Een middag uit het leven van een gedeputeerde 'Een kind met recht is terecht' olering buitengebied >st Leusden miljoenen usdenaar Jippe Hoekstra maakt gemiddeld zeventig uur per week randweerbus Kruispunt wordt verbeterd Geestelijke ruimte in de Bongerd plaatselijk nieuws SDAG 6 MAART 1991 leusder hrawb sdag 6 maart. Op het moment dat deze krant op de it rolt zijn de verkiezingen voor provinciale staten, het parlement van de provincie, in volle gang. De itingen over de opkomst zijn laag; van de drie be- e echelons die ons land kent, lijkt de provincie het icht bij de kiezer te staan. Degenen die wel gaan in, lijken daarmee vooral een signaal aan de landelij- tiek te willen geven. De landelijke politiek be- t de uitslag van de provinciale statenverkiezingen zodanig. Veel minder centraal staat het beleid van incie. is de rol van de provincie op het politieke toneel met name de laatste decennia bepaald zwaarder geworden. Op het gebied van milieu -hét thema van de vroege jaren negentig-, de ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en de gezondheidszorg speelt de provincie een cruciale rol. Bovendien wordt uit het midden van dc gekozen statenleden de Eerste Kamer samengesteld. Daan Bleuel maakte met één van de leden van het dage lijks bestuur van de provincie Utrecht, de Leusdense gede puteerde Jippe Hoekstra een rondgang door het provincie huis en keek een middagje mee in de agenda van de geachte afgevaardigde, die tevens lijsttrekker voor de Partij van de Arbeid is. of asS »EN - Het kost de gemeen- èveer 2,6 miljoen gulden |het buitengebied riole- te leggen. Er zijn daar 600 bedrijven, boer en huizen, die niet op de zijn aangesloten. Voor daarvan is een derge- iening ook niet nodig, aantal bedrijven en [en is aansluiting op et wel nodig, omdat in 'allen vaak direct op •ppervlaktewater wordt d. Als dit afvalwater niet afgevoerd, heeft dit ge- i voor het milieu. Probleem is dat aanleg van riole ring in het buitengebied een kost bare zaak is. De aansluitingen waar het om gaat, liggen vaak op grote afstand van de hoofdriole- rrng. De gemeente heeft daarom een onderscheid gemaakt tussen die gevallen, waarbij de kosten van aansluiting niet opwegen te gen het positieve effect voor het milieu en waarbij dat wel het ge val is. Daarbij is bijvoorbeeld ge keken naar de wijze waarop het afvalwater op dit moment wordt afgevoerd. Meestal gaat het dan om opper vlaktewater. dat niet in verbin ding staat met stromend water. Het afvalwater blijft dan op de zelfde plek en de verontreining kan met op natuurlijke wijze wor den afgebroken. Als probleem gebieden worden genoemd het gebied bij de Bameveldse beek, Den Treek en het waterwinge bied in de omgeving van de Do- deweg. Daar zouden op lange ter mijn milieuproblemen kunnen ontstaan. Verder heeft de provincie Utrecht negen gebieden binnen de Leusdense gemeentegrenzen aangewezen, die volgens haar op korte termijn gesaneerd zouden moeten worden. Dat zijn huize Hohorst aan de Heiligerberger- weg, het Kerstensportpark in Achterveld, het bedrijvencom plex aan de Zwartegoorderweg, de Dodeweg, de Postweg bij de Klaveet, de Hessenweg bij Stou- tenburg, de Leusbroekerweg, Den Treek/Ooievaarshorsterweg en de Hoge Kleiweg. Het is volgens de gemeente niet nodig dat alle 600 met-aange sloten huishoudens en bedrijven riolering krijgen. Boerdenjen bij voorbeeld produceren vaak gro te hoeveelheden spoelwater on der meer bij het schoonmaken van de melktanks. Voor de afvoer van dit water zijn goede alterna tieve systemen beschikbaar, die geen grote investeringen met zich meebengen, zoals septic- tanks. TSDEN - De Leusdense brandweer krijgt zijn eigen bus. Bij iningen is de opkomst vaak zo groot, dat een aantal vrijwillige -Jidweerheden met eigen vervoer naar de plaats van de brand [jpfen. De bus kan ook gebruikt worden door korpsleden, die p|T een cursus moeten. Verder kan het voertuig dienen als ■ndö-aufo bij branden en rampen. De bus kost bijna kBP>", maar door de aanschaf wordt wel f 6.000,— aan