Den Treek is klaar voor de Knoflookpad /CW 'En ik heb er niets voor hoeven doen' ^=uit net bedrijfsleven 'Too many miles from home' rtjes leusilei" krant I Biezenkamp opgeknapt I Vervolg BECO en OBEMA Hypotheekadviseur Schoeman Marloes Hendriks-Hoekstra duizendste deelneemster assurantiecursus luchtelingenweek 17 tm 23 februari V iouvenirs... School besmeurd WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 plaatselijk nieuws Sissen is een rubriek voer het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan M 14 95 en ▼raag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen *s ochtends van 11-12 uur). '..Afen toe klinkt erin de media wel wat van door, maar de verkiezin gen voor de Provinciale Staten op woensdag 6 maart leven niet echt bij de kiezers. Het providehuis in Utrecht is ver weg en de ervaring leert dat de opkomst meestal laag is. Dit tot groot verdriet van de kandida ten, die er alles aan doen om de belangstelling van de kiezers voor de 'goede zaak" op te wekken. Verkiezingsbijeenkomsten en werkbezoe ken zijn de komende weken aan de orde van de dag. Daar horen natuurlijk ook 'opmerkelijke' uitspraken bij. Bijvoorbeeld van Miep de Jong, lijstrekker van Groen Links.Als we voldoende steun krijgen van de kiezers, vind ik 6 zetels in de Provinciale Staten een reële optie," zegt ze in een aankondiging van haar komst naar deze regio. >f£n als het hard en lang genoeg vriest, krijgen we dit jaar nog een Elfsteden tocht," zouden wij daar aan toe kunnen voegen. „En als de provinciale politici zich wat minder schuldig zouden maken aan het maken van nietszeggende gemeenplaatsen, zou het misschien nog wat kunnen worden met de provinciale verkiezingen"...* '...Tokio, Leusden?New York. Wat doet Leusden tussen twee wereld steden?. De opsomming komt voor in het Duitse tijdschrift H(igh) Q(uality), een blad over grafische vormgeving. Waarom hoort Leusden volgens de redactie van het tijdschrift op de wereldkaart thuis? Dat wordt duidelijk uit het maartnunmmer van HO van vorig jaar. Daarin staat een artikel over de Leusdense graficus Hans Kenöe met een overzicht over diens werk Kentie wordt daarin genoemd samen met zijn Japanse en Amerikaanse collega's Shin Matsunaga en R.O. Blech- man. „Holland 1st klein, aber oho...wenn es urn Gestaltung (vormge ving) geht," begint het artikel ,Jn dieser sehr dichten Atmosphare behauptet sich Hans Kentie aufsBeste,staar in de slotalinea. „Leusden ist klein, aber oho... wenn es urn Hans Kentie geht,zouden wij hier aan toe willen voegen...' '...De echte dierenliefhebber gaat soms niets te ver om het haar of zijn huisdier naar de zin te maken. De honde- en kattemand is tegenwoor dig veel meer dan een rieten mand met een deken. Er horen vele soorten speelgoed in te liggen om de trouwe viervoeter voor verveling te behoeden. Ook het inwendige dier mag niets te kort komen. Een beetje hond neemt geen genoegen meer met een simpele kluif of de restjes van het avondeten. Sjieke honden- en kattendiners zijn een 'musf in het assortiment van alle zichzelf respecterende dierenwin kels. Dus eigenlijk is het een logische stap in de 'vermenselijking' van het huisdier. Bij een dierenspeciaalzaak aan de Hamersveldseweg hangen sinds kort trainingspakken voor honden in de rekken. Vanaf 56, -- en in de maten Chi hua hua tot Bouvier. Nu nog alleen in de kleur fel rood, maar het baasje zal ongetwijfeld binnen met al te lange tijd zijn modegevoelige huisdier in meer