t der uur twaalfhonderd broden achtduizend bollen uit de oven' leiisdEr krant K ker Van de Kletersteeg is geen broodfabriek Serie over ambacht en dienstverlening Hoe bedrijvig is Leusden stvogel Geleidelijk zachter PAG 20 FEBRUARI 1991 plaatselijk nieuws 13 ENBURG - Er wordt niet aan de weg getimmerd en Jan in de meest letterlijke zin des woords worden Bakker van de Kletersteeg heeft zich als het ware In de T-kruising van de Horsterweg en de Hessen- ter de aanpalende behuizingen met hun fraaie, voortuinen. Weinigen van de honderden gemotori- issanten, die tot voor kort dagelijks deze route naar nelweg volgden, zullen enig vermoeden hebben t daar, in het hart van het oude Stoutenburg ieder broden en 8000 bolletjes de ovens verlaten, stelt direkteur-eigenaar Wim van de Kletersteeg nadrukkelijk, 'we willen geen broodfabriek wor- il heeft de nieuwste oven meer dan zes ton gekost, blijf een professionele, ambachtelijke bakker1. hiedenis van het be- utenburg voert terug >orjaar van 1954, toen de helaas in 1989 vroegtijdig overleden vader van de huidige direkteur, zelf zoon uit een in de regio vermaard bakkersgeslacht, een dorpscafé kocht met een kruidenierswinkel en aansluitend een bakkersbedrijf. Deze Willem Johannes van de Kletersteeg leg de in de loop van de volgende tientallen jaren de grondslag voor een thans florerende onderne ming, die in de Bednjvenkring Leusden een prominente plaats inneemt vanwege haar stabiliteit en expansie. Willem van de Kletersteeg se nior was bakker in hart en ziel. Hij sloot het café, concentreerde zich op de bakkerij en de kruideniers winkel en boekte een jaaromzet m de midden-vijftiger jaren van zo'n twintigduizend gulden. De de week bereikte mij chten dat de pestvogel onze omgeving was (genomen. Het schijnt te gaan om een paar de exemplaren en niet een complete invasie van tijd tot tijd kan (komen. Ze bestaan uit familie van drie op el- r lijkende bosvogels, ■eest verspreide hier- vordt gewoon pestvo- enoemd. Hij bewoond elijke breedtegraden opa, Azië en Noord- in de naaldbos- en poolachtige ge- bossen, zoals tai- i en beboste toendra's, gels zijn ongeveer 19 cm lang, zo groot als een flinke met korte, lichtgehaakte sna- •n korte, stevige po- ifHet verenkleed is op- Lijk zacht en meestal bruin, grijsbruin of rood bruin met een zware keel, vleugelslagpennen en staartpennen. De gewone pestvogel heeft een gele vleugelstreep, terwijl de Japanse een scharlaken rode heeft en ook de rode punten aan de staartveren, waar de andere twee gele punten hebben. Bij alle soorten, maar vreemd ge noeg niet bij iedere indi vidu, zijn de handpennen verlengd met rode, drup pelvormige punten als plaatjes zegel was. Een bruine, naar achteren ge streken kuif is een ander opvallend kenmerk. Pestvogels zijn vogels van de noordelijke bossen, in het bijzonder naaldbos sen, waar hij eens per jaar, eind mei of begin juni, broedt. Het nest wordt door beide partners gebouwd en ligt van 2 tot 20 meter hoog in de boom. Het is een omvangrijke verzameling twijgen, ge voerd met mos en vezels, waaraan gras en veren PE.5TVOC,£-W zijn toegevoegd. De vier tot zes eieren zijn grijsach- tig-blauw mt diepzwarte tekening. Ze worden 12 tot 15 dagen door het vrouw tje uitgebroed. Beide ou ders zorgen 14 tot 16 dagen voor hun jongen, die het zelfde voedsel krijgen als ze zelf eten, namelijk in hoofdzaak muggen, die veel in taiga en toendrage- bied voorkomen. Eerder in de zomer eten de vogels voornamelijk insekten, maar in de herfst en winter overheersen bessen in het voedsel, in het bijzonder die van de lijsterbes. Hun bessenconsumptie is enorm doordat het voedsel het maag-darmkanaal zeer snel passeert en de bessen halfverteerd worden uit gescheiden. De uitwerpse len van de pestvogels be vatten gTote hoeveelheden zaad, zodat de vogels een wezenlijke rol spelen bij het verspreiden van veel houtachtige planten. De vogels zijn in staat om de buitengewoon strenge omstandigheden van de winter boven de poolcirkel te overleven, maar vele maken regelmatige trek tochten naar het westen, zuiden of oosten. Om de paar jaar vinden deze op grotere schaal plaats en ze kunnen zich uitstrekken tot de landen die in ge wone jaren weinig bezocht worden. In sommige jaren lijkt hun bezoek meer op een invasie en kunnen er troepen van honderden vogels gezien worden. Vroeger werd dit ver schijnsel in verband ge bracht met het uitbreken van de pest en gezien als een voorbode van een epi demie. Dat een en ander niets met elkaar heeft te maken is thans wel duide lijk, maar de vogel heeft er wel zijn Nederlandse