reis- bespaard. LEUSDEN - De gemeente wil het kruispunt Groene Zoom/Burge meester van der Postlaan veiliger maken. In de afgelopen dne jaar waren er op dat punt meer dan zes ongelukken, waarbij gewon den vielen. De meeste gewonden vielen door aanrijdingen tussen (brom)fietsen en auto's. De onge lukken gebeurden op het fiets pad, die in twee richtingen bere den mag worden. De verbetering van het kruispunt komt waar schijnlijk in aanmerking voor sub sidiëring door het rijk. Dat zou dan moeten gebeuren in het ka der van de actie - 25 procent ver keersslachtoffers. Deze actie heeft als doel om het aantal onge lukken in een jaar tijd met 25 pro cent te laten afnemen. LEUSDEN - „Een kind met recht is heel terecht", deze prachtige tekst van Gerben en Bart is het eerste wat opvalt, donderdagavond in basisschool de Bongerd. De school had voor belangstellenden - in aanslui ting op het projekt van zaterdag jl. in de Korf - een tentoonstel ling georganiseerd over ruimte in de breedste zin des woords. Dat betekende voor de school een projekt van drie weken, waar keihard aan gewerkt is door kinderen en leerkrachten. Het resultaat van alle inspan ning mag gezien worden. De eerste week kwam in groep acht ruimtelijke ordening aan de beurt. De kinderen werden door de heer Duinsbergen van ruim telijke ordening op de hoogte gebracht van de diversiteiten die deze afdeling van de ge meente Leusden in beheer heeft. Dat ruimtelijke ordening zoveel kanten heeft, was voor de kinderen zeker zeer leerzaam. De ordening van een land, de bevolkingsdichtheid en het werk van de provincie kwamen daar ook bij aan de orde. Duins bergen had er prachtige foto's van deze wijk bij, gemaakt op tweehonderd meter hoogte. De kinderen kwamen toen op het idee om zelf een fotoreportage te maken over ruimte in Leus den. De resultaten zijn heel ver schillend. Het ene kind maat een foto op de Leusderhei. Dat vindt hij ruimtelijk. Het andere kind maakt juist een foto van twee dicht op elkaar gebouwde hui zen. De Reportage die aan een muur is geëtaleerd met verkla rende teksten, oogst dan ook veel bewondenng. De daarop volgende week kwam de geestelijke ruimte aan de beurt. Dit gebeurde onder andere door de verschillen tus sen dictatuur en democratie in de groep te bespreken. Daarna werd Amnesty International uit genodigd. Dit was de eerste keer dat in een bovenbouw- groep op een basisschool in Leusden door Amnesty een pro jekt werd gedaan. Tot nu toe ge beurde dat alleen op middel bare scholen. Wil van Duyn van de Bongerd vermeldt er wel met nadruk bij dat het niveau van de leerlingen van groep acht bepa lend is voor zo'n projekt. ,,De kinderen moeten het wel aan kunnen, om een onderwerp van dat kaliber te bespreken. Dat hebben we eerst heel goed overwogen." Naar aanleiding van het bezoek hebben wij de kinderen een film over apartheid getoond. Deze film maakte veel bij de kinderen los. Het begrip geestelijke ruimte, het recht om te leven in vrijheid, ook vrijheid van godsdienst of gedachte. Het recht op een eerlijk proces en rechtsbijstand. Maar ook het recht op gelijke behandeling. Alles kwam aan bod en is daarna op zeer kunstzinnige manier door de kinderen uitgewerkt tot onder andere affiches met daarop de tekst: „Dictatuur hoort niet thuis in deze natuur en een kind met recht, is heel terecht". Daarbij een foto van twee zwarte jongetjes van een jaar of zes, achter tralies. De kinderen heb ben ook samen met Amnesty In ternational een kaart gestuurd aan een gevangene. De derde week werd besteed aan kosmische ruimte. De jonge onderzoekers zijn toen op school het een en ander komen vertellen van de kosmos. Daarna zijn de kinderen zelf werkstuk ken gaan maken over de 'fan club' van de zon, de negen pla neten. Daar is ook het idee gebo ren om het zonnestelsel na te ma ken. Voor de tentoonstelling heeft Geirit Stekelenburg het komplete zonnestelsel op de vloer van de aula geplakt, inclu sief de banen die de verschil lende planeten om de aarde en de zon draaien. Zowel de aula als de kleine zaal