os-mannen tonen karakter ira en topsport gaan uitstekend samen' ■eusdep krant os-vrouwen maken korte metten met 'verzekeringen' Al zwak uit de winterstop _spor1?r: n cijfers- Promotie senioren 4 Izwemster Marianne Muis doet mee aan voorlichtingscampagne ijkerbroek Sport DAG 6 MAART 1991 - Het vrouwenvolleybalteam van Leos heeft het i team van Delta Lloyd/AMVJ geen enkele kans gege- i sporthal De Meent zaten de Amstelveners zaterdag het uur weer in de kleedkamer: een 3-0 nederlaag i feit. Het was de verdienste van de Leusdenaren dat ezoekers geen enkele kans gaven om in hun spel te De grootste verrassing was de nederlaag die Molen leed bij rode lantaarn-drager Alterno. Door deze daag stijgen voor News Flash/OVRA en Leos de kan peen tweede plaats, die recht geeft op 'pd'-wedstrijden itrijden voor promotie of degradatie). mannen van Leos is de igheid bekend. In het jke degradatieduel te- lerwijk 2 was de ploeg •x Rob Vooijs weer volle- goed bij de les. De Har ds troffen een fanatiek en iotiveerd Leos. De Leus- leken ook over de sterk- hwen te beschikken en t bezoekers met een 3-1 aag naar huis vertrekken, e winst hebben de Leusde- de twee Harderwijkse binnen bereik. Het der- juet speelde, werd in de hikking gepasseerd. Het heeft weliswaar vier meer, maar ook twee fjden meer gespeeld. >nge Harderwijkse team een compleet elftal naar Leusden gereisd. De Harderwijk se coach wisselde tijdens de wedstrijd dan ook regelmatig, maar kreeg zijn team niet in het gareel. Op verkeerde momenten gingen de bezoekers op de pro vocaties van hun tegenstanders in. Ook lieten zij zich door enkele dubieuze beslissingen van de scheidsrechter uit hun spel halen. Daartegenover stond echter ook een Leusdense ploeg, die be reid was het onderste uit de kan te halen. In de eerste set resul teerde dat in een 15-13 zege. De thuisclub boog een 3-8 achter stand om m een 11-9 voorsprong. Tot 13-13 ging het gelijk op. Leos bleek uiteindelijk over de langste adem te beschikken. Met name Klaas-Jan Hutten was aanvallend volledig hersteld van zijn blessu- Veel fouten In de beginfase hadden de be zoekers veel succes met de set up achterover. De thuisclub kon daar meestal geen blok tegenover stellen. Later in de wedstrijd lukte het steeds vaker om in ieder ge val één blokkeerder naar de bui tenkant te krijgen. In de tweede set werden er over en weer veel fouten ge maakt. Bij 6-6 nam de thuisclub het initiatief over. De dne E's (Enk van Dijk, Edwin Meijerman en Evert Kruiswijk) deden blok kerend en verdedigend goed werk. Van Dijk wordt door zijn lengte ook steeds gevaarlijker. De samenwerking met spelver deler Ronald van Doorn verloopt met name wat betreft de eerste tempobal steeds beter. Qua blok kering kan hij nog meer rende ment uit zijn spel halen, maar zijn lengte maakt veel goed. Meijer man speelde weer eens met veel overgave en was met zijn linke rarm regelmatig succesvol. In de blokkering had hij het spelletje van Harderwijk onderkend: al was zijn éénmansblok niet altijd afdoende. Kruiswijk beschikt als eén van de weinige over een goe de pass. Samen met zijn spelin zicht is hij een belangrijke scha kel in het spel van Leos. Maar ook aanvallend staat hij zijn mannetje. Irritatie Trainer Rob Vooijs had als speler de moeilijke taak zijn team ook te moeten coachen, daar zijn assistent Martin Joosten niet op de bank zat. In die tweede set begon de irritatie bij de Harderwijker op te lopen. Zij ergerden zich merk waardig genoeg aan het feit dat Leos regelmatig de handdoek