I in Leusden hebben minder behoefte aan hulp Zakennieuws leusder krant Ferrari in Achterveld 'Too many miles from home'... 'Reclame'zuil in Leusden taboe Herdenkingsboom fechtofferhulp Leusden Open huis Natuurprodukten bij Snezana Afgelopen... Automobilist dodelijk verongelukt Auto's vernield Aanhanger gestolen IQENSDAG 6 MAART 1991 plaatselijk nieuws »EN - Landelijk is er steeds meer belangsteling voor van slachtoffers van delicten. De commissies Vaillant ree hebben rapporten uitgebracht om de rechten van >ffers van misdrijven bij de wet geregeld te krijgen en ejegening van en hulp aan slachtoffers te verbeteren. In jfoort werd Slachtofferhulp Eemland van de grond ge- ïds een jaar heeft Leusden een in de eigen gemeente ide organisatie Slachtofferhulp waarvan mevrouw M. irdinatrice is. ichtofferhulp Leusden is een onderdeel van de Regio id. Leusden, Soest, Baarn, Hoevelaken, Eemnes, foort vallen onder deze regio. Er is een maatschappe- jrkster gevestigd in het Politiebureau in Amersfoort leiding van de regionale organisatie heeft. Aan haar tevrouw Pel eens in de drie maanden opgeven hoe- levallen zij behandold heeft. pfferhulp was in 1990 on- veerüg keer aktief in Het blijkt dat Leusde- weirug belangstelling (bf behoefte hebben aan jbfferhulp. Over het alge- t, redden de mensen zich I zelf. Mogelijkerwijs ligt de kwaliteit van hun ng, de goede opvang in ring, het kennen van de fandelen wegen, de zelf heid bi] het toegang vin- |t de daartoe geëigende in- en de beschikbare mo lleden om eigenhandig de maatregelen te nemen. 1LEG isdag 22 januan 1991 heeft verleg plaats gevonden de Rijkspolitie Leusden, atschappelijk werkers van meente Leusden, PSC en vertegenwoordigers llachtofferhulp Eemland. van de bijeenkomst was om len tot werkafspraken en te krijgen voor eikaars irrem. icht", aldus coördinatrica uw Pel: "dat is even om lkaars neuzen te ruiken, iet heeft een hele tijd ge it wij hebben de doelstel- Pin van Slachtofferhulp uit moeten toelichten. Wij ook wel verwijzen. Dat is ijk onze plicht. Wij zijn ien soort EHBO zou je kun- gen. Als mensen uit hun ijn door een inbraak, een kunnen wij de eerste 'erlenen om daarna de in dóór te verwijzen naar trse instanties. en verleden jaar geroepen r de Politie bij een vrouw vijf kinderen, wier man ver- t werd van een misdrijf. Nu dat in Leusden niet zo veel imaar ik wil het als voor- gebruiken. Die vrouw wist ze aan toe was. De mam een maar verdacht, was Ie politie opgehaald, en die vrouw bleef met de kinderen alleen achter. Zij wilde iemand bij zich thuis hebben, met wie ze kon praten. De ben daar toen naar toe ge gaan, ben daar de hele avond geweest. Van zeven tot half tien heb ik met die vrouw gepraat. Na afloop zei ze dat het prettig had gevonden. Ik heb haar toen de volgende dag opgebeld en heb gevraagd of ik weer zou ko men, en ben 's middags weer naar haar toe gegaan. Toen was ze iets rustiger. Ik heb kontakt gelegd met de advocaat van haar man. Die zou haar 's avonds opbellen, zodat ze wat meer zou weten. Dat gebeurde ook, en deze sociale advokaat deed meer voor de vrouw en de man dan er formeel op zijn weg lag. Hoewel de man zelf niets ont vreemd had werd hij bij zijn be drijf ontslagen, en de advokaat hield zich bezig met het ver weer." POLITIE Mevrouw Pel gaat één keer in de week naar de Politie en vraagt of er gevallen zijn. De Po litie werkt met een formuliertje waarop summier naam, adres, telefoonnummer en wat er aan de hand is worden ingevuld. De Politie is gehouden aan de wet op de privacy, dus veel mogen ze met zeggen of doorgeven Als coördinator geeft mevrouw Pel de gegevens door aan één van de medewerksters. Deze onder neemt dan aktie, en