soorten en kleuren kunnen kleden. Wij wachten met spanning af wat de dierengekte ons als volgende trend zal brengen... *..J>e mens heeft altijd iets te klagen. Barre weersomstandigheden vorige week noopten velen tot een soort langzaam-aan-acties. Het verkeer kroop over de weg, een slak leek er een snelheidsmonster bij. Wat schetst echter onze verbazing ....de redactie werd tot drie keer toe gebeld over (schrik niet) race-monsters 'Met een bloedgang komen ze hier voor de huizen langs', hij heeft de snelheid moeten bekopen met een onzachte landing in de berm' en waar hebben deze oplettende inwoners het overDe sneeuw ruimers, de wagens die ervoor zorgden dat de wegen weer een beetje beter berijdbaar zouden worden. In hun 'overvlijt' probeerden rij ook de bermen sneeuwvrij te maken '...Was dat even dringen maandagmiddag bij een confectiezaak op het Hamershof. Russische en Roemeense toestanden in ons Leusden. Rijen dik, meterslange slangen van kooplustige, vooral, dames. Nu ligt er bij ons toqh voldoende In de schappen, zou je zo zeggen. Zeker, zeker, maar de dames wilden zich een koopje met laten ontglippen. De winkelier had namelijk op grote pamfletten in de etalage geschilderd 'de helft van de helff. En ja, dan blijken ook de Leusdense dames gewillig in de rij te willen staanmaar de helft van de helft van de queue was nog altijd goed voor vele meters... l 4~ ■4* l*v 1 EUSDEN - Terwijl grote vlokken in een dichte sneeuwjacht sen waar geen goede drinkplaats V-ffTlTOBRrfl -ilt. V W\ ~P J iniar beneden komen en het landgoed Den Treek bedelven L *er een decimeters dikke laag, wordt in een salon van het tieke hotel Den Treek het naderende voorjaar al voor- jchtig merkbaar. In een behaaglijke omgeving, diep weg- akt in monumentaal meubilair, wordt in kleine kring het ilenproject' van Stichts Landschapsbeheer ten doop ge iden. Het doel: de leefomgeving van amfibieën als pad- kikkers en salamanders te verbeteren. In Den Treek rden deze winter tien poelen gegraven. Als alles goed it, moeten er tezijnertijd 240 van die poelen in de hele tvincie komen. aanwezigheid van onder wethouder Com Verduin ieu) en burgemeester Panis Leusden, vertelde Frans ter ten van Stichts Landschapsbe- >r over het hoe en waarom van project. Het blijkt namelijk goed te gaan met allerlei >rten padden, kikkers en voor ts salamanders (bij biologen be id onder de verzamelnaam fibieën) in ons land. De reden: f aantasting van de leefomge- van die dieren, a )e oorzaak van de aantasting het leefmilieu van de amfï- ën ligt voor een belangrijk >1 in de veranderingen op het •arische bedrijf. Amfibieën, de am wekt de suggestie al, heb ben zowel land als water nodig om te kunnen leven, 's Winters, maar ook een belangrijk deel van de zomer, leven de diverse pad- den-, kikker- en salamander soorten op land. Bosjes, houtsin gels en houtwallen zijn plekken, waar de koudbloedige beesten graag domicilie kiezen. Met name voor de voortplanting zijn amfi bieën aangewezen op water. Van oudsher was het agrarisch gebied een ideale leefomgeving voor de diersoorten. Bosjes en houtwallen werden veelvuldig aangetroffen en water was niet zelden aanwezig in de vorm van zogenaamde drinkpoelen voor het vee. Die poelen werden kunstmatig aangelegd op plaat sen waar geen goede drinkplaats aanwezig was. Juist die schakel in het leefmilieu van de amfibieën is de laatste jaren in rap tempo ver dwenen. Door de toegenomen mechanisering in de landbouw verloren veel