Jong oud danst voor leukemiepatiëntj es IJsforten en sneeuwpoppen „Geluidsoverlast Soesterberg kan minder" OPGAVEBON SERVA VOLVO TAFELSTOPKQNTAKT BmtqqïM Deze week in de Leusder Krant Reizend planetarium Dansvierdaagse levert ruim drie mille op IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT OGPV UTRECHT J>ppf MOLENAAR CITR0ËN Bouwmarkt Leusden Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 20 februari 1991 - 22e jaargang no. 43 Konijntje in de Fietsers bekeurd Inbraken Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV •X ■eusder* krank Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren zonodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen. Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerlijke taart van uw plaatselijke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in I JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart Naam Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Eerst ontvang ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 halfjaar 26,25 jaar 49.90 l_. Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel. 033-630154 LIJol b ZIE PAGINA 2 J. Bos S. Strijbos (advertenties) Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag koopavond Dutch for foreigners Intensive course in the language laboratory TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Le Néerlandais pour étrangers, Hollèndisch für Auslander Information: Joh. Wagenaarstraat 12a Tel.: 033-729097 3-voudig randaarde 3 m snoer, £95 12.95 nu O. OP=OP INDUSTRIETERREIN PAARDENMAAT 033-944672 566 Bezwaarschriften tegen zoneringsplan Met de neus in de boter vallen, dat overkwam Marloes Hen driks-Hoekstra. Zij werd -'ik heb er niets voor hoeven doen-' duizendste inschnjfster van een cursus assurantiën. Een bosje bloemen, een vakantiereisje vielen haat ten deel, maar voor het diploma moet ook zij gewoon studeren Pag. 3 Sissssssertjes is een nieuwe rubnek in deze krant. Wetenswaar digheden, met een knipoog naar het nieuws. De redactie hoort graag van de lezer. Deze week onder andere aandacht voor 'trimpakjes voor de hond'pa_ 3 Panorama Lisiduna is deze week wederom m een wmters jasje. Theo Hendriks, bezeten van sport in alle facetten, koos voor het sportveld in Achterveld. Theo, zelf afkomstig uit een klem dorp, heeft warme gevoelens voor de echte dorpsvereniging Pag. 5 De bedrijvigheid m Leusden neemt zo langzamerhand ongeken de vormen aan. Mooie gevels verhullen veelal de werkzaamhe den, die binnen plaatsvmden. De Leusder Krant maakt de ko mende maanden een rondgang langs de ondernemingen. Deu ren gaan open, die anders gesloten blijven Pag. 13 Afgelopen vrijdag werd nabij hotel Den Treek het startsein gegeven voor het slaan van de eerste waterpoelen ten behoeve van kikkers, padden, salamanders en ander koudbloedig ge spuis. Het wachten is nu nog op de knoflookpad Pag. 3 Het Valleikanaal heeft vele gezichten, maar toch redehjk uniek zijn de winterse opnamen van het kanaalSfeervol en zeer verlei- delijk: kortom een winters tafereel, en nog eens heel dicht bij huis LEUSDEN - In het kader van het thema 'Ruimtedat de rode draad vormt voor de activiteiten van de Culturele Raad dit wmtersei- zoen, presenteren de basisscholen De Brink en De Bongerd in De Korf zaterdag 23 februari de resultaten van een project. Binnen de handenarbeidlessen hebben leerlingen van de hoogste groepen zich binnen het thema uitgeleefd. Daarnaast zal in De Korf het 'Apollo reizend planetarium' aanwezig zijn, dat een informatief prgramma biedt, speciaal gericht op kmderen. Ook de afdelmg Leusden van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart en Sterrekunde zal met een voorlichtmgs- en informatiestand aanwezig zijn. De Korf is die dag van 11.00 uur tot 17.00 uur open en de toegang is gratis. Het planetarium verzorgt van 11.00 uur tot 16.00 uur elk uur een voorstelling. De voorstellingen duren 50 minuten. jEUSDEN - Metershoge sneeuwpoppen werden vorige week in Leusden gemaakt. Maar ook andere bouwsels, loals Liselot Engels en haar zusje Anne-Karlijn, die samen net vriendin Yvette Koelen (allen 9 jaar) een heuse iglo >ouwden. Het bouwwerk verrees in de tuin van de gezusters tan de Zaagmolenhof. Fotograaf Hans Verhorst betrapte het itel in het ijskoude onderkomen. Maar ook elders in Leusden inspireerde de sneeuw de Ijeugd tot het vervaardigen van fraaie bouwwerken. Bram van de Kolk (14) bijvoorbeeld maakte met Jasper van der Kemp (15) en Maiko van Swam (16), iets heel bijzonders. Op de Van Daatselaarhof verscheen een vestingtoren. Op zijn mooist was het ijsfort zeker drie meter hoog. Afgelopen weekend boetseerde Robin Bara (13), met zijn vrienden een complete ijsbunker. Ze hadden een mooie plek gevonden, in de weilanden langs het Valleikanaal. Daar lag de sneeuw lang, centimeters dik en ongerept. De bouwwerken lijken inmiddels hun langste tijd te hebben gehad. Evenals de meters hoge sneeuwpoppen, gemaakt met behulp van keu kentrappen. De dooi wint momenteel snel terrein. 