'Ik heb mezelf nog van geen ding bevrijd' Panorama Lisiduna ilit ms leusder krant In de ganzenpas door de sneeuw ig over Maria Vasalisin 't Juffersgat ispiegel Valleiconcert - s» „Een dorpsvereniging spreekt mij aan" NSDAG 20 FEBRUARI 1991 cJRSFOORT/RODEN - Er is veel geschreven over het uan de bekende dichteres Maria Vasalis. Over haar b weinig bekend, want zij heeft altijd een afschuw 9liciteit gehad en wilde anoniem blijven. „De mensen jmjnij maar kennen door mijn gedichten. Daarin heb ik 1' beetje gegeven. Wat doet de rest ertoe?". •waar dat zij tegen interviews heeft is dat je „om iets en aan informatie over de uiterlijke omstandigheden a auteur, je iemand volledig moet kennen met zijn i etc. en dat lukt nooit in een interviewsituatie. En bovendien is een schrijver zoals die uit zijn werk naar voren komt, een ander dan de mens die je los van het werk leert kennen". Poëziekring Eenüand biedt de mogelijkheid bewonderaars van Vasalis aangenaam kennis te laten maken met haar werk. Mar greet van der Valk en Jef van de Sande zullen een lezing met voordracht houden over haar leven en werk. En wel op vrijdag 22 februari in Galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21 in Amersfoort: 20.00 uur. isalis, pseudoniem van Droogleever For- nans, werd op 13 fe- 3 in Den Haag geboren, hden Kiekie, is de naam fewoon de Latijnse ver haar meisjesnaam Zij debuteerde in 1940 ^velle „Onweer", uitge- de bundel „Drie novel- boekenweekgeschenk, aarna verscheen haar chtbundel „Parken en (1940) waarvoor zij er Hoogtprijs kreeg. In cheen de bundel „De enix" en in 1954 „Ver- 1 en gezichten". Boven- ple essays en een ge- het sterven van haar die thans 81-jarige in 1938 het beroemde idioot in het bad" in 1974 haar moeder jare sneeuwwitte astro- ide? haar te bellen. Ze stond een afgesproken tijd- fonisch - een paar vra- len. Vrijdag 8 februari uur was het zover. Ik iet voorzichtige vingers ler. Zij, ver weg in Ro- ier in Amersfoort waar ichtjes begon te sneeu- wist dat je geen persoon gen moest stellen. dichters en dichteressen t hefst? van mijn stemming af. ibeth Eybers, Ida Ger- dith Herzberg en F. yan Beek lees ik graag, allemaal vrouwen, voluit. Leo Vroman ook wel. En ik houd bij wat er verschijnt, ben op de hoogte van de dichters en dichteressen van deze tijd. Eva Gerlach bijvoorbeeld waardeer ik zeer". - Wat vindt u van de huidige sa menleving? „Iedereen heeft het over het materialisme van deze tijd. Vind ik wel meevallen. Mijn kleinkin deren hebben wel veel spullen, maar wezenlijk zijn ze niet anders dan mijn eigen kinderen. Wat idealisme betreft: vroeger had je als jong mens idealen, maar die werden later de kop ingedrukt. Nu beginnen ze met weinig idea len, lopen wat rond te kijken wat er van terecht komt. Ik weet niet wat beter is. Verschrikkelijk vind ik de natuurvervuiling die ik als een collectieve ramp zie. Ik kan heimwee hebben naar de vroe gere „schone" tijd en naar een hele hoop dingen die nooit meer terugkomen". Ik dankte haar voor haar woor den en besefte dat ik haar stem waarschijnlijk nooit meer zou ho ren. In vele vormen van haar werk is dat verlangen naar vroeger, naar die jeugd, met de illusie van tijd loosheid duidelijk aanwezig. Die achttien jaar jeugd aan de Sche- veningse rand van Den Haag heb ben haar ruimte, vrijheid en warmte gegeven. De zee met haar getijden vertegenwoordigt zowel de gebondenheid aan de tijd als de eeuwigheid. De zee brengt rust, wat bijvoorbeeld ver woord is in het gedicht „Moeder": „Zijzelf was als de