drinkpoelen hun waarde en werden verwaarloosd of regelrecht gedempt. De amfi bieën zagen hun voortplantings- mogelijkheden verdwijnen en het heeft ertoe geleid dat tal van soorten inmiddels zo zeldzaam zijn geworden, dat ze op lijsten van met uitsterven bedreigde diersoorten terecht kwamen. Bestaansrecht Om te proberen de dieren weer bestaansrecht te geven, ont wierp het Stichts Landschapsbe heer een plan om m de provincie Utrecht 240 nieuwe poelen te gra ven. De bedoeling is om de ver dwenen diersoorten op die ma nier weer terug te knjgen op plaatsen, waar ze vroeger voor kwamen. De eerste tien komen op het Leusdense landgoed Den Treek, waar de werkzaamheden inmiddels gestart zijn. De eersten werden afgelopen vrijdag sym bolisch opgeleverd. inde bij de eerste poelen, overhandigt Frans ter Maten van Stichts Landschapsbeheer een cadeau aan de hting POM, die een financiële bijdrage leverde aan het project. Een poel in aanleg. Bij de realisering van het poe lenproject heeft het ministerie van VROM een belangrijke rol gespeeld. Stichts Landschapsbe heer heeft met succes een beroep gedaan op subsidiepotjes, die in het kader van het milieubeleids plan van het ministerie beschik baar werden gesteld. Naast een subsidie voor de personeelskos ten van een projectleider, deed VROM de toezegging 80% van de kosten voor de aanleg van de poelen te zullen dragen. Daar naast kreeg Stichts Landschaps beheer steun van de Amersfoort- se stichting Projectondersteuning Milieu (POM), dat een bedrag van 10.000,- beschikbaar stelde. De deelname van het Amersfoortse fonds was één van de redenen dat het startsein voor het project m Leusden gegeven kon worden. Een andere niet onbelangrijke reden was het feit dat stichting 'De Boom', eigenaar van het land goed Den Treek/Henschoten, geen bezwaar maakte tegen de aanleg van poelen op haar ge bied, waardoor Leusden een ge schikte 'proeftuin' werd. Het is nog niet precies bekend waar de andere poelen in de pro vincie zullen gaan komen. Frans ter Maten van Stichts Land schapsbeheer: „Wij hopen door middel van enige publiciteit te bereiken dat meer landeigena ren, zoals boeren, warm lopen voor dit project. We willen graag hun medewerking, maar wel op basis van vrijwilligheid. We voe len niets voor dwang in welke zin dan ook, omdat het dan waar schijnlijk toch met zal werken. Ik ben er echter van overtuigd dat er voldoende belangstelling zal ko men." De financiering van het project is bij de start nog met helemaal rond. De aanlegkosten voor 240 poelen, een kleine 2,5 ton, wordt voor 80% (ruim 190.000,-) gedra gen door het ministerie. Daar naast ontving Stichts Landschaps beheer 10.000,- van de stichting POM. Resteert nog een gat in de begroting van een kleine veertig duizend gulden, waarvoor nog naar financiers gezocht moet worden. Mariëtte Hilkemeijer, voorlichter bij Stichts Land schapsbeheer, denkt daarbij m de nchtmg van het bedrijfsleven. Hilkemeijer: „Het is ons gebleken dat het bedrijfsleven met afwij zend staat ten opzichte van spon soring van milieuprojecten. Adoptie van een drinkpoel zou een leuk doel kunnen zijn. We zullen mogelijkheden in die rich ting zeker gaan onderzoeken." Terwijl de sneeuw langzaam maar zeker overgaat in een ijzig koude regen, vindt ergens ach ter hotel Den Treek de symboli sche ingebruikname van de eerste poelen plaats. Frans ter Maten overhandigd de voorzit ter van de stichting POM, me vrouw Wulfsen, een cadeautje, onder goedkeurend