praat met de mensen. In heel veel gevallen is een paar keer een praatje, een telefoongesprek, al voldoende In andere gevallen wordt ge vraagd of men wil worden dóór- verwezen naar maatschappelijk werk, het RIAGG, de Stichting Letsel buiten je Schuld bij een Ongeluk. Soms wordt aangera den om kontakt op te nemen met de huisarts. GEEN KONTAKT MET MAATSCHAPPELIJK WERK "Nu is het zo dat veel cliënten geen kontakt willen met maat schappelijk werk", zegt me vrouw Pel. "Men verbaasde zich bij maatschappelijk werk daar over, en daarom hebben we laatst een vergadering gehad over de vraag of er niet méér kan worden dóórverwezen. Ja, dat kan alleen maar als de mensen het willen. Bij maatschappelijk werk zeiden ze ook altijd, toen ik ze opbelde: "De mensen moe ten zélf kontakt opnemen." In de vergadering heb ik toen wèl gesteld, dat dat waarschijn lijk de drempel is. Nu heb ik dus gevraagd en afgesproken of wij hun naam mogen doorgeven. Als de naam is doorgegeven zijn ze nu bereid om van Maatschap pelijk Werk zélf kontakt op te ne men met de mensen die gezegd hebben dat hun naam doorgege ven mocht worden. De Politie kan aan mij ook namen doorgeven, maar is wel verplicht aan de mensen te vragen of ze wel of niet slachtofferhulp wil len. Dan blijkt in de meeste ge vallen in Leusden dat de mensen geen slachtofferhulp willen. In Amsterdam wordt een groot be roep op Slachtofferhulp gedaan. Denk eens aan al die etnische minderheden die hulp nodig hebben. Ze hebben tegenwoor dig ook folders in allerlei talen. Het is in een grote stad toch an ders, hoor. In Amersfoort doet men ook vaak een beroep op Slachtoffer hulp, maar bijvoorbeeld in Hoe velaken is het ook niet veel. In Soest weer méér. Het heeft er ook mee te maken of mensen zichzelf kunnen redden met het invullen van formulieren. Ik kan het ook wel begrijpen dat de mensen, als ze zichzelf kunnen redden, er memand bij halen. merkzaam op. In veel gevallen hebben ze een zoon of een buur man die dat ook heel goed kan. Ze verwachtten in de meeste ge vallen ook niet dat je dat voor ze doet. Het gaat er alleen maar om dat ze hun verhaal kwijt kunnen, want het is natuurlijk toch een emotioneel gebeuren. Zeker wanneer het met geweld ge beurt. Vaak vielen die mensen die toch al met zo stevig op de benen staan om." Slachtofferhulp is tegenwoordig wettelijk verplicht. De Commis- TASJESROOF Toen ik nog in Amersfoort bij Slachtofferhulp werkte kreeg ik er de indruk van dat mijn specia lisme was: oude dames van wie het tasje was geroofd. Het waren meestal oudere alleenwonende vrouwen. Die vonden het dan prettig dat ze hun verhaal kwijt konden. Er hoefde verder niets te gebeuren. Voor één vrouw had iemand al alle formulieren ingevuld. As je met geweld be roofd wordt kun je dat terugvor deren via je inboedelverzeke ring. Sommige mensen weten dat niet. Dan maak je ze daar op- vervolg van pagina 1 ,heen? Voorlopig staan we BK positief tegenover de gestelde aanpak. Wel heb- 3 we erop aangedrongen dat I jiaatregelen in één keer wor- ingevoerd en dat eén en an- f poor september, de start van seizoen, geregeld is. toachting van een meuw par- ileid, dat volgens De Jongh voorjaar (1992) wordt ht, kunnen we dan in de in winter bekijken wat de jn van de maatregelen zijn." r: „De Jongh kwam in ie- al op een gunstig moment, st 's avonds zijn eigen auto trottoir zetten. Bovendien le hij dat hij 's middags ook de wijk wilde njden en dat 5en Sterkenburg niet in kon rege de geparkeerde auto's." ingh liet eveneens doorsche en de klachten van de bewo- te onderschrijven: „Laat ik 5b zeggen, als ik er zelf zou {Sb, zou ik ook willen dat er ean gedaan werd." Iwoners van de wijk Zwanen burg