'EN - De Dansvierdaagse an dansschool Tacke' was dit ar weer een hele happening- Vier dagen dansten 48 paren iet vuur uit hun sloffen voor het Wilhelmina Kinder Zieken- huis.Dat leverde ruim 3.500,- op. Het is vrijdagavond een gezellige boel in de dansschool. De dans vloer staat vol met enthousiaste mensen die wel eens even laten zien dat Leusdenaren heel wat in hun mars hebben als het om iets belangrijks gaat. „Het geld is be stemd voor de verbouwing van een tweetal kamers tot isolatie- x>xen. Deze zijn nodig om kinde- en te kunnen behandelen, die een beenmergtransplantatie heb- in gehad," zegt Agnes Blaauw, ;istente van dansschooleigena- esse Ria Tackè. „Het gaat dan >m kinderen met leukemie of erkanker.Door de lande- en na de tranplantatie in een gel ieerde box te leggen, hebben leze kmderen veel meer kans dat le tranplantatie aanslaat. En zijn zij beschermd tegen iedere vorm van besmetting. De hele week hebben de deel- nemers bij familie, kennissen en bedrijven gevraagd of men wilde sponsoren. De deelnemers kon den inschrijven op één of twee uur per avond. De bedragen, die men vrijwillig kon invullen, be loofde al heel wat. Maar het ver kregen resultaat van 3.500,- ging de stoutste verwachtingen te boven van Ria en haar assistente Agnes. Vorig jaar hadden zij een soortgelijk evenement georgani seerd, maar toen deden er maar twaalf paren mee. Dit jaar waren er zelfs paren van andere dans scholen. Wat volgens Agnes vrij uniek te noemen is. 'Kampioenin zamelaar' is Jeroen van den Broek, die maar liefst 660,- bij elkaar heeft gedanst. Goede tweede is Anouk Visser met 536,-. Het opvallende aan de avond is het grote leeftijdverschil van de paren. Het jongste paar Erik Let- scher 11) en Chantal van Nooyen (13) zijn net zo enthousiast als An ton Uit den Bogaard (72) met zijn vrouw Heieen. Dit oudere paar verdient respect, dat net zo mak kelijk de Jive als een Cha Cha Cha danst. Of het nu op muziek van Frank Boeijen is of Aruta Meijer; zij dansen rustig door. Menig zweetdruppeltje zie je lopen bij de jongere paren. Maar met bij hen. De paren moeten een uur achterelkaar door dansen. Dan is er vijf minuten 'plaspauze'.En hup gelijk weer de vloer op en zonder stoppen, weer een uur. Tijdens het dansen gaat er wel iemand met een blad glazen water langs om de dortigen te laven. Wie even uitrust wordt onverbiddelijk door Ria weer de dansvloer op gestuurdt. Anton en zijn vrouw dwingen niet alleen respekt af bij de jonge ren door hun leeftijd, maar ook door het fanatisme waarmee zij na 50 minuten van inspanning nog een tango dansen. Na het tweede uur vertelt Anton, dat dit zijn ma nier van revalidatie is. Hij heeft twee jaar geleden een open hart operatie ondergaan. Daarna ging hij met zijn vrouw op dansles. Ze hebben nu twee keer per week les. En Anton heeft nog een keer extra les met een leerlinge, die geen partner heeft. Helaas is er ook op deze dansschool een ge brek aan mannelijke partners tij dens de lessen. „Dat alles kan, als je maar be weegt," zegt Agnes Blaauw tij dens de Paso Doble. Agnes danst hem op sneeuwlaarzen. Dit is een heel raar gezicht tussen al die elegante dames op pumps. Het gelach en gejoel is dan ook niet van de lucht. Cmdy van der Meu- len en Kees Roes laten tijdens de Samba even zien hoe het wel moet. Deze beginnende wed strijddansers maken na twee uur nog de meest ingewikkelde pas sen zonder fouten. Ook Anton en Heieen laten zich met kennen. Waar memg jongeling het af laat weten, gaan zij onvermoeibaar door. Aan het eind van de vierde avond krijgen alle deelnemers nog een certificaat van deelname uitgereikt. Daarbij is een heel kleintje. Die is bestemd voor de allerjongste deelnemer, die - on bewust en veilig in moeder's buik - vier dagen heeft meegedanst. Volgens de vijf maanden zwange re moeder een prima zwanger- schapsgymnastiek. Na dit offi ciële gedeelte kan het Blarenbal beginnen. En moe of met, ieder een danst nog tot de kleine uur tjes door. LEUSDEN - Een speciale com missie, die zich bezighoudt met het vaststellen van een geluids zonering rond de vliegbasis Soesterberg, is tot de conclusie gekomen dat de door Defensie voorgestelde