Iene landen brengen Dggingpak dichtbij 'Spannende, ruimtelijke vormen om je heen' l^ófdkussén 50 Z'- Ruimte-project trekt veel mensen cholieren bedenken 'Compupen' Ruiters willen binnenbak LIESHOUT bv lijswinnaars Foster Parents Plan Gevaarlijke fietsrekken - Sterrenkijker blijft boeien. - Opgeblazen zak?, nee het planetarium wordt geïnstalleerd. r kleine prijzen leuke dingen kopen. ■DEN Afcjelopen zaterdag ren de door de Leusdense ba- tolen de Bongerd en De gemaakte projecten op iema Ruimte te zien in de Er waren zelfgemaakte tkijkers en kijkdozen. Gro- pieren bollen die het plane- elsel voorstelden. En niet rgeten: 'Ruimte voor kip- De Leusdense jongeren- ttiging voor ruimtevaart en snkunde liet modellen zien -uimteschepen die ze zelf gemaakt hebben. En dan was er -in dezelfde zaal- het Apollo Reizend Planetarium. Bij binnenkomst in de Korf viel de Hubble Space Telescoop, na tuurgetrouw op schaal nage maakt door Gerard Keijzers di rect op. Tientallen kinderen lie ten zich door leden van de jonge renvereniging voor ruimtevaart en sterrenkunde voorlichten over de mogelijkheden die dit appa raat heeft. Via een vraag en ant woordspel kon men meer te we ten komen over de testshuttle En terprise. Zelfs aan vlucht STS 61-A -waarmee Wubbo Ockels de ruimte inging- werd aandacht be steed. Groep 7 van de Bongerd maakte met grote papieren bol len het komplete zonnestelsel. Bij elke planeet stond een verklaren de tekst. Vooral Jupiter gemaakt door Renée, Nicolette en Michel le zag er heel mooi uit. David van Putten mag, evenals de rest van zijn klasgenootjes, trots zijn op hun project. De leerlingen van groep 6 hadden heel wat zweet druppeltjes gelaten bij het ver vaardigen van een schitterend wandkleed, dat een ruimtemon- ster verbeeldde. Het thema 'Ruimte' werd door groep 5 heel anders geintepreteerd. Zij maak ten een kippenren met vele loslo pende papieren kippen. Daarbij was de verklarende tekst: Wij zijn erg blij, voor ons geen legbatterij. Hier lopen haan en hen, in een ruime buitenren. Daar sloten de in het gastenboek geschreven com mentaren prima op aan. Maaike Vestering schreef: 'Spannende ruimtelijke vormen om je heen. Leuk om naar al die mooie dingen te kijken.' Enig om te bekijken was ook de door groep 3 gemaakte Spa ce-shuttle die door zijn schitte rende kleuren een prima blikvan ger was. Nina Kroese en Rebecca Jones van groep 4, maakten een iglo met de vertederende tekst (letterlijk): 'Ik ben een eskimo. Ik woon in een Iglo. Ik heb het erg koud, ons huis is met van houd. Ik vind het erg raar, wij slaapen dicht bijelkaar. Ons huis is rond, wij slaapen op de grond. Wij ge ven elkaar een arm, dan heben wij het warm.' Bassisschool De Bnnk had met prachtige houtskooltekeningen weer een ander facet van ruimte weergegeven. Het door groep 7/8 gemaakte toekomsthuis oogstte bij vele bezoekers bewondering. Net als de prima gemaakte brug. Planetarium Het Apollo Reizend Planeta rium gaf ieder uur een voorstel ling, compleet met duidelijk uit leg van de sterrenhemel. De op blaasbare koepel was voor velen al een avontuur op zich. Verschil lende kinderen wilden ondanks de toegangsprijs van 1,- meer dere malen het planetarium be kijken. Door met een projector op de binnenwand van de koepel te schijnen kwam het complete uni versum in beeld. Ruud Schorna gel liet het langzaam nacht wor den. De zon ging onder, de maan kwam op. Ook de melkweg ver scheen aan de