naam aan overgehouden. Die invasies zijn voorna melijk te danken aan het feit dat de vogels zich in het noorden teveel hebben voortgeplant, waardoor hun levensruimte daar te klein is geworden en er een ongewenste competi tie is ontstaan. Opmerke lijk is dat het meestal de jonge vogels zijn die gaan zwerven. Na zulke inva sies weet maar een deel van de vogels de weg te rug te vinden en vele ster ven onderweg. Zulke uit barstingen bereiken dik wijls ook Nederland, waar de vogels de aandacht trekken door hun fraaie verenkleed, hun opval lende zucht naar gezellig heid en door hun gebrek aan vrees voor de mens. G. van Leeuwen bakker, een echte warme dus nog altijd in die dagen, voorzag in de behoeften van zijn eigen win kel en ging in een later stadium op pad in vier eigen bezorgwij- ken, aanvankelijk met een oude motorbakfiets en later met een derdehands Volkswagenkever tje. Willems vrouw kreeg de su pervisie over de kruidenierswin kel. De bakkerij verwerkte voor de eigen winkel en de klanten in de omgeving wekelijks zeven tot acht zakken bloem, hetgeen neerkwam op ongeveer vijfhon derd broden, die dan ook nog moesten worden bezorgd. HAMERS VELD EXIT De kalender wees begin zesti ger jaren toen zich binnen de ge meentegrenzen van Leusden een gigantisch groeiperoces begon te voltrekken. Van de drie gemeen telijke dorpskernen Achterveld, Stoutenburg en Hamersveld ver dween de laatste; plaats moest worden gemaakt voor de twee deling Leusden-Zuid en Leus den-Centrum en vooral in de laatstgenoemde explosief groeiende woonagglomeratie ging het dagelijks brood van Bak ker van de Kletersteeg in verdub belde snelheid over de toonbank. De wekelijkse omzet van het be drijf uit Stoutenburg verdubbelde en het verwerkte kwamtum bloem steeg naar achttien balen van vijftig kilo. Ter verduidelij king: het ging in dat geval om negentig broden per baal per week, zeg maar zo'n tweeduizend stuks. De zestiger jaren gaf de op komst te zien van de zogenaamde broodfabrieken in den lande en dat betekende een zorgelijke tijd voor bedrijven als die van Bakker van de Kletersteeg. Willem senior besloot het roer om te gooien en ging zich specialiseren als toele veringsbedrijf met behoud van het eigen imago als producent. En zo is het ook in de loop der jaren gebleven tot aan de dag van van daag. Het produkt in de winkel, lees: de supermarkt, blijft het brood van Bakker van de Kleter steeg, een kwaliteitsartikel. En dat geldt ook voor alle andere produkten, die dagelijks de ovens in Stoutenburg verlaten. LEVERANCIER Redacteur Gerard Trebert maakt de komende weken een rondje langs de meest uiteenlopende bedrijven in Leusden. De lezer wordt meegenomen binnen de muren van een bedrijf en dan blijkt dat achter soms sobere gevels een complete wereld aan organisatie en werkkracht schuil gaat. LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De gemeente Leusden, in oppervlakte de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaren explosief ge groeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizen den gestegen, waarbij de concentratie heeft plaats ge had in het centrum van het voormalige, charmante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinneringen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen naar de dag van van daag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrijven in en om het oude Hamersveldse hebben onder de druk van de financieel-krachtige ondernemingen van buitenaf helaas moeten afhaken, maar gelukkig heeft een aantal zich kunnen handhaven. Zij krijgen een plaats in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Histo rie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeente grenzen van Leusden. Op welke wijze hebben zij zich kunnen handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegenheid? Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze snel gegroeide gemeente, zo kan van vele kanten worden vernomen van de zijde van de 'newcomers'. Problemen met de werving van medewerkers zijn er niet of nau welijks, de woningbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehouden met de behoeften en de centrale ligging van de gemeente blijkt in vele gevallen een van de belang rijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden ligt bij de aktiviteiten van de overkoepelende organisatie van de ter plaatse gevestigde ondernemers, de Bedrijven- kring Leusden. De branche-indeling van het ledenbe stand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening: (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aangesloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commer ciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs,de administrateurs en res taurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed geschakeerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbrei den. