Tarieven gaan fors omhoog Rijk wil spitsbus niet betalen Zakennieuws Carpool spaart een heleboel >o many miles from home'... Politie Leusden, Amersfoort en Woudenberg gaan samen I leu5d en kron ïmeente brengt Leusdenaren werkelijke kosten in rekening ïeater in De Korf jamen één archivaris Gemeente doet onderzoek onder Leusdenaren Computer voor haar Mickey Mouse Het weer in Leusden Iets kouder to IENSDAG 27 FEBRUARI 1991 iEN - Leusdenaren staan binnenkort een aantal forse gen te wachten van de tarieven voor gemeentelij ken. Paspoorten, rijbewijzen, bouwvergunningen en ouwen gaan over enkele maanden meer kosten dan eente tot nu toe hiervoor in rekening bracht. De a daarvoor is dat na de gemeenteraadsverkiezingen in •t de politieke partijen hebben afgesproken, dat in Leus- n iet profijtbeginsel zal worden toegepast. Voor een aan- IJ Iken betaalden de Leusdenaren minder dan wat het de tente zelf kost. Door de tariefsverhogingen wil de ge- erlte dit rechttrekken. Er is berekend dat de maatregel de jente een bedrag van bijna 169.000,-- extra zal opleve- gaan er een aantal flink omhoog. Het aanvragen van een woonver gunning kost nu nog 6,95, maar zal m de toekomst 30,— bedra gen. Paspoorten en toeristen- kaarten gaan met 8,85 omhoog en rijbewijzen worden 4,~ duur der. Ook voor bouwvergunningen zal meer betaald moeten worden. Het gaat om een stelsel van tarie ven, die na de verhogingen de gemeente ruim ƒ35.000,-- meer zal opleveren. Zeer fors is de stij ging van het bedrag dat betaald moet worden voor een vergun ning voor een speelautomaat. Die gaat omhoog van 4,20 per auto maat naar 125,--. Volgens een gemeentelijke schatting zijn er in Leusden 40 speelautomaten ver spreid over verschillende hore cabedrijven. De verhogign levert de gemeente dus een bedrag van 4800,-- op. Opmerkelijk is de verlaging van het tarief voor het trouwen op zaterdag. Wie op die dag tussen 10.00 en 12.00 uur wil trouwen, betaalt nu 580,--. Dat wordt bin nenkort 510,--. Het is het enige tanef dat omlaag gaat. De verla ging is mogelijk, omdat de ge meente ook hier het beginsel toe past dat er betaald moet worden voor de kosten die de gemeente zelf betaald. Overigens moet op andere dagen meer betaald wor den dan nu nog het geval is. De tariefstijging is 70,50. Alleen trouwen op maandagmiddag en woensdagochtend blijft gratis. Het is niet uitgesloten dat de maatregel de gemeente nog meer gaat opleveren, dan nu is berekend. Van een aantal verho gingen is het effect op de ge meentelijke inkomsten nog niet doorberekend, omdat dit bij de vaststelling nog niet bekend was. irhogingen slaan voor een Bop bestaande tarieven en or een deel nieuw. Nieuw is an-Sdrag van ƒ30,-, dat wo lkenden moeten betalen nschrijving op de wachtlijst. Bidt ook voor mensen, die grond willen voor de een woning in de vrije sector. Ook zij moeten 30,-- be talen voor inschrijving op de wachtlijst. De garantie die de ge meente verstrekt bij hypotheken voor eigen woningen gaat ook geld kosten. Zo'n garantie is nu nog gratis, maar zal binnenkort 80,-- gaan kosten. Van de bestaande tarieven SDEN - De Amnesty International groep Leusden geeft don- [fag 7 maart m De Korf een theaterprogramma, in samenwer- r met de Culturele Raad. Twee theaterstukken staan op het jramma: Landjepik en Vertraging. Aanvang 20 uur. Tevens is bp die avond een kleine expositie over het werk van Amnesty. JfJSDEN - De gemeente Leusden wil met een aantal andere ^fatsen in de regio samenwerken bij het beheer van het oude Mief. In de kelder van het gemeentehuis liggen archiefstukken nlmeer dan honderd jaar oud. Het oudste stuk dateert uit de 17 ^meeuw. Leusden heeft echter geen eigen archivaris en is Mnkelijk van de kennis die in de buurgemeentes, zoals Mersfoort, beschikbaar is. Soest is nu bereid een archivaris m Ssf te nemen, die zijn werk voor een aantal gemeentes zal tie doen. Get kost Leusden f 40.000,- per jaar, als zij van deze verlening gebruik wil maken. LEUSDEN - De Rijksverkeersin spectie denkt