toezicht van onder meer Pels-Rijcken (rentmeester van 'De Boom'), jachtopziener Jansen, wethon- der Verduin en burgemeester Panis. Ter Maten maakt enthou siast gewag van het feit dat er een prijs staat op het hoofd van de zeer zeldzame Knoflookpad. De eerste die het beest signa leert, kan een beloning tege moet zien. De Knoflookpadden, kikkers, salamanders en al het andere koudbloedige gespuis zijn zich op dat moment echter nog totaal onbewust van de pa radijselijke omstandigheden, die er in Den Treek voor ze wor den gecreëerd. Die liggen nog ergens diep in de warme mod der te overwinteren 1111111111111111111111111111111111111111111111II111111111111111111111111111111II11 f 111111111111111111111111111111111111 IJ; LEUSDEN - De winkeliers van De Biezenkamp zijn begonnen met E de opknapbeurt van hun winkelcentrum. De afgelopen weken rijn de puien van de winkels vernieuwd. Eind deze maand zal de E gemeente beginnen met de uitvoering van de werkzaamheden aan de bestratmg en de verbetering van de E E parkeerplaatsen aan de zuidzijde van het winkelcentrum. Ook E zal de verlichting worden verbeterd. De gemeenteraad heeft E vorig jaar een bedrag van ruim f 300.000,--beschikbaar E E gesteld voor de opknapbeurt van het centrum. Voorwaarde was dat de winketiers zelf voor de puien zouden zorgen. Na E voltooiing van de opknapbeurt hopen de winketiers dat het E centrum voor de consument aantrekkelijker is. In juni zal met E een feestweekhet vernieuwde centrum m gebruik worden E genomen. Hoogtepunt is de braderie op 12 juni. iiiiiii minliniii LEUSDEN- In de krant van 6 februan werd aangekondigd dat de In- en verkoopcombinaties BECO (Leusden) en OBEMA (Vianen) tijdens hun algemene ledenvergaderingen niet voldoende steun vanuit de leden, met name van BECO-zijde, hebben gekregen om met succes een fusie te realiseren; hoewel bestuur en direktie van beide organisa ties het vohedig eens waren over de te volgen koers voor de toekomst. Deze rijn nog steeds van mening dat versnelde schaalvergroting door samenwerkmg een goede zaak is voor de aangesloten zelfstandige ondernemers. In een gezamenhjke vergadering van beide besturen is toch besloten om de fusie geen doorgang te laten vinden. BECO en OBEMA gaan vanaf genoemde datum ieder hun eigen weg. LEUSDEN - De heer A. van der Lee en mevrouw A. W. Valentijn ontvingen op 29 januan het diploma van de NVM Hypotheekshop. Samen met 327 andere cursisten zijn A. van der Lee en A. W. Valentijn voortaan erkende hypotheekadviseurs van de NVM Hypotheekshop. De opleiding tot erkend hypotheekadviseur van de NVM Hypo theekshop zorgt voor een verbetering in de kwatiteit van dit advies. 84% van het totale aantal kandidaten heeft daarvoor met succes een flink opleidingsprogramma doorlopen. Naast worungfinanciering wer den ook famiherecht, klantbehandeling, marketingkennis en het NVM-computer programma behandeld. Zo is de koper van een eigen huis verzekerd van een kwatitatief en betrouwbaar hypotheekadvies. lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii fc MlllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII le Amerikaanse echtgenoot en Helen is op dit moment 'er- ens' in Saoudi-Arabië. Op één de militaire vliegvelden Ipt hij mee de bommenwer- en gevechtsvliegtuigen te maken voor hun ge- irlijke missies boven Irak. jlen woont met haar dochter- (Cortney gedurende de perio- at haar man weg is, bij haar pers in Leusden. Elke week ijft zij in De Leusder Krant j