'Amersfoort levert te weinig leden voor Provinciale Staten Leusden levert vier serieuze kandidaten leusdepkranls ouwen zoeken contact !t Iraakse bevolking Belangstelling voor Statenverkiezingen niet erg groot Aquarel en houtskool Dak niet te repareren Provinciaal bestuur dreigt 'plattelandsbestuur'te worden Reuma Chinese dagen ENSDAG 27 FEBRUARI 1991 plaatselijk nieuws taakt dat bij een beoorde- de uitslag van de verkie- meer op het percentage, partijen behalen, dan op ital zetels in de nieuwe sta- moeten worden gelet. Als iepeilingen geloofd mo lden zal de samenstelling staten een flinke wijziging aan, zal bijvoorbeeld de die de PvdA m 1987 t.o.v. 1983, toen men sa- tet de PPR maar 12 zetels 1de, weer verloren gaan. it op de kandidatenlijsten ie op verkiesbare plaatsen en overigens veel nieu- len deel van de staten gaan :en, kan anderzijds de :htige verwachting worden iroken, dat het college van luteerde staten niet veel ig zal ondergaan. Ook lijkt lerking, die burgemeester ider vier jaar terug maakte, leeds te gelden, namelijk: dan éénderde van de bur- van de provincie Utrecht in de twee steden Utrecht ersfoort. Ik maak mij wel- sorgen of de stedelijke be- bij dit provinciebestuur loldoende aan bod komen, everen Amersfoort en de Jtrecht aan leden voor de iciale staten op? Allebei [*|f twee en de rest van alle leden komt uit dorpen. We m hier gewoon een platte- •provinciebestuur, terwijl dan een derde straks mis- wel de helft, van de pro- '-inwoners woont in de twee jjh Utrecht en Amersfoort." jwel het erop lijkt, dat meer I lers van de stad Utrecht in I mende periode deel van de zullen uitmaken blijft het Amersfoorters hooguit lof dne. En lijsttrekker P. Ivermeldt als woonplaats I og Hoogland. ONRECHTE AMERSFOORT - „Oproeping voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Utrecht". Kaarten met die tekst zijn in heel Amersfoort bij de kiesgerechtigden in de brievenbussen gevallen. Zij moeten op woensdag 6 maart wacht dat het aantal taken nog zal toenemen. „In de zestiger jaren van deze eeuw heeft de provin cie, die na de Franse tijd wat op sterk water was gezet weer aller lei taken toegewezen gekregen en sindsdien is de verankering van de provincie in het openbaar bestuur steeds groter geworden." De laatste tijd is de tendens merk baar om in de provincies regio's te vormen, waar in gemeenten als z.g. grootstedelijke gebieden moeten samenwerken. Anderzijds is de idee geop perd om de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht tot één grote randstadprovincie samen te voegen. De commissa ris stelt, dat de drie provincies al redelijk samendoen, al resultaten hebben bereikt - „denk maar aan het bereikbaarheidsplan rand stad" - noemt de lancering van de idee van één randstadprovincie „gedeeltelijk vuurwerk", waar van hij de realisering de eerste acht a tien jaar niet ziet. „De randstad als provmcie is ook te groot, tenzij men aan de provinciale taak een heel andere inhoud gaat geven. Het werkt overigens best stimulerend om zo een vergezicht te openen op wat je samen kunt doen. Daar ben ik altijd al een groot voorstander van geweest, met name in verband met de infrastructuur. Utrecht aan de noordvleugel van de randstad gelegen heeft daar profijt van. De stad Utrecht is prima bereikbaar en ook Amersfoort is prima be reikbaar en dat is een voordeel van onze vrij compacte provm cie." UITSTEKEND De heer Beelaerts van Blokland noemt de provincie Utrecht qua oppervlakte en bevolkings grootte van een uitstekende en