niet dat een snel spitsbus tussen Leusden en Utrecht rendabel is. De dienst gaat ervan uit dat per dag niet meer dan 35 mensen van deze bus gebruik zullen maken. De bus is rendabel als er minstens 70 mensen gebruik van maken. Daarmee komt het initiatief van Centraal Nederland op losse schroeven te staan. Deze bus maatschappij wil over enkele maanden tijdens de spitsuren 4 keer per dag een bus vanaf de Arnhemseweg, via Leusden- Centrum en de carpoolplaats bij de aansluiting op de A 28 naar de Uithof in Utrecht laten rijden. Uit een onderzoek blijkt, dat er 350 Leusdenaren iedere dag voor hun werk of studie naar Utrecht moeten. Daarvan gaan er 150 naar de Uithof en de overige naar llliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AllminuimiMinimimini Vmerikaanse echtgenoot Beien is op dit moment 'er- tf in Saoudi-Arabie. Op één jti.de militaire vliegvelden rj hij de bommenwerpers en ichtsvliegtuigen klaar te BB voor hun gevaarlijke fcs boven Irak. Helen Dl met haar dochtertje Cort- durende de periode dat an weg is, bij haar ou- Leusden. Elke week zij in De Leusder Krant it voor haar is om hier in nde ontwikkelingen van lfoorlog af te moeten >n. week deel 5. fis te merken dat de grond ig begonnen is. Het wordt n moeilijker om Jeff te bel- De lijn valt steeds weg en sis hij nauwehjks te verstaan, pchijnlijk komt dat, omdat tèrbwdingen nodig zijn voor Sire doelemden. Veel heeft daarom niet kunnen ver- Wel heb ik de souvenirs gen, die hij weken geleden rd heeft. Een sweater voor *y. een T-slurt en een soort ride met de tekst Desert (de codenaam van de mih- peraties red.) en een tekst Arabisch. Op de basis in rberg is een video ge- van Cortney en mij. Die Of naar Jeff gestuurd. De vi- is gemaakt door de maat- jppjj die zorgt voor de leve- yan olie aan de basis. Zij zul- band ook naar Saoudi-Ara- Helen met haar kmd: ...Er is het afgelopen weekend nog meer gedaan om de goede stemming enn te houden. We hebben een grote boom, die mid den op de basis staat, opgesierd met gele linten. Die gewoonte komt nog uit de Tweede Wereld oorlog, toen de vrouwen van de soldaten die in Europa vochten, 'yellow ribbons' voor het raam hingen. Het idee kwam van Tina, een van de Amerikaanse vrou wen, die nog hier wonen. Zondag was zij op de Nederlandse televi sie te zien. Haar man en haar zwa ger vechten allebei m de voorste linies, dus voor haar is het op dit moment erg moeilijk... ...Vorige week kwam ik via de krant in contact met een oude bekende. Astrid kende ik nog van de middelbare school. Zij had via een familielid het artikel in de krant gekregen en opgebeld. Ze ven jaar geleden heb ik haar voor het laatst gezien. Ik wist met dat zij met een Amerikaan getrouwd was. Dat hoorde ik vorige week. Wij hebben nu samen met Louise, die ik een paar weken geleden via de krant leerde kende, afge sproken... ...Het is jammer dat het vredes plan van Corbatsjov niet gelukt is. Het was goed geprobeerd van hem en een stapje vooruit. Maar als je dan ziet dat Irak toch Scuds bhjft afschieten op Saoudi-Arabie en Israël, zie je weer dat je Sad dam met op zijn woord kan ver trouwen. Eerhjk gezegd gaat het volgens mij nu vooral om hem weg te krijgen. Anders kan hij over een paar jaar zo weer op nieuw beginnen. Het is wel rot, dat daarmee ook zoveel doden worden geriskeerd. Het kan ech ter met anders nu Koeweit in brand staat... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Helen is op zoek naar Neder landse vrouwen, die in dezelfde situatie zitten als zij. De bedoe ling is om elkaar morele steun te geven. Vrouwen die met He len in contact willen komen, kunnen schrijven of bellen naar de krant: Leusder Krant, Post bus 11, 3830 AA Leusden, tele foon 941495. lillllllillillllllllllllllllilimiillliilllliiiililiiiiiiil Utrecht-Zuid en Westraven. De ervaring leert dat van het aantal mensen dat tussen twee steden op en ncei reist er 10 procent gebruik maken van de spitsbus. Het zou dus in het geval van Leus den om 35 mensen gaan. Volgens de