het voor haar is om hier in den de ontwikkelingen van Golfoorlog af te moeten Ichten. ize week deel 4. -Even leek het er deze week op lat de oorlog snel afgelopen zou ijn. Toen ik het nieuws hoorde, lat Irak zich wilde terugtrekken lit Koeweit, ging er wel wat door l» heen, maar het leek mij met- \ón al onwaarschijnhjk. Al heel nel werden de voorwaarden be kend, die er gesteld waren en nijn reactie was direct: „Hou naar op, dit gaat gewoon niet fcr"... Jk heb van Jeff al twee weken een post meer gehad. Wel heb fr hem deze week weer aan de flefoon gesproken. Veel nieuws Oh hij mij niet vertehen. Werken n slapen, zo brengt hij de dag 'oor. Wat er precies aan het front jebeurt, weet hij ook niet. Dat ertel ik hem meestal door de ilefoon. De sfeer tussen de jon gis is in iedere geval beter. Het Helen met haar kind: „Over terugkeer niet nagedacht..." schijnt bij hem weer gezelhg te rijn. Ze proberen elkaar zo goed mogehjk op te peppen. Het is ook met zo gek, dat het de ene dag beter gaat dan de andere. Dat heb ik hier ook, het gevoel dat ik de ene dag de hele wereld aan kan en de volgende dag zie ik overal tegen op. Ze kunnen niet van de basis af om boodschappen te doen, maar nu komen er verko pers langs, die hen souvenirs pro beren te verkopen. Kleedjes en zo. Dat is typisch Amerikaans om met souvenirs thuis te komen... ...Over rijn terugkeer heb ik nog niet nagedacht. Ook als het grondoffensief begonnen is, zal hij daar moeten bhjven. maar als hij terugkomt, zal hij hoogstwaar- schijnhjk direct doorvhegen naar de basis in Florida. Misschien ga ik daar wel eerder dan hem naar toe, als ik weet wanneer hij terug komt. Op de basis hebben ze al tijd huizen beschikbaar voor tij- dehjk gebruik en ik neem aan dat ik daar gebruik van zal kunnen maken. Een jongen die bij hem in de tent zat, mocht naar huis omdat er iemand van zijn fanutie was overleden. Daar wordt wel goed rekening meegehouden, want het was voor hem niet eens een direct famihehd. Het ging om iemand van zijn schoonfamihe. Als er iets gebeurt met een van ons wordt hij onmiddehjk ingehcht. Over aflos sing wordt niet gesproken. Dat zal wel te duur zijn... ...Om wat te doen te hebben, werk ik een avond in de week bij een cafetaria. Ik merk daar dat de Golfoorlog steeds minder onder werp van de gesprekken is. In het begin had iederen het over niets anders. Wel hoor ik steeds meer moppen over de oorlog, maar de interesse voor de oorlog zakt steeds verder af. Er gebeurt ook op dit moment niet zoveel meer. Het is wachten op de grondoor log... Helen is op zoek naar Neder landse vrouwen, die in dezelfde situatie zitten als zij. De bedoe ling is om elkaar morele steun te geven. Vrouwen die met He len in contact willen komen, kunnen schrijven of bellen naar de krant: Leusder Krant, Post bus 11, 3830 AA Leusden, tele foon 941495. LEUSDEN - De Wereldvluchtelingenweek wordt van 17 to 23 februari gehouden. Vluchten is niet zomaar een grens «versteken. Momenteel is er sprake van 15 miljoen vluch- élingen. Er is geld nodig om vluchtelingen in leven te widen. Er is ook geld nodig om vluchtelingen aan een ieuwe toekomst te helpen. Daarom is deze vluchtelingen- Wek broodnodig. Het is de bedoeling dat in Ne erland in deze week 15.000.000 «ordt opgehaald, zodat geholpen an worden bij tal van projecten in behoeve van vluchtelingen in alostan/Afghanistan, Zuid-Oost iizie, de Hoorn van Afrika, Zuide- jk Afrika en Latijns-Amerika. Ook u kunt helpen door