boden donderdagavond op het gemeentehuis de resultaten van een buurtonderzoek aange boden aan wethouder De Jongh. Het onderzoek werd gehouden om de parkeeroverlast, die de bewoners ondervinden van be zoekers van de streekschool SBBO, met cijfers te onderbou wen. De onderzoeksresultaten gin gen vergezeld van een fotoboek, waarin de buurt ook visueel pro beert aan te tonen dat het water inmiddels tot aan de lippen is ge stegen. Een aantal straten onder vindt regelmatig veel hinder van de streekschool SBBO. Op topda gen wordt de wijk overspoeld met auto's van studenten. In het onderzoek hebben buurtbewoners op verschillende dagen en tijdstippen tellingen uit gevoerd. In de tellingen werden auto's meegenomen, die niet aan buurtbewoners of hun bezoek toebehoorden. De buurt telde op vier middagen en avonden res pectievelijk 26, 54, 38 en 17 auto's in de wijk, die daar met 'thuis hoorden'. De tellingen werden gehouden op 'normale' schoolda gen en bewust niet op 'topdagen' (zoals ouderbijeenkomsten), waarop de problemen groter zijn dan normaal et geval is. De tellingen wijzen volgens de onderzoekers uit dat de opvattin gen van gemeente en directie van de SBBO dat 'van overlast niet of nauwelijks sprake is, behalve en kele malen per jaar tijdens ouder- dagen' onjuist zijn gebleken. Bo vendien denkt de bewonerscom missie met het onderzoek te heb ben aangetoond, dat de proble men met alleen veroorzaakt wor den door een vaste groep van 20 a 30 automobilisten, zoals gemeen te en SBBO-directie veronderstel den. Slechts dne kentekens wer den drie keer geteld, 20 twee maal en de overige 83 kentekens werden niet meer dan één keer geteld. Een aantal raadsleden verzocht wethouder De Jongh afgelopen donderdag tijdens de raadsver gadering dnngend de problemen aan de orde te stellen in één van de eerstvolgende commissie's. De Jongh zegde toe het onder werp in april of mei te zullen agenderen. sie Terwee gaat zelfs zó ver dat, als de verdachte vóórkomt, het slachtoffer een schadevergoe ding kan eisen, die in het proces betrokken moet worden Vanuit Den Haag is men bij de Politie dus verplicht te vragen of men slachtofferhulp wil. De voorstellen zoals gedaan in het wetsontwerp betreffen vier belangrijke onderdelen: 1. het creëren van een nieuwe maatregel: de schadevergoe dingsmaatregel 2 het creëren van een nieuwe bijzondere voorwaarde: storten van geld in een Slachtofferfonds 3. aanpassing van de procedure om schadevergoeding te eisen binnen het strafproces (de voe ging in het strafproces als bena deelde partij) 4. wijziging van de Wet Voorlo pige Regeling Schadefonds Ge weldsmisdrijven. Agelopen week had mevrouw Pel voor het eerst een ontvreden cliënt. Een mevrouw belde op, dat haar dochtertje toen ze zeven jaar oud was, was aangerand. Nu ze twaalf jaar is blijkt dat ze bij bepaalde dingen toch nog steeds last heeft van de aanran ding. Ze vroeg aan mevrouw Pel of die kon helpen. "Nee", moest de coördinatrice van Leusden zeggen, "Daarbij kan ik u niet helpen. Ik kan u een adres ge ven waar u hulp kunt vinden. Ik zelf heb daar niet voor dóórge- leerd. Bovendien ligt dit soort hulp niet op onze weg. "Nou", zei die mevrouw: "Slachtoffer hulp zou meteen voor je klaar staan! Mooi niet dus! Dan neem ik wel kontakt op met mijn huis arts!" Maar over het algemeen stellen de niet zeer talrijke Leusdena- ren, met wie mevrouw Pel in aanraking komt, en voor wie ze, zoals ze zegt, toch echt met zo veel gedaan heeft, haar hulp op prijs en zijn ze dankbaar dat er slachtofferhulp bestaat. ACHTERVELD - Zo'n 150 Ferran-fanaten waien zaterdag in Achterveld present, waar een clubdag voor begunstigers van de vereniging was georganiseerd. De