Rijksverkeersinspectie, die de financiële middelen voor de bus beschikbaar moet stellen, is het dubbele aantal nodig voor een winstgevende exploitatie. De ge meente is het niet eens met de becijfering van de verkeersin- spectie en denkt dat de belang stelling voor een snelspitsbus veel groter is. Dat zou blijken uit de reacties, die ontvangen zijn na de eerste berichten over de spe ciale lijn. Wethouder de Jongh van Verkeer is zelfs verbaasd over het standpunt van de Rijks verkeersinspectie. „Kortgele den ging er een spitsbus rijden tussen Wijk bij Duurstede en Utrecht. Als deze lijn rendabel is, moet dat voor Leusden zeker ook het geval zijn," is zijn stellige me ning. Daarom is de gemeente be gonnen met een onderzoek in on der meer De Leusder Krant naar het aantal mensen dat van de spitsbus gebruik zal maken. Tot dinsdagavond hadden 28 mensen een enqéteformulier naar het ge meentehuis gestuurd. De inzendtermijn voor de en quêteformulieren verstrijkt op vrijdag 8 maart, maar als het no dig is zal de gemeente deze ter mijn verlengen. Gemeentelijk woordvoerder Hans Hermans zegt dat het aantal teruggestuur de formulieren nog te weinig is om de Verkeersinspectie te kun nen overtuigen van de noodzaak van een snelspitsbus, maar hij verwacht dat de komende dagen meer antwoorden zullen binnen komen. „Uit de gegevens, die wij nu binnen hebben, blijkt dat de meeste mensen voorkeur geven aan een busverbinding voor 5 da gen in de week. van de 28 men sen, duie hebben gereageerd, werken er 13 in de Uithof bij de universiteit of het Academisch Ziekenhuis." Het belang van het doorgaan van de busverbinding wordt vol gens De Jongh versterkt, omdat het een parizet kan geven voor een verbinding tussen Leusden- Zuid en het centrum van de ge meente. De mogelijkheden voor de mensen in Leusden-Zuid om met het openbaar vervoer in het centrum te komen blijven overi gens met de spitsbus wel be perkt. De bus rijdt maar 4 keer per dag en dan alleen nog tijdens de spitsuren. Voorlopig zijn de vertrektijden in de ochtenduren gepland tussen 7.15 en 7.30 uur en tussen 7.45 en 8.00 uur. In de avondspits zal de bus vanaf Utrecht njden tussen 17.00 en 17.15 uur en tussen 17.30 uur en 17.45 uur. Het is mogelijk dat die tijden naar aanleiding van het on derzoek onder de Leusdenaren zal veranderen. Dat geldt ook voor de route, die de bus zal rij den. Wie wil meedoen aan het on derzoek, kan een formulier aan vragen bij het gemeentehuis, te lefoon 961659. Deelname ver plicht niet tot het gebruik maken van de bus. „We willen natuurlijk wel serieuze reacties. Wij vragen om naam en adres, omdat wij wil len weten welke route de bus zal moeten njden," legt Hermans uit. LEUSDEN - De politiekorpsen van Amersfoort, Leusden en Woudenberg zullen waar schijnlijk tot een eenheid wor den samengevoegd. Dat maakte burgemeester Panis deze week bekend. De samenevoeging is een gevolg van een landelijke reorganisatie van de politie, waarbij de indeling tussen gemeente- en rijkspolitie wegvalt en de korpsen worden samengevoegd tot regionale een heden. De korpsen van de 38 utrechtse gemeentes worden tot één regionaal korps samenge voegd. Beheerder wordt burge meester Vos van utrecht en korpschef wordt de Utrechtse politiecommissaris Wiarda. Het regionale korps wordt weer on derverdeeld in 8 kleinere eenhe den, waarvan de groep Amers foort, Leusden, Woudenberg er één van is. Overzicht van de meuwe regionale indeling van de Utrechtse politie. Burgemeester Panis zei blij te zijn met de nieuwe indeling. „Baarn, Eemnes en Bunschoten gaan samen ook een eenheid vor men. Dat betekent dat de samen werking tussen de Eemlandge- meentes door kan gaan. Formeel gaat het om twee verschillende korpsen, maar de 7 burgemees ters van het gebied hebben al afgesproken, dat zij regelmatig overleg zullen voeren met el kaar." Het meuwe korps zal een grootte knjgen van 245 politie mensen. Op dit moment werken er in de groep Leusden 54 men sen. Dat aantal zal binnenkort worden uitgebreid met 