uitgelezen schaal, wijst erop dat ook de rijksoverheid dat zo ziet, want de provmcie is recentelijk als een politieregio aangewezen. j I kiezingen voor de provin- jl rtaten zijn niet de meest po- J| e verkiezingen m ons land, :hijnlijk mede omdat onbe- onbemind maakt, de taak ie staten door de kiesge- igden niet voldoende wordt :kend en veelal als niet be- ijk wordt ervaren. Terwijl de jszaal van de Tweede Ka- vrijwel dagelijks op de iuis te zien is, de gemeen- svergaderingen m de lelijke bladen vnj uitvoerig n verslagen, komen de lelijkse vergaderingen van taten nauwelijks voor het l'lfog altijd bestaat het beeld, dat et vouwblad „Zeshonderd jaar °)èn van Utrecht" - in 1975 uitge- j /en - zo wordt geschilderd: j5' de Tweede Wereldoorlog Jhet werk van de Provinciale weinig dynamisch. Alle be- igen werden m Den Haag len. De voornaamste taak provincie bestond uit het ihthouden op gemeenten en ichappers en het onder van wegen, nvieren en ka- De Staten kwamen maar keer per jaar bij elkaar. De ie burger had met de pro alleen te maken als hij een ijs of een paspoort wilde." „vóór de Tweede Wereld- is overigens wel erg ruim len. want eerst m de laatste inia is de taak van het pro- al bestuur veel uitgebreider rden. Daarbij kan met name :ht worden aan taken op het van de ruimtelijke orde- en de zorg voor het milieu. Commissaris der Koningin Drovmcie Utrecht, drs. jhr. P. Beelaerts van Blokland, ver- Commissaris van de Koningin Beelaerts van Blokland: Randstad als provincie te groot." DEN - In het Vooronder tagda van der Ende, afge- donderdag een lezmg ge- met het thema Vrouw en Magda van het comité Vrede en Solidariteit vertel- *r de invloed die de Golf- op haar en haar medestan- -heeft. Zelf geeft zij trainingen het gebied van geweldloos- te verwelkoming van de aan een voor deze avond werd tean door Betty Dirks van uwen voor Vrede, afdeling sden- „In de uitnodiging heb- i wij gezet. 'In deze tijd willen i kijken welke macht of on- cht vrouwen hebben ten op- tt van de macht of onmacht van Golfoorlog'. Vrouwen voor is er steeds mee bezig wat j kunnen doen tegen het ge ld in de Golf. Je moet het gewo- leven door laten gaan. Je hebt zorg voor je gezin en je werk. ben je hier steeds mee be- Vorig iag»- «orj had ik nooit gedacht dat het Westen met mili tair geweld in de Golf zou ingrij pen. Ik dacht, dat doen ze niet. Het risico is te groot. Wij zijn toch de 'beschaafde landen'. Oorlog is toch geen oplossing voor de pro blemen in het Midden Oosten. Achteraf begrijp ik dat het toch nodig is geweest. Hoewel ik hoopte dat het blufpoker was". In de herfst van het vorig jaar heeft een groep mensen het ïnita- tief genomen om contact te ma ken met mensen m Irak. Dit con tact ontstond door vredeswensen te sturen naar willekeurige inwo ners van Irak. De reacties van de mensen waren heel ontroerend. De contactgroep kreeg vredes wensen en kindertekeningen te rug van de Iraakse bevolking. Magda van der Ende is één van de mensen die door middel van de Contact-Golf vredeswensen stuurt naar onder andere Bagh dad. Zij verteld van vijf mensen die vredeswensen - door Neder landers geschreven - aan inwo ners van Baghdad hebben gege ven. De behoefte om contact te ma ken ontstond door een gevoel van machteloosheid. Magda zelf had ook een gevoel van ik sta erbij en kijk ernaar. Zeker omdat zij na een jarenlang verblijf in Israël de Arabische wereld een beetje heeft leren kennen. Toen zij via de Internationale Vredesbewe ging te horen kreeg dat er allerlei