I 'Op de hei' ramen maken voor schepen Hoe bedrijvig is Leusden? Hora Ships Windows Holland: leusder hrant Geen tijd om naar de beurs te gaan Serie over ambacht en dienstverlening NSDAG 6 MAART 1991 LEUSDEN - Dit is in feite pas het begin. De lemeente Leusden, in oppervlakte de grootste an de provincie Utrecht, is in de afgelopen itig jaren explosief gegroeid. Het aantal iwoners is met enkele tienduizenden geste- ien, waarbij de concentratie heeft plaats ge el in het centrum van het voormalige, char- ante agrarische dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnerin gen en nostalgie liggen (helaas) achter ons, ook al zouden we ze graag terug willen brengen ar de dag van vandaag. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven gingen, bedrijven gaan. Van de oudjes van weleer hebben we afscheid moeten nemen. Ambachtelijke bedrij ven in en om het oude Hamersveldse hebben .nder de druk van de financieel-krachtige on- ernemingen van buitenaf helaas moeten afha len, maar gelukkig heeft een aantal zich kun- ,en handhaven. Zij krijgen een plaats in de rie, die de Leusder Krant wil gaan presen ten. Historie, ontwikkeling en hoe het verder gaan in de serie, die de Leusder Krant wil gaan presenteren. Historie, ontwikkeling en hoe het verder zal gaan met de bedrijven, die hun wortels hebben binnen de gemeentgrenzen •an Leusden. Op welke wijze hebben zij zich ten handhaven en welk perspectief bestaat ten opzichte van marktpositie en werkgelegen- ,eid? [et ondernemersklimaat blijkt gunstig in deze iel gegroeide gemeente, zo kan van vele kan- in worden vernomen van de zijde van de .newcomers". Problemen met de werving van .edewerkers zijn er niet of nauwelijks, de wo- igbouw heeft nagenoeg gelijke tred gehou- len met de behoeften aan de centrale ligging •an de gemeente blijkt in vele gevallen een van ,e belangrijkste factoren te zijn geweest bij de keuze van de plaats van vestiging. Een voornaam aandeel in de ontwikkeling van het bedrijvenbestand binnen de gemeente Leusden lig bij de aktiviteiten van de overkoe pelende organisatie van de ter plaatse geves tigde ondernemers, de Bedrijvenkring Leus den. De branche-indeling van het ledenbestand leert dat er sprake is van zes categorieën: de bouw- en aannemingsbedrijven; commerciële dienstverlening; niet-commerciële dienstverlening; (groot)handelsbedrijven; industrie en ambacht en tenslotte; leden op persoonlijke titel. In totaal vermeldt de ledenlijst van oktober vorig jaar tussen de zestig en zeventig aange sloten bedrijven, waarvan ongeveer de helft in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren uiteraard de banken, de advo caten-, notaris- en makelaarskantoren, de ac countants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. Het is alles bijeen een boeiend, breed gescha keerd landschap dat zich nog vrijwel wekelijks blijft uitbreiden. Deze krant wil daarvan een beeld schetsen en dan met name de lezers meenemen binnen de muren van de bedrijven. Achter de soms sobere, dan weer uitbundig op de tekentafels fraai en met fantasie geschetste facades wordt geleefd en gewerkt aan wat onontbeerlijk is in een lokale gemeenschap als de onze, waarin de hartslag van de hedendaag se economie wellicht door de snelle expansie van de laatste decennia sterker wordt gevoeld dan in vele andere vergelijkbare gemeenten in den lande. Redacteur Gerard Trebert muren van een bednjf en maakt de komende weken dan blijkt dat achter soms een rondje langs de meest sobere gevels een complete uiteenlopende bedrijven in wereld aan organisatie en Leusden. De lezer wordt werkkracht schuil gaat. meegenomen binnen de Het interieur van Hora Ships Windows Holland aan de Hamersveldseweg ?f - Wie bekend is in de watersportgebieden van iland en Zuid-Holland treft daar in de jachthavens tijd tot tijd op de scheepsramen van de motorkrui- en