lokatie was niet helemaal toevalhg gekozen, omdat in Achterveld één van de grootste deskundigen op het gebied van de Italiaanse automobiel een garageves- tigmg heeft: Kees van Stokkum van Italauto. De begunstigers van de club zijn zelf (nog) met in staat één van de wondermooie produkten uit de stal van Enzo Ferran aan te schaffen, maar dragen het merk wel een zeer warm hart toe. Van Stokkum is officieel reparateur voor onder meer Ferrari en zijn garage is daartoe ook speciaal toegerust. De Lefhebbers konden een kijkje nemen in de keuken van het legendarische automerk, dat geboren werd op de beroemde racecircuits in Europa en elders in de wereld. Het gezelschap werd ontvangen in Ons Gebouw, waar veel informatie over Ferran aanwezig was. De Amerikaanse echtgenoot van Helen is op dit moment 'er gens' in Saoudi-Arabië. Op één van de militaire vliegvelden helpt hij de bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen klaar te maken voor hun gevaarlijke missies boven Irak. Helen woont met haar dochtertje Cort- ney gedurende de periode dat haar man weg is, bij haar ou ders in Leusden. Elke week schrijft zij in De Leusder Krant hoe het voor haar is om hier in Leusden de ontwikkelingen van de Golfoorlog af te moeten wachten. Deze week deel 6. ...Donderdagochtend stond mijn buurvrouw al om 7.00 uur aan de voordeur om te zeggen dat presi dent Bush een staakt-het-vuren had aangekondigd. Mijn eerste reactie was dat het een grap was De eerste dagen van het bestand kon ik het eigenlijk niet echt gelo ven. Pas toen ik Schwarzkopf op de televisie met de Iraakse gene raals m de legertent zag zitten, begon het tot mij door te dringen, dat het afgelopen was... ...Toen ik Jeff woensdagavond aan de telefoon had, zag het er nog niet naar uit dat het een paar dagen later voorbij zou zijn. Ik heb hem verteld, dat Koeweit- stad bevrijd was, maar hij was al Helen en haar dochtertje Cortney: ...De vlag uit... op de hoogte. Hij krijgt waar schijnlijk meer te horen van wat er aan het front afspeelt, dan in het begm. Toen moest ik hem nog wel eens 'bijpraten'... ...Het staakt-het-vuren betekent nog met, dat Jeff gauw thuis zal zijn. De troepen zijn nog lang niet weg en moeten nog een tijdlang bevoorraad worden. De basis waar Jeff zit, zal waarschijnlijk ge bruikt worden als 'tussenstation' voor de soldaten, die al naar huis mogen. Bush heeft beloofd dat hij zo snel mogehjk de eerste men sen terug zal laten gaan naar huis. De soldaten die er het langst zit ten, zullen wel het eerste terug mogen. Dat zijn degenen, die al vanaf augushis in de woestijn zijn. Jeff is vlak voor de kerst naar Saoudi-Arabié gegaan... ..Ik heb toch maar de vlag uitge hangen. Een Nederlandse vlag met daarboven een kleine Ameri kaanse, zodat de mensen buiten konden zien dat er iets te vieren viel. Op de basis in Soesterberg was trouwens geen Amerikaanse vlag te knjgen. Ik ben donder dagochtend vroeg naar de winkel op de basis gegaan. Daar was het goede nieuws nog niet echt door gedrongen, toen ik er kwam. Er waren nog met zoveel mensen om het te vieren... ...Tina, Astnd, Louise belden mij de afgelopen dagen op om te kletsen over het goede meuws. Hun mannen zaten in de voorste limes. Tm a had al van haar schoonmoeder gehoord, dat haar man binnen drie tot zes weken naar huis zou mogen. Eerst kreeg zij te horen, dat het binnen dne weken zou zijn, maar later werd daar maximaal zes weken van ge maakt... Helen is op zoek naar Neder landse vrouwen, die in dezelfde situatie zitten als zij. De bedoe ling is om elkaar morele steun te geven. Vrouwen die met He len in contact willen komen, kunnen schrijven of bellen naar de krant: Leusder Krant, Post bus 