initatieven ontstonden heeft ze sa men met anderen ook een weg gezocht om iets te doen. Daaruit is de Contact-Golf ontstaan. Zij heeft grote moeite met het beeld dat de westerse landen ge ven van Irak. „De bevolking van Irak komt op geen enkele manier in beeld. Je ziet alleen Saddam Hoessein. Dat daar ook vrouwen kinderen krijgen. Dat er bakker- c,timmerlieden of kruideniers zijn krijg je niet te zien. Wij willen met onze aktie duidelijk maken dat er ook gewone mensen in Irak le ven. Mensen die deze oorlog he lemaal niet willen". Belangstellenden die mee wil len doen met de tweede Contact- Golf kunnen inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij Betty Dirks, telefoon: 946494. op het stembureau worden getoond om een stem op één van de 279 kandidaten, verdeeld over negen lijsten, te kunnen uitbrengen. Van die 279 komen er maar 63 in de Provinciale Staten, overigens vier meer dan na de verkiezingen in 1987. Door de overschrijding van het aantal van één miljoen inwoners van de provincie Utrecht wordt het aantal staten leden 63 in plaats van 59. Hij noemt ook de voorbereidin gen voor het opstellen van één streekplan voor de hele provin cie, wat de nieuwe staten zullen moeten afmaken, terwijl er vroe ger allerlei afzonderlijke plannen waren. De omvang van de provin cie maakt dat ene streekplan mo gelijk zonder dat het te massaal wordt, er goed mee te werken zal zijn, de burger „nog bediend kan worden. En dat zijn dingen die tellen in het bestaan." En dan is er de arbeidsvoorziening, die welis waar binnen de provmcie twee regio's kent, maar toch ook weer een blijk is van de déconcentra- tie. Terwijl enerzijds gestreefd wordt naar grotere eenheden - bijvoorbeeld het Europa van na 1 januari 1993 - kan men overal zien, dat volken die in grote staatsver banden zijn opgenomen, naar zelfstandigheid streven, bereid zijn daarvoor de wapens op te nemen. Een beperkte schaalgrootte maakt dat de burger sterker bij de gang van zaken geïnteres seerd is. Overigens verwacht de Commissaris der Koningin op 6 maart een vrij geringe opkomst, mede omdat de Golfoorlog de kiezers in haar ban gevangen houdt, hoewel hij op het tegenge stelde hoopt, want „elke stem is belangrijk". STAD EN REGIO In de folder „Palet van beleid", die de provincie in verband met de Statenverkiezingen heeft doen verschijnen staat wat het streek plan - de perspectievenschets genoemd - betreft: „Wat het stadsgewest Amersfoort betreft gaat de discussie over woning bouw bij Hooglanderveen of ook in een deel van de polder Zeldert (Hoogland-West). Duidelijk is in elk geval dat de nieuwe locaties voor 15.000 huizen, die de provm cie daar wil ontwikkelen, niet vol doende zijn om aan de vraag te voldoen. Maar meer ruimte voor wonen en werken is er niet, als je de Heuvelrug, de Vallei en het Eemland niet wilt ontzien. Mis schien biedt Flevoland de ruimte die in het stadsgewest Amers foort ontbreekt." Juist in verband met deze pro blematiek zou het een goede zaak zijn als de bewoners van het stadsgewest Amersfoort en Eemland het niet laten afweten en bewust naar de stemmachine of stembus gaan. Want als commissaris van Utrecht „enorm centraal gelegen qua voorzieningen" aanpnjst, als voorbeelden het muziekcentrum Vredenburg, de Utrechtse mu sea, het onderwijs, voorzieningen op het terrein van de volksge zondheid noemt, dan bedoelt hij de stad Utrecht. „Ligt de nadruk niet teveel op die stad Utrecht?" vragen wij hem dan ook. Zijn ant woord: „ik kan mij voorstellen, dat in Amersfoort