ge bruikte om de vloer weer droog te maken. In de volleybalsport is dat toch heel gebruikelijk. Toen echter bij 11-7 de scheidsrechter het punt aan Leos toekende, was het hek van de dam. De Harder wijkers protesteerde hevig en vergaten te volleyballen. Leos maakte dankbaar gebruik en haalde de tweede set met 15-7 binnen. Het leek in de derde set uit te draaien op een 3-0 overwinning voor Leos. De thuisclub leidde met 10-4 en er leek geen vuiltje aan de lucht. Harderwijk wenste zich niet zomaar over te geven en vocht met de moed der wanhoop. De Leusdenaren wilden de partij snel uitmaken en begonnen fou ten te maken. Bij 10-12 vroeg Vooijs tevergeefs een time out aan. Het inbrengen van Mare Bruijn en Jan-Albert Kootstra mocht ook niet baten. Harderwijk putte uit de set winst moed en begon de vierde set voortvarend: 1-5. Leos toonde echter veerkracht en kwam vol overgave terug. Bij 10-6 werd de stoomwals even onderbroken, doordat de scheidsrechter een netfout had gezien. De bezoekers konden pas bij 14-7 dichterbij ko men, doordat de Leusdense ploeg het laatste punt met wist te maken. Vooijs zorgde er met een blokkering persoonlijk voor dat zijn team drie belangrijke punten won. Leos - Harderwijk 2 3-1 (15-13, 15-7, 12-15 en 15-11) Vrouwen De vrouwen van Leos versloe gen in een puike wedstnjd het tweede van Delta Lloyd/AMVJ. De cijfers waren indrukwekkend: 15-3, 15-8 en 15-3. Trainer Evert van Garderen was zeer te spre ken over de prestatie van zijn team. „Het is in de bekerwed strijd tegen Volendam al begon nen. Daar raakten we in de eerste set ver achter, maar op een gege ven moment kwam de motor op gang. Tegen Delta Lloyd hebben we dat drie sets lang vol kunnen houden. We hebben ze constant onder druk kunnen houden. De meiden zijn momenteel goed in vorm. De teamgeest en het ver trouwen begint weer wat terug te komen. We hebben lekker fel en aggressief gespeeld. Voor een trainer is dat heel prettig." De bezoekers speelden zeker niet hun beste wedstnjd, maar het was de verdienste van Leos de overwinning op een dergelijke manier naar zich toe te trekken. Op alle punten waren de Leusde naren de betere ploeg. Verdedi gend, blokkerend en passend had de thuisclub de zaakjes goed voor elkaar. Voor de Amstelve ners was er dan ook weinig eer te behalen m Leusden. Trainer Van Garderen wilde over een even tuele tweede plaats niets weten, na het verrassende verhes van Molenwiek/C. Leos blijft op een vierde plaats met achterstand van drie punten op de Zaandammers. Daartussen staat News Flash/ OVRA met twee punten voor sprong op Leos. Er is voor die tweede plaats nog van alles mo gelijk. Leos - Delta Lloyd/AMVJ 2 3-0 (15-3, 15-8 en 15-1) LEUSDEN - De Al-ploeg van Roda is niet goed uit de win terstop gekomen. Ondanks de goede verwachtingen bij spelers en leiders liep de wedstrijd tegen Seastum voor Roda totaal niet naar beho ren. Op het slechte zanderige veld kreeg Roda daarom zijn eerste nederlaag in een uitwedstrijd te verwerken. Seastum Al heeft Roda met 2-0 verslagen. In het begin van de wedstrijd nauwemood een inzet van Stef- was het initiatief nog aan de kant van Roda. Er kwamen kleine mo gelijkheden. In de 13e minuut mikte Jeroen Zaal de bal net naast, nadat hij op fraaie wijze door Mike Gressie in stelling was gebracht. Een nunuut later was het bijna weer raak toen Mark Jan Gieben een voorzet van Sander Schimmel naast ke gelde. Toen kwam Seastum terug en in de 19e minuut leverde dat een enorme kans. Door een misver stand in de Roda