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste faca des wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaagse economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare ge meenten in den lande. Het bedrijf is anno 1991 een graag geziene leverancier van tientallen instellingen, grootver bruikers, winkels en horecabe drijven en staat door zijn am bachtelijke werkwijze garant met als basis vakmanschap. Aan het hoofd van de onderneming staat een jonge, zelfbewuste energie ke manager, zelf geboren en ge togen in Stoutenburg, aktief func tionaris in een nationale organi satie van young businessmen", die zich nu al bezig houdt en zich voorbereidt met betrekking tot de Europese economische een wording volgend jaar via discus sies en workshops. Het is naast zijn werk ook zijn hobby. Wim van de Kletersteeg: 'Ik lees alles wat ik maar over management te pakken kan krijgen. Na mijn MTS-opleiding m Wageningen heb ik stage gelopen bij de vesti ging van een Zeeuws bakkersbe drijf in Brazilië. Ik zoek de proble matiek van het management be wust op en probeer te leren van de culturen in het buitenland. Mijn manier van denken en handelen heb ik van mijn vader, die helaas maar 58 jaar is geworden, maar van wie ik oneindig veel heb mo gen leren'. Terug naar de geschiedenis van dit markante bedrijf. In 1975 besloot senior om de kruideniers winkel te sluiten en alle aandacht te richten op de leverantie van bovengenoemde afnemers, de grootverbruikers en diverse in stellingen, met name in de regio, een gebied, ongeveer begrensd door de gemeenten 's-Graveland, Scherpenzeel en Ermelo met alle tussenliggende dorpen en ste den. In de jaren daarop was spra ke van een gestadige groei van vijf tot twintig procent op jaarba sis. In 1978 bleek een ingrijpende verbouwing noodzakelijk; in 1984 werd het machinepark vrijwel volledig gemoderniseerd. De hui dige direkteur/eigenaar Wim van de Kletersteeg trad na zijn eerder gememoreerde opleidingen en omzwervingen in 1981 in dienst van de BV en nam op 1 januan 1989, drie maanden voor het overlijden van zijn vader, het aan delenpakket van de BV m zijn geheel over. Inmiddels was een jaar eerder besloten tot het opzetten van een zogenaamde instore bakkerij in de supermarkt Hoogvliet in Wou denberg met de bedoeling meer 'eigen' omzet te creëren. MOTIVATIE Direkteur Van de Kletersteeg brengt zijn ervaringen en opge dane know how in de richting van modern management van toepas sing in zijn eigen bedrijfsvoering. 'Ik heb vijf hoofden van dienst met allen een eigen verantwoordelijk heid. Tweewekelijks is er staf- overleg. Het beleid van de (finan cieel gezonde) onderneming ligt vast in een beleidsnota, waarvan de inhoud bij de stafleden be kend is en die ook regelmatig wordt doorgesproken. Door de overname twee jaar geleden was het beleid gencht op versterking van het eigen vermogen. Ik ben voorstander van een goede com municatie binnen het bedrijf; ie dereen is via interne telefoonver bindingen onmiddellijk bereik baar, belangrijk en zelfs noodza kelijk omdat we elke dag een produkt hebben af te leveren. Ik heb onder andere van mijn vader geleerd hoe goed het is om alle medewerkers bij de dagelijkse gang van zaken te betrekken; dat schept een geweldige motivatie'. Er wordt in het bednjf m twee ploegen gewerkt, 's Avonds om negen uur wordt het deeg ge maakt, waarna dne uur later de eerste broden uit de oven komen. Het bakken gaat door tot de vol gende middag twee uur; op de dagen van de koopavonden wordt 's middags doorgewerkt om in de avond vers brood te kunnen afleveren. De horecabedrijven vormen samen vijftien procent van de af nemers; de rest gaat voor het be langrijkste deel naar grootwin kelbedrijven als Spar en Hema althans wat de broden betreft. Bakker van de Kletersteeg heeft in Amersfoort en Leusden 35% van het marktaandeel in handen. 