Hoewel de raad eerder besliste dat de werf van af 1 januari zaterdagmiddag tot 16.00 uur open zou moeten zijn, is aan dat besluit nog geen uit voering gegeven. Er zijn proble men gerezen, die eerst moeten worden opgelost. Zo blijkt het geld dat beschik baar is gesteld voor personeel niet toereikend is. Bovendien is men tot de conclusie gekomen dat er meer mankracht nodig is om de werf zaterdagmiddag te bemannen. Verder wordt ge vreesd dat er ook uit de regio veel mensen van de werf gebruik zul len gaan maken. Vorig jaar bepaalde de ge meenteraad dat de werf langer zou moeten open zijn op zaterdag. De maatregel paste in het streven van de gemeente om meer pu blieksvriendelijk te gaan werken. De raad stelde voor de uitvoering van dat besluit, dat op 1 januari van dit jaar in praktijk zou moeten worden gebracht, 20.000,- be schikbaar. Van dat geld zou per soneel kunnen worden bekostigd om de werf in de middaguren te bemannen. Bij een ambtelijk vooronder zoek, dat werd gestart om de maatregel door te voeren, kwa men echter problemen aan het licht, die de invoering van de ver lengde openstelling van de werf bemoeilijkten. Zo schrijft de Ar beidsomstandighedenwet voor dat personeel dat op zaterdag de hele dag werkt, niet alleen een bijzondere vergoeding moet krij gen, maar ook recht heeft op compensatie in de vorm van vrije uren door de week. Daarmee zou door de week extra personeel moeten worden ingehuurd. Dat werkt kostenverhogend, waar door het bedrag van 20.000,- niet toereikend is. Bovendien denkt de gemeente dat er op zaterdagmiddag des kundig personeel aanwezig dient te zijn, om het afval op een goede manier te verwerken. Met name het chemisch afval moet correct worden verwerkt, om problemen te voorkomen. Daarmee zal men dus automatisch een beroep moeten doen op 'eigen' perso- neeL Daar komt bij dat men een dusdanig grote toeloop verwacht, dat dat werk niet door één man gedaan kan worden. Een bijkomend probleem is dat men verwacht dat mensen van buiten Leusden van de werf ge bruik zullen gaan maken. Zeker als de werf eenmaal verplaatst is naar de lokatie bij de afslag van de A-28. De bereikbaarheid van uit Amersfoort wordt daarmee aanzienlijk verbeterd. LEUSDEN - De Stichting Stichts Landschapsbeheer geeft aan staande vrijdag 15 februari het daadwerkelijke startsein voor het graven van 240 drinkpoelen in de Provincie Utrecht. Ter gelegen heid van de werkzaamheden aan de eerste 10 poelen bij Leusden organiseert het SLB een bijeen komst voor betrokkenen bij het project in Den Treek. Deze actie heeft tot doel om de alarmerende achteruitgang van het aantal amfi bieën in de regio een halt toe te roepen. Het project drinkpoelen De Stichting Stichts Land schapsbeheer zet zich op dit moment in voor het behoud van amfibieën in de Provin cie Utrecht. Hiertoe heeft zij een actieplan ontworpen om 240 drinkpoelen te gra ven in de provincie. Een drinkpoel is de plek waar een amfibie zich voortplant. En dus voor het behoud en groei van de amfibieënpo- pulatie van essentieel be lang. Het Project Drinkpoe len is mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De Stichting Project Onder steuning Milieu (POM) uit Amersfoort financiert de eerste 10 drinkpoelen m de omgeving van Leusden. Nederland „Kikkerland" De belangstelling voor amfibieën is gegroeid. Een tekenend voorbeeld hier van is het feit dat de kikker steeds vaker vrolijk kwa kend opduikt om, al dan niet terecht, een milieuvriende lijk produkt aan te prijzen. Maar tegelijkertijd gaan de amfibieën in ons land ach teruit, omdat het niet goed gaat met ons milieu. Het