hangen en staan vol met de mooiste kunstwer ken. Amnesty is met een stand aanwezig, en ook de jonge on derzoekers zijn van de partij Heel leuk is ook de inbreng van groep een en twee Uiteraard op veel simpeler manier hebben ook zij veel geleerd over het be grip 'ruimte' Schans, een onderdeel van de historische Hollandse Waterlinie, verdient emge woorden. Een deel van de schans zal namelijk moeten worden hersteld, waarbij de provincie een rol speelt. „En of de heer Hoekstra eigenlijk weet dat er langs 't Gein bij Abcoude, aan weerszijden van de rivier, een hele gave dubbele schans ligt?" „Daar moeten we dan eens naar kijken", antwoordt Hoekstra geïnteresseerd, het gebied waar het over gaat maakt nog met zo lang deel uit van de provincie Utrecht. En passant vertelt de ge deputeerde dat helaas het ge plande jaarlijkse uitstapje met de commissie Monumentenzorg van de provincie dit jaar op het laatste moment moest worden afgelast. „Eens in de vier jaar gaan we op excursie naar het buitenland. We zouden dit jaar naar Parijs. Het hele programma was al rond. En toen brak de Golfoorlog uit. Dne dagen van tevoren werd de reis afgelast. Men kon niet voor onze veiligheid instaan. Dus zijn we nu naar de Markiezenhof in Bergen op Zoom geweest en naar een abdijencomplex in Middelburg. Was ook heel leerzaam, hoor." Terug naar de agenda blijkt over het Castellum in Vleuten/De Meern op dit moment met meer te zeggen dan dat het gemeentebe stuur het gebied waar het Ro meinse badhuis ligt zal ontzien. Verder blijken de resten van het kasteel Heemstede, dat recent af brandde, nodig te moeten wor den overkapt om verdere aftake ling in afwachting van restauratie te voorkomen. Onderhandelin gen daarover met de eigenaar, een projectontwikkelaar, verlo pen tot nu toe stroef. Er is een verzoek vanuit West broek, waar muurschilderingen in een kerkje gerestaureerd moeten worden. De financiering daarvan is al voor een belangrijk deel rond en voor het restant van het bedrag wordt een beroep ge daan op de provincie. Of er iets toegezegd kan worden? Hoekstra beantwoordt de vraag zonder lang na te denken positief en geeft als indicatie mee 10% van de begroting. „Dan zitten we m de orde van grootte van 35.000,- nietwaar? Lijkt me redelijk." Het laatste onderwerp voor de vergadering is de installatie van een vierde Monumentenwacht. Hoekstra legt uit dat het het gaat om een door de provincie gesub sidieerde instelling, die het bezit van particulieren en institutionele eigenaren van monumentale pan den inspecteert. „Dat is om te voorkomen dat grote verwaarlo zing optreedt, waardoor er plot seling grote kostenposten ont staan." Hoekstra vertelt dat rond de installatie van de vierde Monu mentenwacht een feestje zal wor den georganiseerd, waarbij als gimmick een hardstenen kruisje dat ooit van Paushuize afviel en na jaren in de gracht werd terugge vonden, weer zal worden terug gezet op de plaats waar het thuis De Leusdense gedeputeerde Jippe Hoekstra m zijn kamer. hoort. Het ornament werd terug gevonden bij werkzaamheden aan het grachtenstelsel, waarbij de gracht rond het provinciehuis anderhalf jaar geleden werd drooggelegd. 16.00 uur: Gedeputeerde Hoekstra heeft een hoorzitting. Een vereniging, de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst uit Utrecht, is het ruet eens met de afwijzing van een subsidiever zoek voor een concert dat de ver eniging eind november organi seerde. In de ruim bemeten colle gezaal. waar de hoorzitting dient, toont Hoekstra zich ontvankelijk voor de kntiek van een woord voerder van de vereniging. De gang van het verzoek door de ambtelijke kanalen blijkt al snel niet helemaal m de haak te zijn, wat kennelijk tot een ambtelijke afwijzing van het subsidieverzoek leidde. Na afloop van de zitting, waarin de representant van de vereniging meegedeeld wordt snel antwoord te zullen krijgen, deelt Hoekstra mee dat hij in ie der geval op één onderdeel van de kritiek de vereniging gelijk zal geven. „Dat geld voor de orkest begeleiding van de koren moet er in ieder geval komen. Ik neig er toe de man voor de rest ook gelijk te geven. Zo'n hoorzitting werpt toch regelmatig een ander licht op een zaak, maar geeft ook de mogelijkheid een bepaalde afwe ging te verduidelijken." Meer dan een klein kwartier heeft de zaak niet in beslag genomen. 