zeiljachten de naam HORA aan met daaraan ppeld de naam van de gemeente Leusden. Daar- leek het zinvol in het kader van deze serie bednjfs- irtages de weg te zoeken naar de onderneming, :ich bezig houdt met het uitdragen van de naam de plaats van vestiging. :oers werd dus uitgezet m de nchting van het ijventerrein Ambachtsweg aan de Hamersveld- ig, waar zich geleund tegen de onbewaakte rwegovergang van het Ponlijntje het complex evindt van de HORA BV. Daar heeft in de eenvoudig gerichte kantoorruimte het gesprek plaats met de adste direkteur, de 45-jarige Jan Mosmans,die de ■Éone verhaalt, ten jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog een ontmoeting plaats tussen de Amersfoorter Bas der Horst en diens vnend, de Utrechtenaar Joop jmans. Beiden besloten een bedrijf te starten dat zou bezighouden met de fabricage van scheeps- ■ei en. Van der Horst had vanuit zijn commerciële •l'Bctie in een soortgelijk bedrijf daartoe de nodige ie; irrng en benodigde relaties opgedaan, Mosmans de noodzakelijke technische know how inbren- en trad op als financier, his de herinneringen van de huidige direkteur Jan imans over de beginperiode van het bedrijf en het ideel daarbij van zijn kort geleden overleden va- een van de beide grondleggers van wat thans orden is tot een voortreffelijk geoutilleerde,eco- lisch sterke onderneming. 1 de kelder ende bedrijfjes maken doorgaans een moeilij- :art mee; het kan nauwelijks anders. Het startkapi- ïs nauwelijks toereikend, bankgaranties zijn er en waren er zeker niet in de tijd - halverwege de Kger jaren - toen Joop Mosmans en Bas van der lTst aan hun avontuur met scheepsramen begonnen, olg: ze moesten van start gaan in een kelder, gen aan de zijde van het spoorwegemplacement mersfoort. en rustige start, mag men wel zeggen', aldus zoon .*Mijn vader was als gezegd de technicus. Hij was :dien bedrijfsleider bij een elektrotechnisch be en Van der Horst deed hoofdzakelijk de admini- e. Maar het ging goed; het bedrijfje ontwikkelde behoorlijk. Vader Joop Mosmans pendelde dage- op en neer van zijn woonplaats Utrecht naar Brsfoort en gaf leiding aan het twee man tellende toneel. atn LEUSDEN - Over de wereld varen ze, de schepen met speciaal gefabriceerde ramen op de brug en in de kajuiten, vervaardigd aan de Hamersveldseweg in Leusden door het familiebedrijf Mosmans. Men vindt ze in Australië en Zuid en Noord-Amerika, op de tussengelegen oceanen, maar ook op de Europese kanalen, rivieren en binnenzeeën. Een spectaculair bedrijf, HORA Ships Windows Holland, zoals de makers van scheepsramen tot ver buiten onze landsgren zen bekend staan. 'Ach', relativeert Jan Mosmans, een van de beide direkteuren, 'zo moet je het niet zien. We werken met ons allen hard en het gaat ons goed. Maar spectaculair? Ik weet het tüet. Maar dat komt misschien omdat ik bedrijfsblind ben geworden. Dat neemt niet weg, dat ik zeer tevreden ben over de gang van zaken. We hebben het hier erg prettig in Leusden; bedrijfsmatig gaat het van jaar tot jaar beter en dan kan een mens zich nauwelijks meer wensen'. Na dne jaar werd het keldertje te klein. In 1958 had de verhuizing plaats naar een voormalig bakkerijpand van de firma Mostert aan de Leusderweg en daar bleef HORA tot 1965. Inmiddels had Bas van der Horst zich teruggetrokken als direkteur om plaats te maken voor de heer Klaaren, die tot 1978 functioneerde als direk- tielid. Van der Horst is overigens wel tot zijn overlijden in 1971 als administrateur werkzaam gebleven voor het bedrijf. Naar Leusden HORA BV Scheepsramen groeide en groeide en dat betekende dat ook het pand aan de Amersfoortse Leusderweg te klein ging worden. Van het keldertje bij het station en de bakkenj werd het noodzakelijk uit te zien naar een ruimere lokatie. Die mogelijkheid deed zich voor toen in 1965 in het zij het afgelegen, maar met