defensie kwam een Zeister speler voor open doel te staan. Tot Roda's opluch ting en Seastums ontzetting ver dween de bal echter in het zij net. Seastum putte moed uit deze situatie en werd sterker. Gelukkig voor Roda keepte Niels Terweij deze zaterdag heel attent en bleef het doel schoon. De ruststand werd daardoor 0-0. Trainer Ben te Brake had in de rust de samenstelling van de ploeg enigszins gewijzigd. Stef- fen Chang ging de centrale mid denveld positie innemen, waar door Sander Zaal links op het middenveld kwam te spelen. Bijna leverde deze omzetting re sultaat op, want in de 2e minuut kon de doelman van Seastum ter- fen Chang uit zijn doel ranselen. De uitvallen van Seastum waren echter levensgevaarlijk. In de 8e minuut werd dat voor Roda noodlottig toen een Seastum speler onverwachts de bal ach ter de kansloze Niels Terweij de poneerde. De trainers Ben te Brake en Cees Leijeriaar reageerden onmiddel lijk en brachten Ivan Meerveld voor Mark Jan Gieben in het veld. Roda werd sterker en ster ker. Helaas echt gevaarlijk werd het niet voor Seastum. Daarvoor was de sterke spits Jeroen Zaal deze zaterdag te geïsoleerd. Hij kon tegen de stugge verdedi ging van Seastum geen potten breken. Ook de wissel van Mi chel Besseling voor Nurdogan Hamurcu bracht geen kentering m de strijd. Toen Seastum in blessuretijd bij een uitval ook nog eens 2-0 scoorde was het pleit voor Roda definitief be slecht. Opstelling: Niels Terweij, Mike Gressie, Ronald Hoogerbrugge, Nurdogan Hamurcu (Michel Bes seling), Bart Otto, Jeroen van Gaal, Sander Zaal, Mark Jan Gie ben (Ivan Meerveld), Sander Schimmel. Jeroen Zaal, Steffen Chang. ÉRSFOORT - „Bij mij is het op tienjarige leeftijd nen. Ik hoorde 's nachts een piepertje en dacht, wat c geluidje is dat! Maar op het laatst werd het verve- Bet mocht voor mij wel weggaan. Maar dat gebeurde nen korte tijd werden het hele zware aanvallen. Ik Slemaal geen medicijnen en had het stikbenauwd. Ik |n onder controle gegaan van een longspecialist. Het na wat ik had. Het is niet erfelijk. Mijn zus heeft het Dat Daphne Jongejans er ook last van heeft, wist ik weet niet wat. Toen we vier, vijf jaar waren hebben mijn zus en ik - we zijn tweelingen - op een gymnastiekvereniging gezeten, dat hadden we wel een beetje bekeken. We moesten toen kie zen tussen een turnclub of zwemclub. Dat turnen hadden een i we wel gezien, dus kozen we voor een zwemclub. Het rare was dat we binnen twee maanden ons A- diploma al haalden. Talent? Ja, dat zat er wel in. Eigenlijk zijn we zo in de zwemsport gerold. Van huis uit kregen we de juiste mentaliteit mee. Ik heb daardoor leren vechten. Dat deed ik in de moeilij ke periodes die ik jaren geleden heb gehad. Ik had het meestal 's nachts benauwd. Astma is een onder deel van Cara, een aandoening van de luchtwegen. Ik ben toen ondanks al die aanvallen toch een jt duurde een hele poos ik medicijnen kreeg, ïöp een gegeven moment ~tie heel erg nodig. Ik ge le medicijnen nog steeds en er in wezen helemaal i gegroeid in de puber- slechtste maanden zijn september en oktober, ten er veel van die beestjes h - m het stof. Voor mij is de ngheid van die beestjes ni- >en ook helemaal niet meer itsen, Duitse loterij, 'éopatische-, reform- en rprodukten, Italiaanse ien, neten stoelen, nakers en het CDA. lebben die met elkaar ken? Van elk produkt t afgelopen woensdag Reclamefolder m mijn inbus. ben bang dat weinig tiële stemmers de fol- ibben gelezen, omdat eclamemassa meestal fn op de stapel 'oude verdwijnt. De