11, 3830 AA Leusden, tele foon 941495. LEUSDEN - Mr. W.J. de Vnes-Mulder, advocaat en procureur belas- tingkundige, heeft na een grondige verbouwing vandaag openhuis gehouden van haar meuwe kantoor aan de Kervershilt in het winkel- centreum Hamershof. „Nu alle besognes van de verbouwing en inrichting voorbij zijn, is het tijdstip gekomen om te feesten. Vandaar dat ik vandaag alle relaties en genodigden van harte welkom heet om in de feestvreugde te delen". LEUSDEN - Snezana, salon voor huidverzorging, voert sinds kort de natuurprodukten van het Duitse bedrijf Babor. Het gaat om een sene Lchaams- en gezichtsverzorgende produkten, die volgens eigenares se Snezana Stomphorst is ontwikkeld zonder dat er pre 3ven met dieren voor gedaan hoefden te worden. De behandeling kan voor een deel thuis worden gedaan. Irüichtmgen: 943846. LEUSDEN - De gemeenteraad is donderdag akkoord gegaan met het plan van het college om op de Brink, bij boerderij 't Claeve renblad, een herdenkingsboom te planten, ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Beatrix en Prins Claus. Met het plaatsen van de boom is een bedrag van 4.000,- gemoeid. Een motie van Leusden'90 om de boom met op de Bnnk, maar op 't Erf te plaatsen, haalde het niet. Leusden'90 vond die plek beter geschikt, omdat daar veel meer mensen komen. Wethouder De Jongh wees op de historische waarde van de Brink ('t Claeverenblad is de oud ste boerderij van Hamersveld) en het feit dat de bewoners van de Bnnk om een boom hadden ge vraagd. „Bovendien hebben de bewoners zich bereid verklaard het plein rond de boom verder in te nchten. Zo zal men een bankje bij de boom plaatsen, waarvan de bewoners de kosten zelf zullen dragen." Vder De Jongh heeft tijdens een bezoek aan de wijk Zwanenburg toegezegd mogehjke oplossmgen *5 parkeerproblemen rond de SBBO nader te onderzoeken. LEUSDEN - Op de Arnhem- seweg is in de nacht van zaterdag op zondag om streeks één uur de 41-jari ge Utrechtenaar C.L. de Boer bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De man, die vanuit Wouden berg richting Amersfoort reed, kwam ter hoogte van het politiebureau in de berm terecht en raakte in een slip. De auto kwam te gen een boom tot stilstand. Het slachtoffer was op slag dood. LEUSDEN - Er zal geen recla mezuil in Leusden komen, die door maatschappelijke groepen gebruikt kunnen worden voor het plakken van mededelingen en boodschappen. De Vrouwen raad had een verzoek gedaan om een degelijke zuil in Leus den te plaatsen, omdat de raad vindt dat er in de gemeente te weinig mogelijkheden daar voor zijn. Winkeliers zouden volgens de Vrouwenraad steeds minder bereid zijn hun etalage voor beschikbaar te stelln voor het ophangen voor affiches. Er zou daarvoor alleen een moge lijkheid zijn in de bibliotheek. De afdeling Publieke Werken van de gemeente is tegen het plaat sen van een reclamezuil, omdat dit volgens de afdeling weinig nut zou hebben. De ervanng in ande re gemeentes zou leren dat bood schappen over elkaar heen ge plakt worden. Ook zou een zuil al snel doelwit van vandalen kunnen worden. Verder is men op het gemeentehuis bang voor graffiti- boodschappen, die moeilijk te verwijderen zijn. Een reclamezuil zou daarom een slordig uiterlijk knjgen. De gemeente vindt dat er in de bi bliotheek voldoende mogelijkhe den zijn voor het ophangen van boodschappen. Ook heeft zij SOCCLE, die de sociaal-culturele gebouwen in Leusden beheerd, gevraagd m haar accomodaties ruimte te scheppen voor het op hangen van affiches en dergelij ke. SOCCLE zou volgens de ge meente niet direct nee hebben gezegd tegen dit voorstel. De boodschappen moeten dan wel eerst door SOCCLE zijn goedge keurd. LEUSDEN - Op de Wildenburg- straat en op Hooiland zijn dit weekeinde drie auto's het mik punt geweest van vernielzuchti- gen. Op de Wildenburgstraat werden zaterdag twee gepar keerde auto's met een steen be werkt. Er is schade aan koplam pen, spiegels, deuren, dak en ra men. Op Hooiland werd een auto op gelijksoortige wijze bewerkt. De daders zijn vermoedelijk twee jongens van ongeveer tien jaar. De vernielingen op de Wil denburgstraat zijn omstreeks 16.30 uur aangericht. (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's - Verzekeringen LEUSDEN - Op de Kastanjelaan is het afgelopen weekeinde een aanhangwagen gestolen. De aan hanger was ongeveer vierdui zend gulden waard. Sissers is een rnbriek voor het Ideine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). Voor gehandicapten, moeders met wandelwagens en ouderen, die slecht ter been zijn, is het tot het september een stuk moeilijker in De Hamershof te komen. Een paar weken geleden schreven wij in deze rubriek dat de speciale 'rolbaan' bij de bibliotheek de komende maanden hermetisch is afgesloten. De boodschappenkarretjes en de kinderwagens moesten tot voor kort over de trap heen getild worden. Een plank over de treden zorgt voor de oplossing. Maar dat brengt ook direct nieuwe mogehjkheden voor de Leusdense jeugd in het ver schiet. De skateboardbaan bij het zwembad is kennelijk niet voldoen de en dus heeft de jeugd inmiddels bezit genomen van de trap. En de mensen voor wie de goedbedoelde plank bestemd is, kunnen nu weer op zoek naar hun eigen 'rolbaan'... '...Een andere hindernis in hetzelfde winkelcentrum, enkele honder den meters meters verderop, is het hardhoutenbruggetje. Het vormt de verbinding tussen de parkeerplaats en het winkelcentrum. Me vrouw A. de Vries heeft er grote moeite mee. Als zij van het bruggetje gebruik maakt, blijven van haar boodschappen weinig over. De pro blemen worden volgens haar veroorzaakt door de laag asfalt, die op het brugdek is aangebracht. Dat verandert hef in een "monsterlijk hobbelbruggetje' is haar mening. ,Je moet een aanloop nemen van ongeveer 10 meter voor je het bruggetje over gaar," heeft zij ervaren. Zo'n aanloop schijnt niet zonder nsisco te zijn. Van de zes eieren in het boodschappen wagentje graan er twee stuk en van de koekjes blijven er ook niet veel meer heelVoor Lefhebbers van avontuurlijk winke len, moet De Hamershof een paradijs zijn... '...De Provinciekrant, een eenmalige uitgave van de Stichting Burger schapskunde uit Leiden, is afgelopen week huis-aan-huis bezorgd in de gemeente Leusden. Nu niet direct opzienbarend, ware het met dat het Nederlands Centrum voor Pohtieke Vorming zich heeft laten steunen door een - in dit verband - wel zeer merkwaardige lijst van adverteerders. Wat te denken van een Loterij kantoor uit Heidelberg-Duitsland wij spreken Nederlands'), AWLmet een uitvaartverzekering, de Haarlem Business school en de Telegraaf? Wordt dat even moeilijke keuze maken?... '.,Jhj navraag bUjkt, dat het krantje op zes miljoen adressen is ver spreid en ja, dan heb je nu eenmaal adverteerders nodig om de zaak te bekostigen'. Overigens de Stichting is volledig onafhankelijk en neu traal. „Met deze uitgave willen wij gewoon meer mensen naar de stembus zien te krijgen, maar een andere keer is de doelstelling gericht op bijvoorbeeld de rechtspraak". Kortom van alle kiezers markten thuis...' '...Enne..-allemaal voor de buis vanavond, want de Kabelkrant zal kort na het sluiten van de stembussen alle gemeentehjke uitslagen op het scherm brengen. Dan kunt u zién, hoe alle mooie, politieke verhalen tot welk stemgedrag hebben geleid

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3