16.15 uur: Het wachten is nu op een politieke delegatie uit een Utrechtse gemeente, die voor partijberaad naar het provincie huis komen. Hoekstra legt uit dat een fractievoorzitter, die in de lo kale gemeenteraad de oppositie leidt, met het oog op de naderen de verkiezingen advies wil van de provincie-bestuurders. De pro blemen hebben met name be trekking op ruimtelijke ordening en milieu, zodat ook PvdA gede puteerde Thea Poortenaar (partij genoot van Hoekstra) zich naar de kamer van Hoekstra spoedt om als deskundige adviezen te verstrekken. De inhoud van het gesprek moet echter vertrouwe lijk blijven, wordt mij nogmaals op het hart gedrukt. 17.00 uur: De rust keert weer op de kamer van de gedeputeer de. Jippe Hoekstra, afkomstig uit het onderwijs, neemt de mappen met de post ter hand. Routinema tig lezend worden afwisselend handtekeningen gezet, tijdschrif ten geselecteerd en met gemom pel kennis genomen van memo's. Een enkel stuk trekt meer de aan dacht. Zoals een uitgebreid gedo cumenteerde brief van een ver ontruste Abcoudenaar, die zich ernstig zorgen maakt over zijn gemeentebestuur. De stukken maken duidelijk dat het gemeen tebestuur een nogal prestigieus gemeentehuis wil gaan bouwen en de briefschrijver is bang dat het bestuur zich daaraan finan cieel zal vertillen. Hoekstra wordt haast gesmeekt in te grijpen en het gemeentebestuur te dwingen op haar schreden terug te keren. De reactie van Hoekstra is gela ten: „Wij zijn hier met om om ge meenten de handen af te hakken. Wat een gemeentebestuur met een gemeentehuis wil is haar ei gen zaak en haar eigen politieke afweging. Het wordt pas anders als het financieel dermate uit de hand gaat lopen, dat een ge meentebestuur de verplichtingen niet meer na kan komen." De brief verdwijnt weer in de map. 17.40 uur: De middag is om, ik sta weer buiten. Het is opgehou den met sneeuwen, de dooi ver andert de witte hopen in grauwe, glibberige modder. Als ik met de auto de stad uitnj, zie ik aan de voorzijde nog juist hoe Hoekstra diep in de mantel weggedoken het provinciehuis verlaat. Morgen is het vrijdag en dan is het voor hem tijd voor een kort weekein de. Want, zo vertelde Hoekstra, zondag beginnen de voorberei dingen weer op een meuwe week. Een week, die gemiddeld zeventig uur duurt Daan Bleuel lari, 12.30 uur: Terwijl sneeuw bij temperaturen en het vriespunt in grote naar beneden komt, pro- in de nauwe straten van :htse binnenstad de ïn- n het parkeerterrein bij inciehuis aan de Nieuwe icht te vinden. Die blijkt bben vermomd als een poort uit de zeventiende elukkig maakt een elec- jhe slagboom, bediend sn moderne potiersloge, duidelijk dat ondanks de nce-achtige ambiance ïer niet heeft stilgestaan Ie provincie Utrecht met enen in de 20ste eeuw in binnenplaats, die in de jaren negentig van de e eeuw is gepromoveerd italling, bereik ik door terdeur het statige pro- is, een voormalige patri- ting uit de zeventiende et provinciehuis grenst lonumentale 'Paus-huize' lfde complex, dat tegen- dienst doet als residen- de commissaris van de Paus-huize is ooit ge- oor de enige Nederland- uit de historie, Adrianus maar die heeft het nooit n gezien, laat ik me ver- Iet gebouw kwam al handen van de Staten van en in de na-Napoleonti- d werd het gebruikt als taal De glimmende limou- de parkeerplaats, al dan npleet met kleumende in uniform, maken dui- it hier hoog gezelschap r: Na een statige trap te beklommen, wordt ik, minuten te laat, ontvan- de secretaresse van de >e gedeputeerde Jippe lid van het dagelijks van de provincie. Het crant een aardig idee zo e verkiezingen eens een lemen m de keuken van yinciale bestuur en Hoek- eek bereid daaraan zijn ërking te verlenen. De tar heeft een royaal ge- Drtefeuille