een >ijdrage te brengen op vrijdag- Iwond 22 februan a.s. tussen 19.00 *n 20.30 uur op de volgende iJkatsen: Winkelcentra De Bieshaar, De Hamershof en de Biezenkamp - Scholen De Holm en De Bon gerd. - Verzorgingshuizen 't Hamers- veld en Sint Joseph. LEUSDEN - Onbekenden hebben dit weekeinde de Rossenberg- school besmeurd. Met behulp van spuitbussen werd de school met zwarte verf bewerkt. Eveneens dit weekeinde sneu velde bij basisschool De Vallei aan de Asschatterweg een ruitje. Het glaswerk begaf het nadat er een sneeuwbal tegenaan was ge gooid. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen LEUSDEN - De Stichting Assurantie Cursussen (SAC) haalde dit seizoen de magische grens van 1000 cursisten per seizoen. Elk seizoen begon de SAC opnieuw met het tellen van de inschrijvingen. In dit cursusseizoen 1990/ 1991 werd de duizendste inschrijving geteld, en deze was van de Leusden se Marloes Hendriks- Hoekstra. Marloes Hendnks-Hoek- stra werkt bij het assurantie kantoor Adriaan Wulf se in Amersfoort: „Een collega van mij had onze inschrijvin gen per fax naar de SAC gestuurd. Een paar dagen daarna werd ik opgebeld, dat ik de duizendste cursist in het seizoen 1990/1991 was. Ik werd toen uitgeno digd om de maandag daar op naar Utrecht te komen. Daar waren alle bestuursle den van de SAC aanwezig. Van de SAC-directeur kreeg ik toen een bos bloe men en een hele grote en veloppe met de tekst 'Dui zendste cursist 1990-1991'. In die envaloppe zat een reisfoldertje, waaruit ik een lang weekend voor zes per sonen in een bungalowpark mocht zoeken." In maart gaat Marloes Hendriks-Hoekstra naar een bungalowpark bij de Holterberg: „Ik ga samen met een aantal collega's. Zo gaat onder andere mijn col lega mee, die ons inschreef. Zij werd net na mij als 1001e cursist genoteerd." Marloes Hendriks-Hoek stra werkt sinds januari vo rig jaar bij het assurantie kantoor Adriaan Wulfse: „Ik heb rechten gestudeerd, daarna wist ik nog niet pre cies wat ik wilde doen. Ik heb allerlei soorten dingen gedaan en allerlei soorten banen gehad, todat ik op een gegeven moment ont dekte dat ik het verzeke ringswezen in wilde. Zo ben ik bij Adnaan Wulfse te recht gekomen. Ik merkte daar, dat mijn kennis na m'n Marloes Hoekstra-Hendriks: „Ik wil ook nog het diploma assurantiën A halen studie rechten toch wel vrij algemeen was. Om meer specifieke kennis op te doen ben ik cursussen gaan volgen. De cursus, die ik nu volg gaat onder andere over aansprakelijkheid, en is een deelcursus van een veel groter pakket cursussen, die samen opleiden tot het diploma assurantiën A. Met dat diploma kim je bijvoor beeld makelaar in assuran tiën worden. Ik weet nog met of ik dat echt wil, maar ik ben wel van plan om het diploma assurantiën A te halen. Dat betekent dat ik m ieder geval de komende twee jaar nog cursussen ga volgen!" Marloes Hoekstra-Hen- dnks heeft wel enkele reacties gehad op het ver haal dat ze de duizendste cursist bleek te zijn: „Er heeft m twee vakbladen een stukje over gestaan. Veel collega's hadden dat gele zen en wisten het op die ma nier. Ook werd het toen we onze eerste cursus-bijeen komst hadden nog een keer verteld aan de andere cur sisten." Verder vindt de cursiste het "best leuk' dat ze de dui zendste is: „Ik heb er na tuurlijk niets voor hoeven doen, maar het is wel leuk en zo'n vakantie-weekend word je ook niet iedere dag aangeboden." Michaela du Pon

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3