hemelkoepel. Alle sterren en andere hemellicha men, die zaterdag ook buiten te zien zouden zijn, waren aanwezig. Daarna kwam de tekens van de dierenriem aan de beurt. Ook dat was voor de kinderen en volwas senen in de koepel heel fascine rend. blijft er nog voldoende geld over om andere projekten te onder steunen. In de Philippijnen is vorig jaar een aardbeving geweest, vlakbij het dorp waar Gina woont, daar voor werd een noodfonds inge roepen, een aanzienlijk bedrag is daar naar toe gegaan. Ook werd een flink bedrag gegeven aan mama Christina, een Rwandese vrouw die ouderloze kinderen in haar hut opnam. Het bedrag wordt gebruikt voor structurele verbeteringen, zoals latrines e.d. Bobathballen werden al eens naar Bolivia gezonden om daar voor fysiotherapeutische doelein den te worden gebruikt. In Kenia ondersteunen we regelmatig een projekt, opgezet door Nederland se paters, waarin opleiding een- vervolg van pagina 1 De gevaarlijke rekken houden de gemoederen in en om het zwembad al tijden bezig. Eind april van het vorig jaar sprak de Zwembadstichting in een bnef aan de gemeente haar ongenoe gen uit over het feit dat er aan de gevaarlijke fietsenrekken nog steeds niets gedaan was. Op dat moment was al meer dan een jaar duidelijk dat de rekken niet deugden. De haken van de fietsrekken waren van inferieure kwaliteit en braken snel af. Het materiaal bleek bovendien met te lassen. Daarnaast leverden de haken ge vaar op voor kinderen. De haken hingen ongeveer op ooghoogte en de beschermende plastic kapjes waren voor het merendeel al snel na de plaatsing verdwe nen. De Zwembadstichting heeft er m het verleden meermalen bij zowel de gemeente als de Sport stichting op aangedrongen de rekken te vervangen. Dat het zolang duurde heeft volgens Theo Hendriks, ambte naar sportzaken van de gemeente en secretaris van de Sportstich ting, te maken gehad met de on willige leverancier. De gemeente heeft geprobeerd de firma tot een schaderegeling te bewegen. Pas De winnende tekening IJSDEN - Leerlingen van groep 6 van de gereformeerde basisschool hebben afgelopen donderdag een oject afgerond over 'reclameHet project mondde uit in een grote presentatie m de school, waar circa 100 Kekers kennis van hebben genomen. De leerlingen besteedden in het project veel tijd aan de ontwikkeling van een nieuw produkt. En met oces. Op de tentoonstelling kon een prototype van de zogenaamde 'Compupen' worden gelanceerd. De „tmpupen is een razendhandig hulpmiddel voor de minder taalvasten onder ons. De pen gaat namelijk jod schrijven, als er een fout wordt gemaakt. Als extra gaat er een rood hchtje branden en klinkt er een emer, wanneer de gebruiker van de pen in de fout gaat. Met behulp van een reclamebureau werd rond de ijn een complete reclamecampagne gebouwd. Het enige probleem tot nu toe is dat de pen nog niet I dentaal produktierijp is. Er zullen nog wat kinderziektes moeten worden verholpen om de pen geschikt te ■43ren voor de verkoop traal staat. In het najaar hield Ter- re des Hommes een door de tele visie ondersteunde aktie „Laat ze leren". N.a.v. een videoband moesten leerlingen vragen beant woorden en vertellen hoe naar hun idee een dag uit het leven van een kmd in de derde wereld eruit zou zien. Groep 8 van De Holm deed aan deze aktie mee. De on langs gehouden aktie „Afrika sterft van de honger" leverde op school een bedrag op van 1.500,-. Afgelopen week werd de Wereld Vluchtelingen