zee, maar zon der stormen. Voorgoed doordrongen door haar kalm geruis waren wij steeds op reis en altijd thuis". Het gedicht „Avond aan zee", voorzien van de opdracht „Voor mijn Vader": „O grote, oude, grijze zee in rusteloosheid zoveel rust" bevat een duidelijk voorbeeld van de dualiteit en ambivalentie die zo kenmerkend zijn voor het werk van Vasalis. Vrijheid in ge bondenheid, tijdelijkheid en eeu wigheid, in bijna elk gedicht zijn ze aan te wijzen. Na het gymnasium ging ze medi cijnen studeren en specialiseer de ze zich in psychiatrie en neu rologie. In 1937 verbleef ze negen maanden in Zuid-Afrika, op een farm in de Kaapprovincie. De sporen van Zuid-Afrika zijn in ge dichten van de bundel „Parken en woestijnen" terug te vinden: het kale, stenige land, de rode droge grond en de dunne lucht. In 1938 schreef ze in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort het ge dicht dat haar beroemd maakte. Al haar inlevingsvermogen, ge voel en afstandelijk medelijden legde zij in „De idioot in het bad", waarvan het eerste couplet luidt: „Met opgetrokken schouders, toegeknepen ogen, haast dravend en vaak hakend in de mat, lelijk en onbeholpen aan zusters arm gebogen, gaat elke week de idioot naar 't bad..." In 1939 trouwde ze met de zenuw arts Jan Droogleever Fortuyn. Ze kregen kinderen. De oorlog brak uit en Vasalis oefende niet alleen haar beroep als kinderpsy chiater uit, ze werkte ook onder gronds. Zo herbergde ze korte tijd auteur Victor E. van Vries land, die ondergedoken zat in Amsterdam en moest vluchten voor een Duitse inval. In de bundel „De vogel Phoenix" (1947) opgedragen aan haar jong gestorven zoon Dicky, spelen thema's als liefde, smart en dich terlijke inspiratie een belangrijke rol. En het verlangen naar een oplossing, een verklaring: „ik zoek een ver, onmenselijk en zeker teken uit deze wildernis van pijn". „Vergezichten en gezichten", verreweg de omvangrijkste bun del, kwam uit in 1954. De toon is gedeeltelijk nieuw. Na de nacht waait er een ochtendwind, een voorjaarswind, na het onweer breekt licht door, zon doet de tot ijs gestolde kou smelten. De nieu we wind is echter niet in staat de kou van de dood, de verstening in eenzaamheid te verjagen. Voor het eerst is in deze bundel duide lijk de thematiek van het ouder worden terug te vmden. De tijd - steeds één van de belangrijkste pijlers van Vasalis' poezie ge weest - staat hier dan ook in het teken van de ouderdom: „Een dans, één dans met sproeiende ogen, gloeiende wangen, losse handen. En dan opzij gaan staan. Met nog een druppel loodzwaar bestaan, dat toekomst heet: de laatste teug van onverdund en helend leed". De gebeurtenissen in de oorlog en de veranderingen die zij zelf daardoor onderging, droegen ertoe bij dat Vasalis na haar der de bundel nog maar sporadisch heeft gepubliceerd. Bij de uitrei king van de Constantijn Huygens- prijs voor haar gehele oeuvre, in 1974, ging zij m op de oorzaken: „Wat mij na de oorlog overkomen is komt hierop neer: een enorme relativering van mijn eigen lot, mijn eigen geluk of on geluk, mijn meningen, oordelen, mijn kennis en mijn kommentaar". Zij ging wél door met dichten. Het enige dat daarvan aan de publi citeit werd vrijgegeven was „Een gedicht", geschreven voor haar moeder: „Zij zoekt - het is een s.o.s. - haar herkomst en haar zijn als kind en niemand, niemand die haar vindt zoals zij was. Had ik je maar als kind gekend, die nu mijn kind en moeder bent". Het gedicht sluit aan bij „Verge zichten en gezichten" waarin de thematiek