oude begrip „Nederland Kikkerland" gaat steeds minder op'. Bedreigingen Naast de vervuiling van ons milieu vormt de vernie tiging van de leefomgeving de grootste bedreiging voor de amfibieën. Deze leefom geving heet biotoop. Gedu rende het jaar woont een amfibie op diverse plaatsen. Het overwinteringsbiotoop en het zomerbiotoop zijn meestal landmilieus, zoals bosjes, houtsingels en hout wallen. Om zich voort te planten heeft een amfibie water nodig. Het uitvallen van een schakel betekent in feite dat de soort zich in het betreffende gebied niet meer kan handhaven of m ieder geval m aantal zal af nemen. Drinkpoelen zijn belang rijk voor de voortplanting van amfibieën. Vroeger dienden de poelen als drinkplaatsen voor het vee. Ze werden aangelegd op plaatsen waar geen goede drinkplaats aanwezig was. Veel poelen zijn gedempt of verwaarloosd. Ze hebben geen functie meer in een modem landbouwbedrijf. Ook door bebouwing en aanleg van wegen zijn er veel poelen verdwenen. Met als gevolg een grote achteruitgang van de amfi- bieenpopulatie. Actie De alarmerende achter uitgang van amfibieën heeft door het gehele land indivi duele acties en groepsac- ties doen ontstaan ter be scherming van deze dieren. Daarnaast komt er van de kant van diverse overheden en van de kant van natuur beheer ook steeds meer belangstelling. Voor regio's in de provincies Limburg, Drenthe en Overijssel zijn al actieplannen opgesteld ter verbetering van het leefmi lieu van amfibieën. En met succes. Zo'n plan is nu ook opgezet door het Stichts Landschapsbeheer. Utrechtse Vallei Voor de eerste poelen is een lokatie gekozen in de Utrechtse Vallei. Dit gebied is geschikt vanwege het kleinschalige karakter. Er zijn volop houtsingels, hout wallen en bosjes aanwezig. Daarnaast vinden we er landgoederen en natuurter reinen. Tot slot Het is mogelijk om door een goed actieplan een daadwerkelijke bijdrage te leveren aan een actieve be scherming van amfibieën. Ook in Utrecht hebben kik kers, padden en salaman ders recht op bescherming en recht op hun eigen plaats. LEUSDEN /UTRECHT - En 41- jarige inwoner van Leusden is vrijdag door de Utrechtse recht bank tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld wegens de verduistering van een vouwwa gen en een koelkast. Tegen de man was zes maanden cel geëist. In Leusden en later in Amersfoort had de verdachte een Caravan- en Vouwwagen centrum dat hij op 'malafide wijze' gedreven zou hebben. De Leusdenaar was acht geval len van verduistering van vouw wagens, tenten en geld telastge- legd, terwijl hij zich in totaal aan 47 gevallen van verduistering en oplichting schuldig zou hebben gemaakt. Omdat de man niet op de zitting aanwezig was, telden alleen de acht zaken mee. Van deze acht vond de officier zelf de helft maar bewezen. Het col lege oordeelde vrijdag dat slechts één geval bewezen was. Op twee punten werd de dag vaarding ruetig verklaard, voor het ovenge sprak de rechtbank de man vrij. Twee weken gele den werd een andere dagvaar ding tegen de Leusdenaar nietig verklaard, het ging in deze zaak om vermeende uitkeringsfrau de: de man had het Caravan- en Vouwwagencentrum terwijl hij een uitkering zou hebben. In deze zaak kan het Openbaar Mi nisterie een nieuwe dagvaar ding uitbrengen. De zaak tegen de Leusdenaar - die alleen via een postbus be reikbaar is -was al diverse ma len uitgesteld. Volgens de offi cier verduisterde de man cara vans die bij hem gestald waren, verhuurde hij ze dubbel of ver kocht ze. "Er vond weinig meer reglementair plaats", aldus mr. J. Krol twee weken geleden. LEUSDEN PvdA-raadslid