die indruk wel eens bestaat. Amersfoort is ech ter zelf nogal ondernemend, denk aan het centrumplan." Een antwoord, dat uitgelegd zou kunnen worden als een be vestiging het eerder verkondigde standpunt, dat Amersfoort en Eemland - en dat is al eeuwen zo - voor de eigen belangen zullen moeten opkomen. De samenstelling van de nieu we staten - denken we aan de uitspraak van burgemeester Schreuder - stemt m dat opzicht niet tot geruststelling, zou voor de politieke partijen in stad en regio aanleiding moeten zijn om te zor gen dat hij de provinciale staten verkiezingen van 1996 meer be woners van de regio op verkies bare plaatsen op de lijsten komen te staan. Henk Poots. UTRECHT/LEUSDEN - De verkiezingen voor de Pro vinciale Staten krijgen niet zoveel aandacht als men op de 12 Provincie huizen in Nederland ei genlijk zou willen. Niet verwonderlijk met een Golfoorlog, die in de media alle aandacht naar zich toetrekt. Maar dat is niet de enige oorzaak voor de geringe belangstelling die er voor de verkiezingen op woensdag 6 maart is. Het werk van de Provinciale Staten spreekt de meeste kiezers niet zo aan en meestal worden de Staten verkiezingen overscha duwd door de landelijke politiek. Daar wordt ook dit keer geen uitzondering op ge maakt. Toch worden er op het Provinciekantoor Rijnsweerd in de provin ciehoofdstad Utrecht be slissingen genomen, die ook invloed heeft op de plaatselijke situatie. Vorig jaar nog onstond er in Leusden nogal wat onrust over een provinciale nota, die ervan uitging dat er tot het jaar 2015 op Leusdens grondgebied meer dan 10.000 woningen gebouwd zouden moeten worden. Deze plannen werden fors naar beneden bijgesteld, toen bleek dat er veel ver zet was bij de inwoners van Leusden. Een andere zaak waar Utrecht' nauw bij betrok ken is geweest, is de aan sluiting van Leusden op de A 28. Amersfoort wilde niet aan het project mee werken en daarom haakte het rijk ook af. Er was dus geen geld beschikbaar, totdat de provincie bij sprong en samen met Leusden het project finan cierde. Vorig jaar kon de aansluiting in gebruik worden genomen. De car poolplaats bij de aanslui ting kon door financiële hulp vanuit Utrecht aan gelegd worden. Maar de provincie be moeit zich met nog meer zaken, hoewel dat minder spectaculair is. Streek- men bestemmingsplannen moeten door 'Rijnsweerd' worden goedgekeurd. En ook bij het verlenen van bouwvergunningen speelt de provincie een belang rijke rol. Wie het niet eens is met een toekenning of weigering van een bouw vergunning kan bij de pro vincie in beroep gaan. Er doen aan de Provin ciale Statenverkiezingen 9 partijen mee. Die hebben samen 279 kandidaten in geschreven. Drie partijen hebben op dit moment nog geen zetels in het provin ciehuis. Dat zijn de Socia listische Partij (SP), de Centrum Democraten en Groen Links. Deze laatste partij wordt op dit moment vertegenwoordigd door de PPR, en de combinatie PSP/CPN. De drie partijen zijn echter opgeheven en het is voor het eerst dat de nieuwe combinatie Groen Links aan de provinciale verkiezingen meedoet. Het aantal zetels van de Utrechtse Staten wordt met 4 uitgebreid. Het wa ren er 59 en na 6 maart worden dat er 63. Dat kon, omdat het aantal inwoners van de provincie sinds de laatste verkiezingen in 1987 boven de 1 miljoen uitkwam. De zetels zijn als volgt over de partijen ver deeld: CDA (19), PvdA (16), WD (11), D 66 (5), SGP (2), GPV/RPF (2), PPR (2), PSP/CPN (2). Er zijn 7 kandidaten uit Leusden. Niet alle Leus- dense kandidaten