10 men sen voor de vreemdelingen dienst, als het Asiel Zoekers Centrum aan de Doornseweg wordt geopend. De groep Leus den zal echter worden opgeno men in de grotere basiseenheid. Er zal een plan worden opge steld, dat moet voorkomen dat Amersfoort teveel van de politie mankracht zal opzuigen. De plan nen voor een nieuw politiebureau in Leusden gaan gewoon door. Leusden staat tweede op de lan delijke lijst van de Rijksgebou wendienst. Coevorden staat eer ste. LEUSDEN - Kapsalon Gironde aan de Biezenkamp heeft morgen een heuse haarcomputer staan. Voor mensen, die 'eens heel iets anders willen met hun haar is dit een uitkomst. De computer maakt een foto opname en kiest daarop direct vier alternatieven voor de coupe. Niet alleen de coupe, ook de haarkleur is aan verandermg onderhevig. Uiteraard is het mogehjk, direct bij de medewerksters van de kapsalon de uiteindehjke keuze gerealiseerd te krijgen. LEUSDEN - Op 2 maart zal bij reisbureau Star Travel in de Hamershof een grote Amerika-actie van start gaan. Mickey Mouse en Uncle Sam zullen in levende lijve aanwezig zijn om de Verenigde Staten als vakantieland aan te prijzen. Wie in februari of maart een reis naar Amerika boekt bij het reisbureau dingt mee naar een gratis ticket. Een Big Mac is altijd de beloning. LEUSDEN - De provincie Utrecht is vorige week met een grote cam pagne begonnen om de carpoolplaatsen in de provincie onder de aandacht van het pubhek te brengen. Ook in Leusden is een dergehjke opstapplaats, waarvandaan mensen gezamehjk naar hun werk kunnen gaan. Wethouder De Jongh hing vrijdag bij de aansluiting op de A28 een spandoek op, die de aandacht moet vestigen op de carpoolplaats. Maandag lag het spandoek echter m stukken gescheurd voor de deur van het gemeentehuis. Wie de daders zijn, is nog met bekend. De dag daarvoor werd een nieuwe carpoolplaats bij Wijk bij Duurstede in gebruik genomen. Daarmee werd het aantal locaties m Utrecht tot 10 uitgebreid. Het is mogehjk dat Leusden in de toekomst een tweede carpoolplaats knjgt. Deze zou dan bij de Doornseweg moeten komen. (Zie ook Sissers pagina 3). (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen De Mol f U zult het waarschijnlijk 'niet dadelijk met me eens êzijn als ik u vertel dat de mol een nuttig dier is. Ze ker niet als zo'n diertje zo juist uw biljartlaken- gladde gazon omgetoverd heeft in een woest maan landschap. Maar de schade die hij aan de bo venzijde heeft aangericht, heeft hij aan de onderkant j ruimschoots goedge maakt. Daar heeft hij korte metten gemaakt met alle, voor uw gazon schade lijke, koperwormen, en gerlingen, emelten, veen mollen en andere insekte- 1 larven die hij op zijn on dergrondse weg tegen kwam. Misschien minder leuk is dat ook geen enkele e regenworm aan die veel- g» vraat ontsnapte, want wor- men zijn wel nuttig voor - uw gazon. De mol is goed aangepast aan zijn leven onder de grond. Hij is niet blind, zoals algemeen wordt ge dacht, al stellen zijn ogen niet veel voor. Ze zijn maar weinig groter dan een speldeknop en liggen veilig opgeborgen in de vacht, ergens tussen de gehooropening en de snuit en zijn bovendien nog be veiligd door oogleden. In zijn duistere gangen is het hebben van goede ogen een overbodige luxe, er is toch niets te zien. Maar als het nodig is, bijvoorbeeld als hij zich boven de grond waagt, dan kunnen de ogen naar buiten worden gedrukt, het haar gaat in alle richtingen opzij en vormt als het ware een sterretje. Niet dat hij dan een riant beeld krijgt van zijn omge ving, hij ziet niet meer dan schimmen, maar toch vol doende om zich boven de grond te oriënteren. Zijn de ogen van de mol niet zijn sterkste zintui gen, met zijn gehoor en reukvermogen is het heel wat beter gesteld, waar nog zijn supergevoelig heid voor trillingen bij komt. Maar zijn tastzin is gewoon fabelachtig. Vooral de lange, beweeg lijke snuit, die zijn gevoe ligheid dankt aan duizen den speciale, voor het oog onzichtbare papillen, 'Ei- mers organen' genoemd, elk voorzien