club welien Blom is wel 'stander van 'een Atig en open maat- pelijk middenveld', '■hien kunnen Nico Ro- Dick Mulder en Teus wier hun licht eens op- bi) onze wethouder, het papierverslinden- lamegeweld kwam ik m folder tegen, waar- nisser Agassi de pro- n van zijn sponsor aan- Over die prijzen zal ik maar niet hebben, aiom? Duur? Vist u het \e van Perry maar eens i de oude kranten van voor u deze naar die e Perry van Roda'46 n. zag dat ze ook korte rbroeken verkopen, rouw vindt afgeknipte jeans' met mooi, dus f nu een nette nieuwe broek kopen. De stof tegenwoordig denim ten De pnjs: slechts itig gulden minus een -Jtje en voor 120 gul- ieb je dezelfde broek -en 'geprinte onder- Dat zijn van die wiel- oekjes, die onder de broek uitkomen. Ze n de bovenspieren houden. Voor kinde- osten ze ook slechts ttig gulden, ja mijn oude spijker- opzoeken en ik kmp en schaar gewoon de i eraf Frits Schoenmaker onder controle van de longarts. Ik voel snel genoeg wanneer er „iets" aankomt. Ik ben nu onder controle van de bondsarts en wordt een aantal keren per jaar gekeurd. Dan worden ook mijn longen uitgemeten. De longspe cialist staat zelf versteld van mijn longinhoud. Hij zou die metingen een keer meenemen naar een of ander internationaal congres. Ik schijn de longen van een ren paard te hebben." „Voordat ik astma kreeg was ik al bezeten van zwemmen. Wij woonden toen in Ommen. Het sporten zat in de familie. Het is gewoon een kwestie van menta liteit bij ons. Mijn moeder is on langs nog op de televisie geweest in het sportprogramma Match. De mensen moesten raden van wie zij de moeder was. Zelf heb ik jammer genoeg dat programma niet kunnen zien. Mijn moeder was altijd heel erg sportminded en mijn vader deed op jonge leef tijd ook heel veel aan bewegen. Ze zeiden tegen ons, dat wij op een bepaalde leeftijd ook iets moesten gaan doen. We mochten het zelf weten. Gaan sporten of misschien muzieklessen of ik Mananne Muis: „Ik weet dat veel mensen met cara denken, dat ze niet kunnen sporten." 9. Nederhorst 10 DEV 11. DSO 12 DWSV 16-15 16-14 14-10 15-7 Uitslagen Hoofdklasse zaterdag 2 maart Programma Hoofdklasse zondag 10 maart PVDV-Lopik 0-4 Eemnes - SWU 3-2 Velox - SVL 1-3 Roda'46 - Veensche Boys 5-1 FC Horst - De Merino's 3-0 Hulshorst - SVM Boys 0-2 Stand Hoofdklasse zaterdag 1 Roda'46 16-24 2. De Merino's 16-20 3. FC Horst 15-19 4. SVM Boys 15-18 5. Velox 16-16 6. Lopik 16-17 7. Veensche Boys 16-15 8 SVL 16-16 9. Eemnes 16-14 10.Hulshorst 15-10 ll.SWU 15-9 12.PVDV 14-8 Programma Hoofdklasse zaterdag 9 maart PVDV - SVL Velox - FC Horst SWU - Roda'46 Lopik - Veensche Boys SVM Boys - De Menno's Hulshorst - Eemnes Uitslagen Hoofdklasse zondag 3 4-1 2-1 2-1 1-0 1-3 3-0 Celeritudo - Sporüng'70 DEV - Ultrajectum DSO - SV Zeist Roda'46 - Rivierwijkers DWSV - Olympia'25 Hertha - SC Nederhorst Uitslagen Tweede klasse B zondag 3 maart OSM-Apollon 3-2 Programma Tweede klasse B zon dag 10 maart Apollon - Patna Celentudo - DWSV DEV - Roda'46 DSO - Sportmg70 Rivierwijkers - Olympia'25 SV Zeist - SC Nederhorst Ultrajectum - Hertha Stand Hoofdklasse zondag 1. Celeritudo 15-22 2 Rivierwijkers 14-21 3. SV Zeist 14-17 4. Hertha 15-16 5. Roda'46 16-16 6. Sporting70 15-14 7. Olympia'25 8. Ultrajectum 14-13 16-15 Uitslagen Roda zondag 3 maart APWC2- Roda2 6-3 Roda 3-Sec 3 1-1 Roda 4 - Hoogland 7 2-0 Quick 8-Roda 5 2-1 Roda 6 - Veensche Boys 6-0 Barneveld 5 - Roda 7 3-3 Programma Hockey 10 maart Vrouwen tweede klasse G Tempo'41 - Malburgen Dalfsen - Epe Leusden - Dieren