hebben een serieuze kans op ver kiezing. Hun plaatsing op de lijst is vooral bedoeld om stemmen te winnen van Leusdenaren. Zo staat wethouder Joost de Jongh (WD) op plaats 26. Zijn partij heeft echter maar 11 zetels en er is geen enkele reden om aan te nemen dat dit er 26 of meer zullen worden. Verkiezing van Harm Offereins, fractie voorzitter van de GPV/SGP in de gemeenteraad, lijkt om die reden ook onwaar schijnlijk. Hij staat op de 23 ste plaats, maar de com binatie van zijn partij met de RPF heeft op dit mo ment niet meer dan 2 ze tels. Belangrijke kandidaten zijn wel Jippe Hoekstra en Ada Hofman van de PvdA. Hoekstra is lijstrekker voor zijn partij en gedepu teerde voor onder meer fi nanciën, cultuur en onder wijs. Hofman neemt op de PvdA-lijst een 8 ste plaats in en is al Statenlid. Twee Leusdenaren, die deze positie nog niet heb ben bereikt, maar wel kans maken zijn Evelien Blom van het CDA en Al- bert Mo ens van Groen Links. Moens is hoofd af deling Welzijn op het ge meentehuis en staat zesde op de lijst van zijn partij. Groen Links rekent op 6 zetels en daarom staat Moens dus op een verkies bare plaats. Blom is op dit moment gemeenteraads lid en in de vorige raad speriode wethouder van Welzijn. Zij staat 24 op de lijst van het CDA, die op dit moment 19 zetels in neemt. De uitbreiding van het aantal Statenzetels en de mogelijke toewijzing van restzetels maken haar ook tot een redelijk serieu ze kandidaat. Iedereen die 65 jaar wordt, kan het kalmer aan gaan doen. De reumabestrijding echter niet. Er zijn teveel Nederlanders - jong en oud - die door reuma in hun bewegingen worden beperkt. Genezing is nog steeds niet mo gelijk, al wordt daar hard aan ge werkt via wetenschappelijk on derzoek dat voor het grootste deel wordt gefinancierd door het reumafonds. Er is daardoor al veel verbeterd: met behulp van ontstekingsremmers, pijn stillers en chirurgische ingrepen kunnen de meeste reumapatiën ten een zo normaal mogelijk leven leiden. Maar hét middel is nog met gevonden. Pas als dat zo is, kan het reuma fonds m de verre toekomst mis schien met pensioen want al de genen die nu reuma hebben, re kenen nog een leven lang op voorlichting, mogelijkheden tot contact met lotgenoten en op aanpassingen in hun woonom geving en tijdens vakanties. De landelijke collecte is van 11- 16 maart. Laat bij dit jubileum het jange reumafonds door een ex tra schouderklopje voelen dat u het werk waardeert. Dat kan via een bijdrage in de collectebus, op gironummer 324 of op bank nummer 70 70 70 848. Bedankt. Kunt u voor reuma de straat even op en neer? Het Reumafonds zoekt collectan ten. Kunt u tussen 10 en 16 maart? Opgaven/inlichtingen telefoon: Inge Timmerman, tel. 945624; Wil Schreuder, tel. 942913. In verzorgingshuis 't Hamers- veld worden er Chinese dagen georganiseerd in samenwerking met de Stichting Pekam. (Pekam staat voor Stichting Vriendschap Peking-Amster dam). Op deze manier willen wij proberen de Chinese cultuur dichter bij de bewoners, familie en andere belangstellenden te brengen. Maandag 4 maart is er een Bin- gonuddag met zoveel mogelijk prijsjes van Chinese origine. Chinese thee en muziek zullen met ontbreken! Dinsdag 5 maart staat er een dia middag op het programma, ui teraard over China Woensdag 6 maart is er voor de bewoners van het huis een Chi nese maaltijd. Donderdag 7 maart sluiten wij deze dagen af met een Chinees marktje. Er zijn bonsai boompjes en snuisterijen te koop. Verder is er een demonstratie zijdeschil- deren