van het verouderen en oud-zijn voor het eerst werd ver werkt. In Vasalis' werk is niet alleen de nacht, de dood, eenzaamheid en onpeilbaar verdriet te vmden. Er is ook voorjaar, licht, vuur, sym bolen van een soms ongebreidel de vitaliteit: „Niemand weet, hoe vreeshjk wild ik met los haar loop te rennen! Want ze kennen slechts mijn huid, en die nog alleen bij stukken". In een gesprek dat zij - bij uitzon dering - had met de criticus P. H. Ritter zei Vasalis: „Het is m de eerste plaats het beeld dat mij bezighoudt". Hoewel Vasalis voor zichzelf koos voor een schrijverschap in anoni miteit, heeft zij geen van de prij zen die haar werden toegekend, geweigerd. Wél stelde zij dat door de toeken ning van een onderscheiding de dichter een stukje vrijheid („het wilde bestaan") prijsgeeft. Zeker is dat Vasalis de jaren door en recentelijk weer in toenemende mate gelezen wordt. Aan leeftijd noch milieu of opleidingsniveau kan men haar lezers herkennen. „Ik heb mezelf nog van geen ding bevnjd - een titel naar de 7e regel uit „Herfst" in „Parken en woestij nen" - richt zich dan ook tot een ruime lezerskring. Ellen de Jong - de Wilde - Op de Ursulineweg e donderdag bij een g een buitenspiegel van Een Leusdenaar en een van Putten reden elkaar It, waarbij één van de pte. De ander reed door, het passeren raakten de degels elkaar. Onbekenden hebben in de omgeving van de Kupers- singel autobanden vernield. Op de Rosmolenstraat sneuvelden in de nacht van vrijdag op zaterdag alle vier de banden van een al daar geparkeerde auto. Zondag werd bij de politie aangifte ge daan van de vernieling van een tweetal autobanden op de Ku- perssingel. Later kwam bij de po litie nog een tweetal meldingen binnen van lekgestoken banden, eveneens op de Kuperssingel. De Culturade 1991 jtancipe op zaterdag 31 Igehouden. Hoewel er binnen de Culturele Raad nog wordt gediscussieerd over de vraag of het organiseren van de Culturade nog wel zinvol is en zo ja in welke vorm, is in principe al wel een datum vastgelegd. Collecte LEUSDEN - In het kader van We- reldvluchtehngweek wordt aan staande vrijdag centraal gecol lecteerd. Belangstellenden kun nen aanstaande vnjdag (22 fe bruari) hun gift kwijt in colelcte- bussen, die staan opgesteld in de winkelcentra Hamershof, Biezen- kamp en Bieshaar, de basisscho len Bongerd en De Holm en de verzorginsgtehuizen 't Hamers- veld en St-Joseph in Achterveld. De bussen zijn van 19.00 uur tot 20.30 uur geopend. BARNEVELD/LEUSDEN - In de serie kamermuziekavon- den, die de Stichting Valleiconcerten jaarlijks in Leusden en Bameveld organiseert, concerteert op donderdag 28 februa ri in de Veluwehal te Barneveld het Quinck Vokaal Ensem ble. Quink heeft zich sinds het de buut m 1978 een vaste plaats ver worven op de internationale po dia. Het ensemble bestaat uit vijf professionele zangers en heeft een eigen stijl ontwikkeld waar mee het een nieuwe dimensie geeft aan de verschillende as- pekten van de a capella-muziek. Quink's repertoire omvat muziek van de vroege Renaissance tot en met hedendaagse composities, inclusief arrangementen in clo se-harmony. De aktiviteiten van Quink strekken zich ook uit tot onderzoek naar minder bekende componisten in onder meer Ne derland, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten. Verschei dene meuwe Nederlandse, Duit se en Amerikaanse composities zijn speciaal opgedragen aan het ensemble. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten worden 15,-- (65+ en CJP 12,50) vanaf 19.30 uur aan de zaal verkocht. Jonge ren tot 18 jaar hebben gratis toe gang. Inlichtingen 033-940835. LEUSDEN - Afscheid van de winter. Zo zou de kop bij deze foto waarschijnlijk ook kunnen luiden. Afgelopen vrijdag nam Koning Winter knallend afscheid van deze contreien met een sneeuwbui, die Nederland zich nog lang zal kunnen heugen. Gouden tijden voor free-lance fotografen om hun voorraad kerstplaatjes weer eens te actualiseren. Gouden tijden ook voor de jeugd, die het niet beter kon treffen: Winter m de Voorjaarsvakantie. Enfin, na deze week zal de kou waarschijnlijk definitief naar noordehjker streken zijn verbannen en maakt de natuur zich langzamerhand op voor de naderende lente. Fotograaf Hans Verhorst legde Leusden nog één keer vast tijdens het hoogtepunt van de winter. En daar zullen we het dan mee moeten doen. Tot volgend jaar? Mens en omgeving AMERSFOORT Museum Flehite organiseert een tentoon stelling over figuratieve kunst in Nederland tussen de Wereld oorlogen in samenwerking met Stichting OOK (Operatie On misbare Kunst) te Amsterdam. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld de 20ste eeuwse fi guratieve kunst in Nederland onder de aandacht van een bre der publiek te brengen. Het doel van de expositie is niet zozeer een overzicht te geven van wat er aan figuratieve kunst is ge weest m de periode 1918-1940. Veel meer wil ze een beeld schet sen van de grote mate van diversi teit, die de figuratieve kunst in Ne derland toen kenmerkte. Immers, in een betrekkelijk korte tijd hebben tal van stromin gen als surrealisme, magisch- realisme of een sociaal-realisme kunnen bloeien. Vertegenwoor digers van deze stromingen zul len op de tentoonstelling te zien zijn, alsook meer traditie-getrouw werkende schilders. Centraal in deze werken staat het thema: Mens in/en omgeving. Er zal werk aanwezig zijn van Jan van Heil, Chris Beekman, Hen drik Valk, Hendrik Chabot, Else Berg, Raoul Hynckes, Charley Toorop, Edgar Fernhout, Kees Maks, Harrie Kuijten, Jan Sluijters, Dirk Hidde Nijland, Herman Kruij- der, Johannes Moesman, Carel Willink, Dick Ket, Pyke Koch, Wil lem van Leusden, Wim Schuhma- cher, Ferdinand Erfmann. 16 februari t/m 7 april 1991. Museum Flehite, Westsingel 50, Amersfoort, 033-619987. Geopend: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag en zon dag 14.00-17.00 uur; 's maandags gesloten. KPO Dagreisje KPO Achterveld organiseert een dagreisje naar Den Bosch. Men brengt een bezoek aan een groothandel m materialen voor handvaardigheid. Leden en met-leden kunnen zich opgeven voor 1 maart. Opgeven en betalen bij: mevr. Voskuilen-Vos, tel. 03495-2012. Vertrek: Groot Ach terveldplein, 09.00 uur. Terug in Achterveld 16.00 uur. LEUSDEN - In de Dorpskerk m Leusden-Zuid zal zondag 24-2- 1991 om 17.00 uur een bijzondere kerkdienst gehouden worden met als thema: Asielzoekers in Leusden! Wat moeten we ermee? De dienst staat onder leiding van ds. E.J. Baljet, Hoofdvlootpre- dikant. Burgemeester Panis ver leent er medewerking aan. Na afloop kan nog van gedach ten gewisseld worden over de vragen of m een of andere vorm meer aandacht aan deze zaak be steed moet en kan worden en of men vindt, dat vaker in een kerk dienst een actuele gebeurtenis en de positie daarbij van christenen aan de orde gesteld moet wor den. Reizend planetarium LEUSDEN - In het kader van het thema "Ruimte', dat de rode draad vormt voor de activiteiten van de Culturele Raad dit winterseizoen, presenteren de basisscholen De Bnnk en De Bongerd in De Korf zaterdag 23 februan de resultaten