'Een middelgrote broodbakke rij', aldus karakteriseert de di rekteur zijn bedrijf. Vier vracht auto's verlaten elk driemaal per dag de bakkerij op weg naar de klanten om de tachtig verschillen de broodsoorten, die momenteel in produktie zijn, af te leveren. Tachtig verschillende soorten brood en broodjes - en steeds wijzigt zich het consumptiepa troon. De trend is momenteel steeds meer Italiaans en Spaans naast de Franse kaas- en ham croissants en bolletjes. Het luxe kleinbrood, de bolletjes in een divers assortiment waaronder mueslibroodjes, dat is de (toege voegde) vraag van vandaag. PROFESSIONEEL Direkteur Wim van der Kleter steeg stelt dat zijn bednjf zich duidelijk onderscheidt van zijn collega/concurrenten door een professionele marketingbenade- ring, waartoe hij rekent de aanle vering van vers-warm brood meermalen per dag, het grote as sortiment artikelen, service, be geleiding, kwaliteit en dat alles tegen een redelijke prijs. Hij ver wacht dan ook een gestadige doorgroei van zo'n tien procent per jaar in de naaste toekomst wat betreft het supermarktkanaal. Re kening houdend met de toegeno men machtsconcentratie aan de inkoopkant zal naar zijn oordeel in de nabije toekomst nauwer moeten worden samengewerkt met de SABA, de organisatie van samenwerkende zelfstandige bakkers,met het doel gezamen lijk de vaste kosten te drukken. Dit jaar 1991 wordt een belang rijk jaar. Er zal moeten worden gewerkt aan een verdere uitbouw door autonome groei vanuit een bredere financiéle basis', aldus Van de Kletersteeg. Dat hij we reldwijd denkt, maar daarnaast de plaats waar het bedrijf en hij zelf werden geboren nooit zal verloochenen blijkt uit zijn de vies: 'Think global, act local!' In complete karren worden de bakprodukten de ovens in gereden. Na de oude motorbakfiets en de kerij nu over de meest moderne Volkswagenkever beschikt de bak- transportmiddelen. door Jan Versteegi Van de met grote stellig heid door ons landelijk weerinstituut aangekon digde dooi na zondag is weinig terechtgekomen. Vrijdag en zaterdag was men er van overtuigd dat de winter genadeloos voor de bijl zou gaan. Hier en daar werd zelfs gesugge reerd dat het met de winter van 1991 helemaal gedaan zou zijn. Het leek mij ver standig niet aan die anti- winterse hetze mee te doen en de ervaring een woordje te laten meespre ken. Onze voorouders zei den vroeger immers al: 'Dooi zonder regen en wind, is niet waard dat hij begint'. Die weerregel was gebaseerd op het feit dat voor een radicale dooi- show een diepe depressie op de weermat moest ver schijnen, compleet met wind en veel regen. Zo niet dan bleef de kwakkelige structuur gehandhaafd. Dat was ook de ontwikke ling die ik het meest voor de hand zag liggen. Zon dag hoorde ik vanuit de Biltse weerkamer dan ook heel andere geluiden. De ommezwaai was geba seerd op de nieuwste bere keningen van het Europe se Centrum te Reading. Die lieten als een duveltje uit een doosje plotseling een hogedrukgebied op het Continent ontstaan en de depressies werden nog even aan de ketting ge houden. Nu is het vaker gebruikelijk dat bij een sneeuwdek een zoge naamd stralingshogedruk- gebied ontstaat, dat warm bloedige oceaandepres sies geruime tijd van het lijf weet te houden. En zo tuimelde het kwik in de afgelopen nachten weer braaf beneden het vries punt en gisternacht kwam het in ons gebied zelfs tot matige vorst. En zo zie je maar dat er roet de bereke ningen voor de lange ter mijn erg zorgvuldig om dient te worden gespron gen. Alleen verwachtin gen baseren op computer modellen is levensge vaarlijk en zet de consu ment nog al eens een keer op het verkeerde been. De schaatspret is nu verleden tijd. Door de aanwezigheid van vochtige lucht is de kwaliteit van de ijsvloer toch wel danig aangetast. Maar de ijsfanaten kun nen tevreden zijn, want een periode van bijna twee weken op de schaats is de laatste jaren een ongrijp bare luxe geweest. In de afgelopen drie winters bleven de wateren open. Het ziet er naar uit dat de lange ijzers opnieuw in het vet moeten en de slee kan naar zolder. De verande ringen gaan weliswaar in een slakkentempo, maar uiteindelijk zullen de de pressies toch hun slag we ten te slaan. Dat zal zo van af donderdag en vrijdag het geval zijn. Dan zit de komkommertijd voor de onrustmakers erop en worden ze verwacht in ac tie te komen in de regio IJsland-Schotland. Ze zul len de loper gaan uitleg gen voor zachtere zuid westelijke stromingen, waardoor het kwik aan een opmars kan gaan be ginnen. Ook in de nacht zal de temperatuur dan boven het vriespunt blijven en in de middag wordt het onge veer 7 graden. De wind krijgt een extra injectie en ook de kans op regen zal toenemen. Niet alleen bij ons wordt het geleidelijk zachter, maar ook in de wintersportoorden dicht bij huis worden de condi ties langzaam maar zeker aangetast. De sneeuw grens zal gaan oplopen naar ongeveer 1000 meter. In de Alpen zijn er voorlo pig nog voldoende moge lijkheden.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13