en calligraferen met de mogelijkheid uw naam te laten calligraferen. Donderdag 7 maart zijn ook be langstellenden uit Leusden van 14.00-16.00 uur welkom in 't Ha- mersveld. LEUSDEN - Bert Groenman exposeert van 1 tot en met 27 maart in het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken te Leusden. Hij toont aquarellen en houtskooltekeningen. De ex positie bestaat uit landschap pen uit Zuid-Frankrijk en van de wadden; verder mens- en dier- portretten en enige modelstu dies. Bert Groenman woont sinds 1971 in Leusden. Na beëindiging van zijn werk aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam in 1985 is hij begonnen met het nemen van te ken- en aquarelleerlessen aan het Kreatief Centrum De Hof te Amersfoort. Een professionele opleiding heeft hij dus niet gehad, maar om daarom te zeggen dat hij autodidact is, is te veel gezegd; daarvoor is de invloed van de Amersfoortse kunstenaar Ton Kraanen al te duidelijk. Daarnaast heeft hij tijdens de lessen in land schapschilderen in Zuid-Frank- njk veel invloed ondergaan van de in Wales wonende kunstenaar David Tress. Het fascinerende van aquarel leren is voor hem vooral de nood zaak om steeds vooruit te denken; steeds moet je in gedachten een paar passen vóór zijn op datgene wat je aan het doen bent. Werken met waterverf vraagt een goede planning vooraf en een zorgvuldi ge fasering tijdens het werk, want fouten zijn moeilijk of niet te her stellen. Hoewelzijn ervaring is ook dat het dikwijls mogelijk is om op een kreatieve manier ge bruik te maken van een gemaakte fout, waardoor het uiteindelijke resultaat lang niet altijd slechter hoeft te zijn. De afgelopen zomer heeft Bert Groenman een week lang op een tweemastklipper rond gezwor ven op het wad. De wijdsheid ervan en de stilte van het droog gevallen was hebben diepe in druk op hem gemaakt; in een aantal aquarellen heeft hij dat proberen vast te leggen. Het liefst zou hij op dat moment op een zeer groot formaat hebben willen werken; het erg warme en droge weer toen dwong hem hiervan af te zien en te gaan werken op een kleiner formaat. De aap- en kameelportretten zijn een kleine selectie uit de portretten die hij maakte in Ou wehands Dierenpark m Rhenen. De expositie is te zien in de hal van het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken (linker ingang), Burgemeester de Beau- fortweg 18 te Leusden Centrum. De openingstijden zijn: op alle werkdagen van 9.00-20.00 uur en op de zaterdagen 16 en 23 maart van 9.00-14.00 uur. DWS LEUSDEN - Muziekvereniging DWS uit Achterveld houdt 4 maart een jaarvergadering in De Moes pot. Tijdens deze vergadering wordt na negen jaar trouwe dienst afscheid genomen van se cretaris Jurrien Hilverts. De nieu we secretaris wordt -als het aan het bestuur ligt- Thiemo van Val kengoed. LEUSDEN - Het dak van jongerencentrum De Geut is in zo'n slechte staat, dat reparatie geen zin meer heeft. Dat bhjkt uit een onderzoek dat in december gedaan is door een aantal ambtena ren van de gemeente, waaronder brandweercommandant Blok ker. De kosten van vervanging van het dak wegen echter iuet op tegen de korte tijd, dat er nog van het jongerencentrum gebruik gemaakt zal worden. Het hgt in de bedoelmg om in de loop van volgend jaar een nieuw jongerencentrum in gebruik te nemen. Wel zullen de sluitingen van de nooddeuren worden gerepa reerd. Het jongerencentrum heeft het advies gekregen de activi teiten te staken bij storm en hevige sneeuwval.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9