week gehouden, waar De Holm ook op inhaakt. Al jarenlang wordt elk voorjaar op het schoolplein de Unicef- markt georganiseerd. Door kin deren gemaakte spulletjes of ge bakken lekkernijen worden aan de man gebracht. Elke maandag- onlangs is overeenstemming met Falco bereikt, op basis van een compromisvoorstel. Dat deelde het bestuur van de Sportstichting vorige week maandag mee in de Raad van Advies. Het compromis houdt in dat Falco, de leverancier van de rek ken, kosteloos nieuwe rekken zal leveren. Het gaat daarbij om 670 lage fietsenrekken, die het huidi ge model zullen vervangen. De gemeente zal de nieuwe rekken plaatsen en neemt daarbij de kosten van het grondwerk, circa 20.000,-, voor haar rekening. De Sportstichting zal een voorstel van deze strekking aan de ge meenteraad voorleggen. Naar verwachting zal de raad m april over het voorstel praten en als het plan wordt goedgekeurd kunnen de nieuwe rekken nog voor de zomervakantie worden geplaatst. Theo Hendriks is blij met het feit dat deze oplossmg uiteinde lijk kon worden bereikt. Hen driks: „We hadden te maken met een onwillige leverancier, hoe wel er toch duidelijk ondeugde lijk materiaal is geleverd. En al met al heeft het toch al veel te lang geduurd." „Daar kwam nog bij dat de ha ken potentieel gevaar oplever den, met name voor kinderen. Het veiligheidsaspect woog voor ons echter met zo zwaar, dat we met een tot maatregelen zijn overge gaan. Hoewel er zeker van een gevaarlijke situatie sprake was, - De Holmkinderen, compleet met morgen nemen de Holmkinderen zendingsgeld mee, maar het be steden van dit geld staat niet zo zeer centraal. Meer de motivatie daarachter, waarom het goed is om aan je medemens te denken en te geven. In de hal van de school staat een groot bord waarmee alle projekten door informatie over het hoe en waarom naar de kinde ren duidelijk wordt gemaakt. hobbyboek en joggingpak. zijn ons gelukkig geen voorbeel den bekend van ernstige onge lukken. Door de tijd te nemen voor het overleg met Falco heb ben we nu m ieder geval bereikt dat er gratis nieuwe fietsenrek ken worden geleverd. Als we al les zelf zouden hebben gedaan, had dat de gemeente zeker 40.000,- éi 50.000,- gekost." Het zwembad reageert bij monde van manager Frans van de Konijnenburg zeer verheugd op de recente ontwikkelingen. Van de Konijnenburg: „We zitten er nu al twee jaar achtereen en nog on langs is er een brandbrief in de richting van het gemeentebestuur gegaan. Het mag duidelijk zijn dat we blij zijn dat er nu een concreet voorstel ligt om het probleem op te lossen." „Hoewel ik de inhoud van het voorstel nog niet ken, heb ik in formeel begrepen dat er twee va rianten zijn. Ofwel een deel van de oude rekken wordt vervan gen, of de oude rekken worden helemaal opgeruimd en vervan gen door nieuwe." Van de Konijnenburg laat ver der weten dat het zwembad met de gedachte speelt mettertijd een deel van de fietsenstalling te laten betalen. „Daarmee zouden we ook het probleem van de dief stallen, waar we toch geregeld mee te maken hebben, kunnen ondervangen." Het plan van de bewaakte fietsenstalling verkeert echter nog in een pril stadium. LEUSDEN - Deruse van de Meer, Sandra Schekkerman en hun vriendinnen Gabriella, Sas- kia, Machteld en Louise willen zich sterk maken voor een uit breiding van manege Centrum. „Juist nu de mensen naar de stembus gaan, willen wij probe ren een binnenbak bij de ge meente te