onaantrekkelijk bedrijventerrein aan de Ambachtsweg in Leusden de mogelijkheid bestond tot de aankoop van 3000 vierkante meter grond, waar op kon worden gebouwd. Daartoe werd besloten en opdracht werd gegeven voor de bouw van een fabn- cagehal met een oppervlakte van vierhonderd vier kante meter, de huidige produktieruimte. Maar na verloop van tijd bleek men ook daar al weer te veel 'op eikaars lip' te gaan zitten. De poduk- tiestijging leidde tot uitbreiding van de personele bezetting en sinds eind maart van het vong jaar heeft HORA nu ook de beschikking over een aangrenzend pand. Het daar gevestigde bedrijf Plavo verhuisde naar elders en thans is HORA in de gelegenheid om ook op die plaats een deel van haar produktie onder te epsramen is de specialiteit van het Leusdense bednjf. brengen. 'Een belangrijke, noodzakelijke expansie mogelijkheid', aldus Jan Mosmans. Mede-oprichter Joop Mosmans stierf m het harnas. Op 9 oktober vong jaar overleed deze energieke ondernemer, wiens welvarende bednjf thans wordt geleid door zijn beide zonen Jan (45) en Harry (37). Beiden zijn Utrechtenaar van geboone en thans woon achtig in Scherpenzeel. Jan: 'En toch voel ik me best sterk met Leusden verbonden. Ik hecht ook aan versterking van mijn sociale kontakten en daarom vind ik het heel belang rijk dat er van jaar tot jaar meer Leusdenaren in ons bednjf komen werken. Ik geloof ook dat het belang- njk is dat wij er als bednjf toe bijdragen dat de naam van Leusden via het artikel dat wij maken steeds meer bekendheid blijkt te knjgen'. Jan Mosmans, relativerend als we spreken over de toch niet te onderschatten betekems van een betrek kelijk klein bedrijf als het gaat om de uitstraling van welke gemeente dan ook in economisch opzicht: 'Ach, misschien heb je wel gelijk en ben ik dan in zekere zm als eerder gezegd bedrijfsblind'. Bedrijfsblindheid mag zeker met worden veronder steld bij de 37-jarige Harry, sinds oktober vong jaar commercieel direkteur. Hij is de man van het buiten werk, het onderhouden van het kontakt met de klan ten. Hij was al acht jaar lang commercieel medewer ker van het bednjf en kent dus het klappen van de zweep, weet waar en hoe met zijn relaties om te gaan en draagt dus al sinds jaar en dag de naam van het Leusdense bednjf - en klaarblijkelijk niet zonder suc ces - naar buiten uit. Goed klimaat Met nadruk wil Jan Mosmans nog eens vaststellen, dat het naar zijn mening commercieel en industrieel gezien goed toeven is in Leusden. Vooral de door zijn bedrijf gekozen lokatie stemt hem tot grote tevreden heid. 'Ik denk dat we een goede plaats hebben gekozen. We zitten hier op een klem industneterreintje en heb- LEUSDEN - HORA Ships Windows Holland draagt haar naam uit naar alle windstreken. In eigen land is de naam terug te vinden op de ramen van talloze pleziervaartuigen. Ook die, welke tweejaarlijks te pronk staan op de internationale HISWA-tentoonstelhng in de hallen van de Am sterdamse RAI. Is het Leusdense bednjf daar ook te vinden met een eigen stand? Direkteur Jan Mosmans: 'Nee, daarvoor hebben we geen tijd. We hebben het gelukkig zo druk met onze eigen produktie, dat we niet aan beurzen toekomen. Het zou natuurlijk niet slecht zijn om daar acte de présence te geven, maar eerlijk, we komen er niet aan toe. We zijn de 'makers' van het produkt. Een produkt, dat zichzelf moet verko pen. En voorlopig gaat dat eigenlijk pnma. Dus laten we de HISWA maar de HISWA'. ben fantastische buren, waarmee we hele goede kon takten hebben. Dat komt misschien omdat het 'kleme' buren zijn, bedrijven van beperkte omvang, waardoor er mogelijkheden bestaan tot veel persoonlijke kon takten. De lokatie is voor ons zeer gunstig'. Over het personeelsbestand: 'Ik ben uitermate te vreden over onze medewerkers en ik geloof dat het omgekeerd ook zo is. Van jaar tot jaar groeit ons team, dat uit zeer