Haackey - Lelystad Apeldoorn - Oosterbeek Programma Hockey 10 maart Mannen eerste klasse D Drienerlo - DKS Wageningen - Leusden Upward - Ares Tempo'41 - Roden CHBS - Zwolle Uitslagen eerste klasse (vrouwen) LHV - UHV/DSO 6-7 ASV - Amersfoort 6-14 UDSV 2 - HVN/Attila 2 8-17 Stand eerste klasse (vrouwen) 1UHV/DSO 12-21 (kampioen) 2.Nijenrodes 12-16 3. Amersfoort 12-16 4.BSV 13-16 5. LHV 13-13 6 HVN'Attila 2 13-10 7. ASV 13-9 8. UDSV 2 14-1 (gedegradeerd) Programma eerste klasse (vrou wen) BSV - UHVDSO Nijenrodes - Amersfoort HVN/Attila 2 - ASV Uitslagen derde klasse A (mannen) Laren 4-Voice 14-17 HHC 2 - Adrastea 23-12 Fideütas 2 - LHV 14-21 Stand derde klasse A (mannen) 1. Voice 13-23 (kampioen) 2. HHC 2 13-16 3. LHV 12-15 4. Laren 4 13-14 5. Adrastea 12-10 6.AAV3 12-8 7.BHC2 13-8 8.Fidelitas2 12-6 Programma derde klasse A (man nen) Adrastea - AAV 3 Voice - Fidelitas 2 Laren 4 - LHV Uitslagen Korfbal le klasse D Doe - Antilopen 12-11 Tweemaal zes - De Meeuwen 15-13 IJsselvogels - Nieuwerkerk 12-10 Fiducia - De Vinken 6-8 Volleybal Uitslagen tweede divisie B vrouwen Altemo - Molenwiek/C 3-1 Amsterdam - News Flash/OVRA 0-3 Leos - Delta Lloyd/AMVJ 2 3-0 EAW 2 -Abcoude 0-3 Brother/Martmus 3 - Madjoe 1-3 Dinto - Volendam 3-0 Stand tweede divisie B 1 Abcoude 2. Molenwiek/C 3 New Flash/OVRA 4. Leos 5. Dinto 6. Volendam 7. Delta Lloyd/AMVJ 2 8. Madjoe 9. Amsterdam 10.EAW 2 11. Alterno 12.Brother/Martinus 3 16-43 16-34 16-33 16-31 16-27 16-25 16-22 16-20 16-19 16-17 16-8 16-6 Stand Korfbal le 1 1.De Vinken 2. IJsselvogels 3. Fiducia 4. Antilopen 5. Nieuwerkerk 6. Tweemaal zes 7 DOC 8. De Meeuwen 14-19 14-18 14-18 14-14 14-12 14-12 14-11 14-8 Programma 9 maart EAW 2 -Leos Delta Lloyd/AMVJ 2 - Amsterdam News Flash/OVRA - Alterno Molemwiek/C - Dmto Volendam - Brother/Martmus 3 Abcoude - Madjoe Uitslagen promotieklasse mannen Huizen 2 -OMS 1-3 Rensouw - Vollkei 3 3-1 AGAVS - Vollkei 2 1-3 Leos - Harderwijk 2 3-1 Spirit - Brezan/SSS 2 3-1 Stand promotieklasse 1. Spirit 18-42 2. OMS 16-38 3. Vollkei 3 17-35 4. Vollkei 2 17-34 5. AGAVS 16-26 6.Renswouw 17-26 7. Harderwijk 2 18-21 8. Brezan/SSS 16-17 9. Leos 16-17 10.Harderwijk3 15-16 11 Maxcom/Touchè 16-14 12.Huizen2 16-11 Programma promotieklasse Brezan/SSS 2 - Huizen 2 OMS - Harderwijk 3 AGAVS - Leos beetje blijven trainen, hoe goed of hoe slecht het ook ging. Een aantal keren heb ik op het punt gestaan om te stoppen. Ik was toen zo'n dertien, veertien jaar. Ik kon niet eens één baantje zwem men en had het zo ontzettend be nauwd. Mijn zus deed dezelfde sport en die ging wel lekker door met zwemmen. Ik had gewoon een aantal weken dat ik gewoon thuis moest blijven en niet kon trainen. Dan had ik zo'n adem nood dat ik echt niets kon doen. Mijn zus ging elke keer weer en toen dacht ik, dan ga ik óók!" „Ik weet dat veel mensen, die hetzelfde hebben als ik heb mee gemaakt, denken dat je met cara met aan sport kunt doen. Ik moet zeggen dat het sporten juist een hele goede mvloed heeft. Zelf weet ik dat je op een gegeven moment in een isolement raakt. Dat moet je zien te voorkomen, want sociale contacten zijn ge woon heel erg belangrijk. Toch is het vreemd dat veel mensen die dat maar niet begrijpen. Ik had destijds een trainer, die mij op zocht m het ziekenhuis. Ik had toen zulke zware aanvallen dat ik dus naar het ziekenhuis moest. De trainer zei me, sorry ik wist niet dat het zo erg met je was. Ik had op de trainingen toch duidelijk verteld dat ik het tempo-zwem men niet goed kon volhouden. Die