zonering terugge bracht kan worden. Dat schrijft de commissie, die bestaat uit wethouders en burgers van de omliggende gemeenten en ver tegenwoordigers van de pro vincie, de milieu-inspectie en de ministeries van VROM en Defensie, in een advies aan de staatssecretaris van Defensie. Als het ministerie het advies overneemt, zal de overlast voor de omgeving van de basis afne men. De commissie denkt dat het mogelijk is de zonering te ver kleinen door een aantal maatre gelen te nemen, of door inmid dels gewijzigde omstandighe den. Zo is onlangs een op Soester berg gestationeerd Amerikaans squadron teruggebracht van 24 naar 18 toestellen. Ook stelt de commissie, waarin twee Leusde naren ziting hebben, voor bij oe feningen vleigtuigen per tweetal len te laten opstijgen. Dat is min der hinderlijk dan wanneer de toestellen één voor één het lucht ruim kiezen. Verder vindt de commissie dat 'Soesterberg" te veel oefeningsuren claimt. Vol gens Nato-normen heeft een pi loot 180 vlieguren per jaar nodig om zijn vaardigheden op peil te houden. 'Soesterberg' claimt echter 300 oefeningsuren op jaar basis. Dat vindt de commissie te- veel. Ook tekent de commissie be zwaar aan tegen de wijze waarop Defensie de geluidszonering rond Soesterberg berekende. Men gebruikt daarvoor de zoge naamde 'Kosten-eenheid', ge noemd naar de man, professor Kosten, die een formule ontwik kelde om geluidsoverlast te bere kenen. Die berekening wordt met name in de burgerluchtvaart ge bruikt. De commissie claimt ech ter dat de 'Kosten-eenheid' geen rekening houdt met het grondla waai op de basis, dat juist op een militair vliegveld extra overlast met zich meebrengt. Als het grondlawaai wel zou worden meegewogen, zouden de zones rond de basis volgens de com missie kleiner moeten. Als de geluidszonering een maal is vastgesteld, vindt de com missie dat er een onafhankelijk controle-apparaat moet komen, dat straks de geluidsbelasting moet gaan meten. Nu wordt dat nog door de basis zelf gedaan. Het advies van de commissie, waarin namens Leusden wethou der Corri Verdum en 'burger" Tijs Rolle zitting hebben, is tot stand gekomen op basis van 566 be zwaarschriften, die tegen het ont werp geluidszoneringsplan voor Soesterberg zijn ingediend. Het vaststellen van een dergelijke zo nering wordt door de Luchtvaart wet voorgeschreven en is van belang voor het in de hand hou den van de geluidsoverlast. Ook kunnen bewoners van woningen, die binnen bepaalde zones val len, aanspraak maken op regelin gen voor het nemen van geluidsi- solerende maatregelen. Als een geluidszoneringsplan eenmaal is vastgesteld, verandert ook de status van de commissie die nu omtrent de vaststelling van het plan adviseert. De commissie wordt vanaf dat moment een klachtencommissie, waar men sen terecht kunnen als er overlast van de basis wordt ondervonden. In het advies aan de staatssecre taris bepleit de commissie dat men de status van klachtenin stantie zo snel mogelijk krijgt. De gemeente Leusden valt slechts voor een heel klein deel binnen de zonering, zoals die nu door Defensie wordt voorgesteld. Als het advies van de commissie wordt gehonoreerd, is het zelfs waarschijnlijk dat Leusden hele maal buiten de zonering valt. Des alniettemin zal Leusden ook in de nieuwe klachtencommissie verte genwoordigd blijven. Tijs Rolle, die namens de Leus- dense bevolking in de commissie zitting heeft, heeft aangekondigd dat zodra de klachtencommissie officieel m functie is, een speciale bijeenkomst in Leusden zal wor den belegd om de problemen in de gemeente met Soesterberg te inventariseren. Rolle: „Als de staatssecretaris ons advies over neemt, zal dat voor Leusden bete kenen dat de overlast minder zal worden. Aan de andere kant blijft Leusden in de aanvliegroutes lig gen, waardoor de overlast nooit nul zal worden. Daarom is het zin vol een bijeenkomst te organise ren waar Leusdenaren hun gal kunnen spuien. Wellicht kunnen wij daar straks daadwerkelijk iets mee doen." De opbrengst van de dansvierdaagse bij dansschool Tacke komt ten goede aan leukemiepatiëntjes. j LEUSDEN - Bij een korte verlich tingscontrole, die de politie don- derdagavond tussen 22.00 uur en 22.30 uur op de Burgemeester de Beaufortweg heeft gehouden, zijn zes fietsers op de bon gegaan. De fietsers reden zonder licht. ACHTERVELD - Inbrekers heb ben m de nacht van donderdag op vrijdag toegeslagen op indus trieterrein De Fliert in Achter veld. Drie aldaar gevestigde be drijven werden bezocht. De buit I bleef beperkt. Iglo 'alleen als 't ijs- en ijs koud is

Leusder Krant | 1991 | | pagina 1