Gert de Weerdt is het niet eens met de tijdelijke verhuizing van de motorclub Renamed naar het Defensiegebouw aan de Ha- mersveldseweg. „Het gaat om een gebied met een agrarische bestemming, dat niet zo maar even tijdelijk veranderd kan worden," zei het raadslid don derdagavond tijdens de com missievergadering voor ruim telijke ordening. Joop Kool van Leusden '90 deed het voorstel om de motorclub onder te brengen in een woning aan de Driftakker- weg, dat kongeleden door de ge meente is opgekocht. Ook nu weer waren er omwonenden naar het gemeentehuis gekomen, om hun teleurstelling over de gang van zaken kenbaar te maken. Wethouder De Jongh beloofde dat er op korte termijn een plan zal komen, waarin de definitieve bestemming zal worden vastge legd. LEUSDEN - Onbekenden hebben zaterdagmiddag een fietser be stolen. Uit de fietstassen verdwe nen schoenen, boeken en pakjes sigaretten. De fiets stond gestald voor een bank in winkelcentrum De Hamershof. Het ophalen van afvalglas en oud papier door de ge meentereiniging gebeurt maandag 18 februan in de volgende wijken: Groen houten, Hamershof, Akker hoeve, Noordwijck, Lan- genbeek, Bosveld, Munnik- hove, Zwanenburg, Clave- renblad, Wildenburg en Leusden-zuid. Grof vuil en ander niet- huisvuil kunnen worden ge stort in containers op de ge meentewerf aan de Hamers- veldseweg 105. Voor meer informatie bellen met de dienst gemeentewerken, telefoon 961773. Schilleninzameling: Milieu- boer, tel. 946753. LEUSDEN - In verband met de Carnavalviering heeft de politie dit weekeinde intensief op het gebruik van alcohol in het ver keer gecontroleerd. In totaal wer den circa 200 weggebruikers ge controleerd. Vijf daarvan bleken de grens te hebben overschre den. Vier automobilisten kregen een proces-verbaal. Eén bestuur der kreeg een schikking aange boden. LEUSDEN - Bij een verkeerscon trole, die de politie maandagmid dag op de Zwaiteweg hield, zijn 12 bekeuringen uitgedeeld. Het ging daarbij om diverse overtre dingen van de wegenverkeers wet, zoals technische manke menten aan de auto's en het niet dragen van de veiligheidsgordel. LEUSDEN - Een 24-jarige automobilist uit Leusden die onder invloed van al cohol een aanrijding ver oorzaakte, is vrijdag door de Utrechtse politierech ter mevrouw M. Meertens conform de eis veroor deeld tot twaalfhonderd gulden boete en een half jaar voorwaardelijke rij ontzegging. De Leusdenaar nam op zaterdagochtend 25 maart 1989 op twee wielen een bocht en botste tegen een verkeerszuil en een auto. Zijn wagen raakte bij het ongeval, dat in Woerden plaatsvond, total loss. Bij controle bleek hij achter het stuur te hebben geze ten met een alcoholgehal te van 625 microgram, bij na drie keer teveel. „De was u op die weg niet gTaag tegengekomen", luidde hierop het commen taar van officier van justi tie, mevrouw mr M. Daal- meijer. De rechter achtte, even als de officier van justitie, rijden onder invloed en het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid bewe zen. De verdachte werd voor beide feiten, respec tievelijk een misdrijf en een overtreding, veroor deeld. ACHTERVELD - Op de begraafplaats in Achterveld, aan de Jan van Arkelweg, hebben onbekenden waarschijnlijk in de nacht van maan dag op dinsdag vijf grafstenen omgetrokken. Op grond van voetspo ren in de sneeuw denkt de pohtie dat er drie daders in het spel zijn. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek De pohtie roept eventuele getuigen op zich te melden. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimimii

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9