trainer zei, dat ik geen zin in het trainen had en de kantjes er van afliep." „Sporten heeft ook een goede mvloed op je ademhaling. Ik weet dat je het beste door je neus kunt ademhalen. Maar mijn neus zit altijd dicht door het chloor. Mijn slijmvlies is altijd opgezet. Ik adem altijd door mijn mond, al weet ik dat dit niet goed is. De lucht wordt door je neus gezui verd en verwarmd. Ik ging hoog ademhalen door de borst maar je moet dat door de buik doen. Daarvoor heb ik van een fysiothe rapeut therapie gehad. Door de longarts ben ik altijd goed bege leid. Dat mag best weieens ge zegd worden. Ik heb hem nu niet meer nodig. Hij woont in Zwolle en heeft gezegd: als er iets is dan bel je me maar en dan mag je langs komen. Hij heeft me goede adviezen gegeven." „Ik weet dat er veel mensen zijn met ademhalingsmoeilijkhe den. Eén op de tien mensen heb ben die. Je weet soms niet wie er last van heeft. Toen ik in Seoul was heb ik vaak genoeg sporters gezien, die ik heel even vlug een medicijn zag innemen met een inhalator. Ik voel me natuurlijk in plaatsen met mist en smog min der dan zoals laatst in Perth in Australié. Daar heb je nog geen luchtvervuiling en smog. Qua warmte is het daar ook heel goed uit te houden. Jaren geleden ben ik ook een keer in Madrid ge weest, daar kon je in de verte de smog zien hangen. Toen is me ook geadviseerd om extra voor zorgen te nemen. Ik moest meer medicijnen innemen. Hier m Amersfoort voel ik mij thuis. Ik heb vroeger in Ommen gewoond, waar je ook bossen hebt. Roken is natuurlijk voor mij ook een slechte zaak. Je hebt mensen met ademhalingsmoeilijkheden die al na tien, vijftien seconden reageren als er in een ruimte ge rookt wordt. Bij mij komt het pas uren daarna, meestal in de nacht. Ik zit nog weieens in de trein en natuurlijk ga ik altijd in een niet- rokers-coupé zitten. Op het bal- con staat altijd een bordje met „liever niet roken". Als er daar iemand toch een sigaret opsteekt zeg ik er wat van. Maar meestal ga ik gewoon uit mezelf weg als iemand gaat zitten roken. Ik zit ook weieens in een bus met spor ters. Dan wordt er met gerookt maar er zijn er toch die stiekem roken. Als toernooien zijn afgelo- NZSGZ Het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg (NISGZ) in Oosterbeek is een voorlichtingscampagne gestart, „Cara en Sport" geheten. Cara is de verzamelnaam van aandoeningen van de luchtwegen. Zo'n tien procent van onze bevolking heeft Cara-klachten en door de vervuiling van ons milieu zal dit percentage nog wel toenemen. De campagne heeft ten doel om informatie te geven over sport beoefening ondanks Cara-klachten. Het blijkt namelijk dat het sporten van positieve invloed kan zijn op mensen die deze klachten hebben. Onder de grote groep mensen die aandoeningen heeft van de luchtwegen (voornamelijk astma, chronische bronchitis en lon gemfyseem) bevinden zich enkele bekende topsporters, zoals oud-wielrenner Gerrie Knetemann, schaatser Bart Veldkamp, schoonspringster Daphne Jongejans, en ook onze stadgenoot Ma rianne Muis, de bekende zwemster. Marianne Muis was gaarne bereid om de voorlichtingscampagne van de NISGZ met een ver haal over haar eigen ervaringen te ondersteunen. pen en er feest wordt gevierd zet ik altijd grote ogen op als ik zie, dat bepaalde mensen roken. Dan vraag je toch zelf om het emde van je sportcamere!" „In pnncipe ga ik met zwem men door zolang ik er plezier in heb. Ik tram nu voor de Olympi sche Spelen van Barcelona en daarnaast ben ik ook bezig met mijn studie fysiotherapie. Die stu die moet op het tweede plan staan. Dat wil zeggen, ik doe over alles twee jaar, omdat ik immers gewoon moet blijven trainen en veel weg ben. In die studie gaan veel uren zitten. Ik wil gewoon beide dingen goed doen, mijn studie en mijn sport. Ik ben nu 22 jaar en draai nog echt in de top mee. Misschien heb ik nog twee jaar en ik wil eruit héden wat enn zit. Ik train gemiddeld zo'n 18 tot 20 uur in de week. 