regelen". Een laatste noodkreet van deze Centrum- manegekinderen. Deiuse en Sandra verwoorden hun wens als volgt: „We hebben nu op manege Centrum ongeveer achttien paarden en pony's. Het is een echt gezellige club bij elkaar. Alleen nu zitten we met een pro bleem wat voor ons kinderen heel groot is. Namelijk, de gemeente geeft geen toestemming om een binnenbak te bouwen waar ook paarden bij kunnen staan. En geen eens een lekkere warme kant me, waar we uit kunnne puf fen na de lessen. Na zo'n ijskoude les in de winter je met eens kun nen opwarmen en na een snikhe te les geen koele ruimte waar we kunnen zitten. Toen er twee we's werden ge bouwd werd de gemeente kwaad, want dat hoorde niet en eigenaar Van de Salm werd toen opgeroepen om naar de ge meente te komen. Elke tak van sport knjgt subsidie, maar onze sport zou geen sport zijn, maar recreatiezo werd gezegd. Maar als dat zo is, waar om hebben andere maneges dan wel een binnenbak? En nu zo op de verkiezingsdag voor de provinciale staten is het toch wel van belang, dat er vooral voor de kinderen toestemming komt....!" (advertentie) 50X6° ern- o nu ,23maart Hormaa» 3*eo met *3 m Aanbieding 9^9 INTERyVIEUBEL ontelbare woonoplossingen Hamersveldseweg 22, Leusden, tel. 941331 Sri Lanka, hij is nu 8 jaar oud. De onderbouwgroepen nemen elke maandag geld voor deze adoptie kinderen mee. Zo nu en dan maken de kinde ren een tekening voor Kevin en Gina en zij sturen ons prachtige tekeningen over hun land, boven dien wordt een geregelde cor respondentie onderhouden. Naast deze FPP kinderen on dersteunt De Holm twee SOS-kin- derdorpen, te weten SOS-kinder- dorp Gandaki in Nepal en SOS kinderdorp Tela m Honduras. De groepen 5 en 6 nemen voor deze dorpen elke maandag hun zen dingsgeld mee. De twee hoogste groepen, 7 en 8, steunen ieder een symbolisch Unicef kind. D.w.z. dat ieder half jaar een land centraal staat waar binnen Unicef een kindgericht projekt ondersteunt. De hogere klassen krijgen op deze manier veel landen informatie. Naast deze vaste projekten ~EUSDEN - Woensdag 20 februari kwam het bericht dat aid Duursema en Sijmen Tiggelman, twee leerlingen uit "top 6 van de P.C. Basisschool De Holm, de kersttekenwed- Ijd van Foster Parents Plan (FPP) hebben gewonnen. zijn gevallen. FPP noemde de Holm-tekeningen opvallend goed. Het doel van de aktie is om de tekeningen voor promotionele doeleinden te gebruiken. Op dit moment is nog niet bekend welke dat precies zijn. Als verrassing heeft FPP als troostprijs aan alle leerlingen uit de winnende Holm-klas een hob byboek toegezonden. Ovengens is Sijmen, één van de prijswin naars, in Burundi, een Afrikaans land, geboren. In zijn tweede le vensjaar is hij naar Rwanda ver huisd en verbleef daar tot zijn 5e jaar. De Holm heeft 2 Foster Parents Plan kinderen geadopteerd, te weten Gma uit de Philippijnen, een meisje van 14 jaar en Kevin uit december 1990 heeft FPP die een land finan- hebben geadopteerd aan- even om mede te doen aan landelijk georganiseerde jd. De opdracht luidde: tekening of collage op formaat of iets groter, Het onderwerp: verre Vóór 1 februari zenden taal zouden 6 prijswinnaars beloond met een jog- De winnende school zou 2l-, leer-, doeboek over jgen voor het documen- avraag bleek dat FPP meer inzendingen binnen heeft en en het dus nogal uitzon genoemd mag worden dat de 6 prijzen in dezelfde klas

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11