van een tast baar. Zijn lichaamsbouw is ge heel berekend op het leven onder de grond en op een unieke wijze toegerust om te graven. Hij heeft geen uitwendige oren, die zou den maar in de weg zitten. Bovendien kan hij de ge- hooropeningen, zowel als zijn neusgaten, afsluiten voor zandkorrels. De nek is kort, zodat de kop op de schouders rust. De staart is kort en borstelig en ook voorzien van tastorganen om hem te helpen als hij zich achterwaarts door de nauwe gangen beweegt. De voorpoten zijn massief en worden bewogen door enorme spieren. Het op perarmbeen is een kort, stevig been van een bij zondere vorm. De voorpo ten zijn breed, plat en naar beneden gekeerd. De palm is verbreed met een soort vinger, waardoor de hand breder en sterker is. De schedel is plat en smal en de kaken bevatten 44 tan den. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen Blikvanger op de weer kaart zal de komende da gen een krachtig gebied van hogedruk boven mid den Scandinavië zijn. Of fenbach laat het weerglas oplopen tot ruim 1040 mil libar. Een dergelijk impe rium lijkt verdacht veel op dat van begin februari, hetgeen toen leidde tot de Siberische kouinval op de 6e. Toch is er (gelukkig) een belangrijk verschil: op dit moment is er weinig vrieskou aanwezig boven het Continent. Bovendien zorgt een lagedrukgebied boven de Baltische Staten ervoor dat de iets koudere lucht grotendeels uit stroomt naar de Balkan. De depressies, die zich juist hadden warm gelo pen op de Oceaan met als doel de wisselvalligheid bij ons nieuw leven in te blazen, zien de naderende ontwikkelingen met lede ogen aan. Hun route naar het oosten wordt geblok keerd en verlegd in de richting van de Golf van Biscaije, alwaar een soort opvangcentrum wordt in gericht. Het gevolg van dit alles is dat de stroming bij ons de volgende dagen naar zuidoost krimpt en in de tweede weekhelft gaat een toenemende wind het weerbeeld onaangenamer maken. Hoewel Koning Winter geen herhaling van het ijzige stuntwerk van eerder deze maand inlast, zal de verwachte drukver- deling wel een lichte aan slag op de thermometer in houden. Die zal een lang zame daling te zien geven. De kans is niet uitgesloten dat het in de nacht weer tot wat lichte vorst zal komen, zeker aan de grond. Zo zie je maar dat de schommelingen in de tem peratuur bij de wisselin gen van de seizoenen soms zeer groot kunnen zijn. Zondag beleefden we nog een vleugje lente, toen de thermometer, met een zon netje erbij, 14 graden aan wees. Laten we niet verge ten dat maart een winterse staart kan hebben, verge lijkbaar met de soms ther mische uitspattingen in positieve zin in de maand september. Het is dan niet ongewoon dat we na een mooie zomer nog dagen in het zomertenue op de ter rasjes neerstrijken. Als de eerste lentemaand zich aan de regels houdt, dan moeten we zelfs nog een aantal dagen sneeuw en vorst trotseren. Naarmate de week vordert neemt de kans op neerslag wat toe. Helemaal uitgesloten is het niet dat bij een wat kouder wordende atmo sfeer, er enkele natte sneeuwvlokken zullen vallen. Het huidige weer beeld geeft een groot ver schil te zien met dat van verleden jaar. Februari was toen al de hele maand in een voorjaarsstemming en de temperatuur lag op een absurd hoog peil. De pressies waren echter een stuk actiever. Na de be ruchte orkaan van 25 ja nuari werd ons land op 26 februari opnieuw gege seld door een flinke storm. Twee dagen later werd het Achterhoekse Beltrum op een windhoos verrast. De tweede tien-daagse periode van de huidige sprokkelmaand was min der extreem dan de eerste, maar zeker ook koud. De gemiddelde etmaaltempe- ratuur bedroeg in Leusden -1.4 graden. Het koudege- tal, de som van de negatie ve etmaalgemiddelden, kwam op 18.7 en over de maand gerekend op bijna 77. Dan te weten dat de drie voorgaande winters in totaal slechts 23 punten wisten te vergaren! Er viel in de tweede decade 26 mm neerslag, grotendeels als sneeuw.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5