van een project. Binnen de han- denarbeidlessen hebben leerlin gen van de hoogste groepen zich binnen het thema uitgeleefd. Daarnaast zal in De Korf het 'Apollo reizend planetarium' aan wezig zijn, dat een informatief prgramma biedt, speciaal gericht op kinderen. Ook de afdeling Leusden van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart en Sterrekunde zal met een voor- lichtings- en informatiestand aan wezig zijn. De Korf is die dag van 11.00 uur tot 17.00 uur open en de toegang is gratis. Het planetarium verzorgt van 11.00 uur tot 16.00 uur elk uur een voorstelling. De voorstellin gen duren 50 minuten. b t Naam: Theo Hendriks Beroep: Ambtenaar sportzaken Bekend van: Werk voor de Sportstichting Favoriete plek: „De sportvelden van Leusden" W „In mijn werk ben ik als sportambtenaar en als secretaris van de sportstichting een groot deel van de dag bezig met de sport m Leusden. Het ligt dan ook enigszins voor de hand dat ik een plek kies, die daar ijiee te maken heeft. „Ik heb uiteindehjk gekozen voor de voetbalvelden van SVA in Achterveld. Ik denk dat dat te maken heeft met het feit dat ik zelf m de voetbalsport actief ben én dat ik uit een klem dorp kom. Ik ben opgegroeid m Baak m de Achterhoek. Dat hgt tussen Zutphen en Doetinchem. Dorpsveremgmgen spreken mij aan. De ervaring leert dat daar over het algemeen meer dingen mogelijk zijn dan bij 'stadsveremgingen'. Dat merk ik ook in Leusden. We nemen hier bijvoorbeeld een proef met het privatiseren van het onderhoud van de accommodaties. Het is met vreemd dat we daarvoor SVA hebben uitgekozen." „Toch wil dat natuurhjk met zeggen dat ik uitsluitend in het Achterveldse veremgingsleven geïnteresseerd zou zijn. Deze foto had eigenlijk op elk willekeurig sportveld in de gemeente gemaakt kunnen worden. Het verenigingsleven in Leusden is gigantisch ontwikkeld. De organisatiegraad is geweldig. En dat vind ik ontzettend leuk. Je kan m deze plaats vrijwel elke sport beoefenen die je maar wil. Er zijn fantastische accommodaties. Ga maar eens na hoeveel tennisvelden er bijvoorbeeld zijn. Dik twintig! Er is hier echt sprake van een bloeiend verenigingsleven. Dat zal wel te maken hebben met de relatieve welvaart van Leusden. De gemeente en de sportstichting proberen zich daarvoor in te spannen. We hebben ons bijvoorbeeld met voor niets zo sterk gemaakt om de honkbalvereniging naar Leusden te halen. Dat ontbrak nog in het sportaanbod. „Ikprobeer m'n werk met alleen maar vanachter m'n bureau te doen. Ik vwd het belangrijk om ook echt contact te hebben met de veremgmgen. Daarom ben ik ook vaak bij de verenigingen of op gelegenheden waar veremgingen elkaar ontmoeten. Om je persoonhjk op de hoogte te stellen van de problemen waar men mee worstelt. Dat is ook nodig. We voeren in de gemeente een actief sportstimuleringsbeleid. En dan moet je weten wat er leeft. „Ik woon sinds 1986 in Leusden en volledig naar tevredenheid. In De Wetering geven de hofjes een beetje de geborgen sfeer van een dorp m een dorp. Zonder de nadelen van een echt dorp. De sociale controle in negatieve zin heb ik hier nog niet ervaren. Wel kan je een beroep doen op de buren, dat heb ik zelf ervaren. De hgging van de plaats is ook perfect. Vanuit het midden van het land is m'n familie goed te bereizen. Maar Leusden is voor mij wel de uiterste grens. Ik schuif niet verder op naar het westen. Als ik hier nog eens vertrek, zal dat weer naar het oosten zijn of misschien naar het zuiden.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5