en beheert, financiën onder meer tlszaken, onderwijs, itiezaken, huisvesting, :n het sociaal-cultureel e spraken af een door lag uit het leven van een ierde op te tekenen, er Hoekstra is nog even Hoekstra leidt een bespreking. bezig", laat zijn secretaresse we ten. 12.37 uur: Terwijl ik m'n jas nog aan het uittrekken ben, verschijnt de gedeputeerde om een hoelqe de deur in het kantoor van de secretaresse. Hoekstra, een bourgondisch ogende, vriendelij ke man, stelt zich voor en vraagt of ik al geluncht heb. Omdat het inmiddels kennelijk te laat is om nog m de kantine te eten, stelt Hoekstra voor de lunch in zijn kamer te gebruiken om gelijktij dig de agenda voor die middag door te nemen. Die vermeldt een afspraak met de commissie op voering produktiviteit (COP) (ja wel), ambtelijk stafoverleg over monumentenzorg en archeologie, een hoorzitting en een informele bespreking op partij-niveau over perikelen in één van de gemeen ten m het Utrechtse. De inhoud daarvan is echter stnkt 'confi dentieel', wordt mij op het hart gedrukt. Daarna wacht nog de behandeling van de post. „Het is niet de meest opwindende dag uit mijn loopbaan, maar het geeft wel een indruk van het verloop van een gemiddelde middag in deze baan", laat Hoekstra weten. 14.00 uur: Klokslag twee uur meldt de secretaresse van de ge deputeerde dat 'het bezoek van twee uur* gearriveerd is. Twee heren, waarvan er één een amb tenaar blijkt te zijn, betreden de kamer van Hoekstra. De ander is een vertegenwoordiger van een commissie, van wie negen-en-ne gentig procent van de bevolking het bestaan waarschijnlijk niet eens bevroedt. Het doel van het bezoek van de 'Commissie op voering produktiviteit' wordt echter snel duidelijk. De provin cie Utrecht wordt om medewer king en financiële ondersteuning gevraagd ten behoeve van het creëren van nieuwe werkgele genheid, wat het belangrijkste doel van de commissie blijkt te zijn. De vertegenwoordiger van de commissie denkt een nieuwe markt te hebben gevonden en ontvouwt zijn plannen daarom trent. Het beheer van het culturele erfgoed van de provincie ver dient dnngend aandacht en ken nelijk ligt in die hoek de werkge legenheid nog voor het opschep pen. Na een kort, maar vriendelijk gesprek maakt de gedeputeerde duidelijk wel iets in het plan te zien. „Maak om te beginnen maar eens een inventarisatie van de achterstanden in het beheer van het culturele erfgoed, zoals aller lei archieven. Dan krijgen we al vast een beeld van de problema tiek", adviseert Hoekstra aan het eind van de bespreking. 14.30 uux: Tussen twee afspra ken door is er tijd om een rond gang door het gebouw te maken. Hoekstra vertelt over de histori sche ontwikkeling van het gebou wencomplex aan 'Achter de Sint- Pieter', waar de provincie nog slechts voor een deel domicilie houdt. Niet zo lang meer overi gens. Een groot deel van de dien sten is inmiddels verhuisd naar nieuwbouw m Rijnsweerd nabij de Uithof, in de periferie van de stad. De rest van de organisatie volgt over niet al te lange tijd, iets wat Hoekstra toch wel spijt: „Je kan nu in een verloren uurtje lek ker de binnenstad in. De deur uit en je bent er. Gewoon om even een boodschapje te doen, of na het werk een restaurant in of een café. Vanuit Rijnsweerd is dat ei genlijk niet goed meer te doen." 15.00 uur: Na een bezoek aan de Statenzaal wordt het tijd voor de volgende gasten; Hoekstra heeft op zijn kamer overleg met ambtenaren van de dienst Ruimte en Groen en dan met name van de afdelingen stads- en dorpsver nieuwing, monumentenzorg en archeologie. Een keur aan onder werpen passeert routinematig de revue. In Amerongen, waar op de Heuvelrug grafheuvels liggen uit de prehistorie (sommige nog in ongerepte staat), wil de provincie een kunstmatige grafheuvel bou wen als voorlichtingsobject. Om de bezoekers te laten zien wat de functie van de heuvels was en om de aandacht van de waardevolle authentieke heuvels een beetje af te leiden. Maar ook de Woudenbergse

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9