's Ochtends van 7 tot 8 uur en 's middags zo'n IV2 uur met daarna ook kracht training." „Ik heb ook weieens momen ten dat ik denk, dat er ook wel andere leuke dingen zijn. Ik ga heus af en toe wel een keertje uit, maar niet vaak. Ik weet waarvoor ik werk en ik heb elke keer een doel. Nu zijn dat de OS m Barcelo na. Daarvoor moet heel hard wor den gewerkt. Als ik stop met zwemmen dan wil ik toch iets an ders gaan doen. Ik wil altijd blij ven bewegen. Ik ben nu bezig met de basisopleiding voor fy siotherapie. Ik kan me gaan spe cialiseren in verschillende rich tingen. Ik zit te denken aan ma nuele therapie of anders de sportfysiotherapie. Ja, mijn zus ook. We zijn immers tweelingen. Na de MAVO/HAVO was ik met VWO bezig. Toen kreeg ik een brief van de NSF over een voor lichtingsavond over fysiothera pie. Die richting wilde ik eigenlijk wel op. Mijn zus was met meege gaan naar die avond en toen dacht ik: nu scheiden zich onze wegen. Maar m'n zus zei, oh, dat lijkt me ook wel leuk." „Mijn zus en ik wonen in het zelfde flatje hier in Amersfoort, heel gezellig. Eerst hadden wij hier geen woonruimte. We zaten toen in de Jeugdherberg. Wij hebben het best naar onze zin in Amersfoort. Het is niet echt een grote stad. Een lekker stadje!" „Ik kan bevestigen dat Cara en sport prima samen kunnen gaan, zoals dat in de folder van de NISGZ staat. Vorig jaar was er een of andere voorlichtingsavond voor mensen die er problemen mee hebben. Een longarts vroeg mij of ik daar mijn verhaal wilde vertellen over de omgang met Cara en sport. Uit de zaal kwamen toen heel veel reacties van men sen die bevestigden, dat ze dat óók hadden. Ik vond het erg leuk om te doen. Er was ook een meis je bij dat ik weieens had gezien op wedstrijden. Die vertelde dat ze op het punt stond om te stop pen. Toen ik mijn verhaal vertel de zei ze: dan moet ik ook onder goede controle van een longarts komen. Dat meisje heeft medicij nen gekregen en zwemt nu hart stikke lekker. Het is leuk om op die manier mensen een hart on der de riem te steken." „Dat wereldrecord op de hon derd meter vrije slag op 25 me ter-banen heb ik nog. Hoelang? Dat zal ik wel zien. Voorlopig ga ik door met mijn tegenwoordige manier van leven. Dat betekent naar school gaaui, trainen, thuis in het flatje potje koken en huiswerk maken. Gezellig!" Het vierde semorenteam van de korfbalclub Antilopen is kampioen geworden in hun kompetitie. Dit team, waann een aantal ex-spelers van het eerste team, kreeg als opdracht te promoveren om het gat met het derde zaalteam kleiner te maken. Nu het verschil tussen de teams kleiner is geworden, kunnen de spelers bij het doorschuiven naar een hoger team de niveauverschillen makkelijker overbruggen. Met nog één wedstnjd te gaan, is te zien dat dit team per wedstrijd gemiddeld zestien goals scoort. De toeschou wer heeft kunnen zien dat één en ander op een ontspannen manier tot stand kwam. Dit team komt volgend jaar uit in de reserve eerste klasse in de regionale zaalkompetitie. (Foto Jan Pit).

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13