goede mensen bestaat. Iedereen is gemo tiveerd; het team bestaat in meerderheid uit jongere mensen, die hun werk uitstekend doen. Men komt uit de regio, van Amersfoort en Leusden tot Scherpenzeel en Woudenberg. We hopen elk jaar weer meer men sen in dienst te kunnen nemen; dat is in de afgelopen jaren ook steeds weer het geval geweest. Als die tendens zich voortzet hopen we ons aandeel te kunnen leveren in de bestrijding van de werkloosheid'. Waarom destijds gekozen voor een bestemming als Leusden voor de vestiging van een bednjf, dat duide lijk economisch perspectief bleek te bieden, terwijl ook Amersfoort volop industrieterrein m de aanbie ding had? Jan Mosmans: 'De mogelijkheden tot uitbreiding in de toekomst. Nu nog lijkt het niet uitgesloten - mis schien zelfs wel noodzakelijk, dat we binnen de tien jaren de vleugels verder moeten uitslaan. En kijk eens daar achter de hal van 400 vierkante meter kunnen we nog verder uitbouwen. Bovendien hebben we hier in Leusden een uitstekend werkklimaat gevonden. Mosmans vervolgens: 'Sommige klanten hebben ons wel eens gevraagd als ze hoorden dat we ons bedrijf, dat ramen voor schepen maakt in Leusden, jawel, m Leusden, wat we daar nou moesten, 'daar op die hei', want ze kennen Leusden natuurlijk alleen maar vanwege de Leusderhei. Dan zeiden we: kom maar eens kijken daar op die heide. En dan kijken ze hun ogen uit. Het is zelfs zover gekomen, dat een collega-bednjf, de RAVA, dat ook scheepsramen ver vaardigt, zich ook tien jaar geleden in Leusden heeft gevestigd. Dat vinden wij als HORA een goede zaak, want als het om scheepsramen gaat weet iedereen in de wereld van de scheepvaart dat men daarvoor terecht moet in Leusden. Vaste klanten HORA BV moet het hebben van zijn m de loop der jaren opgebouwde klantenkring. Jan Mosmans spreekt van 'een mooi gespreid aflevenngsprogram- ma'. 'We hebben een bestand van zo'n vierhonder vaste klanten. De jachtwerven zijn daarbij heel belang rijk en dan gaat het niet alleen om grote, maar ook om kleme jachten. Het gaat daarbij om de topwerven en dan hoofdzakelijk in het westen en noorden van het land. We moeten daarbij wel rekening houden met het feit, dat wat de leverantie van ramen voor pleziervaar tuigen, de jachten dus, wij conjunctuurgevoelig zijn. Gaat het slecht met de conjunctuur en worden er weinig jachten verkocht, dan daalt het aantal op drachten. Wij als HORA leveren namelijk maatwerk, produkten op bestelling. We hebben niets m voor raad. Vandaar dus dat de jachtwerven, hoe belangrijk ook voor de orderportefeuille, sterk als wijzelf van de economie afhankelijk zijn'. Anders is het gesteld met wat Mosmans zijn vaste klanten noemt. Dan gaat het bijvoorbeeld om op drachten van de zijde van de overheid. De HORA-ra- men worden geleverd voor de schepen van de pa trouillevaartuigen van Rijkswaterstaat en de Rijkspoli tie, de schepen van de reddingsmaatschappijen en visserij- en tankrederijen. Jan Mosmans: 'En gelukkig gaat het de laatste jaren weer steeds beter in de scheepvaart; dat is een aantal jaren wel anders ge weest. Met de visserij gaat het weer de goede kant op en we doen ook weer veel met grote plezierjachten'. De Leusdense scheepsramen blijken ook steeds veelvuldiger hun weg te vinden naar het buitenland. Het belangrijkste exportland voor HORA BV is Frank rijk. De Frans manne is een trouwe afnemer. Maar daarnaast gaan de ramen naar Duitsland, België, En geland en de Verenigde Staten. Jan Mosmans: 'Eigenlijk vind je onze ramen terug in de hele wereld. En dan is dat misschien best specta culair, als je het zo bekijkt...'. In het licht van de ontwikkelingen en het gunstige perspectief mag worden verwacht dat het HORA Leusden goed mag gaan in de komende jaren wat betreft haar reilen en zeilen op de wereldzeeën. De directie ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5